Rozhovor Britských listů 275. Koronavirus: Aplikace, která vám poradí, kdy máte chodit ven a kam

21. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta
Jan Čulík hovoří s Tomášem Krajníkem z laboratoře chronorobotiky ČVUT v Praze, který s kolegy vyvinul aplikaci, jež vám poskytne informace, kde a jak se vyhnout v dnešní pandemii davům. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 22. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství:

V USA zemřelo od včerejška 2675 osob

22. 4. 2020

čas čtení 5 minut

 

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  Ve středu 22.4. bylo v ČR registrováno 7041 nakažených, v nemocnici bylo 412 osob a 204 osob zemřelo.

- Nejméně 177 445 lidí zemřelo globálně dosud na koronavirus. Více než 2,5 milionu lidí je nakažených.

- Německo zahajuje první testy vakcíny pro COVID-19 na lidech. V první etapě testů dostane vakcínu 200 lidí ve věku od 18 do 55 let. Je to vakcína RNA a vyrobila ji biotechnologická firma BioNTech.

- Osm nemluvňat a batolat v tokijském středisku pro sirotky či děti ohrožené rodiči bylo nakaženo koronavirem.

- Tisíce vedoucích podnikatelů varujee před dlouhou hospodářskou krizí a nebezpečím, že mnoho firem zkrachuje. Asi 60 procent ředitelů firem se připravuje na dlouhou obnovu ekonomiky.

- OSN varuje před hladomorem biblických rozměrů. David Beasley, šéf úřadu OSN pro potravinovou pomoc, upozornil, že svět musí podniknout naléhavé akce, jinak dojde ve více než 30 zemích světa k rozsáhlým hladomorům, nejméně 265 milionů lidí se octne na hranici hladu.

- Dva lidé zemřeli v Kalifornii na nákazu koronavirem už začátkem února 2020. Virus se tedy rozšířil v USA daleko dříve, než se dosud usuzovalo. ZDE 

- Nová studie dokazuje, že hydrochlorochin, lék proti malárii, který agresivně prosazuje Donald Trump, COVID-19 nijak neléčí a je spojen s větším množstvím úmrtí mezi americkými veterány.

- V úterý bylo v USA 800 000 nákaz a více než 44 000 úmrtí na koronavirus.

- Americký stát Missouri žaluje Čínu za virus. Požaduje odškodné za "úmyslné podvádění a nedostatečnou akci proti pandemii"-

- Šéf amerického úřadu pro boj proti nemocem a pro prevenci CDC varuje před "ještě vážnější" druhou vlnou nákazy v zimě letošního roku.

- Itálie zkoumá možnost uvolnit uzamčení země po prvním podstatném poklesu infekcí.

- Některé testovací soubory na koronavirus "jsou katastrofou", varoval generální ředitel švýcarské firmy Roche. Firma Roche zkoumala některé existující výrobky a odmítla je jako naprosto nespolehlivé pro určování, zda je někdo nakažen. "Je eticky velmi sporné vůbec uvádět tyto produkty na trh." Firma Roche uvede na trh vlastní testovací soubor v květnu.

- Mnoho pacientů nakažených koronavirem začne rychle trpět drastickým poklesem kyslíku v krvi, aniž si to uvědomují. Když to konečně vyjde najevo, umírají. Léčba ventilátorem je často neúčinná. Smrti pacientů by se dalo efektivně předcházet, kdyby se jim hned po příchodu do nemocnice systematicky měřilo množství kyslíku v krvi, a objevila by se tak rychle ona "tichá hypoxie" (absence kyslíku v krvi) systematickým uživáním běžného lékařského zařízení, které je možno si bez předpisu koupit ve většině lékáren - pulsový oximetr. Je tak jednoduchý jako teploměr. Kdyby lékaři byli včas informováni, že pacientům nakaženým koronavirem drasticky klesá obsah kyslíku v krvi, mohli by včas podnikout záchranné kroky, píše v deníku New York Times lékař Richard Levitan. ZDE   

- Analýza v časopise Science varuje, že koronavirus drastickým způsobem útočí na mnohé části lidského organismu, a to zcela bezprecedentním způsobem. ZDE  

- Počet oficiálně registrovaných mrtvých zemřelých v nemocnicích (nikoliv tedy další mrtví, zemřelí v domovech důchodců, doma, či v institucích pro invalidy) stoupl v Británii za posledních 24 hodin o 823 na 17 337.

Proti komu budou v éře pokoronavirové mobilizovat evropští "bojovníci za mír"?

