FOTOGRAFIE:

"Systém Buk, který sestřelil malajské letadlo, byl z Ruska"

8. 9. 2014

čas čtení 5 minut

Objevily se nové důkazy o tom, že odpalovací zařízení systému Buk, které bylo "použito k sestřelení malajského letadla MH17 dne 17. července", pocházelo z Ruska a pravděpodobně ho použili ruští vojáci. Za pomoci videozáznamů, zveřejněných místními lidmi v oblasti Bělgorod v Rusku v červnu, bylo možno identifikovat systém Buk, který byl viděn na Ukrajině 17. července jako součást konvoje vozidel systému Buk. Také bylo možné identifikovat ruskou brigádu, jejíž součástí tento stroj zjevně původně byl a která možná Buku použila, když byl na Ukrajině.

Systém protivzdušné obrany Buk lze identifikovat prostřednictvím celé řady jeho charakteristických rysů, včetně bílých značek na levé straně jeho šasi, a stop čísla, které bylo přemalováno. Zde je srovnání Buku, který je zaznamenán na dosud nezveřejněném videu, natočeném v Rusku 23. června, s dobře známou fotografií z časopisu Paris Match, na níž je tento raketomet Buk v Doněcku v 9 hodin ráno 17. července.

Informaci zveřejnil ruský novinář Igor Ostanin, který dělá investigativní práci ohledně ukrajinského konfliktu.

K tomu dodává, z dovolené, Karel Dolejší: "Vloni jsem musel odmítnout analýzu syrského chemického útoku z pera blogera s nickem Brown Moses. Teď je v centru [tohoto] projektu Bellingcat. Čtěte opatrně."

Poučení z krizového vývoje

8. 9. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Přísliby NATO znějí tím nepřesvědčivěji, čím častěji jsou opakovány. Kdo skutečně věří, že obětujeme Chicago za Lvov, nebo Vilnius?

Peter Hitchens, Daily Mail

Nejvíce znepokojujícím zjištěním ze současné krize na Ukrajině je zjištěni, jehož jsme si samozřejmě byli vědomi už dávno, že když Rusko napadne nějakou zemi, Západ proti tomu nehne prstem. Uprostřed jásání, že je Česko nyní součástí "severoatlantické" civilizace, lidmi, jako je Alexander Vondra, Jan Rejžek či Karel Schwarzenberg, jsem se před časem, dávno před nynější krizí, dotázal kohosi z rodiny dlouholetých vysokých amerických diplomatů, zda je realistické očekávat, že by Západ České republice nebo střední Evropě obecně pomohl, kdyby se stala terčem vojenské agrese, řekněme z Východu. Odpověď zněla, "Samozřejmě, že ne."

Doněčtí vzbouřenečtí předáci oslavovali "vítězství nad kyjevskou fašistickou juntou"

8. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

Při příležitosti oslav ukončení druhé světové války oslavovali v pondělí samozvaní předáci tzv. Doněcké lidové republiky to, co považují za vítězství nad Kyjevem.

Alexander Zacharčenko, samozvaný premiér Doněcké lidové republiky v pátek v Minsku podepsal mírovou dohodu s představitelem Ukrajiny, bývalým prezidentem Leonidem Kučmou. Součástí dohody je příměří, výměna všech zajatců a zvýšená autonomie pro regiony Doněck a Luhansk, s implicitním předpokladem, že zůstanou součástí Ukrajiny.

Porošenko: Vzbouřenci "propustili 1200 zajatců"

8. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Proruští vzbouřenci na Ukrajině propustili 1200 zajatců, uvedl prezident Petro Porošenko, v rámci páteční dohody o příměří. Porošenko hovořil během návštěvy přístavu Mariupol, který byl v posledních dnech ostřelován proruskými jednotkami. Porošenko napsal na Twitteru: "Mariupol je Ukrajina. Nikomu toto území nevydáme."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Klíčovým volebním tématem v ČR je korupce, není jím "boj proti Romům"

8. 9. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Zdá se, že sociální demokraté budou před komunálními volbami čelit leckde pokušení propagovat "boj proti nepřizpůsobivým", aby ulovili hlasy krajní pravice. Asi stojí za připomenutí, že levicové řešení "nepřizpůsobivosti" je změna systému ve smyslu "více peněz na sociální věci" a že tyto peníze lze nejlépe získat tím, že se zastaví rozkrádání veřejných peněz různými místními mafiemi. Program nenávisti vůči nepřizpůsobivým vždy sloužil pouze k odvedení pozornosti od loupení veřejných peněz.

