Proč lidi nekriticky podporují lháře, populisty, jako je Trump nebo Babiš?
29. 7. 2024
čas čtení
5 minut
Vůdci vždy reprezentují určitou společenskou skupinu: politickou stranu, náboženství nebo sociální hnutí. Čím více je zasvěcenci milují, tím více se takové zbožňování zdá nezasvěceným bizarní a nevysvětlitelné.
Problém je v tom, že jde o pohled lidí zvenčí.
Trumpův pohled na „nás“ a „je“ je nejzřetelnější v jeho Argumentu pro Ameriku, reklamě, kterou zakončil svou úspěšnou prezidentskou kampaň v roce 2016. Je přesvědčivý ve stylu něčeho, o čem víte, že je to pro vás špatné, ale nemůžete se od toho odtrhnout. Neustále se opakuje,vytváří rytmus uspořádaný kolem antagonismu mezi „establishmentem“ a „americkým lidem“, který vrcholí tvrzením: „Dělám to pro lidi a pro hnutí, vezmeme si tuhle zemi zpátky pro vás a uděláme Ameriku zase velkou.“
Tento kontrast mezi „establishmentem“ a „lidem“ je samozřejmě klasickým populistickým tropem. Trumpova verze se však odlišuje třemi způsoby. Prvním je pružnost jeho „establishmentu“, který zahrnuje outsidery (Číňany, přistěhovalce, globalisty), konvenční politiky (washingtonskou „bažinu“) a všechny, kdo mu oponují (média, soudce, vědce). Druhým je jeho autokratické prosazování dějinnosti. Trump naznačuje, že lidé sami se nemohou establishmentu postavit sami. Potřebují právě Trumpa jako svého spasitele. Třetím důvodem je, že „lid“ je definován spíše v národních/kulturních (a implicitně rasových) než třídních termínech.
To poslední je rozhodující, protože umožňuje Trumpovi využít svého velkého bohatství k tomu, aby se s lidem spojil, místo aby to sloužilo k jeho distancování. On a jeho rodina jsou vykresleni jako drsní a připravení „obyčejní chlapi“, jejichž úspěch je příkladem amerického snu. A nejde jen o to, že využívá svého bohatství k tomu, aby se stal „jedním z nás“. Umožňuje mu také tvrdit, že pracuje „pro lidi“, zatímco jeho protivníci se dají koupit a jsou „plně pod kontrolou lobbistů, dárců a zvláštních zájmů“. Ve svém projevu při ohlášení prezidentství v roce 2015 Trump tvrdí, že odmítl půjčku 4 miliard dolarů od velké banky, čímž dal najevo svou údajnou nezávislost na korporátních zájmech. Jeho bohatství mu zaručuje, že bude pracovat pro lidi a zároveň že lidi vysvobodí od jejich nepřátel. (Totéž se říká o Babišovi, že?) Je tím, na koho čekají, aby je učinil opět velkými: mesiášský komplex, který nedávný pokus o atentát a Trumpova vzdorovitá reakce na něj jen posílily.
Trumpův úspěch není jen otázkou toho, co říká, ale také toho, co dělá. A tím se dostáváme ke klíčovému aspektu Trumpovy záhady. Jak je možné, že ho jeho nekonečné trapné chyby, hrubý projev, blábolivé řeči a nekonečné přešlapy nezničí, jak se to stalo jiným kandidátům? Odpověď zní, že pokud se definujete v protikladu k politickému establishmentu, porušování pravidel politiky vaši identitu potvrzuje. Ukazuje, že „nejsem jedním z nich - jsem jedním z nás“. Možná trochu hrubé. Trochu drsné na okrajích. Ale tím jsem právě jedním z vás.
Trumpův úspěch v roce 2016 byl zčásti způsoben tím, že těmto procesům vedení identity Trump rozuměl (a využíval je) a Hillary Clintonová nikoli. Tím, že Trumpovy příznivce označila za „politováníhodné“, totiž posílila jeho narativ o zesměšňování obyčejných lidí ze strany establishmentu. Palčivou otázkou pro rok 2024 je, zda má Kamala Harrisová větší vhled do Trumpovy přitažlivosti a dokáže se vypořádat s hlubokým rozčarováním z politické třídy a prorazit Trumpovo tvrzení, že je z lidu a že přináší výsledky pro lid.
Podrobnosti v angličtině ZDE
2991
Diskuse