Svědkem střílení

16. 7. 2014

čas čtení 3 minuty

Došlo k ohlušující explozi, pak k druhé. Čtyři děti jsou mrtvé. Čtyřem, kteří přežili, se podařilo dospět do bezpečí našeho hotelu, píše reportér Peter Beaumont v deníku Guardian.

Upevňovací zeď přístavu v Gaze vyčnívá do Středozemního moře asi 100 metrů od terasy hotelu al-Deira, který je základnou pro mnoho novinářů, kteří píší o konfliktu v Gaze. První dělostřelecký granát dopadl ve středu krátce po 16. hodině, když jsem psal na terase hotelu.

Došlo k ohlušující explozi, jak granát zasáhl molo, místo, které bylo zasaženo už předtím, kde si rybáři obyčejně ukládají své sítě. Za kouřem vidím čtyři běžící siluety, jejichž nohy se nepravidelně pohybují. Podaří se jim oddělit se od kouře. Z jejich velikosti je zjevné, že je to muž a tři mladí chlapci.

Izrael usmrtil čtyři děti

16. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Čtyři děti byli zasaženy izraelskou střelbou v rybářské oblasti v Gaze. Na pláž střílel izraelský ozbrojený člun a terčem střelby se stala jedna rybářova rodina. Svědkem útoku byl Peter Beaumont, jeruzalémský reportér listu Guardian. Pokusil se poskytnout první pomoc.

Francouzská novinářka Emilie Baujard informovala, že děti si před zásahem hrály na pláži. Zahraniční korespondent NBC Ayman Mohyeldin uvedl, že s nimi hrál na pláži fotbal jen několik minut před útokem.

Reportér televize Channel Four Jonathan Miller zveřejnil záběry postřelených dětí.

Mluvčí izraelské armády také potvrdil, že Izrael zaútočil na nemocnici ve Wafě. Pacienti svědčili, že nemocnice utrpěla přímý zásah.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Informuje BBC o konfliktu v Gaze zaujatě?

16. 7. 2014

čas čtení 6 minut

Moderátorka pořadu Today rozhlasové stanice BBC Radio Four: Konflikt mezi Izraelem a Palestinci má obrovský potenciál vyvolávat emoce, daleko od zemí, jichž se to týká. Média jako BBC se často stávají terčem kritiky, jak o tomto konfliktu informují. To se znovu stalo při informování o Gaze za poslední týden. Zde jsou záběry o tom, co se dělo před naším rozhlasem před budovou Broadcasting Housu včera: (záznam skandování z demonstrace proti BBC)

Byl to velký protest proti BBC a je obtížné určit počet účastníků, určitě jich byly stovky. Demonstranti protestovali, že je BBC zaujatá ve prospěch Izraele. Informace o protestu proti BBC se však neobjevily ve zpravodajství BBC. Na lince z Glasgow je Greg Philo, autor knihy Bad News from Izrael (Špatné zpravodajství z Izraele), Greg Philo je profesor komunikací a sociálních změn na Glasgow University, a Jonathan Freedland, který píše pro deník Guardian a pro list Jewish Chronicle. Dobré jitro.

Izraelské letecké údery se zaměřují na šéfy organizace Hamas

16. 7. 2014

čas čtení 3 minuty

Izraelské rakety v noci na středu zasáhly příbytky několika vysokých činitelů organizace Hamas a podle zpráv bylo údajně usmrceno nejméně dalších sedm Palestinců. Rakety se zaměřily na příbytky bývalého ministra vnitra Fathi Hamada a vysokého činitele organizace Hamas Mahmouda al-Zahara. Jeho dům byl zničen. Zahar se v době útoku skrýval jinde.

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu uvedl, že "nemá jinou volbu" než eskalovat izraelské bombardování Gazy. "Když neexistuje příměří, naší odpovědí je střelba," řekl.

Poděkování občanských iniciativ europoslanci Janu Kellerovi

16. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Vážený pane Kellere,

vřele Vám děkujeme za Vaši žádost o to, aby Evropská komise přezkoumala, zda je zákon o tzv. církevních restitucích v souladu s legislativou EU. Nesmírně nás povzbudilo, že se našel alespoň jeden ústavní činitel, který je schopen hájit spravedlnost ve věci, kde zklamal i Ústavní soud ČR.

