Trump provedl radikální a nebezpečnou změnu světového pořádku

9. 5. 2018

čas čtení 3 minuty

Pamatujte na den 8. května. Historie o něm bude možná mluvit jako o dni, kdy Spojené státy opustily svou víru ve spojence, píše v deníku Financial Times Edward Luce. Odchod Donalda Trumpa z dohody o Íránu znamená, že tu mezinárodní dohodu porušil Washington a nikoliv Teherán. Poprvé po mnoha desetiletích jednají Spojené státy bez jediného evropského spojence. Trump zcela bez problémů izoloval Ameriku od západního světa.

První obětí tohoto Trumpova rozhodnutí je jakékoliv zdání globálního pořádku. Spojené státy se nyní octly v osamělé skupině s Izraelem a se Saúdskou Arábií na jedné straně toxického porušení mezinárodní dohody.

Rozhovor Britských listů 163.

Vládnou nám nekvalitní politikové

4. 5. 2018

čas čtení 1 minuta"Pokud budeme mít velké štěstí, brzo se probudíme a zjistíme, že poslední dva roky byly jako vyústění seriálu Dallas, kdy se ukázalo, že všechno, co se odehrálo v předchozích dílech, byl jen zlý sen. Do té doby však musíme usuzovat, že naši politici jsou reální. Je to však každým dnem obtížnější, protože nalézají stále nové způsoby jak definovat svou prostřednost. Laťka každým týdnem klesá, a přesto ji Theresa Mayová a Jeremy Corbyn nedokáží překonat," napsal tento týden John Crace. Platí to i o Česku. Jenže jsou-li vedoucími politiky dementi, co to znamená pro dobu krize, když například v Salisbury dojde k atentátu jedovatým plynem? O tom hovoří Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. května 2018.

Deputy Head of the Czech Olympic Committee: Women should avoid top sports, their role is to be mothers

9. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

“Women in principle do not want to win. They always want to achieve  only a honourable draw. Most women’s sports trainers will tell you that women prefer to train only rather than to actually participate in competitive games for real.” These are the views of Zdeněk Haník, the Deputy Head of the Czech Olympic Committee, as he expressed them recently in an article he wrote for a Czech newsmagazine.

The article was the reason why Haník has now been interviewed by the Czech videochannel DVTV. In the interview, conducted by Martin Veselovský, Zdeněk Haník elaborated:

ČR má čtvrtý nejznečištěnější vzduch v Evropské unii

9. 5. 2018

čas čtení 6 minut

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA

 
Silně znečištěné ovzduší v ČR se zdaleka netýká jen Ostravska. Mezinárodně doporučený hygienický limit [1] pro koncentraci nebezpečného jemného prachu splňují u nás jen odlehlé lokality na Šumavě a několika dalších místech [2, přiložená mapa]. Ukázala to nedávná aktualizace databáze znečištění ovzduší Světové zdravotnické organizace (WHO). 

Přitom podle českého zákona o ochraně ovzduší mají s plněním limitu problém pouze části průmyslového Ostravska. Český limit je totiž 2,5 x vyšší než zmíněné doporučení WHO [3]. To vytváří dojem, že znečištění prachem se týká hlavně severní Moravy a vybraných (například dopravně zatížených) míst. Zlepšit tuto situaci mohou právě nyní poslankyně a poslanci v projednávaném zákonu o ovzduší. 

Česko je jemným polétavým prachem zatíženo celoročně a téměř všude. Proto jsme po Bulharsku, Polsku a Maďarsku čtvrtá nejznečištěnější země EU [4], v průměru překračujeme doporučený roční limit dvojnásobně, na některých místech až téměř čtyřnásobně.

Jak reagovat na populisty

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Německo: AfD odmítne odpovědět na otázku deníku Bild, všichni novináři odejdou. 

USA: Trump vyloučí určitá média, všichni ostatní novináři zůstanou na místě.


