Nárok na premiéra: Umět řídit dotační podvod

7. 5. 2018 / Karel Dolejší

Žalobci zřejmě dosáhli jistoty o tom, že premiér v demisi Andrej Babiš řídil dotační podvod Čapí hnízdo ZDE. - Připomínám, že premiér Gross kdysi skončil kvůli podezřelému financování bytu, premiér Topolánek v důsledku hloupého vyjádření o gayích a premiéra Nečase vyřadilo protežování milenky.

Rozhovor Britských listů 163.

Vládnou nám nekvalitní politikové

4. 5. 2018"Pokud budeme mít velké štěstí, brzo se probudíme a zjistíme, že poslední dva roky byly jako vyústění seriálu Dallas, kdy se ukázalo, že všechno, co se odehrálo v předchozích dílech, byl jen zlý sen. Do té doby však musíme usuzovat, že naši politici jsou reální. Je to však každým dnem obtížnější, protože nalézají stále nové způsoby jak definovat svou prostřednost. Laťka každým týdnem klesá, a přesto ji Theresa Mayová a Jeremy Corbyn nedokáží překonat," napsal tento týden John Crace. Platí to i o Česku. Jenže jsou-li vedoucími politiky dementi, co to znamená pro dobu krize, když například v Salisbury dojde k atentátu jedovatým plynem? O tom hovoří Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. května 2018.

Konopní pacienti oslavili pětiletku platnosti zákona o léčebném konopí zase na suchu

7. 5. 2018 / Radek Mokrý

Česká republika je patrně jedinou zemí na světě, kde se „konopný“ zákon platící od dubna 2013 nepodařilo naplnit do května 2018. Naplnit znamená zajistit, aby lékaři mohli psát recepty a pacienti je mohli vybírat a ulevovat si od každodenních bolestí. U nás se trpí zbytečně dalších pět let. V civilizované zemi západoevropského typu, kterou prý chceme být, pacienti nesmí zbytečně trpět a taky většinou netrpí. Jsme vyspělá země? Zbytečná otázka. Za největší žábu na prameni je právem označovaný Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pokaždé pacientskému sdružení odpovídá, že pracuje ze všech sil, ale objektivní potíže mu zabraňují zákon naplnit. Po pěti letech je už možné přesvědčivě prohlásit, že jsou to žvásty.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor
29766

Násilí láskou nevyléčíš

7. 5. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Trest a výsměch ruku v ruce věrně jdou. Nedovolujeme ukázat mladistvého chcípáka na kameru, on má svá práva, my právo držet pysky, prskat, nesouhlasit. Odporná spodina vyvřela, špinavá bestiální chamraď, šmejdi nevídaného kalibru, genetičtí ubožáci, lidský odpad určený k vyhubení. Falešným silákům chybí drsná vojenská výchova, dril. Vypustí dušičku, budou prosit matičku o záchranu, snít o modrých knížkách – pár padesáti kilometrových pochodů s plnou polní na zádech, na hrudi těžký kulomet a roupy jim zajdou, milovníkům připitomělých filmů s pouťovými hrdiny, kteří zničí sami celou vesnici nepřátel do mrtě, v klecích se bijí na život a na smrt s lehkostí lvů, o ceně života si nedělají iluze. Filmový průmysl houstne – kasy se plní, blbců přibývá. I knižní trh se činí, můžeme listovat v knihách odpuzujících, hltat řádky o tyranech, hromadných vrazích, vzdychat nad genialitou zla u mizerů s krvavými prackami, rozplývat se nad konečnými řešeními k prospěchu vrahounů, odpouštět těmto lidským krysám údajné přehmaty. Blivno jest ve špinavém světě. Hrdinové upatlaných příběhů přežívají. 

"Obsazení Donbasu je naplánováno na 3. červen"

7. 5. 2018

Známý prokremelský politolog Sergej Markov popsal scénář obsazení samozvaných donbaských republik, v němž Kyjev nemůže prohrát, napsal Ivan Švarc. Počátkem června ukrajinská armáda zahajuje Blitzkrieg proti Donbasu a staví přitom Kreml před volbu: Zradit lidové republiky, nebo vměšování s nevyhnutelným důsledkem v podobě zhroucení světového fotbalového šampionátu. Kterákoliv varianta je výhodná pouze pro Kyjev. Na potvrzení svých prognóz Markov poukazuje na sérii vojenských cvičení NATO na hranici s Ruskou federací, která byla naplánována právě na začátek června.

