18207

Ministr Stanjura a absence koaličního řešení energetické krize

12. 9. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

V neděli v Otázkách V. Moravce mne zaujala dvě čísla: přes 70% občanů považuje reakci vlády na energetickou krizi za nedostatečnou a 49% občanů chce v té souvislosti jednání s Ruskem (43% se zase chce od Ruska úplně odstřihnout).

Ministr financí Stanjura byl číslem 49% ve zmíněném pořadu „překvapen“ (je otázka, zda vláda má vůbec ponětí o náladách ve veřejnosti), odmítl možnost jednání s Ruskem, ale připustil, že se jednou k ruském plynu vrátíme, jen na něm nesmíme být už nikdy závislí.

Britské listy Interview. Jan Čulík: "I am not a communist!" Memories of communism and postcommunism

12. 9. 2022

čas čtení < 1 minuta



In this three-part, extended interview special, historian Muriel Blaive talks (in English) to Jan Čulík, Czech academic and journalist, about his experiences of life in communism and post-communism in Czechoslovakia/Czech Republic and about his relationship to that country, since he has been living between the United Kingdom and the Czech Republic for the past forty years.

 19033

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko se mstí za prohru bombardováním civilní infrastruktury

12. 9. 2022

čas čtení 7 minut


- Dvě řízené střely zasáhly kritickou infrastrukturu v Charkově a na místě jsou nyní hasiči, uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské administrativy Kyrylo Tymošenko.


Technici pracují na obnovení dodávek elektřiny a brzy by měla být obnovena dodávka elektřiny do životně důležitých zařízení, jako jsou nemocnice.

V prvních týdnech invaze byla přerušena dodávka elektřiny v oblastech, které se Rusko snažilo dobýt.

Tymošenko potvrdil, že Charkov, Poltava, Dněpropetrovsk a část Doněcké oblasti trpí výpadky proudu.

V  Sumské oblasti, která sousedí s Charkovem, byla dodávka elektřiny obnovena na 100 % a i  v Poltavské oblasti je elektřina obnovena.

    "Rusové nás chtějí nechat bez světla, vody a tepla".


Rozhovor Britských listů 527. Lze říct: "Tihle voliči jsou blbí, nemusíme se o ně starat?"

8. 9. 2022

čas čtení < 1 minuta



Kritik a komentátor Petr Fischer byl jedním z prvních, kdo se v sobotu 3. září vyjádřil k sedmdesátitisícové protestní demonstraci na pražském Václavském náměstí, která se možná stane zásadním politickým předělem ve vývoji České republiky za posledních 33 let. Vláda Petra Fialy se při řešení této krize zatím moc nevyznamenala a čas letí a společenská destabilizace hrozí. Jak se k celé věci postavit a co udělat, na to se Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů zeptal právě Petra Fischera. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi od pátku 9. září 2022.

 19210

Bez oposmlouvy ani ránu?

12. 9. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Před chystanými obecními volbami v ČR sdílel Martin C. Putna na svém twitterovém účtu nahrávku letité Ježkovy písně z repertoáru Voskovce a Wericha "Babička Mary". (Pro nezasvěcené: Bezmála stoletý song paroduje praktiky volební agitace, podle autorů údajně schopné vmžiku zabít i otrlou kovbojskou babičku.) 

 18207

Himlhergotdoneveterkrucajselement, už je tady dream tým energie plyn

12. 9. 2022 / Petr Haraším, Pavel Haraším

čas čtení 13 minut

Pachatelé se obvykle a rádi vracejí na místa činu. Provádějí tam kochání vlastními neřády. Ti z nejotrlejších z minulých vládních činů ovšem nejenže nemizí v hanbě a v propadlišti dějin či za oknem s mříží, ony se dál vyhřívají na výsluní minulých minel a číhají na dobu, kdy je strana a vláda povolá zpět do služby. A profesor zavolal!

