A Czech holidaymaker has published a video of "staged drowning of refugees", filmed in Crete. It was a lie

4. 9. 2018

čas čtení 3 minuty

 

Several Czech websites have recently shared a video made by Marek Chrastina, a Czech holidaymaker in Crete. Mr Chrastina argued that his video recorded the filming of "pretend-drowning refugees", an instance of fake news, made and disseminated by the establishment media to make the European public feel sorry for the immigrants who try to cross the Mediterranean.  In fact what the Czech tourist recorded was the filming of a scene for a historical film dealing with the Turkish-Greek war of the 1920s.

The Czech's  video, recorded on a beach in Crete, went viral on the web last month. A group of women in scarves walk into the water, carrying bundles containing things. They make their way towards some men who pretend to be drowning in the water. Then the video pans to show a cameraman and a film director who are instructing the actors in the sea what to do.

Kdo zastaví šílené lži o "muslimském nebezpečí", šířené politiky a médii ve střední Evropě?

4. 9. 2018

čas čtení 4 minuty

Věříte skutečně, že je Zeměkoule placka? Když se vás vážně ze středoevropských médií ptají, zda je Zeměkoule placka, když tam byly parametry veřejné diskuse natolik vykloubeny - víte, že veřejnosti se tam tvrdě lže už hodně, hodně dlouho...


Novinář se mě nedávno zeptal během interview,  zda si myslím, že Evropa bude čelit občanské válce křesťanů proti muslimům, píše Andrew Stroehlein.

Ne, ten novinář si nedělal legraci, ani nebyl šílený.


Vzhledem k obrovské míře vyvolávání strachu v jeho visegrádské zemi, je to otázka, kterou je nutno pokládat.

Teď si představte, jak zkreslená musí být veřejné diskuse v jeho zemi, když se to tam považuje za legitimní téma k diskusi.

Nezáleží vlastně na tom, která to byla visegrádská země (byla to ČR, pozn. red). Znám   všechny čtyři, takže vím, že toto mohla být potenciálně otázka ve všech z nich.

Jsou to země, v nichž žije tak málo muslimů, že drtivá většina tamější lidí v životě muslima neviděla.

Avšak jejich hlavy jsou plné lží, které do nich každodenně pumpují politikové, kteří spolu vzájemně soutěží o to, kdo je poděsí víc a kdo více získá pozornost a hlasy voličů.

Tito politikové zjevně přesvědčují své občany, aby prohledávali nejtemnější kouty internetu a vyhledávali si tam nejděsnější lži a nenávistné memy - invaze, spiknutí, falešné statistiky, zfalšované fotografie...

Bojte se, mějte strach - ale já, [Babiš, Orbán, Kaczynski] vás ochráním... Nenávist, strach, nenávist, strach, hlasujte.

Když nemůžete proniknout do jazykové bubliny v těchto zemích, je pravděpodobně obtížné si to vůbec představit. Mohli byste se podívat na nějaké ultrapravicové internetové stránky, abyste o tom získali určitou představu - jenže si musíte představit, že takovéto lži se šíří v mainstreamových médiích a slyšíte je pořád od mainstreamových politiků.

Možná, že je neférové dávat tyto čtyři visegrádské země dohromady. A v mnoha ohledech je mezi nimi řada důležitých rozdílů. Jenže v tomto ohledu jsou znepokojujícím způsobem podobné. Teď několik příkladů:


Dnes z ČR: "Chemnitz je za rohem! My nechceme žít v Africe!"Maďarsko: Spoluzakladatel vládnoucí strany Fidesz v provládní televizi" "zas.aně brzo neuvidíte už nikoho jiného [než černochy]"


Andrew Stroehlein pak uvádí další příklady z Polska, ze Slovenska a z Maďarska a zdůrazňuje, že proto je nesmírně důležité hlasování příští týden v Evropském parlamentu o Maďarsku: Většina Evropanů a většina europoslanců nesdílí tuto strachem vyvolávanou noční můru pro Evropu, převzatou přímo z nějakého extremistického serveru. Drtivá většina Evropanů věří v demokratickou Evropu.
Počet umírajících ve Středozemním moři je nyní rekordně nejvyšší od migrační krize r. 2015

4. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

 
 Přeplavba ze Severní Afriky do Itálie je nyní nebezpečnější než kdykoliv od vrcholu evropské uprchlické krize v roce 2015, přestože počet neschválených uprchlíků a imigrantů přicházejících do Evropy za toto období poklesl na naprosté minimum. Vyplývá to ze zprávy Vysokého úřadu OSN pro uprchlíky. 

Během pokusu přeplout Středozemní moře se během prvních sedmi měsíců letošního roku utopil každý osmnáctý člověk. Je to přibližně trojnásobný počet mrtvých ve srovnání s rokem 2015 a přibližně dvojnásobný počet ve srovnání s rokem 2016.

Rozhovor Britských listů 180.

Proč nemáme s lidmi pocit sounáležitosti?

31. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta"Zaujalo mě, jak Miloš Forman dokázal zaznamenat při pozorování mentality českého národa takovou tu nelidskou krutost. Ale tehdy, v šedesátých letech to byl teprve začátek." "Kam se vytratila elementární potřeba sounáležitosti s ostatními lidmi? Dnes se k nám nedostávají možnosti pocítit sounáležitost s jinými." Nebo ano? To jsou otázky, o nich hovoří Jan Čulík a Bohumil Kartous v tomto Rozhovoru Britských listů. Ten se vysílá Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. srpna 2018.

Nový školní rok z pohledu rodiče

4. 9. 2018 / Petr Chaluš

čas čtení 12 minut


Jako rodič dětí různého věku a předseda Fóra rodičů, který diskutuje s rodiči a sleduje novinky, bych vás rád provedl školním rokem 2018/2019. Od nejmenšího dítěte po největší, co nás v systému školství nového čeká a s čím se už nějakou dobu potýkáme.

Budou někdy česká média vnímat Izrael jako mezinárodního vyvrhele?

4. 9. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Česká novinářská obec je proslulá svou nekritickou náklonností vůči Izraeli, a tato slepá náklonnost vůči „jediné demokracii na Blízkém východě“ se přirozeně odráží v celé české společnosti. Nezaujatý pozorovatel by se mohl ptát, kde má tato bezzubá adorace vlastně hranice; zdali vůbec existuje pomyslná červená linie, za níž už nebude možné hájit neobhajitelné.

Trump zaútočil na svého ministra spravedlnosti

4. 9. 2018

čas čtení 1 minutaV dalším neuvěřitelném ranním tweetu zaútočil Donald Trump na svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse že byli obžalováni dva republikánští kongresmani, což ohrožuje pozitivní výsledky pro Republikánskou stranu v nadcházejících volbách do Kongresu.

Je důležité si uvědomit, že Trump nezpochybňuje vinu těchto kongresmanů, ale obviňuje Sessionse, že "provádí trestní stíhání, které poškodí Republikánskou stranu".

