Rozhovor Britských listů 616. Romové v ČR jsou zvyklí strašně moc toho vydržet. Jak dlouho to potrvá?

27. 7. 2023

čas čtení < 1 minuta



O vzbouření některých Romů proti ukrajinským uprchlíkům, o jejich sociálním postavení v České republice a o nečinnosti politiků v této věci hovoří Jan Čulík se sociálním pracovníkem Pavlem Velemanem.

Pan Veleman velmi zajímavě poukazuje na to, že se u Romů projevuje tentýž syndrom jako u mnoha jiných brutálně terorizovaných či zastrašovaných osob. To, co jim dělají násilníci, začnou totiž dělat jiným podle tohoto vzoru i oni sami. Je to jako v případě mladého syna, který hájí svou matku před násilím svého otce, a v dospělosti se pak také chová jako násilník. Více pozornosti, prosím, této psychické reakci.

 16525

Lepší je vyhořet

27. 7. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 4 minuty


Obraz dosavadního globálního vypořádávání s realitou klimatické krize by mohl vypadat nějak takto: ostrov, jehož střední část hoří; zatímco z jeho z jižního konce Češi odlétají, na severním noví Češi přistávají. Logika cestovních kanceláří, které nechtějí vracet svým klientům peníze, a dál posílají plná letadla na hořící ostrov, odpovídá globální snaze (nejen) fosilního kapitálu zachovat status quo a minimalizovat ztráty.

Pozn. JČ: Nehledě na etiku. No, představte si to. Většina ostrova je vypálena, hasiči zoufale bojují s nezvládnutelným požárem, lidi přišli o domovy a o automobily, ale na zbývající dosud nezničené ploše se "rekreují" čeští dovolenkáři, zatímco vedle nich Řekové bojují s nezvládnutelným živlem.

Mentalita se nemění. Připomnělo mi to teroristický atentát na olympijských hrách v Mnichově v září 1972, kdy Palestinci usmrtili nejprve dva členy izraelského sportovního týmu a nakonec zahynulo dalších pět izraelských rukojmích, všech pět Palestinců a jeden německý policista. Československé komunistické úřady informovaly veřejnost, že československý olympijský tým během masakru dál bez přerušení, nevzrušeně disciplinovaně trénoval.

Rozhovor Britských listů 615. Jsem prý zrádcem romského národa!

25. 7. 2023

čas čtení < 1 minuta

  

Mezi některými Romy v České republice vznikla nenávist vůči ukrajinským uprchlíkům, živená nyní proruskými tzv. "vlastenci", kteří paradoxně donedávna rasisticky nenáviděli právě Romy. Jozef Miker se obrátil na romskou komunitu s apelem, aby se Romové zbavili své posedlosti Ukrajinci, a od některých si vysloužil vyobcování "z romského národa". V tomto Rozhovoru Britských listů však vysvětluje, co může být motivací pro tuto romskou antipatii vůči cizincům. Kdy se vydají vrcholní čeští politikové do romských komunit o tom s nimi mluvit? Kdy mezi Romy pojede premiér Petr Fiala?

Ruská agrese na Ukrajině: Ruský ministr obrany se setkal s Kim Čong-unem; Moldavsko nařídilo diplomatům z Moskvy opustit zemi

27. 7. 2023

čas čtení 7 minut

 
Severokorejský vůdce se setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu; Moldavsko vyhostí 45 ruských diplomatů a zaměstnanců velvyslanectví s odvoláním na dlouholeté nepřátelské akce


- Severokorejský vůdce Kim Čong-un se setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem, aby projednali vojenské otázky a bezpečnostní prostředí v regionu, uvedla ve čtvrtek státní média.

Severokorejská oficiální ústřední tisková agentura uvedla, že Kim a Šojgu jednali ve středu v hlavním městě Pchjongjangu a dosáhli shody v blíže nespecifikovaných "záležitostech společného zájmu v oblasti národní obrany a bezpečnosti a o regionálním a mezinárodním bezpečnostním prostředí".

Podle agentury Associated Press Šojgu během schůzky předal Kimovi "vřelý a dobrý dopis" podepsaný ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla KCNA. Zpráva neupřesnila, o jakých vojenských záležitostech se jednalo.

Šojgu ve středu jednal také se severokorejským ministrem obrany Kang Sun Namem, jehož cílem bylo "posílit spolupráci mezi našimi obrannými resorty", uvedlo ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

- Opět ruské útoky na Ukrajinu:


- Rusko  při nočním raketovém útoku na Oděsu zabilo jednoho člověka

Rusko při nočním raketovém útoku zasáhlo přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděse, zabilo jednoho člena ochranky a poškodilo nákladní terminál, uvedl gubernátor regionu.

Oděské přístavy jsou pravidelným cílem ruských útoků od doby, kdy se Moskva minulý týden stáhla z černomořské obilné iniciativy.

V Anglii další bouře ve sklenici vody. Dokazující, jak hluboko ta země po brexitu klesla

27. 7. 2023

čas čtení 6 minut

Pokud by se BBC měla za něco omlouvat, pak za své totální a zoufalé selhání kriticky informovat o Nigelu Farageovi.



Někdejší šéf brexitérské strany UKIP Nigel Farage, který se asi sedmkrát pokoušel kandidovat do parlamentu, ale nikdy nebyl zvolen, vyvolal v Británii obrovský skandál. Stěžoval si, že mu luxusní banka Coutts, vlastněná bankovním koncernem National Westminster (který je od finanční krize r. 2008 ze 40 procent vlastněn britským státem) zrušila bankovní konto. Potíž je, že banka Coutts je pouze pro milionáře, lidi, kteří mají na účtu nejméně milion liber, a konto Farageovi zrušili, protože už milion liber neměl.  Jenže pak vyšlo najevo - Farage banku požádal podle zákona o přístupu k informacím o veškeré dokumenty, které o něm banka má - že banka vypracovala asi čtyřicetistránkový dokument o něm, který argumentuje, že Farage porušuje svými politickými výroky základní etické principy - je to rasista a populista - a je pro banku jako zákazník proto nepřijatelný. Ukázalo se, že banky mají jakýsi princip, že velmi opatrně hodnotí "osoby se silným  veřejným politickým zaměřením"...

To vyvolalo v Británii obrovský skandál - konzervativní vláda v čele s premiérem Sunakem se Farageho bojí, a tak neregulérně donutili ředitelku banky NatWest k rezignaci. Argument, že banky by neměly uzavírat bankovní konta lidem s pochybnými politickými názory je asi nosný, vzhledem k tomu, že vyšlo najevo, že banky zřejmě bez udání důvodů likvidují bankovní konta stovkám až tisícům lidí.