Celý text v ruštině: ZDE

Asadovy jednotky loupí v palestinském uprchlickém táboře

7. 5. 2018

Video sdílené prorežimní facebookovou stránkou náhodou dokumentuje, jak bojovníci Asadova režimu loupí v palestinském táboře Jarmúk. Úroveň zničení v táboře je nezměrná, píše Elizabeth Tsurkov.  

 


"Ať si Západ strčí svůj technologický pokrok do prdele!" Jak ruská média systematicky konstruují obraz rozloženého Západu

5. 5. 2018
Řada západních komentátorů se zájmem poukázala na tento už starší klip citací z ruské televize, která systematicky vykresluje obraz zdegenerovaného a rozloženého Západu, kde lidé nemají co jíst, denodenně jsou obětí teroristických útoků a vzdali se všech tradičních hodnot.

Je alarmující, že lžím, prezentovaném v tomto klipu, velká část české veřejnosti zjevně věří a považuje je za pravdu. Je to jen shoda okolností, blízkost mentality některých Čechů mentalitě ruské státní propagandy,  anebo docela zásadní dopad dlouhodobé ruské propagandy?

Každý, kdo žije na Západě, ví, že ruská média prezentují nesmysly. Vědí to ale Češi?

Posuďte sami (JČ):


- "Uprchlíci v Německu znásilňují nezletilé děti."
- "Německé úřady zásadně nestíhají trestné činy, páchané uprchlíky."
- "Neexistují žádné evropské hodnoty."
- "Evropská unie se rozkládá."
- "Před katastrofou ve Smolensku dávali opilci, pijící pivo, rozkazy posádce letadla."
- "Německé úřady odebraly 38 500 dětí jejich rodinám a daly je do péče homosexuálů."
- "V  USA, v Kanadě, v EU se každodenně pálí srdce homosexuálů."
- "Pět Rumunů, kteří ukradli 900 metrů telefonního kabelu, bylo odsouzeno na rok do vězení."
- "Norsko a Finsko dál kradou naše děti. 129 dětí za méně než tři roky. Podle finských zákonů mohou být děti rodinám odebrány, aniž by byla rodina informována."
- "Ve Stockholmu zatkla policistka muže za to, že podle jejího názoru měl příliš vyvinuté svaly."
- "Na Západě se prodává konfekce s nacistickými symboly."
. "Francie je postižena hladem a chudobou."
- "V Německu je módní být neonacistou."
- "Celá Evropa se chová jako v době Křišťálové noci r. 1938."
- "Výroční pochody litevské jednotky SS."
- "Evropa je terčem obrovského množství teroristických útoků."
- "Historická role Evropy skončila, když se sjednotila pod nacistickou vlajkou, a když ji ruská bota kopla do zubů."
- "Evropa nemá morální hodnoty. V Dánsku usmrtil rozhlasový moderátor během vysílání brutálně králíka."
- "V Evropské unii mají obrovský vliv pedofilové."
- "Evropa legalizovala incest."

Hlavní ruské televizní okruhy se každý den v průměru sedmnáckrát zmiňují záporně o Evropské unii a vykreslují ji jako nepřítele ruského lidu.

- "Rusko nebude na kolenou! To oni k nám polezou po kolenou a budou nás prosit o naše nové technologie, o náš nový vesmírný program. Nastane doba, kdy právě my budeme krmit Evropu a Ameriku."
- "Tohle je pohřeb Evropské unie! Je to její rekviem! Je to rekviem pro tradiční  hodnoty v Evropě. "
- "Tohle je konec Evropy! Je prohnilá!"
- "Neměli jsme Rakousko osvobozovat!"
- "Máme plné zuby EU a NATO. Ať si strčí svůj technologický pokrok do prdele!"

Dokáže technologie z lidí udělat bohy?

6. 5. 2018

Cíle transhumanistického hnutí shrnul Mark O'Connell ve své knize To Be a Machine, Být strojem, která minulý týden získala cenu Wellcome Book. Transhumanisté jsou přesvědčeni, že můžeme odstranit stárnutí jako příčinu smrti, že můžeme používat technologie k zvýšení výkonnosti našeho těla i mysli, že se můžeme propojit se stroji.

V minulosti lidé vyráběli takové věci, jako jsou dřevěné nohy, naslouchadla, brýle a falešné zuby. V budoucnosti můžeme technologií posílit své smysly, že budeme vnímat přímo infračervenou či ultrafialovou radiaci, nebo zvýšit schopnosti svého mozku prostřednictvím paměťových čipů. Spojením člověka a stroje vytvoří věda lidi, kteří budou mít daleko vyšší inteligenci než dnes, daleko větší sílu a délku života.