V normální zemi by to vyvolalo ústavní krizi, neboť není možné, aby prezident naléhal na ministerstvo spravedlnosti, aby trestní stíhání, které provádí, bylo přizpůsobováno potřebám nějaké politické strany.

Trump pohrozil, že po volbách Sessionse vyhodí z funkce, což by zřejmě znamenalo i vyhození Roberta Muellera, mimořádného vyšetřovatele vazeb Trumpovy kampaně na Rusko.

Je velkou otázkou, zda by takové zpotvoření spravedlnosti Republikánská strana tolerovala. Někteří její činitelé tvrdí, že ano, jiní, že ne.

Celá řada volebních modelů naznačuje, že v nadcházejících volbách přijdou Republikáni o svou většinu v Kongresu, protože velká část americké veřejnosti chce, aby Trump byl donucen opustit prezidentský úřad.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Populistická ultrapravicová pátá kolona v Evropě přímo ohrožuje bezpečnost každého evropského občana

4. 9. 2018

čas čtení 1 minutaBezpečnost všech jednotlivých občanů Evropy závisí na existenci efektivních, utajených a spolehlivých výzvědných služeb jednotlivých evropských zemí. Jejich přeshraniční spolupráce dokázala zabránit četným ultrapravicovým a islamistickým teroristickým útokům. Potíž je, že výzvědné služby zemí, kde se dostali k moci ultrapravicoví populisti, jsou ochromeny vazbami výzvědných pracovníků na Rusko, které se snaží Evropskou unii destabilizovat.

S Putinovou politickou stranou Sjednocené Rusko spolupracuje italská ultrapravicová vláda, rakouská ultrapravicová vláda i maďarská ultrapravicová vláda. Rakouské výzvědné služby už jsou nespolehlivé, protože předávají informace Rusku. Bývalý polský ministr obrany Antoni Macierewicz měl také vazby na prokremelské ruské ultrapravicové organizace i na ruského gangstera Semjona Mogileviče, varuje Guy Verhofstadt, předseda Aliance liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentě.

Evropské země by měly zahájit vyšetřování, do jaké míry jsou její zpravodajské služby vazbami na Rusko ochromeny. Důležité je ale dobře informované občanstvo. V těchto temných dnech pro demokracii musíme požadovat, aby naše vlády dodržovaly zákonnost a bránily naše cenné demokratické instituce.


Svět odsoudil uvěznění dvou novinářů v Myanmaru na sedm let

3. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Novináři po celém světě protestují proti odsouzení dvou žurnalistů tiskové kanceláře Reuters v Myanmaru na sedm let za - provádění novinářské práce.


 Odsouzení dvou novinářů tiskové kanceláře Reuters, kteří odhalili masakr muslimů Rohingya bylo celosvětově odsouzeno jako výsměch spravedlnosti a jako vážná rána tiskové svobodě v Myanmaru.

Wa Lone, 32 a Kyaw Soe oo, 28, byli shledáni v pondělí vinnými, že porušili Zákon o utajování oficiálních tajemství, který v Myanmaru zavedla r. 1923 britská správa.

Novináři jsou vězněni od listopadu, kdy byli zatčeni poté, co informovali o vyvraždění 10 Rohingyů myanmarskými vojáky a buddhistickými vesničany v Inn Din, ve vesnici na severu státu Rakhine.

Rozsudky a skutečnost, že je Aung San Suu Syi, držitelka Nobelové ceny míru, neodsoudila, znamená, že její pověst je zničena.


Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2018

1. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 466.08 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 86 289.51 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme ***přibližně o třetinu*** větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem srpna 2018 249 661.49 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Chemnitz: Bylo jich víc. 50 000 lidí se účastnilo protifašistického koncertu

4. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Účastníci koncertu v Saské Kamenici dodrželi minutu ticha pro Daniela H, jehož smrt vyvolala nepokoje. Jeho rodina se distancovala od pravicových protestů jeho jménem.

Údajné Babišovy výroky zneužívá ruská propaganda k destabilizaci Evropy: 

"Chemnitz máme hned za rohem!! Český premiér Babiš ostře kritizuje imigrační politiku EU

Tohle je boj za ochranu naší evropské civilizace a kultury. Nechceme žít v Africe ani na Blízkém východě. Musíme bojovat za své hodnoty. Viděli jste záběry migrantských lodí směřujících na turistické pláže? Evropané jsou šokováni a bojí se. Totéž se stalo v Chemnitz. Nebyla jen spáchána vražda, ale i vraždy mladých dívek a sexuální útoky," řekl podle ruské propagandy Babiš. - Není jasné, zda to skutečně řekl, ale jsou to nesmysly. K žádným vraždám a znásilněním mladých dívek nedochází. Lži o znásilňování, vraždění a fyzických útocích od imigrantů vůči "bělošským ženám" jsou součástí systematické ultrapravicové kampaně proti jinakosti. Před 120 lety se totéž tvrdilo o židech... Babiš by se měl stydět.Polsko: Reformujeme soudy, aby všichni ti demonstranti neunikli trestu

4. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Na okamžik spadne maska. Bývalá premiérka strany Právo a spravedlnost Beata Szydlo: "Provádíme reformu soudů, aby všichni ti protestující demonstranti neunikli trestu."


Papež František čelí nejhorší krizi svého pontifikátu

3. 9. 2018

čas čtení 2 minuty


Od doby svého zvolení papežem je František terčem útoků od konzervativců, kteří stojí ostře v opozici proti jeho podpoře chudých a marginalizovaných lidí, včetně uprchlíků. Někteří burani v České republice a v Polsku se dokonce vyjádřili, že by bylo dobře, aby František už umřel.

Máme relativně málo nebo mnoho sudích?

4. 9. 2018 / Zdeněk Slanina

čas čtení 3 minuty

Není snad týden, by národ neoněměl úžasem nad některou informací z justiční sféry. Někdy je mu to vysvětlováno tím, že systém je přetížen. To vede k částečně souvisící otázce, jak jsme na tom s počty soudců vzhledem k jiným zemím.

V rámci Evropy funguje Council of Europe European Commission for the efficiency of justice, známá pod svou francouzskou zkratkou CEPEJ, a ta vydává různé přehledy. Z jejího sborníku CEPEJ STUDIES No. 23 z roku 2016 (data z roku 2014) pochází i ta tabulka s počty profesních soudců a soudních úředníků na 100000 obyvatel. U ní jsou dvě poznámky.

The leader of the Czech Social Democrats "takes steps" against "increased criminality by foreigners"

3. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Jan Hamáček (39), the current leader of the Czech Social Democrats, has informed us on Twitter that he has started a project of "joint police patrols" in which Czech Police will cooperate with Polish police and Slovak Police. The purpose of the joint patrols is "to tackle increased criminality by foreigners".

By statements like these, Hamáček is evidently trying to attract extreme right wing support to the Czech Social Democratic Party,  the popularity of which has plummetted spectacularly over the past couple of years and whose electoral support is now 6,5 per cent.