Jenže Farage je bezpochyby problematická osobnost. Mimo jiné má vazby na putinovské Rusko. Jen kvůli tomu (dostával platby z ruské propagandistické televize RT) by měl být jeho účet určitě blokován. Nikdo to neřeší. To, že ho vláda a britská média prezentují jako oběť bankovního útlaku, je velmi problematické. (JČ)

Toto o věci píše komentátor Martin Kettle:

 20418

Proč Západ tvrdošíjně trvá na ukrajinské protiofenzivě, když pochybuje o jejím úspěchu?

27. 7. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

List Wall Street Journal nedávno zveřejnil stanovisko západních vojenských představitelů, podle nějž tito činitelé věděli, že Ukrajina nemá veškeré zbraně a potřebný výcvik, které potřebuje k vytlačení ruských okupačních sil. Úspěch protiofenzivy podle jejich soudu závisí na ukrajinské odvaze a vynalézavosti. Nabízí se tedy neodbytná otázka: Proč západní představitelé trvají na místy sebevražedné ukrajinské protiofenzivě, když sami očividně nevěří v její konečný úspěch. A jaké dlouhodobé cíle vlastně Západ v ukrajinském konfliktu sleduje? Zdá se, jako by skutečně platila teze amerického ministra obrany Lloyda Austina o podstatném oslabení Ruské federace na válečném poli, nehledě na šílenou cenu, již zaplatí ukrajinští vojáci a civilisté čelící neúprosné ruské agresi.  

"Člověk je jak pod letlampou": Středozemní moře v plamenech. Požáry se šíří v devíti zemích

27. 7. 2023

čas čtení 9 minut


"Neexistuje žádný zázračný obranný mechanismus," říká řecký premiér v souvislosti s požáry na severu Afriky a jihu Evropy

 
V úterý hořely lesní požáry v nejméně devíti zemích Středomoří, když se plameny rozšířily v Chorvatsku, Itálii a Portugalsku a tisíce hasičů v Evropě a severní Africe pracovaly na zvládnutí plamenů, které rozdmýchaly vysoké teploty, sucho a silný vítr.

Nejméně 34 lidí zahynulo v Alžírsku, kde 8 000 hasičů v úterý bojovalo s požáry na suchém severu země. Požáry hořely celkem v 15 provinciích a vedly k evakuaci více než 1 500 lidí z jejich nemovitostí.

Svědci popisovali útěk před stěnami plamenů, které zuřily "jako letlampa", ničily domy a pobřežní letoviska a měnily rozsáhlé lesní oblasti v zčernalé pustiny.

 19280

Italský parlament schválil návrh zákona o trestnosti náhradního mateřství v zahraničí

27. 7. 2023

čas čtení 2 minuty

Foto: Giorgia Meloni

Náhradní mateřství je v Itálii již nelegální,   IVF (in vitro oplodnění) je dostupné pouze pro heterosexuální páry
 

Italský parlament schválil návrh zákona, který kriminalizuje osoby, které odcházejí do zahraničí, aby tam získaly děti prostřednictvím náhradního mateřství.

Návrh zákona, který byl v poslanecké sněmovně schválen 166 hlasy pro a 109 proti, je určen pouze Italům a předpokládá pokuty až do výše 1 milionu eura tresty odnětí svobody až na dva roky pro ty, kteří jej poruší.

Náhradní mateřství je v Itálii již nyní nezákonné, zatímco IVF je dostupné pouze pro heterosexuální páry. Rozšíření zákazu i na náhradní mateřství v zahraničí bylo stěžejní politikou strany Bratři Itálie, kterou vede premiérka Giorgia Meloniová, a také jejího krajně pravicového protějšku a koaličního partnera Ligy.

 17962

Vládní piráti - mezi rebelstvím a konformitou

27. 7. 2023

čas čtení 11 minut

 

Už je to rok a půl, co celostátní fórum Pirátů schválilo vstup do vlády. Tři ministerská křesla (místní rozvoj, zahraničí a pro legislativu) asi nebylo to pravé ořechové, v co špičky pirátské strany před volbami doufaly, ale výkon pirátských ministrů díky přešlapům ostatních koaličních partají  (hl. KDU-ČSL a STAN) nevypadá špatně. Jenže, co se v tuto chvíli může zdát jako solidní výkon,  se může rychle změnit v katastrofu. Problémy v politickém prostředí totiž mají tendenci probublávat pod povrchem a rozpory se většinou provalí až před volbami, kdy dochází  ke zúčtování s vedením strany, píše Karel Sál v analýze Institutu pro politiku a společnost.

Tato analýza se zaměří na pozici Pirátské strany ve vládě, na okolnosti, které mohou negativně ovlivnit vnímání jednotlivých pirátských ministrů straníky a sympatizanty a také si připomeneme neslavný osud Strany zelených, která podobně jako Piráti vsadila na kritiku a angažmá ve vládě  ji zlomilo vaz.

 16525

Třeba lidé pochopí

27. 7. 2023

čas čtení < 1 minuta



30777

Kdo zaplatí za klimatickou krizi, která se neustále zhoršuje?

27. 7. 2023

čas čtení 4 minuty

Severní polokouli sužují rekordní teploty, které způsobují smrt, zranění a vysídlení. Od Číny přes Evropu až po Spojené státy překonávají regiony nejen teplotní rekordy, ale také rekordní počet po sobě jdoucích dnů s život ohrožujícím vedrem. Phoenix v Arizoně překonal 20 dní s vysokými teplotami nad 40 °C. Mohutné dešťové bouře a tajfuny zaplavují města a obce od Indie přes jižní Čínu až po Novou Anglii. Zuřící kanadské lesní požáry zahalují východ Spojených států hustým kouřem, který může způsobit dlouhodobé poškození dýchacích cest, líčí Amy Goodman a Dennis Moynihan.

 20573

Radit, to u nás umíme

27. 7. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení < 1 minuta

Ano, samozřejmě že Rusové nesou odpovědnost za to, že proti Putinově režimu nepovstali, stejně jako Němci nesli odpovědnost za to, že nepovstali proti Hitlerovi a Češi za to, že nepovstali od Bílé hory nikdy proti nikomu dřív, než bylo jasné, že prohrál.