Přečetli jsme:

Volby v dubnu by vyhrálo ANO s třiceti procenty hlasů. Klesá podpora ČSSD, TOP 09 by neprošla do sněmovny

7. 5. 2018

V dubnu by volby vyhrálo hnutí ANO se 30,5 procenta hlasů, do sněmovny by neprošla TOP 09. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar TNS, který zveřejnila Česká televize. Oproti březnu si pohoršila ČSSD, víc než před měsícem by naopak získali komunisté. Průzkum také ukázal, že v posledních měsících klesla spokojenost lidí s politickou situací. Dubnový volební zisk ANO by byl o procentní bod vyšší než v březnu.


Celý text: ZDE

Trump: Nemocnice v Londýně je v důsledku pobodání mladistvých plná krve

5. 5. 2018

 
Při akci na obranu střelných zbraní hovořil Donald Trump ve svém projevu pro National Rifle Association o tom, že se dočetl, že nejmenovaná nemocnice v Londýně je jako "válečná zóna", potřísněná krví ve všech patrech.

Trump použil známého argumentu na obranu vlastnictví zbraní a ptal se sarkasticky, zda by se měly také zakázat vozidla, kterých k atentátům používají teroristi. Pak začal hovořit o nožích:

"Nedávno jsem četl informaci, že v Londýně, který má neuvěřitelně přísné zákony proti vlastnictví zbraní, jedna kdysi velmi prestižní nemocnice, přímo uprostřed,  je v důsledku děsivého pobodání jako válečná zóna. Ano, je to pravda, oni tam nemají střelné zbraně, mají nože a mají krev na všech patrech. Říkají, že je to tak špatné jako nemocnice ve válečné zóně."

Trump několikrát učinil rukou pohyb, jako když někoho bodá, a opakoval: "Nože, nože, nože."

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Cambridge Analytica si uchovala psychologické modely amerických voličů po celou dobu americké předvolební kampaně

6. 5. 2018Facebooku se nepodařilo přimět firmu Cambridge Analytica, aby vymazala své prediktivní psychologické modely osobností voličů, vytvořených na základě dat milionů uživatelů ukradených z této sociální sítě. Derivativní modely vytvořené na základě osobních dat ze sociálních sítí obsahující prediktivní modely a seskupení voličů do určitých psychologických skupin mají obrovskou hodnotu pro firmy které se snaží manipulovat voliče psychologicky cílenými reklamami. 

Donald Trump si najal firmu Cambridge Analytica, jakmile byl nominován na  kandidáta v amerických prezidentských volbách. Cambridge Analytica v té době stále měla své psychologické modely k ovlivňování voličů.

Mark Zuckerberg tvrdil při slyšeních v americkém parlamentě, že Facebook přikázal firmě Cambridge Analytica už v roce 2015, aby "vymazala veškerá data získaná z Facebooku". Zamlčel však, že firma Cambridge Analytica nevymazala psychologické modely, vytvořené z těchto dat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Trumpův tým si najal izraelskou špionážní firmu, aby hledala špínu na Obamovy diplomaty, kteří vyjednali dohodu s Íránem

5. 5. 2018Poradci Donalda Trumpa si najali soukromou izraelskou špionážní firmu a požádali ji, aby zorganizovala diskreditační kampaň, která měla pomluvit kličové činitele Obamovy vlády, kteří vyjednali jadernou dohodu s Íránem. 

Izraelská firma měla najít "špínu" na Bena Rhodese, jednoho z čelných bezpečnostních poradců Baracka Obamy, a Colina Kahla, Obamova asistenta. Cílem mělo být zdiskreditovat americkou dohodu o zákazu íránských jaderných zbraní.

V Rusku se konaly celostátní demonstrace proti Putinovi - Navalnyj byl zatčen

5. 5. 2018

Aktualizace: Alexej Navalnyj byl v neděli propuštěn z policejní vazby. "Zdá se, že přišel příkaz, 'uvězněte ho až po Putinově inauguraci'," vyjádřil se Navalnyj, jemuž bylo přikázáno, aby se v pátek dostavil k soudu. Hrozí mu, že bude odsouzen k 30 dnům vězení za neuposlechnutí policie a za organizaci "nepovolených" demonstrací.

