Brusel kvůli migraci zvyšuje tlak na východoevropské státy

27. 7. 2017

Evropská unie ve středu vystupňovala tlak na východoevropské státy, aby přijaly část uprchlíků podle závazných kvót stanovených na vrcholu migrační krize.

Odvolání Maďarska a Slovenska bylo zamítnuto, když poradce nejvyššího soudu EU prohlásil, že kvóty představují férový způsob, jak snížit tlak na Řecko a Itálii.

Evropská komise mezitím podniká přelomovou právní akci proti Polsku, Maďarsku a České republice. Soudci také podpořili rozhodnutí EU, podle nějž žádost o azyl je třeba vyřídit v zemi příchodu. Chorvatsko tak musí přijmout migranty deportované z Rakouska a Slovinska.

Vlna lidí prchajících před válkou v Sýrii a konflikty a chudobou v dalších blízkovýchodních a afrických zemích v roce 2015 vyvolala největší evropskou migrační krizi od 2. světové války.

Komisař EU pro migraci Dimitris Avramopoulos vyzval realizaci plánu na přemístění 160 000 uprchlíků z hraničních států ve Středomoří. Ale jen 24 000 jich bylo přijato jinými zeměmi od okamžiku schválení plánu v roce 2015.

Česká republika, Maďarsko a Polsko do měsíce neodpověděly na výzvu EU ohledně kvót. Mohou být žalovány u Evropského soudního dvora a eventuálně pokutovány.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
5965

Diskuse

Obsah vydání | 28. 7. 2017