Jak Evropa přijímá uprchlíky

Lidé, před nimiž by se mnozí Češi měli hluboce stydět

3. 8. 2015

čas čtení 12 minut

Vedle xenofobní hysterie zaměřené proti zoufalým a bezmocným uprchlíkům, je v Evropě mnoho lidí, kteří aktivně novým příchozím pomáhají a podporují dobré věci, které uprchlíci s sebou přinášejí. Jsou v Německu, v Maďarsku, v Řecku, v Itálii, v Británii i ve Francii

Pokud bychom to posuzovali podle novinových titulků, někdy to vypadá, že nikdo v Evropě nechce uprchlíkům pomoci. Letos jich do Itálie a do Řecka přijíždějí rekordní počty, a přesto ostatní státy Evropské unie souhlasily, že přijmou méně než 20 procent z nich. Maďarsko buduje proti uprchlíkům zeď. Z téhož důvodu uzavřela Francie svou hranici s Itálií. V Řecku vládly letos pochybnosti, zda není přestupkem uprchlíka svézt autem.

Avšak na místní úrovni jsou aktivní tisíce lidí po celém kontinentu, kteří čelí nenávisti svých spoluobčanů a jednají pozitivně tam, kde politikové zůstávají v nečinnosti. V Evropě nyní existuje obrovské hnutí lidí na pomoc uprchlíkům, ať už jsou to dobrovolníci v Maďarsku, kteří pomáhají čtyřiadvacet hodin denně syrským a afghánským příchozím, nebo španělští kněží, kteří imigrantům pomáhají vyplňovat formuláře. V Evropě dnes existuje nejméně sedm hnutí, která bojují za práva uprchlíků.

Typický oddaný čtenář serveru je pravděpodobně mediálně pologramotný frustrant

Vliv Parlamentních listů je přeceňován

3. 8. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Nedílnou součástí projektu Parlamentních listů je způsob legitimizace, postavený na seriózních autorech, kteří jsou ochotni zařadit se do tohoto mediálního panoptika, a také na mediální prostituci politiků, kteří svými příspěvky do svých profilů na serveru posvěcují jeho "serióznost".

Příklad první: žena na sklonku produktivního věku s afinitou ke komunistům, postrádající celoživotně důvěru ve společenský systém, s postupujícím věkem navíc nabývající existenčních starostí vyvolaných spíše iracionálně než z důvodů reálného ohrožení. Na cokoliv, co zvyšuje její pocit ohrožení, reaguje přirozeně vzdorovitě, ať už se jedná o jakýkoliv politický návrh "tunelářů" (v podstatě jakýkoliv politik, který je v jejích očích v držení moci) nebo třeba imigrace. Příklad druhý: muž na sklonku produktivního věku, "revoltující" proti systému, jehož se necítí součástí, svérazným nicneděláním, které si sám pro sebe vykládá jako způsob boje "za nezávislost". Sociálně izolovaný, frustrovaný životním neúspěchem, hledající vnější zdůvodnění a imaginárního nepřítele, s nímž by mohl "bojovat" a potlačit tak všechny znaky životního selhání. Tyto kazuistiky patří oddaným čtenářům serveru Parlamentní listy.

Rozhovor Britských listů 16:

Jak bojovat proti strachu v obyvatelstvu

31. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta
Rozhovor Jana Čulíka s místopředsedou ÚV KSČM Jiřím Dolejšem o nynějším strachu českého obyvatelstva z uprchlíků a o politice Komunistické strany Čech a Moravy. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. července 2015.

"Nikdo vás nezval" - Zemanovi to prochází jen proto, že nikdo nerozumí česky, varuje Human Rights Watch

3. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Nikdo vás nezval," vzkázal český prezident Miloš Zeman uprchlíkům a zintenzivnil tak rétoriku odporné nesnášenlivosti. Je to jen proto, že tak málo lidí rozumí česky (nebo maďarsky), že mainstreamovým hlasům ve střední Evropě mohou projít takto odporné postoje, upozorňuje evropský šéf organizace Human Rights Watch Andrew Stroehlein a dodává: "A argument, že ´nejlépe můžeme uprchlíkům pomáhat v jejich domovských zemích´, je zlovolně cynický, protože jde o lidi, kteří prchají před válkou a útlakem."