Pozoruhodné. Hamáček se snaží zalíbit fašistům

3. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Tvrdí cosi o "zvýšené kriminalitě cizinců", zatímco všechny statistiky v Evropě ukazují, že cizinci páchají méně trestných činů než domorodci. Kromě toho v ČR žádní imigranti nejsou. :)

Jan Hamáček by měl vědět: Když se někdejší centristická strana lísá k fašistům, voliči budou hlasovat pro fašisty, ne pro někdejší centristickou stranu. Proč jít ke kováříčkovi, když lze jít ke kováři? Jediné, čeho centristická strana dokáže, je, že zlegitimizuje rasismus a nenávist.
Hamáček reagoval na Twitteru, že mu nejde o kriminalitu uprchlíků, ale zahraničních dělníků. Loni prý byla kriminalita zahraničních dělníků 16 procent, letos prý už 26 procent:

Bohužel, přesto takovéto výroky přispívají k všeobecné atmosféře xenofobie v České republice. Hamáčkovi už čeští občané na Twitteru odpovídají, že by měl také angažovat "arabskou policii" proti Arabům v Teplicích...

V Mladé Boleslavi žije asi 12 000 zahraničních dělníků, především Slováků a Poláků. Je to asi čtvrtina obyvatelstva, tedy 26 procent trestných činů "spáchaných cizinci" by bylo naprosto v normě. Není jasné, proč je nutné na to xenofobně upozorňovat. A čeští policisté se opravdu při řešení trestných činů nedomluví se Slováky a s Poláky?

Požár a skandální nedbalost pravicové vlády zničily největší archeologické bohatství Jižní Ameriky

3. 9. 2018 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Nejstarší fosilie v Jižní Americe (staré 12 tisíc let). Největší sbírka egyptských mumií na latinském kontinentě. Domorodý oděv tisíce let starý. Deníky dcery císařovny Marie Teresy (Leopoldiny), která  r. 1822 vyhlásila nezávislost Brazílie z Portugalska (její manžel, portugalský královský syn,  v té době cestoval). Šedesát tisíc vzácných a vyhynulých druhů hmyzu. Všechno zničeno.

Čekání na pád pana Poche

3. 9. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Je to od začátku velmi absurdní divadlo. ČSSD se rozhodla pro vstup do vlády na základě vnitrostranického referenda. Hlasovalo se o vstupu do koaliční vlády s ANO a členové ČSSD rozhodovali i na základě toho, že jim bylo oznámeno, jaká ministerstva ČSSD bude mít a kdo na ně bude kandidován.

Bylo to logické. Předpokládalo se totiž na základě tradice, že koaliční strany si do nominací na ministry nemluví. A ANO žádné jasné výhrady přede referendem ani nemělo. Na základě složité vnitrostranické rovnováhy v ČSSD byl jako ministr zahraničí vybrán kandidát pražské organizace Miroslav Poche. Prezidentovi byl učiněn ústupek v případě ministra zemědělství. Všichni měli být spokojeni. Vnitrostranické referendum také schválilo účast ČSSD ve vládě.

Pro ČRo a další česká média: Co způsobí vaše podpora autoritářského populismu

3. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Mainstreamová média si hrají s ohněm, když se snaží zvýšit svou čtenost šířením emocionálních zpráv a zuřivosti. Zdá se, že jim vůbec nedochází, že tím pomáhají dostat se k moci přesně těm silám, které, až převezmou moc, zlikvidují svobodu tisku. Viz Maďarsko či Rusko. Podřezávají si větev, na které sedí.

 

Mezitím v Absurdistánu 80:

Chyba, že byl pád komunismu v Polsku nekrvavý, Wałęsa odstraněn z oslav a všude vládne Panna Maria

3. 9. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Foto: Socha papeže Jana Pavla II. v Poznani: "Kryl jsem pedofily"

Léto je v politice obyčejně obdobím lenosti. Pro mě to bylo taky takovým obdobím. Na všechno jsem se vykašlal a jel jsem autem na výlet po Evropě - ze Skotska přes Anglii, Benelux a francouzské Alpy do Toskánska a do San Marina. Myslel jsem, že se mě lidé budou ptát na brexit - konec konců, cestoval jsem v automobilu s britskou poznávací značkou - avšak ukázalo se, že to nikoho nezajímalo. Slyšel jsem jen za svými zády pár vtipů jako "Koukej, nějací Britové sem tu celou cestu přijeli autem." "No, po tom jejich idiotství je to zřejmě jejich poslední šance, tak jsou zoufalí vidět Evropu." Hehe, legrace.

29766

Bodláky Václava Duška

Bombarďáci bez studu

3. 9. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Bytosti třeskutě pumprdetní se úspěšně rojí v podhorské kotlině. Kafrají. Neuvěříš, kdo se uvelebil v předních řadách kapitalistického pokroku, po vychytralém zákroku. Čítankové zločiny už skomírají; zastaralí pěšáci podivuhodných názorů vyzpěvují písně vtáků darebáků. Omluvit lze cokoli, ohnout právo do hrůzné abstrakce – drobnost. Máme se rádi, budeme šéfovat neschopnému světu, přineseme poznání, že není velkých ani malých překážek – my je obejdeme, my je podlezeme, zaplatíme si pohodlnou cestu k úspěchu. Nicota z nás trouby činí a bezduchost žene lidstvo do záhuby. Politická drobotina se morduje o dostatek zrna, žlaby a žlábky ceněny nad vzdělanost – vzdělanost je překážkou k pragmatismu, váhání nemáme v popisu práce, důslednost vítězí pravidelně, volby nevolby. Zdá se, jako by umělci určovali směr rozvoje a nastolovali pravidla - chce to řvát, dialog hnát po břit únosnosti! My máme pravdu, nenecháme si ji sebrat.

Pro stoupence Czexitu: Barnier odmítl návrhy Theresy Mayové

3. 9. 2018

čas čtení 2 minutyVyjednavač EU pro brexit také varoval, že evropské automobilky budou muset používat méně součástek vyrobených v Británii


Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier konstatoval, že se ostře staví proti návrhům Theresy Mayové pro brext. Varoval také evropské výrobce automobilů, že budou muset používat méně součástek vyrobených v Británii. Návrhy Mayové ohledně celních opatření jsou protizákonné a její návrh "společných předpisů" pro zboží by zlikvidovaly evropský projekt.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Tisíce lidí protestovaly v Rusku proti návrhu zvýšit věk odchodu do důchodu

3. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaVladimír Putin návrh označil za "finanční nutnost"


V neděli protestovaly tisíce lidí po celém Rusku proti plánům vlády zvýšit věk odchodu do důchodu, navzdory nedávnému příslibu Vladimíra Putina, že nepopulární opatření zmírní.

Asi 9000 lidí protestovalo dva kilometry od Kremlu v Moskvě. Moskevská police odhadla počet účastníků na 6000.

