Rozhovor Britských listů 304. Brání antikomunismus Čechům, aby poznali svou historii?

27. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta


Brání stereotypní mytologické představy o vlastní národní minulosti Čechům v porozumění své historii i své současné situaci? Proč nemají Češi tradici geopolitického přemýšlení a co se proti tomu dá dělat? Na tato témata, ve světle nedávné kontroverze týkající se skandálních útoků na historika Michala Pullmanna, hovoří Jan Čulík s politologem Václavem Žákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 29. července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Stalinský hon na Pullmanna

27. 7. 2020 / Tomáš Korda

čas čtení 6 minut

 

Až v samotném závěru debaty na DVTV s Michalem Klímou se děkan Filosofické fakulty strefil do černého a vystoupil z defenzivní pozice. Když mu Daniela Drtinová předhodila twitterový výrok pana Kalouska, že prý bolševickou slinou špiní pověst Filosofické fakulty, centra svobodného bádání a obhajoby svobody jednotlivce, Michal Pullmann snad nemohl reagovat lépe, když tento slovník Miroslava Kalouska označil za slovník stalinský.

Pullmannův zpětný úder – jinak známý především z bojových umění – se nesnažil pacifisticky zadržovat agresivitu útočníka, nýbrž humanisticky obrátit útočnou energii agresora proti němu samému a přemoci ho tak jeho vlastní silou.

Pokud se opravdu nebojíte Facebooku, nedáváte pořádně pozor

27. 7. 2020

čas čtení 6 minut

 
Kdyby nebylo Facebooku, nedošlo by k brexitu


V roce 2016 jsme to ještě nevěděli. Byli jsme naivní. Ještě jsme si tehdy mysleli, že nás sociální sítě propojují a že je to prospěšné. Že se technologie rovná pokroku, píše Carole Cadwalladr.

O čtyři roky později víme už příliš mnoho. A přesto, ukazuje se, nerozumíme ničemu. Víme, že sociální sítě jsou požár v odpadkovém koši a že svět hoří. Ale je to jako nynější pandemie. V principu rozumíme, jak děsivě by to mohlo dopadnout. Avšak zůstáváme beznadějně lidskými. Stále optimisty. Samozřejmě, že bude vakcína. Protože přece musí vzniknout, ne?

V případě Facebooku se už to nejhorší stalo.   Jen si to nepřiznáváme. A žádná vakcína nás nezachránila. Co se týče roku 2020 - no, uvidíme. 

Rozhovor Britských listů 303. Vrací se česká politická scéna k stalinismu?

23. 7. 2020

čas čtení 2 minuty


Is the Czech political scene returning to Stalinism?

(English subtitles. For English, scroll below)

Mezi populistickými excesy na české politické scéně nyní vznikl další pozoruhodný extrém. Takzvaní "demokraté", antikomunisté brutálně zaútočili na nezávislost práce historiků, když odmítl děkan pražské filozofické fakulty UK Michal Pullmann vyvěsit fotografii Milady Horákové s nápisem "Byla zavražděna komunisty". Jak v padesátých letech jsou organizovány rezoluce za Pullmannovo propuštění. Zjednodušené ideologické interpretace ať zprava, nebo zleva, jsou však nesmírně nebezpečné, protože společnost přece musí mít možnost nezávisle zkoumat svou minulost. Realita je složitá a žádná jediná pravda neexistuje. Nejdůležitější jsou otázky, ne odpovědi. O nejnovější, velmi znepokojující kulturní válce na české politické scéně hovoří Jan Čulík s historičkou Muriel Blaive. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24 . července 2020.

A new political extreme has arisen on the Czech political scene amongst the current populist excesses. The so called "democrats", i.e anti-communists, have brutally attacked Dr. Michal Pullmann, historian and Dean of the Arts Faculty of Charles University in Prague, for refusing to display the image of Milada Horáková, a non-communist politician executed in the 1950s, with an inscription "Murdered by Communists". Letters are being sent to the university management, demanding that Dr. Pullmann be sacked. It is an unprecedented attack against the integrity of historical research in the Czech Republic. Simplified ideological interpretations are extremely dangerous, whether they be left-wing or right-wing. Surely any society must have the right independently to examine its past. Reality is complex and there is no single, unique truth. Questions are much more important than answers. Jan Čulík discusses this latest, very disturbing culture war with the historian Muriel Blaive. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 24th July 2020.

Asi nejlepší analýza "kauzy Pullmann", upozorňuje Ivo Baran:

Stalinismus, děkan Pullmann a další promarněná debata o komunistické minulosti

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Předchozí rozhovory s Muriel Blaive:

Zoufalý k zoufalému

27. 7. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

 



Jiří Paroubek se vrací do ČSSD, má být poradcem šéfa strany Jana Hamáčka. Což o to, Jiří Paroubek nepochybně byl českým politickým gigantem, který získal ve sněmovních volbách 2006 přes 32 procent hlasů. Je to už 14 let.

Pak z ČSSD odešel, založil si vlastní politickou stranu, národně socialistickou, a ve volbách, žádných, nikdy už neuspěl. V roce 2018 zkoušel kandidovat do Senátu v obvodu Ostrava-město. Chtěl tehdy kandidovat za ČSSD, ale ta ho nechtěla. Nakonec do toho šel sám a se ziskem 6,9% skončil na krásném sedmém místě.

Socialistický realismus Donalda Trumpa

27. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta

Bílý dům údajně vydal tento obraz, na němž historické osobnosti Spojených států, včetně prezidentů Kennedyho a Reagana i četných afroamerických osobností podporují Donalda Trumpa, tvrdí jeho autor, nadšený stoupenec Donalda Trumpa Jon McNaughton ZDE

Podobnost se socialisticko-realistickými obrazy s Leninem v čele, kterého podporují všechny historické osobnosti, je čistě náhodná.

Jak elegantně potlačit svobodu médií

27. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Babišova vláda hodlá v polovině srpna spustit reklamní kampaň za 2 miliardy zaměřenou na propagaci dovolených v ČR ZDE. Již v červnu přitom podle průzkumu agentury CzechTourism dovolenou v ČR - i bez kampaně - plánovalo 79 % Čechů ZDE. - Pokud ve svém okolí znáte více než jednoho člověka, který někdy letní dovolenou plánuje během druhé poloviny srpna, dejte mi prosím vědět.

Krize bohužel pokračuje, prosím o zveřejnění

24. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Jak je možné, že se tohle v ČR děje?