Trump nerozhodl o "válce proti Íránu". Je však možné, že ji přinesly volby v Libanonu

9. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Ti kdo dodnes mentálně setrvávají v roce 2003 interpretují snahu Donalda Trumpa zbavit se kontraproduktivní a svazující Obamovy dohody s Íránem (JCPOA) jako krok k "nevyhnutelné" válce mezi USA a Íránem. Není divu: Přesně ve stylu "Buď (špatná) dohoda, nebo válka" po celý čas argumentují obamovští propagandisté, kteří každému kritikovi nasazují psí hlavu válečného štváče. - Trump nicméně o žádné americké válce s Íránem určitě nerozhodl. Zato však o jiné, regionální válce zřejmě rozhodly víkendové parlamentní volby v Libanonu, které přinesly vítězství proíránskému hnutí Hizballáh. 

Za Trumpovým rozhodnutím zrušit dohodu s Íránem je riskantní představa, že USA dokáží íránský režim zničit

9. 5. 2018

čas čtení 3 minutyDavid Pakman: Proč by KLDR uzavřela s Trumpem dohodu, když nyní vidí, že ji je ochoten za pět minut škrtnout?Pro Donalda Trumpa a jeho dva spojence, kterých si cení nejvíc - Izraele a Saúdské Arábie - nebyly problémem jaderné dohody s Íránem  jaderné zbraně. Byla to dohoda, která legitimizovala a normalizovala vládu íránských duchovních, otevřela ji světové ekonomice příjmy z prodeje ropy, které financovaly íránská dobrodružství v Sýrii a v Iráku a jeho podporu pro teroristické skupiny, píše New York Times.


Zrušením této dohody zahajuje Trump obrovský, riskantní experiment.

Trump zdůvodnil zrušení jaderné dohody o Íránu lžemi

9. 5. 2018

čas čtení 2 minutyMatt Frei, Channel Four News, ZDE , od minuty 0.34:

"Když se snažíte vyvléknout se z takto důležité dohody, a snažíte se v této věci přesvědčit americkou veřejnost a svět, pomohlo by, že ano, kdybyste používali autentická fakta. Prezident Trump v úterý řekl, že 'Írán podporuje Taliban a al Kajdu'. Vy víte stejně dobře jako já, že tohle prostě není pravda! Ale on to použil jako svou argumentaci proti Íránu! Není to pravda! Lež je i jeho výrok o pokračujícím bombardování proti americkým cílům. Americké velvyslanectví v Bejrútu bylo bombardováno v roce 1982! To jsou historické zločiny proti Americe! Takže spousta toho, co Trump řekl, je prostě nepravda!"

Christiane Amanpour, CNN: "Charakterizovala bych zrušení této dohody s Íránem jako možná největší záměrné sebepoškození a sebesabotáž v geostrategické politice v moderní éře."Joe Biden: "Rozhodnutí prezidenta Trumpa povede k opaku toho, co zamýšlí. Uvolní Íránu cestu k jaderné zbrani - a dostáváme se do konfliktu s našimi nejbližšími evropskými spojenci."Madeleine Albrightová: "Vzala jsem si dneska tenhle špendlík, protože jsou narozeniny Harryho Trumana. Byl to můj první americký prezident a rozuměl tomu, že Amerika je silnější, když spolupracuje s našimi spojenci a partnery. Ignorovat toto poučení je nebezpečné."Mezitím v Absurdistánu 68:

Katolická církev: O dlouhém víkendu smějí Poláci v pátek konzumovat párky, koncert metalové skupiny zakázán, polskou armádu posílí husaři na čtyřkolkách

9. 5. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Zdá se, že problémy s polským zdravotnictvím konečně zmizely. Uvádí se, že Jarosław Kaczyński má nějaké problémy s kolenem (asi si ho zranil, když na něm psal tolik nových zákonů). Musel čekat na chirurgický zákrok tři roky tak, jak to bylo donedávna běžné? Ne, přijali ho do nemocnice velmi rychle. Je pravda, musel čekat několik dní, stejně jako každý jiný občan, avšak to neznamená, že ho lékaři nechali samotného - v takových mimořádných případech zasahuje armáda. A i vojáci berou svou povinnost vážně. Berle, které Kaczyńskému pomáhaly v posledních dnech chodit, mu až do domu osobně doručil sám generál, ředitel armádního lékařského institutu! A Kaczyński si může být jist, že ho budou operovat nejodvážnější chirurgové ze všech: po tom, co se stalo lékařům, kteří léčili otce ministra Zbigniewa Ziobra (šikanují je prokurátoři, které ovládá tento ministr vnitra, a jsou nuceni bojovat v nekonečných soudních bitvách s jeho rodinou), by se mnoho lékařů chtělo takové službě vyhnout...