Mnoho lidí neslo rudé vlajky a transparenty hlavního organizátora protestů, komunistické strany KPRF.

Ve středu Putin oznámil, že zvýšení věku odchodu do důchodu pro ženy bude sníženo z navrhovaných 63 let na 60. V současnosti odcházejí v Rusku ženy do důchodu v 55 letech. Putin chce zvýšit věk odchodu mužů do důchodu ze 60 let na 65 let. To nezmírnil.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

V pondělí se v Saské Kamenici bude konat protirasistický koncert. Chystají se na něj desetitisíce lidí

3. 9. 2018

čas čtení 1 minutaNěmecký ministr zahraničí apeloval na občany, aby byli více aktivní v boji proti rasismu

V pondělí se bude konat ve východoněmeckém městě Saská Kamenice (Chemnitz) obrovský rockový protifašistický koncert. Více než 27 000 lidí přislíbilo na něm účast. Koná se pod heslem Wir sind mehr - Nás je víc.

Na facebookové stránce akce se praví: "Rasismu nesmí být dovoleno, aby ovládl ulice. Všem těm lidem, kteří se stali terčem útoků od neonacistů a kteří podporují hodnoty, jako je tolerance, respekt a lidskost, chceme ukázat, že nejste sami."

PŘEČETLI JSME:

Kam ČR posunulo sestavování vlády

2. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Při povolebním sestavování vlády jsme viděli postupy, které byly spíše projevem mocenského manévrování prezidenta než naplňováním úkolů, jež vyplývají z jeho ústavní role, ale to není v politice neobvyklé. Novinkou ovšem bylo, že u obou sestavovaných vlád prezident do vlády dostal své lidi. První vláda tak byla spíše koalicí ANO (Babiš) – Zeman, k níž se při sestavování druhé vlády připojilo ještě ČSSD. A co je ještě závažnější, poprvé v našem ústavním systému prezident nejmenoval navrženého ministra.

Způsob „řešení“ problému (ne)jmenování ministra (co vlastně premiér prezidentovi navrhl?) předvedl Kocourkov v plné parádě a dalo prostor (kolikátý již?) prezidentovi pro zesměšnění ústavních procedur a ponížení jednotlivých aktérů. Zesměšňování a ponižování je takřka vždy součástí opouštění ústavně právního demokratického prostoru. Kdo by chtěl veřejně hájit tyto principy, kterým se „všichni“ smějí? A u nás konec konců neúcta k ústavním principům a právnímu státu není žádnou novinkou a demontáž právního státu není tak obtížná; díky i předchozímu vývoji stojí totiž na hodně vratkých nohou. Přitom ústavně konformní řešení zde bylo: Premiér měl trvat na jmenování ministra a v případě nejmenování měl podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Teprve poté mohl hledat nějaké provizorní řešení.

Dalším výrazným posunem ve vládnutí, kterému takřka není věnována pozornost, je proměna členů vlády jen v jakési správce resortu. Opět se zapomíná na to, že vláda v našem systému rozhoduje ve sboru, a proto by ministři měli být především politiky, kteří dokáží prosadit koncepční a vnitřně konsistentní vládní politiku. Problém je o to závažnější, že i díky opozičním „demokratickým“ stranám se v minulém parlamentě podařilo zabránit nastartovat skutečnou transformaci státní správy. Díky panu Kalouskovi a jeho mediálně úspěšném obrazu „superúředníka“, s nímž hrdinně organizoval parlamentní obstrukce, si nakonec opozice a koalice padly do náručí a dohromady osekaly celou reformu. Nástroj, který by mohl účinně bránit Babišovi (či komukoli jinému) dostávat pod kontrolu stát (state capture), tak není k dispozici.

Kompletní text ZDE

Protesty proti nacismu v Dolním Sasku

2. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

V Bad Bedheimu, malém městě v Dolním Sasku, se konal tento protest proti nacismu, účastnily se ho všechny politické strany. Když sledujete záběry ze Saské Kamenice, nezapomeňte, že se po celém Německu konají protesty. Obyčejní lidé vystupují proti neonacismu.


Kam směřuje politicky Česká republika

2. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

28 procentům voličů nevadí finanční podvody Andreje Babiše ani jeho protizákonný a nelidský postoj vůči uprchlíkům, ani jeho lísání se k diktátorům jako Orbán,  13 procent voličů podporuje podvodníky z ODS, 8 procent fašisty z SPD a 8 procent fašisty z KSČM. Piráti jsou s ultrapravicí flirtující amatéři... No potěš Pámbů... Bude se v  ČR vůbec dát ještě žít? (JČ)

Je rozumné kádrovat pachatele trestných činů podle jejich národnosti?

2. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Z výše uvedeného vyplývá, jak pošetilé je  vytvářet dojem kolektivní viny zdůrazňováním etnika pachatelů. Za útok Polky v Itálii zjevně nenese vinu celé Polsko, stejně jako za útoky severoirských extremistů či Arabů nenese vinu celé Irsko ani muslimský svět. (JČ)

Die Welt: V Německu nemají problém s integrací uprchlíci, ale Sasové

2. 9. 2018

čas čtení 4 minuty


Nárůst fašismu v Sasku má hluboké historické kořeny - Sasko totiž vůbec není Německo. Sasové požadují tvrdý autoritářský stát podle pruského vzoru, západní Německo je založeno na demokracii a právním státu. Ten musí zvítězit, argumentuje historik zabývající se Německem James Hawes.

"My žádní nacisti nejsme!"Fašistické nepokoje v Saské Kamenici nejsou pro Němce ničím novým. Sasové poprvé šokovali Německo po sjednocení země v roce 1991. Tehdy, po celém týdnu násilí v malém městě Hoyerswerda, byly úřady nuceny v noci tajně odvézt 230 žadatelů o azyl. Toto epochální vítězství neonacistů se tam dodnes oslavuje. Stát nebyl schopen postavit se populistické ultrapravici ochotné použít násilí.

Pražské jaro: Ondřej Neff si v rozhlase vymýšlí a moderátoři ho nekorigují

2. 9. 2018 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Třeba pro tohle: https://www.youtube.com/watch?v=p89-DDbrLNc&t=30868s, stopáž 8.40:00 až 8.37:'00. Ondřej Neff  zde tvrdí, že cenzura v rozhlase byla až do 21.srpna 1968, alespoň pro něj, když se toho dne probudil a "náhle" se mohlo vysílat živě.

Cenzura byla zrušena oficiálně zákonam už 26. června, neoficiálně se vysílalo a psalo bez cenzury již několik měsíců Pražského jara. Ostatně z vystoupení jiných bývalých novinářů v témže pořadu, kde mluví Neff, to jasně plyne. Ušlo mu to nyní i tenkrát v roce 1968? Proč ho na to kolegové novináři Pokorný a Veselovský ihned neupozornili, když jiné účastníky rekonstrukce vysílání Československého rozhlasu z 21.8.1968 na jejich nepřesnosti pohotově ano?