V Moskvě, kde bylo zatčeno 700 demonstrantů, požadují lidskoprávní aktivisté vyšetření aktivity tzv. "kozáckých" úderek, které pomáhaly policii proti demonstrantům a útočili na ně biči. Kreml v posledních letech podporuje vytváření "kozáckých" jednotek. V mnoha městech tyto jednotky honí "ilegální" imigranty a útočí na muzea a galerie, z nichž odstraňují "rouhačské" artefakty. Polovojenské "kozácké" oddíly bojují také proti Ukrajincům na východní Ukrajině.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

Velké množství tisíců především mladých demontrantů pochodovalo v sobotu v Petrohradě po Něvském prospektu - skandovali hlavně "Pryč s carem" a "Putin je zloděj". Demonstrace v mnoha ruských městech se konaly dva dny před  Putinovou inaugurací. 


Julia Skripalová reaguje na Lavrovovy "lži"

5. 5. 2018Reaguji na Lavrovovy lži v médiích. Že mě unesli? Co je to za blbost. Nejdříve mě chcete zabít a teď šíříte takové nesmysly? Jsem v bezpečí a nebudu tolerovat vaše lži.

O emocích a lidech

4. 5. 2018 / Boris Cvek

Dovolte mi krátce se zapojit do diskuse o lidské emocionalitě a racionalitě. Předně emoce nejsou jen nějaké záchvaty, něco, co by se mělo nebo dalo přirovnávat k fetování. A také nejsou nutně v rozporu s rozumem. Např. Martha C. Nussbaum ve svém rozsáhlém díle Upheavals of Thought: The Intelligence of Emotions podrobně ukazuje, že emoce jsou tím, co teprve umožňuje zdravou lidskou inteligenci.

Metanol a zpětná vazba reality

4. 5. 2018 / Boris Cvek

Včera v noci jsem spíše náhodou a zcela bez souvislosti s diskusí, probíhající v Britských listech, zhlédl dvoudílný film Metanol, volně dostupný na stránkách České televize. Je to film, který popisuje tzv. metanolovou aféru, jejíž sledování a komentování pro mne bylo na podzim 2012 důležitou zkušeností. Nechci se zabývat otázkou, nakolik je film věrný realitě, jeho základní myšlenky mi připadají rozhodně velmi reálné a široce přesahující rozměr metanolové aféry.

Cambridge Analytica musí předat úřadům všechna data o amerických voličích

5. 5. 2018Britský úřad komisařky pro informace (ICO) vydal v pátek proti firmě Cambridge Analytica rozhodnutí, že mu firma musí předat všechna data a osobní informace, které má o amerických voličích, včetně podrobností o tom, jak je firma získala a co s nimi dělala. Pokud to neučiní, budou její činitelé trestně stíháni.

Toto rozhodnutí dává právo všem 240 milionům Američanů žádat podle britských zákonů o ochraně osobních dat od firmy Cambrige Analytica návrat svých osobních dat.

Skripalovi byli otráveni "dávkou až 100 miligramů novičoku"

4. 5. 2018Sergej a Julia Skripalovi byli otráveni dávkou až 100 miligramů novičoku, konstatovala Organizace pro zákaz chemických zbraní.  Z toho množství vyplývá, že novičok byl vyroben pro vojenské, nikoliv vědecké účely. konstatoval Ahmet Uzumci, šéf organizace. Uzumcu sdělil listu New York Times, že novičok mohl být použit jako tekutina nebo jako aerosol.

Dodal, že novičok není ovlivněn počasím, tedy deštěm. Proto bylo možno ho identifikovat po delší době.

Rusko vehementně popírá, že by spáchalo tento atentát.

Karel Pierce, britská zástupkyně u OSN, tam v dubnu konstatovala, že "není žádné realistické alternativní vysvětlení, než že za to, co se stalo v Salisbury, nese odpovědnost ruský stát. O Rusku je dokázáno, že na území Spojeného království páchá státem organizované atentáty".

Pozn. red.: Článek původně obsahoval chybu z anglického zdroje: 100 gramů. Zdroj i my jsme chybu opravili: správný údaj je 100 miligramů.

Evropská unie nabízí osmnáctiletým měsíc cestování vlaky po Evropě zadarmo

5. 5. 2018


Mladí Evropané mohou začít žádat o měsíční evropské jízdenky zadarmo letos  od 12. do 26. června

Evropská unie nabízí zadarmo měsíční železniční jízdenku po celé Evropě v hodnotě přibližně 12 000 Kč všem svým občanům, kteří dosáhnou před začátkem letošního července věku 18 let, v rámci zkušební verze programu DiscoverEU, Objev Evropskou unii. 

