Ukrajinští vojáci "odrazili dva útoky" v Mariupolu

16. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinská agentura Informační odpor hlásí dva útoky separatistů na pozice ukrajinských ozbrojených sil v Mariupolu, půlmilionovém městě v Doněcké oblasti na pobřeží Azovského moře. Ozbrojenci použili střelné zbraně a Molotovovy koktejly. Dvanáct vojáků bylo zraněno.

Příslušníci pozemních sil ukrajinské armády útoky s použitím zbraní odrazili.

Zdroj v ruštině: ZDE

Pruruští separatisté se zmocnili ukrajinských obrněných vozidel

16. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

Ozbrojení proruští separatisté se v Kramatorsku ve středu dopoledne zmocnili pěti ozbrojených transportérů ukrajinské armády a jednoho ukrajinského tanku. Vítězně s těmito vojenskými vozidly pak jezdili v kruhu v centru města Kramatorsk, kde se ukrajinská armáda snaží znovu získat kontrolu nad městem. Proruské aktivisty podporuje jásající dav několika stovek civilistů. Nad městem létají ukrajinské vrtulníky, avšak ukrajinská vláda se nepokusila nijak zasáhnout.

Někteří místní obyvatelé se však k akcím proruských aktivistů stavějí kriticky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pozn. KD: Separatistické zdroje samotné dnes hovoří o šesti výsadkových bojových vozidlech BMD-2, kterých se povstalci zmocnili, ale nepublikovaly žádné fotografie tanků. S ukrajinskými jednotkami, které včera obsadily letiště v Kramatorsku, ostatně žádné tanky nepřijely. Jednoho tanku se separatisté zmocnili o víkendu při jiné příležitosti.

Také není úplně vyloučeno, že reportér považoval za tank samohybný minomet 2S9 Nona, jehož fotografii separatisté publikovali na sociálních sítích kolem poledne.

Ukrajina na pokraji vážného ozbrojeného konfliktu

16. 4. 2014

čas čtení 4 minuty

Ukrajina stojí na pokraji vážného ozbrojeného konfliktu, poté co vládní jednotky zahájily první významnou vojenskou akci na východě. Střetly se zde asi s třiceti proruskými ozbrojenci, kteří den předtím obsadili místní letiště.

Chrobáci

16. 4. 2014 / Cyril Podolský

čas čtení 8 minut

Otřel si řidič dodávky, brzy ráno, na odpočívadle zadnici zmuchlanými novinami. A to po té, co si za přilehlou lavičkou ulevil. Z pohledu lidského společenství nepěkný a nechutný akt. Z pohledu lidského...

Jinak tomu už bylo z pohledu dvou kolemjdoucích hovniválů.

"Tolik štěstí! To je zázrak, příteli! A hned dvojí!" zjihnul starší hovnivál.

"Dvojí?" pokukoval po lidské stolici zvědavě mladší -- hovniválek.

"No jistě!" poskakoval radostně stařec. "Jak dlouho už jsme si neuváleli kuličku? A teď?

Taková nádherná čerstvá stolice a hned u ní, vidíte to? Čerstvé noviny, dnešní!"

Newyorská jednotka, která špehovala muslimy, byla rozpuštěna

16. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

Newyorské policejní oddělení zrušilo tajný program, který vysílal detektivy v civilu o muslimských čtvrtí, aby odposouchávali rozhovory a vedli podrobné záznamy o tom, kde lidé jedí, modlí se a nakupují.

Rozhodnutí je první známkou toho, že nový velitel William J. Bratton ustupuje od některých výzvědných praktik zavedených jeho předchůdcem po 11. září. Dochází k tomu v době, kdy vláda částečně přehodnocuje protiteroristickou politiku, včetně masových odposlechů ze strany služby NSA.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Britské univerzity vyhrožují učitelům, kteří hodlají stávkovat, stoprocentním zrušením platů

16. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

V Británii pokračuje vleklý spor mezi odborovým svazem univerzitních učitelů UCU a vedením britských univerzit o výši univerzitních platů. Odborový svaz UCU argumentuje, že plat univerzitních učitelů poklesl za posledních pět let o 13 procent, a požaduje jeho zvýšení, což vedení univerzit odmítá. V minulých týdnech se v Británii konalo několik krátkodobých celostátních stávek univerzitních učitelů, nyní odborový svaz UCU hrozí, že od 28. dubna 2014 zahájí univerzitní učitelé bojkot opravování písemných zkoušek studentů (jiné než písemné zkoušky na britských vysokých školách nejsou). Odvetou vyhrožuje vedení univerzit, že akademikům, kteří odmítnou opravovat písemné zkoušky studentů, zruší 100 procent jejich platu. Veškerou ostatní pracovní činnost budou totiž univerzity považovat za "dobrovolnou".