Ukrajina: Ostřelování ohrožuje křehké příměří

8. 9. 2014

čas čtení 5 minut

Obě strany se navzájem obviňují z porušování příměří. Boje se soustřeďují na přístav Mariupol

Bombardování a střelba na východní Ukrajině v neděli ohrožovaly křehké příměří, schválené v pátek. Obě strany se navzájem obviňovaly z porušování příměří. V městě Mariupol byla v noci usmrcena jedna žena. Mariupol je dosud v rukou ukrajinských jednotek, avšak připravuje se na útok vzbouřeneckých sil.

Jeden velitel z Azovského praporu, což je skupina dobrovolnických bojovníků z ultrapravicovými názory, která brání Mariupol, sdělil deníku Guardian, že podle jeho informací dělostřeleckou palbou na jedno ukrajinské kontrolní stanoviště usmrceno a zraněno několik vojáků.

Estonský rozvědčík byl zatčen při "ruském nájezdu přes hranici"

8. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

V pátek dopoledne podle četných svědectví z estonské strany vybuchly na estonské celnici na estonsko-ruském přechodu Luhamaa kouřové granáty, začaly být rušeny všechny rozhlasové a mobilní signály, náhle se objevili ozbrojení Rusové a odvlekli z estonského území do Ruska jednoho estonského činitele.

Jmenuje se Eston Kohver a je to kontrarozvědčík v estonské bezpečnostní agentuře Kapo, jehož úkolem v posledních několika letech bylo sledovat pašerácké kartely, které se pokoušejí přes přechod v Luhamaa pašovat zboží.

Ještě bychom neměli nad příměřím na Ukrajině lámat hůl

8. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

Ústřední otázkou je, zda nejnovější bombardování je projevem pokrytectví z Ruska, anebo, jak Moskva tvrdí, že má Moskva menší míru kontroly nad povstalci, než se domnívají západní vlády. Ta otázka je otevřená. Ovšem existují přesvědčivé důvody, proč Putin i Porošenko, pokud ne vzbouřenci, mají zřejmě upřímný zájem o ukončení bojů a proč zřejmě Putin je lépe než kdy předtím schopen to prosadit, píše Mary Dejevsky v deníku Guardian.

BRITÁNIE:

Zastánci jednotné Británie se zoufale snaží na poslední chvíli zabránit skotské nezávislosti

8. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

Znepokojená kampaň proti referendu o skotské nezávislosti byla obviněna z paniky a nabízení falešných úplatků na poslední chvíli, poté, co se britský ministr financí George Osborne zapřísahal, že "vypracuje důvěryhodný časový rozvrh a proces", v jehož rámci mají být Skotsku poskytnuty další decentralizované pravomoci, aby zůstalo součástí velké Británie. Je to ovšem poněkud pozdě - referendum o skotské nezávislosti se koná za 10 dní, 18. září 2014.

Informace od opolčenců Novoruska

7.9.2014 Zpráva od Igora Ivanoviče Strelkova

7. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Sesazený ruský velitel vzbouřenců na východě Ukrajiny Strelkov zde pozoruhodně nadává a vyhrožuje všem: Pušilinovi, Antjufelevovi, Latyninové i Kremlu, upozorňují na Twitteru novináři:

Spolubojovníci a přičleněné dámy!

Zmije mě přesvědčila, abych odcestoval na fórum a řekl alespoň několik slov o tom, co se děje. Z mnoha důvodů se v žádném případě nebudu vyjadřovat k tomu, co se děje v Novorusku. Poznamenám jenom, že, abych to řekl jemně, "nejsem z toho u vytržení".

Ruské vojenské vozidlo na Ukrajině

6. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Tým britského televizního zpravodajství Channel Four News natočil v sobotu hluboko na ukrajinském území kromě záběrů uniformovaných "ruských turistů" také kradmo (měli to zakázáno, jiná vojenská vozidla se jim nepodařilo natočit) záběry ruského vojenského vozidla s ruskou poznávací značkou. Mělo vlajku ruské letecké divize za řidičovým sklem - Jen český prezident Zeman a fašizující česká "levice" věří, že ruská vojska nejsou na ukrajinském území. (JČ) Celá videoreportáž je ZDE

Evropané proti válce

7. 9. 2014 / Milan Daniel

čas čtení 1 minuta

Podle poradce ukrajinského prezidenta Porošenka Jurije Lucenka mělo pět států přislíbit na summitu NATO jeho zemi moderní výzbroj a angažmá armádních poradců. Zpráva byla čtyřmi z nich vzápětí dementována s tím, že jejich pomoc bude výlučně tzv. "neletální", nebude tedy zahrnovat prostředky sloužící k zabíjení.