S úctou

zástupci občanských iniciativ:

Ne základnám - Eva Novotná, mluvčí
Stop církevním restitucím - Lenka Procházková
Alternativa zdola - Libuše Staňková
Spojenectví práce a solidarity -- Milan Neubert
Nezávislá média,o.s. - Václav Dvořák
Hnutí za přímou demokracii -- Marek Řezanka

V Praze 16. 7. 2014

Putinova hra (hlavně) na ruské šachovnici

16. 7. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 10 minut

Ruská armáda se opět začala koncentrovat u hranice s Ukrajinou, odkud na teritorium Ruské federace dopadají granáty, které už připravily o život jednoho člověka a zranily dvě ženy, ruské občany. Zároveň ukrajinská strana obvinila Rusko z toho, že z jeho území došlo ke sestřelení ukrajinského letadla. Spekulace o tom, že Rusko plánuje odstřelování Ukrajiny jako odvetu (že by se inspirovalo Izraelem?), v pondělí mluvčí prezidenta Peskov odmítl s tím, že se jedná o "nesmysl". V daný moment se dá předpokládat, že Rusko se prozatím rozhodlo pro opakování dosavadní taktiky demonstrace síly, šíření nervozity a popřípadě odvádění pozornosti, které přemísťování vojáků blízko hranic v minulých měsících znamenalo. Rusko ale o klasický válečný konflikt zájem nemá už jen proto, že je v procesu zdlouhavé modernizace armády, který nutně činí její vojenské složky zranitelnější. Už nyní značně riskuje díky existenci ozbrojeného konfliktu podél vlastní hranice.

Bezdomovci jako svědectví o nás samotných

16. 7. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty



Když jsem poslouchal českou hymnu, zpívanou bezdomovci, z nichž jeden drží ceduli s nápisem "Co ještě máme udělat, abyste nám pomohli?", uvědomil jsem si, že ten nápis by měl znít správně takto: "Co ještě máme udělat, abyste sobě pomohli?"

Zakažte neonikotinoidy!

16. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

Vyberte si. Budete stát a čekat, jestli kategorie silných pesticidů vyráběných firmami Bayer a Syngenta, přivede celé ekosystémy do nicoty, nebo přerušíte jejich používání, než budou provedeny náležité testy? Přírodní svět versus dvě chemické firmy: Je tak těžké se rozhodnout?, píše v Guardianu George Monbiot.

Projev na shromáždění solidarity s Palestinou, 14. 7. 2014, Václavské náměstí

16. 7. 2014 / Jan Kavan

čas čtení 8 minut

Vážené přítelkyně, vážení přátelé,

rád bych poděkoval organizátorům za pozvání na tuto demonstraci. A ještě bych rád dodal, že jsem vděčný a velmi jsem uvítal prohlášení organizátorky, která před chvílí zdůraznila, že tato demonstrace je ostře proti všem formám rasismu a zvláště proti antisemitismu. Jsem velkým odpůrcem antisemitismu.

Má pravda skutečně dva konce?

16. 7. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 8 minut

Agrese má vždy svého adresáta. Předběžně lze ovšem vést šipku z obou stran; i sám agresor může vykřikovat "Chyťte zloděje!". Nemusí být okamžitě zvenčí jasné, kdo za agresí stojí; a proti komu byla zjevně nastrojena.

Je Petra Kvitová daňovým rezidentem?

16. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ocenil bych, kdyby někdo napsal, jak se na příjmy slečny Kvitové a jiných českých sportovců dívá zákon, píše čtenář Ján Prečuch. Pomineme fakt, že se stále novelizuje, ale základní princip je, že daňový poplatník, ať je to instalatér nebo tenistka, je daňovým rezidentem v ČR tehdy, pokud pobýval na českém území déle než 183 dnů. Přičemž se započítává každý, i necelý den pobytu. Tento úzus byl osudný "Monačanu" Borisu Beckerovi, který musel doplácet německé daňové správě daně. Němečtí úředníci totiž pomocí doplňujících indicií dokázali, že pan Becker se zdržoval na německém území více než 183 dnů. Nemyslím si, že by si slečna Kvitová vedla deníček, ale mohlo by to pomoci v tomto nepěkném osočování. Přece platí římské: "dura lex, sed lex".