-------- Forwarded Message --------

Subject:  Krize bohužel pokračuje, prosím o zveřejnění

Date: Thu, 23 Jul 2020 16:46:38 +0200

From: Jiří Lof <jiri.lof@gmail.com>


Dobrý den, Vážení čtenáři, je mi to už trapné, opět vas musím požádat o pomoc. S mým případem jste myslím již seznámeni, žebrám takto již poněkolikáté, do práce mě doktor pustí nejdříve v září, těším se už aby to bylo. Do září jsem bohužel bez příjmu a zase je tu placení nájmu. A potřebuji i léky a obvazy. O dietě ani nemluvím. A potřebuji si koupit i oblečení, ze všeho jsem zhubnul, kalhoty mi padaji, odhaduji že mám v pase o dvacet cm méně.

Můžu vás požádat, pomůžete, prosím? Jsem jak žebrák na mostě. Opět jsem zkoušel sociálku, úplně marně. Byl jsem i na policii jako svědek ohledně ukradené identity, tak už se alespoň toto uzavře a budu bez exekuci. Tedy alespoň podle právníka mi všechny ty exekuce zastaví. Musím vydržet do soudu, odhadem jaro příští rok. Jde o velkou a tajnou kauzu. Ani protokol mi nedali kvůli utajení a nesmím se stýkat s nikým z té kauzy. Naštěstí kromě člověka, co mi ukradl dokumenty nikoho neznám a toho bývalého kamaráda nemám důvod navštěvovat.

Píštěl na hýždí mi stále hnisá, sice méně a i to méně bolí, tak už se snad dočkáme a zahojí se to. Následně mě ještě čeká operace srdce, budou mi dávat bypass. Ale to naštěstí nespěchá, mám po loňském infarktu nasazené stenty, tak srdce drží a pomohlo hodně, že nekouřím. Omlouvám se že píšu tak chaoticky. Nevím jak pořádně vylíčit můj stav , kdybych nebyl srab, tak už to asi ukončím. Je to devět let,co se mi prvně ucpaly tepny, od té doby žiju neustále s nějakou bolesti, a věřte že fantomové bolesti bolí úplně stejně jako bolest opravdová.

Píši Vám, protože doufám ve Vaší pomoc, když to nepůjde, tak mi prosím napište obyčejné ne, abych věděl a už Vás neotravoval. Doufám a modlím se. Předem děkuji za pomoc. 

Jiří Lof

Účet 115-7329620207/0100

Informace pro polskou vládu: Násilí proti ženám není "tradiční hodnota"

27. 7. 2020

čas čtení 3 minuty


Rada Evropy je znepokojena rozhodnutím polské ultrapravicové vlády odstoupit od smlouvy zakazující domácí násilí

Rada Evropy zdůraznila, že jediným cílem Istanbulské konvence je bojovat proti násilí vůči ženám a vůči domácímu násilí. Konvence se explicitně nezmiňuje o jednopohlavních sňatcích

Rada Evropy konstatovala, že je znepokojena, že polská ultrapravicová vláda zamýšlí zrušit svůj podpis pod zásadní mezinárodní dohodou, jejímž cílem je bránit násilí vůči ženám.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro řekl v sobotu, že v pondělí zahájí oficiální proces, v jehož rámci Polsko odstoupí od Istanbulské konvence. Tato smlouva je prvním závazným světovým nástrojem, který zakazuje násilí proti ženám a činí opatření proti němu. Týká se to i znásilňování žen v  manželství, ale také tzv. "ženské obřízky", brutálního mrzačení ženských pohlavních orgánů.

Postkoronavirový plán EU poškodí populární program Erasmus

27. 7. 2020

čas čtení 4 minuty

Populární evropský výměnný program Erasmus, kterému v nadcházejícím programu EU byla odepřena část financování, nebude schopen poslat za hranice tolik lidí, kolik v roce 2021 doufal. A nejzranitelnější žadatelé mohou být ovlivněni nejvíce, varovala agentura Erasmus+ ve Francii.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Nemocnice v Texasu nucena ustavit "poradní výbor smrti"

26. 7. 2020

čas čtení 8 minut

Foto: Edinburk bez turistů

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  27.7.  bylo v ČR registrováno  15 324  nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 115 případů.  v nemocnici bylo 149  osob a údajně celkem zemřelo 371 osob.  Alarmující je, že číslo R  v ČR je 1.3. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce. Lidé v ČR neberou nutnost dodržování sociálního distancování a nošení roušek vážně. Nejsou si vědomi, že existují četné případy i mladých lidí, kteří se po nákaze koronavirem ani po třech měsících nezotavili. Infekce se nyní šíří do pečovatelských domovů (Jihlava), čímž napodobuje katastrofu, která vznikla v Británii v březnu.

- Nemocnice Starr Country Memorial Hospital v Texasu byla nucena ustavit "poradní výbor smrti". Bude určovat, kteří pacienti s koronavirem budou do nemocnice vpuštěni a kteří budou posláni domů zemřít. Má to lékařům umožnit, aby se soustředili na pacienty, kteří mají větší pravděpodobnost přežití. ZDE 

- Britská vláda potvrdila nákazu koronvirem u domácí kočky. Kočka se nakazila od lidí žijících v domácnosti. Osoby v domácnosti se mezitím uzdravily. Více takových případů bylo zjištěno v Evropě, v Severní Americe a v Asii, ale nejsou prý důkazy, že by se od koček koronavirem mohli nakazit lidi.  ZDE

- Trumpův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien je nakažen koronavirem. Prý se nakazil na rodinné akci.

- Skotský pilot Stephen Cameron, 42, který strávil ve Vietnamu 10 týdnů na ventilátoru, varoval veřejnost, aby brali koronavirus vážně. "Jsem živým příkladem toho, co ten virus dokáže," řekl. Selhaly mu četné tělesné orgány, utrpěl množstvím krevních chuchvalců, selhaly mu ledviny a 68 dní byl ve Vietnamu na jednotce intenzivní péče na ventilátoru. Cameron byl ve Vietnamu slavným pacientem. Ve Vietnamu bylo jen 10 lidí nakažených koronavirem na jednotce intenzivní péče. Vietnam zaznamenal jen 420 potvrzených nákaz a žádná úmrtí. Kapacita plic u Camerona poklesla na 10 procent a lékaři mu chtěli transplantovat obě plíce. V umělém komatu zhubl o 30 kilogramů.  ZDE 

- V USA bylo nakaženo koronavirem více než 40 věřících, kteří se účastnili několikadenní náboženské akce v baptistickém kostele v severní Alabamě. "Dostali to v podstatě všichni přítomní," konstatovala duchovní Daryl Ross z Warrior Creek Missionary Baptist church v Marshallském okrese.

