Čína centralizuje řídící a velitelskou strukturu za účelem zlepšení řízení vševojskových operací

3. 1. 2014

Stále sofistikovanější čínská armáda zakládá pro své síly společnou operační strukturu velení, aby zlepšila koordinaci mezi různými částmi obranného systému země. Informoval o tom dnes server China Daily.

Čína rapidně zdokonaluje své vojenské vybavení, ale vojenští analytici tvrdí, že operační integrace složitých a disparátních systémů v regionalizované struktuře velení je pro Peking velkou výzvou. Doposud měla Čínská lidová osvobozenecká armáda tradičně sedm vojenských oblastí soustředěných kolem pozemních jednotek. Nové výzvy v krizových regionech však zdůrazňují naopak význam letectva a námořnictva. Vojenských oblastí proto bude pět a budou integrovat velení pozemní armádě, letectvu, námořnictvu i strategickým raketovým silám.

V minulosti decentralizovaná regionální struktura velení umožňovala značnou samostatnost velitelů a jednotlivé části armády zůstávaly ve vysokém stupni vzájemně nezávislé. To komplikovalo centralizované řízení nezbytné pro koordinované využívání nových zbraňových systémů.

Čína již zahájila pilotní projekt společného systému velení ozbrojeným silám a přechod na něj plánuje co nejdříve.

V listopadu komunistická strana oznámila vznik národní bezpečnostní komise, která centralizuje krizový management doma i vůči zahraničí.

Peking vloni zvýšil vojenské výdaje o 10,7% a propaguje své vojenské ambice předváděním nového vybavení, jako byl první let bojového letounu třídy stealth počátkem roku 2011 nebo uvedení první letadlové lodi do provozu. Jde o nové technologie, jejichž vývoj si vyžádá další léta. Peking také staví ponorky, hladinové lodě a protilodní balistické střely. Kromě toho testuje technologii ničení střel za letu.

Nicméně armádě chybí zkušenosti s reálnými bojovými situacemi a komplexně integrovanými bojovými operacemi.

Podle japonského listu Jomjuri Šimbun organizační změny v čínské armádě znamenají přechod od čistě obranné struktury k mobilnějšímu a integrovanějšímu řízení.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4611

Diskuse

Obsah vydání | 3. 1. 2014