Business as usual

16. 7. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Na první pohled to vypadá, že Hamás vsadil na příliš vysokou kartu nebo cynicky licituje, když na rozdíl od Izraele odmítá přistoupit na Egyptem navrhovaný klid zbraní, který jeho ozbrojené křídlo vnímá jako porážku.

Ilona Švihlíková je náš kandidát na člena Evropské komise

15. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

Vláda se již delší dobu není schopna dohodnout na kandidátovi či kandidátce na českého člena Evropské komise. Každá z koaličních stran prosazuje svůj návrh na českou nominaci. Hnutí ANO a KDU-ČSL v posledních dnech pochopily, že jejich kandidáti jsou v koaliční vládě neprůchodní, ale místo aby navrhly někoho, kdo by byl obecně přijatelný, tak i nadále prosazují své nové kandidáty. Ve vzniklé patové situaci dokonce zazněl názor, že by českého komisaře místo české vlády měl vybrat předseda Evropské komise, což by bylo zvláště ponižující uznání neschopnosti české vlády. Z Bruselu zaznělo silné doporučení, že by mezi novými komisaři mělo být více žen, než tam působilo dodnes. To pravděpodobně ovlivnilo i nový výběr kandidátky za hnutí ANO.

V Moskvě došlo k havárii v metru, nejméně 19 osob zahynulo

15. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

V Moskvě došlo v úterý při ranní dopravní špičce k havárii, kdy na jednom z nejhlubších míst moskevského metra, mezi stanicemi Park pobědy a Slavjanskij bulvar vykolejil vlak metra. Prý došlo k falešnému požárnímu poplachu, řidič náhle zabrzdil a jeden vůz metra vypadl z kolejí. Mezi mrtvými je i řidič vlaku, celkem zahynulo nejméně 19 osob, ale počet mrtvých bude vyšší, 100 lidí bylo zraněno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britský premiér provádí šílenou restrukturalizaci vlády

15. 7. 2014

čas čtení 1 minuta

Zřejmě z absolutní nervozity, že konzervativci nevyhrají všeobecné volby v květnu 2015, začal britský premiér provádět "noc dlouhých nožů" podobně jako konzervativní premiér Harold Macmillan před padesáti lety (i jeho vládní restrukturalizace byla provedena na základě zoufalství a nikam nevedla). Kritikové poukazují na to, že Cameron z neznámých důvodů z vlády vyhodil i několik opravdu schopných ministrů. Kromě toho vládu opouští i nepříliš schopný ministr zahraničí William Hague (který však zastával relativně vstřícný postoj vůči Evropské unii, má ho nahradit dosavadní tvrdě euroskeptický ministr obrany Phillip Hammond - znamená to, že se Cameronova vláda stane majetkem euroskeptiků?). Z vlády odchází po své nedávné hysterické hádce s ministryní vnitra Theresou Mayovou ministr školství Michael Gove, jehož není škoda - je to naprostý idiot. Škoda však je Kennethe Clarka, což byl jeden z nejlepších britských politiků, je to člověk bystrý jako liška. Konzervativci se museli zbláznit, když se zbavují tohoto člověka. Vyhození ministři mají být nahrazeni lidmi mladšími a ženami, kteří se dosud nijak neprojevili. No uvidíme, zda dramatická restrukturalizace vlády konzervativcům v předvolebním období nějak pomůže, píše Jan Čulík.

Zajímavosti z červnových provinčních voleb v Ontariu

15. 7. 2014 / Miloš Kaláb

čas čtení 12 minut

Před provinčními volbami v Ontariu doporučovala většina kanadských novin občanům, kterou stranu mají volit. Mnoho jich prosazovalo Pokrokově konzervativní stranu (PC). Jedním z pádných důvodů bylo tvrzení, že si většina voličů přeje "změnu za každou cenu". Volby se konaly 12. června a přinesly velké překvapení - příjemné pro Liberální stranu a nepříjemné pro PC i pro Novou demokratickou stranu (NDP - sociální demokraty). V Kanadě se nepoužívá systém poměrného zastoupení nýbrž se poslancem parlamentu stává kandidát, který ve svém volebním obvodu získal nejvíce hlasů.