Program prosadil Manfred Weber, německý europoslanec a šéf klubu evropských lidovců v Evropském parlamentě. Má dlouhodobý plán poskytnout zdarma jízdenku Interrail všem mladým lidem žijícím v Evropě, když dosáhnou věku osmnácti let. Cílem je podpořit kulturní a společenské vazby mezi evropskými občany.

"Jsem přesvědčen, že měsíční celoevropská železniční jízdenka Interrail, zadarmo získaná k 18. narozeninám se stane základním rysem rozvoje společné evropské totožnosti v mnohosti," vyjádřil se Weber.

Trump přiznal, že zaplatil pornohvězdě 130 000 dolarů, aby mlčela o sexu s ním

4. 5. 2018Donald Trump nyní přiznal, že pornohvězdě Stormy Daniels zaplatil 130 000 dolarů, aby mlčela o tom, že s ní měl pohlavní styk, navzdory tomu, že to dosud vehementně popíral.

Odhalení ohrožuje Trumpa snad nejšpinavějším a právně nejškodlivějším skandálem jeho prezidentského úřadu a ve čtvrtek vyvolalo ohromené reakce od odborníků na etiku.

Rudy Giuliani, bývalý primátor New Yorku a  nyní jeden z Trumpových právníků, ve středu v televizi přiznal, že Trump poskytl svému osobnímu právníkovi Michaelu Cohenovi 130 000 dolarů, které Cohen jeho jménem vyplatil pornohvězdě Stormy Daniels.

Pornohvězda, jejíž skutečné jméno je Stephanie Clifford, tvrdí, že měla pohlavní styk s Trumpem v roce 2006, několik měsíců poté, co Trumpova manželka Melania porodila Trumpovi syna - a dostala zaplaceno, aby o tom mlčela.

Ještě minulý měsíc sdělil Trump reportérům, že o této platbě nic neví.

Kritikové poukazují na to, že zamlčením této platby Trump porušil americký volební zákon. V osobním Trumpově formuláři, v němž přiznává, koho kdy platil, podaném 16. června 2017, se praví "žádný dluh Michaelu Cohenovi".

Platba porušila i četné další právní předpisy a zákony.

Britské Channel Four News ve čtvrtek večer bezvýsledně v rozhovorech s některými americkými činiteli zkoumaly otázku, jak je možné, že američtí pravicoví "znovuzrození" křesťané se mohli zbláznit ze sexuálních eskapád Billa Clintona, avšak sexuální eskapády Donalda Trumpa je nechávají chladnými a jejich podpora pro Trumpa zůstává neztenčena. Pokrytectví.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Zemanův nervový jed vlevo dole

4. 5. 2018 / Karel Dolejší

Prezident Zeman ve čtvrtek večer na TV Barrandov ohřál ruský dezinformační narativ ohledně "české stopy" v kauze Skripal. Z faktu, že vloni mělo v ČR dojít k výrobě a testování malého množství látky s označením A230 (jež byla poté zničena), se snaží hradní podnájemník vytvořit podpůrný argument pro ruské tvrzení, že ČR mohla být pachatelem útoku v britském Salisbury. Při něm podle britské strany došlo k otravě Sergeje a Julie Skripalových látkou označenou kódem A234 (novičok 5). Prezidentovo tvrzení, že v ČR byl vyráběn nervově paralytický jed novičok, nepodporují vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS), Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) ani Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Dvě posledně jmenované instituce bdí nad dodržováním českých závazků ohledně zákazu chemických zbraní.

Podle ruských médií "usvědčil český prezident Brity ze lži"

4. 5. 2018Drobným problémem je, že novičok vyrobený v malém množství v České republice je jiný, než jaký byl použit v Salisbury. Ruské propagandě to ale nevadí, kdo by se takovými drobnostmi zabýval. Miloš Zeman pěkně přispívá k její propagandě vyvolávat nesmysly chaos. (JČ)

Průměrná mzda je zavádějící měřítko

4. 5. 2018 / Milan Kohout

Proč publikujete jakési nevyvážené demagogické pořady a články, srovnávající nákupní sílu dnešních průměrných příjmů z průměrnými příjmy z období před rokem 89, ptá se Milan Kohout.


https://blisty.cz/art/90851-bylo-za-komunistu-lip-zjistili-jsme-prekvapiva-fakta-a-cisla.html

Přece každý školák že základní školy ví, že takzvaná průměrná mzda je obyčejný aritmetický průměr všech mzdových prostředků, vydělený počty zaměstnanců v celé republice, čili číslo, zejména dnes, naprosto a skandálně zavádějící.

