Rozhovor Britských listů 163.

Vládnou nám nekvalitní politikové

4. 5. 2018"Pokud budeme mít velké štěstí, brzo se probudíme a zjistíme, že poslední dva roky byly jako vyústění seriálu Dallas, kdy se ukázalo, že všechno, co se odehrálo v předchozích dílech, byl jen zlý sen. Do té doby však musíme usuzovat, že naši politici jsou reální. Je to však každým dnem obtížnější, protože nalézají stále nové způsoby jak definovat svou prostřednost. Laťka každým týdnem klesá, a přesto ji Theresa Mayová a Jeremy Corbyn nedokáží překonat," napsal tento týden John Crace. Platí to i o Česku. Jenže jsou-li vedoucími politiky dementi, co to znamená pro dobu krize, když například v Salisbury dojde k atentátu jedovatým plynem? O tom hovoří Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. května 2018.

Cambridge Analytica si uchovala psychologické modely amerických voličů po celou dobu americké předvolební kampaně

6. 5. 2018Facebooku se nepodařilo přimět firmu Cambridge Analytica, aby vymazala své prediktivní psychologické modely osobností voličů, vytvořených na základě dat milionů uživatelů ukradených z této sociální sítě. Derivativní modely vytvořené na základě osobních dat ze sociálních sítí obsahující prediktivní modely a seskupení voličů do určitých psychologických skupin mají obrovskou hodnotu pro firmy které se snaží manipulovat voliče psychologicky cílenými reklamami. 

Donald Trump si najal firmu Cambridge Analytica, jakmile byl nominován na  kandidáta v amerických prezidentských volbách. Cambridge Analytica v té době stále měla své psychologické modely k ovlivňování voličů.

Mark Zuckerberg tvrdil při slyšeních v americkém parlamentě, že Facebook přikázal firmě Cambridge Analytica už v roce 2015, aby "vymazala veškerá data získaná z Facebooku". Zamlčel však, že firma Cambridge Analytica nevymazala psychologické modely, vytvořené z těchto dat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Dokáže technologie z lidí udělat bohy?

6. 5. 2018

Cíle transhumanistického hnutí shrnul Mark O'Connell ve své knize To Be a Machine, Být strojem, která minulý týden získala cenu Wellcome Book. Transhumanisté jsou přesvědčeni, že můžeme odstranit stárnutí jako příčinu smrti, že můžeme používat technologie k zvýšení výkonnosti našeho těla i mysli, že se můžeme propojit se stroji.

V minulosti lidé vyráběli takové věci, jako jsou dřevěné nohy, naslouchadla, brýle a falešné zuby. V budoucnosti můžeme technologií posílit své smysly, že budeme vnímat přímo infračervenou či ultrafialovou radiaci, nebo zvýšit schopnosti svého mozku prostřednictvím paměťových čipů. Spojením člověka a stroje vytvoří věda lidi, kteří budou mít daleko vyšší inteligenci než dnes, daleko větší sílu a délku života.

Trumpův tým si najal izraelskou špionážní firmu, aby hledala špínu na Obamovy diplomaty, kteří vyjednali dohodu s Íránem

5. 5. 2018Poradci Donalda Trumpa si najali soukromou izraelskou špionážní firmu a požádali ji, aby zorganizovala diskreditační kampaň, která měla pomluvit kličové činitele Obamovy vlády, kteří vyjednali jadernou dohodu s Íránem. 

Izraelská firma měla najít "špínu" na Bena Rhodese, jednoho z čelných bezpečnostních poradců Baracka Obamy, a Colina Kahla, Obamova asistenta. Cílem mělo být zdiskreditovat americkou dohodu o zákazu íránských jaderných zbraní.

V Rusku se konaly celostátní demonstrace proti Putinovi - Navalnyj byl zatčen

5. 5. 2018

Aktualizace: Alexej Navalnyj byl v neděli propuštěn z policejní vazby. "Zdá se, že přišel příkaz, 'uvězněte ho až po Putinově inauguraci'," vyjádřil se Navalnyj, jemuž bylo přikázáno, aby se v pátek dostavil k soudu. Hrozí mu, že bude odsouzen k 30 dnům vězení za neuposlechnutí policie a za organizaci "nepovolených" demonstrací.

V Moskvě, kde bylo zatčeno 700 demonstrantů, požadují lidskoprávní aktivisté vyšetření aktivity tzv. "kozáckých" úderek, které pomáhaly policii proti demonstrantům a útočili na ně biči. Kreml v posledních letech podporuje vytváření "kozáckých" jednotek. V mnoha městech tyto jednotky honí "ilegální" imigranty a útočí na muzea a galerie, z nichž odstraňují "rouhačské" artefakty. Polovojenské "kozácké" oddíly bojují také proti Ukrajincům na východní Ukrajině.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

Velké množství tisíců především mladých demontrantů pochodovalo v sobotu v Petrohradě po Něvském prospektu - skandovali hlavně "Pryč s carem" a "Putin je zloděj". Demonstrace v mnoha ruských městech se konaly dva dny před  Putinovou inaugurací. 


Cambridge Analytica musí předat úřadům všechna data o amerických voličích

5. 5. 2018Britský úřad komisařky pro informace (ICO) vydal v pátek proti firmě Cambridge Analytica rozhodnutí, že mu firma musí předat všechna data a osobní informace, které má o amerických voličích, včetně podrobností o tom, jak je firma získala a co s nimi dělala. Pokud to neučiní, budou její činitelé trestně stíháni.

Toto rozhodnutí dává právo všem 240 milionům Američanů žádat podle britských zákonů o ochraně osobních dat od firmy Cambrige Analytica návrat svých osobních dat.

"Ať si Západ strčí svůj technologický pokrok do prdele!" Jak ruská média systematicky konstruují obraz rozloženého Západu

5. 5. 2018
Řada západních komentátorů se zájmem poukázala na tento už starší klip citací z ruské televize, která systematicky vykresluje obraz zdegenerovaného a rozloženého Západu, kde lidé nemají co jíst, denodenně jsou obětí teroristických útoků a vzdali se všech tradičních hodnot.

Je alarmující, že lžím, prezentovaném v tomto klipu, velká část české veřejnosti zjevně věří a považuje je za pravdu. Je to jen shoda okolností, blízkost mentality některých Čechů mentalitě ruské státní propagandy,  anebo docela zásadní dopad dlouhodobé ruské propagandy?

Každý, kdo žije na Západě, ví, že ruská média prezentují nesmysly. Vědí to ale Češi?