22. 4. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Daniel Vazquez upozorňuje na stále zřejmější zastaralost základní jednotky amerických ozbrojených sil, brigádního bojového týmu (brigade combat team, BCT) v kontextu obnoveného velmocenského soupeření - a navrhuje proto dalekosáhlou reorganizaci ZDE. Jednotka byla totiž postupně optimalizována pro boj s druhořadými protivníky v expedičních operacích v Iráku či Afghánistánu (dokončeno po roce 2015) a ztratila tak schopnost působit na plnohodnotných konvenčních bojištích. Protože stávající předpisy stropují počet ozbrojeného personálu, Vazquez předkládá radikální návrh: Rozpustit jeden ze tří pěších praporů v každém BCT a uvolněné pozice využít zejména k vybudování nyní neexistujících kapacit v oblasti protivzdušné obrany a radioelektronického boje.

Myslet pandemii

22. 4. 2020

čas čtení 4 minuty

Pandemie koronaviru přiměla mnoho komentátorů, blogerů a popularizátorů vyjadřovat se k samotě, která je obvykle pojímána jako nezbytný adaptační mechanismus, píše Meng-hu. Nehovoří však o samotě jako takové, ale k tomu, co Sue Halpernová v knize "Migrations to Solitude" označuje za "nechtěnou samotu". Lze však setrvávání doma, sociální izolaci v pandemii, srovnávat s nechtěnou samotou samotáře, vězně, pacienta s terminálním onemocněním, ovdovělých nebo truchlících, duševně nemocných? Skutečná samota není jen nedobrovolná, ale jde o profesi, projekt, přijetí osobnosti a osudu. Nejde o maličkost ve srovnání s tím, co komentátoři považují za úder izolace vyvolávající potřebu spousty zabíječů času: Her a skládaček, závislost na sledování filmů a čtení svazků, které jinak nikdy neměly být přečteny.

Záhada: Jsou Středoevropané chráněni před koronavirem opakovaným přeočkováním starou vakcínou proti tuberkulóze?

22. 4. 2020

čas čtení 4 minuty

Před několika dny jsem se zabýval zde v Britských listech záhadou, na kterou mj. upozornila jedna bulharská profesorka, podle níž je prý ve středovýchodní Evropě tak málo úmrtí na koronavirus, protože tam jsou lidé chráněni starým očkováním proti tuberkulóze. Jenže je to složité, píše Jan Čulík:

https://blisty.cz/art/99550-je-stredovychodni-evropa-lepe-chranena-proti-koronaviru-protoze-dele-pouzivala-starou-vakcinu-proti-tuberkuloze.html

Potíž je, že na koronavirus umírají lidé nad šedesát, respektive nad sedmdesát, kteří všichni byli všude  tou vakcínou očkováni. Přesto tito očkovaní lidé na koronavirus v Británii umírají po tisících.

Ve výše citovaném článku naleznete odkaz na zdroje Světové zdravotnické organizace, z nichž vyplývá, že v současnosti se už tou vakcínou neočkuje ani v ČR, ani ve většině západních zemí, ale ano v Bulharsku, v Srbsku, v Chorvatsku, atd.

Jenže mladí lidé na koronavirus většinou neumírají.

Jinak jsem tam někde nalezl, že pokud ta vakcína BCG proti koronaviru funguje, trvá to prý jen rok po očkování. To by stejně nefungovalo ani u těch starých očkovaných, ve východní Evropě i v Británii, ani dnes, protože ani v ČR se dnes už tou vakcínou BCG v ČR neočkuje.

Tak vám nevím.

K tomu napsal zajímavě Petr Firbas:

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Pozor na novou vlnu populismu, kterou zplodí pandemií vyvolaná hospodářská nespravedlnost

20. 4. 2020

čas čtení 6 minut

Evropská unie zdůrazňuje, že státy musí zajistit, aby velké podniky nezneužily státních dotací k nákupu konkurenčních podniků a musí také zajistit, aby národní státy investovaly do firem, jimž hrozí, že je převezme Čína.

Oligarchické podniky a vlády se rychle činí nedotknutelnými. Proto tomu může vzniknout vzbouření


Po globální pandemii může lehce následovat globální vlna nespravedlnosti, píše Nick Cohen. (Čeští oligarchové za podpory Babišovy vlády a jásotu veřejnosti se už připravují schlamstnout menší podniky, které bez řádné dotační pomoci pandemie zničí, pozn. red.)

Už existující tendence směřující k monopolizaci, dominance Číny a predátorského kapitalismu explodují, pokud vlády nepodniknou kroky na jejich potlačení.