V anglických komunálních volbách labouristé neprorazili

4. 5. 2018Navzdory očekávání se Labouristické straně nepodařilo zaznamenat ve čtvrtečních komunálních volbách v Anglii výraznější úspěchy. Zaznamenala určité úspěchy v některých anglických komunálních úřadech, ale nepodařilo se jí ovládnout četné komunální úřady v Londýně, jak doufala. Mimo Londýn zaznamenali konzervativci vzrůst podpory o 1 procento, labouristé zaznamenali vzrůst podpory v Londýně. Liberální demokraté zaznamenali vzrůst podpory v londýnských čtvrtích, jejichž obyvatelé jsou proti brexitu, určité množství nových radních získala i malá Strana zelených.

Čtvrteční komunální volby v Anglii  byly první hlavní zkouškou názorů voličů od všeobecných voleb loni v červnu a vyplynulo z nich, že podpora labouristů i konzervativců zůstává nezměněna. To zřejmě posílí postavení Theresy Mayové, protože kdyby bývala prohrála v těchto komunálních volbách, vznikl by na ni v její straně tlak, aby odstoupila. To se nestalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Takto by to vypadalo, kdyby se výsledky anglických komunálních voleb promítly do případných voleb všeobecných. Navzdory absolutně šokující politice anglických konzervativců je Labouristická strana naprosto nekompetentní:

Komentátoři poukazují na skutečnost, že účast při komunálních volbách je v Británii asi o polovinu menší než při všeobecných volbách. To znamená, že voliči v komunálních volbách jsou podstatně konzervativnější a starší než voliči při všeobecných volbách. Přesto však to neopravňuje labouristy, aby se tím pro příští všeobecné volby konejšili. Porážka labouristů však nebyla tak výrazná, aby se zbavili Jeremyho Corbyna.

Je 280. rok přechodového období brexitu...

4. 5. 2018

Je rok 2299. Je top 280. rok přechodového období brexitu. Britská vláda jedná po 389 575 káté o řešení pro irskou hranici, ale příslušná technologie stále ještě neexistuje. Souhlasí, že se rozejdou a budou o věci znovu přemýšlet. Kryogenicky uchovaná hlava Jacoba Rees-Mogga zuří.


Protiponorkový boj v popředí zájmu finského námořnictva

4. 5. 2018

Navečer 18. listopadu 1942 tři finské torpédové čluny vnikly do sovětského přístavu na ostrově Moščnyj (Lavansaari) a odpálily čtyři torpéda, která na kotvách potopila sovětský dělový člun o výtlaku 1 700 tun Krasnoje znamja, a poté bezpečně unikly, píše blogger s nickem Corporal Frisk. Odvážný nájezd představuje vrcholný okamžik finských torpéd a o pět let později Pařížská mírová smlouva zakázala Finsku používání této zbraně.

Opata: Musíme snižovat závislost na Rusku a soustředit se i na dezinformace. Je to obrovská zbraň

4. 5. 2018

Nový náčelník generálního štábu Aleš Opata v rozhovoru pro LN a Lidovky.cz představil své plány s armádou. Prvořadým úkolem armády je přezbrojení 7. mechanizované brigády, modernizace vzdušných sil a snížení závislosti na Rusku. Přechod od sovětské techniky a paralelní navyšování armádních rozpočtů, které mají brzy překročit 100 miliard korun, se však neobejdou bez potřeb změn.

 

Celý text: ZDE

Rekordní počet Rusů žádá o azyl v USA

4. 5. 2018

V loňském roce požádal o azyl v USA rekordní počet ruských občanů - 2 600. Jde o dosavadní rekord od roku 1994, informovalo Rádio Svoboda s odvoláním na americký úřad U.S. Citizenship and Immigration Services.


Sýrie: Začala evakuace posledních povstaleckých území jižně od Damašku

4. 5. 2018

Začala evakuace poslední povstalecké kapsy jižně od Damašku ovládané koalicí Džajš al-Islám a Ababíl. Snímky pocházejí z Bábilu. Oblast opouští asi 5 000 povstalců a civilistů. 


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25632