Symbol červeného trojúhelníku: Německo diskutuje o zákazu

7. 8. 2024

čas čtení 3 minuty
Červený trojúhelník, který kdysi nosili političtí vězni v nacistických táborech, je dnes symbolem spojovaným s Hamásem a propalestinským aktivismem. Názory na to, zda je Německo oprávněno uvažovat o zákazu, se různí, píše Julie Gregson.

Terč, znamení odporu, odznak cti, symbol nacistické éry – obrácený červený trojúhelník znamená pro mnoho lidí mnoho věcí.

Trojúhelník vzhůru nohama se objevil na videích zveřejněných Brigádami Kásám, vojenským křídlem Hamásu, aby označil potenciální izraelské vojenské cíle, jako jsou tanky, krátce po izraelské invazi do Gazy.

Evropská unie, stejně jako Spojené státy, Německo a několik dalších zemí klasifikovaly Hamás jako teroristickou organizaci. Po útocích Hamásu na Izrael v říjnu 2023 německá ministryně vnitra zakázala veškerou činnost této skupiny v Německu.

V Berlíně byl trojúhelník nastříkán na několik míst, včetně techno klubu a baru, kde se po útocích ze 7. října konaly akce proti antisemitismu nebo vyjadřující solidaritu s Izraelem. Městská policie není schopna uvést žádné číslo, jak často byl symbol takto používán.

Červený trojúhelník – i když ne obrácený – se však objevuje i na palestinské vlajce, která je odvozena od pannacionalistického vzoru z roku 1916. Když si demonstranti přehodí vlajku přes ramena nebo pokud je zavěšena svisle z oken, směřuje dolů.

Trojúhelník byl viděn v různých kontextech při propalestinských protestech v kampusech po celém světě, včetně německého hlavního města. Kromě toho se symbol objevil v příspěvcích na sociálních sítích a na protiválečných demonstracích.

Výzva k zákazu v Německu

Na začátku července schválilo berlínské zemské shromáždění nouzový návrh, který usiloval o rozšíření zákazu Hamásu vyhlašovaného německou vládou tak, aby výslovně zahrnoval i červený trojúhelník. Používání symbolů protiústavních nebo teroristických organizací je spojeno s trestem odnětí svobody až na tři roky.

Návrh předložený berlínskými vládnoucími stranami, středopravicovými křesťanskými demokraty (CDU) a středolevými sociálními demokraty (SPD), uvádí, že "sympatizanti palestinských teroristických organizací" jej používají k "označování možných míst útoku, k vyhrožování oponentům a k nárokování veřejného prostoru jako svého vlastního".

Symbol byl hrozbou pro veřejnou bezpečnost a pořádek a vyvolával strach, zejména v židovské komunitě: "Cílem je... zajistit, aby použití obráceného červeného trojúhelníku v kontextu konfliktu na Blízkém východě a Hamásu bylo trestné."

Německé ministerstvo vnitra nyní zvažuje tuto otázku na národní úrovni.

Na berlínské Humboldtově univerzitě se trojúhelník používal ve spojení se jmény starosty města a rektora univerzity a s nehoráznými hrozbami.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1307

Diskuse

Obsah vydání | 8. 8. 2024