Rozhovor Britských listů 369.
Z každých 10 000 nakažených
umírá 200 lidí

4. 3. 2021

čas čtení 1 minutaVíme stoprocentně, že zemřou, ale nevíme, kdo z těch 10 000 to bude. Ti lidé tu teď s námi jsou a do čtrnácti dnů budou mrtví. Měli bychom pro 21 000 obětí pandemie v ČR něco udělat. Petr Pospíchal, novinář a signatář Charty 77, s kolegy apeluje na veřejnost, abychom v pondělí 22. března, kdy před rokem zemřela v Česku první oběť covidu-19, drželi minutu ticha za oběti pandemie. Měly by na věžích kostelů zvonit zvony. Jan Čulík hovoří s Petrem Pospíchalem o tom, jak se Česká republika srovnává s nynější morovou ranou a o tom, že bude po ukončení pandemie státní a ekonomický systém v České republice nezbytné pozměnit. Konec konců se o nutnosti změn, které odhalila pandemie po celém světě, nyní mluví všude. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. března 2021.

 16447

Jaká jsou publikovaná klinická data k údajné účinnosti ivermektinu proti covidu

4. 3. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut


Ze všech stran se na mne valí zprávy o účinnosti léku ivermektinu proti covidu. Tak jsem se rozhodl najít v největší medicínské databázi odborných článků, co je o tom už publikováno. Ta databáze se jmenuje „PubMed“ a je veřejně dostupná bez poplatků. Zadal jsem si kombinaci těchto slov: „ivermectin“, „trial“ a „covid“. A našel jsem dva malé klinické testy ve slabých časopisech.

K tomu jen poznámka na okraj: denně sleduji tři nejlepší lékařské časopisy na světě (New England Journal of Medicine, Journal of the American Medical Association a Lancet), takže očekávám, že pokud by někdo opravdu měl silná data, že ivermektin zachraňuje životy, vyšlo by to tam – a pomohlo by to desítkám tisíc lidí na celém světě. Když to někdo publikuje ve slabých časopisech, tak to spíše zapadne v hromadách balastu.

Neuvěřitelně, ČR odmítá očkovat své nejohroženější občany

4. 3. 2021

čas čtení 4 minuty

Přibližně před měsícem jsme vysílali Rozhovor Britských listů s Petrem Harašímem z Orlové. Podrobil se trojnásobné transplantaci orgánů, po které má nefunkční imunitní systém, a je stojí tedy v první linii lidí, ohrožených koronavirovou pandemií na životě. Když jsme se v jeho věci několikrát obrátili na tiskovou mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou,  kdy bude pan Haraším a lidé jako on očkováni, na opakované dotazy nereagovala.

Ani po měsíci se nepodařilo panu Harašímovi být očkován. Píše:

Kdyby se bývalo něco změnilo k lepšímu stran očkování prioritní skupiny transplantovaných, tak bych se byl býval ozval, ale jelikož se nestalo nic pozitivního, mlčel jsem.

Od prvního března byl spuštěn systém registrace a rezervace pro lid 70+ a k tomu se snad možná mělo pamatovat konečně i na chronické pacienty, kteří ovšem dle zdravého rozumu měli býti očkováni jako první.

Leč nestalo se tak.

Zkoušeli jsme, plni nadějí a dojetí nad moudrostí státu a náčelníka BergamoBabiše, registraci a rezervaci v systému rezervatic, ovšem jen do smutného okamžiku prozření (v mém případě proslyšení), než jsme narazili na otázku věku. Systém neústupně a nelítostně trval na tom, že věk musí být víc než 70+, a tudíž se chronický pacient opět může s ladným sardonickým úsměvem stáhnout do bažiny smutku a čekat na další počin rytířů z Blatníku.

Rozhovor Britských listů 368. Povede děsivá nekompetence státu k ozdravění společnosti?

2. 3. 2021

čas čtení 1 minutaPsycholog David Unger nachází v katastrofálně neefektivní reakci českých úřadů a české společnosti na koronavirovou pandemii některé typické problémy, které vidí u svých pacientů. V diskusi s Janem Čulíkem se pokouší o návrh konstruktivního řešení, jak by se nynější rozval českého státu dal napravit. David Unger vidí v nynější totální krizi optimisticky pobídku k radikální nápravě nefunkčnosti českých státních struktur v blízké budoucnosti. Má pravdu? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. března 2021.


 16742

Průběžné zpravodajství:

Smrt na covid řádí v zemích, kde jsou lidé obtloustlí. Včetně ČR.

4. 3. 2021

čas čtení 5 minut

Ve středu 3.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  15 088  nových denních nákaz.  Zemřelo 21 128 lidí, to je denní nárůst o 187 mrtvých.   V nemocnicích je 8231 lidí, to je nárůst od včerejška o  69 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 284 288 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Vědecká analýza naléhá na vlády, aby prioritně očkovaly obézní osoby, protože jim hrozí smrt. Smrtí na covid jsou ohroženy především země s velkou mírou obezity, jako je Británie, ČR, Itálie a USA. Asi 2,2 miliony z celkového počtu 2,5 milionu úmrtí na covid jsou mrtví, kteří byli obézní. Země jako Británie, USA a Itálie, kde má více než 50 procent obyvatelstva nadváhu, jsou nejvíce postiženy úmrtím na covid. Problémem není jen obezita, ale i váha, o níž si mnoh lidí dnes myslí, že je normální. Počty úmrtí jsou desetkrát vyšší tam, kde má více než polovina dospělých BMI vyšší než 25 kg na m2. Mezi zeměmi, kde má více než 50 procent obyvatel nadváhu, zemřelo nejvíce lidí v Belgii, pak ve Slovinsku, v Británii a v ČR. Itálie a Portugalsko jsou pátá a šestá země, USA je osmá země.Naopak Vietnam má nejmenší počet mrtvých na covid na světě a druhý nejmenší počet lidí s nadváhou. ČR má 180.83 mrtvých na 100 000 obyvatel - je to celkově čtvrtý největší počet mrtvých. ČR má 62,3 procent obyvatel s nadváhou. ZDE 

Ve středu bylo v ČR očkováno 28 890 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 3788 osob! (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 735,131 dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca dva dny.) 

- Regulační orgány rychle schválí vakcíny modifikované tak, aby chránily i proti variantám koronaviru. Nebude zapotřebí hloubkových klinických studií, informovala Británie, Austrálie, Kanada, Singapur a Švýcarsko. Výrobci budou muset poskytnout "robustní důkazy, že modifikovaná vakcína vyvolává imunitní reakci, avšak dlouhodobých klinických studií, které nepříspívají k porozumění bezpečnosti vakcíny, nebude zapotřebí."

- Maďarsko zaznamenalo 6278 nových nákaz, nejvyšší počet za poslední tří měsíce. Počet mrtvých také výrazně stoupl na 152.

30714

Je český stát reformovatelným organismem?

4. 3. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Souhlasím s tvrzením Jana Čulíka, že český stát přímo ohrožuje životy a zdraví svých obyvatel, a to z libovůle cynických lobbistů z Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy apod. Sdělovací prostředky v uplynulých dnech zveřejňovaly nářky průmyslníků a bohatých podnikatelů, kteří jeden za druhým vyjmenovávali absurdní důvody, proč stát nemůže fabriky a montovny zavřít ani na týden či dva. Plánované navýšení žalostně nízké nemocenské na sto procent narazilo na ještě absurdnější ryk ze strany těch, kdo drží pod krkem českou společnost. Tito od katastrofální reality odtržení jedinci volky nevolky odhalují sadistickou povahu státní moci právě v době, kdy už jednotlivé kraje nejsou schopny poskytovat adekvátní lékařskou péči.


30657

Povinně testujeme

4. 3. 2021 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

Panstvo sice rozkázalo, testujte, ale není čím. Od rána do večera lžou o tom, jak jsou testy dostupné, kolik milionů kde leží ve skladech, ale když obvoláte firmy a distributory nejen ze schváleného seznamu, buď vás rovnou odmítnou, že nemají, nebo slíbí a zaplacenou objednávku za pár dní stornují, protože nic nemají a jsou velmi překvapeni, že sklady zejí prázdnotou.

Očekávatelně, oproti velkohubým prohlášením, jak ceny testů budou klesat, s akutním nedostatkem naopak rostou do nebes

 16637

Piráti vyzývají českou vládu, aby podpořila dočasné pozastavení patentů k výrobě vakcín. Je to v zájmu celého světa, tvrdí

4. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

„Mutace koronaviru dokazují, že nikdo nebude úplně v bezpečí, dokud nebude proočkována většina světové populace. Dokud taková situace nenastane, budou dlouhodbě ohroženy i státy, kde očkování zafunguje. Tzv. duševní vlastnictví by nemělo klást dodatečné překážky v produkci a distribuci vakcín,“ vysvětluje europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

 16415

Více než stovka zemí volá po uvolnění patentů na vakcíny. USA to blokují

4. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Striktní opatření týkající se práv k duševnímu vlastnictví mohou zabraňovat tomu, aby byl svět zásoben vakcínami proti covidu-19. Více než 50 milionů Američanů už dostalo přinejmenším jednu dávku vakcíny, zatímco obyvatelé 130 zemí nikoliv, jak nedávno uvedla OSN. Kritikové této strategie hovoří o „očkovacím apartheidu“, informuje web Democracy Now!

 16741

Pesticidy zůstávají ve vodě i v potravinách. Příčinou je nevhodné pěstování řepky a kukuřice

4. 3. 2021

čas čtení 5 minut

tisková zpráva

čtvrtek 4. března 2021

Ze Zprávy o životním prostředí České republiky 2019 vyplývá, že užívání pesticidů se poslední roky pomalu snižuje. Přispěl tomu i tlak organizací jako Hnutí DUHA či evropských ekologických organizací. Pesticidy v nadlimitním množství nebo “koktejlech” však lze stále nalézt zejména ve vodě, ale i v jídle. Přispívá tomu také nevhodné pěstování řepky a kukuřice.

Dle nové Zprávy o životním prostředí České republiky 2019, vydané Ministerstvem životního prostředí, klesla spotřeba přípravků na ochranu rostlin o 4,5 % oproti roku 2018. [1] Klesá tedy již od roku 2013, je však na úrovni roku 2004. Zpráva uvádí, že k poklesu přispěl zejména evropský zákaz používání některých tzv. neonikotinoidů (spojovaných s negativními dopady na opylovače) a národní zákaz používání glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.

6177

Zrušte veškeré uhelné projekty, abychom měli šanci v boji proti klimatické krizi, vyzývá šéf OSN

4. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Šéf OSN António Guterres v úterý zdůraznil, že stále existuje šance v boji proti klimatickým změnám, abychom mohli dosáhnout klíčového cíle pařížské klimatické dohody, podle kterého by oteplení nemělo překročit 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře. Šéf OSN urgoval jednotlivé vlády a soukromý sektor, aby zrušily veškeré plánované uhelné projekty; aby už nebyly financovány uhelné elektrárny a abychom místo toho podporovali spravedlivý přechod na čistou energii investicemi do obnovitelných zdrojů, píše na webu commondreams.org Kenny Stancil.

 16740

Expanze PPF na Balkáně obnáší spolupráci s okolím srbské vládnoucí strany

4. 3. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 1 minuta


Srbský novinář a redaktor Nova.rs se na serveru Balkan Insight pozastavuje nad tím, jak je srbský prezident Aleksandar Vučić imunní vůči kauzám, které poukazují na vazby jeho okolí na organizovaný zločin.

Milenko Vasović v této souvislosti mimo jiné připomíná, že prostředky Telekomu Serbia, kde stát má většinový podíl a v jehož vedení jsou lidé delegovaní Vučićovou stranou SNS, slouží k podezřelým mediálním transakcím za účelem podmaňování si zpravodajského obsahu.


 16448

Švejk je hrdina

4. 3. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Tento měsíc je to rovných sto let od vydání prvního svazku Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Chtěl bych k tomu učinit jen krátkou poznámku v souvislosti s mými články o Boženě Němcové, v nichž vyjadřuji skepsi nad kvalitou české literatury obecně.

Haškovu knihu považuji, a to ve srovnání světové klasické literatury, za geniální. Připomenu, že mezi nejdůležitější díla světové klasické literatury rozhodně počítám Rabelaisovu knihu Gargantua a Pantagruel, Cervantesova Dona Quijota nebo Boccacciův Dekameron. Hašek se svou jadrností až vulgaritou a svým smíchem z této tradice nevymyká. Chápu, že někoho může Haškova kniha pohoršovat, Rabelaise by ale pak snášel ještě hůře (u Rabelaise navíc jde o pro mnohé těžko stravitelnou směs vulgarity a vysoké vzdělanosti, oproti tomu Hašek je takový prosťáček Boží).

 16637

A jak krásně by tenkrát s pandemií zatočili…

4. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Plivání.

"Vyhláška. C. j. 135.719-Xa. Dle výsledků vědeckého bádání jest tuberkulosa nakažlivou nemocí, která vyschlými chrchly se rozšiřuje. Aby zabráněno bylo vzniku a rozšiřování této nemoci, zakazuje se z důvodů zdravotních vzhledem к vynesení c. k. ministerstva vnitra ze dne 14. července 1902 č. 29.949 a poučení, které se zároveň dodává všem majitelům domů, aby v místnostech uzavřených, lidmi hojně navštěvovaných, jako např. v kostelích, divadlech, krámech kupeckých a s potravinami, hostincích, kavárnách, tanečních a zábavních místnostech, ve školách, tělocvičnách, továrních pracovnách, noclehárnách, stravovnách, věznicích, v čekárnách na stanicích, v místnostech pro cestující na parnících, elektrické a koňské dráhy atd., nebylo pliváno, leč do plivátek k tomu určených, zvláště však zapovídá se plivati na zem.

30649

Průběžné zpravodajství:

ČR se propadá do hrůzy. Denní rekord 16 642 nakažených, dalších 240 denních mrtvých, 1113 nově za den hospitalizovaných osob

3. 3. 2021

čas čtení 6 minut

V úterý 2.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  16 642  nových denních nákaz.  Zemřelo 20 701 lidí, to je denní nárůst o 240 mrtvých.   V nemocnicích je 8162 lidí, to je nárůst od včerejška o  1113 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 269 058  osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Jak epidemiologové varují, Česku hrozí exponenciální nárůst nákaz i úmrtí. Problémem je, že vláda odmítá uzavřít továrny a montovny, což jsou hlavní ohniska nákaz. Nedokáže komunikovat obyvatelstvu, že karanténní opatření nejsou pro vládu, ale pro záchranu životů. Sdělovací prostředky, šokujícím způsobem dávají neustále prostor i "opačnému, (tj životu nebezpečnému, iracionálnímu) názoru", že karanténa je zbytečná". Nedokáží vyvolat v zemi solidaritu. Vláda nepodniká žádné kroky proti lžím na internetu, které přesvědčily velkou část obyvatel, že neexistuje problém a koronavirus je hoax.

V úterý bylo v ČR očkováno 25 084 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 2782 osob! (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 702 023  dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca dva dny.) 

- ČR a Slovensko dostanou každá 100 vakcín od EU. Česká republika a Slovensko, které v posledních týdnech tvrdě zápolí s koronavirem, dostanou každá od Evropskou unii 100 000 vakcín navíc. Slovensko zaznamenáívá v posledních dnech globálně nejvyšší úmrtnost, 112,39 mrtvých na milion, Česká republika je globálně druhá nejhorší, s 95,5 mrtvými na milion.

- Británie ve středu očkovala dalších 208 968 osob. Je to útlum, do minulého týdne Británie denně očkovala kolem půl milionu občanů. Tento týden je totiž v Británii nedostatek vakcín. Od příštího týdne se má však očkování znovu zrychlit a daleko přesáhnout počet půl milionu očkovaných denně. 

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rozhovor Britských listů 367. Uzavřete montovny, nebo bude apokalypsa

25. 2. 2021

čas čtení 1 minuta"Montovny, to je součást českého náboženství, tak jako v Polsku jsou to kostely, na které nemůže nikdo sáhnout, tak v Česku se zdá, že jsou to montovny. Škoda, že neexistuje mistrovství světa v tom, proč něco nelze udělat, protože v tom by Češi určitě vyhráli."

Jan Čulík mluví s matematikem a dramatikem Reném Levinským z CERGE-EI o stále se zhoršující apokalyptické koronavirové situaci v České republice. Vyhlídky jsou opravdu chmurné: Vláda jedná nekompetentně pokud jde o lockdown i o očkování. Co teď? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. února 2021.

 16596

Sputnik v Česku? Tunel na konci tunelu

3. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Zdroj: Wikimedia Commons. Licence: Attribution 4.0 International.

Hrad a komunisté nadále tlačí na dovoz řádně neotestované a v EU neschválené ruské vakcíny do České republiky. Zatímco v první fázi se proti takové možnosti postavil ministr zdravotnictví Blatný a pod vlivem jeho stanoviska i většinového postoje expertů premiér Babiš otočil, s avízovaným pádem Blatného a ministra zahraničí Petříčka nastává další kolo.

 16739

Třeba tolik lidí nemuselo zemřít …

3. 3. 2021 / Vít Klíma

čas čtení 3 minuty

Foto: Rezidence Korunní

Naši dědové vybudovali Ústav očkování a sér, abychom my, jejich vnuci nebyli závislí na dodávkách vakcín ze zahraničí, ale mohli si je doma vyrobit sami. Škoda, že Češi neprojevili vůči práci svých předkům ani špetku úcty, třeba by teď tolik lidí nemuselo zbytečně zemřít!

Nechali jsme vymřít celý „Beroun“ a nikdo za to nemůže?

Rozhovor Britských listů 366. Chtějí v ČR skutečně vyvraždit všechny starší lidi?

23. 2. 2021

čas čtení < 1 minutaO neuvěřitelně katastrofální koronavirové situaci v ČR a neschopnosti a nečinnosti českých úřadů hovoří Jan Čulík s imunologem Václavem Hořejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. února 2021.

5867

Proti apoštolům nenávisti

3. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

Počátkem února byli Španělé v Madridu svědky něčeho, co se nedávno v Evropě stalo až příliš běžným. Ve stínu mnohem temnějších časů pochodovali ulicemi neonacisté, aby "uctili" Modrou divizi, španělské vojáky, kteří bojovali na straně nacistů. Chvíli se nad tím zamyslete. Koho ti pochodující uctili doopravdy?, ptá se Ronald S. Lauder.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 16735

Skotsko: Jsme v tom všichni. Záleží na každém z nás

3. 3. 2021

čas čtení < 1 minuta

Vítězství nad nákazou závisí na jasných, stručných informacích, které zdůrazňují, že ochranné kroky neděláte pro vládu, ale pro sebe a pro komunitu.

Toto je reklama na autobusových zastávkách v Glasgow:

(Zdravější Skotsko. Skotská vláda. Státní zdravotnictví, Skotsko:)

- ROUŠKU NA OBLIČEJ
- VYHÝBEJ SE DAVU
- MYJ SI RUCE
- DVA METRY
- SEBEIZOLACE DOMA

Přihlaš se na test, máš-li příznaky

ZASTAVIT ŠÍŘENÍ, TO ZÁVISÍ NA NÁS VŠECH

#MyJsmeSkotsko
gov.scot/coronavirus
 16738

Konzumace masa zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky a zápalu plic

3. 3. 2021

čas čtení 2 minuty


Pravidelné pojídání masa zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky, zápalu plic a dalších vážných nemocí, vyplývá z nového výzkumu.

