Německo a Brritánie podepsaly historickou smlouvu o přátelství po brexitu

18. 7. 2025

čas čtení 3 minuty
Spojené království a Německo se dohodly na smlouvě o přátelství, jejímž cílem je obnovit vztahy obou zemí po brexitu. Smlouva přichází téměř deset let po britském hlasování o odchodu z Evropské unie, píše Richard Connor.

Německo a Británie ve čtvrtek podepsaly přelomovou smlouvu o přátelství, 80 let po skončení 2. světové války.

Kancléř Friedrich Merz a britský premiér Keir Starmer zpečetili dohodu, kterou z velké části vyjednala předchozí německá vláda, během čtvrtečního setkání v Londýně.

Co je ve smlouvě?

Dohoda – přezdívaná "Kensingtonská smlouva" – zahrnuje plány na úzkou bezpečnostní a obrannou spolupráci, klauzuli o vzájemné pomoci v krizích a zjednodušení víz pro školní výměny.

Pokud jde o obranu, obě strany slíbily, že budou "pokračovat ve společných exportních kampaních", aby si zajistily mezinárodní objednávky na vybavení, které společně vyrábějí, včetně tryskového letounu Typhoon Eurofighter a obrněného vozidla Boxer.

Dohoda také zahrnuje plány na posílení konektivity vytvořením nového přímého železničního spojení, jehož cílem je prohloubit ekonomické a mezilidské vazby.

Rozhodující pro Velkou Británii je, že obsahuje také příslib Německa pomoci v boji proti nelegální imigraci.

Dohoda byla podepsána v londýnském muzeu V&A, které je pojmenováno po královně Viktorii a jejím německém manželovi, princi Albertovi.

Co o smlouvě řekli tito lídři?

"Je to historický den pro německo-britské vztahy," řekl Merz po podpisu. "Chceme spolupracovat úžeji - zejména po odchodu Spojeného království z Evropské unie." Smlouvu označil za dlouho opožděnou a řekl, že spolupráce se prohloubí v oblasti obrany, zahraniční politiky a ekonomických a vnitřních záležitostí.

Merz opakovaně zdůrazňoval potřebu udržet Británii blízko EU po jejím odchodu z EU v roce 2020. Rostoucí obavy z ruských hrozeb a pochybnosti o spolehlivosti USA za prezidenta Donalda Trumpa zvýšily naléhavost posílení vazeb.

Starmer chválil pakt jako "první svého druhu" a řekl, že je důkazem "blízkosti našeho vztahu v jeho dnešní podobě".

Řekl, že dohoda je "prohlášením o záměru, prohlášením o našich ambicích spolupracovat ještě těsněji".

Britský premiér také týden předtím hostil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby se dohodli na užší francouzsko-britské spolupráci.

Tyto tři země v posledních měsících prohlubují vztahy prostřednictvím formátu E3 – diplomatického koordinačního mechanismu mezi Francií, Německem a Spojeným královstvím a společně cestovaly do Kyjeva v prvním týdnu Merzova působení ve funkci kancléře.

Obě země již v říjnu podepsaly obrannou dohodu, "Dohodu Trinity House", aby posílily schopnost spolupracovat a provádět cvičení na východním křídle NATO. V květnu se také dohodly na společném vývoji přesných zbraní s dostřelem více než 2 000 kilometrů, na kterém se mohou podílet i další evropské země.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
286

Diskuse

Obsah vydání | 18. 7. 2025