- V pondělí bylo globálně potvrzeno 16 167 872 nákaz a 646 199 úmrtí.

- Indie, která má 1,3 miliardy obyvatel, zaznamenala více než 1,4 milionu nákaz na koronavirus, třetí nejvyšší počet po USA a Brazílii. V Indii dosud na koronavirus zemřelo téměř 33 000 osob. V pondělí Indie registrovala rekordní počet nových 49 931 nákaz.

- Bavorsko zahajuje masové testování občanů navracejících se z dovolené ma letištích, na nádražích a na pohraničních přechodech.

- Koronavirová pandemie je nejhorší pandemií, jaké kdy čelila Světová zdravotnická organizace, řekl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Svět ji překoná jen přísným dodržováním zdravotnických opatření, od nošení roušek až po neúčast na větších shromážděních. "Když se tato opatření dodržují, počet nákaz klesá. Když se nedodržují, stoupá," řekl Tedros a pochválil úspěchy Kanady, Číny, Německa a Jižní Koreje při potlačování ohnisek nákazy.

- Indonésie zaznamenala více než 100 000 nákaz a 4838 úmrtí.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Protesty za Uralem ukazují unikátní rysy ruského imperialismu

27. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

V roce 1991 Moskva umožnila odtržení etnicky odlišné periferie, ale nikoliv té etnicky podobné. Proto čelí přesně opačnému historickému vývoji než evropské mocnosti, které nejprve ztratily etnicky podobné kolonie a ty ostatní držely silou po mnohem delší dobu, napsal Vladislav Inozemcev.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Memy, pandemie a nová taktika v informačním válčení

27. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Pandemie COVIDu-19 je důkazem, že Rusko a Čína zrychlily přizpůsobování svých starých taktik vlivových a dezinformačních kampaní moderní době, uvádějí experti na národní bezpečnost a lídři ozbrojených sil, napsal Mark Pomerleau.

O skutečné historii prolomení kódu Enigma

27. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

25. července 1939 dorazili zástupci britských a francouzských služeb do tehdejší vesničky Pyry nedaleko Varšavy, aby se zúčastnili konference polských kryptologů. Byli ohromeni, když slyšeli, že Poláci dokázali číst německý kód Enigma od roku 1932.

Pro stoupence czexitu: Británie končí jako satelitní stát EU

25. 7. 2020

čas čtení 5 minut



Británie "po brexitu" bude dodržovat předpisy EU, ale nebude na jejich utváření mít vliv. Někoho po pár letech napadne, že by Británie měla sedět u stolu, kde se ty předpisy vytvářejí. Cesta odnikud nikam, píše Matthew Parris v deníku The Times


Asi před čtyřmi lety jsem napsal, že brexit bude mít jen dva možné výsledky: absolutní a totální odříznutí všech kontaktů s Evropskou unií, anebo nový status ekonomické kolonie Evropské unie, která bude muset dodržovat její předpisy, ale nebude mít na jejich utváření vliv. Jdeme nyní touto druhou cestou. Je nyní pravděpodobné, že Británie s EU uzavře dohodu o volném obchodu.

POZVÁNKA:

Poslední kapka: společně za zdravou krajinu

26. 7. 2020

čas čtení 4 minuty

 

PRAHA (26. července 2020) – Na Malostranském náměstí v Praze proběhne v neděli 26. července mezi 14:00 – 18:00 demonstrace, která má upozornit na to, že  řešení nabízená vládou ČR pro ozdravení české krajiny a boj se změnou klimatu jsou nedostatečná, neefektivní, nebo dokonce škodlivá. Demonstraci organizuje české klimatické hnutí ve spolupráci s ostatními aktéry občanské společnosti a klimatickou změnou nejvíce postiženými skupinami. Těmi jsou především lidé pracující v zemědělství, zahrádkáři, hasiči, nebo též celé obce a jejich starostové a starostky, či občané čelící nesmyslným projektům prosazovaným vládou ČR v reakci na řešení klimatické krize.

Demonstrace bude zahájena vystoupením zástupců obyvatel, kteří již dnes čelí dopadům měnícího se klimatu, nebo se potýkají s nežádoucími kroky české vlády v jejím neefektivním boji s klimatickou změnou. Následovat bude průvod Prahou směrem k ostrovu Štvanice, kde demonstrace skončí závěrečným programem.

Cílem demonstrace je dosažení následujících požadavků od vlády ČR:

Původní Hagia Sofia – dnes opět místem muslimské modlitby?

25. 7. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 1 minuta

 


Na 31 kilometrů dlouhé a hodně těsné vodní hranici mezi Evropou a Asií na její jižní části, kde se na obou březích dnes vyčleňuje Istanbul, do roku 1453 (a už od roku 330 n. l.) to byl nemálo velkolepý Konstantinopolis (jako „Město Konstantinovo“), a předtím hodně dlouho Byzantion, tam včera (24. 7. 2020) rovněž – na podnět tureckého prezidenta – došlo po 86 letech v bývalé „Hagia Sofia“ poprvé k muslimskému náboženskému obřadu, při němž jako iniciátor tohoto aktu zároveň sám turecký prezident Erdogan četl z Koránu.

20639

Má teď v ČR „pravice“ pro příští volby vítězné šance?

25. 7. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 7 minut


Nedělejme si předběžně těžkou hlavu z toho, co asi ideově je v české politice „pravice“. (Aniž jí kvůli znovu nežádoucně bobtnajícímu koronaviru teď obrazně svou ruku naléhavě podáme a pak solidárně stiskneme, že?) Ono se to s tím „nasměrováním“ postupně rozmanitě měnilo (a mění). Nikoli vždy nutně sociálním zakotvením nebo vyhlašovanými programovými idejemi. Vizme též mj.: Odvěká polarita mezi námi stále vězí, i když rozmanitě ředěná a filtrovaná

Takže může se potom jednat především spíše o čísílka pod záhlavím jednotlivých rubrik závažných jejich a dalších – pak i konkurenčních – reprezentantů než o jejích historicky charakteristické ideové vyznání a sociální podhoubí.

