Po nepokojích v Bělorusku tlačí Putin na větší integraci obou států

12. 8. 2020

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že si přeje, aby sousední Bělorusko po sporných prezidentských volbách reaktivovalo plány na větší integraci s Ruskem, informují Andrew Osborn a Tom Balforth.

Putin dále naznačil, že by v Bělorusku měla začít jednání o pokojném předání moci.

Ruský lídr dlouho tlačí na bližší vztahy s Minskem v podobě sjednoceného státu, což Lukašenko dosud odmítal a obviňoval Rusko, že hodlá jeho zemi s 9,5 milionem obyvatel spolknout.

Bělorusko je klíčovým tranzitním státem pro ruskou ropu směřující na západ a Moskva je dlouho považovalo za užitečný nárazníkový stát mezi svým územím a NATO.

Lukašenko na výzvy k politické a vojenské integraci bezprostředně nereagoval. V minulosti poté, co Rusko seškrtalo dotace pro běloruský energetický sektor zanevřel na snahy o hlubší integraci a v předvolebním projevu prohlásil, že Moskva degradovala dříve bratrské vztahy na partnerství.

Minulý týden prohlásil, že ropné spory s Ruskem stály jeho zemi 700 milionů dolarů.

Odmítl také ruskou žádost o zřízení letecké základny na běloruském území a obvinil skupinu zadržených ruských kontraktorů, že se snažili připravovat revoluci, což Moskva odmítá.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4054

Diskuse

Obsah vydání | 18. 8. 2020