Zdroj: Research International

Britské univerzity odmítají poskytnout informace, proč jejich rektoři dostávají astronomické platy

16. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

85 procent britských univerzit odmítlo žádost odborového svazu britských univerzitních učitelů UCU, aby mu v rámci Zákona o přístupu k informacím zpřístupnily záznam o debatách platových výborů, které určují astronomické platy univerzitních rektorů. Zpráva UCU informuje, že odborový svaz obdržel pouze 27 záznamů debat univerzitních platových výborů, přestože požádal o zveřejnění těchto záznamů všech 139 britských univerzit.

Z těchto 139 univerzit jich 66 procent záznam odmítlo poskytnout,"protože diskuse byla důvěrná". Dalších 15 procent univerzit na žádost vůbec nereagovalo.

Odborový svaz univerzitních učitelů obdržel jen dva podrobné záznamy, a to z univerzit v Glasgow a ve Stirlingu. Rektor univerzity v Glasgow obdržel zvýšení platu o 2 procenta za své "vynikající vedení školy" a rektor univerzity ve Stirlingu dostal pětiprocentní zvýšení platy za "vynikající výsledky univerzity za rektorova vedení".

Sally Hunt, generální tajemnice odborového svazu UCU, konstatovala: "Na platy britských vysokoškolských rektorů se vydávají miliony liber z veřejných peněz, avšak o jejich platech se rozhoduje za zavřenými dveřmi a nikdo za to nenese odpovědnost. Nastal čas, aby bylo zlikvidováno přítmí platových výborů, kde se určuje výška platů manažerů na našich univerzitách."

Zdroj: Research Professional

Acta est fabula

16. 4. 2014 / Pavel Kopecký

čas čtení 2 minuty

Tradiční české mediální nástiny událostí na Ukrajině, potažmo Krymu jsou čítankovým příkladem, jak důkladné opevnění si během desítek let zbudovala autorita zvaná Veličenstvo Jednostrannost či její věrný služebník Dvojí Metr. Prosazující se i tehdy, když existuje tisíc a jeden pádný důkaz, že situace je příliš komplikovaná na to, aby si vysloužila černobílá hodnocení. Karel Kryl zřejmě věděl, o čem také po Listopadu zpíval.

"Dokonalé" britské státní zdravotnictví má méně nemocničních lůžek než většina evropských zemí

16. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

Podle OECD měla Velká Británie r. 2011 ve svém státní zdravotnictví, na něž je většina Britů nesmírně hrdá, protože poskytuje zdravotní péči od narození až po úmrtí všem obyvatelům zadarmo, jen 3 nemocniční postele na 1000 obyvatel. Německo mělo 8,3 postelí na 1000 obyvatel, Rakousko,7,7, Maďarsko 7,2, Česká republika 6,8 a Polsko 6,6. Jen Švédsko mělo méně, 2,7. Problém také je, že britské státní zdravotnictví se musí potýkat s vážným problémem starší lidí, kteří blokují nemocniční postele, neboť chybějí sociální služby, které by se o ně po propuštění z nemocnice dokázaly starat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Italský premiér jmenoval ženy do čela ministerstev obrany, zahraničí, a čtyř největších italských státních korporací

16. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

Italský premiér Matteo Renzi jmenoval ženy ředitelkami čtyř největších italských státních korporaci Eni (plyn), Enel (elektřina), Terna (národní rozvodný systém) a do čela italské pošty. Příležitost jmenovat osoby do čela velkých státních korporací se naskýtá pouze tak jednou za deset let a Renzi záměrně jmenoval ženy. Ženy také nyní zastávají osm ze šestnácti ministerských míst v Renziho vládě, včetně míst ministryně obrany a zahraničí.