Někdy je nejsilnějším aktem odporu nedělat nic

22. 4. 2020

čas čtení 4 minuty

Stavět se na odpor je lidské právo. Proto preambule Všeobecné deklarace lidských práv tvrdí, že budou "donuceni uchýlit se jako k poslední možnosti k rebelii", pokud lidská práva nebudou respektována, a vysvětluje, proč obrana lidských práv zmíněná v mnoha rezolucích OSN podporuje odpor proti kolonialismu a apartheidu. Nemůže tomu být jinak. Pokud jsou vaše práva porušována, musíte mít kam se obrátit. Normálně by to byla záležitost zákona a soudů, ale pokud čelíte vážné a nekompromisní nespravedlnosti, útočištěm se stává odpor. Jenže když se na odpor staví ostatní a my sympatizujeme s jejich cíli, co bychom měli dělat? Odpověď je překvapující, píše Gwilym David Blunt.

Nový koronavirus "možná mutuje v méně smrtící formu"

22. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

Život se jen tak nevrátí k předpandemickému normálu, i když státy uvolňují karantény ve snaze rozhýbat tvrdě zasažené ekonomiky. Roušky se stanou povinnou výbavou, lidé mohou být "uvězněni uvnitř po celé měsíce" a rušné veřejné události jsou vyloučeny, píše vědecký zpravodaj New York Times Donald McNeil s odvoláním na víc jak dvacet expertů. Dokud nevznikne vakcína, pak tedy pokud Američané masově vyjdou ven, bude zdánlivý klid trvat možná tři týdny. Pak znova dojde k zahlcení lékařských pohotovostí, upozorňuje Peter Weber.

Je virus na mých šatech? Na mých botech? V mých vlasech? V mých novinách?

21. 4. 2020

čas čtení 7 minut

 

Deník New York Times se zeptal na řadu těchto otázek odborníků na choroby, vědců specializujících se na aerosoly a mikrobiologů:

1. Měl bych se převléknout a osprchovat, když přijdu z obchodu s potravinami?


Experti souhlasí, že pro většinu z nás, kteří jen občas jdou do obchodu pro potraviny, není zapotřebí se po návratu domů převlékat a sprchovat. Musíte si ale vždycky po návratu umýt ruce. I když je pravda, že kýchnutí či kašel od nakažené osoby způsobí, že vzduchem proletí virové kapénky, většina z nich spadne na zem.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Bernieho selhání je poučením pro levici

22. 4. 2020

čas čtení 4 minuty

Zdá se, jako by od poloviny března uplynula velmi dlouhá doba. V tom čase se COVID-19 zdála být předmětem okrajového zájmu. Dalším rozšířeným předpokladem přede dvěma měsíci bylo, že Bernie Sanders je na nejlepší cestě získat nominaci Demokratické strany, napsal James Bloodworth.

"Nebudu vyjednávat!" vykřikuje Bolsonaro na demonstraci požadující v Brazílii vojenský puč

21. 4. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut


Neustále kašlal, když ultrapravicový populistický brazilský prezident Jair Bolsonaro vedl demonstraci požadující vojenský puč. Konala se před ústředním velitelstvím armády v sobotu v hlavním městě Brasília. Bolsonarovi stoupenci skandovali hesla požadující, aby armáda uzavřela parlament a Nejvyšší soud, na což Bolsonaro z vrcholu policejního vozidla tvrdil, že je načase, "aby lid vzal moc do svých rukou". Dodal, že "nebude vyjednávat" s parlamentem ani s Nejvyšším soudem. Šlo o to, že parlament vetoval Bolsonarovy různé pokusy přijmout zákony, které by umožnily nucenou urbanizaci domorodých indiánů a průmyslovou exploataci Amazonie. Také Bolsonarovi vadí, že mu Nejvyšší soud zakázal zrušit uzamčení země, opatření, která příjalo 27 guvernérů brazilských států v boji proti COVIDU-19.

Jak Polsko (ne)zvládá koronavirus, volby navzdory všemu a "globální oteplování přinese Polsku jen prospěch"

21. 4. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 8 minut

Pokud věříte polské vládní propagandě ve státní televizi TVP, reakce Polska na koronavirus je ta nejlepší na světě a celá Evropa závidí, jak dobře polská vláda tu krizi zvládá. Dokonce i Donald Trump nás požádal, abychom do USA vyslali zkušené polské lékaře na boj proti pandemii v Chicagu:


Průběžné zpravodajství:

Americký trh s ropou zkolaboval do záporných cen

21. 4. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  V úterý 21.4.  v 0.30 bylo v ČR registrováno 6900 nakažených, v pondělí 20.4. bylo v nemocnici 374 osob a 194 osob zemřelo.


- Poprvé v historii zkolaboval americký trh ropy v důsledku pandemie. Zatímco kolem roku 2005 se v USA prodával barel ropy za cca 150 dolarů, v pondělí poklesl o 105 procent na -38 dolarů za barel! Prodejci ropy museli platit zákazníkům za jejich ochotu převzít přebytekm ropy, kterou nedokáží skladovat. ZDE 

- Stádní imunita nevzniká, varuje Světová zdravotnická organizace. Jen asi 2-3 procenta světového obyvatelstva má v krvi protilátky naznačující, že byli tito lidé nakaženi COVIDEM-19. "Zrušení uzamčení země neznamená ukončení epidemie," varoval ředitel Světové zdravotnické organizace dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. ZDE  

- Vysoká míra znečištění vzduchu je možná "jedním z nejdůležitějších faktorů" způsobujících smrt na COVID-19. K 78 procentům úmrtí v Itálii, ve Španělsku, ve Francii a v Německu došlo v oblastech s těžce znečištěným vzduchem kysličníky dusíku NOx. ZDE   

- - Většina Američanů je proti protestům proti uzamčení země. 60 procent Američanů tyto protesty odmítá, 22 procent Američanů je podporuje a 18 procent nemá názor. ZDE 

- Počet mrtvých překročil 170 000.

- Trump oznámil, že dočasně zastavuje imigraci do USA.

- OSN oznámila, že byl usmrcen při útoku v Myanmaru ve státě Rakhine pracovník Světové zdravotnické organizace, který vezl v označeném vozidle OSN výtěry pacientů k testování. Není známo, kdo provedl útok.

- Devítiletý chlapec, který se nakazil virem ve východní Francii, nikoho nenakazil, přestože přišel do styk s více než 170 lidmi. Děti zřejmě virus nešíří.

- V úterý po delší době znovu zasedá - elektronicky - Dolní sněmovna uprostřed ostré kritiky naprosté nekompetence britské vlády vůči koronavirové krizi. Vládě se prostě nepodařilo získat dostatečné množství ochranných prostředků pro zdravotníky a pro pracovníky domovů důchodců a institucí pro invalidy.
- Singapur má druhou vlnu nákazy, většinou mezi zahraničními dělníky.

- Bavorský Oktoberfest byl zrušen.

- V Dánsku budou zakázána shromáždění 500 osob nejméně do 1. září.

- Francie zastavila lety mimo schengenskou zónu.


Rozhovor Britských listů 274. Jak se my v Česku můžeme poučit ze světové koronavirové krize

14. 4. 2020

čas čtení < 1 minutaRedaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý hovoří o světové koronavirové krizi. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Profesorka Sarah Gilbertová, Oxford University: Chceme tu vakcínu zpřístupnit celému světu

19. 4. 2020

čas čtení 14 minut

Sarah Gilbert, profesorka vakcinologie v Oxfordu, uvádí, že její tým, s řádným financováním, by mohla vyrobit vakcínu proti koronaviru už v září 2020. Poskytla tento nesmírně informativní, věcný rozhovor v neděli ráno televizi BBC:

Profesorka Sarah Gilbert: Nikdo si nemůže být absolutně jistý, že bude možné vyrobit vakcínu. Proto musíme dělat testy, proto to musíme zjistit. Myslím, že vyhlídky jsou velmi dobré, ale zjevně to není stoprocentně jisté.

Moderátor: A abyste dostali tu vakcínu do etapy, kdy to bude absolutně bezpečné, musíte dělat spoustu testů a to může trvat určitou dobu. Jak daleko jste se v tomto procesu dostali?

Sunday Times: Lenost a nekompetentnost Borise Johnsona způsobila úmrtí tisíců lidí

19. 4. 2020

čas čtení 6 minut

 
Pod názvem "Koronavirus: 38 dní, kdy Británie somnambulně odkráčela do katastrofy" publikoval v neděli týdeník Sunday Times sžíravou investigaci, podle níž absolutní lenost a nekompetentnost Borise Johnsona jako premiéra způsobila nynější koronavirovou katastrofu.

Boris Johnson se vyhnul účasti při pěti (!) následných jednáních britského krizového vládního výboru COBRA ohledně koronaviru, apely, aby stát objednal ochranné prostředky pro zdravotníky byly ignorovány a varování vědců, že hrozí katastrofa, vládnoucí politikové také ignorovali. Selhání Johnsonovy vlády v únoru 2020 zřejmě stálo tisíce životů.

Jen další „schodek“? (Státního rozpočtu ovšem!)

20. 4. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 1 minuta

 


Dnes (20. 4.) se bude o tom znovu navyšovaném „schodku“ jednat  na zasedání vlády ČR. Máme tu ovšem v češtině snad nejdřív „schod“; a potom teprve „schodek“ (jako vůči schodu něco menšího, že?). Že by tomu mohlo být ve skutečnosti i naopak? Samozřejmě jde o peníze. A potom žerty stranou.

Průběžné zpravodajství:

Polsko zaznamenalo nárůst infekcí

20. 4. 2020

čas čtení 3 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  V neděli 19.4. bylo v ČR oficiálně registrováno  6701  nakažených,  390 osob bylo  v nemocnici a 186 zemřelo.

- OSN varuje před dopadem koronaviru na nejchudší země. Na její březnový apel, že potřebuje na boj proti koronaviru 2 miliardy dolarů, dostala jen čtvrtinu této částky. ZDE 

- Španělsko navrhuje fond EU ve výši 1,5 bilionu euro na boj proti koronaviru. Španělský premiér Pedro Sanchez to navrhune na summitu EU ve čtvrtek.

- Indie zaznamenala největší denní nárůst infekcí, poté, co vláda zmírnila tamější uzamčení země. Za posledních 24 hodin tam bylo registrováno nových 1553 případů, celkový počet je víc než 17 000. Nejméně 543 lidí zemřelo a podle epidemiologů bude pandemie kulminovat až v červnu. Od pondělka dovoluje Indie provoz určitým průmyslovým podnikům a farmám, pokud budou dodržovány hygienické normy. Dělníci-migranti také smějí cestovat v rámci států na práci v továrnách, na farmách a na dalších pracovištích.

- Trump zaútočil na další reportérku. Jedná sprostě vůči ženám, zejména pokud to nejsou bělošky. Reportérka CBS Weijia Jiang se Trumpa zeptala, proč v únoru čekal tak dlouho, než varoval lidi, zatímco se virus šířil jako požár, a účastnil se shromáždění tisíců lidí. Trump jí řekl, ať drží hubu. Dál se vychloubal, jak jsou jeho akce proti koronaviru neuvěřitelně úspěšné. Počet mrtvých v USA stoupl nad 40 000.

- Globální cena ropy poklesla na minimum za posledních dvacet let.

- Hongkong nemá dnes žádné nové případy nákazy. Celkem registroval od března 1026 nákaz.

- Ve Wuchanu sílí odpor vůčí čínské vládě v důsledku idiotské reakce úřadů na pandemii. Vynikající reportáž ZDE 

- Počet mrtvých na koronavirus dosáhl na světě 164 938. Celkový počet oficiálně registrovaných infekcí na světě je 2 394 291.

- Počet mrtvých v Turecku dosáhl 2017.

- Polsko v neděli zaznamenalo největší nárůst infekcí, 545, den předtím, než chce zavést uvolnění některých omezení. V neděli mělo Polsko 9287 oficiálně potvrzenýcdh nákaz a 360 úmrtí. Nejnovější nárůst infekcí je spojen s objevením tří nových ohnisek nákazy, dvou v domovech důchodců a jednoho v nemocnici.

- Francie zdvojnásobila výrobu roušek ze 4 milionů na 8 milionů týdně.

- Peru zaznamenalo 15 628 nákaz a 400 úmrtí.

- Američtí guvernéři obvinili Trumpa, že činí lživá a nebezpečná prohlášení. Sílí napětí mezi Trumpem a šéfy jednotlivých amerických států.

- Téměř 60 procent amerických voličů je znepkojeno, že USA zruší uzamčení země příliš brzo.

- COVID-19 usmrtil až třicet biskupů a prominentních duchovních největší afroamerické pentekostální církve "Církev Boha v Kristu".

- V Indii, v Libanonu a v Iráku protestují lidé proti uzamčení země, protože nemají příjem a jsou ohroženi hladem.

- Počet mrtvých v Itálii vzrostl v neděli o 433, o 49 méně než v sobotu. Celkem v Itálii zemřelo 23 660 osob.

- Počet mrtvých ve Francii stoupl v neděli na 19 718.

- Počert mrtvých v britských nemocnicích stoupl na 16 060.

 Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

122 australských ekonomů: Nesmíme obětovat zdraví "ekonomice"

20. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Otevřený dopis od australských ekonomů


19. dubna 2020

Vážený pane premiére a členové vlády,

nížepodepsaní ekonomové byli svědky a účastní se veřejné debaty ohledně toho, kdy uvolnit opatření pro sociální distancování v Austráli. Někteří komentátoři vyjádřili názor, že je nutno rozhodnout mezi zdravím veřejnosti a ekonomickými aspekty této krize. My, jako ekonomové, jsme přesvědčeni, že je to falešná volba.

Nemůžeme mít fungující ekonomiku, pokud nejprve plně nevyřešíme krizi veřejného zdraví. Opatření zavedená v Austrálii, na hranicích a uvnitř států a regionů, omezila počet nových infekcí. To dostalo Austrálii do záviděníhodného postavení a my tento úspěch nesmíme promarnit.

Rozhovor Britských listů 273. Neboj se. Nejsi sám

9. 4. 2020

čas čtení < 1 minutaK Velkému pátku hovoří Jan Čulík o významu Velikonoc s teologem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. dubna 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 272. Kdy bude konec světa? Až umřu.

8. 4. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s šansoniérem Jiřím Dědečkem o změněné situaci v době koronavirové pandemie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, v neděli 12. dubna, na Boží hod velikonoční.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 271. Epidemiolog: Musíme nechat koronaviru řízený průběh populací

7. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta


Bohumil Kartous hovoří s epidemiologiem Petrem Smejkalem z pražského IKEMU o tom, jak si Česká republika poradila s pandemií koronaviru, kdo je nejvíc ohrožen a jaká by měla být cesta vpřed. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 8. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Expert: Budeme se muset naučit s koronavirovou infekcí žít

18. 4. 2020

čas čtení 2 minutyLidstvo se bude muset "v dohledné době" naučit žít  s hrozbou koronavirové infekce a přizpůsobit tomu svůj život, protože neexistuje záruka, že bude možné úspěšně vytvořit vakcínu, varoval jeden z čelných expertů na tuto chorobu, David Nabarro, profesor globálního zdraví v Imperial College v Londýně a velvyslanec Světové zdravotnické organizace pro COVID-19.

Svět musí přijmout skutečnost, že vakcína nemusí brzo vzniknout a lidé se budou muset trvalé hrozbě koronavirové infekce přizpůsobit. "Nutně se nám nepodaří vyvinout vakcínu, která je bezpečná a efektivní vůči každému viru. Proti některým virům je   vyvinout vakcínu neobyčejně obtížné, takže v dohledné budoucnosti budeme muset najít způsob, jak žít s tímto virem jako s trvalou hrozbou. To znamená izolovat ty, kteří začnou mít příznaky této choroby a také jejich kontakty. Starší lidé budou muset být chráněni. Bude nutno zajistit dostatečnou kapacitu nemocnic. To bude pro nás nová normalita."

Rozhovor Britských listů 266. Koronavirus: Tohle je krize, která bude mít dopad jako druhá světová válka

20. 3. 2020

čas čtení < 1 minutaZnamená dopad pandemie koronaviru na ČR, že skončí česká divadla, české galerie, česká kultura? A jak to bude s obětmi exekutorů, chudými lidmi a lidmi pracujícími na volné noze? Co se stane se zaměstnanci podniků, které zkrachují? O epochálním politickém, sociálním a kulturním dopadu koronavirové krize, která potrvá možná rok, možná déle (vydrží lidé být tak dlouho v izolaci?) hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se bude vysílat na Regionalnitelevizi.cz ve středu 25. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Průběžné zpravodajství:

Trump: Lidé, kteří porušují sociální distancování, jsou velmi odpovědní občané

18. 4. 2020

čas čtení 8 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus


- Sobotní koncert Jeden svět, ve prospěch Světové zdravotnické organizace:
(Kromě dobré hudby kritici poukazují na to, že tento osmihodinový hudební marator poskytuje pozoruhodný přístup do soukromých bytů celebrit.)


- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  V neděli 19.4. bylo v ČR oficiálně registrováno  6701  nakažených,  390 osob bylo  v nemocnici a 186 zemřelo.

- Guvernér v New Jersey bojuje proti dezinformacím. V jeho státě je nakaženo koronavirem 81 420 osob a 4070 lidí zemřelo. "Ne, tohle není jen chřipka," snaží se guvernér Phil Murphy sdělovat občanům. Na koronavirus za šest neděl tam zemřelo třikrát více lidí než na chřipku za poslední tři roky:

- V hlavním městě Texasu, v Austinu, občané protestují proti příkazu, aby zůstali doma, a skandují "Vyhoďte Fauciho!" (Dr. Fauci je hlavní americký vládní epidemiolog.):
Protest v texaském hlavním městě zorganizoval Owen Shroyer, člověk, který píše na server konspiračních teorií InfoWards.  "Vidím tady 
množství zdravých Američanů, kteří se viru nebojí," řekl Shroyer na demonstraci. "Co budou dělat, až se uskuteční takovéto akce po celé zemi, účastní se jich tisíce lidí a nikdo neonemocní?"

Demonstranty oslovil i zakladatel serveru InfoWars Alex Jones:


- Tisíce lidí v USA se chystají demonstrovat proti příkazům, aby lidé zůstali doma. Rebelii podporují bohaté konzervativní organizace a Donald Trump. Varování epidemiologů a zdravotníků se tam bere jako levicové spiknutí. 