Ve stejný den přinesla Amnesty International zprávu, z níž vyplývá, že obě strany ukrajinského konfliktu se dopouštějí válečných zločinů. Přijmeme-li to jako fakt, pak jedny válečné zločince podporuje Rusko, druhé Evropská unie.

"Některé země NATO pošlou na Ukrajinu zbraně a poradce"

7. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Jurij Lucenko, bývalý ukrajinský ministr vnitra a šéf nynějšího Porošenkova "Bloku" tvrdí, že pět členských zemí NATO souhlasilo ve Walesu, že vyšlou na Ukrajinu moderní zbraně a západní vojenské poradce: Spojené státy, Francie, Polsko, Norsko a Itálie. ZDE. Zpráva nebyla potvrzena z jiných zdrojů. Čtyři z pěti jmenovaných zemí ji posléze popřely. Channel Four News označil tuto zprávu za "další neumělý pokus kyjevské vlády o propagandu".

Putin má problém: Rusové nepřijmou umírání svých vojáků na Ukrajině

5. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Z veřejného mínění vyplývá, že Rusové nechtějí bojovat. Podpora ruského obyvatelstva pro otevřenou válku na Ukrajině klesá. V březnu válku podporovalo 36 procent Rusů. Dnes ji podporuje 13 procent Rusů.

Nenávist se nedá jen tak zkrotit, píše v deníku Guardian Natalia Antonovová. Drastická porážka ukrajinské armády na celé čáře v posledních dnech není tak ohromující, když si uvědomíme, že ruská státní televize šíří dlouhé měsíce s pěnou u huby hysterickou propagandu proti ukrajinské vládě.

Když neustále označujete vládu sousední země za nacisty, kteří vraždí malé děti, je logické, že proti takové vládě musíte začít vést válku. Anebo aspoň poskytnout veškerou výzbroj a podporu ldiem, kteří proti takové nacistické vládě bojují. Jinak totiž budete vypadat jako slaboch - a vypadat jako slaboch, to je pro ruského politika to nejhorší.

9 minut před zahájením ukrajinského příměří pozvali vzbouřenci novináře na úterní tiskovou konferenci o tom, jako ho Ukrajina porušuje

5. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Devět minut před vyhlášením příměří odeslali vzbouřenci pozvání na tiskovou konferenci separatistů, která se bude konat v úterý o tom, jak Ukrajina v pátek vyhlášené příměří "porušuje". Pozvání obdržel reportér BBC Daniel Sanford, píše o tom na Twitteru ZDE a také reportér deníku Guardian Shaun Walker prostřednictvím Leonida Ragozina ZDE Předtím napsal na Twitteru Shaun Walker, že rozhovory Minsku probíhají mezi (Leonidem Kučmou), bývalým ukrajinským prezidentem zapleteným do vraždy novináře, a vzbouřeneckými veliteli, které Kyjev označuje za "teroristy", tedy čistě mezi "proputinovci", píše Jan Čulík.

Pozvání na tiskovou konferenci vzbouřenců v úterý 9.9. kde se bude informovat o tom, jak ukrajinská armáda porušuje příměří, je ZDE

Jednání v Minsku slouží k zafixování územních a politických zisků, příměří uzavřené s cílem je porušit slouží k diskreditaci Porošenka na ukrajinské politické scéně. Už jsou vydány rozkazy k útokům, které mají probíhat zítra, kromě útoku na Mariupol a Volnovachu jsou naplánovány nejméně další tři ofenzívní operace, poznamenává k tomu Karel Dolejší.

Pro všechny české "levičáky", kteří "rozumějí Orbánovi"

6. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Od druhé poloviny července se v Budapešti konaly protesty proti kontroverznímu památníku "na paměť obětí německé okupace Maďarska", který byl postaven v noci z 20. na 21. července.

Pomník zobrazuje Maďarsko jako archanděla Gabriela, na něhož útočí německý říšský orel. Kritikové poukazují na to, že pomník ignoruje vinu maďarského státu a samotných Maďarů, kteří během německé okupace poslali na smrt do koncentračních táborů asi 450 000 židů.