Od roku 2011 platí v Itálii zákon, který zavedl kvóty pro ženy ve vedení podniků kótovaných na burze. Od té doby stoupl počet žen v exekutivních rolích ze 7 na 20 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Berlusconi bude sloužit důchodcům a invalidům

16. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (77) byl odsouzen za daňové podvody ke komunitní službě v městě Cesano "jednou týdně, a to po dobu ne kratší než čtyři hodiny" v centru pro přestárlé osoby a pro invalidy. Bude pomáhat s prací zdravotníkům. Berlusconi se obával, že bude odsouzen k domácímu vězení, což by mu zabránilo k účasti v předvolební kampani pro evropské volby příští měsíc, to se ale nestalo. Soudce také omezil Berlusconiho právo cestovat mimo Lombardii (s výjimkou cest do svého domova v Římě od úterý do čtvrtka) a nařídil mu, že musí být po 23. hodině doma.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pozvánka:

Praha bude hostit mezinárodní Anarchistický knižní festival

16. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

O víkendu 19. a 20. dubna proběhne v Café v Lese a klubu Pilot v Praze mezinárodní Anarchistický knižní festival. Představí se na něm na dvě desítky vydavatelů anarchistické a další spřízněné literatury z celé Evropy. Vedle těch oficiálně registrovaných půjde zejména o podzemní nízkonákladové samizdatové vydavatele, jejichž produkce se nedá pořídit v běžné komerční distribuční síti.

Dojmy z východní Ukrajiny

15. 4. 2014

čas čtení 2 minuty

Podle Igora Todorova, profesora politologie na univerzitě v Doněcku, je cíl Vladimíra Putina jednoduchý: vyvolat před ukrajinskými prezidentskými volbami příští měsíc takové napětí, aby se volby nemohly konat, píše z Ukrajiny reportér deníku Guardian Luke Harding.

Za posledních několik dní se zmocnili proruští aktivisté státní správy v téměř deseti městech. Tvrdí o sobě, že jsou to "kozáci", není ale jasné, kde vzali zbraně a jak se mnozí z nich - kteří uvádějí, že přišli z Krymu - dostali se zbraněmi přes státní hranice.

Ukrajinská armáda je na Ukrajině téměř neviditelná. Vakuum vyplnili proruští ozbrojenci. Vytvořili na silnicích barikády z pneumatik. Maskovaní mladíci, často vyzbrojení holemi, kontrolují projíždějící automobily. U Slavjansku jsou barikády velké. Před tamějším mostem stojí skupina žen, většinou postarších. Drží v ruce ikony v pozlacených rámech.

A pak že o nic nejde...

15. 4. 2014 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

"Existují společné hodnoty, a když vyrostl a posílil Jobbik, proč by se podobná věc nemohla stát jinde?" ptá se poslanec Jobbiku, Márton Gyöngyösi.

Může Evropská unie, jejíž socialistická frakce dala svému setkání vzletný název: "V Evropě rosteme společně", v dohledné době viditelně hnědnout (tedy v překladu: fašizovat se)?

Toto mělo být téma pro Bohuslava Sobotku a jemu podobné, kteří na jinak bezproblémově fungující Unii vidí jedinou skvrnu na kráse -- totiž skepsi lidí. Kdyby nebylo skeptiků, bylo by tu zřejmě velmi pěkně. Kde se ale ta skepse bere, pokud vše funguje, jak má?

Firma Google potvrzuje, že automaticky čte všechny vaše maily na gmailu

15. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

Firma Google potvrdila na svých stránkách, že součástí podmínek používání gmailu je, že "automatické systémy analyzují obsah vašich emailů". Firma nyní ve zveřejněných podmínkách otevřeně potvrzuje, že obsah všech příchozích i odchozích mailů na gmail je automaticky analyzován. To se stalo terčem kritiky od organizací, hájící soukromí uživatelů (argumentují, že když pošlete dopis tradiční poštou, pošta si ho neotevře a nepřečte!) a soudních sporů ze školského sektoru.

Jim Killock, ředitel organizace Open Rights Group, požaduje, aby měli uživatelé gmailu právo automatické čtení své emailové pošty vypnout.