Číhal Zajíček. Číhal Kuba. Číhal Drobil. Nenechají Českou republiku padnout do prosperity, profesionality a efektivity. Nenechají, nene né, raději budou spolu se svou stranou rodnou a milenou dělat „kmotroviny“, abychom byli stále na kolenou. Raději jistí zemi pro prokremelské oligarchy, než by ustoupili z ideologických pozic východní pračky a Klausovy ždímačky.

 19209

Proč umírají na rakovinu plic nekuřáci? V důsledku znečištění vzduchu automobilovou dopravou

11. 9. 2022

čas čtení 7 minut

Foto: Slávek Svoboda nesmyslně jezdí na Staré město pražské automobilem, který protizákonně parkuje na Mariánském náměstí - ve městě, kde je snad nejlepší veřejná doprava na světě. Jan Čulík má méně než 100 metrů od tohoto "parkovacího místa" vlastní byt a měli byste vidět, kolik špíny  z automobilů se za jediný týden nahromadí na vnitřních parapetech mezi okny. To všechno dýcháme.

Průlom v léčbě rakoviny je varováním před nebezpečím znečištěného ovzduší

Vědci odhalili souvislost mezi zplodinami z automobilů a rakovinou plic, která pomáhá vysvětlit, proč dostává rakovinu plic tolik nekuřáků

 

Vědci odhalili, jak znečištěné ovzduší způsobuje rakovinu plic, a provedli tak průlomový výzkum, který ukazuje, že se mění naše chápání této nemoci.

Zjištění popisují, jak jemné částice obsažené v automobilových zplodinách "probouzejí" spící mutace v plicních buňkách a převádějí je do rakovinného stavu. Práce pomáhá vysvětlit, proč tolik nekuřáků dostává rakovinou plic, a je "varovným signálem" o škodlivém vlivu znečištění prostředí automobily na lidské zdraví.

 19212

Moč jako hnojivo by mohla vyřešit problém se zásobováním způsobený válkou na Ukrajině

12. 9. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 

Sankce Západu proti Rusku, které je významným vývozcem potaše, čpavku a dalších půdních živin, narušily dodávky těchto důležitých produktů do celého světa. Rusko a Bělorusko se v loňském roce společně podílely více než 40 procenty na celosvětovém vývozu potaše, jedné ze tří základních živin používaných ke zvýšení výnosů plodin. Hnojiva jsou klíčem k udržení vysokých výnosů kukuřice, sóji, rýže a pšenice. Ztížený přístup k hnojivům a zvýšené vývozní daně způsobené válkou na Ukrajině vedly ke zvýšené poptávce po používání lidské moči jako přírodního hnojiva pro plodiny. 


 19149

Britský protofašismus: V hysterii ohledně královnina pohřbu zatkla policie nejméně dva republikány

12. 9. 2022

čas čtení 4 minuty

BBC byla nucena živě odvysílat bučení v Edinburku, které se ozvalo při výroku "Bůh zachovej krále", ale z následného sestřihu to vymazala:

 
Dva demonstranti, kteří vyjadřovali republikánské nálady, byli zatčeni na akcích při příležitosti vyhlášení nástupu krále Karla III. na trůn.

Jeden muž uvedl, že byl zatčen za to, že při čtení královské proklamace v Oxfordu křičel: "Kdo ho zvolil?".

Symon Hill, 45 let, uvedl, že na akci narazil náhodou, když šel domů z kostela. Tento učitel dějepisu uvedl, že poté, co vykřikl tato slova, mu někteří lidé poblíž řekli, aby "držel hubu", a on odpověděl slovy: "Hlava státu nám byla vnucena bez našeho souhlasu."

Než zasáhla policie, přistoupili k němu tři členové ochranky, uvedl. Hill uvedl, že byl odveden do policejního vozu, a to i přes protesty ostatních, kteří hájili jeho právo na svobodu projevu.

Jsem právě v Anglii a kromě izolacionismu brexitu se tato země proměňuje v evropskou KLDR. Ten falešný smutek je naprosto performativní a znepokojující.



 

Byla britská královna proti brexitu?