Posuďte sami (JČ):


- "Uprchlíci v Německu znásilňují nezletilé děti."
- "Německé úřady zásadně nestíhají trestné činy, páchané uprchlíky."
- "Neexistují žádné evropské hodnoty."
- "Evropská unie se rozkládá."
- "Před katastrofou ve Smolensku dávali opilci, pijící pivo, rozkazy posádce letadla."
- "Německé úřady odebraly 38 500 dětí jejich rodinám a daly je do péče homosexuálů."
- "V  USA, v Kanadě, v EU se každodenně pálí srdce homosexuálů."
- "Pět Rumunů, kteří ukradli 900 metrů telefonního kabelu, bylo odsouzeno na rok do vězení."
- "Norsko a Finsko dál kradou naše děti. 129 dětí za méně než tři roky. Podle finských zákonů mohou být děti rodinám odebrány, aniž by byla rodina informována."
- "Ve Stockholmu zatkla policistka muže za to, že podle jejího názoru měl příliš vyvinuté svaly."
- "Na Západě se prodává konfekce s nacistickými symboly."
. "Francie je postižena hladem a chudobou."
- "V Německu je módní být neonacistou."
- "Celá Evropa se chová jako v době Křišťálové noci r. 1938."
- "Výroční pochody litevské jednotky SS."
- "Evropa je terčem obrovského množství teroristických útoků."
- "Historická role Evropy skončila, když se sjednotila pod nacistickou vlajkou, a když ji ruská bota kopla do zubů."
- "Evropa nemá morální hodnoty. V Dánsku usmrtil rozhlasový moderátor během vysílání brutálně králíka."
- "V Evropské unii mají obrovský vliv pedofilové."
- "Evropa legalizovala incest."

Hlavní ruské televizní okruhy se každý den v průměru sedmnáckrát zmiňují záporně o Evropské unii a vykreslují ji jako nepřítele ruského lidu.

- "Rusko nebude na kolenou! To oni k nám polezou po kolenou a budou nás prosit o naše nové technologie, o náš nový vesmírný program. Nastane doba, kdy právě my budeme krmit Evropu a Ameriku."
- "Tohle je pohřeb Evropské unie! Je to její rekviem! Je to rekviem pro tradiční  hodnoty v Evropě. "
- "Tohle je konec Evropy! Je prohnilá!"
- "Neměli jsme Rakousko osvobozovat!"
- "Máme plné zuby EU a NATO. Ať si strčí svůj technologický pokrok do prdele!"

Evropská unie nabízí osmnáctiletým měsíc cestování vlaky po Evropě zadarmo

5. 5. 2018


Mladí Evropané mohou začít žádat o měsíční evropské jízdenky zadarmo letos  od 12. do 26. června

Evropská unie nabízí zadarmo měsíční železniční jízdenku po celé Evropě v hodnotě přibližně 12 000 Kč všem svým občanům, kteří dosáhnou před začátkem letošního července věku 18 let, v rámci zkušební verze programu DiscoverEU, Objev Evropskou unii. 

Program prosadil Manfred Weber, německý europoslanec a šéf klubu evropských lidovců v Evropském parlamentě. Má dlouhodobý plán poskytnout zdarma jízdenku Interrail všem mladým lidem žijícím v Evropě, když dosáhnou věku osmnácti let. Cílem je podpořit kulturní a společenské vazby mezi evropskými občany.

"Jsem přesvědčen, že měsíční celoevropská železniční jízdenka Interrail, zadarmo získaná k 18. narozeninám se stane základním rysem rozvoje společné evropské totožnosti v mnohosti," vyjádřil se Weber.

Trump: Nemocnice v Londýně je v důsledku pobodání mladistvých plná krve

5. 5. 2018

 
Při akci na obranu střelných zbraní hovořil Donald Trump ve svém projevu pro National Rifle Association o tom, že se dočetl, že nejmenovaná nemocnice v Londýně je jako "válečná zóna", potřísněná krví ve všech patrech.

Trump použil známého argumentu na obranu vlastnictví zbraní a ptal se sarkasticky, zda by se měly také zakázat vozidla, kterých k atentátům používají teroristi. Pak začal hovořit o nožích:

"Nedávno jsem četl informaci, že v Londýně, který má neuvěřitelně přísné zákony proti vlastnictví zbraní, jedna kdysi velmi prestižní nemocnice, přímo uprostřed,  je v důsledku děsivého pobodání jako válečná zóna. Ano, je to pravda, oni tam nemají střelné zbraně, mají nože a mají krev na všech patrech. Říkají, že je to tak špatné jako nemocnice ve válečné zóně."

Trump několikrát učinil rukou pohyb, jako když někoho bodá, a opakoval: "Nože, nože, nože."

Ostrov pozitivní deviace

4. 5. 2018 / Beno Trávníček

 

Pane Čulíku a další, nenechte se, prosím, otrávit lidmi, kteří prosazují jakýkoliv novodobý normalizační diktát. Britské listy jsou jednou z oáz v poušti dnešní české reality a i díky nim jede karavana dál. Vážná témata, která by měla trápit lidi v Česku? Pojďme o nich, prosím, nahlas mluvit a donutit tak k akci stát, který si lidé zřizují proto, aby o ně přiměřeně (za jejich daně) pečoval.

Julia Skripalová reaguje na Lavrovovy "lži"

5. 5. 2018Reaguji na Lavrovovy lži v médiích. Že mě unesli? Co je to za blbost. Nejdříve mě chcete zabít a teď šíříte takové nesmysly? Jsem v bezpečí a nebudu tolerovat vaše lži.

Ve střední Evropě drasticky poklesne počet obyvatel

3. 5. 2018

Středovýchodní Evropa podle předpovědí OSN utrpí v nadcházejících desetiletích nejdrastičtějším poklesem počtu obyvatel.V ČR má poklesnout počet obyvatel do roku 2050 o více než 5 procent.

V anglických komunálních volbách labouristé neprorazili

4. 5. 2018Navzdory očekávání se Labouristické straně nepodařilo zaznamenat ve čtvrtečních komunálních volbách v Anglii výraznější úspěchy. Zaznamenala určité úspěchy v některých anglických komunálních úřadech, ale nepodařilo se jí ovládnout četné komunální úřady v Londýně, jak doufala. Mimo Londýn zaznamenali konzervativci vzrůst podpory o 1 procento, labouristé zaznamenali vzrůst podpory v Londýně. Liberální demokraté zaznamenali vzrůst podpory v londýnských čtvrtích, jejichž obyvatelé jsou proti brexitu, určité množství nových radních získala i malá Strana zelených.