Ruská federace: Jazyky rovné a jazyk rovnější

16. 7. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Na jaře propukl oprávněný poplach kolem ukrajinského jazykového zákona, který měl zrušit ruštinu jako úřední jazyk. Přestože tehdejší úřadující prezident Turčinov zákon nepodepsal, dodnes se dozvídáme, že separatismus na východě byl údajně vyvolán právě zmíněným návrhem, nikoliv především kombinací intrik oligarchů, mnohaleté přípravy povstání ruskými extrémisty a o něco kratšího angažmá ruských zpravodajských služeb.

Je-li už ale řeč o ruštině, jak je tomu s postavením jazyků v současném Rusku?

O agresi

16. 7. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 8 minut

13. července se v médiích objevila nemálo citlivá zpráva; v české televizi na té textové dolní přídavné informační stuze hned žlutě, aby to skutečně divák nemohl přehlédnout. Že dopadl dělostřelecký granát z ukrajinského území na půdu Ruska. S jedním následným úmrtím, jedním zraněním a se škodami na majetku. Ruská strana okamžitě varovala před možnými "nezvratnými" důsledky; pochopitelně na adresu možného pachatele tohoto incidentu.

Ještě jedno stručné ohlédnutí za Karlovými Vary

15. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

1. Ruská vláda financuje svou kritiku. Myslím, že je důležité podotknout, že jeden z mála dobrých filmů na letošním karlovarském filmovém festivalu, snímek slavného ruského režiséra Andreje Zvjaginceva Leviathan (recenze je v BL ZDE), který pojednává o naprosté, vražedné zkorumpovanosti ruského státního aparátu (a hlavní vrah a mafián, primátor města na poloostrově Kola, sedí ve své kanceláři pod portrétem Vladimíra Putina) z velké části financovalo ruské ministerstvo kultury - a film začíná obrovským titulkem, uvádějícím ruské ministerstvo kultury mezi jeho hlavními producenty "Ministerstvo kultury Ruské federace uvádí film Andreje Zvjaginceva Leviathan...") Zdá se tedy, že signály přicházející z Ruska, jsou poněkud rozporné...

2. Karlovarská filmová veřejnost miluje starobylé národní mýty. Média zaznamenala, že diváckou cenu na karlovarském filmovém festivalu získal dokument Olgy Sommerové o Martě Kubišové. Rád bych poznamenal, že je zjevné, že tu cenu nedostala Olga Sommerová, ale Marta Kubišová, protože její film, jak už jsme také referovali, byl velmi tradiční a myšlenkově krotký, ale obsahoval velké množství archivního materiálu zejména ze šedesátých let, který dokumentoval (a) že v Československu byla skutečná svoboda, (b) že kultura, včetně populární hudby, byla nesmírně na výši a (c) že Marta Kubišová bývala vynikající zpěvačka. Zdá se, že lidé prostě milují šedesátá a léta a dobové ikony. Víte, jaký film získal druhé místo v soutěži o diváckou cenu? Zrestaurované Menzelovy Ostře sledované vlaky!! Myslím, že je to drastický odsudek současné české i světové filmové produkce, když na festivalu nejnovějších filmů se na druhém místě divácké ceny umístí archivní dílo, které vzniklo před téměř padesáti lety. Lidé tak výmluvně hlasováním potvrdili, že letošní filmový festival v Karlových Varech až na drobné výjimky nestál za nic.

Kdepak, to není invaze!

15. 7. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Včera bylo sestřeleno ukrajinské dopravní letadlo An-26 na letové hladině 6 500 metrů, kam nedosáhne žádný z přenosných protiletadlových raketových systémů. Separatisté posílení opět prostřednictvím kolon pronikajících přes ruskou hranici se navíc chystají přejít do protiútoku. Rozsáhlá, nicméně nedokončená obkličovací operace ukrajinské armády jim nabídne spoustu příležitostí objevit slabé místo. A ukrajinský ministr obrany Michajlo Koval hovoří o bezprostředně hrozícím riziku ruské invaze. Jako by už fakticky několik měsíců neprobíhala.

Válka bloků? Čína oživuje starobylou Hedvábnou stezku

15. 7. 2014 / Ilona Švihlíková

čas čtení 12 minut

Se zpožděním svůj velký projekt (viz předchozí části o Spojených státech a Rusku ZDE ZDE představila také Čína, konkrétněji nové čínské vedení tak učinilo při specifických příležitostech ke konci minulého roku.