Mohli se ho zeptat taky na to, jestli byla v ČSSR cenzura v době, kdy byl na konci osmdesátých let redaktorem časopisu režimních spisovatelů Kmene  http://www.pametnaroda.cz/witness/index/id/1741?locale=cs_CZ
                                                                           

O nenávisti, malosti a úzkoprsosti v americké politice

1. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Barack Obama na pohřbu Johna McCaina: Tolik v naší politice, v našem veřejném životě, v naší veřejné debatě se zdá malé, nenávistné a úzkoprsé. Vyžíváme se v bombastu a v urážkách, v předstíraných kontroverzích a uměle vytvářené zuřivosti. Je to politika, která předstírá, že je odvážná a tvrdá, ale ve skutečnosti je zrozená ze strachu.

John na nás apeloval, abychom byli velkomyslnější. Apeloval na nás, abychom byli lepší. Dnes je pouze jediný den ze všech dní, které kdy nastanou, ale to, co se stane ve všech těch dnech, které kdy nastanou, může záviset na tom, co uděláte dnes. Jakým lepším způsobem by bylo učinit poctu životu služby, životu Johna McCaina, než snažit se co nejlépe následovat jeho vzoru. Dokázat, že ochota vstoupit do arény a bojovat za tutu zemi není vyhrazena jen pro několik málo lidí, je to otevřeno nám všem, a je to vlastně požadováno od nás všech jako od občanů této slavné Republiky. Tak mu zřejmě uděláme největší poctu. Tím, že uznáme, že jsou některé věci, které jsou závažnější než politická strana, nebo ctižádost, nebo peníze, nebo sláva, nebo moc. Že jsou některé věci, za které stojí riskovat všechno. Zásady, které jsou věčné. Pravdy, které trvají. Když jednal nejlépe, John nám ukázal, co to znamená. Za to jsme mu všichni hluboce zavázáni. Nechť Bůh žehná Johnu McCainovi. Nechť Bůh žehná této zemi, které John McCain sloužil tak dobře.


Polsko: Strana PiS vyloučila Walesu z oslav dohody Solidarity s komunistickou vládou

1. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

V den výročí triumfální dohody nezávislého odborového hnutí Solidarita (jehož šéfem byl Lech Walesa) s komunistickou vládou v Polsku, uzavřené dne 31. srpna 1980, vyloučila dnešní vláda strany Právo a spravedlnost Walesu ze všech oslavných ceremonií tohoto výročí. Ve vládě strany Právo a spravedlnost nezasedají žádní seriozní aktivisté z té doby. Avšak historii nebude tak jednoduché přepsat, míní Anne Applebaum.


Babiš se vychloubá Orbánem...

1. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Andrej Babiš s Viktorem Orbánem večeří v době, kdy Orbánova vláda odpírá potraviny uprchlíkům zadržovaným v maďarských vazebních věznicích a nutí je hladověním, aby souhlasili se svým odchodem z maďarského území. Tak oba večeří, zatímco z Orbánova rozhodnutí uprchlíci věznění v Maďarsku hladovějí. Velmi strategické rozhodnutí zveřejnit v tomto kontextu  zrovna fotografii z večeře... (JČ)

Sobota 17. hodin: V Saské Kamenici demonstrují i čeští fašisté

1. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Videozáznam německé televize ZDE

Německý novinář a jeho televizní štáb se stali terčem útoků tři neonacistů. Útočníci mlátili opakovaně do kamery, policie nebyla přítomna:

Noc v Saské Kamenici: Při filmování na míst v centru města se náš filmový štáb stal terčem útoků od pravicových radikálů a jen tak tak unikl do bezpečí. Nikdy jsem ještě nezažil tolik nenávisti proti médiím jako o tomto víkendu v Chemnitz.Demonstranti v Chemnitz skandují nacistické heslo o Luegenpresse (lživém tisku):

Skandování "lügenpresse" (lživý tisk, hitlerovský termín), občasné útoky na tisk, píše J. Lester Feder z Huffington Post. Někdo se pokusil sebrat mi mobil, když jsem filmoval:


Organizátor sobotní demonstrace v Chemnitz upozorňuje účastníky, aby na veřejnosti nehajlovali pravicí. Zvláštní, že je nutno účastníky demonstrace, někteří z nichž tvrdí, že nacisté nejsou, na toto upozorňovat. (Říká jim "Nevětrejte si své podpaží. Držte svou pravou ruku u těla." - V Německu je hajlování trestným činem.)Channel 4 News: Ultrapravičáci se znovu srocují v Saské Kamenici, u sochy Karla Marxe. Videoreportáž zde:


Uprchlíci víru neřeší

1. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Eva Zahradníčková z děsivě přeplněného uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos:


Děsivá zjištění o stravování mladistvých

1. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Většinou v příloze Relax LN nebývá pro mne nic zajímavého... ale dnes tam mají výsledky studie o stravování dětí na moravských středních školách, a to vskutku stojí za to..., píše Boris Cvek.  Je děsivé, jak se nám společnost rozpadá už na základě výživy (pro mne je majetková a třídní nerovnost v pořádku, pokud znamená, že někdo se jakž takž zaslouženě má lépe než dobře žitelný standard, nikoli to, že se lidé propadají do podmínek, v nichž jsou ohroženi na základním zdraví i životě):

Kde je morálka a humanita? Binjamin Netanyahu flirtuje s fašistickým vzýváním síly a moci

31. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Izraelský premiér: Slabí se rozkládají, jsou zmasakrováni a jsou vyhlazeni z historie, zatímco silní, ať už je tomu jakkoliv, přežijí. Silní jsou respektováni, a jen se silnými se vytvářejí aliance a nakonec se mír uzavírá se silnými.


Bývalý spolupracovník firmy Cambridge Analytica byl v USA obžalován z trestného činu

31. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Sam Patten byl odpovědny za operace firmy Cambridge Analytica v USA, které testovaly postoje amerických voličů vůči Vladimíru Putinovi. Vím, že bude následovat další vývoj, píše whistleblower z firmy Cambridge Analytica Christopher Wylie.
Sam Patten byl poradcem jedné ukrajinské politické strany a spolupracoval s obžalovaným Paulem Manafortem. Patten v pátek přiznal vinu, že se neregistroval v USA jako zahraniční lobbista, když pracoval pro ukrajinskou politickou stranu. Byl obžalován z porušení Zákona o registraci cizích agentů, přestože zastupoval ukrajinskou politickou stranu zvanou Opoziční blok od roku 2014 až do letošního roku.

Patten také přiznal, že nasměroval protizákonný finanční dar ze zahraničí inauguraci Donalda Trumpa. Jako "bíly kůň" předal Trumpově inauguraci 50 000 dolarů od ukrajinského podnikatele, který dar nesměl Trumpovi dát.

Patten utvočil firmu s jedním Rusem, kter obdržela od roku 2015 asi milion dolarů za poradenské služby pro ukrajinský Opoziční blok.  