12. 9. 2022

čas čtení < 1 minuta

Minulý týden zesnulá britská královna Alžběta byla proslulá svým diplomatickým mlčením - nikdy se nevyjadřovala k politice a byla skoro vždy naprosto nadstranická. V době kolem hlasování o brexitu se však vyskytly spekulace, že je královna ostře proti odchodu Británie z EU. Nikdy o tom nemluvila, ale oblékala se v barvách Evropské unie. Co si myslíte o tomto obleku (viz ten klobouk!) v němž zahájila zasedání britské Dolní sněmovny?



 18986

Vítězství ultrapravice ve švédských volbách se blíží

12. 9. 2022

čas čtení 7 minut

 

Zdá se, že krajně pravicoví Švédští demokraté jsou blízko způsobení zemětřesení ve švédské politice
 
Zdá se, že krajní pravice je blízko k tomu, aby způsobila zemětřesení ve švédské politice: Švédští demokraté se stali druhou největší stranou v zemi, zatímco širší pravicový blok, který vede, se přiblížil k vítězství nad současnou středolevicovou stranou.

Průzkumy u východů z volebních místností v neděli večer nejprve naznačovaly těsné vítězství sociálních demokratů a jejich středolevých spojenců. Po sečtení hlasů se však výsledek přiklonil k pravici. Po sečtení více než 90 % hlasů měl pravicový blok čtyř stran podíl hlasů odpovídající 176 z 349 křesel v parlamentu, levicový blok zústal pozadu se 173 křesly.

Definitivní výsledek může být znám až po sečtení hlasů Švédů žijících v zahraničí v polovině týdne, přičemž těsný souboj může  zkomplikovat sestavení funkční vlády.

Hospodaření OSBL za srpen 2022: zůstatek 31.8. 2022 - 6 383,01 Kč

2. 9. 2022

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V srpnu 2022 se poprvé v historii Britských listů zatím vybralo tak málo finančních příspěvků na provoz, že nebude možné uhradit skromný honorář našim třem redaktorům. Prosíme, přispějte, pokud máte zájem zachovat existenci Britských listů.

Dalším problémem je, že pražské firmě Dempsey and Clark Jana Panocha, která Britským listů léta ZADARMO poskytuje technickou podporu a provozuje jejich server, zdražili - jak se dalo čekat - elektřinu a budeme bohužel potřebovat finanční příspěvky od sponzorů i na to.  (JČ)

V srpnu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 45 454.02  výdaje byly  53 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže rychle směřujeme k nule. Zůstatek ke konci srpna byl 6 383,01  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci srpnu 2022.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 19151

Pouze dva sousedé chtějí Německu v nouzi pomoci

12. 9. 2022

čas čtení 5 minut

Německo by mohlo být brzy závislé na solidaritě sousedních zemí. Několik důležitých sousedů ale nechce uzavírat dohody s Německem. Možné následky by byly zničující. Opozice také obviňuje vládu, upozorňuje Philipp Vetter.

Rozhovor Britských listů 526. Británie: Zkorumpovaný bankéř a vesnická idiotka

6. 9. 2022

čas čtení < 1 minuta



Po letním odvolání Borise Johnsona z funkce šéfa britské Konzervativní strany a britského premiéra následovala zdlouhavá kampaň vyhledávání jeho nástupce. Posledními dvěma kandidáty byl bývalý ministr financí Rishi Sunak a Johnsonova ministryně zahraničí Liz Truss, která během své předchozí politické "kariéry" prokázala pozoruhodnou schopnost mnohokrát radikálně měnit své názory. Jeden komentátor je charakterizoval jako "zkorumpovaného bankéře a vesnickou idiotku". Tak v pondělí 5. září zvolili jihoangličtí důchodci, kteří tvoří členskou základnu Konzervativní strany, svou novou šéfkou právě Liz Trussovou. Není to osoba, která by zrovna rozuměla hlouběji mnoha věcem a určitě ne ekonomice.  Je to volba, kterou učinilo přesně 0,3 procenta britských voličů. Co to znamená, o tom mluví Bohumil Kartous s Janem Čulíkem v tomto Rozhovoru Britských listů.

