Parlamentní listy lze hodnotit jako dezinformační zdroj, připustil slovenský soud
3. 4. 2025
/
Bohumil Kartous
čas čtení
3 minuty
Parlamentní listy jsou z hlediska šíření informačních manipulací v Česku emblematickou entitou. S nástupem imigrační krize v roce 2015 začaly sbírat popularitu na šíření strach vyvolávajících bludů a posilování rasově, etnicky a nábožensky motivované nenávisti. Dlouhodobě kopírují trendy na dezinformační scéně a slouží jako důležitý nástroj ovlivňování politických názorů ve prospěch populistů. Jejich status "šiřitele dezinformací a ruské žumpy" připustil v roce 2019 Městský soud v Praze. Městský soud v Bratislavě tentokrát připustil, že i na Slovensku lze Parlamentní listy hodnotit jako dezinformační zdroj.
Jakkoliv šlo jen o předběžné opatření, které je nyní verdiktem městského soudu v Bratislavě zrušeno, Parlamentní listy neváhaly používat tento stav ke své obhajobě (stejně jako třeba používaly známku přijatelnosti ze strany Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku, jenž už naštěstí nesmyslné hodnocení změnil a Parlamentní listy přesunul ve svém ratingu do kategorie nevyhovujících zcela nebo převážně žurnalistickým principů (problematičnost ratingu ukazuje, že jsou hodnoceny malé projekty společně s velkými redakčními aparáty, že rating hodnotí některá kritéria zkresleně a že třeba takový ideologický shluk, jakým je Echo, je hodnocen značkou A).
Takže si to zrekapitulujme: Parlamentní listy u českých soudů prohrály spor o to, zda je možné nazývat je ruskou žumpou. Dle pravomocného rozhodnutí soudu lze. Na Slovensku prohrály Parlamentní listy spor o to, zda je možné označovat je za dezinformační zdroj. Lze.
Dovolil bych si ještě přidat jeden další důležitý atribut: jde o nástroj snah o antisystémovou změnu. Tento atribut potvrzuje nedávný výrok jednoho ze spolumajitelů vydavatelství Naše media (vydavatel Parlamentních listů, Echa apod.), pana Španěla, že si přeje změnu režimu, jenž je podle názoru této osoby “stejně prohnilý, jako ten Husákův”.
Ani v nejmenším nemám ambici omezovat svobodu slova těchto šiřitelů proruské propagandy, dezinformací a autoritářských postojů. Osobuju si ale svobodu a právo na to poukazovat na skutečnost, že Parlamentní listy jsou šiřiteli ruské propagandy, dezinformací a sympatií k autoritářským režimům a že vlastní činností, stejně jako postoji majitele, představují ohrožení stávající demokracie v Česku. Tvrdím to dlouhodobě a pevně doufám, že s přibývajícími důkazy se z toho stane common sense.
K tématu:
Analýza toho, co jsou Parlamentní listy, z roku 2021, s četnými odkazy na zdroje. Nic podstatného se od té doby nezměnilo z hlediska praktik tohoto kvazimédia. Změnil se ale majitel, který začal kolem médií, jako je Echo, Parlamentní listy a radio
Prostor stavět “mediální dům”. Majiteli jsou zakladatelé a majitelé herního studia Bohemia Interactive, pánové Pavlíček a Španěl. Oba jsou podporovateli radikálních populistů, druhý jmenovaný by chtěl měnit režim.
995
Diskuse