- V Británii do rána 18. dubna zemřelo na koronavirus 15 464 osob. Za posledních 24 hodin je to nárůst o 888 úmrtí.  ZDE

- Ohnisko pandemie se rozšířilo v prezidentském paláci v Afghánistánu prostřednictvím kontaminovaného dokumentu z jednoho ministerstva, jímž bylo nakaženo nejméně 20 prezidentových státních úředníků. Sedmdesátiletý prezident Ashraf Ghani proto nyní omezil veškerou komunikaci se svými zaměstnanci na digitální kontakt.

- Počet úmrtí ve Španělsku dosáhl 20 043.

- Firma Amazon  začala používat ve svých skladištích termální kamery, aby zjistila, kteří zaměstnanci jsou nakažení koronavirem. Nákaza se vyskytla ve více než 50 amerických skladištích firmy Amazon.

- Ve Švýcarsku zemřelo na koronavirus 1111 osob.

- Rusko zaznamenalo nejméně 5000 nových infekcí. Počet mrtvých stoupl na 313. Celkový počet oficiálně registrovaných infekcí v Rusku je 36 793.

- Počet mrtvých v Holandsku vzrostl o 142 na 3601.

- Severokorejské úřady sdělovaly občanům během veřejných přednášek už koncem března, že v zemi existuje nákaza koronavirem.

- Neověřená studie: Nákaza je ve společnosti prý až 50-85 krát více rozšířenější, než jsou oficiální údaje. Nová studie v Kalifornii zjistila, že počet nakažených osob koronavirem je možná až 85 krát vyšší, než se dosud usuzovalo. V době studie měla Santa Clara 1094 potvrzených případů. Studie testovala lidi na protilátky pomocí krevního testu prostřednictvím píchnutí do prstu a zjistila, že nakaženo v okrese Santa Clara bylo začátkem dubna 48 000 - 81 000 lidí. To by znamenalo daleko menší úmrtnost. Tento týden byla registrovaná úmrtnost v USA 4,1 procenta, avšak vědci ze Stanfordu zjišťují, že by úmrtnost podle jejich dat byla jen 0,12 procent. Přesto však bylo nakaženo koronavirem jen 3 procenta obyvatelstva a 97 procent ne. K dosažení imunity státa by bylo nutno dosáhnout nákazy nejméně 50 procent. Je nutno testovat většinu lidí. ZDE  
 

- - Abba Kyari, šéf štábu nigeriského prezidenta Buhariho a jeho hlavní poradce, zemřel na koronavirus. Počet úmrtí na africkém kontinentu překročil 1000. ZDE 

- COVIDEM-19 bylo už nakaženo celosvětově více než 2,2 miliony lidí a zemřelo nejméně 154 219 osob. Tato čísla jsou zřejmě podceněním skutečnosti.

- Donald Trump se vyjádřil, že občané, kteří nedodržují sociální distancování, "jsou velmi odpovědní lidé".  

- Britská vláda sice platí 80 procent příjmů všem zaměstnancům, jejichž firmy byly uzavřeny, ale ne desetitisícům,  kteří po uzamčení země měli začít pracovat v novém zaměstnání! ZDE 

. V Británii zemřelo na koronavirus nejméně 56 zdravotníků. ZDE jsou jejich příběhy:


- Osoby, které byly letecky deportovány z USA do Guatemaly, se během letu nakazily koronavirem, konstatují guatemalské úřady.

- Jeden svět: Společně doma: benefiční koncert ku prospěchu Světové zdravotnické organizace, zorganizovaný Lady Gaga, se bude vysílat v amerických televizních ABC, CBS a NBC a  bude streamován online, v sobotu ve 20 hodin EST. V Británi odvysílá BBC 1 určitou verzi tohoto koncertu v neděli 19. dubna. Na koncertu vystoupí Lady Gaga, Billie Eilish a její bratr Finneas, Lizzo, J Balvin, Stevie Wonder, Paul McCartney, Billie Joe Armstrong z Green Day, Alanis Morissette, Burna Boy, Andrea Bocelli, Chris Martin z Coldplay, Eddie Vedder of Pearl Jam, Elton John, John Legend, Kacey Musgraves, Keith Urban and Lang Lang.


Rozhovor Britských listů 270. Premiér Babiš poslal v krizi nepravdivý dopis. Co proti tomu dělat?

2. 4. 2020

čas čtení < 1 minutaPremiér Andrej Babiš poslal dopis s nepravdivým tvrzením, že neziskové organizace nepomáhají v době koronavirové krize. Ve skutečnosti fungují neziskové organizace v době koronavirové krize daleko rychleji a účinněji než státní aparát. Babišův dopis je pro všechny tyto lidi pozoruhodnou urážkou. Co dělat proti premiérovým nepravdám? Nad tím v tomto Rozhovoru Britských listů uvažuje Bohumil Kartous s Richardem Vlasákem, historikem a teologem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od soboty 4. dubna 2020.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima požaduje zrušení uzamčení země

17. 4. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Ve své "výzvě vládě"  Zima  argumentuje, že "celková letalita infekce Covid-19 bude po zhodnocení celého průběhu vypadat jinak, než je prezentováno." "Došlo k obrovskému strašení národa." "Fatální důsledky bude mít ochromení našeho hospodářství."