Pro stoupence Czexitu: Země odcházející z EU ztratí veškerou regulační infrastrukturu, octne se v černé díře

9. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Proto je vůči EU odcházející země v nesmírně slabém postavení

Odchod Británie z EU uvrhne všechno, od letecké dopravy až po zdravotnictví, v naprostý chaos. Británie totiž přijde o regulační infrastrukturu. Evropská unie to ví, proto můýže zaujmout tvrdou linii. Britští stoupenci brexitu to nevědí, proto jsou tak nebezpeční.Jakmile země vstoupí do EU, začne sdílet její regulační infrastrukturu. Vstoupíte do regulační sítě, jejímž cílem je ulehčit fungování obchodu a všeho po celém evropském kontinentu. Léky licensuje Evropský úřad léků. Autorská práva pro nově vypěstované druhy rostlin zaručuje Evropský úřad pro rozrůzněnost rostlin. Bezpečnostní kontroly letadel pro letecký provoz zajišťuje Evropský úřad pro leteckou bezpečnost. Právní zázemí pro dopravu jaderného materiálu zaručuje Euratom.

Netanyahuova moudrost - a ve vleku tohohle člověka je Donald Trump...

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

V září 2002 řekl Benjamin Netanyahu v americkém Kongresu, že je "stoprocentně jasné", že Saddám Usajn vyvíjí jaderné zbraně. Dodal: "Zaručuji vám", že svržení Saddáma Husajna bude mít "v celém regionu obrovsky pozitivní dopady".


Obama odsoudil "chybné" porušení dohody s Íránem, republikáni jásají

9. 5. 2018

čas čtení 1 minuta"V demokracii vždycky bude od jedné vlády k druhé docházet k změnám v politické strategii a v prioritách. Avšak systematické porušování dohod, které naše země podepsala, riskuje ohrožení důvěryhodnosti Spojených států a dostáváme se tak do konfliktu s hlavními světovými mocnostmi," varoval Obama.

"Jsem přesvědčen, že rozhodnutí ohrozit dohodu JCPOA, aniž by ji Írán porušil, je vážnou chybou," dodal Obama. "Spojené státy by mohly nakonec skončit s prohrávající volbou buď jaderně vyzbrojeného Íránu, anebo další války na Blízkém východě."

John Kerry varoval, že Trumpovo rozhodnutí "porušuje slovo Ameriky" a vyjádřil naději, že dohoda bude moci snad pokračovat bez USA. "Namísto aby se budovalo dál na bezprecedentních verifikačních opatřeních zakazujících šíření jaderných zbraní, toto rozhodnutí riskuje, že budou zlikvidována a zatáhne svět zpět na pokraj konfliktu, kde jsme byli před několika lety. Amerika by nikdy neměla tato rizika přenášet na jinou zemi. Toto není v zájmu USA. Měli bychom všichni doufat, že svět dokáže udržet tuto jadernou dohodu v platnosti."

Trumpovo rozhodnutí odstoupit od jaderné dohody s Íránem ostře kritizovali američtí demokrati, američtí republikáni ho podpořili.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Pravda není "někde uprostřed"

9. 5. 2018

čas čtení 3 minuty

 

Ještě nevíme, jaký chaos a jakou válku na Blízkém východě a ve světě vvyvolá Trumpovo rozhodnutí zrušit jadernou dohodu s Íránem, ale víme, že první obětí války je pravda, píše varovně Natalie Nougayrède. Svět v této chvíli potřebuje spolehlivé informace. Avšak nedůvěra v média je hlubší, než kdy předtím.