Ale tohle paušální osočování lidí, mezi nimiž je v téhle chvíli reálně nemalá skupina exulantů, kterým by hrozila po návratu jen represe, je ubohé, trapné a tak spokojeně a bezpečně chytroprdně-zaprděné.

Je to jako nabádat v 30. letech 20. století Hannah Arendt, Stephana Zweiga, Thomase Manna, Billyho Wildera, Bertolta Brechta nebo Sigmunda Freuda, aby namísto útěku do emigrace šli zpátky domů svrhnout Hitlera.

Radit, to u nás umíme. 🙁

 20574

Slovenský ministr vnitra odstoupil po sporech s vedením policie

27. 7. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

Foto: Slovenský premiér Ľudovít Odor


Slovenský premiér Ľudovít Odor převezme do voleb ministerstvo vnitra 

Dočasný slovenský ministr vnitra Ivan Šimko odstoupil po sporech s policejními špičkami kvůli řízení policie.

Simko na svém facebookovém profilu začátkem července napsal, že "policie si nemůže dělat, co chce". Podle všeho ale múže.

Simka odvolala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, kterou o to formálně požádal prozatímní premiér Ľudovít Odor, který jeho funkci převezme.

Věda jako toxické prostředí pro duševní zdraví

27. 7. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Laikové, tedy lidé, kteří nedělají vědu, zejména tu přírodní, se občas podivují nad mou skepsí vůči běžnému obrázku vědy v médiích. Vědou mám na mysli vědu přírodní, experimentální. Ta je často líčena jako učiněná radost, samé objevy, nápady, úspěchy. Ano, cesta k úspěchu je líčena jako hodně práce (jako by věda byla skládání uhlí), ale nakonec je vždy objev, úspěch, vždyť tak to přece má být.

 19339

Žádný světový řád neexistuje

27. 7. 2023 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Kašlete na Duška a Holušovou, tohle je zajímavější. Vlastně to ale neumím pořád pochopit; toto jsou významní lidé, kteří něco dosáhli, někteří jsou (řekněme) poněkud "specifičtější" než jiní, ale řadit je mezi pošuky opravdu nelze. A oni skutečně budou rokovat o jakémsi "světovém řádu" a co teda s ním.

Škodovka a Írán - pokračování příběhu

27. 7. 2023 / Albín Sybera

čas čtení < 1 minuta


Pokračování příběhu škodovek v Íránu - Škoda Auto sdělila, že nemá kontrolu nad distribucí svých vozů na problematické trhy. Škodu Auto by to v praxi mohlo vystavit americkým sankcím.

 



29463

Občanská válka v Izraeli?

27. 7. 2023

čas čtení 6 minut

Desítky let trvající koloniální a náboženská válka Izraele proti Palestincům vyvrcholila, jak se zdá, židovským občanským konfliktem hraničícím s občanskou válkou.

Zatímco statisíce lidí pokračují v pouličních pochodech proti vládě, prezident varuje, že země stojí na okraji propasti, a přední komentátoři upozorňují, že občanská válka již začala, míní politický analytik Al Džazíry Marwan Bishara.

29481

Chaos v Izraeli, který opouští demokracii a přebírá maďarský model volební diktatury

27. 7. 2023

čas čtení 5 minut

Izraelské noviny Arab 48 uvádějí, že izraelský parlament (Kneset) v pondělí schválil opatření, které odebírá izraelským soudům pravomoc přezkumu z důvodu "rozumnosti" s ohledem na základní zákony země. Opatření bylo ve 120členném sboru schváleno poměrem 64:0, přičemž krajně pravicová koalice premiéra Benjamina Netanjahua byla jednomyslně pro a opozice na protest opustila sál.

Země byla uvržena do chaosu, soudí Juan Cole.

USA realizovaly po"několik desetiletí" tajný program UFO, tvrdí bývalý pracovník zpravodajské služby

27. 7. 2023

čas čtení 9 minut

 
Whistleblower David Grusch tvrdí, že byly nalezeny "nelidské" bytosti. Téma mimozemského života se púrojednávalo na nejvyšší úrovni  před americkým Kongresem

Americká vláda prováděla "několik desetiletí" trvající program, v jehož rámci shromažďovala a pokoušela se zpětně analyzovat havarovaná UFO, uvedl bývalý pracovník amerických zpravodajských služeb při středečním pozoruhodném slyšení v Kongresu.

David Grusch, který až do roku 2023 vedl analýzu nevysvětlitelných anomálních jevů (UAP) v rámci agendy amerického ministerstva obrany, sdělil výboru pro dohled Sněmovny reprezentantů ve Washingtonu, že byly nalezeny "nelidské" bytosti.

Slyšení bylo vyvoláno Gruschovým červnovým tvrzením, že vláda tajně ukrývá mimozemské vesmírné lodě. Ve středu Grusch některá z těchto tvrzení - i když ne všechna - zopakoval pod přísahou.

30027

Politika USA vůči Koreji: Je to všechno kvůli Číně?

27. 7. 2023

čas čtení 6 minut

Po celou dobu Bidenovy vlády Spojené státy posilovaly obrannou spolupráci s Jižní Koreou. Washington rozvíjel jihokorejskou spolupráci s americko-japonskou aliancí v oblasti sdílení zpravodajských informací a koordinoval americko-jihokorejsko-japonské vojenské reakce na severokorejské raketové testy. Spojené státy rovněž rozšířily svou vojenskou přítomnost v Jižní Koreji, a to zvýšením rozsahu společných aliančních vojenských cvičení a výrazným zviditelněním amerických strategických prostředků v okolí Koreje. Americké ponorky ICBM nyní zastavují v jihokorejských přístavech, píše Robert Ross na webu Responsible Statecraft.

 16525

Problém s klimatickou krizí: Nevíme, jak špatná situace skutečně je

26. 7. 2023

čas čtení 6 minut


Za posledních několik desetiletí udělali klimatologové obrovský pokrok v poznání budoucího klimatu. Po posledních týdnech extrémních veder a ničivých povodní je však jasné, že ačkoli klimatické modely poskytly dobré informace o celkovém nárůstu teplot, nemohou si být jisty, jakou míru zkázy přinese každý další stupeň na teploměru, píše Roger Harrabin.

Klimatické modelování je nesmírně složité, ale jeho základy se opírají o základní fyziku - X tun emisí přinese zvýšení teploty o Y, s určitou chybovostí. Superpočítače dokázaly zohlednit změny ve využívání půdy, které změní odrazivost zemského povrchu. Zlepšené teplotní záznamy pomohly ověřit jejich výsledky.
 