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Němečtí politikové normalizují extremní pravici

31. 8. 2018

čas čtení 3 minuty


Ve středu večer ve Wismaru, v dalším městě ve východním Německu, zbili tři útočníci dvacetiletého uprchlíka řetězem. Pokud to není varování pro naše politiky, směřujeme do doby temna.


Šokující scény v Chemnitz (Saské Kamenici) připomínají události v Rostocku v roce 1992, kdy neonacisté podpálili činžovní dům, v němž bydleli vietnamští uprchlíci, píše Doris Akrapová, novinářka z německého listu TAZ.

Němečtí fašisté v Chemnitz zneužili fotografie obětí domácího násilí k šíření lží o uprchlících

31. 8. 2018

čas čtení 4 minuty


Němečtí neonacisté demonstrující v Saské Kamenici (Chemnitz) zneužívají fotografií obětí domácího násilí v USA a v Británii k lživému obviňování imigrantů, že "útočí na bělošky".


Během násilných, dvoudenních demonstrací v Chemnitz, které se tam odehrály o minulém víkendu, nacisté hajlovali u transparentu s fotografiemi zbitých žen. Fotografie jsou součástí rychle se šířícího lživého memu, který tvrdí, že Němky jsou obětí násilí od uprchlíků. Avšak fotografie jsou koláží snímků buď neznámého původu, anebo žen z jiných zemí (často z USA a z Británie), které byly zbity svými partnery, policií, nebo v případě jedné Angličanky Skotem, který byl proti imigraci Angličanů do Skotska.

Theresa Mayová se opět ztrapnila na veřejnosti, tentokrát "tancem" v Africe

31. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Mayová má fantasmagorickou představu, že na obrovské obchodní výměně Británie z EU nezáleží a že po brexitu se Británie "osvobodí" a bude obchodovat s Afrikou (obchodní výměna Británie s EU je asi 220 miliard dolarů ročně, s Afrikou je v desítkách miliard dolarů). Proto namísto těsných styků s EU jezdí Mayová do Afriky, teď se tam ztrapnila tímto "tancem".

V Británii nyní vyplývá z průzkumů veřejného mínění, že většina Britů už nechce odejít z Evropské unie. Mayová však na dotaz novinářů tyto informace odmítla a odmítla také poskytnout britským občanům právo na nové referendum. Nezáleží na tom, že původní referendum v červnu 2016 se konalo na základě lží a Angličané rozhodovali absolutně bez informací. Když teď poznali, že brexit je blbost a povede k ekonomické katastrofě, Mayová jim odpírá právo hlasovat znovu. Zato tancuje v Africe!!

Proč? Mayová je rukojmím ultrapravicové kabaly v Konzervativní straně kolem Jacoba Reesa-Mogga a další fundamentalisticky probrexitových maniaků, kteří, jak na to šokujícím způsobem poukazuje Simon Jenkins, jsou pro svou fantazii ochotni zlikvidovat ekonomicky svou vlastní zemi. Bojí se chovat se rozumně, protože by skončila.

Toto video se nyní virálně šíří na internetu, k hrůze rozumných Britů, Naše spolupracovnice Amy Mackinnon, laureátka prestižní mediální Dupontovy ceny 2018, udělované Columbia University (je to mediální Pulitzer) píše na Twitteru po zhlédnutí tohoto videa: Vzdávám se svého britského občanství!  (JČ)Čína zachází s islámem jako s duševní chorobou

31. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Milion muslimů je podle zdrojů OSN a USA právě zadržován v čínských internačních táborech, napsala Sigal Samuelová. Bývalí vězni, z nichž většinu tvoří příslušníci ujgurské menšiny, sdělili novinářům, že během indoktrinace trvající několik měsíců byli nuceni zříci se islámu, kritizovat vlastní islámské přesvědčení a každý den po několik hodin recitovat propagandu komunistické strany.

Venezuelané jsou Syřané Jižní Ameriky

31. 8. 2018 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut

Zatímco Evropa čelí dilematu, co má dělat s obrovským přílivem syrských přistěhovalců, uprchlíků z války, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru a Chile čelí obrovské vlně lidí, kteří prchají z hrůz ekonomické a policejní násilí venezuelské vlády Nicoláse Madura.

Počet Venezuelanů, kteří hledají azyl v Brazílii a dalších zemích v regionu v roce 2018, je 5,5krát vyšší než počet Sýřanů, kteří hledají útočiště v Evropě. Údaje shromážděné OSN ukazují, že letos oficiálně požádalo  137 000 lidí, kteří opustili Venezuelu, oficiálně  o azyl v zemích jako Brazílie. Počet Syřanů, kteří požádali o azyl v Evropě ve stejném období, činil 24 700 osob. Přibližně 2,3 milionu Venezuelů - z populace 30,6 milionů – je ted’ v zámoří. Z toho od roku 2015 jich emigrovalo 1,6 milionu, podle údajů Organizace spojených národů.


Projev, který premiér Babiš mohl pronést při návštěvě Itálie, ale nepronesl?

31. 8. 2018 / Redakční komentář Britských listů

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vážený ministerský předsedo, vážený pane Conte, 

chtě bych dnes potvrdit, že Česká republika se považuje za plnohodnotného člena Evropské unie, který si plně uvědomuje své závazky z tohoto členství vyplývající. Její obyvatelé považují humanismus, úctu k člověku, úctu k lidskému životu a solidaritu s bližními, ať už jednotlivci či zeměmi, za součást své základní identity. Čeští občané jsou si velmi dobře vědomi výhod, které pro ně z partnerství v rámci EU vyplývají. Mohou do Itálie nejen svobodně cestovat, ale také se sem stěhovat, usazovat se tu, navštěvovat základní, střední a vysoké školy. Zakládat firmy, investovat do vašich podniků. Skupovat pozemky, otvírat hotely a restaurace. 

Jsme si dobře vědomi, že s nabytými svobodami, právy a  výhodami přicházejí také povinnosti. Odpovědnost, solidarita a povinnost ke vzájemné pomoci. Chci Vám tedy oznámit, že Česká republika bez ohledu na předepsané kvóty, ochotně a ve spolupráci s vašimi úřady převezme péči o dvě procenta uprchlíků, kteří přistanou u italských břehů. Přednostně o sociálně slabé: děti bez doprovodu, osamělé matky s dětmi, hendikepované a nemocné. Takový přístup odpovídá nejlepším tradicím humanismu, na kterých byl právě před sto lety založen československý stát. Hrdě se k těmto hodnotám hlásíme a chceme se za ně praktickými kroky brát. 

Češi, snad společně i se Slováky tak budou moci také splatit dluh ostatním zemím, které při opakovaných emigračních vlnách ve 20. století ochotně přijímaly české a slovenské uprchlíky odcházející kvůli válkám, pogromům, invazím či útlaku a pošlapávání základních lidských práv. Z bývalého Československa odešlo v minulém století několik set tisíc osob. Budeme-li schopni nabídnout střechu nad hlavou několika stovkám uprchlíků, kteří přišli nebo přijdou do Itálie, splatíme tak jen malou část svého dluhu, který cítíme vůči ostatním. 