Už dříve bylo zjištěno, že konzumace červeného a zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Nová zjištění však dokazují, že pojídání masa vyvolává  i 25 různých, nerakovinových nemocí, na něž většinou lidé končí v nemocnici.

Rozhovor Britských listů 365. Koronavirus: Vás léčit nebudeme, protože tu máme potřebnější

18. 2. 2021

čas čtení 1 minutaČeská republika se opět dostala do palcových titulků mezinárodního tisku. V ČR je s vážným covidem hospitalizován rekordní počet lidí, píše list Guardian. Situace se skutečně drasticky zhoršuje. Nemocnice jsou přehlceny a lékaři rozhodují, kdo smí dál žít a kdo musí zemřít. Přitom mnoho lidí nebere covid-19 vážně. Nedodržují karanténní opatření "na protest proti Babišovi". Jenže Babiš pandemii nevlastní. Dodržujte karanténní opatření, nechcete-li zemřít. Rozhovor Jana Čulíka s Bohumilem Kartousem v nyní už opravdu kritické situaci v ČR se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. února 2021.  16524

EU: Vstoupily v platnost nové sankce proti Rusku

3. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

Sankce EU proti Rusku uvalené kvůli uvěznění opozičníka Alexeje Navalného vstoupily v platnost v úterý. Týkají se mj. šéfa ruského Vyšetřovacího výboru, generálního prokurátora, velitele Národní gardy a šéfa věznic.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Vědci varují, že kolem 15 procent dětí trpí dlouhým covidem!

2. 3. 2021

čas čtení 7 minut

SITUACE SE ZHORŠUJE. ZŮSTAŇTE DOMA! BABIŠ MUSÍ UZAVŘÍT MONTOVNY


- Britští vědci varují, že je nutno vzít v potaz skutečnost, že z dat zveřejněných britským vládním statistickým úřadem  vyplývá, že až 13 procent dětí pod 11 let a asi 15 procent dětí ve věku 12-16 let trpělo pět týdnů  po potvrzené nákaze covidem nejméně jedním koronavirovým symptomem. Britský statistický úřad ovšem testuje domácnosti podle náhodného vzorku. Tyto informace jsou alarmující, pokud by se děti měly vrátit do školy, vzhledem k tomu, že vakcína pro děti neexistuje. ZDE  

- - Brazilská varianta koronaviru P1, která se rozšířila v tamějším městě Manaus a byla nyní identifikována u šesti lidí v Británii, dokázala znovu nakazit v městě Manaus 25 až 61 procent lidí, kteří už covid-19 měli. ZDE  


Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 252 242  osob. V pondělí 1.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  12 150  nových denních nákaz.  Zemřelo 20 701 lidí, to je denní nárůst o 232 mrtvých.   V nemocnicích je 7049 lidí, to je nárůst od včerejška o  668 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V neděli bylo v ČR očkováno jen 18 852 osob! Ukončeno bylo očkováníjen  u 2941 osob! (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 674 040  dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca den a půl.) Pro srovnání: V Británii bylo naočkováno první dávkou více než 20 milionů lidí, tedy 30 procent obyvatelstva.


"Kráva nejsem..."

2. 3. 2021 / Milan Kohout

čas čtení < 1 minuta

Nechápu, proč pořád Češi někam v době pandemie létají a cestují, proč nejsou doma a tím nepomůžou zabránit šíření viru po celém světě, píše Milan Kohout.

Zde je můj komentář k článku z nějakých českých novin:

"Na ostrově koronavirus není, já jsem jim ho přivezla, ale kráva nejsem...”

 16729

Mezitím v Absurdistánu 165:

Polská politická, soudní, církevní i podnikatelská korupce

2. 3. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Daniel Obajtek

Zdá se, že plán vytvoření nového superhrdiny strany PiS v naději, že se z něj stane nový předseda vlády, byl vykolejen, poté, co generální ředitel firmy Orlen Daniel Obajtek obdržel ocenění od provládních novin i z trapně slizkých projevů chválících jeho manažerskou genialitu (více v kapitole z minulého týdne). Je pravda, že se začalo mluvit o jménu Daniela Obajtka, ale zdá se, že ne tak, jak by strana  PiS očekávala. Média a internet pečlivě zkoumaly Obajtkovu obchodní genialitu a kladly nepříjemné otázky jako „jak je možné, že ušetřil více peněz, než vydělal, pokud věříme jeho finančním prohlášením?“ nebo „jak to, že se firmě Orlen pod tak skvělým vedením už se nedaří tak dobře jako dřív?“.

Reportéři bez hranic žalují saúdského korunního prince za zločiny proti lidskosti spáchané pronásledováním novinářů

2. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman a další vysocí činitelé saúdského režimu byli obviněni ze spáchání zločinů proti lidskosti. Žalobu proti nim podali v Německu Reportéři bez hranic. organizace bojující za svobodu tisku.

Pětisetstránková žaloba, podaná německé spolkové prokuratuře v městě Karlsruhe, se soustřeďuje na "rozšířené a systematické" pronásledování novinářů v Saúdské Arábii, včetně svévolného věznění 34 tamějších novinářů a vraždy Džamala Chašákdžího, komentátora listu Washington Post.

 16730

Jemen: 16 milionů lidí hladoví a 400 000 dětí je ohroženo smrtí hladem

2. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Foto: Jedenáctiletá Sadia Ibrahim Mahmud, která zemřela na podvýživu

Jedenáctiletá Sadia Ibrahim Mahmud byla tak slabá, že nemohla ani posunout přikrývku, na svém vyzáblém těle.

"Chci se uzdravit, a chci chodit do školy," řekla, její hlas nebyl silnější než šepot. Později se mnou promluvila na chodbě její matka: "Saida nikdy nebyla ve škole. V naší vesnici škola není. Ale přísahám Bohu, jestli přežije, postavím školu sama."

To se nestalo. Sadia za několik dní zemřela.

Tento strašlivý příběh se po celém Jemenu opakuje každý den. 16 milionů lidí - polovina obyvatelstva země - hladoví.

Čím více se situace v Jemenu zhoršuje, tím více britská vláda snižuje svou humanitární pomoc. Na rok 2021 ji snížila o 50 procent. Británie však prodává zbraně Saúdské Arábii, která jimi Jemen bombarduje:

Geniální úspěch brexitu

2. 3. 2021

čas čtení < 1 minuta

Toto je nyní papírování, jakého je zapotřebí k odeslání jediné zásilky zboží z Británie do EU. Dřív nebylo papírování žádné. Veterinární inspekce nyní stojí 100 000 liber ročně, dříve nebyly. Velmi nákladné pro zavedené podniky, ochromuje to malé firmy. Napsali jsme stížnost vládě, žádná reakce...


.

 16727

Reuters: Babiš odmítá uzavřít montovny

1. 3. 2021

čas čtení 2 minuty


Takto v pondělí odpoledne cituje mezinárodní list Guardian tiskovou kancelář Reuters o Babišově novém, nedostatečném lockdownu:


Přísnější lockdown zaveden v České republice uprostřed nejhoršího  nárůstu případů na celém světě


ČR v pondělí zpřísnila uzavření země a posílila policejní přítomnost k omezení pohybu po zemi. Česká vláda zápolí s nejhorší vlnou covidových infekcí na celém světě.

Premiér Andrej Babiš oznámil přísnější opatření minulý týden. Uvedl, že nemocnice se blíží kolapsu, protože počet vážně nemocných pacientů rychle dosáhl rekordů.

30372

Uzrál čas na generální stávku

Kdo vlastně řídí zemi: Strakovka, anebo průmyslové koncerny a jejich poskoci?

1. 3. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Česká republika po chaotickém hašteření celé politické reprezentace vstupuje do děravého třítýdenního lockdownu. Proč děravého? Protože ti, kdo žijí v podzámčí, musí opět zatnout zuby a volky nevolky se novým opatřením podrobit, zatímco průmyslové koncerny a jejich podržtašky včetně prezidenta Zemana mohou slavit triumf. Montovny, kde se viru tak náramné daří, pojedou bez jakýchkoliv omezení dál, jako by se nechumelilo.

Více než 75 procent uprchlíků ze Sýrie trpí posttraumatickým syndromem

1. 3. 2021

čas čtení 1 minuta


Britská charitativní organizace Syria Relief požaduje větší investice do psychologických služeb pro uprchlíky v řadě zemí světa poté, co zjistila, že většina uprchlíků ze Sýrie, deset let po začátku tamější občanské války, trpí posttraumatickým syndromem (PTSD). Syrští uprchlíci v zahraničí i lidé, kteří jsou stále v Sýrii, ale byli vyhnáni ze svých domovů, nemají žádnou podporu od psychologů.

O temnotě středověku a jeho moderním dědictví

1. 3. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut


Středověk bývá často považován za „dobu temna“. Je to osvícenský přístup, který vidí dějiny tak, že se do temnoty středověku vlomila vzdělanost antiky, která postupně porazila křesťanství a dala vzniknout moderní vědě a osvětě. Ve skutečnosti jde z velké části o sebepotvrzující se propagandu v politickém boji galileovské a osvícenské vědy s církví.

Jak z pandemie? Rozsáhlými investicemi do ekonomiky, především v ekologické oblasti

1. 3. 2021

čas čtení 4 minuty

Moderátorka: Covid na mnoha úrovních odhalil drsnou sociální nerovnost v této zemi. A dnes zveřejněná analýza to jen potvrzuje, že?

