Radiace z jaderné katastrofy v Záporoží zasáhne i Českou republiku

18. 8. 2022

čas čtení 5 minut

-  V souvislosti s pokračujícím růstem napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny - největšího jaderného reaktoru v Evropě - vědci z Ukrajinského hydrometeorologického ústavu simulovali šíření radiace v případě jaderné katastrofy v elektrárně.

Vědci zjistili, že při povětrnostních podmínkách posledních dnů by se radioaktivní kontaminace mohla dostat až k Baltskému moři a cestou zasáhnout Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Polsko a také Bělorusko.

Směrem na západ by se radioaktivní kontaminanty dostaly do Moldavska, Rumunska, Srbska, Slovenska, Maďarska a České republiky. 19054

"V této válce nevidím spravedlnost." Ruský voják odhaluje prohnilost v ruské invazi na Ukrajinu

18. 8. 2022

čas čtení 10 minut

Foto: Pavel Filatěv

Pavel Filatěv: "Už prostě nemohu mlčet"

Pavel Filatěv uprchl z vlasti poté, co zveřejnil 141stránkový popis svých zážitků z fronty


Pavel Filatěv si byl vědom důsledků toho, co říká. Bývalý výsadkář chápal, že riskuje vězení, že bude označen za zrádce a že se ho budou jeho bývalí spolubojovníci stranit. Jeho vlastní matka na něj naléhala, aby z Ruska utekl, dokud ještě může. Přesto to řekl.

"V téhle válce nevidím spravedlnost. Nevidím tu pravdu," řekl u nenápadného stolku  kavárny v moskevské finanční čtvrti.

"Nebojím se bojovat ve válce. Ale potřebuji cítit spravedlnost, pochopit, že to, co dělám, je správné. A myslím si, že to všechno selhává nejen proto, že vláda všechno ukradla, ale i proto, že my, Rusové, necítíme, že to, co děláme, je správné."

Před dvěma týdny Filatěv na své stránce na sociální síti VKontakte zveřejnil 141stránkovou bombu: den po dni popsal, jak byla jeho výsadková jednotka vyslána z Krymu na pevninskou Ukrajinu, jak vstoupila do Chersonu a obsadila přístav a jak se více než měsíc zakopávala pod těžkou dělostřeleckou palbou u Mykolajivu - a pak jak byl nakonec zraněn a evakuován z konfliktu s oční infekcí.


V té době už byl přesvědčen, že musí odhalit prohnilost  v jádru ruské invaze na Ukrajinu. "Seděli jsme pod dělostřeleckou palbou u Mykolajiva," řekl. "V tu chvíli jsem si už myslel, že tady děláme jenom kraviny, na co nám ta válka sakra je? A opravdu mě napadlo: 'Bože, jestli to přežiju, tak udělám všechno pro to, abych to zastavil'."

 19044

Mezitím v Absurdistánu 220: Otrava řeky Odry, havárie křesťanských poutníků a šílená učebnice

18. 8. 2022 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Tématem minulého týdne je samozřejmě katastrofální otrava řeky Odry. Jak je v Polsku v současné době obvyklé, existují zde dva narativy. Opozice - a v podstatě všichni ostatní - viní vládu. PiS se zase snaží svalit vinu na Němce. A úklid - stejně jako všechno, co je v této zemi skutečně třeba udělat - provádějí většinou místní zastupitelstva a dobrovolníci.

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko "jmenovalo nového velitele v Černém moři"

18. 8. 2022

čas čtení 7 minut

 

- Ruské síly dosáhly jen minimálního pokroku,sděluje  Oleksij Arestovič; Moskva údajně jmenovala Viktora Sokolova novým vojenským velitelem na Krymu

- Čtvrteční ruské údery na Charkov:


- Rusko vyměnilo velitele své černomořské flotily na Krymu poté, co poloostrovem tento týden otřásly výbuchy. Ruská tisková agentura RIA s odvoláním na své zdroje uvedla, že Igor Osipov byl nahrazen Viktorem Sokolovem. Pokud by se to potvrdilo, znamenalo by to jeden z nejvýznamnějších vyhazovů vojenského představitele v dosavadním průběhu války. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské síly po nedávných úderech na Krymu   přesouvají letadla   mimo dosah ukrajinských sil. "Okupanti provádějí opatření k částečnému přesunu letecké techniky z předsunutých letišť na Krymu na záložní letiště a letiště trvale dislokovaná na území Ruské federace." 

- Estonsko bylo zasaženo rozsáhlými kybernetickými útoky poté, co odstranilo památník tanku ze sovětské éry z regionu, jehož obyvatelstvo je převážně etnicky ruské, uvedla jeho vláda.

Estonská vláda trvá na tom, že dopad útoku byl omezený a proběhl "z velké části bez povšimnutí".

- Rusko varovalo, že může uzavřít Záporožskou jadernou elektrárnu, pokud bude Ukrajina pokračovat v ostřelování zařízení - což Kyjev popřel.

Šéf ruských sil radioaktivní, chemické a biologické obrany uvedl, že při úderech byly poškozeny záložní podpůrné systémy budovy.

Igor Kirillov dodal, že v případě havárie by radioaktivní materiál zasáhl Polsko, Německo a Slovinsko.

Rusko i Ukrajina se vzájemně obvinily z organizování útoků na elektrárnu a obě strany  obvinění odmítly.

Rozhovor Britských listů 519. Prague Pride: Jak se staví Češi vůči homosexuálům?

15. 8. 2022

čas čtení < 1 minutaJeden mimopražský politik v souvislosti s pražským pochodem Prague Pride napsal: „Jako ateista říkám: Bůh ochraňuj tuto zemi!“ Co to znamená a jaký mají Češi postoj vůči minoritám a homosexuálům? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Bohumilem Kartousem. Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 16. srpna 2022.

 18974

Hospodaření OSBL za červenec 2022

1. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V srpnu 2022 se poprvé v historii Britských listů zatím vybralo tak málo finančních příspěvků na provoz, že nebude možné uhradit skromný honorář našim třem redaktorům. Prosíme, přispějte, pokud máte zájem zachovat existenci Britských listů. (JČ)

V červenci 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 42 462.13 Kč výdaje byly  53 176.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže rychle směřujeme k nule. Zůstatek ke konci července byl 14 660.49 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci červenci 2022.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 18207

Zavři oči a mysli na Ukrajinu

18. 8. 2022 / David Marenčák

čas čtení 7 minut

V rámci naprosté bezradnosti při řešení blížícího se nedostatku plynu, kdy půl roku v této věci vláda neudělala nic podstatného a nepodstatného, ani co by se za nehet vešlo, zachovala věrnost své asociální ideologii a dopadlo to jako vždy – z vlády vypadlo restriktivní lejstro, v podobě nové vyhlášky o omezení vytápění,  respektive výrazné snížení tepelného standardu, a to včetně sociálních a zdravotnických zařízení.

Nepředstavujte si, že nová vyhláška o tepelných standardech se týká jen paneláčníků, co si v bytech topí na 27 a bude jim stačit, že nebudou chodit v bytě v trenkách. Vláda navrhuje snížení teplot i na pracovištích, kde i současná právní úprava není ani v nejmenším zpovykaná. Chtějí snižovat teploty také v pečovatelských a zdravotnických institucích, šetřit na nejzranitelnějších, dokonce i v ordinacích a operačních sálech, kde rozmařilí chirurgové nechtějí mít prochladlé prsty.

 18530

Ruská hra: Rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským

17. 8. 2022

čas čtení 15 minut

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij se během posledních šesti měsíců stal inspirativním válečným vůdcem a zastáncem své země. Během hodinového rozsáhlého rozhovoru s deníkem The Washington Post v prezidentské kanceláři, kde jsou chodby temné a obložené pytli s pískem na ochranu před ruským útokem, Zelenskij hovořil o amerických varováních o tom, že se Rusko chystá zahájit rozsáhlou invazi - a o tom, zda jim věřil.

Následuje přeložený a lehce upravený přepis úryvků z rozhovoru, píše Washington Post.

30898

Zákazy ruské kultury a cestování obyčejných Rusů hrají Putinovi do karet

18. 8. 2022

čas čtení 5 minut

Za Stalina a během studené války byla izolace sovětských občanů od Západu - a vlastně od okolního světa obecně - klíčovým sovětským cílem. Zabránit jim v návštěvě Západu bylo nezbytné, aby se nedozvěděli o hlubokém srovnatelném selhání sovětského komunismu a aby se nesetkali se svými bývalými krajany, kteří po ruské revoluci a druhé světové válce uprchli na Západ, píše Anatol Lieven.

 18930

Zákaz cestování Rusů na Západ nenahraje Putinovi do karet, naopak

18. 8. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 

Anthony Lieven nemá pravdu, když kritizuje návrhy některých evropských politiků, aby byla zakázána turistika Rusů na Západ, zatímco ruská armáda vraždí ukrajinské děti a důchodce. Argument, že takový zákaz napomůže Putinově propagandě, je pošetilý: Putinova propaganda lže jako když tiskne bez ohledu na to, co kdo na Západě říká a vytváří virtuální realitu bez ohledu na fakta. Putin bude vždycky tvrdit, i když by se vůči jeho vražednému režimu choval Západ jakkoliv vstřícně, že "USA a Evropská unie" vedou proti Rusku válku, jíž se Rusko snaží zničit.

 16510

Hospodářský rozvrat Británie coby skutečné dědictví Borise Johnsona?

18. 8. 2022

čas čtení 8 minut

Velká část světa se potýká s vysokou inflací a pomalým hospodářským růstem, které částečně způsobila pandemie, a s energetickou a potravinovou krizí, kterou ještě více prohloubila ruská invaze na Ukrajinu.

Přesto jsou na tom některé země hůře než jiné. Zvláště zranitelná je Británie po brexitu. Je izolována od svých někdejších evropských partnerů, její evropský dovoz a vývoz podléhá obrovskému množství papírování, cel a kontrol a již nyní trpí politickými otřesy - Boris Johnson je třetím premiérem od hlasování o brexitu, jehož odvolali kolegové z Konzervativní strany. Británie zároveň čelí prudkému hospodářskému protivětru, informuje Sasha Abramsky.

 18993

Dvě třetiny britských rodin se do ledna 2023 ocitnou v energetické chudobě, zjistil výzkum

18. 8. 2022

čas čtení 1 minuta

 

Odhaduje se, že 45 milionů Britů  bude mít tuto zimu problémy s placením účtů za energie

Podle výzkumu se dvě třetiny britských domácností ocitnou do ledna v pasti energetické chudoby, protože plánovaná nedostatečná vládní podpora způsobí, že i domácnosti se středními příjmy budou mít problémy s placením účtů.

18 milionů rodin, což odpovídá 45 milionům lidí, bude snažit vyjít s penězi poté, co se v říjnu a lednu předpokládá další zvýšení stropu pro ceny energií.

Odhaduje se, že 86,4 % párů důchodců se dostane do energetické chudoby, která je tradičně definována jako situace, kdy náklady na energie přesahují 10 % čistého příjmu domácnosti, a 90,4 % osamělých rodičů se dvěma a více dětmi.

Tyto údaje přicházejí poté, co inflace v Británii  vzrostla na 40leté maximum 10,1 %

Varování, že 65,8 % všech britských domácností se do ledna ocitne v energetické chudobě, následuje po revidovaných prognózách poradenské společnosti Cornwall Insight z minulého týdne, podle nichž by roční účty za energie mohly od ledna přesáhnout 4 200 liber, tedy 10 500 Kč měsíčně.

Zastánce spotřebitelů Martin Lewis označil nejnovější prognózu za "tragickou zprávu" a vyzval britskou "zombie vládu", aby předložila okamžitý akční plán na pomoc domácnostem.
 
Zdroj v angličtině ZDE

 18934

Velká Británie: Souboj o premiérské křeslo je volbou mezi úspornými opatřeními a fanatismem

18. 8. 2022

čas čtení 6 minut

Kabinet Borise Johnsona se zapíše do dějin jako rekordman - ovšem ne kvůli úspěchům.

Jeho vláda začala špatně. Johnson po svém jmenování premiérem utrpěl v Dolní sněmovně řadu porážek. Podle britské ústavy nejsou premiéři voleni přímo, ale zastávají svůj úřad na základě schopnosti získat důvěru parlamentu. Pokud si vláda nedokáže udržet většinu v Dolní sněmovně, má odstoupit. Johnson prohrál první čtyři hlasování v parlamentu a na podzim 2019 prohrál celkem 12 hlasování, píše David Renton.

30775

Klimatická nouze: Evropa je vyprahlá, farmy leží ladem, zatímco jezera a řeky vysychají v důsledku nejhoršího sucha od Kristových dob

18. 8. 2022

čas čtení 3 minuty

Evropa se potýká s velkým suchem, které se opakuje jednou za 500 let, a proto se její řeky mění v mělké potoky a jezera v mizející kaluže. Mohutný Rýn v Německu má tak nízkou hladinu, že možná brzy nebude splavný. Největší jezero v Itálii rychle mizí. To jsou katastrofické události, které si lze jen těžko představit. Sucho se prohlubuje a očekává se, že se rozšíří na téměř polovinu kontinentu, píše Juan Cole.

 

 17486

Trump možná brzy oznámí prezidentskou kandidaturu

18. 8. 2022

čas čtení 4 minuty

Donald Trump a jeho spojenci z Republikánské strany (GOP) využili zprávy o tom, že FBI minulý týden provedla domovní prohlídku v bývalém prezidentském sídle Mar-a-Lago na Floridě, aby vyvolali pobouření na pravici, a podpořili tak získávání finančních prostředků. Zdroje blízké Trumpovi sdělily CNN, že bývalý prezident získal "novou vlnu povzbuzení". Anonymní zdroje z Trumpova okolí v pondělí sdělily televizi Fox News, že oznámení přijde "brzy", píše Mike Ludwig

29549

Srí Lanka se zhroutila jako první, ale rozhodně nebude poslední

18. 8. 2022

čas čtení 6 minut

Jako Srílančan považuji sledování mezinárodních zpráv o ekonomické a politické implozi své země za něco podobného, jako kdybyste se objevili na vlastním pohřbu a všichni spekulovali o tom, jak jste zemřeli.

Západní média obviňují Čínu, že nás vlákala do dluhové pasti. Tucker Carlson tvrdí, že nás zabily ekologické a sociální programy a řízení podniků. Všichni obviňují Rádžapaky, zkorumpovanou politickou dynastii, která nám vládla, dokud ji minulý měsíc nevyhnaly masové protesty rozzlobených Srílančanů, píše na stránkách New York Times Indrajit Samarajiva.

 19046

Co nám říká domovní prohlídka v Mar-a-Lago o české demokracii

17. 8. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

FBI prohledala rezidenci Mar-a-Lago ve floridském Palm Beach kvůli tajným dokumentům ukradeným exprezidentem Trumpem. Mezitím byl v ČR odložen jasný dotační podvod týkající se reklamy na Babišově Čapím hnízdě, zjistili jsme, že policisté v civilu, dokonce občas v Babišově verzi MAGA čepice, chrání expremiérovu nekampaň k prezidentským volbám a zaklekávají přitom nezletilce. A aby toho nebylo málo, Babiš drzý jako opice píše vládě, že prý nemá ani mluvit o deagrofertizaci státní správy a neoprávněných dotacích pro jeho holding.

 19053

Hádka jako zvládání epidemie podle ministra Válka

17. 8. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V pondělí jsem pozorně poslouchal Dvacet minut Radiožurnálu, kde ministr zdravotnictví Válek hovořil o boji proti COVIDu, financování zdravotní péče atd. Zaujalo mne jeho tvrzení, že Národní ústav pro zvládání epidemie je vytvořen tak, aby se v něm odborníci mohli hádat, dokonce tvrdě hádat. Pan ministr zmínil pár jmen, u nichž jsem si říkal, že hlavní důvod, proč tam jsou, bylo jejich mediální vystupování během pandemie.

 19048

Česká neohomofobie pochází z "buranizace" národa, ale Vondrák/nevondrák,ČR je pro gaye pořád ještě velmi dobré místo

17. 8. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut

 

Češi už organicky nepatří do západní Evropy. Národ se obrátil zpět do předmasarykovského venkovského režimu východní Evropy a stal se pouhým vazalem maďarské sféry kulturního vlivu.

"Filip bude spát s vámi," informovala mě Šárka, přítelova švagrová. Byli jsme v rodinné chalupě a její pětiletý syn rád hrál fotbal se svým brazilským "strejdou", takže raději chtěl strávit  noc v posteli mezi mnou a Zdeňkem. Nevěřil jsem vlastním uším. To myslela vážně, že dá chlapce spát do postele s homosexuálním párem?

30027

Sankce vůči Rusku podněcují vznik nové Hedvábné stezky

18. 8. 2022

čas čtení 4 minuty

Když Rusko napadlo Ukrajinu, vymazalo se z mapy euroasijských dopravních koridorů spojujících Čínu s Evropou. Současně vdechlo nový život skomírajícím trasám, které by umožnily cestování zboží přes euroasijskou pevninu, aniž by muselo projíždět Ruskem. Otevřely se také dveře k většímu propojení Ruska s Blízkým východem a jižní a jihovýchodní Asií, soudí James Dorsey na webu Responsible Statecraft.

 19049

Hlavní příčinou bezdomovectví jsou úrazy hlavy, nikoli zneužívání alkoholu nebo drog

17. 8. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut

Studie, která shromáždila výsledky výzkumů z Austrálie, Kanady, Japonska, Jižní Koreje, Velké Británie a USA, zjistila, že 53 % bezdomovců utrpělo úraz mozku

Kdo z vás neviděl na ulici bezdomovce, který mluví "do vzduchu"? Když jsem se stal šéfredaktorem časopisu Nový Prostor, který prodávají lidé bez domova (a polovinu ceny časopisu  si nechávají pro sebe), otevřel se mi úplně nový svět. Jako každý jsem měl nějaké mylné představy a stereotypy o tom, co je to za lidi a proč tak skončili. Neustálé setkávání s nimi však přineslo hlubší porozumění bezdomovcům  jako skupině a poskytlo mi opakující se společné rysy, které vedly k ostřejšímu pochopení zdroje jejich těžké situace.

 18196

Anglie musí snížit spotřebu masa, aby se vyhnula klimatickému kolapsu, říká potravinový car

17. 8. 2022

čas čtení 3 minuty

 

Čelný britský odborník na stravování Henry Dimbleby varuje, že tento krok je politicky toxický, ale je to jediný způsob, jak dosáhnout udržitelného využívání půdy a zabránit ekologickému kolapsu.


Dimbleby se domnívá, že pro udržitelné využívání půdy v Anglii je nutné snížit spotřebu masa o 30 % během 10 let.


Podle potravinového cara britské vlády je jediným způsobem, jak dosáhnout udržitelného využívání půdy v této zemi a zabránit ekologickému rozpadu, výrazné snížení spotřeby masa a mléčných výrobků.

 18985

Studie: Proč někteří lidé trpí COVIDem-19 více než jiní

17. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

V současné době se COVIDem-19 infikuje velké množství lidí. Naštěstí většina z nich pociťuje jen mírné příznaky, z velké části díky vysoké proočkovanosti. U některých jedinců však má onemocnění mnohem závažnější trajektorii a naše chápání základních příčin je stále nedostatečné. Lidský genom může být klíčem k tomu, proč je COVID-19 pro některé lidi závažnější než pro jiné. Tým vědců z Berlínského institutu zdraví v Charité (BIH) spolu s kolegy z Británie a Kanady našel geny a proteiny, které přispívají k vyššímu riziku závažného onemocnění COVIDem-19. Jejich zjištění byla nyní zveřejněna v časopise Nature Communications.

 17692

Kam se podělo poučení z Afghánistánu?

17. 8. 2022

čas čtení 13 minut

Od kolapsu Afghánistánu uplynul jeden rok, a zatímco se svět posunul k jiným otázkám, je důležité si pamatovat klíčová ponaučení z tohoto konfliktu – když už pro nic jiného, ​​tak proto, abychom se v budoucnu vyhnuli opakování stejných chyb, napsal John Manza.

 18196

Nejškodlivější zemědělské produkty? Hovězí a jehněčí maso z ekologického zemědělství, které se krmí na pastvinách

17. 8. 2022

čas čtení 9 minut

 

Studie nákladů uhlíku zveřejněná v časopise Nature zjistila, že zatímco celosvětové průměrné náklady na sójové boby činí 17 kg oxidu uhličitého na každý kilogram bílkovin, průměrné náklady uhlíku na kilogram hovězí bílkoviny jsou ohromujících 1250 kg.