Čtvrteční komunální volby v Anglii  byly první hlavní zkouškou názorů voličů od všeobecných voleb loni v červnu a vyplynulo z nich, že podpora labouristů i konzervativců zůstává nezměněna. To zřejmě posílí postavení Theresy Mayové, protože kdyby bývala prohrála v těchto komunálních volbách, vznikl by na ni v její straně tlak, aby odstoupila. To se nestalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Takto by to vypadalo, kdyby se výsledky anglických komunálních voleb promítly do případných voleb všeobecných. Navzdory absolutně šokující politice anglických konzervativců je Labouristická strana naprosto nekompetentní:

Komentátoři poukazují na skutečnost, že účast při komunálních volbách je v Británii asi o polovinu menší než při všeobecných volbách. To znamená, že voliči v komunálních volbách jsou podstatně konzervativnější a starší než voliči při všeobecných volbách. Přesto však to neopravňuje labouristy, aby se tím pro příští všeobecné volby konejšili. Porážka labouristů však nebyla tak výrazná, aby se zbavili Jeremyho Corbyna.

Trump přiznal, že zaplatil pornohvězdě 130 000 dolarů, aby mlčela o sexu s ním

4. 5. 2018Donald Trump nyní přiznal, že pornohvězdě Stormy Daniels zaplatil 130 000 dolarů, aby mlčela o tom, že s ní měl pohlavní styk, navzdory tomu, že to dosud vehementně popíral.

Odhalení ohrožuje Trumpa snad nejšpinavějším a právně nejškodlivějším skandálem jeho prezidentského úřadu a ve čtvrtek vyvolalo ohromené reakce od odborníků na etiku.

Rudy Giuliani, bývalý primátor New Yorku a  nyní jeden z Trumpových právníků, ve středu v televizi přiznal, že Trump poskytl svému osobnímu právníkovi Michaelu Cohenovi 130 000 dolarů, které Cohen jeho jménem vyplatil pornohvězdě Stormy Daniels.

Pornohvězda, jejíž skutečné jméno je Stephanie Clifford, tvrdí, že měla pohlavní styk s Trumpem v roce 2006, několik měsíců poté, co Trumpova manželka Melania porodila Trumpovi syna - a dostala zaplaceno, aby o tom mlčela.

Ještě minulý měsíc sdělil Trump reportérům, že o této platbě nic neví.

Kritikové poukazují na to, že zamlčením této platby Trump porušil americký volební zákon. V osobním Trumpově formuláři, v němž přiznává, koho kdy platil, podaném 16. června 2017, se praví "žádný dluh Michaelu Cohenovi".

Platba porušila i četné další právní předpisy a zákony.

Britské Channel Four News ve čtvrtek večer bezvýsledně v rozhovorech s některými americkými činiteli zkoumaly otázku, jak je možné, že američtí pravicoví "znovuzrození" křesťané se mohli zbláznit ze sexuálních eskapád Billa Clintona, avšak sexuální eskapády Donalda Trumpa je nechávají chladnými a jejich podpora pro Trumpa zůstává neztenčena. Pokrytectví.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Skripalovi byli otráveni "dávkou až 100 miligramů novičoku"

4. 5. 2018Sergej a Julia Skripalovi byli otráveni dávkou až 100 miligramů novičoku, konstatovala Organizace pro zákaz chemických zbraní.  Z toho množství vyplývá, že novičok byl vyroben pro vojenské, nikoliv vědecké účely. konstatoval Ahmet Uzumci, šéf organizace. Uzumcu sdělil listu New York Times, že novičok mohl být použit jako tekutina nebo jako aerosol.

Dodal, že novičok není ovlivněn počasím, tedy deštěm. Proto bylo možno ho identifikovat po delší době.

Rusko vehementně popírá, že by spáchalo tento atentát.

Karel Pierce, britská zástupkyně u OSN, tam v dubnu konstatovala, že "není žádné realistické alternativní vysvětlení, než že za to, co se stalo v Salisbury, nese odpovědnost ruský stát. O Rusku je dokázáno, že na území Spojeného království páchá státem organizované atentáty".

Pozn. red.: Článek původně obsahoval chybu z anglického zdroje: 100 gramů. Zdroj i my jsme chybu opravili: správný údaj je 100 miligramů.

Podle ruských médií "usvědčil český prezident Brity ze lži"

4. 5. 2018Drobným problémem je, že novičok vyrobený v malém množství v České republice je jiný, než jaký byl použit v Salisbury. Ruské propagandě to ale nevadí, kdo by se takovými drobnostmi zabýval. Miloš Zeman pěkně přispívá k její propagandě vyvolávat nesmysly chaos. (JČ)

Zemanův nervový jed vlevo dole

4. 5. 2018 / Karel Dolejší

Prezident Zeman ve čtvrtek večer na TV Barrandov ohřál ruský dezinformační narativ ohledně "české stopy" v kauze Skripal. Z faktu, že vloni mělo v ČR dojít k výrobě a testování malého množství látky s označením A230 (jež byla poté zničena), se snaží hradní podnájemník vytvořit podpůrný argument pro ruské tvrzení, že ČR mohla být pachatelem útoku v britském Salisbury. Při něm podle britské strany došlo k otravě Sergeje a Julie Skripalových látkou označenou kódem A234 (novičok 5). Prezidentovo tvrzení, že v ČR byl vyráběn nervově paralytický jed novičok, nepodporují vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS), Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) ani Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Dvě posledně jmenované instituce bdí nad dodržováním českých závazků ohledně zákazu chemických zbraní.

O emocích a lidech

4. 5. 2018 / Boris Cvek

Dovolte mi krátce se zapojit do diskuse o lidské emocionalitě a racionalitě. Předně emoce nejsou jen nějaké záchvaty, něco, co by se mělo nebo dalo přirovnávat k fetování. A také nejsou nutně v rozporu s rozumem. Např. Martha C. Nussbaum ve svém rozsáhlém díle Upheavals of Thought: The Intelligence of Emotions podrobně ukazuje, že emoce jsou tím, co teprve umožňuje zdravou lidskou inteligenci.

Metanol a zpětná vazba reality

4. 5. 2018 / Boris Cvek

Včera v noci jsem spíše náhodou a zcela bez souvislosti s diskusí, probíhající v Britských listech, zhlédl dvoudílný film Metanol, volně dostupný na stránkách České televize. Je to film, který popisuje tzv. metanolovou aféru, jejíž sledování a komentování pro mne bylo na podzim 2012 důležitou zkušeností. Nechci se zabývat otázkou, nakolik je film věrný realitě, jeho základní myšlenky mi připadají rozhodně velmi reálné a široce přesahující rozměr metanolové aféry.