Rozhovor Britských listů 302. Posilujeme digitální závislost na úkor mezilidských vztahů

22. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta



"Nikdy jsem nečekala, že vytisknu velkou ceduli Kostel je zavřený, modlíme se za vás, odcházím." S Martinou Viktorií Kopeckou, farářkou Československé církve husitské, která zároveň působí ve Světové radě církví, hovoří Bohumil Kartous o náboženské víře a o mezilidských vztazích v době koronavirové pandemie, kdy jsme si najednou všichni uvědomili, jak silně jsme všichni závislí na internetu. Ohrožuje to naše normální mezilidské vztahy? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 22 . července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Mezitím v Absurdistánu 137:

Po volbách je strana Právo a spravedlnost na koni

22. 7. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut


Jak se všeobecně předpovídalo, poté, co strana Právo a spravedlnost zvítězila v prezidentských volbách, okamžitě drsně zabrzdila. Sliby Andrzeje Dudy - jako že dá důchodcům víc peněz - byly zrušeny hned druhý den po vyhlášení předběžných volebních výsledků. Prý by to bylo příliš drahé.    Příslib tzv. "turistického poukazu" - poukazu, který měl údajně Polákům umožnit jet na dovolenou, což mělo pomoci turistickému sektoru ekonomiky, taky nebude platit pro důchodce. Zároveň nebude možné, aby lidé toho poukazu využili k nákupu služeb od malých firem, jako například těch, poskytujících turistické průvodce nebo od půjčoven kajaků - tato možnost byla zrušena, neboť poslanci strany Právo a spravedlnost podezřívají, že by ten kupón Poláci používali na služby nemající nic společného s turistikou.  

29892

Jak můžeme pochopit závažná témata současnosti, když nechápeme vědecké pohledy na minulost?

23. 7. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Pobouření, které vyvolala moderním výzkumem podložená stanoviska děkana Filozofické fakulty Michala Pullmanna o demokratických (či participativních) prvcích komunistického režimu, jsou neklamným znamením toho, že laciný antikomunismus v české kotlině zdaleka neřekl své poslední slovo. A třebaže má rigidní pohled na ultimátní zlo symbolizované komunistickým režimem trhliny od samého počátku, jeho nepříliš důvtipní zastánci si svou svatou krávu i po dlouhých třiceti letech brání zuby nehty. Pokud si ale poslechneme Pullmannovy názory, prezentované v DVTV a na ČRo Plus, zjistíme, že historik ani v nejmenším nezpochybňuje zločinné aspekty minulého režimu ani jeho autoritářskou povahu (ba naopak); pouze veřejnost seznamuje s aktuálními poznatky historického bádání.

Apartheid v izraelském stylu

23. 7. 2020

čas čtení 3 minuty

Dočasný odklad anexe části okupovaného Západního břehu je výsledkem neshod na izraelské politické scéně, jakož i varování těch, kdo s tímto protiprávním krokem nesouhlasí. Panují obavy, že Izrael bude ještě intenzivněji chápán jako stát praktikující apartheid. A případná anexe by skutečně byla považována za apartheid v izraelském stylu, píše na webu middleeastmonitor.com Adnan Abu Amer.

Čím se liší autoritářství od totalitarismu

22. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Jedním z hlavních rozdílů mezi totalitárními režimy stalinského typu a autoritářskými jako Putinův bývá fakt, že ty první se nevyhnutelně pouštějí do budování "zářné budoucnosti", zatímco druhé se necítí být nuceny budovat vůbec nic, upozorňuje Michail Makogon.

Koronavirus s námi bude už navždy. Tato epidemie nikdy neskončí

22. 7. 2020

čas čtení 5 minut


My se už nikdy nebudeme moci vrátit do situace, jaká byla v roce 2019


Profesor Sir John Bell, Regius Profesor lékařství na Oxfordské univerzitě v úterý v Dolní sněmovně:

Lidi si myslí, vznikne vakcína, a tím pádem bude problém koronaviru vyřešen. Realitou je, že tento patogen už s námi bude navždycky. Nezmizí. Existuje ho po světě už tolik, že se nám ho nikdy nepodaří zlikvidovat. I kdybychom úplně sterilizovali obyvatelstvo, je velmi nepravděpodobné, že bychom kdy tuto nemoc eliminovali. Uvědomte si, kolik problémů měli, když se snažili například eliminovat obrnu. Ten program likvidace obrny trvá už padesát let a stále ještě není úspěšný. Takže pandemie koronaviru bude sílit a slábnout, v zimě bude toho viru vždycky hodně, je nepravděpodobné, že vakcína bude mít trvalý dopad, který by trval dlouhou dobu, takže budeme muset mít neustále opakovaný cyklus očkování a pak další epidemie, další očkování, a tak dále. Takže představa, že se nám koronavirus podaří zlikvidovat ve všech populacích, to není realistické. Bude s námi pořád. Je to, jako když jsme zažili první velkou epidemii chřipky. Což bylo velmi dávno. Tento virus bude v lidské populaci přítomen velmi dlouho.

Moderátor pořadu BBC "PM", úterý v podvečer:

Byl komunismus stejně zločinný jako nacismus?

21. 7. 2020

čas čtení 6 minut

Česká společnost se zřejmě nezbaví svého ideologického vidění světa a zkreslování své minulosti. Jak v tomto rozhovoru konstatuje Václav Žák, mladí lidé v ČR mají v důsledku lží ideologických sekerníků naprosto zkreslenou představu o čtyřiceti letech, kdy bylo Československo sovětským satelitem.  Ideologické kulkturní války se vedou neztenčenou silou o Milana Kunderu, o francouzskou historičku Muriel Blaive... Mezitím se zanedbávají skutečné problémy společnosti...

Závanem čerstvého vzduchu je tento rozhovor s Václavem Žákem, nedávno publikovaný v jeho dvojměsíčníku Listy. Ocitujme pár odstavců. (JČ)

Častá námitka proti komunistické straně vychází z toho, že pokud nemůže existovat strana hlásící se k nacismu, neměla by existovat ani strana hlásící se ke komunismu na což poukázal i Tomáš Sokol. Je podle vás tohle srovnání na místě? Mělo by se k propagaci komunismu přistupovat stejně jako k propagaci nacismu?

Myslím, že ne. Myšlenka komunismu, která nadchla jak Rusy, tak Číňany a měla celou řadu stoupenců i v evropských zemích, se opírala o učení Karla Marxe. Marx ale byl určitou interpretací evropského myšlení zahrnujícího křesťanství, i když byl jeho kritikem, a nepochybně si myslel, že ho překonává. Centrálním motivem pro něj byla emancipace člověka. Nacismus ale přece směřoval k pohanským předkřesťanským kultům germánství a zbožštění síly. Že vypnutí kontroly moci vede v jakémkoli režimu k přibližně stejným důsledkům, nemůže být argumentem pro ztotožnění nacismu a komunismu. Režimy stejné nebyly, jen v určitých ohledech podobné. V SSSR najdeme program přemisťování etnik, program nucených prací, ale nenajdeme tam program likvidace mrzáků a slabomyslných, ani průmyslovou likvidaci z rasových důvodů dehumanizovaných bytostí.

