Spojené státy nepotvrdily útok na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketou
22. 11. 2024
Raketa měla být skutečně balistická, ale ne mezikontinentální. Jeden ze zdrojů upřesnil, že mluvíme o raketě středního doletu.
Ukrajinské letectvo dříve uvedlo, že Rusko použilo mezikontinentální balistické rakety k úderu na Dnipro poprvé od začátku války. Podle nich byla raketa schopná nést jadernou hlavici odpálena z Astrachaňské oblasti. Město by zároveň mohlo být napadeno jinými typy zbraní: Aerobalistickou raketou Ch-47M2 Kinžal odpálenou z MiGu-31K nad Tambovskou oblastí a sedmi střelami s plochou dráhou letu Ch-101 odpálenými strategickými bombardéry Tu-95MS z Volgogradské oblasti.
Ukrajinské monitorovací kanály tvrdí, že k úderu na Dnipro mohl být použit padesátitunový RS-26 Rubež s několika hlavicemi. Tato střela, vytvořená na základě sovětského vývoje, je schopna zasáhnout cíle na vzdálenost až 6 tisíc kilometrů. Plánovalo se, že vstoupí do služby v roce 2017, ale nakonec dali přednost komplexu Iskander.
Vojenský expert Jan Matvejev se domnívá, že zvěsti o použití mezikontinentálních balistických raket, stejně jako samotný útok (pokud k němu skutečně došlo), jsou spíše propagandistickým tahem. Připomíná, že Rusko již používá střely s plochou dráhou letu Ch-101 a balistické rakety 9M723 komplexu Iskander, které mohou být vybaveny i jadernými hlavicemi.
Matvejev zdůrazňuje, že konvenční hlavice RS-26 Rubež by nebyla schopna způsobit větší škody než letecká puma Ch-22 nebo FAB-1500. Kromě toho je tato raketa novou modifikací mezikontinentálních balistických raket, což je v zájmu Pentagonu, který by mohl studovat trosky, a proto je její použití na Ukrajině pro Moskvu nerentabilní, říká expert.
Pavel Podvig, expert na ruské jaderné síly, poznamenává, že RS-26 zaujímá mezilehlou pozici mezi raketami středního doletu a plnohodnotnými mezikontinentálními raketami, ale její použití pro konvenční účely je nepraktické kvůli vysoké ceně a nedostatku přesnosti.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse