Jak kapitál ochromil politiku

14. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V květnu byla podepsána mezinárodní obchodní dohoda, která poskytuje právní základ pro restrukturalizaci světových trhů, píše v týdeníku Observer Slavoj Žižek. Jde o dohodu Trade in Services (Obchod se službami) a v médiích se to v podstatě neobjevilo. V červnu zveřejnil server Wikileaks tajný návrh této dohody. Týká se 50 zemí světa a většiny obchodování se službami.

Dohoda obsahuje pravidla, která umožní expanzi finančních multinacionálních firem do jiných států tím, že zabrání vytváření regulačních bariér. Dohoda zakazuje přísnější reglaci finančních služeb, přestože se všeobecně usuzuje, že k finanční krizi z let 2007-2008 došlo v důsledku neefektivní regulace.

Naši padlí

14. 7. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Smrt českých vojáků je smutná a tragická událost. Způsob, jakým byla tato událost přijata, považuju za politováníhodný. Diskuse osciluje mezi morálním kýčem a cynismem, přičemž kýč v tomto případě hraje roli pomyslné spouště. Politicko-mediální heroizace, vyvěšování praporů národního smutku nutně falzifikují skutečnost, že nasazení českých vojáků v Afghánistánu lze jen stěží identifikovat s obranou něčeho národního.

Skutečným a jediným důvodem je snaha naplnit roli druhořadého severoatlantického spojence, což si lidé s potřebnými pravomocemi vyložili právě tak, že je třeba nasadit lidské životy. Bylo to však jen a jen jejich rozhodnutí, nikoliv nezbytnost.

Porošenko: Na východě Ukrajiny "proti nám bojují ruští důstojníci a ruské zbraně"

14. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinský prezident Petr Porošenko dnes na zasedání s představiteli silových resortů oznámil, že proti ukrajinským jednotkám na východě země působí ruští důstojníci a je používána ruská výzbroj.

"Za poslední tři dny byl proti ozbrojeným silám Ukrajiny použit nový ruský vícehlavňový raketomet, řekl Porošenko a dodal, že se potvrzují údaje o působení ruských kádrových důstojníků proti Ukrajině.

Úřady dnes oznámily, že v noci v lokalitě obce Izvarino po silné dělostřelecké přípravě proniklo na ukrajinské území přibližně 100 kusů ruské bojové techniky. Kolonu napadlo ukrajinské letectvo a dělostřelectvo, ztráty se upřesňují.

Kyjev poslal oficiální protest ruské pohraniční službě, ale nedostal na něj odpověď.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Ukrajina je rozčarována z postoje evropských partnerů

14. 7. 2014

čas čtení 3 minuty

Ukrajinský prezident Petr Porošenko na poslední chvíli zrušil odlet do Rio de Janeiro na finále světového šampionátu ve fotbale, píše ruská Nězavisimaja gazeta. Koncem minulého týdne tisková služba brazilské prezidentky oznámila, že Porošenko přijal pozvání. Předpokládalo se jeho setkání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Ale včera v Kyjevě sdělili, že situace v Donbasu přerostla ve válku, která žádá přítomnost prezidenta v zemi.

Izraelci zabíjejí stále větší a větší počty civilistů a mnoho z nich jsou děti

13. 7. 2014

čas čtení 4 minuty



Moderátor Channel Four News Matt Frei: Izraelská armáda vydala varování obyvatelům severní Gazy, aby opustili své domovy, protože připravuje další letecké údery. V neděli ráno vyslal Izrael své první pozemní vojáky od začátku této akce minulý týden. Zaútočil na odpalovací místa raket organizace Hamas. Prostřednictvím letáků bylo civilní obyvatelstvo varováno, aby opustilo své domovy, jinak ohrozí své životy a životy svých rodin. Sto šedesát Palestinců bylo od zahájení leteckých úderů usmrceno. Náš zahraničněpolitický korespondent Jonathan Miller je v Gaza City. Jonathane?