Než se podíváme podrobněji na to, jak si vlastně Čína představuje oživení Hedvábné stezky, staré více než 2 000 let, uveďme, že ji to nenapadlo jako první. O obnově Hedvábné stezky hovořila Hilary Clintonová již v roce 2011 (New Silk Road Strategy). Hlavní roli měl hrát ovšem Afghánistán, přičemž právě "nová (Američany vedená) Hedvábná stezka" měla podporovat jeho rozvoj, resp. ho primárně zastabilizovat a provázat se sousedními zeměmi. K tomu ovšem nedošlo a těžko dojde, protože americké rozměry projektu ve finančním slova smyslu byly velmi skrovné a Čína se při svých investicích v asijské oblasti pohybuje jaksi v jiných řádech.

Ukrajinský prezident tvrdí, že "Rusko sestřelilo ukrajinské nákladní letadlo"

15. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

Ukrajinský prezident Petro Porošenko tvrdí, že na východní Ukrajině se vojenských operací účastní aktivní důstojníci ruské armády poté, co bylo údajně sestřeleno nákladní letadlo An-26 nedaleko hranic.

V prohlášení na prezidentových internetových stránkách se praví, že letadlo údajně letělo v takové výši, že nemohlo být sestřeleno žádnými zbraněmi, které mají separatisté, a bylo "pravděpodobně" sestřeleno z ruského území.

Britská špionáž si vyvinula četné nástroje umožňující manipulaci internetu

15. 7. 2014

čas čtení 1 minuta

Britská špionážní agentura GCHQ vyvinula sofistikovaný software, který dokáže zmanipulovat internetové průzkumy veřejného mínění, spamovat osoby a instituce esemeskami, sledovat uživatele internetu vytvářením fiktivních identit spammerů a monitorovat to, co lidé zveřejňují na sociálních sítích. Odhalil to v nově zveřejněných dokumentech Edward Snowden.

Britské špionážní středisko GCHQ si vyvinulo celou řadu programů, jejichž cílem je měnit skutečnost: zaměřovat se na osoby a na instituce, šířit informace a manipulovat onlinové diskuse a statistiky.

Tyto informace byly zveřejněny právě ve chvíli, kdy britská Dolní sněmovna zahajuje mimořádné, nouzově zkrácené jednání o novém mimořádném zákoně umožňujícím výzvědným službám špehovat občany. Návrh nového špehovacího zákona podporují všechny tři hlavní britské politické strany, a tak ho parlament bezpochyby schválí příští týden.

Snowden odhalil existenci těchto programů:

Přípodotek k článku pana Steigera aneb ještě jednou trochu o tenisu

15. 7. 2014 / Pavel Trtík

čas čtení 2 minuty

V tomto výroku se jako v proslulé kapce odráží celý dnešní svět: skutečně neexistuje v České republice -- jako myslím sotva kde ve světě -- zákonná překážka pro placení daní tam, kde je boháč chce platit. Pokud by někdo snad hodlal zmínit nějakou morálku jako "vlasteneckou povinnost" třeba vůči "domovu" nebo spoluobčanům, musel by pohořet (a udivit velmi mnoho lidí).

Z tohoto odstavce z článku pana Steigera se zdá, že prostě po celém světě morálka neexistuje a všichni bohatí se pouze snaží maximalizovat svůj zisk.

Nemyslím si to. Pokud by tomu tak bylo, tak by všichni vrcholoví tenisté a tenistky museli mít mít trvalý pobyt v Monaku nebo na Bahamách nebo jiné zemi, kde jsou nulové daně. Nebo by byl počet těch vrcholových tenistů, kteří mají trvalý pobyt v daňovém ráji, rovnoměrně rozdělen po všech zemích dle toho, jak jsou mezi špičkovými tenisty zastoupení.

William Hague jako britský ministr zahraničí: umlčený a služebný

15. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

Odcházející britský ministr zahraničí byl bývalou hvězdou Konzervativní strany, který ve funkci propadl frázím a válkychtivosti, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins:

Epitafem Williama Haguea jako britského ministra zahraničí se stal postupný kolaps libyjského režimu. Jeho éra byla věkem bez tématu, rétorikou bez obsahu. Když Hague ministerstvo zahraničí převzal, vychloubal se, že Británie za něho dosáhne nového "globálního vlivu". Zanechal za sebou symbol tohoto "vlivu" - Libyi, která se propadla do anarchie.