Před lety mě v této věci varoval Fin, Olli Heinonen, který tehdy byl šéfem mezinárodních inspektorů Mezinárodního úřadu pro jadernou energii kontrolujících íránský jaderný program. Heinonen považoval za svůj úkol zjišťování faktů - byl přesvědčen, že jedině zdokumentovaný, racionální diskurs má šanci zabránit tomu, aby emoce ovládly všechno. Jeho tatínek bojoval v sovětsko-finské válce v letech 1939-1940 a vždycky mu v mládí opakoval tu větu jako poučení, které nesmí být nikdy zapomenuto: Pravda je první obětí války.

Český sociální demokrat Foldyna

9. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Je toho plný internet, dokonce i twitterový účet Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na to naráží. Pan Foldyna, místopředseda ČSSD, což je zkratka pro Českou stranu sociálně demokratickou, při potyčce, v níž stál na straně ruského motorkářského gangu, podle svých slov chtěl „dát jazyk“ svému odpůrci, „protože si myslel, že je gay“.

Je to výmluvný kolorit k čerstvým šesti a půl procentům preferencí, které ČSSD získala během dubnového průzkumu veřejného mínění agentury Kantar TNS, ale také k optimistickým a zároveň tajemným zprávám o tom, jak se rodí nová vláda na půdorysu ANO-ČSSD-KSČM. ANO prý splnilo všechny podmínky, které si ČSSD kladla, aniž bychom ale znali konkrétní podobu tohoto „splnění“.

"Trumpův právník dostal půl milionu dolarů od ruského oligarchy blízkého Putinovi"

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaMichael Avenatti, právní zástupce pornografické herečky Stormy Daniels, zveřejnil obvinění, že Michael Cohen, Trumpův právník, obdržel půl milionu dolarů od americké pobočky investiční firmy Renova, kterou vlastní Viktor Vekselberg, ruský miliardář s těsnými vazbami na Vladimíra Putina.


Od lidí, pro něž je život v ČR bojem o přežití, nemůžete očekávat strategii

9. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Rád bych měl jenom drobné doplnění k diskusi, která se rozběhla v reakci na dopisy pana Milana Maška, píše Jan Railk.

Co se týče názorů pana Maška a dalších, např. paní Kozlové, konstatoval jste, že jim nerozumíte, protože „nepředložili pro svou strategii pro Českou republiku jediný věcný argument, proč by byla pro zemi prospěšná“.

Upřímně řečeno, nejsem si jist, jestli od lidí, pro které nebylo uplynulých bezmála třicet let ničím jiným, než stresujícím bojem o přežití (s nejistým výsledkem), lze vůbec chtít, aby předložili něco jako strategii.

Proč nám vládnou nekvalitní politici?

9. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

To, že nám vládnou nekvalitní politici, je podle mne zaviněno tím, že do ministerských křesel vybíráme pouze ze straníků, kterých je ve všech stranách pět a půl. Přitom je notoricky známo, že schopných manažerů má každá země jen neskutečně malé množství. Povolání manažera totiž patří mezi ta povolání nejnáročnější.  Proč si tedy již tak úzký počet kandidátů dále zužovat podmínkou stranické příslušnosti. I když Andreje Babiše nevolím, dávám mu zapravdu v tom, že do vlády by měli být jmenováni odborníci, přesněji řečeno výborní manažeři (organizátoři) a nikoliv straníci, píše Jaroslav Obermajer.

Šokující porážka v Horní sněmově: Mayová bude muset nechat parlament hlasovat o členství v jednotném evropském trhu

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Poslanci britské Dolní sněmovny budou moci hlasovat o tom, zda Británie má po brexitu setrvat v Evropském hospodářském prostoru - znamenalo by to setrvání v jednotném evropském trhu, poté, co v této věci byla britská vláda poražena hlasováním v Horní sněmovně. Znamená to, že brexitová strategie Theresy Mayové i Jeremyho Corbyna byla během posledních 24 hodin zlikvidována. 83 labouristických poslanců Horní sněmovny hlasovalo pro tento návrh a otevřeně ignorovalo příkaz labouristických činitelů pro stranickou disciplínu, kteří takové jejich hlasování zakázali.

Lordi v Horní sněmovně hlasovali proti zákonu o brexitu v posledních dnech třináckrát.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Pozor na věcně nesprávná tvrzení

9. 5. 2018

čas čtení 5 minut

Jsem dlouholetým a věrným čtenářem Britských listů. Vážím si Vaší práce a věřím, že Britské listy jsou v dnešní době jedním z mála seriózních liberálních deníků, vydávaných v České republice, a jsem za to rád, že ještě stále zde máme platformu, kde dochází k opravdové a inteligentní diskuzi na celospolečenská témata.