Za zpoždění vlaku vždy může průvodčí

23. 7. 2020 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

Nedávná tragická nehoda dvou vlaků opět obnažila dlouhodobý systémový problém.

Následné reakce vedení a lidí z oboru dobře ilustrují, jak funguje zvůle moci, prostoupená celou naší společností. Vedení, jako obvykle, používá logický klam „jen jedno shnilé jablko v sadu“, tváří se, že je všechno v pořádku a chybu udělal člověk, jehož potrestáním je vše vyřešeno, a můžeme jet v klidu dál.

Takto se se hájí status quo. Realita versus systém, kdy je vždy do nějaké míry vinen systém, ve smyslu soustavy podmínek a pravidel versus Systém, který tvrdí, že za to vždy a výhradně může jen selhavší lidský faktor. Že selhání lidského faktoru lze vhodnými opatřeními vždy zvýšit nebo snížit, se obvykle nepřiznává.

Deník N řízl do živého

22. 7. 2020 / Zdeňka Petáková

čas čtení 3 minuty

V pátek 17. července 2020 byl celý výtisk Deníku N věnován tématu sexuálního obtěžování a dalšímu genderově podmíněnému útisku. A to jejich kritice a hledáním východisek. Pod názvem „Promluvily jsme“ bylo zveřejněno 35 osobních výpovědí českých žen, které se přestaly bát veřejně sdílet své negativní životní zážitky. Výpovědi jsou dostupné i online (https://denikn.cz/399571/promluvily-jsme-petatricet-zen-popisuje-svou-zkusenost-se-sexualnim-obtezovanim/?ref=tit). Jde o publikační čin v naší společnosti průlomový. Jinými slovy, to tady ještě nebylo.


Rozhovor Britských listů 297. Kdo jsou mezi Čechy šiřitelé dezinformací?

3. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta


Výzkumná společnost STEM zjistila zajímavá data o šiřitelích dezinformací v České republice. Bohumil Kartous o tom hovoří s psychologem ze společnosti STEM Nikolou Hořejšem. STEM zjistil, že šiřitelé dezinformací v ČR nejsou sociálně ani ekonomicky deprivovaní. Hlavními dvěma kategoriemi jsou jednak "spontánní šiřitelé", kteří nerozumějí ničemu, a pak "experti", kteří jsou hluboce přesvědčeni, že vládne celosvětové spiknutí. Hlavní motivací šiřitelů dezinformací je zjevně potřeba být slyšen. Proto by se s nimi mělo hovořit a osvobodit je od bludů. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. července 2020.

Analýza společnosti STEM je zde: https://www.stem.cz/siritele-dezinformaci/


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

29953

O marném bušení do plechového bubínku

24. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Německý romanopisec Günter Grass se na sklonku života v autobiografii Při loupání cibule přiznal, že koncem války sloužil v jednotce SS. Loňská kniha filozofa Jürgena Habermase, Auch eine Geschichte der Philosophie - pravděpodobně autorova poslední - naproti tomu ukazuje, že se od tohoto prominentního obhájce demokracie již nedočkáme podobného přiznání ohledně vlastního působení v Hitlerjugend.

Do třetice o lidském faktoru

22. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Z šetření zpravodajského serveru Aktuálně.cz vyplývá, že strojvůdci Českých drah mají v některých případech na spánek mezi službami fakticky k dispozici zhruba čtyři hodiny, navíc často v podmínkách vysloveně neoptimálních ZDE. Nezbývá tedy než se ještě jednou vrátit k tomu, co jsem již psal o vynucených chybách ZDE.

Evoluce mezinárodněprávních norem pro kyberprostor

24. 7. 2020

čas čtení 4 minuty

Mýtus, podle nějž kyberprostor je právním Divokým Západem, byl odmítnut státy i učenci. Jak se normy platné v kyberprostoru vyvíjejí, státy se přiklánějí k interpretacím existujícího mezinárodního práva, které prosazují jejich národní zájmy. V tomto smyslu zacházejí státy s mezinárodním právem jako s normativní ochranou, která brání jejich zájmy tím, že odstrašuje od zlovolného jednání. Současně s tím státy vykládají pravidla způsobem, který maximalizuje jejich možnost volit mezi různými reakcemi, pokud čelí nepřátelským kybernetickým operacím, napsal Michael N. Schmitt.

Hloupá karanténa nefunguje. Nic jiného vláda nevymyslela

24. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Epidemiologická situace v ČR se v posledních dnech natolik zhoršila, že ministr zdravotnictví v pátek zváží opětovné zavedení celoplošných opatření proti šíření koronaviru ZDE. Za této situace začíná jeho rezort jednání s budoucími výrobci vakcín - jednání, jež některé jiné vlády nastartovaly v březnu či dubnu ZDE. Logicky tedy vakcína, dostane-li se vůbec v dohledné době do Česka (někdy během příštího roku), nebude k dispozici ani zdaleka pro všechny.

Oprava: USA neprovádějí denně 50 milionů testů

24. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Vážený pane Dolejší,

mám drobnou poznámku k Vašemu textu v BL zveřejněnou pod názvem "Hloupá karanténa nefunguje. Nic jiného vláda nevymyslela", píše Jaromír Křepelka.

Ve skutečnosti v USA neprovádějí denně 50 mil testů na koronavirus (jak je chybně uvedeno), je to totiž celkový počet dosud provedených testů. Nyní to je přesněji 52 mil, což dělá 156 testů na 1000 obyvatel, to znamená 23. místo v relativním počtu testovaných ze všech zemí. Vzhledem k tomu, že zhruba 5 milionů bylo nakažených (tedy desetina z celkově testovaných) a každý z nich byl testován asi 2krát až 3krát, je protestovanost populace v USA nižší než 15,6 %, asi 13 %.

