"Alexandr Něvskij nás učí, že se Západem se nelze domluvit"

17. 5. 2021

Rusové si letos připomínají osmisté výročí narození Alexandra Něvského proto, že rozuměl tomu, co dělá Rusko dnes. Chápal, že Západ je větší hrozbou než Východ a že s některými nepřáteli je třeba bojovat silou zbraní, zatímco s jinými diplomacií, prohlásil šéf Státní dumy Vjačeslav Volodin.

Něvskij se rozhodl uzavřít spojenectví s mongolskou hordou, aby mohl porazit německé rytíře. Tato volba definovala vývoj ruské státnosti. Pokud by zvolil jinak, Rusko mohlo vypadat úplně jinak - jestliže by vůbec existovalo.

Ruský kníže z 13. století porazil obě mocnosti - první silou zbraní, druhou pomocí diplomatické obratnosti. Ale bylo mu jasné, že hlavní nebezpečí pochází ze Západu, protože hrozí duchovní smrtí lidu a ztrátou nezávislosti. Naproti tomu mongolský chán nepředstavoval srovnatelnou hrozbu ruské identitě.

Alexandr Něvskij zničil plány nepřítele a nedovolil v Rusku změnu civilizačního vektoru. Proto se stal postavou, jejíž úsudek a akce je v dnešním Rusku třeba napodobovat.

Západ se z dějin nijak nepoučil. Kdyby se snažil, věděl by, že Rusko ze všech podobných zkoušek vychází ještě silnější. To platilo v dobách Něvského a bude to pravda i dnes.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
2270

Diskuse

Obsah vydání | 19. 5. 2021