Demonstrací proti pomníku se účastnili mj. Ildiko Lendvai ze Socialistické strany a Tamas Bauer z Demokratické koalice. Předseda Demokratické koalice Ferenc Gyurcsany uvedl, že premiér Viktor Orbán "falšuje holocaust" tím, že nechal postavit v noci pomník, který "si plete vraha a oběť". Obvinil Orbána, že zneuctil všechny židovské, romské a homosexuální oběti holocaustu a dodal, že je to "charakteristické pro režim, který se neodváží stavět takové falešné sochy ve dne".

Zdroj v angličtině ZDE

Dětská křižácká výprava pochoduje směrem k Rudému náměstí

7. 9. 2014

čas čtení 13 minut

Mezitím znějí přísliby NATO tím nepřesvědčivěji, čím častěji jsou opakovány. Kdo skutečně věří, že obětujeme Chicago za Lvov, nebo Vilnius?

Budeme opakovat idealistické pošetilosti, které vedly ke katastrofám v Iráku, v Sýrii a v Libyi? ptá se pravicový komentátor deníku Daily Mail Peter Hitchens v polemice s Benem Judahem, který v deníku New York Times vyzval Západ "Vyzbrojme Ukrajinu, nebo se vzdejme".

Jak může být "porážkou" dobytí milionů čtverečních kilometrů středovýchodní Evropy a likvidace komunismu? Proč potřebujeme víc území?

Jaký je morální imperativ, že "Západ" musí vlastnit Ukrajinu?

Zdá se mi, píše Peter Hitchens, že titíž lidé, kteří proměnili většinu Sýrie v kouřící, zaschlou krví pokrytou hromadu trosek a Libyi v hrnec krve a ohně, dělají obdobnou chybu jako v Damašku a v Tripolisu. Zaprvé si myslí, že protože ruská vláda je špatná (to je pravda), to, co ji nahradí, bude lepší (velmi sporné).

O chování pražské politické šlechty

6. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Kdyby realizaci konferencí v rámci českého předsednictví Evropské unii zajišťovali profesionální úředníci, nikdy by se konference ministra zahraničí Schwarzenberga nekonala v národní kulturní památce, státním zámku Hluboká, který kvůli dvoudenní konferenci měsíce vyklízeli a temperovali, vedle postavili elektrárnu a stanové zázemí pro novináře, aby se po dvou dnech všechno vracelo do původního stavu. Náklady za tuto taškařici představovaly podstatnou část z půl miliardy, kterou dostala firma Promopro za organizaci konferencí.

Takhle se chová politická šlechta. Vyžaduje notnou dávku cynismu od místopředsedy strany, jejíž předseda si nechá vyklidit národní kulturní památku, aby vehementně brojil proti vzniku úřednické šlechty. Není divu: profesionální státní správa by nic takového nepřipustila.

Václav Žák, Politická, nebo úřednická šlechta? ZDE

RFE/RL: Ukrajinská krize "rozbila visegrádskou skupinu"

6. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

"Velmi zajímavý článek o tom, jak ukrajinská krize rozbila visegrádskou skupinu," napsal na Twitteru analytik britského Royal United Services Institute Jonathan Eyal a doporučil text, který naleznete na stránkách amerického Rádia Svoboda/Svobodná Evropa. Článek Roberta Coalsona není nejobjektivnější, vyjadřuje otevřeně kritický postoj vůči těm středo- a východoevropským politikům, kteří stoprocentně nepodporují to, co by Rádio Svoboda/Svobodná Evropa zjevně rádo vidělo, totiž otevřeně nepřátelský postoj středovýchodní Evropy vůči Rusku.

Bůh to chce!

7. 9. 2014

čas čtení 10 minut

Uri Avnery: God Wills It!

Před šesti desítkami let jsme moji přátelé a já varovali: když se nesmíříme s národními arabskými silami, budeme stát proti muslimským arabským silám.

Izraelsko-palestinský konflikt se zvrátí v židovsko-muslimský. Národnostní válka se stane náboženskou válkou.

Národnostní konflikty jsou v podstatě racionální. Týkají se území. Lze je vyřešit kompromisem.

Náboženské konflikty jsou iracionální. Každá strana věří v absolutní pravdu a automaticky pokládá každého jiného za neznaboha a nepřítele Boha Jediného.

Volební podpora pro nezávislost Skotska poprvé přesáhla 50 procent

6. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Panikařící londýnská vláda chce na poslední chvíli nabídnout Skotsku historickou příležitost vypracovat pro Skotsko federální uspořádání uvnitř Británie, poté, co šokující nový průzkum veřejného mínění poprvé ukázal, že více než 50 procent Skotů bude 18. září hlasovat pro nezávislost.