Co je to rasismus a proč je neslučitelný se západní demokracií

3. 8. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Setkávám se s postojem typu: jak se může levice, které má jít o uražené a ponížené, zastávat muslimů a imigrantů? Já když slyším paušální odsudky muslimů nebo imigrantů nebo Romů, vždy si představím nevinného, hodného člověka, který je Rom, imigrant nebo muslim, a je mi jasné, že nejen levice, ale kdokoli vůbec soudný, musí tyto paušalizace odmítnout.

Francouzi donutili saúdského krále zrušit svou dovolenou

3. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Saúdský král Salman byl donucen zrušit svou dovolenou v jižní Francii a odletět do Maroka, poté, co 150 000 Francouzů podepsalo petici, protestující proti tomu, že francouzské úřady pro krále uzavřely veřejnou pláž v blízkosti jeho vily. Francouze také rozzuřilo, že si král nechal z vily instalovat výtah přímo na pláž a že pro to místní úřady poskytly stavební povolení. Místní úředník Philippe Castanet přislíbil, že výtah bude v nadcházejících týdnech odinstalován.

Francie si nyní pěstuje své nové styky se Saúdskou Arábií a dalšími státy v Perském zálivu, které se stavějí nepřátelsky vůči Íránu. Je za to odměňována kontrakty v energetickém a zbrojním sektoru, připomíná izraelský list Haaretz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na okraj konspiračních teorií spojovaných s přílivem uprchlíků do Evropy

Zabránili revoluci. Už zase!

3. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Veškerý rozdíl proti době nedávno minulé spočívá v tom, že dříve se s takovými názory do slušné společnosti prostě nesmělo. Dnes už se ale smí cokoliv. Například pražská primátorka za Babišovo Ano může mít neonacistickou poradkyni

Zdaleka nejrozšířenější konspirační teorie spojovaná s uprchlickou vlnou dnes v Česku hlásá, že lidé, jejichž rozhodující část prchá před násilím páchaným proíránským/proruským režimem v Sýrii a pročínským režimem v Eritreji, jsou součástí amerického spiknutí s cílem zlikvidovat evropský sociální systém. Podvariantou je tvrzení, že mezi uprchlíky se skrývají operativci "Islámského státu", kteří přicházejí do Evropy bojovat. Také "Islámský stát", jako všechno špatné na světě, ovšem prý vytvořili Američané.

Proč nemá Česko takovéhoto prezidenta?

3. 8. 2015

čas čtení 33 minut

"Pojďme začít tím, co by mělo být samozřejmostí: Podle mého názoru je morální povinností všech států Evropy zachraňovat uprchlíky před smrtí ve Středozemním moři. Přišli bychom o veškerou sebeúctu, kdybychom lidi, kteří jsou unášeni vodami před branami našeho kontinentu, přenechali jejich osudu.

Podle mého názoru by také mělo i nadále být samozřejmou morální povinností všech států Evropy poskytnout bezpečné útočiště lidem, kteří – jak stanovují německá ústava v článku 16a a ustanovení ženevské konvence o uprchlících – jsou z politických, etnických, náboženských a rasových důvodů pronásledováni. Takováto ochrana je dle mého zcela bez diskuse a je naší povinností tak dlouho, dokud se tito lidé nebudou moci vrátit do své vlasti, aniž by jim hrozilo nebezpečí, nebo také zůstat v Německu či na nějakém jiném bezpečném místě."

Projev spolkového prezidenta Joachima Gaucka u příležitosti prvního dne připomínky obětí útěků a vyhánění dne 20. června 2015 v Berlíně

Dnes chceme hovořit o lidech vykořeněných.

O uprchlících a vyhnancích, o lidech donucených k emigraci.

O lidech bez domova v minulosti a o lidech bez domova dnes a zítra.

O lidech, kteří již nejsou tam a ještě nejsou zcela ani tady.

O lidech, kteří něco postrádají a zároveň jsou rádi, že nemusejí žít tam, kam stesk po domově vede jejich myšlenky.

Dnes chceme hovořit o lidech vykořeněných.

O lidech – jedno zda černých či bílých, mladých či starých, mužích či ženách, křesťanech, židech či muslimech – o lidech, kteří všichni učinili hluboko v duši tutéž bolestnou zkušenost, kterou spisovatel Jean Améry, uprchlík před nacistickým Německem a přeživší z koncentračního táboru Bergen-Belsen, shrnul prostou, pro jedny utěšující, pro jiné tísnivou větou: „Člověk musí mít vlast, aby jí neměl zapotřebí.“

MEDECINS DU MONDE:

Ženy a děti mezi uprchlíky potřebují větší ochranu

3. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

"Je to středostavovská populace, většina z nich má velmi rozsáhlé vzdělání, oni nejsou chudí," zdůrazňuje Corty. "Proto tak strašně riskují, a umírají tak často, není to proto, že jsou pitomí, nebo si neuvědomují nebezpečí. Jsou pod obrovským tlakem a nejsou zvyklí na to žít za špatných podmínek, neumějí v nich žít."

Jean-François Corty, ředitel humanitární organizace Medecins du Monde, požaduje, aby Evropa dělala víc pro uprchlíky ve Francii.

Do uprchlického tábora v Calais přicházejí nyní ve velkém počtu ženy a děti a úřady nedělají dost pro to, aby jim poskytly útočiště a ochranu. "Není lehké je vidět za dne, protože ony nechodí ven, ale vidíte je v noci, kdy se snaží dostat se na vlak či kamion," řekl Corty.

Nesnášenlivost

3. 8. 2015 / Jan Sláma

čas čtení 3 minuty

Tak prý míra trpělivosti teplických občanů přetekla. Aby ukázali svou nespokojenost s existencí arabské komunity na území města, provedli manifestační promenádu se psy parkem poblíž Kamenných lázní. Ti pejsci prý vlastně zavdali důvod k tomuto aktu, protože prý byli arabskými kluky znepokojováni házením kamenů. Kromě toho Arabové vadí svým hlukem a děláním nepořádku.

Vytvoří uměle vyvolávaná vlna strachu v Česku ultrapravicový režim?

2. 8. 2015 / Giorgio Cadorini

čas čtení 3 minuty

Dnes je výročí masového atentátu na nádraží v Boloni, kde výbuch 2. srpna 1980 zabil 85 a zranil nad 200 lidí. Město si ho dnes připomíná celodenním programem. Na náměstí před nádražím mluvili předseda Sdružení rodinných příslušníků obětí boloňského masového atentátu Paolo Bolognesi, starosta Virginio Merola a předseda senátu Pietro Grasso.

PŘEČETLI JSME:

"Jsme národ těch nejodpornějších rasistů, xenofobů a primitivů"

2. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

co tváří v tvář uprchlické humanitární katastrofě říká český občan? Pokud bychom měli soudit podle internetových diskusí pod články známých deníků a serverů, jsme národ těch nejodpornějších rasistů, xenofobů a primitivů. Nad tím, co se dnes beztrestně objevuje v tomto mediálním prostoru, se člověku zvedá žaludek. Značná část příspěvků pod výše zmíněnými články určitě naplňuje několik paragrafů trestního zákoníku týkajících se hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Děsí mě, že tito lidé jsou mými spoluobčany.

Zdroj: ZDE

Švédský ministr spravedlnosti a ministr pro uprchlíky obvinil Camerona z neodpovědné politické manipulace

2. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Morgan Johansson, švédský ministr spravedlnosti a ministr pro uprchlíky, se vyjádřil v neděli v rozhovoru pro rozhlas BBC, že krize v Calais je důsledkem skutečnosti, že Británie a Francie odmítají svou odpovědnost přijmout více uprchlíků. Johansson kritizoval britského premiéra Davida Camerona, že pro uprchlíky použil slova "nelegální", přestože dosud nebyly zpracovány jejich žádosti o azyl, a zdůraznil, že uprchlíci se dožadují základního lidského práva.

Švédsko automaticky přijímá veškeré uprchlíky ze Sýrie a loni přijalo 30 000 žadatelů o azyl, zatímco Británie 10 000. Johansson apeloval na Evropskou unii, včetně Británie, aby přijala více uprchlíků.

"Slyším, co říká Cameron o ilegálních imigrantech a o hejnech a tak. Myslím, že emocionálně manipuluje své voliče - chce lidi rozhádat - a to není konstruktivní přístup."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nejsme zvířata. Učíme se francouzsky

2. 8. 2015

čas čtení 3 minuty
Střecha je z igelitu, je připevněná na křivolaký kmen stromu. V učebně Chemin des Dunes sedí studenti na starých vyhozených židlích, ale studují se stejnou intenzitou, jakou byste našli na semináři na Oxfordské univerzitě.

"Francouzština je velmi obtížná, ale opravdu se snažíme. Pokud sem budeme chodit každý den, snad dosáhneme svých snů," říká Kamal, uprchlík z válkou zničeného Darfuru v Súdánu, který sem chodí každý den na tři až čtyři vyučovací hodiny. "Je opravdu dobré udržovat si mozek v činnosti."

Kamal, devětadvacetiletý elektrikář, je jedním z desítek, možná stovek uprchlíků, žijících v táboře Džungle u Calais, který zažádal o azyl ve Francii a chce se naučit jazyk své nové země.

Je to nebezpečné: V ČR chybí veřejná kritická debata

2. 8. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V současné době se musím znovu vracet ke starým otázkám, jimiž jsem se zabýval někdy v 90. letech, kdy jsem se snažil pochopit, co je to vlastně demokracie, svoboda, svobodný názor. Někteří říkali, že s pádem starého režimu jsme se prostě osvobodili od autorit a státu, jiní chtěli vakuum minulé autority nahradit nějakými staršími, důstojnějšími autoritami – onou „svobodou pro něco“, např. pro dodržování katechismu katolické církve.

PŘEČETLI JSME:

Jak Parlamentní listy destabilizují českou společnost

1. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Pozn. red., 18.8. 2015: Dodatečně Lidové noviny článek uvolnily, v kompletní verzi je k dispozici ZDE

V Lidových novinách vyšel v sobotu 1. srpna závažný analytický článek, dokazující, jak server Parlamentní listy zveřejňováním kachen, emocionálních nesmyslů, "názorů" nezaložených na ničem a manipulativním šířením předsudků a pitomostí do české společnosti tuto společnost vážně destabilizují. Parlamentní listy jsou vážným nebezpečím pro českou společnost, která je povětšině neschopná kriticky vnímat fakta - protože ji to ve škole nikdo neučil - a propadá emocionální manipulaci a věří naprostým nesmyslům. Jak poznamenal na Facebooku Karel Dolejší, "Otevřenost je opravdu cenná vlastnost, zvlášť když se uměle staví do protikladu se základními civilizačními zvyklostmi. Proč na veřejnosti nekrkat, nemočit a neprdět, pořád nějaká pravidla a zákazy... Zatím se díky hysterii šířené PL zvedá počet rasových útoků a lidé začínají věřit totálním pitomostem, přesně jako v Rusku." Je opravdu znepokojující, že server v české společnosti legitimizuje a normalizuje štvavé extrémistické texty a vydává rasistické antisemitské přílohy, které léta vydává. Český stát je slabý a neumí zasáhnout proti své destabilizaci.

Článek bohužel není na webu (co to je za politiku, kdy vypracuju zásadní analýzu, a pak ji znepřístupním čtenářům!) , zde je pár klíčových citací:

"Proklamovaná neutralita a liberálnost poskytovaného prostoru, v němž dle webu PL "redakční část na politiku nahlíží jako na celek rovnocenných prvků a subjektů, z nichž každý má právo na svůj názor", se ve skutečnosti projevuje jako mimořádně deformované prostředí, ve kterém se daří populistům a radikálům. A redakční politika vyhledávání a vyvažování extrémů v praxi pomáhá tyto extrémy vytvářet. Novináři se tu nesnaží popisovat skutečnost či hledat pravdu, nýbrž využívají aktuální společensky citlivá témata, skrze něž posilují předsudky a stereotypy vlastní jim samým.

Zásada "Pět minut pro pana Žida, pět minut pro pana Hitlera" se v praxi Parlamentních listů nejen doslovně naplňuje, ale je brána jako výchozí bod.

Pro čtenáře Parlamentních listů:

Ne, to není váš názor. Prostě se mýlíte

30. 7. 2015

čas čtení 3 minuty

Existuje falešné přesvědčení, že člověk s názorem se nemůže mýlit, vždyť "má právo na svůj názor". Jenže než se začnete skrývat za svým "názorem", musíte si položit dvě otázky.

1. Je to opravdu názor?

2. Pokud je to názor, jak je informovaný a proč ho zastávám?

Názor je dávání přednosti něčemu anebo úsudek týkající se něčeho. "Moje oblíbená barva je černá." "Myslím, že máta má hnusnou chuť." "Doctor Who je nejlepší televizní pořad." Toto jsou názory. Mají jednu věc společnou: nelze je verifikovat kromě skutečnosti, že je zastávám.

Na tom, že lidé mají na různé věci názory, není nic špatného. Problémy vznikají s lidmi, jejichž "názory" jsou ve skutečnosti věcně chybné postoje. Nic neznamená, že takové věcně chybné postoje zastává velké množství lidí.

Citujme k tomu Johna Olivera, který hovořil v americké televizi o průzkumu veřejného mínění, podle něhož si pětadvacet procent Američanů myslí, že ke globálnímu oteplování nedochází:

"Koho to zajímá? Názory lidí ohledně ověřených faktů nepotřebujeme. Mohli byste rovnou uspořádat průzkum veřejného mínění o otázce: "Jaké číslo je větší, 5 nebo 15?" nebo "Existují sovy?" nebo "Jsou klobouky?"

Jestliže nenávidíte uprchlíky, nenávidíte sami sebe

2. 8. 2015

čas čtení 9 minut

Podíval jsem se na Salaha Mohammeda Aliho a uvažoval jsem, jak na něho budou lidé pamatovat, pokud dnes v noci zahyne ve snaze dostat se do Anglie. Nebylo to nepravděpodobné, píše v zásadním článku v britském týdeníku Observer Nick Cohen.

Od 1. června zemřelo na silnicích kolem Calais 10 uprchlíků. Mezi nimi to byla žena z Eritreji, kterou minulý týden na dálnici u Calais srazilo auto. O několik dní předtím se Súdánec pokusil naskočit na vlak Eurostar. Špatně odhadl vzdálenost a vlak mu rozdrtil hlavu. Nejhorší byl Samir, nemluvně z Eritreji, které se narodilo a zemřelo během jediné hodiny. Jeho mladá maminka spadla z kamionu jedoucího do Doveru. To vyvolalo předčasný porod a tím Samirův život skončil, než začal.

Ani mnoho dobrých Francouzů a afričtí dobrovolníci, kteří se snaží poskytovat táboru v Calais základní služby, nevědí, kdo je většina mrtvých. Jsou to lidé beze jména, jejichž rozdrcená a udušená těla jsou opuštěna v nenavštěvovaných hrobech.

Kdy se postaví veřejně na obranu uprchlíků Dominik Duka?

Anglikánská církev ostře zaútočila na Davida Camerona, že se ve věci uprchlíků nechová lidsky

1. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Biskup z Doveru žádá, aby britský premiér "znovu objevil, co to je být člověkem"

Anglikánská církev dramaticky intervenovala v uprchlické krizi. Ostře napomenula britského premiéra Davida Camerona, že jeho rétorika ohledně uprchlíků "není konstruktivní".

Biskup z Doveru po konzultaci a za podpory vysokých církevních činitelů obvinil čelné britské politiky, včetně premiéra, že zapomněli na svou lidskost. Zaútočil také na některé britské sdělovací prostředky, že šíří "jedovatou atmosféru", jejímž cílem je vyvolávat nenávist vůči uprchlíkům.

85. Jiráskův Hronov

1. 8. 2015 / Dominika Švecová

čas čtení 1 minuta

Jubilejní 85. Jiráskův divadelní Hronov dnes oficiálně zahájila na hronovském náměstí starostka Hana Nedvědová. Na zahájení přijel Pavel Bělobrádek, a jako každým rokem se zahájení účastnil Milan Uhde. Vystoupila skupina The Tap Tap, studentů a absolventů Jedličkova ústavu.

"Vlna německých židů se valí do naší země"

31. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Pokud vám přišlo, že to, jak se píše v tisku o uprchlících v Calais - jak říká britský premiér - o "hejnu lidí" - je vám poněkud povědomé, zde je výstřižek z britského deníku Daily Mail ze srpna 1938, píše na Facebooku Benjamin Crowne:Překlad:

"Vlna německých židů se valí do naší země"

"Způsob, jímž se židé bez státní příslušnosti valí do naší země ze všech přístavů je šokující. Mám v úmyslu vynucovat zákon co nejpřísněji."