Váleční reportéři - velké mlčení

4. 5. 2018

Novinařina se ve stále větší míře stává sebevražedným posláním - zahraniční dopisovatelé na místech jako Sýrie nebo Jemen se mění v oběti bojujících frakcí. A tak do uprázdněného prostoru vstupují jiní lidé, napsala Naomi Conradová.

Je 280. rok přechodového období brexitu...

4. 5. 2018

Je rok 2299. Je top 280. rok přechodového období brexitu. Britská vláda jedná po 389 575 káté o řešení pro irskou hranici, ale příslušná technologie stále ještě neexistuje. Souhlasí, že se rozejdou a budou o věci znovu přemýšlet. Kryogenicky uchovaná hlava Jacoba Rees-Mogga zuří.


Rozhovor Britských listů 162.

Povede ožebračení v důsledku automatizace znovu k pokusům zavést komunismus?

27. 4. 2018


"Jsem fascinován, že na Václavské náměstí jde 50 000 lidí protestovat proti Ondráčkovi, nikomu ale nevadí, že čeští politici katastrofálně zanedbávají společnost drastickým podfinancováváním školství. To na náměstí nikoho nepřivede, přitom je to daleko závažnější."

Šéf britské ústřední banky Mark Carney varoval, že dopad automatizace bude tak kataklysmatický, že se lidé budou znovu pokoušet nastolit komunismus. Jak se na to připravuje Česká republika? Nijak. O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. dubna 2018.

K tomu:  

Rozhovor Britských listů 147. Šedesát procent dětí je rodinám odebíráno ze sociálních důvodů


Rozhovor Britských listů 137. Měla jsem jako mentálně retardovaná navštěvovat zvláštní školu

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Protiponorkový boj v popředí zájmu finského námořnictva

4. 5. 2018

Navečer 18. listopadu 1942 tři finské torpédové čluny vnikly do sovětského přístavu na ostrově Moščnyj (Lavansaari) a odpálily čtyři torpéda, která na kotvách potopila sovětský dělový člun o výtlaku 1 700 tun Krasnoje znamja, a poté bezpečně unikly, píše blogger s nickem Corporal Frisk. Odvážný nájezd představuje vrcholný okamžik finských torpéd a o pět let později Pařížská mírová smlouva zakázala Finsku používání této zbraně.

Rekordní počet Rusů žádá o azyl v USA

4. 5. 2018

V loňském roce požádal o azyl v USA rekordní počet ruských občanů - 2 600. Jde o dosavadní rekord od roku 1994, informovalo Rádio Svoboda s odvoláním na americký úřad U.S. Citizenship and Immigration Services.


Sýrie: Začala evakuace posledních povstaleckých území jižně od Damašku

4. 5. 2018

Začala evakuace poslední povstalecké kapsy jižně od Damašku ovládané koalicí Džajš al-Islám a Ababíl. Snímky pocházejí z Bábilu. Oblast opouští asi 5 000 povstalců a civilistů. 


Opata: Musíme snižovat závislost na Rusku a soustředit se i na dezinformace. Je to obrovská zbraň

4. 5. 2018

Nový náčelník generálního štábu Aleš Opata v rozhovoru pro LN a Lidovky.cz představil své plány s armádou. Prvořadým úkolem armády je přezbrojení 7. mechanizované brigády, modernizace vzdušných sil a snížení závislosti na Rusku. Přechod od sovětské techniky a paralelní navyšování armádních rozpočtů, které mají brzy překročit 100 miliard korun, se však neobejdou bez potřeb změn.

 

Celý text: ZDE

Průměrná mzda je zavádějící měřítko

4. 5. 2018 / Milan Kohout

Proč publikujete jakési nevyvážené demagogické pořady a články, srovnávající nákupní sílu dnešních průměrných příjmů z průměrnými příjmy z období před rokem 89, ptá se Milan Kohout.


https://blisty.cz/art/90851-bylo-za-komunistu-lip-zjistili-jsme-prekvapiva-fakta-a-cisla.html

Přece každý školák že základní školy ví, že takzvaná průměrná mzda je obyčejný aritmetický průměr všech mzdových prostředků, vydělený počty zaměstnanců v celé republice, čili číslo, zejména dnes, naprosto a skandálně zavádějící.

Neumíme číst

3. 5. 2018

Vážený pane šéfredaktore, 

trápí mne určitá deprese, do které se Britské listy dostaly. Vnímám ji jako spojenou nádobu se sociální a politickou situací České republiky. Kde a z čeho pramení? ptá se Vladimír Chlup. 

Česká republika na tom není špatně, podobně jako celý Západ. Máme se poměrně dobře. Schází nám, ale asi určitý klid, jistoty - pohoda. Proč? 

Neumíme číst, tedy "vnímat zrakem psaný text a chápat jej". Místo toho se domníváme, že ČTENÍ je spojeno "s vnímáním textu a jeho reprodukcí". Rozdílnost obou přístupů je propastná, režimová. S předmětem český jazyk jsem vždy bojoval (snad to tento mail neodhalí), ale přesto vidím jasný rozdíl mezi obsahem demokratického Slovníku spisovné češtiny a komunistickým Slovníkem spisovného jazyka českého. Umět "číst" je totiž v naší společnosti klíčové, na této technologii je postavena celá správa státu. Mnohé čteme špatně, a pak činíme chybné závěry. 

Lidi nejsou racionální bytosti, jednají na základě emocí

3. 5. 2018

To, co se dnes děje po celém Západě je vzpoura těch, jejichž hodnotový systém byl několik posledních desetiletí potlačován, kteří si díky sociálním sítím uvědomili, že jich je hodně (leckde i výrazná většina) , a že se tudíž nemusí podřizovat tomu, co bylo hlásáno jako oficiální ideologie a oni s tím mohli jen v duchu nesouhlasit.

Rád bych poukázal na některé aspekty problému, který se snažíte stále řešit, ale které vám stále unikají. Podotýkám, že se jedná o mou osobní analýzu, s níž pochopitelně nemusíte vůbec souhlasit.  K základním chybám intelektuálů totiž patří představa, že lidé jsou racionální bytosti a řídí se racionálními strategiemi. Člověk je ale především tvor emocionální. Tak jako jiní živočichové je to tzv. „emocionální feťák“, tvor bažící po libých pocitech a snažící se vyhnout těm nelibým. I lovec libých pocitů to může ale dělat racionálním způsobem, může znít námitka. Potíž je v tom, že sice může, ale většina lidských bytostí to tak nedělá, protože toho často není ani schopna. Emoce bývá silnější rozumu, píše Pavel Hartmann.