Jak nepsat

15. 4. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Pro zavedeného autora je vždy velice svůdné hypotézy, které vypracoval před lety na nějakém úplně jiném případě v jiné situaci, mechanicky aplikovat zde a nyní na kauzu, o níž ve skutečnosti podrobně nic neví. Je to právě automatická snaha subsumovat každý další jednotlivý případ pod preexistující pojem, před níž kdysi varovali Horkheimer s Adornem v Dialektice osvícenství. To se teď přihodilo Naomi Kleinové, která ohřívá starou polévku "šokové doktríny" na kauze, jež se podle ní týká Ukrajiny.

Edward Snowden: Své nadřízené jsem se o nešvarech v NSA snažil informovat

15. 4. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

"Každý člověk si ve svém životě vzpomene na chvíle, kdy se stal svědkem nějaké křivdy, velké či malé, a odvrátil zrak, protože kdyby zasáhl, mohly pro něho být následky tohoto konání příliš děsivé. Nicméně si uvědomuji, že existuje limit, kdy hrubost a nerovnost a krutost nelze akceptovat. Já jsem tu hranici překonal a už v tom nadále nebudu sám." Těmito slovy bývalý zaměstnanec Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden zahájil svou zpověď, otištěnou 8. dubna na stránkách časopisu Vanity Fair ZDE.

Začal útok ukrajinské armády na Slavjansk

15. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

Sociální média obyvatel východoukrajinského města Slavjansk v Doněcké oblasti informují, že do města vstoupila kolona dvaceti obrněných transportérů a asi 500 vojáků. Podle kusých zpráv ukrajinských novinářů byly ve městě vypnuty mobilní telefony a začala zde "protiteroristická operace".

Podle dnešní zprávy listu Ukrajinskaja pravda jednotkám separatistů ve městě velí důstojník ruské GRU Viktor Strelkov. (To je konzistentní se zprávami, které včera na sociálních sítích publikovali sami separatisté - pozn. KD.)

Bojuje se také na letišti ve městě Kramatorsk v Doněcké oblasti, které včera obsadili separatisté. Ti na sociálních sítích, kde šíří mj. návody na ničení ukrajinských tanků, tvrdí, že dnes během bojů ve městě sestřelili vládní vrtulník.

Podle večerního prohlášení úřadujícího prezidenta Turčinova bylo letiště v Kramatorsku obsazeno ukrajinskými zvláštními jednotkami. O ztrátách se prohlášení nezmiňuje. Separatisté na sociálních sítích hlásí 4-11 mrtvých ve vlastních řadách.

Ukrajinské jednotky večer zaujaly pozice u města Izjum (v Charkovské oblasti na hranici s východněji ležící Luganskou oblastí), přes které vede hlavní silnice E40 spojující města Charkov, Slavjansk, Děbalcevo a Lugansk.

Centrem separatistů je Doněck, kde za zatčeného samozvaného "národního gubernátora", aktivistu někdejšího ruského neonacistického hnutí Ruská národní jednota Pavla Gubareva, zaskakuje jeho žena Jěkatěrina. Separatisté ji jmenovali "ministryní zahraničí". Jejím rádcem je zakladatel ruského Hnutí Eurasia, jehož vlajky vlály při vyhlášení "republiky", Alexandr Geljevič Dugin.

Zdroj: ZDE

Občané v Kramatorsku zaútočili na velitele ukrajinské armády

15. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

  • Americké ministerstvo zahraničí uvádí, že je nepravděpodobné, že by USA uvalily na Moskvu před čtvrtečním ženevským jednáním mezi Ruskem, Ukrajinou, EU a US nové sankce.
  • Ruský prezident Vladimír Putin zdůraznil v rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Pan Ki moonem, že Rusko "očekává, že OSN a mezinárodní společenství jasně odsoudí protiústavní činy", tedy použití ukrajinské armády proti proruským vzbouřencům.
  • Dva prezidentští kandidáti, jeden ostře proruský a druhý člen Strany regionů bývalého prezidenta Janukovyče, byli napadeni v Kyjevě.
  • Úřad OSN pro lidská práva vydal v úterý zprávu, že etničtí Rusové na východní Ukrajině falešně tvrdili, že jsou terčem útoku, aby ospravedlnili ruský zásah. Ruské ministerstvo zahraničí zprávu kritizovalo jako "jednostrannou, zpolitizovanou a neobjektivní".
  • Rozčílení místní lidé před letištěm v Kramatorsku zaútočili na velitele ukrajinské operace, poté, co nařídil střelbu do proruských aktivistů, ozbrojených pouze holemi.
  • Bílý dům vydal prohlášení, které silně podporuje rozhodnutí ukrajinské vlády vyslat na východ Ukrajiny vojska.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Chceme, anebo nechceme do Eurozóny?