Těmito slovy včera reagoval soudce Herbert Metcalfe na množství cizinců, kteří přicházejí do naší země "zadními vrátky" - je to problém, na nějž náš list Daily Mail poukazuje pravidelně.

Brzo chyceni

Počet cizinců, kteří přišli do naší země, je vidět na počtu trestních stíhání za poslední měsíce. Pro přicházejícího cizince je velmi obtížné uniknout rostoucí bdělosti a ostražitosti policie a přístavních úřadů.

I když se cizincům podaří dostat se do naší země, netrvá to dlouho, než jsou chyceni a deportováni. Jejich největším problémem je zaměstnání. Každý zaměstnavatel musí uvědomit úřady...

Zdroj ZDE

Politický odkaz Baracka Obamy, aneb Jak dědeček měnil, až vyměnil

1. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Francie má v zásadě opačný názor na Obamovu dohodu s Íránem, než jaký šíří Bílý dům. To je zákulisně známo již několik měsíců, ale potvrzení přišlo v podobě vyjádření jednoho z klíčových Hollandových poradců, Jacquesa Audiberta ZDE. Ten v osobním rozhovoru s kongresmany označil možnost zamítnutí íránské dohody Kongresem za pozivní variantu, která by nakonec přiměla Írán k dalším ústupkům. Ačkoliv vyjádření bylo v zápětí oficiálně dementováno, existují tři očití svědkové, kteří jej mohou doložit. Francie navíc prokazatelně v mnoha ohledech již těží ze své kritické pozice, protože posiluje její postavení v arabských státech rovněž kritických k Obamově dohodě - a kromě řady jiných aspektů se to promítá do rostoucích objednávek francouzských zbraní.

Proč přicházejí uprchlíci do Evropy? Nemají jinou možnost

1. 8. 2015

čas čtení 5 minut

Buď bude v Evropě s uprchlíky chaos, anebo je Evropa začne spořádaně přijímat. Jiná možnost neexistuje.

Mou prací je informovat o uprchlické krizi ve všech jejích formách - v severní Africe, v Itálii, v Řecku a na Balkáně, píše v deníku Guardian Philip Knightsley. Během své novinářské práce na toto téma jsem interviewoval desítky uprchlíků, proč riskují smrt, aby se dostali do Evropy. Nejčastější odpověd je, že nemají jinou možnost. Mnoho uprchlíků se nemůže vrátit domů anebo začít nový život v jiných zemích na Blízkém Východě nebo v severní Africe. Tak nemají co ztratit a pokoušejí se dostat do Evropy. Znamená to, že se dál budou pokoušet přeplout Středozemní moře ve vratkých a děravých člunech - dokud nevznikne bezpečný, právní a realistický způsob, jak je přesídlit do Evropy.

Vzpoura paní Machalické

31. 7. 2015 / Josef Švéda

čas čtení 1 minuta

Čeští novináři a novinářky odjeli na dovolenou. Naštěstí. Paní Machalická odjela do Francie. Odjela do jižní Francie. K moři. Opalovat se, koupat se, prostě relaxovat. Najednou se však na pláži vynořují postavy zahalené v tunice, v šátku. Považte, mají šátek a tuniku! V létě! Hrůza.

Dirigent Riccardo Muti podporuje přátelství s muslimy

1. 8. 2015 / Giorgio Cadorini

čas čtení 2 minuty

Na českém internetu koluje lživá zpráva s odkazem na záznam z roku 2011, kdy se prý měl dirigent Muti vyslovit proti islámu

Koncert, který se odehrál 6. července v chrámu města Otranto v Apulii, byl krásný a zároveň velmi aktuální. Stejně jako se vzácnou Pantaleonovou mozaikou na podlaze biskupského kostela prolínají náměty křesťanské i židovské a muslimské, tak i hudební program tvořily skladby křesťanské a muslimské tradice. Také soubor hudebníků měl mezinárodní složení – zmíníme aspoň účast turecké sopranistky Simge Büyükedesové a azerského kontratenoristy Ilhama Nazarova.