Uprchlíkům, kteří do České republiky přijdou nabídneme veškerou pomoc s jejich začleněním do běžného života, včetně kurzů českého jazyka. Občané České republiku jsou si dobře vědomi, že jejich země může v 21. století uspět jen tehdy, pokud zůstane společností otevřenou, bez předsudků vůči lidem jiných národností, jiné barvy pleti nebo náboženského vyznání, jazyka nebo zvyků. Takovou zemi zastupuji a takovou zemí chceme být. 

Na závěr, byť nejde o žádnou zanedbatelnou maličkost:  Mezi uprchlíky připlouvajícími do Řecka, Itálie, Španělska a Malty jsou jistě ti, kteří jistě naplňují literu i ducha Úmluvy OSN z roku 1951. Jako signatáři této Úmluvy cítíme plnou odpovědnost za její naplňování a chceme jít v tomto ohledu příkladem ostatním evropským zemím.

Děkuji vám za pozornost.

Andrej Babiš

Saúdská Arábie jmenovala první starostky

31. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Jmenování prvních tří saúdských žen starostkami znamená kontinuitu pro projekt změny, napsal Abdalrahmán ar-Rašíd. Pokud bude Saúdská Arábie pokračovat cestou rozvoje, čeká ji nepochybně spokojená budoucnost.

Švédští tátové v bodech

31. 8. 2018

čas čtení 3 minuty


Švédsko má jeden z nejvelkorysejších systémů rodičovské dovolené na světě.

Současný systém umožňuje rodičům zůstat doma se svým dítětem 480 dní – placených státem. Rodiče mají po dobu 390 dní nárok na téměř 80 procent své mzdy až do stanovené maximální výše. Zbývajících 90 dní pak pobírají nižší denní příspěvek v jednotné výši. Z rodičovské dovolené je devadesát dní vyhrazeno výlučně pro každého z rodičů.

Švédsko se v roce 1974 stalo první zemí na světě, která mateřskou dovolenou nahradila dovolenou rodičovskou.


  • Dnes si otcové vybírají zhruba 25 procent celkového počtu dní, který má pár k dispozici. Kdyby počet dnů rodičovské dovolené čerpané muži rostl týmž tempem jako dosud v 21. století, dosáhne se vyrovnání v počtu dnů čerpaných muži a ženami teprve v roce 2040.

Česko: Co zbylo z prosperity

31. 8. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

68 %  spoluobčanů  vnímá jako bezpečnostní hrozbu uprchlíky, ačkoliv do České republiky se téměř nikdo stěhovat nechce - a o problematiku migrace se zajímá výrazně více českých občanů, než o války na Ukrajině nebo v Sýrii (přičemž druhý zmíněný konflikt patří k hlavním příčinám evropské migrační krize). Jejich obraz světa a hodnotové priority se tedy výrazně liší od těch, které by umožnily pružnou reakci na nadcházející vodní krizi v České republice.

Vřelé díky za destrukci principu reality patří především "alternativním médiím" žijícím z instinktivní paniky mediálně negramotných

Podle Světové zdravotnické organizace dnes, na samém počátku rapidní změny globálního klimatu, až 2,1 miliardy obyvatel planety chybí doma přístup k hygienicky bezpečné pitné vodě. Ještě více než dvakrát tolik jich postrádá bezpečnou kanalizaci ZDE. 600 milionů lidí sdílí toaletu nebo latrínu s jinou domácností ZDE. 892 milionů lidí ovšem nemá zajištěn přístup ani k takovémuto minimálnímu hygienickému standardu ZDE. Není tedy divu, že například Alžírsko se právě po mnoha letech znova potýká s epidemií cholery - bakteriální infekce typicky přenášené vodou nedostatečně zabezpečenou před lidskými výkaly ZDE.

Na obranu památkářů a ekologů, a tedy i slušnosti

31. 8. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 4 minuty


Nějak už jsme otupěli, může se na nás dříví štípat a necháváme si všechno líbit. Co bylo před nedávnem nepsanou, ale přesto dodržovanou normou, je dnes běžně zpochybňováno, obelháváno a obcházeno. Nemáme v sobě vědomí, že zákony jsou zde na ochranu slabších, a že mohou být, nejsou-li svévolí zákonodárce, minimem morálky a vyjádření prospěchu společnosti oproti bezuzdnému drancování.

Kdosi z policie v Chemnitz předal zatykač ultrapravici - tak vznikly násilné demonstrace

30. 8. 2018

čas čtení 4 minuty

Chemnitz je město s vysokou nezaměstnaností. Nežijí tam skoro žádní uprchlíci. Nikdo tam nejde. 20 procent obyvatelstva v důsledku nezaměstnanosti uprchlo jinam. Po roce 1989 nechtěli západní Němci do této oblasti NDR investovat, aby jim nevznikla konkurence. Tak tam mají teď nacismus...

Úřady potvrdily, že násilné protesty vznikly v městě Chemnitz poté, co kdosi od policie předal zatykač na jednoho z dvou mužů, kteří pobodali německou oběť, německé ultrapravici.

Tato skutečnost posílila široce sdílené přesvědčení, že mezi německou policií a xenofobními demonstranty jsou těsné vazby.

28736

Český blboun nejapný

30. 8. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 1 minuta

Český prezident Miloš Zeman na sebe opět cíleně upoutal pozornost (nic jiného mu totiž nezbývá), když prohlásil: „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo.“ Český prezident ale už poněkud žije mimo reálný svět, když kupříkladu tvrdí, že letadla, která v New Yorku 11. září 2001 narazila do Světového obchodního centra, zakoupil teroristům Afghánistán. Na základě tohoto falešného hodnocení Miloš Zeman volá do zbraně, neboť u Kábulu se podle něj bojuje za Prahu. Mytologie mu však nikdy nebyla cizí, jak ostatně dokládá jeho aktuální výrok.

Komenský se musí obracet v hrobě

30. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Jsem rád, že Jednota bratrská mohla mít svou misii na jihu Afriky a uniknout tak pronásledování a rekatolizaci, útlaku a perzekuci, náboženské nesnášenlivosti. Dnes žije v JAR přes 1000 Moraváků a Čechů. Jednota bratrská má dnes v JAR přes 100 000 členů, píše na Facebooku Lukáš Kraus.

Naopak Andrej Babiš z katolických Uher pronásledováním netrpěl a ani při obsazení většiny Uher Osmanskou říší se nemusel vzdát své konfese. Pan Babiš je tak symbolem křupanství a degenerace a nedostatku vzdělání.

Komenský, který tímto útiskem trpěl také a nemohl se už nikdy vrátit do Čech, ač nadále pečoval o český jazyk a byl jeho velkým reformátorem a propagátorem, se musí v hrobě obracet, když si tyto různé fašizoidní elementy vypůjčují jeho jméno proti emigrantům a uprchlíkům. „Komukoli prospěti můžeš, prospívej rád, možno-li celému světu," říká Jan Amos Komenský pro mistra Babiše.