Rozhovor Britských listů 525. Bude ODS hrobařem demokracie v ČR?

6. 9. 2022

čas čtení < 1 minuta



Demonstrace sedmdesáti tisíc českých občanů v sobotu 3. září 2022 na pražském Václavském náměstí, kde účastníci naslouchali extremistům a populistům, možná navždy ohrozila stabilitu České republiky. Nebo ne? Lidi se přece obávají chudoby právem! A kdo za vzniklou situaci může a jak by se dala napravit? Nad tím uvažují redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů, který se vysílá na Regionální televizi od úterý 6. září 2022.

 19112

Rusko: Na frontu má odjet až 50 000 vězňů

12. 9. 2022

čas čtení 1 minuta

Jevgenij Prigožin, který v minulosti organizoval soukromé vojenské společnosti, údajně řekl ruským zajatcům, že chce naverbovat až 50 000 z nich do bojů na Ukrajině, aby tam zajistil ruské vítězství, uvádí Olga Romanovová, šéfka organizace Rusko za mřížemi.

Rozhovor Britských listů 524. Francie v kolapsu

2. 9. 2022

čas čtení < 1 minuta



Historička Muriel Blaive vyučovala posledního roku na střední škole v krásném městě Nice na francouzské Riviéře. Jenže si z Francie přinesla ty nejhorší zkušenosti. O tom s ní hovoří Jan Čulík. Rozkládá se nám před očima Západ? Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. září 2022.

Rozhovor Britských listů 523. Teenageři jsou dnes opravdu v průšvihu

29. 8. 2022

čas čtení < 1 minuta

 

Bohumil Kartous hovoří s psychoterapeutem Peterem Pöthem odborníkem na psychické problémy mladých lidí, o dnešní situaci dětí a teenagerů v České republice. Je kritická. Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 30. srpna 2022.

Rozhovor Britských listů 522. Co je příčinou propadu popularity Fialovy vládní koalice?

26. 8. 2022

čas čtení < 1 minuta



Babišovo Ano zaznamenalo v České republice rekordní podporu 31 procent voličů. Vládní koalice Petra Fialy se propadá v popularitě. Proč? O tom hovoří Jan Čulík s politologem Jiřím Pehem. Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. srpna 2022.

 18752

Rusko: Periferie bez centra, kultura bez vlády

12. 9. 2022

čas čtení 3 minuty

Jednou z největších tragédií, kterou Rusové zažili, je to, že si na katastrofy zvykli a v důsledku toho na ně přestali pohlížet jako na katastrofy. A sem patří i posedlost ruských intelektuálů tím, že se snaží říkat státu, co má dělat, místo aby se soustředili na svůj primární úkol, záchranu ruské kultury, píše Andrej Zorin.

 19111

Nezbytný výpadek proudu?

12. 9. 2022

čas čtení 3 minuty

Ať už koronavirus, Ukrajina, energetika nebo klima – politická reakce na krize naší doby je vždy stejná. Zastánci státu prosazují omezení – a zlehčují jejich destruktivní důsledky. Někteří dokonce považují lockdown a výpadky proudu za nezbytné cvičení, upozorňuje Andreas Rosenfelder.

Cílem údajné ukrajinské "ofenzívy" na jihu "bylo oklamat Rusko"

11. 9. 2022

čas čtení 5 minut

 

Ruské jednotky byly zaskočeny útokem v Charkovské oblasti poté, co se připravovaly na ofenzivu na jihu země


 
Tolik propagovaná jižní ofenziva Ukrajiny byla dezinformační kampaní, která měla odvést pozornost Ruska od skutečné ofenzivy připravované v Charkovské oblasti, uvedly ukrajinské speciální jednotky.

Ukrajinské síly pokračují v nečekaně rychlém postupu na severovýchodě země a během tří dnů znovu dobyly více než třetinu okupované Charkovské oblasti. Velkou část ukrajinských územních zisků v sobotu potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

"[Byla to] velká speciální dezinformační operace," řekl Taras Berezovec, bývalý poradce pro národní bezpečnost, který se stal tiskovým mluvčím brigády Bohun ukrajinských speciálních sil.