Přibližně 28 % světové půdy se využívá jako pastviny
Analýza: V porovnání s produkcí masa a mléka je plocha půdy využívané k pastvě obrovskáSnad nejdůležitější ze všech environmentálních otázek je využití půdy. Každý hektar půdy, který využíváme pro průmysl, je hektar, který nemůže podporovat divoké lesy, savany, mokřady, přirozené pastviny a další důležité ekosystémy. Zemědělství přitom využívá mnohem více půdy než jakákoli jiná lidská činnost.

Jaké zemědělské produkty na světě nejvíce škodí? Možná vás překvapí odpověď: ekologické, pastvou krmené hovězí a jehněčí maso. Uvědomuji si, že je to šokující tvrzení, píše George Monbiot. Ze všech tvrzení v mé nové knize Regenesis vyvolalo největší hněv. Ale já se nesnažím lidi vytočit. Snažím se prezentovat fakta. Dovolte mi to vysvětlit.

Rozhovor Britských listů 518. Jak teď změní umělá inteligence náš svět?

12. 8. 2022

čas čtení < 1 minuta

 

O tom hovoří Bohumil Kartous se Sarou Polak, antropoložkou a archeoložkou, absolventkou Oxfordské univerzity, která se svým týmem na ČVUT specializuje na umělou inteligenci a na to, k jakým radikálním společenským změnám dojde v důsledku epochální revoluce, před kterou právě stojíme. Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. srpna 2022.

 19041

USA "chtějí zničit Rusko", zachránit Kreml může jen úplná porážka Ukrajiny

17. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

Rusko čelí vážné hrozbě etnického separatismu nikoli ze strany emigrantských vůdců pracujících pro Západ, ale ze strany aktivistů uvnitř země, kteří nyní tvoří pátou kolonu proti zemi, říkají ruští poslanci. A jediný způsob, jak porazit tuto hrozbu, je dosáhnout konečného vojenského vítězství nad Ukrajinou, tvrdí jeden z nich, Alexandr Borodaj.

Rozhovor Britských listů 514. Proč šíří v Česku dezinformace tolik lidí postižených exekucemi?

29. 7. 2022

čas čtení 1 minuta"V lednu jsem popsal dílo milionem zadluženého malíře pokojů, který tisíce lidi odrazoval od očkování a na covid jim prodával koňskou pastu. Netík pak fandům na FB odvysílal video, v němž mi vyhrožoval. Teď je za něj u soudu kvůli šíření poplašné zprávy," píše na Twitteru Lukáš Valášek. Jenže dezinformátoři se trestním stíháním od šíření destabilizujících nesmyslů a lží odradit nenechají a česká policie je v té věci v podstatě neschopná. Velmi zajímavou otázkou je, proč je tolik dezinformátorů v Česku v exekuci. Na to v tomto rozhovoru s Janem Čulíkem poukazuje Albín Sybera. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnítelevizi.cz od pátku 29. července 2022.


 

Ukrajina se snaží vyvolat chaos v ruské armádě, vysvětluje Zelenského poradce

16. 8. 2022

čas čtení 6 minut

 

Mychajlo Podoljak říká, že cílem budou ruské zásobovací linie, a předpovídá podobné útoky, jako byl výbuch na krymské letecké základně minulý týden


Podle klíčového poradce prezidenta Volodymyra Zelenského je Ukrajina zapojena do protiofenzívy, jejímž cílem je vyvolat "chaos uvnitř ruských jednotek" údery na zásobovací linie útočníků hluboko na okupovaných územích.

Mychajlo Podoljak řekl deníku Guardian, že v "příštích dvou až třech měsících" by mohlo dojít k dalším útokům podobným úterním záhadným úderům na železniční uzel a leteckou základnu na Krymu, a zničení  ruských válečných letadel na krymském letišti Saky z minulého týdne.

Ruská agrese na Ukrajině. Na Krymu hoří muniční sklad

16. 8. 2022

čas čtení 12 minut

- Na Ruskem okupovaném Krymu došlo v úterý  k řadě útoků: První útok se odehrál v muničním skladu u Džankoje na severu země, kde byla poškozena železniční stanice a dva lidé byli zraněni. Dále se objevily zprávy o výbuchu asi 93 km jižně v Simoferopolu. Nyní přicházejí zprávy o explozích a černém dýmu na vojenské letecké základně v Gvardějsku nedaleko středu regionu. Ukrajina se v tuto chvíli tváří zdrženlivě, zda za těmito útoky stojí její ozbrojené síly, ale ruské ministerstvo obrany plně vystoupilo a označilo je za "sabotážní akce".