Ano, vládnou nám emoce! Nemůžeme potlačovat sami sebe

3. 5. 2018

Část populace by vůbec neprotestovala, pokud by vůči jiné části bylo postupováno dost drasticky

Po té, co majitel střelnice dal do provozu terče, jednoznačně odkazující na Araby, tedy ta klasická zahalení, naše výsledky šly nejméně o 30% nahoru

I když se Vám to bude zdát patrně žinantní, tlumočte, prosím, je li to ve Vašich možnostech, uznání a dokonce nadšení z úvahy p. P. Hartmanna. Dokonalejší analýzu současného stavu nás, emočně "labilních", jsem dosud nečetl.

Dokonale vystihl skutečnost, že část populace by vůbec neprotestovala, pokud by vůči jiné části bylo postupováno dost drasticky. Což zdůvodňuje neschopností racionálního jednání, píše J. Kapusta. 

Jak pomoci dezorientované části populace

3. 5. 2018

Má smysl, abyste se i nadále snažili “přilákat” takovéto čtenáře k sobě a dokázali jim třeba formou jednoduchých příkladů a řešení ukazovat, jak se problémy řeší jinde.

Na Váš původní postesk o tom, že na výzvu k nejpalčivějším problémům Česka nikdo nereagoval, si myslím, že je potřeba dát lidem trochu čas na reakce, aby o tom mohli trochu popřemýšlet a sepsat. Koneckonců ta diskuse se mezitím docela dobře rozvinula, píše Ladislav Jelínek.

Je ovšem potřeba velmi ocenit, že dáváte občas prostor občanům jako pan Mašek a jejich “světonázoru” s vědomím toho, že se nejedná o zanedbatelnou menšinu společnosti a že je třeba s nimi komunikovat. Plně souhlasím s tím, že je potřeba tyto názory brát vážně, diskutovat, vysvětlovat, …

Povýšili jsme peníze na morální hodnotu

3. 5. 2018

Dobrý den,

nedá mi to se nezapojit do debaty o nejpalčivějších problémech Česka, která BL už několik dní probíhá, píše Veronika Ječná.

Musím říct, že ze článků pana Maška je mi dost smutno. Je mi smutno, protože má zřejmě pravdu v tom, že značná část české společnosti jeho názory skutečně sdílí. Považují za problém EU a neziskovky a chtějí vládu pevné ruky. Jak neuvěřitelné.

Evropský komisař připomíná smrt Jána Kuciaka

3. 5. 2018

Každy stát, který respektuje svobodu názoru, svědomí a vyjadřování, závisí na nezávislém tisku bez cenzury, násilí a zastrašování. V dnešní Den tiskové svobody musíme dát najevo: to, k čemu došlo na Maltě a na Slovensku, nemá v EU místo! 

29937

Nejpalčivější problémy české společnosti: zkraťte dojezdové časy k prosperitě

Neschopnost těch, kdo rozhodují, je největší problém ČR

3. 5. 2018 / Marek Beneš

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Hlavní problém Česka je nárůst byrokracie a státní správy, který způsobí neschopnost rozhodovat a tím neřešení dalších problémů Česka (příklad Libeňského mostu je ilustrativní: je třeba rychle postavit nový most, moderní, aby se lidi dostali přes řeku; teď do toho bude každý kecat a výsledkem bude posun stavby o roky). Další hlavní problémy Česka : 
29892

Budou se intelektuálové střední generace bouřit proti mladým konzervativcům?

Mladí nemohou být "nezkažení", formuje je posttotalitní kulturní kód, nihilismus 90. let a nadbytek

3. 5. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Napsal jsem v reakci na článek Rádia Wave uvedený titulkem o "čekání na minulým režimem nezkaženou generaci" následující: "Představa o čímkoliv "nezkažené" generaci 30 let po společenské změně je naivní předpoklad. Kultura je kontinuum, funguje obrazně jako memetika, je to svého druhu kód, v němž se pochopitelně promítá minulost. Narodit se po válce neznamená nebýt válkou ve svém uvažování a jednání postižen, jelikož společnost, do které člověk vchází, je takovou historickou událostí zformována. To platí o to více, pokud se člověk narodí do posttotalitní společnosti, kterou dodnes ovládají generace formované totalitním systémem. Lidé v české společnosti mladší 35 let navíc mají zásadní problém: ačkoliv žijí ve společnosti formované vysokým podílem totalitního myšlení, sami nemají zkušenost a nemají k čemu prvky tohoto myšlení vztahovat. To vede nutně k dezorientaci a snaze připisovat souvislosti dle povrchní nahodilosti. A to pochopitelně jen v případě, že si takovou otázku položí.." Rozvinula se k tomu dále zajímavá diskuse s Borisem Cvekem a Petrem Fischerem...

Já jim nerozumím

3. 5. 2018 / Jan Čulík

Po celou dobu, když člověk čte nespokojené, rasistické, xenofobní a nenávistné výkřiky, a výkřiky požadující vládu pevné ruky,  je mým hlavním problémem zjistit, proč to ti lidé dělají, co je k těmto výkřikům motivuje a na jakých faktech, na jaké racionální strategii je to založeno.

Já lidem, jako je pan Mašek, či paní Kozlová, prostě nerozumím. Proč by někdo chtěl politiku, která jeho zemi v brzké době zničí?

Paní Kozlová se domnívá, že Miloš Zeman byl jednou zvolen, a tak se proti němu nesmí protestovat.
29942

Zmatenost na straně jedné, rezignace na straně druhé

Česká republika ve stádiu pokročilé politické demence

3. 5. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Termín demence není volen náhodně, ani s potřebou šokovat. Demence je způsobena rozpadem synapsí v mozku jedince. Pokud si představíme společnost jako neuoronovou síť, rozpad vztahů (synapsí) v této síti je ekvivalentem degenerativního poškození mozku. Příznaky jsou si tragicky podobné: dezorientace, ztráta paměti i zdravého úsudku. Demonstruje to na jedné straně koncentrát pana Maška, který se domnívá, že českou společnost nejvíce trápí EU, působení neziskovek, vliv zahraničí a blíže neurčená bezpečnostní rizika (s ohledem na komplex uvažování pisatele zřejmá), kvůli nimž je třeba začít střežit hranice. Na straně druhé příspěvek Borise Cveka, který dobře ukazuje na trojí problém: představu, že se o problémech dobře ví a mluví, nicméně místo aby se stala přirozeným předmětem politické agendy, musí je nahrazovat neziskový a občanský sektor, paradoxně nenáviděný částí společnosti kvůli idiotské rétorice populistů, jejichž dopady můžeme číst v řádcích a mezi řádky dopisu pana Maška...
29766