Přestože ideové zaměření autorů je z obsahu patrné, nebráníte se názorovým střetům, jste schopni dát prostor lidem všemožných názorů, a přesto se Vám daří internetovou diskuzi držet na slušné, seriózní úrovni. Jev v internetovém prostředí opravdu kuriózní.

Dost již ovšem chvály, přečetl jsem si dnes na Vašich stránkách email od Vladimíra Chlupa, který jste zveřejnili 3. 5. a nedalo mi to, abych nezareagoval, píše Kvido Lotrek.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Co znamená spoléhání na lokální partnery pro americkou strategii?

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jak vypadá v praxi národně bezpečnostní strategie vedená heslem "America first"?, ptají se v časopise Foreign Affairs Frances Z. Brownová a Mara Karlinová. Bílý dům předložil náznak v dubnu, když se rozšířila zpráva, že poradce pro národní bezpečnost John Bolton požádal arabské státy, včetně Egypta a patrně Saúdské Arábie, aby poskytly pozemní síly k nahrazení amerických vojáků v Sýrii. (Přišlo to pouze několik týdnů poté, co Donald Trump oznámil přání "přivést naše vojáky domů".) Ačkoliv detaily chybějí, zdá se, že nová Boltonova iniciativa odráží širší zásadu Trumpovy administrativy: Místo aby Spojené státy riskovaly životy svých vojáků, budou kvůli dosažení svých národně bezpečnostních cílů spolupracovat s místními jednotkami.

 

Celý text: ZDE

Řada Syřanů oslavuje Trumpovo zrušení dohody s Íránem

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Mnozí Syřané se teď radují. Pochybuji, že se to projeví v pokrytí amerických médií, poznamenal Michael Weiss. Kvůli podpisu jaderné dohody s Íránem Obama obětoval více než 300 000 nevinných syrských životů. Podpořil nepřátelské aktivity vůči sousedním zemím a posílil íránské tažení s cílem ovládnout region.


Přečetli jsme:

Zeman nejmenoval šéfa BIS generálem poté, co zpravodajská služba nepotvrdila ruská tvrzení o výzkumu novičoku v Česku

9. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. S odvoláním na vysoce postavený zdroj z Hradu to v pondělí uvedl server Aktuálně.cz. Podle dalšího zdroje webu souvisí nejmenování Koudelky mimo jiné se zprávou BIS o údajné výrobě jedu novičok v Česku, kterou si prezident od tajné služby vyžádal.

 

Celý text: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Pozor, žijeme na kouli, která je uvnitř žhavá

8. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Na to nás upozorňují dramatické záběry z Havajských ostrovů. Viděl jsem to na Islandu (upozorňuje Jan Čulík). Příroda je děsivá a nezastavitelná.

29766

Násilí láskou nevyléčíš

7. 5. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Trest a výsměch ruku v ruce věrně jdou. Nedovolujeme ukázat mladistvého chcípáka na kameru, on má svá práva, my právo držet pysky, prskat, nesouhlasit. Odporná spodina vyvřela, špinavá bestiální chamraď, šmejdi nevídaného kalibru, genetičtí ubožáci, lidský odpad určený k vyhubení. Falešným silákům chybí drsná vojenská výchova, dril. Vypustí dušičku, budou prosit matičku o záchranu, snít o modrých knížkách – pár padesáti kilometrových pochodů s plnou polní na zádech, na hrudi těžký kulomet a roupy jim zajdou, milovníkům připitomělých filmů s pouťovými hrdiny, kteří zničí sami celou vesnici nepřátel do mrtě, v klecích se bijí na život a na smrt s lehkostí lvů, o ceně života si nedělají iluze. Filmový průmysl houstne – kasy se plní, blbců přibývá. I knižní trh se činí, můžeme listovat v knihách odpuzujících, hltat řádky o tyranech, hromadných vrazích, vzdychat nad genialitou zla u mizerů s krvavými prackami, rozplývat se nad konečnými řešeními k prospěchu vrahounů, odpouštět těmto lidským krysám údajné přehmaty. Blivno jest ve špinavém světě. Hrdinové upatlaných příběhů přežívají. 

