Rusko: Po bramborách také ceny mrkve a řepy vzrostly rekordním tempem

16. 7. 2025

čas čtení 3 minuty
V Rusku nadále roste potravinová inflace: Po bramborách, které se staly nejdražším potravinářským produktem v roce 2024 a od začátku letošního roku zdražily o 48,47 %, začala rychle zdražovat další zelenina. Od 1. ledna do 7. července se náklady na mrkev zvýšily o 62,6 % a řepy o 62,4%, vyplývá z údajů Rosstatu. Umístily se tak na prvním místě žebříčku nejrychleji zdražující zeleniny letošního roku.

V prvním červencovém týdnu přitom řepa zdražila o 3,8 %, zatímco mrkev o 4,5 %. V některých regionech, například v Udmurtsku, zdražila o 14,5 % kvůli nedostatku a v oblasti Kemerovo a Baškirsko začala zelenina úplně mizet z prodeje. V Rusku se borščová zelenina pěstuje hlavně malými formami zemědělství - rolnickým, zemědělským nebo osobním. Objem výroby každého z nich je malý, což brání uzavírání smluv na dodávky do obchodních řetězců, které potřebují dodavatele s velkými pravidelnými objemy. V důsledku toho zemědělci výrazně snížili plochu osevních plodin, zejména mrkve, což vedlo k nedostatku.

"Mrkev je nyní skutečně velmi drahá, i když loni se jí hodně sklízelo. Ale protože cena během sklizně byla přibližně stejná jako náklady a ještě nižší, podniky neutrácely peníze za její skladování, zejména proto, že maloobchodní řetězce před novým rokem dovezly 50 tisíc tun importované zeleniny," říká Babken Ispirjan, místopředseda rady Lidové asociace zemědělců. Stejná situace je podle něj i s řepou a bramborami.

Lidová asociace zemědělců varovala, že bez dlouhodobých vztahů mezi maloobchodními řetězci a výrobci budou cenové skoky trvalé. Připomněla, že se již obrátila na Ministerstvo průmyslu a obchodu a uspořádala k této problematice jednání za účasti zástupců řetězců. Prodejci však ještě nejsou připraveni vyjít zemědělcům vstříc na půli cesty, uvedla asociace.

Stanislav Bogdanov, předseda prezidia Asociace maloobchodních společností, zase poznamenal, že v současné době dochází k sezónnímu nárůstu nákladů na mrkev na pozadí spotřebování zásob loňské sklizně a v předvečer příchodu nové. "Každý rok cena mrkve vrcholí v polovině července a pak začíná klesat. Růst nákupních cen mrkve v letošním roce byl navíc ovlivněn inflačním zvýšením nákladů ruských výrobců a zrychleným snižováním zásob na domácím trhu v důsledku nižší sklizně v roce 2024," tvrdí Bogdanov.

Ministerstvo zemědělství zároveň uvedlo, že v loňském roce byla v Rusku sklizena rekordní sklizeň mrkve, více než 1 milion tun, což je o 17 % více než v roce 2023. Sklizeň řepy činila 417,4 tisíce tun, což je o 6 % více než v předchozím roce, upřesnilo ministerstvo.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
286

Diskuse

Obsah vydání | 16. 7. 2025