Bodláky Václava Duška

Ďábel nosí pravdu

3. 5. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Hledání pravdy baví po drahná léta surového ďábla, on hledí, jak se lidičky pachtí za jejich nicotnou pravdou v neúrodných lánech poznání. Pravdomilové bývají usvědčeni z taktického lhaní – ve prospěch odpůrců smyšlené čistoty. V dnešní svobodné době můžete získat Zaručené informace, které v domácích médiích neobjevíte, jak je rok dlouhý – i to je však demokracie, potlačit nepřátelské bojůvky za návrat do minulosti. Bezmezná naivita politické drobotiny vede k pomalé záhubě demokratické výsadby. Záštita míru v nedohlednu, války provokují nezodpovědní hochštapleři, kteří vám namluví, že válka je zaručeným přínosem rozvoje svobodného světa, nu, kam se hrabe dinosauří osvěta. Společnost otupila. I zhloupla, zahloubána do tajemství ekonomického úspěchu; nosič bolavé pravdy ďábel mění neustále podobu, jeho bezohlednou filozofii, nebezpečnou vědu, vyschlou kulturu, vyhledává vhodné chasníky k šíření zla, i stovky neustálých metodicky propracovaných pomluv, probouzí v povahách labilních touhu státi se neurvalými žalobci – výslechy vybraných nepřátel podporuje za pomoci vládních kruhů, naše krutost se vyrovná hravě dobám středověkým. Každý z nás v sobě nosí špetku viru nepravosti. Přiznání není polehčující okolnost. 

Právoplatně o ženách: Forenzní analýza vědeckého časopisu Reflex a Českého olympijského výboru

3. 5. 2018 / Bohumil Kartous

"Opravdu děkuji, že mi "konečně" někdo vysvětlil, jak to my ženy na světě máme... Že budeme číst takovéhle bláboly v 21. století, toho bych se bohdá nenadála," píše Sylvie Pýchová na adresu článku místopředsedy Českého olympijského výboru Zdeňka Haníka v nízkoprofilovém časopisu Reflex. Obdivuhodně dlouhý výlev oddaného sportovce je místy velmi upřímný, když popisuje degeneraci sportu na jednostranně zaměřené služebnictví, v tyršovském pojetí sportu jako "války", aby se autor začal zaobírat tím, na co je skutečný odborník, tedy ženami. Respektive ženou jako objektem svého celoživotního pozorování. "Žena je mužovo druhé já, které se k nám chová, jak se chováme my k němu," píše zaníceně místopředseda olympionik. Snížit ženy v jedné větě na jakési "ono", které reaguje jako nějaký organismus s méně vyvinutou nervovou soustavou na podněty "člověka - muže", to je úctyhodný výkon, jakého pravděpodobně není schopen jen tak lecjaký misogyn. Je možné, že se ve zbytku textu snaží autor cosi upřímně vysvětlit, obávám se ale, že po tom úvodu je to - řečeno sportovní hantýrkou - ztracený mač. "Dívky v sobě prý nemají chlapeckou rivalitu, ale když jednu pochválíte, ostatní závidí a začnou ji pomlouvat. Nemohli by si ti mudrci, co chtějí ženy a muže nacpat do škatulek, udělat nějaký kurz racionální argumentace?" reaguje pravděpodobně na tentýž text Saša Uhlová. Hele, Sašo, jako von ten sport je hlavně vo emocích. A vo tom vy ženy nemůžete nic vědět... Btw. Pán je absolvent jakési vysoké školy.

Schyluje se k osudové vojenské konfrontaci mezi USA a Íránem?

3. 5. 2018 / Daniel Veselý

Spojené státy 12. května pravděpodobně odstoupí od jaderné dohody s Íránem (JCPOA), již v roce 2015 ratifikovali také političtí představitelé Ruska, Číny, Francie, Velké Británie a Německa. Ačkoli hovoříme o přelomové dohodě, díky níž se světu podařilo předejít dalšímu blízkovýchodnímu konfliktu, Trumpova administrativa patrně cíleně směřuje ke konfrontaci s íránským režimem. A na své straně má vlivné spojence.  

Prajekt Rapid rehousing je projektem brněnské radnice

3. 5. 2018 / Boris Cvek

Bohumil Kartous dnes reaguje na můj článek o skutečném problému s palčivými otázkami české společnosti, v němž argumentuji, že věcné, kompetentní řešení reálných problémů nelze, i kdyby dosud nebylo známo, nahradit "celospolečenskou diskusí".

Pokud taková řešení nejsou známa mezi kompetentními lidmi, musí na nich zapracovat právě oni a domluvit se na nich. Podstatné je, že na Západě máme v mnoha zemích jasný důkaz toho, že věci lze dělat v různých oblastech mnohem lépe, než je děláme u nás (vezměme si např. právní rámec exekučních řízení, tam opravdu není moc co vymýšlet).
29937

Nejpalčivější problémy české společnosti

Každý si musí sám zodpovědět, jestli k řešení společenských problémů sám přispívá

3. 5. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Neřekl bych, že existují nějaké speciálně české problémy, nýbrž problémy celosvětové s lokálními výskyty v určitém světovém regionu, píše z Japonska Ivo Barteček v reakci na výzvu k předložení nejpalčivějších problémů české společnosti... Chci tím říct, že řešení lokálních problémů nemá dlouhého trvání, protože je vždy podřízeno vlivu většího kapitálu (světového)...
Osvěta nebo společná snaha pod malou myšlenkou "zlepšeme něco" vede vždy k takřka nulovému výsledku, protože neexistuje skutečná kvalitní platforma pro spoluvytváření, rozvíjení a uchování výsledku jakékoliv skutečné iniciativy... Taková platforma musí být především technologická... 
(...)
Ale na vašem příkladu, apelujete na ostatní, nicméně možná lidé očekávají také nějaký konkrétní krok, řešení, na němž byste se podílel. Aby jste byl důvěryhodný a nepůsobil pouze jako "mluvka v novinách", pokračuje Barteček na adresu Bohumila Kartouse, který výzvu zveřejnil.
29817

Nejpalčivější problémy české společnosti

Exekuce vedou lidi k vyhýbání se práci ve firmách, které dodržují zákony

3. 5. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Přečetl jsem si na Britských listech od Jana Čulíka, že výzva ke shromažďování podnětů na téma "Nejpalčivější problémy české společnosti" zůstala v podstatě bez odezvy. Dovolím si proto připojit svůj podnět, píše čtenář, jenž si nepřeje uvést svou identitu. Nebankovní půjčky na vysoký úrok, resp. exekuce vymáhající mnohonásobně větší částky, než je výše původních dluhů.
Sice jste o daném tématu ve Vašem časopise už několikrát psali, i jinde lze najít jeho zajímavá uchopení (např. reportáže Filipa Horkého na Seznamu), ale v souvislosti se svým nynějším zaměstnáním tento problém pokládám vskutku za obrovský a odkládání jeho řešení za skandální. Proč je to pro mou práci palčivé?
29937

Nejpalčivější problémy české společnosti...