Jonathan Miller: Izraelská armáda vydala dnes vlnu statistik, jíž reagovala na vlnu raket, které jsou odpalovány z Gazy. Osm set od chvíle, kdy začalo bombardování. Izrael uvádí, že asi 150 z nich zničil během letu. Izrael také tvrdí, že v Gaze bombardoval až 1300 cílů. Většina z nich byla zaměřena na místa, odkud se odpalují rakety, avšak Izraelci přitom zabíjejí stále větší a větší počty civilistů a mnoho z nich jsou děti.

Ukrajinské ostřelování může vést k "nezvratitelným důsledkům", varuje Rusko

14. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

Ruské ministerstvo zahraničí konstatovalo, že ukrajinská armáda je odpovědná za dělostřeleckou střelbu, která usmrtila jednoho muže na ruském území. Varovalo, že tento incident může mít "nezvratitelné důsledky".

Ruští vyšetřovatelé uvádějí, že jeden muž byl usmrcen a jedna žena zraněna poté, co dělostřelecký granát, vypálený z ukrajinského území, dopadl na dvůr soukromého domu v Doněcku, v ruském rostovském regionu.

OSN: Tři čtvrtiny usmrcených Palestinců jsou civilisté. Bylo též zabito 28 dětí

12. 7. 2014

čas čtení 1 minuta

Tři čtvrtiny z dosud 133 usmrcených Palestinců v Gaze jsou civilisté, informoval Úřad OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům rozhlas BBC, který tuto informaci přinesl v sobotu ve svých večerních zprávách a v pořadu Newshour. Společnost BBC tuto informaci předložila mluvčímu izraelského ministerstva obrany, který uvedl, že podle izraelských informací bylo z dosud usmrcených osob v Palestině civilistů jen 50 procent. Při nynější izraelské ofenzívě zahynulo více než 28 dětí a další projevují známky vážného traumatu, sdělila BBC Catherine Weibel, tisková mluvčí organizace UNICEF. Více než 500 domovů v Gaze bylo zničeno nebo vážně poškozeno, 3000 osob je bez přístřeší a statisíce lidí přišly v důsledku poškození infrastruktury o dodávku pitné vody. V Gaza City v řadě čtvrtí nejde elektrický proud.

Mluvčí OSN také sdělil rozhlasu BBC, že izraelská armáda před útokem upozorňuje Palestince, aby místo útoku opustili. Dala jim na to jednu, tři, pět deset minut. V případě v sobotu usmrcených invalidů se o útoku lidé nedověděli, protože spali.

Další informace v angličtině k tomuto tématu viz též CNN ZDE, BBC Newshour ZDE

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně požaduje příměří mezi Izraelem a Palestinci v Gaze

12. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Rada bezpečnosti OSN vydala prohlášení, jímž požaduje příměří mezi Izraelem a Palestinci v Gaze, zatímco Izraelci dál zabíjejí tamější Palestince. Všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN vydalo prohlášení, které požaduje deeskalaci konfliktu, "obnovení klidu" a zahájení mírových rozhovorů. Izraelci usmrtili od počátku svých vojenských operací před pěti dny nejméně 133 Palestinců, uvádějí palestinské zdroje. Izrael uvádí, že jeho území zasáhlo v sobotu asi 90 raket, které způsobily škody.

Je to poprvé od počátku izraelské ofenzívy, co Rada bezpečnosti OSN vydala k tomuto konfliktu společné prohlášení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Izraelci zasáhli dům obývaný invalidy

12. 7. 2014

čas čtení 1 minuta

Kdo ví, kdo bydlel ve dvou bytech v prvním patře domova pro invalidy ve východní Gaze, píše Peter Beaumont v britském týdeníku Observer. Možná, že jeden z obyvatelů byl extremista. Jenže soused tvrdí, že to není jisté. Jisté je, že obyvatel tohoto bytu nebyl přítomen v sobotu ve 4.30 ráno, když na střechu "zaklepaly dva izraelské drony" -- vypálily varovné výstřely, aby civilisté opustili budovu.

O několik minut později izraelská stihačka vypálila do domu raketu. Ta ale nevybuchla v prvním patře. Namísto toho propadla do přízemí a tam exploze zlikvidovala místnost, v níž spalo pět invalidů. Dva z nich byli usmrceni, tři zraněni.

Mluvčí izraelské armády uvedla, že bude zjišťovat, proč byla raketa vypálena na tento příbytek.