15. 4. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

Vím, že to moc na nás občanech nezávisí. Pokud vůbec do toho můžeme mluvit. Nakonec nejde jen o nějakou libost či nelibost vůči tomuto námětu. Bez jisté výchozí kompetence bychom se asi měli zdržet radikálního úsudku. A nedat jen na možné emoce.

Souvisí ekologická krize s predátorským duchovním paradigmatem kultury?

15. 4. 2014 / Josef Šmajs

čas čtení 18 minut

Vedle biofilní i útočné složky adaptivní strategie, které jako predispozice našeho druhu koření v lidském genomu, se dnes stále větší část světové kultury (civilizace) ocitá v zajetí nakažlivé ideje ekonomického růstu. Tato s přírodou neslučitelná idea není součástí lidského genomu, ale skrytého predátorského paradigmatu evropské kultury. Pochopit tuto dnešní situaci předpokládá uznat, že v kultuře se dlouhodobě neudrží nic, co by na straně člověka nemělo své biologické zakotvení. Ale právě tak důležité je uznat, že se v kultuře může po jistou dobu prosazovat i to, co bylo z lidského biologického základu v určité fázi kulturní evoluce jen hypertroficky posíleno, ale co lze v dalším kulturním vývoji odhalit, racionálně korigovat a přizpůsobit novým podmínkám.

Rizika východního vektoru

14. 4. 2014 / Ilona Švihlíková

čas čtení 9 minut

Spolu s rozvířenou debatou o tom, jak a kde má brát EU plyn, se objevila informace o ruské "pomstě" a její větší spolupráci s Čínou v energetické oblasti. Poněkud se zapomíná na to, že jednání v rámci "východního vektoru" probíhají již dlouho a že nedávno dokončený ropovod ESPO (East Siberia Pacific Ocean) je jedním z důkazů měnící se obchodní orientace Ruska. Ještě závažnější jsou plány na rozšíření kapacity ESPO do čínského Daquinu, ze současných 0,3 mb/d na 1,6mb/d.

Diverzifikace u ropy je tedy v podstatně pokročilejší fázi než u zemního plynu. Jedním z důvodů je i to, že ropa je flexibilnější komodita. Může být přepravována jak ropovody tam, kde se očekávají dlouhodobá a stabilní odběrní místa, tak i tankery, aniž by tato přeprava vyžadovala vyšší náklady.

29189

Likvidace alejí je společný cíl nacistů, komunistů i kapitalistů

14. 4. 2014 / Ivan Větvička

čas čtení 4 minuty

Nacističtí okupanti, funkcionáři komunistického národního výboru i radní zvolení po roce 1989 v Praze -- Modřanech měli a mají společný cíl: zlikvidovat aleje v místních ulicích. Cíle téměř dosáhli, po roce 2007 měly být vykáceny poslední zbývající lipové aleje v Převoznické a Voborského ulici. Padly čtyři stromy, dalšímu kácení zabránila petice místních obyvatel. Až do roku 2014 to vypadalo, že místní politici jsou ochotní řídit se přáním voličů. Nyní přichází další útok: 21 sedmdesátiletých lip by mělo být seřezáno na babku. Proč se papaláši všech režimů spojili proti stromům?

"Populismus", "údajný" a "samozvaný" v restauraci U Žolíka

14. 4. 2014 / Cyril Podolský

čas čtení 7 minut

"Tak a je to tady!" bouchl pan Dostál pěstí vzteky do stolu, až se roztřásly půllitry. V hospodě U Žolíka to po televizních zprávách zrovna vřelo. "Jakoby už tak nebyly fronty u pokladny k nevydržení. Teď tam prostojím půlden, hergot! A všechno kvůli jednomu šmejdovi."