... dle lidí, kterým je okolo 20 let

3. 5. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Zeptali jsem se prostřednictvím sítí, jaké vidí nejpalčivější problémy mileniálové (rozpětí 17 - 20). Rozptyl témat je skutečně velký, významně se však objevuje sobectví jako společenský rys, negativní osobnostní rysy a absence hodnot obecně, problém populismu a informačního chaosu, méně často xenofobie s jednotlivými jejími formami či sociální problémy (exekuce). Nejde o reprezentativní vzorek, jde spíše o mladé lidi s gymnaziálním vzděláním a studenty VŠ. Text nebyl upravován stylisticky a gramaticky.

Po skandálu zneužití dat z Facebooku firma Cambridge Analytica končí

3. 5. 2018Firmy SCL Group a Cambridge Analytica,  které se octly letos uprostřed skandálu týkajícího se zneužívání osobních dat uživatelů Facebooku, končí a zahajují proceduru pro bankrot. Firma zneužila osobní data od více než 50 milionů uživatelů Facebooku pro vytváření psychologických profilů pro jejich manipulaci. Poté, co tyto skutečnosti zveřejnil britský týdeník Observer, přišla firma o všechny zákazníky a má vysoké účty za právníky.Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Morální úpadek na Britských listech

2. 5. 2018Už chcípněte vy píčusové, nikoho nezajímáte. S tím Kytkou a jeho čmoudím videem si vytřete prdel, píše Ája Bufka.

* * *

Úvahu p. Maška jsem přeposlal všem těm, na které mám meilovou adresu. Je to zhruba asi 80 lidí. Od 65 jsem dostal samé pozitivní ohlasy. Od několika dalších byla reakce dokonce vysloveně nadšená.

Připouštím, je to o té sociální bublině. Jenže, vypadá to, že ta bublina je zatraceně velká. Tímto zároveň děkuji za zveřejnění psaní p. Maška. Pokud bude stále víc lidí jeho typu, tento národ se nestane míchaninou ras, jak o to stále intenzivněji usiluje EU, domnívá se J. Kapusta.

* * *

Pánové nacionalisté, po dlouhé době jsem otevřela Blisty a ejhle, konečně někdo o vás třech kašparech napsal pravdu !!!

Pěkně a pravdivě vás popsal Milan Mašek.
Hrajete si na demokraty, ale demokrat je jenom ten, který podporuje stejné ubohé názory jako vy, že ??? Jinak všichni ostatní jsme  xenofobové, nacionalisté a pomýlení lidé !!! Jak by to tady asi vypadalo, kdyby lidi mysleli samostatně a nedej Bože vlastním rozumem !!! Takže nejlepší je strkat hlavu do písku a tvářit se, že se nic neděje, že Čulíne a hlavně musíte věřit nám, protože my na Blistech víme co je pro vás nejlepší a hlavně nic nezpochybňujte, že ??? Hlavně věřte, že chudáci imigranti jsou slušní a vděční lidé a hlavně vzdělaní, kteří nás přišli zachránit, že ignoranti ???

No, ne, to jste fakt hrdinové, když chcete změnit poměry ve společností a přitom jste to vy, na Blistech kteří představují morální úpadek. Žádná objektivnost ve vašich článcích, uveřejňujete články které napadají všechny a všechno, kdo má jiný názor, dokonce i prezidenta tohoto státu, který byl zvolený ve svobodných volbách.  Samozřejmě jste to vy,  kteří nejlépe vědí jak má vypadat tento svět a ještě čekáte a žadoníte o příspěvky, tak to je nehoráznost !!!

Jděte do háje, nikomu ty vaše Blisty nebudou chybět !!!!!!

Anna Kozlová


Jak začlenit tyto lidi do společnosti?  Jak je zbavit jejich strachu a hněvu?  Jak jim ukázat, že jejich zoufalý strach, vztek a frustrace je vedou do záhuby? (JČ)

Máme šanci si svoji zem upravit k obrazu, který si přeje většina

2. 5. 2018

Dnes máme šanci si svoji zem aspoň v některých aspektech upravit k obrazu, který si přeje většina. Těmi hlavními aspekty jsou zejména migrace, ochrana teritoria a odpor k současné podobě a chování EU. U tohoto jsou odpůrci ve většině a to snad s přihlédnutím k průzkumům nepopřete. Respektujte tedy naše právo na sebeurčení a třeba i na omyly, které z toho mohou vyplynout. Možná si potřebujeme "nabít hubu" a možná se to také stane. Ale poučíme se z toho. Z "páchání dobra za každou cenu" a tlaku, abychom za svůj přijali ten Váš jediný správný "euronázor", o které se pokoušíte, může vzejít jen jedno - ještě větší odpor nebo rezistence. 

Pročetl jsem si reakce na svůj příspěvek a rád bych ještě něco dodal.

Pan Huďa klade řečnickou otázku, zda jsem obětí strachu a nenávisti či nespravedlivého systému. Mohu jej ubezpečit, že ani jednoho. Nejsem oběť ničeho. Jsem spokojený člověk, kterému se jen nechce zakoušet experimentální a polofunkční euronovoty a bořit to, co funguje a co je léty osvědčené. Nechť je mi to právo dopřáno, ačkoliv si každý o něm může myslet co libo. Nechci méně demokracie, jak mylně pochopil z mého příspěvku, ale naopak více demokracie. Pan Huďa si možná představuje, že vrcholem demokracie jsou např. masové demonstrace proti politikům. Já naopak říkám - to je popření demokracie. Ti pánové (ať Babiš, Zeman, Ondráček a nebo třeba Trump či Okamura) byli v nějakém procesu řádně zvoleni a proto nátlak ulice k jejich odstoupení / rezignaci / odvolání apod. považuji za nedemokratický prvek. Hodně tuzemských i zahraničních "demokratů" totiž razí zásadu "Demokracie je, když je podle mého. Není-li podle mého, je to puč". Zejména TOP 09 je plná takových lidí. V USA dokonce hořela auta a docházelo k rabování; jsem rád, že u nás jsme kultivovanější. Ať lidé chodí k volbám a ať je výsledek voleb přijat, píše Milan Mašek.