Po pěti dnech bombardování stoupl počet mrtvých v Gaze na 120 a na více než 1000 raněných. V Izraeli nezahynul nikdo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Izraelci je zavraždili při sledování fotbalu

12. 7. 2014

čas čtení 1 minuta

Jak ten fotbalový zápas dopadl, už neviděli, píší reportéři Robert Tait a Khan Younis v britském konzervativním deníku Daily Telegraph.

V prostorách kavárny Fun Timer Beach Café na středomořském pobřeží v Gaze se sešlo k sledování fotbalového mistrovství světa devět přátel a jejich sourozenců u přenosné televize, aby sledovali fotbalový zápas Argentiny proti Holandsku v semifinále fotbalového mistrovství světa.

Ve 23.30, půl hodiny po začátku zápasu, zlikvidovala fórovou střechu kavárny izraelská raketa a proměnila sezení přátel v krvavá jatka.

Raketový úder usmrtil Mohammeda Fawanu a tři dvojice bratrů -- Ahmeda a Sulejmana Astalovi, 18 a 16 let, jejich bratrance Musu, také 16, Mohammeda a Ibrahima Ganana, 24 a 25 let, a Hamdiho a Ibrahima Sawalehových, 20 a 28 let.

Třetí bratr z rodiny Sawalehových, 23, se ještě ve čtvrtek stále pohřešoval, velké buldozery obracely množství zeminy ve snaze najít jeho mrtvolu.

"Museli na ten zápas prostě přijít sem," vysvětlil reportérům britského konzervativního deníklu Wael Sobih. "Tady si lidi hrají, tohle není vojenský tábor. Byla to normální pařba." Jiní svědci říkali, že mladíci prostě jen fandili Argentině.

Jen o několik kilometrů dál, v Magazi, zničila izraelská raketa dvoupatrový dům rodiny Nawasrahů. Raketový úder usmrtil Salaha Nawasraha, 23, jeho čtyři měsíce těhotnou manželku a jeho dva synovce, Nidala, 4 a dvouletého Mohammeda, s nímž si Nidal hrál. Svědek Zeinab Násir, 57, uvedl, že dítěti raketa ustřelila hlavu. Hlava byla posléze nalezena na zahradě.

V Khan Younisu, v městě, kde došlo k několika izraelským úderům na domovy civilistů, bylo usmrceno osm členů téže rodiny, když na dům dopadly dvě izraelské rakety.

Podrobnosti v angličtině, s fotografiemi ZDE

Komisařka OSN pro lidská práva:

Izraelské vojenské údery v Gaze jsou zřejmě protizákonné

11. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Izraelské letecké údery v Gaze zřejmě porušují mezinárodní právo, které zakazuje, aby se armáda zaměřovala na střílení do civilistů, konstatovala vysoká činitelka OSN poté, co Izraelci zavraždili už více než 100 Palestinců. Mezinárodní tlak na Izrael, aby ukončil svou už čtyři dny trvající ofenzívu prot Gaze sílí. Navi Pillay, komisařka OSN pro lidská práva, zdůraznila, že izraelská armáda musí dodržovat mezinárodní právo.

"Obdrželi jsme nesmírně znepokojující zprávy, že mnoho civilních obětí, včetně dětí, bylo usmrceno v důsledku leteckých úderů proti civilním příbytkům," řekla Pillay. "Takové zprávy vyvolávají vážné pochybnosti o tom, zda jsou izraelské letecké údery v souladu s mezinárodním humanitárním právem a mezinárodními zákony, ochraňujícími lidská práva."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Z díry u Bedřichovic

14. 7. 2014 / Jan Lipšanský

čas čtení 2 minuty

Milý pane Čulíku,

píšu vám z malé moravské vesnice kousek od Bedřichovic, abych udržel jakési status quo, a čtu si vaši recenzi filmu Díra u Hanušovic, jenž jsem neměl to nepotěšení vidět, a asi si jej i odpustím.

Píšu hlavně proto, že mne popis děje a prostředí filmu velmi pobavil. Zrovna včera jsem si prošel dvě ze tří místních hospod, kde v jedné čepují Holbu a Maestro, a v té druhé se zahrádkou pak pelhřimovského Poutníka, vynikající pivo. Což mne příjemně překvapilo, neb v pražských Modřanech, kde bydlím, všech zhruba dvanáct hospod v našem okolí čepuje jen nesvatou trojici Gambáč-Kozel-Plzeň, o jejichž kvalitách raději nebudu diskutovat.

Díra u Budějovic

14. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Potvrzuju dojmy p. Lipšanského, tentokrát z Rudolfova, 5 km z nádraží ČD v Českých Budějovicích, kde jsem pobýval minulý týden čtyři dny. 5 hostinců, čerstvě opravený perkmistrovský dům, nyní radnice, fungující Jednota - Coop, úžasná alternativní zahrada manželů Kovářových, občanská iniciativa, bojující proti oligarchovi - developerovi který svými plány zástavby chce zničit jedinečnou přírodu kolem Rudofovského potoka, když byl předtím skoupil pozemky, patřící malé sousední vsi Jivno. Zde se odehrávají dramatické příběhy, které by stály za literární či filmové zpracování..., píše František Řezáč.

Edward Snowden odsoudil rozhodnutí britské vlády prohnat rychle parlamentem nový špehovací zákon

14. 7. 2014

čas čtení 1 minuta

Americký whistleblower konstatuje, že "je neuvěřitelné", že se britská vláda rozhodla prohnat nový špehovací zákon parlamentem během několika dní poté, co záležitost rok ignorovala.

Americký whistleblower Edward Snowden odsoudil rozhodnutí britské vlády nechat podle mimořádně zrychlených procedur prohnat Dolní sněmovnou nový zákon o špehování občanů. Vyjádřil znepokojení nad rychlostí, s kterou to má být provedeno, nad tím, že neprobíhá veřejná debata, nad tím, že britská vláda uměle vyvolává strach, a nad tím, že rozšiřuje špehovací pravomoci nad občany.

Snowden řekl v rozhovoru s deníkem Guardian v Moskvě, že je velmi nezvyklé, aby vláda schvalovala takový mimořádný zákon, pokud není země zrovna ve válečném stavu. "Vždyť Británii nikdo nebombarduje. V britských přístavech nejsou nepřátelské ponorky."

Odborníci na lidskoprávní problematiku varují, že navzdory lžím premiéra Camerona o opaku, nový rychle navrhovaný špehovací zákon má poskytnout výzvědným službám proti občanům nové a bezprecedentně rozsáhlé pravomoce. Zákon bude vynucovat od internetových společností, abz výzvědným organizacím automaticky poskytovaly záznamy komunikačních dat občanů. Každý další počítačový software bude muset mít v sobě zabudován možnost, aby občanovu aktivitu mohly v něm sledovat tajné služby.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Začala nová éra ruské kosmonautiky. Tiše a nenápadně...

14. 7. 2014 / Štěpán Kotrba

čas čtení 1 minuta

Rusové otestovali 9. července 2014 úspěšně těžký raketový nosič Angara 1.2PP, který je provozním suborbitálním testem budoucí rodiny těžkých modulárních nosičů Angara 5 na kapalné palivo.

"Konkurenční" americká NASA není schopna vyvinout těžký nosič, který by nahradil Saturn V Apollo a Saturn IB Skylab (118 tun na LEO) , které skončily v roce 1975 či Delta IV Heavy, které jsou v provozu teď. Američany nyní plánovaný systém Space Shuttle/Constellation/SLS by měl na nízkou oběžnou dráhu (LEO) vynášet v první verzi 70 tun nákladu, v nejsilnější konfiguraci až 130 tun. První verze amerického SLS by měla odstartovat v prosinci 2017 na nepilotovaný oblet Měsíce lodí MPCV (Orion). Vzhledem k astronomickým nákladům Američanů na vývoj, roztříštěnosti a nekoncepčnosti je ovšem otázka, co se do té doby stane...

Není junta jako junta

14. 7. 2014 / Jan Mrskoš

čas čtení 12 minut

O dvou vojenských juntách (čtěme chuntách) se dovídáme v poslední době dost často. Ta jedna je v Egyptě a ta druhá je v Thajsku. A jak je u vojenských junt zvykem, během jednoho dne se zrušila řádně zvolená vláda (co to dalo práce, než se to předtím pěkně po demokraticku dalo dohromady) a nastolila se vláda vojenská (jak snadné). V obou případech si pro ten zásah ta junta našla důvod, denně demonstrace v ulicích a na náměstích, to není pro zemi moc dobré. Co je dost, to je přespříliš, a teď tedy rychle pěkně v pořádku domů a náměstí se hezky zamete.

V Thajsku mají registrační pokladny i na plovoucí hospodě

14. 7. 2014 / Jan Mrskoš

čas čtení 1 minuta

A to bylo už někdy v začátku 80.let, kdy jsem byl poprvé poslán na jednání do Bangkoku (za trest). A když nastala doba obědu, posadili mně moji místní inženýři do auta a odvezli přes most na nábřeží, kam dorazili mezitím další auta a tak se nás asi 15 usadilo kolem velkého stolu na plovoucí restauraci.

Boris Becker dostal v Německu dva roky podmíněně za daňové podvody

12. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Bývalý vítěz mistrovství světa ve Wimbledonu byl v říjnu 2002 odsouzen k dvouletému vězení s podmíněným odkladem na tři roky, k pokutě 500 000 euro a k uhrazení veškerých nákladů soudního řízení. Bývalý vítěz z Wimbledonu přiznal vinu, že se vyhnul placení daní ve výši asi 1,7 milionů euro tím, že tvrdil, že bydlí v daňovém ráji v Monte Carlo, přestože měl trvalý pobyt vlastně v Mnichově. 'p>

Podrobnosti v angličtině ZDE

ANALÝZA MEZINÁRODNÍCH SOUVISLOSTÍ

Západ skoupí Ukrajinu jako šrot. Ukrajinci zbídačí české dělníky. Putin získal nejlepší možný výsledek

12. 7. 2014 / Štěpán Kotrba

čas čtení 25 minut

rozhovor pro Parlamentní listy. Ptal se Jaroslav Polanský.

Politický a mediální analytik Štěpán Kotrba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nepotěší ani proruské, ani proevropské Ukrajince: Putinovi prý vůbec nejde o úspěch východních separatistů a proevropští Ukrajinci za čas zjistí, že Západ skoupil jejich zemi "hluboce pod cenou šrotu". Kotrba oceňuje dle něj realistický posun v postoji ministra Zaorálka, kritizuje česká média a nechválí ani české proruské demonstranty. "Každá organizace chovatelů králíků je početnější a agilnější," říká na adresu advokáta Vyvadila a dalších.

Británie zabránila svým občanům, kteří vydělávají méně než 50 000 Kč měsíčně, aby do země přivezli manžela či manželku, pokud je cizinec

12. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Britský odvolací soud odmítl žalobu proti novému předpisu britského ministerstva vnitra, podle něhož mají právo přivézt do Británie svého manžela či manželku, kteří mají cizí občanství (jiné než občanství země Evropské unie) pouze občané, kteří vydělávají více než 18,600 liber ročně, tedy více než cca 50 000 Kč měsíčně. Znamená to, že do Británie nesmějí nyní přivézt svého cizího manžela či manželku ani občané, kteří vydělávají britskou minimální mzdu. Britská vláda jim tak odepřela právo na rodinný život. Z odhadu britského ministerstva vnitra z r. 2012 vyplývá, že toto opatření postihne každoročně 17 800 britských rodin.

Soud rozhodl, že britská vláda má právo "minimalizovat sociální závislost rodin, v nichž je jeden rodič cizinec, na britském státě".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Několik kvitových poučení

12. 7. 2014 / Štěpán Steiger

čas čtení 5 minut

Odešel jsem před chvílí od televize (poté, co jsem si znovu ověřil, že Události jsou v malé zemi skutečně malým obrazem velkého světa) překvapen tím, co řekli pánové ministerský předseda a ministr školství v souvislosti se zprávami, že česká občanka, vítězka Wimbledonu, platí daně ze svých příjmů v Monaku, nikoli v Praze. Ministerský předseda i ministr srazili paty před celebritou -- premiér odmítl názor poslance své strany, že by wimbledonská hvězda měla do Monaka přesídlit i své -dosud české- občanství. (Přední politik si možná -- připusťme -- neuvědomil, že tak schvaluje, aby čeští milionáři, o miliardářích nemluvě, platili daně do daňových rájů namísto v zemi, odkud jejich příjmy pocházejí - byť s ministrem financí usilují o "správný" výběr daní.)

Poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) stojí jen o daně budižkničemů?

12. 7. 2014 / František Štván

čas čtení 2 minuty

Usuzuji tak z jeho vyjádření na facebooku, že ho dopaluje mediální kauza kolem Petry Kvitové, které vzkazuje: " Petro, velice ti gratuluji a kašli na ty budižkničemy, který nikdy nic nedokázali a nedokážou ..."

Nesouhlasím s tím, že by odpůrce daňových rájů, kteří sportovní um slečny Kvitové nezpochybňují, měl považovat za budižkničemy. A pokud ANO, pak nechť se srdnatě pustí i do nejvyšších představitelů EU, kteří např. na summitu v Bruselu v roce 2013 jednali o boji proti daňovým podvodům. Cituji z tisku:

Urážka diváků v závěru karlovarského festivalu

11. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Skutečnou urážkou diváků karlovarského filmového festivalu bylo v pátek v jeho poslední plný den uvedení, ve velkém sále hotelu Thermal! (což filmu poskytlo od organizátorů určitou autoritu, kterou snímek ovšem neměl) amatérského filmu mladého debutanta Rudolfa Havlíka Zejtra napořád. Film byl skoro stejně strašný jako snímek Ondřeje Sokola Krásno. Opět: trapné studentské pseudovtípky, papírové, nerozvinuté postavy, statické figurkářství, banality, dramaturgicky nezvládnutý příběh a nepřesvědčivé jednání i děj. Absence řádného příběhu byla suplována pokusy opisovat povrchně různé nemotivované násilné scény a honičky z amerických thrillerů. Jestli je tohle úroveň mladých českých režisérů, je to na pováženou. Vedle mě seděl asi dvacetiletý mladík, který po skončení filmu nadšeně tleskal. :) Ukázka, jak hluboko klesly rozlišovací schopnosti a jak se rozložilo kulturní povědomí některých příslušníků současného českého filmového publika?

Celkový dojem z Karlových Varů? Letos to byl festival prostřednosti

11. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Ve čtvrtek večer jsem viděl jeden z nejlepších filmů na letošních Karlových Varech. Bylo to na novinářské projekci a přítomno bylo tak sotva deset patnáct lidí. Byl to britský film čínské režisérky Hong Khaou Lilting (2014), (název, který byl ve festivalovém programu nepochopitelně přeložený jako "Chvění", nevím proč, "lilt" znamená anglicky "mluvit zpěvavě", totiž tedy právě tak, jak mluví Číňani, jejichž jazyk je tónický [melodie je v něm nositelem významů a odlišuje slova]).

ČESKO STO LET ZA OPICEMI:

O vyhýbání se daním v Karlových Varech

11. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Jen taková poznámka. Kolem míst, kde se na karlovarském filmovém festivalu promítají filmy, dočasně vyrostly různé výčepy a pulty s občerstvením. Ani u různých pultů s rychlým občerstvením v samotném hotelu Thermal často nedostanete za to, co si koupíte, stvrzenku. Prodavači vůbec nemají pokladny, jimiž by prodeje registrovali. Požadujete-li stvrzenku, prodavačky vám namáhavě rukou vyplní jakýsi formulář a dají na to razítko. Obyčejně jim to trvá deset minut, a na to většinou není čas.

Musí to přece být pro majitele těchto podniků velmi pracné, dělat každý večer inventuru bez počítačové techniky, když si koupíte pivo nebo bagetu a vaše peníze bez vydání stvrzenky prodavačka prostě jen strčí kamsi. Na druhé straně to je pro soukromé prodejce jistě velmi výhodné, protože z prodaných výrobků prostě nemusejí platit žádné daně. Na dotaz proč prodejci občerstvení na festivalu většinou nepoužívají registrační pokladny, mi bylo vysvětleno, že je to prý jenom takové "festivalové provizorium". Aha, festivalové provizorium, které se koná letos už po čtyřicáté deváté... :)

Cestuju po světě docela dost, ale nikde jinde než v ČR jsem nezaznamenal takovýto potenciál pro podvádění s daněmi. Připomnělo mi to situaci v Chorvatsku, kde jsou nyní registrační pokladny povinné a všude jsou na obchodech vylepeny plakátky, upozorňující zákazníky, že bez stvrzenky nemusejí platit.

