Americký Nejvyšší soud zrušil po padesáti letech ústavní právo na potrat

24. 6. 2022

čas čtení 4 minuty


Americký Nejvyšší soud zrušil rozsudek Roe v. Wade a ukončil tak téměř půlstoletí práva na potrat ve Spojených státech.

Rozhodnutí se rozdělilo podle ideologického klíče, šest konzervativních soudců hlasovalo pro a tři liberálové byli proti.

Missouri se prohlašuje za první stát v zemi, který zcela ukončil potraty, a to na základě stanoviska generálního prokurátora Erica Schmitta.

Před americkým Nejvyšším soudem v pátek odpoledne:

 
Konzervativní skupiny oslavují rozhodnutí nejvyššího soudu, který zrušil rozsudek Roe v. Wade, jako úspěšné završení desetiletí trvající práce na omezení přístupu k potratům.

Bývalý prezident Barack Obama odsoudil rozhodnutí nejvyššího soudu rušící rozsudek Roe v. Wade a označil ho za útok na "základní svobody milionů Američanů":

Rozsudek, který zrušil rozsudek Roeová versus Wade, je vyvrcholením desetiletí práce konzervativců - za asistence prezidenta jménem Donald Trump.

Realitní magnát a hvězda televizních reality show nejprve šokoval svět tím, že vyhrál prezidentské volby v USA, a poté se odměnil své základně tím, že potvrdil tři soudce Nejvyššího soudu v devítičlenném senátu, čímž změnil rovnováhu soudu tak, aby se na další generaci přiklonil ke konzervativcům.

Tato krátká cesta vedla k rozsudku Dobbs v. Jackson Women's Health Organization, který byl zveřejněn tento týden a v němž soudci nejvyššího soudu hlasovali v poměru 6:3 pro zrušení přelomového případu Roe v. Wade, který v roce 1973 přiznal ústavní právo na potrat.


Rozhodnutím nejvyššího soudu o zrušení rozsudku ve věci Roe v. Wade zasadili konzervativci zásadní úder proti přístupu k potratům ve Spojených státech.

Nejvyšší soud rozhodl, že ve Spojených státech neexistuje ústavní právo na interrupci, a zrušil tak precedent stanovený před téměř 50 lety v přelomovém případu Roeová versus Wade - jde o vzácný zvrat dlouho platného práva, který podlomí základy moderních reprodukčních práv v Americe.


Amy Mackinnon, Foreign Policy: Existovala někdy někde jinde takové země jako USA, které mají tolik možností, ale rozhodly se to všechno zničit?Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Teď bude v USA následovat podobné šílenství jako v Brazílii:

Soudce v Brazílii odmítl povolit potrat jedenáctileté dívce, oběti znásilnění, a nařídil její uvěznění, aby nemohla mít potrat.Zvrátit rozhodnutí zaujatého Nejvyššího soudu, kam Trump najmenoval na doživotí ultrapravicové soudce, by mohl pouze Kongres. Sněmovna reprezentantů hájí právo žen na potraty, avšak v Senátu je počet poslanců demokraté 51 a republikáni 49, a jeden demokrat systematicky hlasuje s republikány.

Senát by dokázal zvrátit toto rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, pokud by v něm měli demokraté většinu 60 hlasů ze sta. Jde o to, zda se Amerika dostatečně před podzimními volbami zmobilizuje, aby těchto dodatečných deset demokratických senátorů zvolila. Ve svém pátečním projevu Američany k tomu vyzval Joe Biden.

Potíž je, že historicky je americký Senát nedemokratický. Dává přednost venkovským státům s malým množství ultrakonzervativních voličů, zatímco liberální velkoměsta s miliony občanů jsou v americkém volebním systému oslabovány. Přednost dostávají bigotní venkované.

Kromě toho jsou demokraté často obviňováni, že jsou neschopní. Republikálni jsou naproti tomu velmi efektivní lháři a podvodníci.

-1
Vytisknout
3113

Diskuse

Obsah vydání | 28. 6. 2022