Ještě několik slov o svobodě

15. 7. 2014 / Leopold Kyslinger

čas čtení 22 minut

Erich Fromm v díle Strach ze svobody věří, že se člověk může stát svobodným, aniž by byl osamělou bytostí ve svém světě. Aby toho dosáhl, musí projít procesem seberealizace, to jest aktivním myšlením a vyjadřováním svých citů. Spontánní aktivita je cestou ke svobodě, kdy člověk neztrácí svou individualitu.

Izrael přijal egyptský návrh na příměří

15. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Izrael přijal egyptský návrh na ukončení nepřátelství s Gazou, oznámil dnes premiér Benjamin Netanjahu po zasedání bezpečnostního kabinetu.

Návrh hovoří o zastavení palby dnes od 9:00 místního času. Má být také zrušena blokáda Gazy a obnoveno zásobování. Do 48 hodin by podle textu návrhu měly v Káhiře začít rozhovory Izraelců a Palestinců o dlouhodobém příměří.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Naši padlí

14. 7. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Smrt českých vojáků je smutná a tragická událost. Způsob, jakým byla tato událost přijata, považuju za politováníhodný. Diskuse osciluje mezi morálním kýčem a cynismem, přičemž kýč v tomto případě hraje roli pomyslné spouště. Politicko-mediální heroizace, vyvěšování praporů národního smutku nutně falzifikují skutečnost, že nasazení českých vojáků v Afghánistánu lze jen stěží identifikovat s obranou něčeho národního.

Skutečným a jediným důvodem je snaha naplnit roli druhořadého severoatlantického spojence, což si lidé s potřebnými pravomocemi vyložili právě tak, že je třeba nasadit lidské životy. Bylo to však jen a jen jejich rozhodnutí, nikoliv nezbytnost.

Jak kapitál ochromil politiku

14. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V květnu byla podepsána mezinárodní obchodní dohoda, která poskytuje právní základ pro restrukturalizaci světových trhů, píše v týdeníku Observer Slavoj Žižek. Jde o dohodu Trade in Services (Obchod se službami) a v médiích se to v podstatě neobjevilo. V červnu zveřejnil server Wikileaks tajný návrh této dohody. Týká se 50 zemí světa a většiny obchodování se službami.

Dohoda obsahuje pravidla, která umožní expanzi finančních multinacionálních firem do jiných států tím, že zabrání vytváření regulačních bariér. Dohoda zakazuje přísnější reglaci finančních služeb, přestože se všeobecně usuzuje, že k finanční krizi z let 2007-2008 došlo v důsledku neefektivní regulace.

Z díry u Bedřichovic

14. 7. 2014 / Jan Lipšanský

čas čtení 2 minuty

Milý pane Čulíku,

píšu vám z malé moravské vesnice kousek od Bedřichovic, abych udržel jakési status quo, a čtu si vaši recenzi filmu Díra u Hanušovic, jenž jsem neměl to nepotěšení vidět, a asi si jej i odpustím.

Píšu hlavně proto, že mne popis děje a prostředí filmu velmi pobavil. Zrovna včera jsem si prošel dvě ze tří místních hospod, kde v jedné čepují Holbu a Maestro, a v té druhé se zahrádkou pak pelhřimovského Poutníka, vynikající pivo. Což mne příjemně překvapilo, neb v pražských Modřanech, kde bydlím, všech zhruba dvanáct hospod v našem okolí čepuje jen nesvatou trojici Gambáč-Kozel-Plzeň, o jejichž kvalitách raději nebudu diskutovat.

Začala nová éra ruské kosmonautiky. Tiše a nenápadně...

14. 7. 2014 / Štěpán Kotrba

čas čtení 1 minuta

Rusové otestovali 9. července 2014 úspěšně těžký raketový nosič Angara 1.2PP, který je provozním suborbitálním testem budoucí rodiny těžkých modulárních nosičů Angara 5 na kapalné palivo.

