Rusko hrozí "preemptivně ničivým" útokem proti americkému protiraketovému štítu

5. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov ve čtvrtek údajně varoval, že jeho země je připravena použít "preemptivně ničivou sílu", ve snaze zabránit USA vybudovat evropský protiraketový systém.

Makarov se takto vyjádřil, když jiný ruský představitel poukázal na to, že se mezinárodní rozhovory o evropské protiraketové obraně blíží mrtvému bodu, ačkoliv NATO zůstává optimistické a věří, že dohody bude dosaženo. Informovala o tom BBC.

Washington tvrdí, že protiraketový systém, který by měl být dokončen zhruba v roc 2020, je namířen proti potenciální hrozbě z Íránu. Moskva si však stěžuje, že systém podkopává ruský potenciál jaderného odstrašení, protože by Západ touto cestou získal také schopnost sestřelovat startující ruské strategické rakety.

Podle Makarova by zhoršení situace vedlo k tomu, že bude přijato "rozhodnutí použít preemptivně destruktivní sílu", informuje BBC.

Rusko má v úmyslu vylepšit své obranné kapacity, aby mohlo čelit případné hrozbě, informovala stanice Russia Today.

"Rozmístění nových ofenzívních zbraní v jižním a jihozápadním Rusku... včetně raket Iskander v Kaliningradské oblasti umožňuje zničit infrastrukturu evropské protiraketové obrany," řekl Makarov.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
5255

Diskuse

Obsah vydání | 4. 5. 2012