V poslední době však přední vědci učinili bolestné přiznání: ani jejich nejdokonalejší modely zatím nedokážou přesně předpovědět, jak budou zemské systémy na tyto vyšší teploty reagovat.

Proč postihuje rakovina stále mladší lidi? Zřejmě v důsledku stravy plné ultra zpracovaných potravin

26. 7. 2023

čas čtení 6 minut


Je třeba, aby vláda přijala opatření, která dětem umožní cenově dostupný přístup ke zdravějším potravinám. 


Ve všech zemích s vysokými příjmy, od Británie přes Dánsko až po USA, se stále častěji nyní vyskytuje rakovina u lidí mladších 50 let. To je poměrně neobvyklý jev vzhledem k tomu, že po desetiletí byla rakovina považována za nemoc vyššího věku. Vysoký výskyt rakoviny v zemích s vysokými příjmy u mnohem starších lidí - nad 80 let - se považoval za projev toho, že lidé překonávají infekční nemoci, aby se dožili dlouhého věku, než se u nich projeví chronická onemocnění, jako je rakovina, píše DeviShridhar, profesorka veřejného zdraví.


Nárůst výskytu rakoviny u mladších lidí je tedy překvapením. Čísla jsou zarážející.

 20569

Věda žije: Vláda oslabuje nezávislost vědeckých institucí v ČR

26. 7. 2023

čas čtení 2 minuty

Zveřejňujeme znění návrhu novely zákona č. 341/2005 Sb. o veřejných výzkumných institucích

Z neveřejných zdrojů jsme získali znění návrhu novely zákona o v.v.i., který významným způsobem omezuje samosprávu těchto institucí a posiluje roli zřizovatele. Tím jsou u rezortních výzkumných institucí příslušná ministerstva a u pracovišť AV vedení Akademie. 

 Přesto, že se jedná o nejzásadnější změnu ve fungování v.v.i. za poslední dekádu, tak tento návrh neprošel žádnou veřejnou debatou a jeho znění nebylo doposud veřejně dostupné. 

Co návrh novely zákona mimo jiné přináší:

 20572

Vedro na Blízkém východě už není k přežití

26. 7. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Hodně se mluví o vlně horka v jižní Evropě, tak přihodím trochu z opačné strany Středomoří. Nebude to nic nového, spíš malé resumé toho, co v poslední době opakuju často, píše Lenka Hrabalová.


Na Blízkém východě to vře tentokrát ne válkami, ale teplotami. Jsou zde aktuálně naměřeny jedny z nejvyšších teplot na světě a padají nové teplotní rekordy. Dalších pět let podle WMO nemá být o moc lepších. Přes čtyřícítku se stává norma. Přes padesátku není vzácnost. Na letišti v íránském Aslúje (Perský záliv) naměřili 66,7 stupně. To není daleko k limitním teplotám pro lidské přežití.

Totalita? Pár poznámek politologa ke klasifikaci politických režimů

26. 7. 2023

čas čtení 3 minuty

K zuřivé diskusi stárnoucích mužů na Twitteru, kteří zoufale obhajují nesmyslnou představu, že komunistický režim v Československu byl po celou dobu svého trvání "totalitní", se pokusil přispět politolog Jaroslav Bílek racionálním textem. Marně. Lidé stalinsky skandující "totalita", "totalita", nejsou přístupni žádné racionální argumentaci. Ta omezenost a uzavřenost je ničivá a nepochopitelná. (JČ) 


S úžasem sleduji debatu, kterou tu otevřel @SemSuchar a @JanDobrovsky. Sice budu asi označen za kokota, nevzdělance anebo alespoň marxistu a revizionistu, ale rád bych k tématu přeci jen přidal pár postřehů. 

Rozhovor Britských listů 614. Colours of Ostrava

22. 7. 2023

čas čtení < 1 minuta



Bohumil Kartous se jako každoročně účastní festivalu Colours of Ostrava, především jeho diskusní složky Melting Pot. Jenže, marná sláva, v Ostravě, podobně jako nedávno na filmovém festivalu v Karlových Varech se sice mluví inteligentně, jenže jaký to má dopad, když Česko ovládají politici, kteří jsou idioti?

PS. Ohledně festivalu Colours of Ostrava se rozšířila zpráva, že při vstupu bylo blokováno několik lidí pro svůj vzhled  LGBT+ a pro politické názory, vyjadřované např. na tričku. (V rozhovoru o tom mluvíme.) Bohumil Kartous by rád upozornil, že mladý novinář, který na tyto skutečnosti upozornil, o nich pouze referoval, nebyla to jeho vlastní zkušenost.

 16524

Transparency International: Česko nedostatečně omezuje korupci

26. 7. 2023

čas čtení 8 minut

Česko nedostatečně plní doporučení a závazky v omezování korupce, zní z Evropy. Jak se ke kritice postaví vláda Petra Fialy?

Za uplynulý měsíc vyšly hned dvě klíčové zprávy hodnotící Českou republiku. Jedná se o reporty v oblasti boje s korupcí a stavu právního státu. Reporty Skupiny států proti korupci (GRECO) a Evropské komise nevyznívají pro ČR lichotivě. Dlouhodobě se dle nich nedaří naplňovat mezinárodní závazky, ke kterým se naše země zavázala. Proto nyní protikorupční nevládní organizace Transparency International ČR (TI) přináší shrnutí.


Zdroj ZDE

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Režim, kde by si vládce mohl dělat cokoli, co se mu zlíbí, nikdy neexistoval

26. 7. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Mně osobně jako antikomunistovi a už téměř padesátníkovi je vcelku jedno, zda mladí lidé nebo odborníci nebo kdokoli říká komunistickému režimu „totalita“ (mnohem důležitější je bavit se konkrétně o povaze toho režimu) – a do debaty bych vůbec nevstupoval, kdyby Jan Čulík nenapsal „navzdory útlaku nebyl komunistický režim schopen dělat, cokoliv se mu kdykoliv zlíbilo.“ Myslím, že ani hitlerovský režim si nemohl dělat, cokoli by se mu zlíbilo.

 20563

Mileniálové zas rozzuřili padesátníky

25. 7. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Jako by nebyly důležitější starosti.

Na Twitteru se zas rozhořela nesmyslná debata, protože mileniálové zase strašně naštvali padesátníky.  Zahájil to Petr Němec, když si dovolil napsat, že husákovský komunismus sedmdesátek a osmdesátek nebyl totalitní režim - poukázal na to, že totéž píše ve vědeckém článku i sám šéf dnešní ODS Petr Fiala.