"Konkurenční" americká NASA není schopna vyvinout těžký nosič, který by nahradil Saturn V Apollo a Saturn IB Skylab (118 tun na LEO) , které skončily v roce 1975 či Delta IV Heavy, které jsou v provozu teď. Američany nyní plánovaný systém Space Shuttle/Constellation/SLS by měl na nízkou oběžnou dráhu (LEO) vynášet v první verzi 70 tun nákladu, v nejsilnější konfiguraci až 130 tun. První verze amerického SLS by měla odstartovat v prosinci 2017 na nepilotovaný oblet Měsíce lodí MPCV (Orion). Vzhledem k astronomickým nákladům Američanů na vývoj, roztříštěnosti a nekoncepčnosti je ovšem otázka, co se do té doby stane...

Ukrajina je rozčarována z postoje evropských partnerů

14. 7. 2014

čas čtení 3 minuty

Ukrajinský prezident Petr Porošenko na poslední chvíli zrušil odlet do Rio de Janeiro na finále světového šampionátu ve fotbale, píše ruská Nězavisimaja gazeta. Koncem minulého týdne tisková služba brazilské prezidentky oznámila, že Porošenko přijal pozvání. Předpokládalo se jeho setkání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Ale včera v Kyjevě sdělili, že situace v Donbasu přerostla ve válku, která žádá přítomnost prezidenta v zemi.

Ukrajinské ostřelování může vést k "nezvratitelným důsledkům", varuje Rusko

14. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

Ruské ministerstvo zahraničí konstatovalo, že ukrajinská armáda je odpovědná za dělostřeleckou střelbu, která usmrtila jednoho muže na ruském území. Varovalo, že tento incident může mít "nezvratitelné důsledky".

Ruští vyšetřovatelé uvádějí, že jeden muž byl usmrcen a jedna žena zraněna poté, co dělostřelecký granát, vypálený z ukrajinského území, dopadl na dvůr soukromého domu v Doněcku, v ruském rostovském regionu.

Porošenko: Na východě Ukrajiny "proti nám bojují ruští důstojníci a ruské zbraně"

14. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinský prezident Petr Porošenko dnes na zasedání s představiteli silových resortů oznámil, že proti ukrajinským jednotkám na východě země působí ruští důstojníci a je používána ruská výzbroj.

"Za poslední tři dny byl proti ozbrojeným silám Ukrajiny použit nový ruský vícehlavňový raketomet, řekl Porošenko a dodal, že se potvrzují údaje o působení ruských kádrových důstojníků proti Ukrajině.

Úřady dnes oznámily, že v noci v lokalitě obce Izvarino po silné dělostřelecké přípravě proniklo na ukrajinské území přibližně 100 kusů ruské bojové techniky. Kolonu napadlo ukrajinské letectvo a dělostřelectvo, ztráty se upřesňují.

Kyjev poslal oficiální protest ruské pohraniční službě, ale nedostal na něj odpověď.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Není junta jako junta

14. 7. 2014 / Jan Mrskoš

čas čtení 12 minut

O dvou vojenských juntách (čtěme chuntách) se dovídáme v poslední době dost často. Ta jedna je v Egyptě a ta druhá je v Thajsku. A jak je u vojenských junt zvykem, během jednoho dne se zrušila řádně zvolená vláda (co to dalo práce, než se to předtím pěkně po demokraticku dalo dohromady) a nastolila se vláda vojenská (jak snadné). V obou případech si pro ten zásah ta junta našla důvod, denně demonstrace v ulicích a na náměstích, to není pro zemi moc dobré. Co je dost, to je přespříliš, a teď tedy rychle pěkně v pořádku domů a náměstí se hezky zamete.

Díra u Budějovic

14. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Potvrzuju dojmy p. Lipšanského, tentokrát z Rudolfova, 5 km z nádraží ČD v Českých Budějovicích, kde jsem pobýval minulý týden čtyři dny. 5 hostinců, čerstvě opravený perkmistrovský dům, nyní radnice, fungující Jednota - Coop, úžasná alternativní zahrada manželů Kovářových, občanská iniciativa, bojující proti oligarchovi - developerovi který svými plány zástavby chce zničit jedinečnou přírodu kolem Rudofovského potoka, když byl předtím skoupil pozemky, patřící malé sousední vsi Jivno. Zde se odehrávají dramatické příběhy, které by stály za literární či filmové zpracování..., píše František Řezáč.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30469