Průzkum, který provedla organizace YouGov pro týdeník Sunday Times vyvolal v sobotu večer zemětřesení ve Skotsku i v Anglii, poté, co poprvé vyšlo najevo, že 51 procent Skotů zamýšlí hlasovat pro nezávislost a 49 procent proti nezávislosti, když se vyloučí občané, kteří dosud nejsou rozhodnuti.

Mike Smithson v týdeníku Observer ovšem poukazuje na to, že vzhledem k tomu, že se neprovádělo dostatečné množství průzkumů veřejného mínění ve Skotsku, nejsou žádné jednotlivé nynější průzkumy průkazné. Rozhodující roli budou mít v referendu lidi nad šedesát let a ženy, kteří mají tendenci spíš hlasovat proti nezávislosti. Smithson upozorňuje, že v referendu o nezávislosti v Quebecu r. 1995 měli v průzkumech veřejného mínění separatisté náskok 7 procent, avšak referendum prohráli.

Velmi důležité je vědomí, že motorem za kampaní pro skotskou nezávislost není nacionalismus, ale demokratický aktivismus obyvatelstva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vojáci: "My jsme ruští turisté"

6. 9. 2014

čas čtení 7 minut



Moderátor: Ukrajinský prezident Porošenko konstatoval, že projednal kroky směřující k trvalému příměří na východní Ukrajině s ruským prezidentem Putinem, stejně jako humanitární pomoc pro tento region. Avšak Rusko také varovalo, že bude reagovat na každé případné nové sankce od Evropské unie. Ty mají být zavedeny v pondělí. Mohly by být suspendovány, pokud by Moskva stáhla své jednotky a pokud neporuší příměří. Naše mezinárodní editorka Lindsey Hilsum byla v sobotu v Luhansku na východní Ukrajině, v jedné z bašt vzbouřenců. Channel Four News byly prvním západním týmem, který se dostal na luhanské letiště. Je to scéna snad nejtěžších bojů v této válce. V sobotu večer je Lindsey Hilsum v Krasnodonu, jen 10 km od ruské hranice a pevně v rukou vzbouřenců.

Lindsey Hilsum: Krišnane, příměří je víceméně dodržováno, ale právě jsme se dověděli, že ostřelování u luhanského letiště vedlo k návratu konvoje Červeného kříže s humanitárními zásobami. A to je opravdu škoda, protože, musím vám říci, že té humanitární pomoci je nutně zapotřebí. V Luhansku nemají lidi potraviny, neteče tam voda, nejde elektřina. A myslím, že nejzničenější místo, jaké jsem v této válce viděla, je luhanské letiště. Je to jedno z nejzničenějších míst, jaké jsem kdy viděla v jakékoliv válce. Moje reportáž tam začíná a obsahuje jeden záběr, který vás může znepokojit.

Česko a vláda pevné ruky

5. 9. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

V ČR se po "pevné ruce" nevolá momentálně a kvůli nějaké deziluzi, volá se tu po ní neustále velmi dlouho, stačí si projít průzkumy veřejného mínění za poslední léta a do toho zasadit obdiv "levice" pro laskavé tatíčky Klause, Zemana, Castra, Cháveze, Orbána a Putina. Česká společnost se ráda chová jako stádo, ze kterého starostlivý pastýř vyřazuje "slabší kusy".

Pouze přestává fungovat protitlak, který autoritářské tendence do jisté míry držel na uzdě. Z části šlo dokonce o pouhý povrchní konformismus vůči západním normám.

Toto podporuje zpitomělá česká "levice":

6. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Evropská i ruská krajní pravice využívá chaos na válkou zmítaném východě a jihu Ukrajiny jako cvičiště pro další posílení bojeschopnosti. Členové extremistických uskupení s otevřeně fašistickou či neonacistickou, rasistickou a homofobní ideologií bojují na obou stranách fronty - na straně vládních ukrajinských jednotek i doněckých a luhanských rebelů. Postřílejí se neonacisté v absurdní krvavé řeži "za bílou rasu" navzájem? Anebo se po válce spojí dohromady?

Zní to jako pokračování slavného Orwellova románu 1984, tentokrát s názvem 2014. Pravicoví extremisté z Ruska, Ukrajiny i Evropy se aktivně zapojují do války na obou stranách fronty a navzájem se obviňují z fašismu. Místem setkání ultranacionalistů, kteří bojují proti ukrajinské armádě, národní gardě a dobrovolnickým praporům, se stal symbolicky poloostrov Krym, jehož anexe Ruskem vedla počátkem roku k vyhrocení konfliktu mezi západem a východem Ukrajiny a způsobila, že přerostl do mezinárodní konfrontace a vážnou velmocenskou krizi.