Na Němcovu stranu se na Twitteru postavila celá řada politologů a historiků, což ovšem rozzuřilo antikomunisty. Ti se domnívají, že kdo odmítá termín "totalita", snaží se prý komunismus nějak omlouvat.

Samozřejmě, ať si každý nazývá cokoliv jakkoliv, avšak výraz "totalita" nebo "totalitarianismus" je nesmírně mlhavý a většina politologů a historiků ho pro komunistický režim nepoužívá, někteří uznávají, že režim za stalinismu v Československu v letech 1948-1953, do Stalinovy smrti, měl určité rysy totalitarianismu, ale že po roce 1953 už režim nikdy společnost plně (tedy totálně) neovládl.

Odmítání pochybného termínu "totalita", "totalitarianismus", není tvrzením, že komunistický režim byl "hodný", že nebyl zločinecký. Ovšem interakce mezi vládnoucími a podmaněnými byly daleko složitější než je představa totálního útlaku. To neznamená, že komunistický režim nepáchal zločiny.

Němečtí a další mezinárodní historikové už od začátku devadesátých let poukazují na složitost vztahů mezi občany a režimem za komunismu a argumentují, že navzdory útlaku nebyl komunistický režim schopen dělat, cokoliv se mu kdykoliv zlíbilo.

Tito historikové argumentují, že  lidé mají vždycky nějakou osobní agendu, že existuje společenská smlouva, v níž se snaží vyjednat si cestu skrze diktaturu, že každý je vždycky trochu kompromitovaným kolaborantem s režimem a trochu vzdorným disidentem.  Konkrétní realizaci diktatury  vidíte analýzou jejich každodenního života.

Samozřejmě, pokud chcete komunismus nazývat totalitou, dělejte si, co chcete, avšak užitečné by bylo podívat se alespoň  na tyto knížky:

Hospodaření OSBL za duben 2023

1. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Kritický stav financí Britských listů.

Přišel účet za vypracování účetnictví BL za rok 2022, 19 500 Kč. Zaplatili jsme zatím polovinu, znamená to, že  19. 5. 2023 máme na účtu 20 724 Kč. Potřebujeme 70 000 měsíčně.

Bez finanční podpory od čtenářů je další vydávání Britských listů nerealistické. Upozorňujeme, že my Britské listy vydávat nemusíme. Možná by byla úleva s tím po 27 letech denní práce skončit.

Jan Čulík
šéfredaktor

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V dubnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou bohužel jen 48 418,97 Kč (v březnu to bylo 49 589,72 Kč),  výdaje byly v dubnu  54 820,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Já jsem totalitarismus

25. 7. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 7 minut

V ČR se zase rozhořela nesmyslná a neinformovaná hádka (nechci tomu říct debata) o tom, zda byl československý komunismus totalitní. Vy máte ale starosti! (JČ)

Publikujeme k tomu v českém překladu článek Muriel Blaive, který jsme vydali před šesti lety (!!)  

Francouzská historička Muriel Blaive se v posledních týdnech stala obětí řady poměrně neuvěřitelných mediálních útoků v českém pravicovém tisku za to, že se odvážila naznačit, že komunistický režim v Československu vyjednával s obyvatelstvem a dával si velký pozor, aby nevyvolal revoluci. Zde je její reakce na mediální útoky.

Ve svém eseji Příběh a totalita (1987) Václav Havel napsal: „Ideologie, založená údajně na autoritě historie, se stává největším nepřítelem historie.“ Mluvil samozřejmě o komunistické ideologii. Dnes je to ale antikomunismus, jenž tvrdí, že je založen na autoritě historie. Na všechno má odpověď a nelze mu nic vytýkat: éra před listopadem 1989 byla zlá a za všechno může komunismus, v minulosti i dnes. V tomto smyslu antikomunismus rovněž funguje jako ideologie. Skutečným opakem „komunismu“ pak není „antikomunismus“, ale, jak Havel správně poukázal, historie. Historie rovná se pochyby, debata, disent. Je protipólem ideologie.
 

Pan Nezávislý ze Závislého břehu

26. 7. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 7 minut

Výměna hvězd

Jedna hvězda rudá padla a druhá hvězda, hnědorudá, se vedrala na její místo na temném nebi závislé žurnalistiky. Mistr všech prezidentských vytáček, haló novinář Ovčáček předal uslintanou štafetu dobře vybranému užitečnému nástupci, jeho zástupci. První kopal ligu za kluky z Východu, druhý stejně kope mičudu českého osudu v dresu Pravého brněnského neduhu. V kategorii poklon bez omezení, úlisnému podlézání a nadšeného mazání kolem vládní huby se na další léta funkce ujímá pan Nezávislý. Oba svorně rukou mediální pilně a bez ostychu slouží proruskému systému klient-mafiánského řízení zatím ještě (dlouho nebude) demokratické republiky.

 20571

Scholasticismus v politologii

26. 7. 2023

čas čtení 15 minut

Kritika trendů v politologii se soustředí na konkrétní metodologie – kvantitativní metody nebo racionální volbu. Znepokojivějším vývojem je však scholastika – tendence k tomu, aby se výzkum stal příliš specializovaným a zakořeněným. Tento trend definuji podrobněji a dokumentuji jeho růst prostřednictvím nárůstu počtu časopisů, organizovaných sekcí v Americké politologické asociaci a divizí v rámci konference APSA. Také kóduji články publikované v American Political Science Review, aby ukázaly nárůst akademických rysů v posledních desetiletích. Změny se týkají všech oborů v politologii. Scholastika slouží hodnotám rigoróznosti. Její omezení bude vyžadovat opětovné zdůraznění relevance pro problémy reálného světa a publikum. To by také mělo pomoci obnovit morálku mezi politology, napsal profesor Lawrence M. Mead.

 20570

Prkna a sedy na stěně jsou podle studie nejlepším cvičením pro snížení krevního tlaku

26. 7. 2023

čas čtení 2 minuty

 
Analýza zjistila, že nejúčinnější pro snížení krevního tlaku jsou izometrické cviky, při kterých se zapojují svaly bez pohybu.

 
Většině lidí se při pouhém pomyšlení na cvičení prkna zvedá krevní tlak. Studie však naznačuje, že je to ve skutečnosti nejúčinnější způsob, jak krevní tlak snížit.
 