Miatta Fahnbulleh, ředitelka New Economic Foundation: Přesně. Už před pandemií  jsme měli situaci, kdy téměř polovina černošských a etnických menšinových rodin žila v chudobě. V bělošských rodinách je to dvacet procent. Tito lidé už před pandemií měli pravděpodobněji špatně placená a nejistá zaměstnání. A pandemie to jen zhoršuje. To, čeho jsme svědky, je, že nejzranitelnější lidi, ti, kteří mají největší problémy, jsou těmi, na které to dopadá nejtvrději.

Od minuty 3.00:

 

 16637

Frustrace, vztek i dezinformace. Zdravotníci se během pandemie stali terčem

1. 3. 2021

čas čtení 21 minut

Nenávistné útoky míří na nemocnice i personál zdravotnických zařízení. Veřejné výzvy k agresi vůči zdravotníkům se stále častěji objevují na dezinformačních webech i v řetězových emailech. Opakovaně k nim vyzývá také poslanec Lubomír Volný, který již dříve na svém facebookovém profilu tvrdil, že lékaři pečující o pacienty s covid-19 „vědomě vraždí“, pokud nepoužívají neschválenou a neověřenou léčbu v podobě přípravku Isoprinosine, antiparazitika pro zvířata ivermectin nebo infuze s vitamínem C. V zahraničí již došlo na výhrůžky smrtí nebo dokonce fyzická napadení zdravotníků právě v souvislosti s pandemií, píše Ludmila Hamplová.

Obrovské fyzické i psychické vyčerpání, velký příval pacientů ve vážném stavu, jejichž počet se nesnižuje, omezený počet lůžek, ale také velký počet odsloužených hodin navíc, často za hranicí zákoníku práce, to je každodenní realita práce zdravotníků v době pandemie covid-19. K řadě stresových faktorů se přidává další. Zdravotníci se stali terčem frustrace a vzteku ze strany veřejnosti a jako katalyzátor nenávistných reakcí působí dezinformace, které se snadno a rychle šíří po sociálních sítích i v řetězových emailech. Intenzita agresivních zpráv v češtině v posledních týdnech narůstá a je možné, že spolu s tím, jak roste frustrace společnosti se současnou situací, ještě bude narůstat.

 16578

Sebevražedné myšlenky a jak vyhledat pomoc

1. 3. 2021 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 7 minut

 

V posledních týdnech se ve své praxi u pacientů čím dál více setkávám se sebevražednými myšlenkami nebo s lidmi, kteří již mají nedokonané sebevražedné pokusy za sebou. Netýká se to jen dospělých, ale i adolescentů a dětí!

Současná pandemická situace je sama o sobě velkým náporem na psychiku a nezlehčují to ani chaotická a nedůsledně dodržovaná vládní opatření. Koronavirus se šíří dále, včetně nových a mnohem nebezpečnějších mutací, očkování vázne a nejistota zatím nebere konce. I v těch nejtěžších chvílích se vždy dá najít nějaké řešení!

Jestliže se u vás objeví výrazně zhoršená psychika včetně sebevražedných myšlenek, potřebujete okamžitou pomoc a bojíte se, že si nedokážete pomoci sami, potom udělejte následující kroky:

 16518

Případ ivermektin: Serendepity je šťastná náhoda

1. 3. 2021 / Michal Giboda

čas čtení 11 minut

K tomu však: Frustrace, vztek i dezinformace. Zdravotníci se během pandemie stali terčem

Ta ve vědě přináší neočekávatelné a nepředvídatelné objevy. Serendipita (též serendipity) označuje „šťastnou náhodu“ či „příjemné překvapení“. Výraz vytvořil Horace Walpole roku 1754. V dopisu příteli vysvětloval neočekávaný objev, který učinil, a odkazoval se na perskou pohádku Tři princové ze Serendipu. Princové v ní dílem náhody i své prozíravosti objevovali věci, po kterých nepátrali. Slovo serendipita se obvykle objevuje v dějinách vědeckých objevů. Učinili je jedinci, kteří jsou schopni vidět mosty tam, kde ostatní vidí díry, a spojovat věci kreativně na základě postřehnutí významných vazeb. V medicíně to může být nový lék nebo aplikace dávno známého léku v léčbě nových onemocnění.

 16723

COVID a čtvrté znevolnění

1. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.

Zhruba polovinu současných sociálních kontaktů lidé realizují v soukromí, druhou polovinu v zaměstnání. Ačkoliv omezování soukromých kontaktů vykazuje v ČR stále značné rezervy, největší rezervoár pro "skřípnutí" pandemie nalezneme v oblasti pracovních kontaktů. Avšak univerzální ministr Havlíček spolu s Hradem tvoří ohromné hlásné trouby lobbistů, kteří si nepřejí uzavřít průmyslové podniky, i kdyby to mělo znamenat konec světa. - A premiér Babiš navíc označil odborářského předáka Středulu, který prosazuje lockdown v průmyslu, za "největší ohrožení české ekonomiky".