Průběžné zpravodajství

USA mají více než 4 miliony nákaz

24. 7. 2020

čas čtení 8 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  25.7.  bylo v ČR registrováno  15 130 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 281 případů.  v nemocnici bylo 151  osob a údajně celkem zemřelo 368 osob.  Alarmující je, že číslo R  v ČR vzrostlo už na  1,4. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce. Lidév ČR neberou nutnost dodržování sociálního distancování a nošení roušek vážně. Nejsou si vědomi, že existují četné případy i mladých lidí, kteří se po nákaze koronavirem ani po třech měsících nezotavili. Infekce se nyní šíří do pečovatelských domovů (Jihlava), čímž napodobuje katastrofu, která vznikla v Británii v březnu.


- Británie znovu zavedla čtrnáctidenní karanténu pro turisty vracející se z dovolené ve Španělsku, po výrazném nárůstu nákazy koronavirem v Katalánsku a ve stovkách míst po celém Španělsku.

- V USA je registrováno více než 4,1 milionů nákaz a 145 000 úmrtí.

- Místní TV stanicie v USA vlastněné společností Sinclair Television o tomto víkendu odvysílají rozhovor s konspiračním teoretikem, který bez důkazů tvrdí, že hlavní americký epidemiolog dr. Anthony Fauci koronavirus vytvořil. Konspirační teoretik dr. Judy Mikovits také bude ve vysílání tvrdit, že vakcína proti koronaviru usmrtí miliony lidí a že přístup na mořské pláže by se neměl zakazovat, protože moře a písek na pláži jaksi dokáží koronavirus vyléčit. ZDE  


- Za posledních 24 hodin došlo dosud k největšímu globálnímu nárůstu nákaz, o 284 196, konstatuje Světová zdravotnická organizace. Největší počty nákaz jsou v USA, v Brazílii, v Indii a v Jihoafrické republice.

- Španělsko varuje, že už je tam zřejmě druhá vlna koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví sleduje více než 280 nových ohnisek nákaz v zemi. V pátek registrovalo 922 nových nákaz.

- V provizorní nemocnici v Pákistánu se uzdravil z COVIDU-19  muž ve věku 103 let.


- Vietnam zakázal prodej divokých zvířat. Účelem je zabránit vzniku nových pandemií.

Rozhovor Britských listů 294. Mariánský sloup na Staroměstském náměstí je oktrojování dějin

23. 6. 2020

čas čtení 1 minuta




Po světě se odstraňují sochy zločinců a rasistů, v Praze naopak postavili kopii Mariánského sloupu, který byl výrazem jásotu habsburského režimu nad totálním vítězstvím absolutismu v českých zemích. Jak to máme interpretovat dnes, je postavení Mariánského sloupu vedle Husova pomníku výrazem pluralismu, anebo naopak znepokojujícím vítězstvím ultrapravicového křídla katolické církve, která zapomněla na svůj ekumenismus? A proč vlastně se takovéto kulturní války o náboženství, smysl historie, o rasismus a o ekologii v českém prostředí vedou? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 295. Je nová kniha o Kunderovi komunistická?

26. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta



Prozaik Jan Novák napsal rozsáhlou, kontroverzní knihu o Milanu Kunderovi. Je na hranici mezi dokumentem a fikcí. Vychází dnes, v pátek 26. června 2020. Paradoxně, argumentuje kritik Petr Fischer, stejně jako Kundera, ani Novák nezvládl přechod od modernismu k postmodernismu ani celkové rozvolnění veškerých hodnot. Jan Novák se nám snaží vnutit pevné hodnoty předchozí éry a paradoxně končí se svou knihou v ideologii, která hodně připomíná komunismus. O tomto a o dalších zajímavých problémech tohoto díla muví s Petrem Fischerem v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 300. Co znamená vítězství Andrzeje Dudy pro Polsko a pro Evropu?

14. 7. 2020

čas čtení 1 minuta



(For English, scroll below)

S analytikem Britských listů pro Polsko Tomaszem Oryńskim hovoří Jan Čulík o důvodech proč v druhém kole polských prezidentských voleb, které se konaly minulou neděli, hlasovalo tolik lidí pro dosavadního prezidenta, a tedy i populistickou stranu Právo a spravedlnost, o celkové atmosféře v zemi, která doprovázela předvolební kampaň a co toto vítězství bude znamenat pro Polsko i Evropu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 15 . července 2020.

(Aktualizace rozhovoru: Andrzej Duda už zrušil ten příslib, že dá důchodcům víc peněz. Bylo by to "příliš nákladné". https://wyborcza.pl/7,155287,26126370,emerytalne-obietnice-dudy-juz-nie-aktualne-za-drogie.html)

What does the victory of Andrzej Duda mean for Poland and for Europe? 

Jan Čulík and the Britské listy expert on Poland Tomasz Oryński look at the reasons why so many Polish voters voted for the populist Law and Justice Party incumbent Andrzej Duda in the second round of the Polish presidential election on Sunday 12th July. They also discuss the general atmosphere in Poland during the election campaign and consider what Duda's victory might mean for Poland and Europe in the future. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 15th July 2020.

(An update of the interview: Andrzej Duda has already backtracked from that promise of giving pensioners extra money. Apparently it would be "too expensive". 

Source: https://wyborcza.pl/7,155287,26126370,emerytalne-obietnice-dudy-juz-nie-aktualne-za-drogie.html)

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

O stavu středoevropských demokracií

24. 7. 2020

čas čtení 4 minuty

Editor Orbisu Nikolas Gvozděv požádal amerického diplomata Adriana Basoru o názor na vyhlídky demokracií ve Střední a Východní Evropě po vítězství Andrzeje Dudy v polských prezidentských volbách. Basora svou skepsi vyjádřil již jednou, v roce 2013 ZDE. Existují obavy, že Duda spolu s maďarským premiérem Orbánem jsou součástí trendu směřujícího k "iliberální demokracii" a měkkému autoritářství v regionu.

Teherán pokračuje v teroristické kampani v Evropě

24. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Islámská republika Írán vede v Evropě zabijáckou kampaň, aby umlčela své kritiky a vyvinula na evropské vlády nátlak ohledně smířlivých opatření. Evropské vlády se obávají být na Írán tvrdé, aby neohrozily jadernou dohodu z roku 2015, ale pasivita jen podněcuje další násilí, napsali Alireza Nader a Benjamin Weinthal.

Rozhovor Britských listů 301. Umíme v ČR pomáhat uprchlíkům, kteří byli mučeni?