Na internetových stránkách britského zdravotnictví se doporučuje, aby dospělí lidé vykonávali každý týden alespoň 150 minut aerobní aktivity střední intenzity, jako je jízda na kole nebo rychlá chůze, a to spolu se změnou stravování a dalšími změnami životního stylu, které mají snížit krevní tlak.

 18389

dTest: Dovolená v plamenech. Co může spotřebitel požadovat po cestovní kanceláři?

25. 7. 2023

čas čtení 4 minuty


 

Aktuální situace na Rhodu a Korfu, kde se stále více šíří požáry, znamená značné problémy nejen pro tamější obyvatele, ale také pro turisty a cestovatele, kteří se rozhodli strávit několik klidných dní na dovolené u moře. Taková dovolená se však velmi rychle může změnit v katastrofu. Co dělat pokud se váš zájezd koná v ohrožených oblastech?



 16525

Klimatologové v šoku: Děje se přesně to, co předpovídáme od osmdesátých let, avšak všichni naše předpovědi ignorují

25. 7. 2023

čas čtení 7 minut


Zatímco severní polokoule hoří, odborníci cítí hluboký smutek - a rozhořčení

 
"Jsem ohromen krutostí"

To, co se nyní odehrává po celém světě, zcela odpovídá očekáváním vědců. Nikdo nechce mít pravdu. Ale mám-li být upřímný, jsem ohromen divokostí dopadů, které v současnosti zažíváme. Opravdu se děsím devastace, kterou, jak vím, tento El Niño přinese. Jak se situace zhoršuje, nutí mě to přemýšlet o tom, jak mohu být v takové chvíli co nejvíce užitečná. Mám se dál snažit pokračovat ve své výzkumné kariéře, nebo věnovat ještě více svého času varování veřejnosti? Tlak a úzkost z práce v době stupňující se krize si vybírá daň na mnoha z nás.

    Dr. Joëlle Gergisová,Fenner School of Environment and Society, Australská národní univerzita

 

 20566

Erdoganův obrat: Jak se Turecko a Ázerbájdžán staly spojenci Ukrajiny

26. 7. 2023

čas čtení 7 minut

Západní názory na tureckého a ázerbájdžánského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a Ilhama Alijeva byly velice mylné. Obě země jsou nejsilnějšími spojenci Ukrajiny na širším Blízkém východě, kde se arabské země a Izrael snaží se hrát na obě strany, nebo schovávají hlavu do písku. To není případ Turecka a Ázerbájdžánu, píše Taras Kuzio.

Rozhovor Britských listů 612. Ohlédnutí za filmovým festivalem v Karlových Varech 2023

8. 7. 2023

čas čtení 18 minut

Doplnili jsme tento rozhovor jeho kompletním transkriptem, viz níže.






Dokumentaristka Dominika Švecová a Jan Čulík hovoří o tom, co viděli na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Přepis tohoto rozhovoru:

 

Dominika Švecová 

Vážení televizní diváci, zdravím vás z 57. ročníku mezinárodního filmového festivalu Z Karlových Vareů a pane Čulíku, co jste tady letos viděl za zajímavé filmy?


Jan Čulík

Tak, vážení televizní diváci, jedna věc mě jako každý rok fascinuje, ale letos mně to přišlo ještě daleko silnější. Víte, jak je ta Česká republika jazykově a vůbec kulturně do sebe uzavřená, Tak ty Karlovy Vary do ní vůbec nepatří, protože jak tady sedím v těch sálech a dívám se naa ty filmy, ten festival je neuvěřitelně kosmopolitní. Já už jsem se tady zmiňoval několikrát, že ti kurátoři, co vybírají ty filmy, jezdí po světových filmových festivalech a vybírají to nejlepší. A že ty filmy mimo soutěž jsou vlastně vždycky lepší - etos se to tak úplně nepotvrdilo - než ty všecky ostatní. A teď já přicházím do tohoto rozhovoru poněkud otřesen poté, co jsem viděl, prosím vás, súdánský film, dvouhodinový Na shledanou, Julie a nebudu vám říkat, o čem ten film je, ale říkal jsem si, sakra. proč jsou ty africké filmy tisíckrát lepší než ty filmy české? Proč ty české filmy jsou tak infantilní a proč ony nejsou schopny dát dohromady dramatický, nosný, sociálně významný příběh?


Rozhovor Britských listů 610. Dokáže psychiatrie v ČR pomoci mladým lidem, kteří jsou po covidu v krizi?

23. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

 

Ta krize je opravdu vážná, avšak jsou psychiatři a psychologové v ČR schopni s tím něco dělat? Psychiatrie je zanedbaná a psychiatři a psychologové se neshodnou, co vlastně dál dělat. Viz nedávná krize v psychiatrické nemocnici v Kroměříži, kde protestovali proti řediteli (který pak odstoupil) tamější odborníci. Napsali petici, která nebyla vyslyšela, a proto pak polovina primářů, většina atestovaných lékařů, někteří kliničtí psychologové a k nim se přidala i většina mladých lékařů podali výpovědi. O této problematice hovoří Jan Čulík s Davidem Ungerem, klinickým psychologem který nyní působí ve Zlíně.

 20068

Rusové se blíží penzi s výplatami, s nimiž začínali kariéru

26. 7. 2023

čas čtení 2 minuty

Ve většině rozvinutých zemí platy pracovníků s časem rostou, jako získávají více zkušeností. Ale podle nové studie dvou vědců z moskevské Vyšší ekonomické školy je situace v Rusku jiná: Tam se mzdy na konci pracovního života jednotlivců snižují - a ukázalo se, že výše mzdy před penzí není vyšší, než když lidé začínali.

 20568

Chtějí Kavkazané nezávislost?

26. 7. 2023

čas čtení 1 minuta

Nerusové na severním Kavkaze a zejména v jeho východní polovině od začátku války Vladimira Putina na Ukrajině změnili své postoje. Před únorem 2022 se většina zajímala o větší autonomie a federalismus; nyní věří stále více z nich, že nezávislost je jedinou cestou vpřed - a že je možná, píše Izabella Jevlojevová.

29730

Rusko "je kolonizováno migranty"

26. 7. 2023

čas čtení 1 minuta

Migrující pracovníci zaplavují Rusko, přinášejí kriminalitu a podkopávání ruského národa, říká Sergej Vetoškin. V podstatě podle něj migranti "okupují" Rusko se souhlasem Moskvy. "První krok k deokupaci naší země musí být rozpuštění SNS, které se samo vyčerpalo."