"Nemáš pravdu, Jardo," ohradil se mašinfíra Karel Jiráň. "Já to četl ráno v novinách. Ten Hartl není šmejd, on to přece vůbec neudělal."

"Udělal, Karle, udělal! To's četl špatně. Hartl je zloděj. A měl by sedět! Já tady ty noviny mám." rozčiloval se Jaroslav Dostál, tiskař.

"No to je paráda! Já je tady mám taky, vole!" plácnul ho dobrácky Jiráň po zádech.

DEBATNÍ KLUB:

Miloslav Soušek a Alexandr Barabanov o Ukrajině

14. 4. 2014

čas čtení 1 minutaUkrajina je stát, který má, měl a mohl by mít podporu Západu i Ruska. Obě strany od Ukrajiny něco chtějí a v České republice občas jen můžeme hádat co to vlastně je. Pro lepší porozumění problémům je možné zalistovat v historických análech, přečíst si různé analýzy a komentáře. Když máte televizi, můžete si ji pustit a sledovat, poslouchat názory, komentáře a spoustu dalšího, co je prezentováno jako zpravodajství. Nebo se můžeme pokusit hovořit přímo s lidmi, kteří na místě jako je Krym a Ukrajina byli, žijí tam a něco konkrétního vědí a jsou ochotní nám to sdělit. Volíme tedy možnost nesledovat Českou televizi a nečíst iDnes. Zveme do Debatního klubu dvě osobnosti, které jsou ochotné se s námi podělit o své názory.

Miloslav Soušek je starosta Vysokého Mýta a navštívil Krym jako nezávislý pozorovatel v době probíhajícího referenda vyhlášeného krymským parlamentem, v němž obyvatelé ukrajinské Autonomní republiky Krym a města se zvláštním statutem Sevastopol 16. března 2014 hlasovali pro přičlenění Krymu k Ruské federaci. Alexandr Barabanov je podnikatel původem z ukrajinského Kyjeva, žijící dlouhodobě v České republice, který má na události spojené s převratem osobní názor o který je ochoten se s českou veřejností podělit.

Proruští vzbouřenci ignorovali lhůtu ukrajinské vlády, do níž se měli vzdát

14. 4. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ultimátum, které vydal prozatímní ukrajinský prezident proruským aktivistům, kteří okupovali vládní budovy na východě země, aby složili zbraně, jinak dojde k "protiteroristické" operaci, vypršelo, aniž by obě strany učinily jakékoliv kroky.

Lhůta - 9 hodin ráno místního času - minula, poté, co se v New Yorku sešlo mimořádné zasedání OSN a Rusko charakterizovalo hrozbu Ukrajiny, že zmobilizuje armádu, jako "zločinecký rozkaz".

Prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov řekl v pondělí, že operace začne brzo. V neděli večer v televizním projevu k národu přislíbil amnestii pro ty, kdo nestříleli na bezpečnostní jednotky, pokud složí zbraně a opustí okupované vládní budovy.

V neděli proruští aktivisté okupovali další vládní budovy v doněcké oblasti. Kyjev a Washington obviňují Rusko, že podněcuje tyto akce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Farmaceutická firma GlaxoSmithKline "podplácela lékaře v Polsku"

14. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

Farmaceutická firma GlaxoSmithKline čelí žalobě, že podplácela lékaře v Polsku, aby předepisovali její léky. GlaxoSmithKline už předtím čelila obvinění z korupce v Číně a v Iráku.

Bývalý obchodní zástupce firmy GlaxoSmithKline sdělil televizi BBC, že obchodní zástupci firmy GlaxoSmithKline platili úplatky lékařům v Polsku, aby předepisovali její léky. Obvinění se bude vysílat v investigativním pořadu televize BBC Panorama v pondělí večer. Jarek Wisniewski svědčí v pořadu o tom, že v roce 2010 pracoval na marketingovém programu v Polsku, jehož cílem bylo prosazovat lék Seretide proti astmatu.

Deníky Guardian a Washington Post obdržely za Snowdena Pullitzerovu cenu

14. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

Listy Guardian a Washington Post dostaly nejvyšší americké ocenění za novinářskou práci. Byla jim udělena Pullitzerova cena za veřejnou službu, kterou společností prokázaly svými články napsanými na základě informací whistleblowera Edwarda Snowdena o špehování občanů po celém světě, které provádí americká špionážní agentura NSA.

