Trump šokoval své poradce i spojence USA tvrzením, že Amerika "porazila ISIS"

20. 12. 2018


Donald Trump nařídil stažení všech 2000 amerických vojáků ze Sýrie. Na Twitteru oznámil, že "zvítězil nad Islámským státem". Překvapil tím jak svoje spojence, tak své poradce.

Pentagon a americké ministerstvo zahraničí se octly v nezáviděníhodném postavení, kdy musejí interpretovat Trumpův obrat o 180 stupňů poté, co Trump letos v létě rozhodl o ponechání amerických vojsk v Sýrii s cílem porazit ISIS.
 
 

Trumpovo tvrzení je v rozporu s analýzou jeho vlastní vlády. V srpnu 2018 odhadl Pentagon, že v Sýrii je ještě nejméně 14 500 bojovníků ISIS.

"Tato výzvědná analýza zřejmě ležela  na Trumpově stole přesně v době, kdy vyhlásil, že nad Islámským státem už zvítězil," konstatoval Charles Lister, ředitel oddělení pro boj proti terorismu a extremismu v Ústavu pro blízký východ. Lister poukázal na to, že Islámský stát přijal odpovědnost za útok na město Rakka jen několik minut před Trumpovým tweetem.

Jak Británie, tak Francie mají v Sýrii vojáky a náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood odmítl veřejným prohlášením Trumpovo tvrzení, že Islámský stát byl poražen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
0
Vytisknout
6091

Diskuse

Obsah vydání | 27. 12. 2018