Hic Rhodus, hic salta

24. 7. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Tohle znamená v latině: ukaž, co umíš! Výrok je z Ezopovy bajky. Chvástal vypráví, jaké neuvěřitelné skutky se mu podařilo udělat v cizině. Na ostrově Rhodu prý skočil tak daleko, jak by žádný jiný člověk nedokázal. Jeden z okolostojících na to reagoval velmi prostě: tak si představ, že je zde Rhodos, a ukaž nám, kam doskočíš.

Dnešní katastrofické požáry v jižní Evropě, včetně toho v Řecku, nám kladou podobnou otázku. V Česku se vážně mluví o tom, že zde budeme mít brzy subtropické počasí, velké sucho a horko. Přesouvají se k nám dříve nevídané teplomilné organismy. Někteří lidé se z toho dokonce i těší. Někteří lidé zase chápou problém změny klimatu jako regionální přípravu na subtropy: uděláme více vodních ploch, zadržování deště atd. Nic nepochopili.



Golfský proud se může zhroutit již v roce 2025

25. 7. 2023

čas čtení 6 minut


Kolaps by přinesl katastrofální dopady na klima

 
Podle nové studie by se systém Golfského proudu mohl zhroutit již v roce 2025. Zastavení životně důležitých oceánských proudů, které vědci nazývají atlantická meridionální převratná cirkulace (Amoc), by mělo katastrofální dopady na klima.

Již dříve bylo známo, že Amoc je v důsledku globálního oteplování nejslabší za posledních 1 600 let, a v roce 2021 vědci zaznamenali varovné příznaky bodu zlomu.

 20472

Ruská agrese na Ukrajině: Moskva zaútočila na Kyjev. Podle OSN byly v Záporožské elektrárně nalezeny miny.

25. 7. 2023

čas čtení 12 minut

- Ruské útoky těsně u hranice s Rumunskem, členem NATO, a 170 km od Bulharska:


Šéf kyjevské vojenské správy uvádí, že všechny drony byly zničeny; atomový dozor OSN našel protipěchotní miny v Ruskem obsazené jaderné elektrárně

-Rusko v noci zahájilo údery bezpilotních letounů na Kyjev


Rusko zahájilo noční útok drony na Kyjev, uvedly v úterý místní úřady a dodaly, že všechny přilétající drony byly sestřeleny a podle prvních informací nedošlo k žádným škodám ani obětem, informuje agentura AFP.

K ohlášenému útoku došlo den poté, co Rusko varovalo před "tvrdými odvetnými opatřeními" po útoku dronů na Moskvu, vzdálenou od Ukrajiny přibližně 500 kilometrů.

Rusko "zaútočilo na Kyjev údernými bezpilotními letouny", uvedl na Telegramu Sergej Popko, šéf vojenské správy města Kyjeva, aniž by upřesnil, kolik jich bylo a odkud byly vypuštěny.

"Letecký poplach trval tři hodiny... Všechny vzdušné cíle byly zjištěny a zničeny při přiblížení ke Kyjevu," uvedl.

"Podle informací v tuto chvíli nedošlo v hlavním městě k žádným obětem ani destrukcím."


- OSN uvádí, že v Záporožské elektrárně byly nalezeny miny

Atomový dozor OSN uvedl, že viděl protipěchotní miny v areálu ukrajinské jaderné elektrárny Záporoží, která je obsazena ruskými silami, informuje agentura AFP.

Největší evropské jaderné zařízení připadlo ruským silám krátce po invazi na Ukrajinu v únoru loňského roku a Kyjev a Moskva se od té doby vzájemně obviňují z plánování incidentu na místě.

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii 23. července "viděli několik min umístěných v nárazníkové zóně mezi vnitřní a vnější bariérou areálu", uvedl v pondělním prohlášení šéf agentury Rafael Grossi.

V prohlášení nebylo uvedeno, kolik min tým viděl.

Zařízení se nacházela v "zakázaných oblastech", do kterých nemá přístup provozní personál elektrárny, uvedl Grossi a dodal, že podle prvotního hodnocení MAAE by případná detonace "neměla mít vliv na systémy jaderné bezpečnosti a zabezpečení areálu".

Položení výbušnin v areálu bylo "v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a pokyny pro jadernou bezpečnost" a vytvářelo další psychologický tlak na personál, dodal. 

Největší evropská elektrárna se po pádu do ruských rukou stala terčem střelby a byla několikrát odpojena od sítě, což vyvolalo obavy z velké jaderné havárie.

Šest reaktorových bloků, které před válkou vyráběly přibližně pětinu ukrajinské elektřiny, je již několik měsíců odstaveno.

Palermo obklíčily požáry, teploty tam dosáhly 47°C

25. 7. 2023

čas čtení 5 minut

Sedm lidí zemřelo v důsledku dvou extrémních povětrnostních jevů, které rozdělily Itálii mezi požáry na jihu a prudké bouře na severu.

Rektor Glasgow University, Ital, touto dobou v Itálii: To, co v tuto chvíli zažívá Středozemí, je děsivé. Většina těchto komunit závisí skoro úplně na turistice.



Bouře v Lombardii si vyžádaly čtyři oběti, včetně 16leté dívky, která zahynula během kempování v Cedelogu, když se na její stan zřítil strom. V  Monze zemřela 58letá žena poté, co ji přimáčkl strom, a ve Varese zemřel devatenáctiletý pár poté, co řidič ztratil kontrolu nad svým vozem na kluzké silnici.
V San Martino delle Scale, několik kilometrů od sicilského hlavního města, zemřela 88letá žena, ke které se kvůli blokacím způsobeným požáry nemohly včas dostat záchranné složky.  Poblíž Palerma bylo od pondělí evakuováno více než 120 rodin ze svých domovů v Mondellu, Capo Gallo a Poggio Ridente.

Sicilské letiště bylo dočasně uzavřeno, extrémní vlna veder donutila stovky lidí opustit své domovy

 "Je to brutální": Evropané vyprávějí o bezesných nocích a závratích během vlny vederPalermo obklíčily lesní požáry způsobené extrémní vlnou veder poté, co se teploty v sicilském městě v pondělí vyšplhaly na 47 °C.

Místní úřady dočasně uzavřely letiště a část dálnice, na ostrově bylo hlášeno více než 55 požárů. Na pomoc v boji s plameny měly přijet stovky hasičů z jiných italských regionů.


"Něco takového jsme ještě neviděli," řekl italské tiskové agentuře Ansa jeden z obyvatel San Martino delle Scale. "Byli jsme obklopeni ohněm. Nemohli jsme se nikam dostat. Noc jsme strávili na náměstí. Byly to strašné chvíle."