Ke zvyšování korporátních daní a tzv. konkurenceschopnosti

31. 7. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Včera po páté hodině odpolední jsem se zaujetím poslouchal rozhovor s premiérem Sobotkou, v němž mimo jiné řekl, že pokud chceme dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, potřebujeme zvýšit korporátní daně, které jsou u nás velmi nízké ve srovnání třeba s Německem. Tak jsem si začal zjišťovat, jak je to s korporátními daněmi ve světě. Podle níže uvedeného zdroje (publikováno v roce 2013) jsou korporátní daně nejvyšší v Severní Americe a nejnižší v Evropě.

Mezi námi knedlofágy

31. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Mezi námi knedlofágy šíří se nálady vzteklé a zuřivé. Flegma se vzedmulo, když kritikou špinili Zemana; žlutá žluč vzkypěla, jak neuctivě mluvili o Putinovi; černá vře, když pomlouvají Konvičku. Avšak tři vlny soptícího hněvu, to je jen začátek, jak znal básník z nejčeštějších.

Tmí se a písčitou dýnou
vede tě ještě tvá cesta.
A maně počítáš vlny:
čtvrtá a pátá a šestá.

Proč vězní nesmyslně Chovanec nevinné lidi, kteří chtějí zažádat v Německu o azyl?

31. 7. 2015

čas čtení 3 minuty

Nelidský úřední šiml v ČR řehtá a ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec ze sebe dělá idiota, když nesmyslně vězní v Bělé pod Bezdězem zahraniční uprchlíky, kteří se snaží dostat do Německa. Zdá se, že projevuje naprostou neznalost mezinárodního práva, především Dublinské konvence o udělování azylu, když tyto ubohé lidi nesmyslně vězní poté, co jim odebral peníze a mobilní telefony. Proč proboha? Když už není schopna česká vláda pro ty lidi nic dobrého udělat, ať jim aspoň nedělá nesmyslně z jejich už tak strašlivého života peklo. Ti lidé nespáchali žádný trestný čin a není důvodu, proč by měli být vězněni. Francie například nechává uprchlíky na svém území, aby prošli do zemí, kde chtějí žádat o azyl. Proč ne Česko? Sociální demokracie by se měla za Chovancovo jednání hluboce stydět. Ministr vnitra by měl spíše motivovat policii, aby začala vyšetřovat neuvěřitelně rasistické útoky, publikované v Česku na sociálních sítích, než aby pronásledoval nevinné uprchlíky před válkou, poznamenává Jan Čulík.

K tomu napsal na Facebooku Lukáš Kraus:

"Požadují okamžité propuštění, odchod do Německa, navrácení mobilních telefonů a peněz – a to odporuje českému právnímu řádu," prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Naopak, ČR je vázána mezinárodní konvencí (Dublin III) a nemá právo zadržovat tyto lidi, kteří chtějí požádat o azyl v jiné členské zemi Unie. Rozhodnutí, jestli dostanou či nedostanou azyl, o tom rozhoduje pouze a jedině členská země, kde uprchlík poprvé složí svou žádost. Zjevně se nechystají požádat o azyl v ČR, proč je tedy pan Milan z plzeňských práv zadržuje, to si nedokážu vysvětlit jinak, než že to je naprosto skandální porušení mezinárodních smluv, píše Lukáš Kraus a pokračuje:

Oni nemají zjištěnu ani jejich totožnost, ale už je chtějí vyhostit, přitom nežádají o azyl v ČR? Četli dohodou Dublin III? Nečetli...

Ženy v uprchlickém táboře v Calais: Musíme se soustředit na to, abychom zůstaly naživu

31. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Hanně je 24 let a je v pátém měsíci těhotenství. Nepamatuje si, kdy měla možnost naposledy se osprchovat, nemluvě vůbec o kontrole u lékaře. Syřanka svědčí o tom, že prošla osmi zeměmi, přitom jí pořád rostlo břicho, než skončila v Calais.

Zde každé ráno jde pěšky tři kilometry ve snaze dostat se na vlak či kamion, jedoucí do Británie. Když je za rozbřesku ještě stále ve Francii, pomalu se vrací zpět do provizorního tábora.