 18207

Několik slov před sociální potopou...

11. 9. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 8 minut

Jsme země tisíců čápů, stovek opravdu velkých čápů, desítek obřích čápů a milionů drobných žabiček…

V sociální oblast již teď asistuji u beznadějné potopy občanů do obrovské chudoby, kterou většina nikdy nezažila:

Ztráty bydlení často díky nevyplacenému příspěvku na bydlení včas od naprosto přetíženého úřadu práce, nemožnost splácet ceny energií, veliká inflace, obrovský stres, měnící se v agresivitu klientů všech skupin ve společnosti mezi sebou, zhoršující se psychický stav obyvatelstva, vzrůst závislostí všeho druhu, vzestup kriminality, těžké deprese zejména u starších občanů, domácí násilí v rodinách a hádky, které nejvíce dopadají na děti, opětovná vlna půjček, která bude pokračovat další vlnou exekucí. Azylové domy s klienty praskají i v létě ve švech a klienti nacházejí poloprázdné potravinové banky.

"…Tak dost! Už to skončeme! Přestalo mě to bavit! A ještě se všichni tváří, že se k tomu propůjčili ze soucitu, aby se ten chudáček, co je úplně mimo, mimo čas, prostor a život, nerozčílil! No jo, protože jinak…,copak by si takovou nadvládu nechal líbit? Oni ano, každý den, každou minutu vyžadují od ostatních, aby byli takoví, jaké je chtějí mít…A oni toho využívají, donutí vás, aby jste se poddali a přijali ten jejich způsob, abyste slyšeli a viděli jako oni!..."

Luigi Pirandello, Jindřich IV, 1921

Těžko říci, proč nám neustále vnucují ty vyprázdněné, politické kandidátky naprosto tupé kampaně. A jelikož politici nemají absolutně co nabídnout vyděšené společnosti k ekonomické realitě všedního dne, zůstávají pouze strašlivé fráze: Bude líp s… Dáme Prahu dohromady! Společně to dokážeme! A to slyším snad nejvíce za posledních třicet let ve své sociální bublině: Poprvé nejdu k volbám, vůbec nemám koho volit…

 19208

Ruští propagandisté začali veřejně přiznávat, že Ukrajina vyhrává válku

10. 9. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 

Ukrajina oznámila, že od ruských sil znovu získala asi tisíc kilometrů čtverečních. Kanál domobrany Novorossija Z.O.V., na Telegramu, který sledují miliony Rusů, sdílel videa s ukrajinskou vlajkou vztyčenou nad Balaklijí. Ruské sociální sítě se rozzářily fotografiemi ukrajinských vojáků, kteří hrdě pózují před nápisy v oblastech, kde si ruská armáda podle všeho byla ještě před týdnem jistá, že je má plně pod kontrolou, jako jsou Ševčenkove, Borščyvka a Volokhiv Jar. Pro Kreml se stalo nemožným předstírat, že Ukrajina nezískává zpět území, která napadla a držela ozbrojená síla Vladimíra Putina.

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajinské jednotky dobyly Kupjansk

10. 9. 2022

čas čtení 7 minut



- Odstavení jaderné elektrárny v Záporoží


Provoz v ruské Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině byl zcela zastaven, uvedla v neděli státní agentura Energoatom, která má elektrárnu na starosti.

Agentura uvedla, že obnovení dodávky elektřiny do elektrárny umožnilo udělat nejbezpečnější věc a vypnout její šestý a poslední funkční reaktor.

Kyjev ve středu vyzval obyvatele Ruskem okupovaných oblastí v okolí elektrárny, největší v Evropě, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti evakuovali. Rusko a Ukrajina se vzájemně obviňují z ostřelování jaderné elektrárny, čímž hrozí jaderná katastrofa.

Nedělní uzavření elektrárny následovalo poté, co šéf jaderného dozoru OSN v pátek prohlásil, že nedávné ostřelování způsobilo, že "situace je stále více nejistá", protože spolehlivé dodávky pravděpodobně nebudou obnoveny.

Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), uvedl, že životně důležité dodávky elektřiny mimo areál záporožské jaderné elektrárny byly zničeny ostřelováním a je jen malá pravděpodobnost, že se spolehlivé dodávky podaří obnovit.

Uvedl, že ostřelování zničilo rozvodnu nedaleké tepelné elektrárny. Tato elektrárna dodávala elektřinu do jaderného zařízení pokaždé, když bylo v posledních třech týdnech přerušeno její běžné přívodní vedení.

Šestý reaktor podle něj poslední tři dny pracoval v "ostrovním režimu" a po přerušení elektrického vedení ruským ostřelováním zásoboval pouze vlastní potřeby.

Obnovení jednoho z těchto vedení v sobotu umožnilo provozovateli přijmout rozhodnutí o uvedení zařízení do "nejbezpečnějšího stavu - studené odstávky".

Pokud bude vedení i nadále poškozeno, bude elektrárna spoléhat na záložní dieselové generátory, "jejichž doba provozu je omezena technologickým zdrojem a množstvím dostupné nafty", uvedl Energoatom.

Ukrajinské síly vstoupily do Kupjanska, sdělují ukrajinští činitelé

Fotografie zveřejněná na Twitteru ukrajinskou bezpečnostní službou ukazuje skupinu vojáků shromážděných kolem obrněného vozidla.

V popisku stálo, že Kupjansk "byl a vždy bude ukrajinský".

"Osvobodíme naši zemi do posledního centimetru," dodal. "Jdeme dál! Sláva Ukrajině!"

- Ukrajinská vlajka je znovu vztyčena v městě Balaklija:


 19152

Británie: Král Karel III. má své názory a vášně, ale jeho prvním úkolem je reformovat obraz monarchie

9. 9. 2022

čas čtení 6 minut

 
 
Charles bude zcela jiným panovníkem než jeho matka. Měl by toho využít ve svůj prospěch i ve prospěch národa, míní Simon Jenkins
 
Král Charles hodlá vládnout - řekl by sloužit - přesně tak, jak to dělala jeho matka. Celý svůj život strávil ve stínu jejíhochování  a na každém kroku byl vyučován v roli držitele trůnu. Ví, že národ považoval královnu za apoteózu konstituční monarchie. Jeho vláda pravděpodobně nebude dlouhá (je mu 73 let)  a on nebude chtít zradit odkaz své matky.

Tím však  může jakákoli podobnost mezi králem Karlem a královnou Alžbětou skončit. Důvod je prostý. Práce monarchy je dnes sice šablonovitá, ba téměř robotická, ale přesto ji vykonávají lidé. Karel může vykonávat ceremonie, které se od něj vyžadují, bezvadně. Je zkušený v nudných veřejných povinnostech a sdílí matčinu schopnost mírnit rituály humorem. Dospělost také rozmělnila rizika nevhodného chování a pomluv, která provázela jeho mládí a nešťastné první manželství. Matka a syn jsou však velmi rozdílné osobnosti.

 19162

Ohlédnutí za druhou dobou alžbětinskou

9. 9. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Sedmdesát let pobytu Alžběty II. na britském trůnu, nota bene v tak dynamickém století, jako je jsou ta dvě poslední století (stačí si srovnat 70 let třeba ve 12. století a dnes), přineslo jistě mnoho událostí a změn, za nimiž bychom se dnes měli ohlédnout. Připomenu jen to, co se mi zdá nejdůležitější.

 19207

Královna komunikace

9. 9. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 

Královna Alžběta neměla žádnou skutečnou moc, pouze symbolickou. Její největší silou byla komunikace prostřednictvím jejího obrazu. Stoická a zdrženlivá, dokonce i svými šaty vyjadřovala image Spojeného království. Byla nejúspěšnější publicistkou na světě. Královna byla nejlepší reklamní agenturou, jakou mohlo Spojené království mít. Alžběta II. byla v době své smrti nejznámější ženou na světě a objevila se na titulních stranách všech novin na světě. Zde můžeme vidět desítky novin z celé planety s pozitivními a obdivnými slovy.