 18993

Británie: "Katastrofická" prognóza ukazuje, že do roku 2040 bude v Anglii 9 milionů lidí trpět závažnými chorobami.

25. 7. 2023

čas čtení 5 minut

 


Očekává se, že počet případů demence, cukrovky, rakoviny, deprese a onemocnění ledvin prudce vzroste, protože stále více lidí dosáhne vysokého věku.

"Víme, že většině těchto nemocí lze předejít - jsou způsobeny kouřením, špatným bydlením, nezaměstnaností, špatnou kvalitou potravin a ovzduší a obezitou. Potřebujeme strategii, která zatáhne za všechny dostupné politické páky, abychom vybudovali zdravější společnost a ekonomiku."


Podle prognóz, které vedoucí představitelé zdravotnictví označili za "katastrofální", bude v Anglii do roku 2040 žít devět milionů lidí s vážnými nemocemi, jako je demence, cukrovka, rakovina, deprese a onemocnění ledvin.

V rychle stárnoucí populaci se počet lidí trpících závažnými chorobami zvýší z téměř každého šestého dospělého obyvatele v roce 2019 na téměř každého pátého v roce 2040, což bude mít obrovské důsledky pro zdravotnictví, sociální péči a veřejné finance.

Podle zprávy nadace Health Foundation bude žít se závažnými onemocněními dalších 2,5 milionu lidí, což je o 37 % více než v roce 2019 a dosáhne 9,1 milionu.

Do roku 2040 se očekává nárůst případů demence o 45 %, srdečního selhání o 92 %, rakoviny o 31 %, cukrovky o 49 %, chronické bolesti o 32 % a úzkosti nebo deprese o 16 %.

 16525

Země G20 se nedokázaly dohodnout na snížení spotřeby fosilních paliv

25. 7. 2023

čas čtení 2 minuty

 

Země, které produkují fosilní paliva, zpochybňují cíl ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů do roku 2030
 

Blok bohatých ekonomik G20, který se sešel v Indii, nedosáhl v sobotu po námitkách některých producentských zemí konsensu ohledně postupného snižování spotřeby fosilních paliv.

Vědci a aktivisté jsou roztrpčeni tím, že mezinárodní orgány nečinně přihlížejí k opatřením na omezení globálního oteplování, i když extrémní počasí na severní polokouli zdůraznilo klimatickou krizi, které svět čelí.
 

 20561

Odborová organizace v Národním muzeu vyhlašuje stávkovou pohotovost

25. 7. 2023

čas čtení 2 minuty


V reakci na aktuální situaci kolem vládního úsporného balíčku a plánované škrty se Odborová organizace v NM rozhodla vyhlásit stávkovou pohotovost. Připojujeme se tak deklarativní formou ke stávkové pohotovosti již dříve vyhlášené Českomoravskou konfederací odborových svazů a Odborovým svazem pracovníků kultury a ochrany přírody, jehož jsme součástí.

Izraelský Knesset schválil "reformu" soudnictví. Je to konec izraelské demokracie?

25. 7. 2023

čas čtení 5 minut

Channel 4 News k tomu vysílaly v pondělí večer rozhovor s bývalým izraelským premiérem Ehudem Olmertem:

Zde je český překlad:



Ehud Olmert

Toto je velmi důležitý okamžik, jaký jsme v celé historii Státu Izrael ještě nezažili. Je to poprvé, kdy izraelská vláda vyhlásila válku izraelskému lidu. A na stát Izrael nyní křičí tisíce lidí v ulicích Tel Avivu a Jeruzaléma. A elitní izraelské armádní jednotky, včetně stovek izraelských pilotů, oznámily, že od zítřejšího rána nebudou asistovat při dobrovolné vojenské službě, což je velká hrozba. Pro schopnost izraelské armády plnit úkoly.

Reportér

Myslíte si tedy, že dny izraelské demokracie jsou sečteny? Pokud budou tyto reformy pokračovat.

 19422

Twitter: Pomůže změna značky Twitteru k novým výšinám? Musk chce změnit Twitter v něco úplně jiného

25. 7. 2023

čas čtení 3 minuty



Muskovo nedělní oznámení, že Twitter přejmenovává na X, je posledním z mnoha dramatických kroků majitele této sociální sítě.

Musk loni na Twitteru napsal, že koupě Twitteru byla "urychlením vytvoření X, aplikace pro všechno". Nejbohatší muž světa označil platformu sociálních médií za produkt podobný WeChatu, nesmírně populární čínské aplikaci, která uživatelům umožňuje vykonávat řadu funkcí od zasílání zpráv po objednávání taxi a placení účtů.

"V Číně v podstatě žijete na WeChatu. Pokud se nám to podaří  vytvořit s Twitterem, budeme mít velký úspěch," řekl prý loni zaměstnancům Twitteru. Myšlenka X se nad podnikem vznáší již delší dobu. Twitter jako společnost již byl začleněn do korporátní entity s názvem X Corp, jejíž mateřskou společností je X Holdings Corp.

V Alžírsku při požárech zahynulo 34 lidí

25. 7. 2023

čas čtení < 1 minuta

Ohroženo divokými požáry je celé středozemí. Turecko, Řecko, Itálie, Sicílie, Sardinie, Španělsko, Tunisko, Alžír:

 



"To je barbarství": šok z ruského útoku na katedrálu v Oděse

24. 7. 2023

čas čtení 7 minut

Jenže Rusko bombarduje mešity v Sýrii běžně, do médií se to vůbec nedostane:


"Pane, smiluj se, Pane, smiluj se, Pane, smiluj se." Kněz si utíral slzy z očí, když se jeho zvučný hlas ozýval z reproduktorů narychlo sestavených před zničenou katedrálou, přičemž toto zaříkávání soupeřilo s rachotem trosek nakládaných do nákladních aut a vrtáním při opravách sousedních budov., píše Shaun Walker.



Vedro v Itálii trvá. Hoří i Korfu

24. 7. 2023

čas čtení 1 minuta


1000 km od Rhodosu. Jsme uprostřed klimatické krize a těm, kdo předstírají, že ne, nebude nikdy odpuštěno:

Protesty proti fosilním palivům by neměly být považovány za extremismus.

Omlouvání fosilních paliv je extremistický, nelidský postoj.

K tomuto bude docházet i nadále a stále častěji. A o tom, že se to blíží, víme už desítky let, přesto se fosilní paliva stále denně spalují.



Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
15565