V jednom z kdysi luxusních sovětských hotelů pro zahraniční turisty Inturist v Jaltě, na pobřeží Černého moře, se v posledních srpnových dnech uskutečnilo pracovní setkání ruské a evropské krajní pravice -- přesněji té její části, která stojí proti Kyjevu a na straně Moskvy. Na konferenci nazvané "Rusko, Ukrajina, Novorusko" se sešli ultranacionalističtí politici a ideologové z Ruska, povstalečtí vůdci z odbojných oblastí na východě Ukrajiny, Podkarpatské Rusi a dvanácti evropských zemí.

Kompletní článek ZDE

O požadavku dávat přednost "levicovým" autorům v Britských listech

7. 9. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Jeden čtenář požaduje, aby Britské listy dávaly přednost "levicovým" autorům. Je to šokující požadavek. Zde je odpověď šéfredaktora:

Britské listy nikdy nebyly levicový ani pravicový deník. V těchto kategoriích neuvažujeme. Publikujeme ověřená fakta a inteligentně vyargumentované názory k nim, které považujeme za podnětné a zajímavé.

Omezovat nějakou tiskovou platformu na něco, co je "levicové" či "pravicové" je ideologické dokrinářství.

Je tedy logické, že vás musejí Britské listy zklamat. Jejich úkolem je rozrušovat stereotypy, ne potvrzovat ideologickou zaujatost. Něco, co je levicové, není svou podstatou lepší, než něco, co je pravicové. Ohledáváme skutečnost a vycházíme z faktů a z toho si děláme názor, NE OBRÁCENĚ.

Mimochodem, vaše nadřazování toho, co považujete za "levicové" autory, je úplně rasistické - je to, jako byste dával přednost autorům bělošským.

Kromě toho, Karel Dolejší je levicový komentátor, ale publikujeme ho nikoliv proto, že je levicový, ale že je to vynikající analytik.

Jestliže se část tzv. "levicové" obce zbláznila a otevřeně dnes flirtuje s putinovskou a orbánovskou pravicí, Britské listy to samozřejmě napodobovat nebudou.

Nikdy jsme se nechovali jako nemyslící stádo a nebudeme to dělat ani teď. Pokud se jako nemyslící stádo chce chovat určitá část české "levicové" obce, má na to samozřejmě právo, Britské listy to ale podporovat nebudou.

Jan Čulík

Buchty pro Jana Čulíka

8. 9. 2014 / Lenka Procházková

čas čtení 11 minut

Byl lednový večer roku 1982. Venku silně mrzlo. Seděla jsem s Drahunkou v teplé kuchyni panelákového bytu a zaujatě jsme si povídaly o porodech. Ten poslední jsem ještě měla v čerstvé paměti. Pětiměsíční Cilka spala v koši na lavici. Na sporáku bublal v kastrólu guláš a sedmiletá Mařenka chystala na stůl talíře. Pánové (Ludvík Vaculík a Sergej Machonin) vedle v pracovně diskutovali o příštím čísle samizdatového časopisu. Přes zeď k nám doléhaly jenom útržky jejich hovoru.

Marek Řezanka: Nebudu od nynějška publikovat v Britských listech

7. 9. 2014 / Marek Řezanka

čas čtení 13 minut

V níže uvedeném textu vysvětluje Marek Řezanka, proč od nynějška nebude vydávat své články v Britských listech. Jeho argumentace je v podstatě totožná s argumentací skupiny "levicových autorů", proč už nechtějí publikovat v Britských listech, jak nás o tom informoval důvěryhodný zdroj. Marek Řezanka však píše, že se na žádné kolektivní iniciativě nepodílí. Avizovaný text kolektivní "levicové skupiny" kritizující Britské listy jsme neobdrželi.

Děkujeme Marku Řezankovi za dosavadní spolupráci. Britské listy jsou mu i nadále otevřeny. Od principů nestrannosti a úctě k ověřeným faktům však v zájmu žádné ideologie ani případného doktrinářského zaslepenectví nemůžeme ustoupit. (JČ)

Někdy člověk stojí před rozhodnutím, které ho bolí, ale cítí, že se k němu musí odhodlat. Nejprve bych rád zmínil, co pro mě Britské listy znamenaly. Představovaly pro mě svobodný kultivovaný prostor, kde je přirozené, že padají různá klišé a tabu. Kde hlavní hodnotou je kritické myšlení, i kdyby mělo jít proti tsunami mainstreamových médií. Vnímal jsem ho jako médium, které se nebojí diskusí -- a které je schopné čelit jakémukoli vymývání mozků, jakékoli propagandě, jakýmkoli sklonům k rasismu či fašismu.