Nárok na premiéra: Umět řídit dotační podvod

7. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Žalobci zřejmě dosáhli jistoty o tom, že premiér v demisi Andrej Babiš řídil dotační podvod Čapí hnízdo ZDE. - Připomínám, že premiér Gross kdysi skončil kvůli podezřelému financování bytu, premiér Topolánek v důsledku hloupého vyjádření o gayích a premiéra Nečase vyřadilo protežování milenky.

Konopní pacienti oslavili pětiletku platnosti zákona o léčebném konopí zase na suchu

7. 5. 2018 / Radek Mokrý

čas čtení 2 minuty

Česká republika je patrně jedinou zemí na světě, kde se „konopný“ zákon platící od dubna 2013 nepodařilo naplnit do května 2018. Naplnit znamená zajistit, aby lékaři mohli psát recepty a pacienti je mohli vybírat a ulevovat si od každodenních bolestí. U nás se trpí zbytečně dalších pět let. V civilizované zemi západoevropského typu, kterou prý chceme být, pacienti nesmí zbytečně trpět a taky většinou netrpí. Jsme vyspělá země? Zbytečná otázka. Za největší žábu na prameni je právem označovaný Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pokaždé pacientskému sdružení odpovídá, že pracuje ze všech sil, ale objektivní potíže mu zabraňují zákon naplnit. Po pěti letech je už možné přesvědčivě prohlásit, že jsou to žvásty.

Izrael očekává íránský raketový útok z území Sýrie

7. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Izraelští představitelé jsou přesvědčeni, že Írán chystá odvetu za nálet na syrskou základnu T4 z 9. dubna. Při operaci zemřelo 7 íránských vojenských poradců a příslušníků Revolučních gard, píše vojenský komentátor listu Harec Amos Harel.

Asadovy jednotky loupí v palestinském uprchlickém táboře

7. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Video sdílené prorežimní facebookovou stránkou náhodou dokumentuje, jak bojovníci Asadova režimu loupí v palestinském táboře Jarmúk. Úroveň zničení v táboře je nezměrná, píše Elizabeth Tsurkov.  

 


"Obsazení Donbasu je naplánováno na 3. červen"

7. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Známý prokremelský politolog Sergej Markov popsal scénář obsazení samozvaných donbaských republik, v němž Kyjev nemůže prohrát, napsal Ivan Švarc. Počátkem června ukrajinská armáda zahajuje Blitzkrieg proti Donbasu a staví přitom Kreml před volbu: Zradit lidové republiky, nebo vměšování s nevyhnutelným důsledkem v podobě zhroucení světového fotbalového šampionátu. Kterákoliv varianta je výhodná pouze pro Kyjev. Na potvrzení svých prognóz Markov poukazuje na sérii vojenských cvičení NATO na hranici s Ruskou federací, která byla naplánována právě na začátek června.

Celý text v ruštině: ZDE

Přečetli jsme:

Volby v dubnu by vyhrálo ANO s třiceti procenty hlasů. Klesá podpora ČSSD, TOP 09 by neprošla do sněmovny

7. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

V dubnu by volby vyhrálo hnutí ANO se 30,5 procenta hlasů, do sněmovny by neprošla TOP 09. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar TNS, který zveřejnila Česká televize. Oproti březnu si pohoršila ČSSD, víc než před měsícem by naopak získali komunisté. Průzkum také ukázal, že v posledních měsících klesla spokojenost lidí s politickou situací. Dubnový volební zisk ANO by byl o procentní bod vyšší než v březnu.


Celý text: ZDE

Stárnoucí britské jaderné reaktory se blíží hranici životnosti

7. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Provozovatel jaderné elektrárny EDF Energy doufá, že bude moci znova uvést do provozu reaktor, který musel uzavřít kvůli novým trhlinám. Experti varují před prodlužováním životnosti starých reaktorů a tvrdí, že provozovatelé těchto zařízení "si zahrávají s veřejnou bezpečností".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19089