Saúdský princ: Chceme, aby se budoucí generace Jemenců chvěly strachy

30. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Podle informací webu alkhaleejonline.net saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán v reakci na vraždění dětí v Jemenu svým podřízeným řekl, že Rijád se chce zapsat do vědomí budoucích generací Jemenců tak, aby se jemenské ženy a děti jen pří zmínce Saúdské Arábie chvěly strachy.

Nicméně Salmánova pozice je podle některých pozorovatelů nejistá, neboť jeho otec, král Salmán, zamítl princem iniciovaný plán na první veřejnou nabídku akcií (IPO) zhruba pěti procent hodnoty saúdského ropného gigantu Aramco. Podle agentury Reuters se král a jeho poradci obávají, že by tento krok vyžadoval odhalení finančních podrobností týkajících se této státem vlastněné společnosti.

Premiérův Komenský: Představa, že vzdělanost brání migraci, je komická

30. 8. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Cituji z Novinek: „Bude to takové gesto od našeho státu. Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesídlování národů, ale jejích vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jít jinam do Evropy,“ podotkl premiér.

Nejsem si jistý, zda pan premiér má ponětí o tom, kdy Komenský žil a jaký měl životní osud. Komenský musel v roce 1628 odejít do exilu kvůli svému náboženskému přesvědčení. Byl protestantským biskupem. Pobýval v Polsku, Uhrách, Švédsku a Nizozemí, kde je pohřben. Jeho vzdělanost mu pomohla, aby se uchytil v cizině, ale nemohla ho ochránit před poměry v jeho vlasti. Kdyby Komenský utíkal před náboženskou nenávistí ze Sýrie dnes, co by mu pan premiér řekl? Nepřijmeme ani jednoho uprchlíka.

Stěhování národů

30. 8. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 5 minut

Člověk neznalý jen léta poslouchá blábolení o uprchlících a snaží se udělat si vlastní názor nezatížený jakoukoli propagandou. Kolega Hašek by si s tím určitě poradil. Na Lipnickém kopci ve stínu středověkých hradních zdí u žejdlíku lahodného moku (možná z brodského měšťanského pivovaru) by mohl psát další díl. Třeba o tom, jak Švejk opálený skoro do černa z povalování se na letošním pološíleném slunci vyrazí pěšky z Budějic do Bratislavy a v jedné střediskové vísce u Popradu (kudy skoro zaručeně šel :-) by si ho na místní policejní stanici pohýčkali „ako prvého skutočného MIGRANTÁ (aj uniformy by si dali)“.

Co je a co není důležité

30. 8. 2018 / Pavel Urban

čas čtení 3 minuty

Začátkem června mi BL zveřejnily můj zatím poslední článek. Ten vyvolal reakci pana Čulíka, k oběma článkům se pak připojila řada diskutujících čtenářů.

Nemůžu říct, že bych odpovědi pana Čulíka považoval za dostatečné. Například nechápu, proč by v běžném smyslu integrovaný člověk nemohl být stoupencem liberalismu nepřátelské ideologie. Třeba komunismu nebo radikálního islamismu. Taktéž si nemyslím, že by se tyto problémy daly řešit čtením knih, chozením ven či jinou variantou „strategie pštros“. Ale to teď nechci řešit. V každém případě, pokud jde o rizika islamismu či zavedení islámského práva v Evropě, byla reakce pan Čulíka i ostatních diskutujících k věci.

Jenže tohle byla jen druhá část mého článku. Ta nejkratší.

Tragický osud Rohingyů vyvrací mytologii o mírumilovných a krvežíznivých náboženstvích

Dočkají se oběti genocidy v Myanmaru satisfakce?

30. 8. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

OSN požaduje, aby se myanmarští generálové, kteří nesou zodpovědnost za vypalování vesnic, masové vraždy a hromadné znásilňování muslimských Rohingyů, ze svých zločinů zodpovídali před Mezinárodním trestním soudem (ICC). Rangún podle očekávání závěry zjišťovací mise popírá, protože pracovníkům OSN nepovolil vstup do Myanmaru, takže nemohli nic zjistit (sic). Navíc mocenská konstelace v Radě bezpečnosti OSN ani kontroverzní spolupráce Rangúnu s některými západními zeměmi není kauze Rohingyů příliš nakloněna.

Tým OSN: Vojenští velitelé v Myanmaru by měli čelit obvinění z genocidy

29. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Vyšetřovatelé pracující pro klíčovou lidskoprávní agenturu OSN prohlásili, že vojenské vedení Myanmaru (Barmy) by měli být stíháni za genocidu muslimských Rohingů. V neobvyklém kroku byla uvedena jména šesti lidí, kteří podle vyšetřovatelů stojí za systematickými zločiny proti etnické menšině, upozorňuje Jamey Keaten.

Jsem zásadně proti zavírání našich hranic před běženci

29. 8. 2018 / Pavel Rybák

čas čtení 1 minutaV posledních letech dochází k jednomu významnému fenoménu na evropském kontinentu, a nejen na něm, a to je příliv běženců.

Jsem naprosto proti tomu, abychom v dlouhodobě demokratické zemi odmítali takové  lidi pouštět do naší země. Není to podle mého názoru demokratický přístup a je to výsledek současné nejen české politické scény, která vytváří velmi efektivní protimigrační politickou aktivitu a vytrácí se tím z Česka demokracie a tolerance. Tedy to, co českou kulturu a historii vždy zdobilo.

Přečetli jsme:

Volný trh s byty nefunguje nikde

29. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Německo chce v následujících čtyřech letech investovat šest miliard euro do výstavby 1,5 milionu nových bytů. Plán zahrnuje dvě miliardy eur z federálních fondů na projekty sociálního bydlení, dále daňové pobídky pro domy a byty, které budou dostupné pro lidi se středními příjmy. Vláda rovněž pomůže rodinám, aby si mohly dovolit vlastní bydlení. Plán představila kancléřka Angela Merkelová koncem května − reagovala mimo jiné na dubnovou demonstraci v Berlíně, kde proti rostoucím nájmům demonstrovalo 13 tisíc lidí.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Rusko uspořádá obří vojenské cvičení Východ 2018, má být největší za téměř 40 let

29. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Rusko uspořádá obří vojenské cvičení Východ 2018, má být největší za téměř 40 let Rusko v září uspořádá rozsáhlé vojenské cvičení s názvem Východ 2018 (Vostok 2018), kterého se zúčastní zhruba 300 tisíc vojáků a více než tisíc kusů vojenské techniky. Oznámil to v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Do cvičení ve střední a východní části Ruska se zapojí ruská Tichomořská a Severní flotila a všechny letecké jednotky. Chystané manévry budou podle Šojgua největší od roku 1981.

Celý text: ZDE

Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22633