Pražská média činí veřejnosti opravdu medvědí službu

4. 9. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Je politováníhodné, že lidé jako Pavel Šafr údajně souhlasí s mou kritikou Štěpána Kotrby. Je to nesmírně pokrytecké, protože právě lidi jako Šafr nesou přímou zodpovědnost svým ideologickým psaním za vyvolávání extremismu - obojího druhu - v České republice. Neschopnost kritické sebereflexe i u něho je šokující.

Nezbývá než opakovat, jak škodlivou roli provádějí pražská média. Jejich protiruská hysterie je otevřeným rasismem. Samozřejmě, že se na hysterickém protiruském rasismu podílejí i četní, především pravicoví politici. V něm - čtvrt století po pádu komunismu - hraje politováníhodnou roli dosud stále ještě nezpracované trauma antikomunismu, kdy četní politikové i novináři jednají, jako by žili v roce 1981 a nikoliv v úplně změněné situaci r. 2014.

Vidím dopad protiruské hysterie českých médií i na sobě

4. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Dobrý den, souhlasím s Vaším názorem v článku "Pražská média činí veřejnosti opravdu medvědí službu", píše Jaroslav Široký.

Dle mého názoru, ač nejsem profesí psycholog, ale právník, stav, kdy se demokraticky a levicově smýšlející lidé částečně přiklánějí a podléhají propagandě Ruska (sám to na sobě pozoruji), nepochybně a zcela určitě souvisí s podvědomou psychologickou reakcí na protiruský rasismus a hysterii.

Human Rights Watch: Ukrajinští vzbouřenci podrobují civilisty nuceným pracím

5. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

Povstalecké jednotky na Ukrajině zatýkají civilisty na základě obvinění z porušování veřejného pořádku a podrobují je nuceným pracím.

V některých případech jsou členové těchto "trestních brigád" biti anebo podrobování dalšímu krutému či ponižujícímu zacházení. V některých případech, které zdokumentovala organizace Human Rights Watch, byli civilisté nuceni pracovat na kontrolních stanovištích nedaleko frontových linií, kde byli ohroženi útoky ukrajinských vládních jednotek.

Summit NATO odmítl přijmout závazný příslib, že jeho členové zvýší vojenské výdaje na 2 procenta HDP

5. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Vedoucí představitelé NATO na summitu ve Walesu se neshodli na nových závazných cílech pro zvýšení výdajů na zbrojení. Tento problém patřil snad k nejspornější otázce, kterou zamýšlel summit ve Walesu letos řešit. Členské země NATO mají vydávat na zbrojení nejméně 2 procenta HDP. Činí to dosud z členských zemí NATO jen USA, Velká Británie, Řecko a Estonsko. Polsko a pobaltské země a několik dalších zemí přislíbilo, že své výdaje na zbrojení zvýší na 2 procenta HDP. Avšak mnoho velkých mocností NATO vydává na zbrojení daleko méně než 2 procenta HDP. Německo vydává 1,3 procenta svého HDP na obranu, Itálie 1,2 procenta a Kanada 1 procento.

Kromě toho, celá řada zemí, včetně Británie, provádějí škrty v armádě, takže jejich výdaje poklesnou pod 2 procenta HDP a celá řada dalších zemí měla až do nynějška provádět silné škrty ve vojenských výdajích. Summit NATO se dohodl pouze na tom, že další škrty se provádět nebudou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Merkelová přesvědčila NATO, aby nerušilo pakt NATO-Rusko

5. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

  • Angela Merkelová přesvědčila NATO, aby nerušilo Zakládající akt NATO-Rusko. Tato dohoda brání trvalému rozmístění bojových vojsk NATO ve střední a východní Evropě. Merkelová byla proti tomu - a přesvědčila ostatní, aby respektovali její názor.
  • Šéfové NATO bagatelizovali význam navrhovaného příměří na Ukrajině a dali najevo, že zavedou další kolo sankcí proti Rusku.
  • NATO rozhodlo, že součástí jeho mise bude kybernetická bezpečnost. Velký kybernetický útok proti jedinému členu NATO bude považován za útok na celé NATO.
  • NATO rozhodlo učinit kroky pro těsnější svazky s Gruzií, Jordánskem a Moldovou. Bude se také jednat o tom, zda by do NATO měla vstoupit Černá Hora.
  • Členové NATO souhlasili, že budou navzájem sdílet více informací o džihádistech, které se vracejí do jejich zemí z Blízkého východu.
  • Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že Amerika utvoří "koalici" 10 zemí k boji proti Isis.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Totalitní reakce některých příslušníků české "levice"

5. 9. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Aktualizace, pátek 15.45: Právě jsem obdržel další informaci, že zmínění "příslušníci české levice" jsou rozhněváni, že jsme zveřejnili níže uvedenou informaci. Proto prý mezi nimi a Britskými listy k dohodě asi nedojde.