 19148

O ukrajinské protiofenzívě, aneb Trocha věštění z křišťálové koule

9. 9. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Kyjiv mnohokrát předem veřejně oznámil úmysl spustit protiofenzívu u Chersonu, dávno před tím, než vůbec začala. Rusko tak mělo čas přisunout posily a vybudovat zde připravenou obranu, včetně prefabrikovaných železobetonových pevnůstek na některých úsecích. Prolomit takovou obranu rozhodně není snadné. Spolehlivých zpráv přichází málo, nicméně podle těch, které dosud máme, za 12 dní ještě zatím k podstatnému průlomu v hloubce ruské obrany nedošlo. 

 18990

Éra sbližování s Ruskem a Čínou skončila

9. 9. 2022

čas čtení 14 minut

Letos na jaře Bidenova administrativa uznala, že musí přepsat svou Národní bezpečnostní strategii, která řídí celkovou bezpečnostní strategii země - bezpochyby s vědomím, že velká strategie USA musí být zásadně revidována, upozorňuje James Van der Velde.

 19091

Rusko má ve válce stále více problémů

9. 9. 2022

čas čtení 6 minut

25. srpna nařídil Vladimir Putin navýšení služebního personálu ozbrojených sil od roku 2023 o 137 000, čímž se velikost armády zvýšila na 1,15 milionu, upozorňuje Xenia Kirillová.

 16830

Nejste Ruska a čtete? Jak neobvyklé!

9. 9. 2022

čas čtení 4 minuty

V mnoha ohledech nejlepší měřítko toho, jak velká bigotnost ve společnosti existuje, nepochází od úředníků, kteří mají vlastní zájem prezentovat situace co nejlepší, ale spíše od těch, kteří jsou oběťmi projevů rasové a etnické příslušnosti, upozorňuje redakční článek časopisu Novoje vremja.

 18984

Svět je na pokraji pěti "katastrofických" klimatických zlomů, zjistila studie

9. 9. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Obří ledové příkrovy, oceánské proudy a věčně zmrzlé oblasti již možná překročily bod nevratné změn

Podle rozsáhlé studie přivedla klimatická krize svět na pokraj několika "katastrofických" bodů zvratu
.

Ukazuje, že pět nebezpečných zlomových bodů již mohlo být překročeno v důsledku globálního oteplení o 1,1 °C, které doposud způsobilo lidstvo.

Patří mezi ně zhroucení grónského ledovce, které by nakonec způsobilo obrovské zvýšení hladiny moří, zhroucení klíčového proudu v severním Atlantiku, které by narušilo deště, na nichž jsou závislé potraviny miliard lidí, a náhlé tání věčně zmrzlé půdy bohaté na uhlík.

Podle analýzy se při oteplení o 1,5 °C, což je minimální očekávaný nárůst, čtyři z pěti bodů zvratu změní z možných na pravděpodobné. Při teplotě 1,5 °C se stane možných dalších pět bodů zvratu, včetně změn v rozsáhlých severských lesích a ztráty téměř všech horských ledovců.

 18293

Konflikty, které přežily Gorbačova

9. 9. 2022

čas čtení 7 minut

Součástí Gorbačovova odkazu je i ochromování okolních států, vše kvůli snu o "obnoveném svazu", upozorňuje spolupracovník serveru Visegrad Insight, anglicky psané afiliace polského časopisu Res Publica Nowa, dlouholetý ukrajinský publicista Vitalij Portnikov.

 18638

Vyhýbavá německá taktika před zbrojním summitem

9. 9. 2022

čas čtení 4 minuty

V německých prodejích zbraní na Ukrajinu se objevil vzorec: Berlín se pohne až po dostatečném tlaku ze strany USA. Nyní se chystá další setkání v tzv. ramsteinského formátu. A Scholz si nechává otevřená zadní vrátka, napsali Klaus Geiger a Gregor Schwung.

18912