Česko zůstává daňovým rájem pro podvodníky, stejně jako zůstává poslední prehistorickou enklávou odporně zakouřených hospod. Nikde jinde v Evropě se to už nevidí.

Protlačováním sledovacích zákonů britská politická třída podrývá důvěru v politiku

11. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V dubnu, když Evropský soud předložil nález, podle nějž britské zákony o skladování dat porušují dvě ze čtyř základních práv - právo na soukromí a právo na ochranu osobních údajů - jsem začal lobbovat stínovou labouristickou ministryni vnitra Yvette Cooperovou ohledně toho, jak by mohla vypadat možná reforma, píše v Guardianu Tom Watson.

Kdo je tady vlastně asociální?

11. 7. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Zdá se mi vrcholně pokrytecké kritizovat Petru Kvitovou za to, že odešla neplatit daně ze svého majetku do Monaka. Český stát neumí zajistit pořádné vymáhání platných zákonů, nechává rozkrádat veřejné peníze ve velkém a zástupnou obětí, která má pomocí závistivé zášti zakrýt brutální selhání českých politiků, jako je pan Huml, má být vítězka Wimbledonu?

Jmenováni, nikoliv však zostuzeni

10. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Reakce Jana Čulíka na dopis dr. Christophera Beedhama v časopise Times Higher Education Supplement. Beedhamův dopis je v češtině ZDE

Christopher Beedham argumentuje brilantně ve svém dopise o infekci managerialismu, která nyní postihuje britské univerzity. "A vote to leave the market", THE, 3. července), píše ve čtvrtek 10. července v týdeníku Times Higher Education Jan Čulík a pokračuje:

Myslím ale, že je nutno poukázat na ještě jednu důležitou věc. Než začal managerialismus postihovat britské vysoké školství, koncept univerzity byl založen na zkoumání nových, často výstředních myšlenek. V minulost se považovalo za normální, že univerzitní výzkumníci musejí mít svobodu zabývat se novými myšlenkami, protože je nemožné předpovědět budoucí dopad výsledků výzkumu na společnost.

Britská vláda schválí urychleně nový špehovací zákon

10. 7. 2014

čas čtení < 1 minuta

Britský konzervativní premiér David Cameron se dohodl se šéfy všech tří hlavních britských politických stran o tom, že urychleně prožene schvalovacím procesem v Dolní sněmovně zákon, který umožní britské policii a britským bezpečnostním službám mít přístup k telefonním a internetovým záznamům občanů. Cameron se vyjádřil, že je naléhavě nutné tento nový zákon schválit poté, co Evropský soud pro lidská práva špehování zakázal.

Podle nového zákona budou muset britské vládě předávat informace o osobních záznamech týkajících se uskutečněných telefonátů a historie občanů na internetu i zahraničí internetové firmy, které provozují svůj byznys i ve Velké Británii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Milenky starého kriminálníka

7. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 13 minut

Nejzajímavějším filmem z těch, které se mi podařilo zhlédnout v pondělí v Karlových Varech, byl němý snímek režiséra Svatopluka Innemanna (1896-1945) s Vlastou Burianem a Anny Ondrákovou Milenky starého kriminálníka (1927). Je trochu výmluvné, že nejzajímavějším filmem dne byl archivní snímek z roku 1927. Možná mám na letošních Karlových Varech smůlu na hloupé filmy, ale mám pocit, že festivalu chybí Eva Zaoralová, která zjevně už nepracuje na plný úvazek a bez její dramaturgické síly festival začíná klesat do bezvýznamnosti. V každém případě jsme se shodli, že jsme letos za těch pár dní tady viděli daleko více banálních a nedůležitých filmů, než kdy předtím. Doufejme, že je to jen náhoda a že třeba ještě uvidíme něco dobrého. Možná ale, že už bude zbytečné do Karlových Varů jezdit...