 16518

Průběžné zpravodajství:

Británie registrovala brazilskou variantu koronaviru z města Manaus

1. 3. 2021

čas čtení 5 minut

SITUACE SE ZHORŠUJE. ZŮSTAŇTE DOMA! BABIŠ MUSÍ UZAVŘÍT MONTOVNY

Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 240 051  osob. V neděli 28.2. bylo v ČR zaznamenáno dalších  4557  nových denních nákaz (o víkendu se řádně netestuje, je to neuvěřitelné, vzhledem ke krizi).  Zemřelo 20 469 lidí, to je denní nárůst o 130 mrtvých.   V nemocnicích je 7049 lidí, to je nárůst od včerejška o  51 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V neděli bylo v ČR očkováno jen 2608 osob! Ukončeno bylo očkování u 799 osob! (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 653 206  dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca den a půl.) Pro srovnání: V Británii bylo naočkováno první dávkou téměř 20 milionů lidí, tedy 30 procent obyvatelstva.

Počet nákaz na milion obyvatel - posledních 7 dní:Počt úmrtí na milion obyvatel - posledních 7 dní:


- Brazilská varianta, objevená nyní v Británii, zřejmě znamená, že ani v létě nebude možno cestovat do zahraničí. Objevení šesti případů brazilské varianty v Británii vyvolává požadavky, aby bylo ještě více omezeno cestování do zahraničí z Británie. Už nyní musejí cestují ze 33 nejpostiženějších zemí se po příletu do Británie uchýlit do vládních hotelů na čtrnáct dní a zaplatit za to 1750 liber. Ve Skotsku to platí pro cestující ze všech zemí světa.

- Vakcína firem Pfizer/BioNTech je zřejmě méně účinná pro lidi trpící obezitou. Organismus obézních zdravotníků vyprodukoval v reakci na druhou vakcínu jen asi polovinu imunitních protilátek než zdraví lidé, zjistili italští výzkumníci. Může to znamenat, že lidé trpící imunitou budou potřebovat třetí dávku vakcíny. Z předchozího výzkumu vyplývá, že lidé s BMI vyšším než 30 jsou ohroženi úmrtím na covid o téměř 50 procent více než ostatní nakažení a jejich riziko hospitalizace se zvyšuje o 113 procent. ZDE

- Koronavirová pandemie v Británii silně podpořila vzájemnou solidaritu mezi lidmi. 12,4 milionu lidí se účastnilo dobrovolnických akcí na pomoc spoluobčanům. Navzdory tomu, že před pandemií byla Británie v důsledku brexitu absolutně rozhádaná, pandemie lidi sjednotila a vyvolala mezi nimi obrovskou vlnu vzájemné solidarity. ZDE  
 

 16447

Koronavirus: Situace ve Španělsku

1. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

 


Podle listu El País a jeho mimořádného zpravodajství o covidu 19, „Španělsko se dostalo s covidem 19 do extrémě riskantní situace, když četnost nákaz dosáhla 235 případů na sto tisíc obyvatel (2021).: Ačkoli Španělsko neustále čelí nebezpečí, které tento virus představuje: „Ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo v posledních 24 hodinách 7 461 nových nákaz a 443 úmrtí“ (El País, 2021). Z tohoto důvodu, ačkoli Španělsko se necítí být v extrémně riskantní situaci, je pravdz, že „31,5% lůžek JIP zabírají pacienti s coronavirem (El País, 2021), napsala pro nás Irene Sánchez Perez. Do češtiny přeložil František Řezáč.


 16521

CNN: Jak se ČR propadla do covidové katastrofy, v důsledku postupných chybných kroků

28. 2. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Česká republika má míru nákazy šestkrát vyšší než USA

Podle expertů dělá vláda obrovskou chybu, že odmítá uzavřít továrny a montovny. "Nová varianta zcela změnila situaci. Továrny jsou otevřené a lidé cestují do práce veřejnou dopravou. To může vést ke kolapsu celého zdravotnictví," varuje Maďar.

Na epidemiologické mapě světa je vidět Česká republika jako ostrůvek naprosté deprese. Zatímco globální počet nových koronavirových nákaz už šest týdnů klesá, tento středoevropský národ 10 milionů osob zaznamenává téměř rekordní míru nových infekcí.

Nová, nakažlivější varianta viru se rozšířila po celé zemi a dostala české nemocnice na samou hranici kolapsu. Počet mrtvých v ČR právě překročil 20 000. Počet mrtvých per capita je mezi nejvyššími na světě.

 16622

Hospodaření OSBL za leden 2021

13. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

V lednu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 121.39 Kč výdaje byly  61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci ledna byl 86 808.55 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci lednu 2020. Bohužel (trochu předvídáme) v únoru 2021 zatím počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
21773