Netuším, co si mysleli. Britské listy jsou nezávislý deník a nebudou s nikým nikdy uzavírat žádnou "dohodu". Představa, že snad někdo bude v zákulisí Britské listy vydírat, co mají či nemají publikovat, a Britské listy ani nebudou smět zveřejnit informace, že k tomuto pokusu o vydírání došlo, je poněkud šokující. V českém prostředí se to dějí pěkné věci. JČ

***

Podle zpráv organizují někteří příslušníci české "levice" autorský bojkot Britských listů, protože údajně nesouhlasí s tím, jak Britské listy informují o krizi na Ukrajině. Prý přesvědčují celou řadu dalších autorů, aby do Britských listů už nepsali.

Považujeme to za velké vyznamenání pro Britské listy. Víme totiž, že myšlení bolí, a pokud konfrontace s myšlenkami, které neodpovídají mé doktrinářské ideologii, vadí natolik, že začnu organizovat totalitní bojkot, je to pro bojkotované médium velká pocta.

Jak čtenáři vědí, Britské listy zůstávají otevřené všem autorům. Během své dvacetileté historie se často setkávaly v důsledku své nezávislost se zuřivými reakcemi od nejrůznějších osob s uzavřenou myslí, které zjistily, v souvislosti s nezávislými informacemi, které přinášejí Britské listy, že myšlení bolí.

Rozhodnutí některých příslušníků "levice" bojkotovat Britské listy, protože nesouhlasí s informacemi a analýzami, které přinášejí, je pozoruhodným projevem totalitních tendencí. Dosud jsme se s takovým přístupem setkávali pouze u českých tzv. "pravičáků", se zájmem se dovídáme, že bigotně a totalitně se dokáže chovat i česká levice.

Posun k autoritářským tendencím v české společnosti je znepokojující, ale zároveň i komický.

O politických náměstcích ministrů

5. 9. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Prezident Zeman se zlobí na Václava Moravce za to, že Václav Moravec ve svém nedělním pořadu připomenul, že ve vládě tehdy ministerského předsedy Zemana byli političtí náměstci ministrů běžností (stopáž 48:00 a dál).

Otázky Václava Moravce z 31.8.2014: ZDE

Ukrajinské tanky v dětské školce

6. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinské tanky zaujaly postavení v dětské školce. Bylo to legální? ptá se v sobotu na Twitteru reportér deníku Guardian Shaun Walker. ZDE. Všechny tři jsou opuštěny, dva z nich zničeny.

O proukrajinských stáncích na Staroměstském náměstí

7. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

Vážení přátelé, v demokratické zemi má, nebo by měl mít, každý právo vyjádřit svůj názor. To ale neznamená, že má kdokoli právo záměrně šířit poplašné zprávy nebo pomluvy o lidech s jiným názorem. Bohužel, toto se v poslední době děje na adresu účastníků pražského majdanu na Staroměstském náměstí, napsal na Facebooku Adam Mikulášek.

Nejen jako zastánce Kyjeva, ale i na popud poplašných zpráv pana Šimůnka z KSČM, konkrétně výroků o tzv. ukrajinském scénáři v České republice jsem se dnes vydal s přítelkyní do Prahy, abych si udělal vlastní obrázek o tom, co opravdu na Staroměstském náměstí probíhá.

NATO je hrozbou míru

7. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Ukrajinský konflikt vznikl v důsledku nebezpečí, že bude Ukrajina zatažena do západní vojenské aliance, míní komentátor Seamus Milne v deníku Guardian.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který jako dánský premiér trval r. 2003 na to, že "Irák má zbraně hromadného ničení - my to víme" zveřejnil satelitní snímky, podle nichž prý Rusko napadlo Ukrajinu. Britský premiér srovna Vladimíra Putina s Hitlerem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2014

1. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 002,88 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2014 částkou 22 809,65 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2014 354 231,52 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
34510