Ten skutečný problém s palčivými otázkami české společnosti

2. 5. 2018 / Boris Cvek 

Nejprve jsem nechtěl reagovat na otázku, položenou Bohumilem Kartousem, tedy na otázku, jaké jsou nejpalčivější problémy české společnosti. Takových problémů je mnoho, jsou už dlouho známy a popisovány v médiích, vědí o nich dobře odborníci a čas od času, když zase vyplují napovrch, si vzpomene i širší veřejnost. To opakování přináší jen pocit marnosti a potřebu vytěsnit realitu nějakými jednoduchými, intuitivními návody, které nemají se složitou věcnou stránkou těch problémů nic společného.

Je Milan Mašek obětí strachu a nenávisti, nespravedlivého systému, nebo obojího?

2. 5. 2018 / Petr Huďa


Ano současný systém je nespravedlivý. Nicméně s lidmi jako pan Mašek se nechci vracet do minulosti k nefunkčním konceptům, jako je nacionalismus, státní socialismus, ani nacionální kapitalismus.do hranic národních států. Nechci se vzdávat demokracie,ale kapitalismu! Pan Mašek to vidí naopak: vzdejme se demokracie, ne kapitalismu.To podle jeho soudu povede k "uzdravení a konsolidaci společnosti". Naivní a nebezpečně zavánějící úvaha... píše Petr Huďa.

Emancipovat se od "svátku práce"

2. 5. 2018 / Karel Dolejší

Od 19. století se část západní tradice drží fikce, podle níž civilizaci udržuje v provozu činitel údajně zásadní důležitosti - abstraktní "lidská práce" idealizovaná podle modelu středověké řemeslné práce cechovní. Problémem však je, že práce příslušníků druhu Homo sapiens sapiens v téměř žádné rozvinuté společnosti sama o sobě nikdy netvořila rozhodující energetický zdroj civilizačního provozu. Mytologie odcizené práce se navíc dávno stala vítaným prodejním artiklem autoritářských antiliberálních směrů na krajní pravici i levici. A konečně další problém představuje fakt, že to co nejlépe odpovídá tradičnímu zideologizovanému pojetí lidské práce - námezdní manuální námaha s vysokým podílem rutinních, repetitivních činností - zároveň spadá do oblasti, kterou již brzy nejsnadněji pokryje robotizace.

Ještě zrušit ty internety

2. 5. 2018

Pan Mašek začal hezky, nejsem si ale jist, zda by  jím navržená opatření k "ozdravění naší společnosti" (Heil!) stačila, píše Vojtěch Žítek.


Jako minimum bych doporučoval ještě:

- vyhostit zahraniční akademiky a pracovníky, aby nekazili naši monokulturní mládež,

- zrušení tzv. humanitních předmětů, jejich vyučující poslat do výroby pletiva (viz níže),

- zákaz poslechu cizích rozhlasových a televizních stanic, zákaz prodeje satelitních přijímačů,

- a pro jistotu rozprostřít Faradayovu klec nad naším územím (pokud budou stožáry se sítí dost vysoké, drátěné pletivo ani nebude kazit výhled na oblohu), jako první země na světě zabráníme i požárům po úderu bleskem, budem jedničky!

- umožnit kulturní výměnu tak, že některé cizí písně budou smět být přezpívány do češtiny, pracovní skupina ministra Kultury a Domoviny, Michala Davida, by zajistila jejich nezávadnost (očištění od nečeských tónin, samplů, atd.)

- zahájit jaderný program - musíme být připraveni se bránit inkluzionistům, český uran se zas blýskne!

- konečně zrušit ty internety!

a pak už bude dobře!

 V.Ž.

Syrská letecká základna v centru možné izraelsko-íránské války

2. 5. 2018

Největší letecká základna v Sýrii v některých částech měří 7,5 km a je izolována pustými písky v centrální části země, napsal Oliver Holmes. Pevnost T-4 obklopená stovkami kilometrů pouště se skládá z desítek zodolněných hangárů obsahujících ruské stíhačky a nadzvukové bombardéry Suchoj.

Exodus z Venezuely

2. 5. 2018

Během posledních tří let téměř milion Venezuelanů utekl před humanitární krizí ve své zemi. Zde vidíte, kam odešli.


Abbás: Holokaust "nebyl způsoben antisemitismem, ale chováním Židů"

2. 5. 2018

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí prohlásil, že holokaust nebyl vyvolán antisemitismem, ale "sociálním chováním" Židů, včetně půjčování peněz.

Obviňovat židy a jejich "sociální chování" z holocaustu je odporné. Jak že to pomáhá Palestincům či Palestině, pane Abbási? ptá se Mahmúda Abbáse Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. 
 Sýrie: Levicový aktivista Rámí Hanáví mrtev

2. 5. 2018

Syrský levicový aktivista Rámí Hanáví byl po šesti letech věznění oficiálně prohlášen za mrtvého. Jeden z prvních pokojných aktivistů proti Asadovu režimu byl zatčen v srpnu roku 2012, když rozděloval potraviny severozápadně od hlavního města Damašku. Podle režimních úřadů zemřel 27. prosince 2017.


Přečetli jsme:

Rozkrádá dotace a je stíhaný, popisoval pirát Peksa Babiše Švédům. Premiér s ním chce zahájit disciplinární řízení

2. 5. 2018

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa se ohradil proti požadavku premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby vůči němu sněmovní mandátový a imunitní výbor zahájil disciplinární řízení. Babiš podnět podal kvůli výrokům poslance o tom, že premiér zneužívá evropské dotace. Podle Peksy to bylo konstatování faktu.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Jsou známí skandály a kriminálním pozadím, ne úctou k padlým, odsoudilo Noční vlky ministerstvo

2. 5. 2018

O víkendu přijedou do Česka kontroverzní motorkáři Noční vlci z ruského klubu blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Jsou známí svým nacionalismem a podporou putinovské politiky. Příjezd ruských motorkářů nevítá řada politiků, ale ani některá ministerstva, která se kvůli jejich příjezdu připravují na možné reakce.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v březnu 2018

4. 5. 2018

V březnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 377 744.35 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 105 315.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem března 2018 421 455.68 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
45100