17. 7. 2020

čas čtení 1 minuta



Je české zdravotnictví nelidsky posedlé jen samo sebou, že se čeští psychiatři většinou vůbec nedokáží postavit do bot lidí, kteří byli mučeni nebo zažili hrůzy útlaku a pronásledování a trpí vážnými osobními traumaty? Že by ten útlak v Československu za komunismu zas nebyl tak vážný, že my vůbec nerozumíme, co se těmto lidem stalo a děje, a nejsme často ochotni pomoci? Proč tomu tak je, že česká psychiatrie, na rozdíl od zahraniční, pomoc obětem mučení přicházejícím do ČR skoro vůbec neposkytuje? O tom hovoří Jan Čulík s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou, která srovnává poměry v ČR se svými zahraničními zkušenostmi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17 . července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Čeští stalinisté pořádají další oblíbenou honbu na čarodějnice

21. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Foto: DVTV je krutě bulvární médium které nekorigovanými nesmysly drsně škodí české společnosti. Slušný člověk se k nim nepřiblíží ani na ty dva metry.

Stalinisté v ČR útočí na Michala Pullmanna, děkana FF UK

Když člověk, který není historikem, obviní historika, že se chová ahistoricky, to, co má ve skutečnosti na mysli, je, že tento historik nepodporuje jeho vlastní normativní názor. Tím vlastně sděluje, že nemá absolutně žádnou představu o tom, čím je historie jako disciplína, píše historička Muriel Blaive.

Rolí historie není podporovat normativní názory, i když je samozřejmě nemožné uniknout z kontextu, v němž člověk žije.

To je ale ten rozdíl mezi tím, když je někdo profesionální historik a někdo, kdo píše historii v hospodě u piva a pro samolibý dav obdobně smýšlejících kamarádů.

Takhle pak někdo dokáže lehce bagatelizovat skutečnost, že něčí otec byl členem komunistické strany ("no a co?"), zatímco skutečnost, že otec někoho jiného byl členem KSČ, je pro něho najednou nesmírně významná. Vládne dvojí metr.

Bylo by to celé docela komické, kdyby "závěrem" z celé této analýzy nebyl absurdní osobní útok formou obviňování, bez jediných důkazů, že člověk "popírá zločiny komunismu". A to je pak otevřením dveří k další "analýze", podle níž Michal Pullmann " tuto tradici špiní bolševickou slinou" (Miroslav Kalousek).

Holt v některých kruzích v ČR stále vládne stalinismus.

Rozhovor Britských listů 298. Koronavirus: Proč se v Karviné systematicky netestuje obyvatelstvo?

6. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta



V Karviné je v současnosti podle informací MZ ČR 211 osob nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel. Vede to k ostré a neférové kritice ostatních občanů ČR vůči lidem z Karviné, kteří se prý chovali neodpovědně. Ve skutečnosti se naopak odpovědně chovali, protože horníci vědí, že při nedodržování předpisů v dolech jde o životy. Ovšem navzdory koronavirové epidemii státní doly nikdy nezastavily provoz. Proč se v Karviné systematicky netestuje a netrasuje obyvatelstvo? Situace je "absolutní proval", zdůrazňuje v tomto rozhovoru Britských listů karvinský podnikatel Marek Beneš, jehož interviewuje Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 8. července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Boris navštívil Skotsko, aby zachránil Unii. Úkol splněn - pro skotské nacionalisty

24. 7. 2020

čas čtení 8 minut

Ze všech průzkumů veřejného mínění vyplývá, že za posledních pět šest měsíců Skoti více než padesátiprocentní většinou podporují myšlenku skotské nezávislosti. Rozzuřilo je, že v červnu 2016 hlasovali téměř dvoutřetinovou většinou pro setrvání v Evropské unii, přesto londýnská vláda nutí Skotsko z EU odejít, a nyní ještě v důsledku ideologické umanutosti Borise Johnsona a jeho nekompetentní brexitérské mafie hrozí vypadnutí Británie z EU bez dohody.

Avšak k posílení podpory pro  nezávislost Skotsko došlo především od vzniku koronavirové pandemie, kdy - navzdory počátečním neúspěchům v boji proti COVIDU-19 - se ukázalo, že skotská premiérka Nicola Sturgeonová vede boj proti koronaviru věcně a daleko efektivněji než zmatená londýnská vláda. Sturgeonová se zařekla, že v koronavirové pandemii jde o životy lidí, a tak nebude politikařit. Nehovoří o skotské nezávislosti. Paradoxně možná právě proto vedlo k výraznému posílení podpory skotských občanů pro nezávislost své země, 54 procent Skotů podporuje nezávislost, 46 procent chce, aby Skotsko zůstalo součástí Spojeného království. 

Zřejmě v důsledku obav z rostoucí podpory pro skotskou nezávislost, když Skoti vidí kůlničku na dříví, kterou dělají v Londýně z politiky Johnson a jeho kumpáni, se rozhodl ve čtvrtek Boris Johnson navštívit Skotsko. Ovšem když tam byl naposledy, loni v létě nedlouho poté, co se stal premiérem a setkal se se Sturgeonovou v Edinburku, musel čelit velkým demonstracím proti jeho osobě. Johnson je ve Skotsku absolutně nepopulární. Skoti nehlasovali pro konzervativce od roku 1955. Borise Johnsona absolutně nesnáší. Zřejmě proto Johnson tentokrát vůbec necestoval do skotského hlavního města Edinburku, ale vydal se na poloprázdný orknejský ostrov a na jednu leteckou základnu. Na obou místech byl chráněn před demonstranty, přesto se vyskytli.

Pohleďte co o jeho cestě do Skotska píše satirik deníku Guardian John Crace. Jeho sloupky používají hyberboly jen velmi málo - většina toho, o čem píše, se  - bohužel - skutečně stala.  (JČ)

John Crace:

Rozhovor Britských listů 299. Co motivuje oligarchy?

10. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta



Oligarchové mají v politice a v ekonomice současné České republiky stále silnější vliv. Bohumil Kartous a Albín Sybera debatují v tomto Rozhovoru Britských listů o jejich chování a jednání a co to znamená pro Českou republiku a její demokracii. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10 . července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 296. Nebráníme se před dezinformacemi z Ruska a z Číny

1. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta




Informační chaos v kyberprostoru, šíření lživých informací, manipulativních teorií a vyvolávání strachu z nesmyslů je vážným problémem v dnešní době všude, nikoliv jen v České republice. S Jakubem Kalenským z organizace Atlantic Council hovoří Bohumil Kartous o tom, do jaké míry je dnes Česká republika destabilizována lžemi a vyvoláváním strachu na internetu z Ruska a z Číny a zda na to země efektivně reaguje. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 1. července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Dlouho potlačovaná zpráva o ruských zásazích do britské politiky zveřejněna

21. 7. 2020

čas čtení 5 minut




Nově ustavený parlamentní výbor Dolní sněmovny pro výzvědné a bezpečnostní záležitosti zveřejnil v úterý dopoledne Borisem Johnsonem dlouho potlačovanou padesátistránkovou analýzu o ruských zásazích do britské politiky. Celý text je ZDE  

Analýza poukazuje na to, že britská vláda a britské výzvědné služby vůbec neřešily snahu Kremlu ovlivnit referendum o brexitu r. 2016.