-  Po explozích na Ruskem okupovaném Krymu ruské síly udeřily zpět, raketové útoky byly hlášeny v severní Žytomyrské oblasti. Na krátkou chvíli dnes byla na celé Ukrajině vyhlášena pohotovost leteckých sirén.

Ukrajina sděluje, že zasáhla základnu využívanou polovojenskými jednotkami Wagner Group

16. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

 
Kyjev tvrdí, že zařízení využívané ruskou skupinou bylo zničeno při "přesném úderu", zasažen byl i most u Melitopolu

 

 
Ukrajina konstatuje, že zasáhla základnu využívanou stínovou ruskou polovojenskou skupinou Wagner a také most u okupovaného města Melitopol.

30689

Dvojvariantní vakcína proti covidu byla v Británii schválena pro posilovací očkování

16. 8. 2022

čas čtení 5 minut

 
Britský regulační orgán dal zelenou vakcíně  Moderna, která je určena proti původní variantě covidu i proti omikronu


Vakcína určená proti dvěma různým formám covidu  bude v Británii nabízena v rámci podzimního posilovacího očkovacího programu poté, co ji schválil britský regulační orgán.

Očkovací látka, kterou vyrábí americká společnost Moderna, útočí nejen na původní koronavirus - jak je tomu u v současnosti používaných vakcín - ale je určena speciálně pro variantu omikron BA.1, která minulou zimu vyvolala v Británii vlnu nákazy.

Spojené království je první zemí, která schválila bivalentní vakcínu známou jako "Spikevax bivalent Original/Omicron", čímž dala zelenou jejímu použití jako posilovací vakcíny pro osoby starší 18 let.

Rozhovor Britských listů 517. Jak opravdu cestováním poznat svět a přitom ho nezničit

9. 8. 2022

čas čtení < 1 minutaTuristika za účelem dovolených se stala v posledních letech masovým jevem a zvlášť letos v létě - zřejmě je to důsledkem předchozí covidové izolace a zároveň obav z toho, jak lidé zchudnou na podzim - jezdí Češi do zahraničí jako posedlí. Jakým způsobem se ale osvobodit od toho, abych si - třeba na pláže v Chorvatsku - prostě jen nepřinesl svůj domácí, český způsob života a byl schopen poznat, co se v zahraničí vlastně děje a jaké to tam je? O autentickém a ekologickém způsobu poznávání cizích krajů hovoří v tomto prázdninovém Rozhovoru Britských listů s cestovatelem Mikym Škodou Bohumil Kartous. Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 9..srpna 2022.

 19044

Řeka Odra: záhada hromadného úhynu ryb přetrvává, toxické látky prý nebyly nalezeny

16. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

 

Polští vědci zjistili zvýšený obsah soli až poté, co byly v řece Odře nalezeny tisíce mrtvých ryb

 

Příčina "katastrofálního" hromadného úhynu ryb v řece Odře zůstává i nadále záhadou poté, co polští vědci uvedli, že laboratorní testy zjistily v této středoevropské vodní cestě zvýšenou hladinu soli, ale žádné jiné toxické látky.

Německé obce zakázaly koupání a rybaření v Odře poté, co byly v řece dlouhé 840 km, která protéká z České republiky do Baltského moře podél hranic mezi Německem a Polskem, nalezeny tisíce mrtvých ryb.

Rozhovor Britských listů 516. Zdravotnictví: Zuří inflace, a tak vláda snížila příspěvky na státní pojištěnce

4. 8. 2022

čas čtení < 1 minutaInflace v ČR se přibližuje dvaceti procentům. Jak v takové situaci přežívá zdravotnictví? Na to se Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů ptá Martiny Hvozdenské, odborářky a zdravotní sestry, která pracuje v nemocnici ve Zlíně. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5.srpna 2022.

 19045

Obyvatelé Hrdlořez bojují proti nesmyslnému mostu nad mostem v přírodním parku

16. 8. 2022

čas čtení 5 minut

 Foto: Vizualizace budoucího nesmyslného mostu

tisková zpráva spolku Hrdlořezská zvonička

Státní organizace Správy železnic v tichosti připravila mnohamiliardové přemostění dvou železničních mostů v jednom z nejmalebnějších pražských zákoutí a oblíbeném rekreačním místě Pražanů - přírodním parku Smetanka v Praze 9 - Hrdlořezích. Modernizace traťového úseku Praha-Libeň - Praha -Malešice, I. stavba usiluje o získání územního rozhodnutí a stavebního povolení a její vznik provází celá řada alarmujících skutečností a vedle mnoha otazníků i indicie možného korupčního jednání.