Film Milenky starého kriminálníka zrestaurovali v Národním filmovém archivu, bohužel analogovou, nedigitální formou, takže stále ještě byl plný škrábanců na negativu, možná, že jsme ho viděli tak, jak by ho možná viděli diváci ve dvacátých či třicátých letech.

O českých Romech v Cannes, hádky před smrtí a pitomost z České televize

10. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 9 minut

Cesta ven (2014), film režiséra Petra Václava, je oslavován, protože to byl první český film, který byl nyní po dlouhých šestnácti letech vybrán na filmový festival do Cannes. Vypovídá to tak trochu o tom, co si asi myslí vnější svět o současné české filmové produkci. Kde jsou ty doby, kdy český film vyhrával v Cannes hlavní cenu; dnes musíme být vděčni, když nějaký český film výjimečně na tomto filmovém festivalu aspoň odpromítají. Přitom musím po jeho čtvrtečním zhlédnutí konstatovat, že Václavův snímek není nijak výjimečný a nepřináší vlastně nic nového. Je to film poctivý a slušný, i když trochu zdlouhavý, ale je zjevné, že se do Cannes dostal nikoliv pro své mimořádné kvality, avšak v důsledku jeho ultra-aktuálního tématu, jímž je diskriminace a útlak Romů v České republice.

Český film o etických hranicích, ruský film o mafiánských státních strukturách - a co je smyslem naší existence?

10. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 10 minut

Kdokoliv kdy natočí nějaký film z historie, je to vždycky stejně o současnosti. Mám proto dost podstatnou nedůvěru k českým filmům, které se snaží rekonstruovat dobu před rokem 1989, protože to většinou může jedině sloužit dnešnímu politickému antikomunismu, který je vážnou překážkou k řešení podstatných problémů dnešní české společnosti. Lze ovšem samozřejmě přijmout, že nějaký filmový tvůrce byl dobou komunismu natolik ztraumatizován, že o svém útlaku musí pořád vydávat svědectví, asi tak, jak spisovatel Arnošt Lustig nedokázal celý život napsat nic jiného než o koncentračních táborech. Do určité míry je toto zřejmě případem režisérky Andrey Sedláčkové, která si útlak v době komunismu, jak vyplývá z jejího rozhovoru ve Festivalovém deníku v Karlových Varech zažila, a právě proto natočila film Fair Play (2014), který se letos také v Karlových Varech promítal ve festivalové soutěži.

Je to film o etických dilematech a o vydírání ze strany komunistického režimu a o otázce, kde jsou hranice a jak daleko je možno až zajít. V tom smyslu má film nadčasové, aktuální téma, protože problém vydírání, kolaborace s režimem a otázka, jak daleko může člověk eticky zajít, je velmi aktuální i v dnešním postkomunistickém režimu v České republice. Proto jsem ten film sledoval se zájmem.

Kukuřičný ostrov: oslava lidského úsilí navzdory zmaru

9. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Velmi pěkný, minimalistický, ale silný, je soutěžní film Simindis kundyuli (Kukuřičný ostrov, 2014) režiséra George Ovašviliho, vzniklý v gruzínsko-německo-francouzsko-česko-kazašské produkci. Film je podstatnou měrou financován ze zdrojů Evropské unie a je vynikajícím příkladem toho, že EU dokáže vyrobit dobré filmy. Film je zároveň důkazem, že i Češi umějí natočit výrazný a silný film, pokud spolupracují s dobrým režisérem, které není ovlivňován domácími pražskými, poněkud bezmocnými filmařskými stereotypy.

Díra u Hanušovic: Děsivý obraz současné české venkovské společnosti

9. 7. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 9 minut

Režisérský debut herce Miroslava Krobota Díra u Hanušovic (2014), který se v Karlových Varech promítal v hlavní soutěži a do českých kin přijde koncem července, je seriozním a velmi deprimujícím pokusem o analýzu české národní totožnosti. Svým způsobem film připomíná obdobně deprimující snímek Jana Krause Městečko (2003), což je taky úpěnlivý film o lidské ubohosti. "Díra" z názvu filmu neznamená "kráter", ale prostě zapadlá, nevýznamná vesnice (do angličtiny ten název přeložili jako Nowhere in Moravia).

Co k tomu filmu říct.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

33434