Cena, která byla vyhlášena v New Yorku v pondělí, přichází 10 měsíců poté,co Guardian zveřejnil svůj první text, založený na informacích od Edwarda Snowdena, v němž odhalil, že americká NSA ve velkém množství shromažďuje záznamy o telefonních rozhovorech amerických občanů.

Zelení: ODS a ČSSD rozjely nefér kampaň - zablokovaly všechna veřejná prostranství v Praze

14. 4. 2014

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Strany zelených v Praze

Velká náměstí, okolí stanic metra a velkých obchodních center -- ve všech těchto místech se mají každý den konat po několik týdnů předvolební shromáždění ODS. Ta nahlásila úřadům shromáždění až 500 lidí na každý den nejen pro volby do Evropského parlamentu, ale již i pro komunální volby konané v polovině října. ODS a ČSSD se tak snaží vyšachovat ostatní strany.

Na nahlášených místech se však obvykle žádné akce nekonají. Ve skutečnosti jde totiž o snahu znesnadnit přístup k atraktivním lokalitám politické konkurenci. Zelení proto vyzývají pražské organizace ODS a ČSSD, aby od blokování veřejných prostranství upustily, resp. s nahlášením shromáždění doručili magistrátu generelní souhlas s konáním shromáždění jiných politických subjektů.

XV. seminář České Händelovy společnosti

Dvorní skladatel mocného krále Slunce Ludvíka XIV. - monsieur Jean-Baptiste de Lully

14. 4. 2014

čas čtení 1 minuta

Program:

Dvorní skladatel mocného krále Slunce Ludvíka XIV. - monsieur Jean-Baptiste de Lully

Přednášet bude PhDr. Radek Menoušek, muzikolog, hudební skladatel a barokista.

Pondělí 14. dubna 2014 od 18.00 hodin.

Učebna č. 16 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 - Holešovice, v sousedství stanice metra "Nádraží Holešovice" (trasa "C").

Vstup pro všechny zájemce zdarma.

Cesta na místo konání: Vzhledem k vlakovému nádraží Praha-Holešovice vystoupíme z podzemí metra na opačném konci. Při výstupu ze stanice metra uvidíme přímo proti sobě žlutou školní budovu. Po značeném přechodu vlevo od zastávek tramvají č. 12 a 24 přejdeme koleje a vydáme se rovně podél zeleného plotu vlevo od školní budovy. Do školního areálu vstoupíme po pravé straně v pořadí druhým vchodem. Po schodech vystoupíme do I. patra, kde přímo naproti schodišti přijdeme k učebně č. 16.

Další podrobnosti ZDE

DEBATNÍ KLUB:

Ondřej Chládek a Václav Pecka o řízení státu

14. 4. 2014

čas čtení 1 minutaVe veřejném prostoru dnes zaznívají hlasy, že stát nelze řídit jako podnik. To je nepochybně pravda. Vůbec to však neznamená, že při řízení státu netřeba respektovat principy a sociálně ekonomické zákonitosti, platící pro řízení podniku. Ačkoli pro nejrůznější lidské počínání jsou dnes vyžadovány kvalifikaci potvrzující certifikáty, školení, zkoušky a přezkoušky, nejméně pro tři nejdůležitější obory to však neplatí: založení rodiny a výchova dětí, výkon povolání správného kapitalisty a volené, dokonce i jmenované politické funkce. Mlčmo předpokládáme, že potřebná kvalifikace je v těchto případech "dána shůry" sama od sebe, netřeba ji získávat ani prověřovat. Autorem textu je Ondřej Chládek, člen představenstva stavebního holdingu Enteria, který přijal pozvání do Debatního klubu stejně jako Václav Pecka, který pracuje v oboru public relations a public affairs již 16 let. Jeho specializací jsou politické a systémové analýzy, sociologické výzkumy a zejména public affairs napříč celým politickým spektrem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2014

8. 3. 2014

čas čtení 2 minuty

V únoru 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 52 766,58 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v prosinci 2013 částkou 2625,82 Kč.

Zůstatek byl koncem února 2014 349 778,46 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

33216