Rozhovor Britských listů 515. Vládní pomoc občanům by měla být cílená podle výdajů na bydlení

2. 8. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s ekonomem Filipem Pertoldem z CERGE-EI o prohlubující se ekonomické krizi v ČR a o tom, jak jí čelit. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz od úterý 2. srpna 2022.

 18169

Podle nové studie by jaderná válka způsobila celosvětový hladomor, při kterém by zahynulo více než pět miliard lidí

16. 8. 2022

čas čtení 5 minut

 

Podle generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese je lidstvo "jen jedno nedorozumění, jeden chybný výpočet od jaderného zničení".


Podle nové studie by v případě plnohodnotné jaderné války mezi USA a Ruskem zemřelo hlady více než pět miliard lidí.

Důsledky takového konfliktu by byly katastrofální pro produkci potravin, zjistili klimatologové z Rutgersovy univerzity v recenzované studii zveřejněné v souvislosti s válkou na Ukrajině.

"Údaje nám sdělují jediné: musíme zabránit tomu, aby k jaderné válce vůbec došlo," uvedl jeden z autorů, profesor Alan Roebuck.

 19042

"Je to šílenství": Ukrajina zadržuje dech, když Putin mění jadernou elektrárnu ve frontovou linii

15. 8. 2022

čas čtení 9 minut

Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, slouží jako krytí pro Rusy, kteří odpalují rakety na území ovládané Ukrajinou

 

Na jedné straně Dněpru je v mlze vidět Záporožská jaderná elektrárna. Šest jaderných reaktorů a chladicí věže se tyčí nad nádrží vybudovanou Sověty. Na protějším břehu se nachází Nikopol, město na jihu Ukrajiny známé svou kozáckou minulostí a moderními továrnami na výrobu trubek a hutních materiálů.

Vzdálenost mezi nimi je sedm kilometrů. Nebo, měřeno raketovou technikou, asi 15 sekund: To je doba, za kterou raketa Grad vypálená ruskými vojáky zakotvenými v atomové stanici narazí do kaštanových bulvárů Nikopolu. Je to malý a děsivý interval mezi životem a smrtí, píší Luke Harding a Christopher Cherry z Nikopolu.

 19043

Poznámky k rozhovoru o Prague Pride

15. 8. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

K rozhovoru Jana Čulíka s Bohumilem Kartousem o Prague Pride a postoji Čechů k homosexualitě bych měl několik poznámek.

Např. to že si anglikáni v New Hampshire svého času zvolili homosexuála, který žil otevřeně s mužem, za biskupa (jedná se o člověka jménem Gene Robinson, má heslo na wikipedii), zatímco anglikáni přibližně v té samé době v Ugandě prosazovali návrat kriminalizace homosexuality (homofobní zákony přivezla do těchto zemí paradoxně Británie, kde dnes mají gay marriage, ale kde ještě v 50. letech byl Turing za to, že má milence, odsouzen k chemické kastraci – pokrok, který Británie udělala, je možné docenit jen v tomto kontextu).

 17834

Proti destrukci přírody

15. 8. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 7 minut

Souhlasíme s tím, aby destrukce přírody probíhala v současném rámci nebo napříště každé ráno vstaneme s tím, že tomu svými skutky budeme bránit? (aneb skutečný život nejsou žádná kouzla, jen selský rozum)

Třetím rokem žijeme na venkově, před tím též v domku se zahradou - ve městě. K tomuhle textíku mne vede myšlenka, že každý (dokonce i všechny korporace) by měl nejen v době krize hospodařit přiměřeně zdravě. Kdysi jsme se usmívali přísloví, že „dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí“ (zdá se, že smích už nepřichází a možná tomu tak bude docela dlouho). V našem novém domově se snažíme používat často i tvrdě nabyté zkušenosti, přístupy blízké přírodě, dobré rady moudrých lidí, selský rozum... a kašleme na předsudky.

15877