Nemoc české politiky a jak ji léčit

31. 7. 2015 / Milan Mundier

čas čtení 8 minut

Čas od času se sám sebe ptám, má-li vůbec nějaký smysl komentovat naši politickou scénu. Místo toho, aby se ti, o kterých píšete, chytili za nos a učinili alespoň nějaký pokus o reflexi i sebereflexi, tak si jen dál zpívají tu svou písničku. A co je ještě horší, mnozí z nás tu jejich písničku ochotně poslouchají! Někteří lidé už totiž volí jen „ze zvyku“ nějakou stranu, bez ohledu na to, kdo za ni kandiduje. Neumí rozlišovat mezi těmi, kteří se uchází o jejich hlas.

Nová média: Česká republika jako "tradiční" společnost

31. 7. 2015

čas čtení 3 minuty

KD│ Ačkoliv se v České republice pomalu rozšiřuje užívání internetu a sociálních sítí, klíčovou roli při šíření informací sehrává stále celostátní televize. A to i ve věkové kohortě 18 - 29 let, která v západních zemích typicky televizi považuje za symbol zastaralé a nezajímavé, neinteraktivní komunikační metody, před níž preferuje nová média; v ČR naopak 65,9 % mediálních spotřebitelů i z nejmladší skupiny získává informace primárně z (celostátní) televize. Ukazuje to výzkumná zpráva Masarykovy univerzity ZDE (pdf).

Viktor Orbán pronáší nepřijatelné ultrapravicové projevy - Evropská unie mu to toleruje

31. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Ultrapravicová seskupení ve střední Evropě jsou bez vlivu a bezvýznamná, argumentuje v deníku Guardian Cas Mudde. Šéf maďarského státu Viktor Orbán však pronáší absolutně nepřijatelné projevy - a Evropská unie mu to mlčky toleruje.

Viktor Orbán vede protiimigrační kampaň, která je každým dnem problematičtější. O minulém víkendu pronesl projev, v němž pravil:

Anglické sociální služby jsou zahlceny počty dětí žádajících o azyl

31. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

V důsledku uprchlické krize v Calais došlo k dramatickému nárůstu počtu nezletilých dětí, žádajících v Británii o azyl. Sociální služby hrabství Kent, které leží naproti přístavu Calais na anglické straně kanálu La Manche, varují, že si s tím neporadí. Naléhavě žádají londýnskou vládu o uhrazení deficitu ve výši 5,5 milionu liber o pomoc při hledání opatrovníků pro děti, které jsou bez rodičů a některým ani není dvanáct let.

Počet mladých žadatelů o azyl přicházejících do Doveru ze zemí, jako je Sýrie a Irák, kteří jsou mladší 18 let a potřebují v Británii nevlastní rodiče, stoupl z 238 ročně na 369 do letošního dubna a do nynějška na 605.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je třeba skoncovat s hysterií bulvárního tisku, že pár stovek uprchlíků v Calais ohrožuje Británii

31. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Je načase skoncovat s hysterií bulvárního tisku, že opakované a většinou neúspěšné pokusy několika stovek uprchlíků v Calais dostat se do Británie tunelem pod kanálem La Manche se rovnají hrozbě invaze, jakou plánoval Hitler během druhé světové války.

Hysterie o "invazi" je živena takovým jazykem, který degraduje status lidí, kteří uprchli ze Sýrie, z Eritreje a z dalších rozkládajících se států na pouhé "ilegální imigranty".

"Je pro vás lehčí nás tu nechávat v tomhle strašlivém stavu, když budete říkat, že jsme špatní lidé"

31. 7. 2015

čas čtení 3 minuty

Uprchlíci v táboře v Calais zdůrazňují, že politici nevědí nic ani o nich, ani o zoufalých podmínkách, v nichž žijí.

Na pokraji tábora Džungle v Calais, těsně pod vysokým plotem, který odděluje 3000 lidí žijících v tomto táboře od dálnice, vedoucí do přístavu, zvedá Tewedros rukáv své košile a ukazuje své nejnovější zranění. Dvacetiletý mladík uprchl před dvěma lety z Etiopie poté, co byl jeho otec usmrcen. Tvrdí, že ho francouzský policista udeřil obuškem a stříkl mu pepřový sprej do tváře.

Krčí nad tím rameny. "Děje se to každý den. Ale tady se dějí daleko horší věci."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2015

17. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

V čeervnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 150 564,80 Kč. Příjem z reklamy byl 13 996 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2015 209 875,59 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21801