Zcela zatracujícím závěrem je, že britští ministři "nebyli seznámeni s důkazy o úspěšných zásazích Kremlu do britského demokratického procesu a ani se o ně vůbec nezajímali."

"Tato situace je v ostrém kontrastu s tím, jak řešily Spojené státy zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb r. 2016, kde výzvědné instituce vypracovaly výzvědnou analýzu situace do dvou měsíců po volbách a její odtajněné shrnutí bylo poskytnuto veřejnosti."

Je nezávislost Skotska znovu na pořadu dne?

24. 7. 2020

čas čtení 6 minut

Foto: Vítejte ve Skotsku. A ty, Borisi, můžeš jít do prdele.

Média se zabývají skutečností, že v důsledku především velmi kompetentního postoje skotské premiérky Sturgeonové vůči koronavirové pandemii - Sturgenová je nyní považována za jednoho z nejkompetentnějších politiků na celém světě - není náhodou, že političky v čele států jsou při zvládání koronavirové pandemie daleko úspěšnější než muži - si už dlouhé měsíce přeje nezávislost Skotska 54 procent Skotů. Právě proto se ve čtvrtek vydal do Skotska - ovšem jen na pustý ostrov a na leteckou základnu - Boris Johnson. Všichni komentátoři však poukazují na to, že tím jen posílil kauzu skotské nezávislosti, vzhledem k tomu, že Johnsona většina Skotů považuje za debila.

Proč si Putin přeje nezávislost Skotska

24. 7. 2020

čas čtení 6 minut

Zpráva o ruském vměšování měla jednou provždy prokázat, že Kreml zmanipuloval referendum o EU, Boris Johnson je aktivem FSB a Dominic Cummings robotem ovládaným z Petrohradu. Cokoliv, jen ne pochmurná skutečnost, že kampaň za vystoupení z unie byla efektivnější než její rivalka. To neznamená tvrdit, že režim Vladimira Putina se nesnažil ovlivnit hlasování v roce 2016. Je takřka nemyslitelné, že by to neudělal, ale lehkomyslný přístup vlády k bezpečnosti demokracie znamená, že neexistoval dostatečný monitoring, abychom to věděli s jistotou, napsal Stephen Daisley.

Zemědělství v poušti: Jsou řešením vertikální farmy?

24. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Spojené arabské emiráty s ohledem na vysoké teploty a nedostatek vody mohou vypadat jako nepravděpodobné místo pro pěstování potravin. Ale koronavirus a změna klimatu posilují přání zajistit si potravinovou bezpečnost. Mohou být řešením vertikální farmy?, ptá se Isabelle Gerretsenová.

Trump: Osoba. Žena. Muž. Kamera. Televize. - Neuvěřitelné

23. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Toto je americký prezident:

Donald Trump: Pravděpodobně před rokem, méně než před rokem, jsem se zeptal doktora, řekl jsem, Existuje nějaký poznávací test, který bych mohl udělat, protože jsem o tom slyšel, protože chci tyhle lidi umlčet, šíří fake news, vymýšlejí si zprávy, chci říct jako, udělám s vámi interview, neřekl jsem nemůžete se mě ptát na to či ono, vy lidi, říkám, ptejte se mě na cokoliv, jako v tom rozhovoru s Chrisem Wallacem, byl příjemný, musím říct, řekl, prostě chci sdělit divákům, že nebyla žádná otázka, která byla zakázána. A on je tvrdý moderátor. A byl to dobrý rozhovor, mně se to líbilo, těšilo mě to, a bylo to dobré, ale já jsem neřekl, smíte se zeptat jen na tohle či na ono. Musíme být bystří. Když zastáváte úřad prezidenta, musíte být bystrý.

Babiš - selbstmordů se zbavíš!

22. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Premiér Babiš hodlá bojovat proti rostoucí sebevražednosti v České republice a už v příští pětiletce ji snížit o třetinu ZDE. Takový plán ovšem není jen "ambiciózní", jak jej označili autoři odkazované zprávy; daleko spíše jde prostě o lehkomyslnou a neinformovanou fantasmagorii.

30542

Krize adaptace: Nutíme děti uvěřit ve svět, který neexistuje

23. 7. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 13 minut

Digitální prostor, tento největší, epochální vynález lidstva, zrušil mnoho doposud funkčních adaptačních řešení. Nevíme si s tím rady. V nouzi předstíráme před nastupujícími generacemi, že řešením pro budoucnost je návrat do minulosti.

S cílem nasytit rostoucí populaci se podařilo vytvořit technologie k průmyslovému zpracování a uchovávání potravin. Jenže jednoduchý snadný přístup k energeticky bohatým potravinám vede k pandemii obezity.  Abychom se ochránili před smrtícími infekcemi, vynalezli jsme antibiotika. Důsledkem je ovšem nárůst nemocí způsobených poruchami imunity a vznik rezistentních bakterií. Internet představuje epochální průnik v přenosu informací a komunikačním propojení světa, jenže dopady masového rozšíření a užívání vedou rychlostí skutečně digitální k masovému rozšíření psychických problémů a narušení společenské soudržnosti. A to jsme teprve na začátku digitální transformace, jak uvádějí v úvodu ke své knize Ingenious: The Unintended Consequences of Human Innovation (Důmysl: Nezamýšlené důsledky lidské inovace) autoři Peter Gluckman a Mark Hanson.

Rozhovor Britských listů 293. Od potravinového blahobytu k hladomoru je jen krůček

19. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta



České republice hrozí sucho. Co by se proti tomu mělo bezodkladně dělat? O tom mluví Bohumil Kartous s Danielem Pitkem, laureátem Ceny Josefa Vavrouška a "sedlákem od Milešovky". Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Hospodaření OSBL za červen 2020

20. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

V červnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 278.65 Kč,  výdaje byly 61 73150  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, z předběžného přehledu za červenec 2020 vyplývá, že finanční podpora v létě docela podstatně poklesla.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
23630