Zima chce, aby vláda zveřejnila jasný plán.

Jeho otevřený dopis požaduje - velmi rozumně "navýšit na maximum testovací kapacity". Dále právem požaduje zvýšení státní podpory OSVČ a lidí ohrožených ztrátou zaměstnání, přijmout rychlá, nekomplikovaná a plošná opoatření v daňové oblasti a umožnit občanů odklad úvěrů a splátek na bydlení, ochránit občany, kteří spadají do dluhových pastí.

Rozhovor Britských listů 269. Koronavirus: Jak se zbavit strachu ze smrti

1. 4. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll down)

Muhamed Duraković pochází z bosenského městečka Srebrenica, kde v roce 1992 pomalu začala genocida  místního obyvatelstva. (Vyvrcholila r. 1995.) Začalo to doslova přes noc. Mladý Muhamed byl středoškolák a chodil normálně do školy. Z jeho třídy, v níž bylo 24 žáků, přežili jen tři. Čelíme li - jako dnes - možnosti náhlé smrti, co dělat, aby se člověk zbavil strachu? O tom s panem Durakovičem hovoří Jan Čulík.  Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 15. dubna 2020.

How to get rid of the fear of death

Mr. Muhamed Duraković comes from the Bosnian town of Srebrenica, which experienced the beginnings of genocide in 1992. The killing started literally overnight.  (It culminated in 1995.) Young Muhamed was a secondary school pupil, he went to school. Of his class, which consisted of 24 students, only three survived. When we feel - like today - the possibility of imminent death, what should we do to free ourselves of fear? Jan Čulík discusses this issue with Muhamed Duraković in this Britské listy Interview, which is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 15th April 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Dr. June Dalziel Almeida, žena, která první objevila koronavirus

17. 4. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: Dr. Almeida se svým elektronovým mikroskopem v Ontario Cancer Institute v Torontu v roce 1963 (kredit GETTY IMAGES)

Žena, která objevila první lidský koronavirus, byla dcerou skotského řidiče autobusů, který opustil školu v 16 letech. Dr. June Dalziel Almeida (1930-2007), se narodila v červnu 1930 a vyrostla v činžovním domě poblíž Alexandra Parku na severovýchodě Glasgowa. Opustila školu s malým formálním vzděláním v 16 letech, ale dostala práci jako laboratorní technik v histopatologii v nemocnici Glasgow Royal Infirmary. Později se přestěhovala do Londýna, aby pokračovala ve své kariéře, a v roce 1954 se provdala za venezuelského umělce Enriquese Almeidu. Manželé a jejich dcera se přestěhovali do Toronta a podle spisovatele George Wintera dostala zaměstnání v Ontario Cancer Institute, kde se věnovala zejména využití elektronového mikroskopu ve vědeckém výzkumu.

Rozhovor Britských listů 265: Koronavirus: POZOR na šíření lží

19. 3. 2020

čas čtení 1 minuta


Právě jsme se dověděli, že jacísi podvodníci inzerují prostřednictvím řetězových emailů zaručeně účinný lék proti koronaviru, který si prý lidé mají koupit. Ve vzniklé krizi v důsledku pandemie koronaviru se zintenzivnila komerční manipulace veřejnosti konspiračními teoriemi, strašáky a nesmysly. Například se šíří konspirační teorie, že koronavirus byl vytvořen záměrně, i když jsou k dispozici spolehlivé informace, že tomu tak není. Celé je to nebezpečné a destabilizuje to společnost. Co proti tomu dělat? O tom hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s Bohumilem Kartousem, redaktorem BL a mluvčím Českých elfů, kteří systematicky upozorňují na lži a podvody, jimiž je manipulována česká veřejnost. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Evropská unie věnuje pro vás obrovské prostředky na boj proti koronaviru

17. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Web komise (v češtině) s opatřeními na pomoc proti COVID-19 je ZDE,  upozorňuje Bohumil Kartous.  Např. pod odrážkou "Věda a výzkum" zmiňuje: 140 mil. eur uvolnila EU na vývoj očkovacích látek, testů, atd., a 48,5 mil. na výzkumné projekty.

Přímá podpora odvětví zdravotní péče v EU


Komise přímo podpoří systémy zdravotní péče v zemích Unie 3 miliardami eur z rozpočtu EU, přičemž další 3 miliardy poskytnou státy Unie. Z těchto prostředků bude financován nástroj pro mimořádnou podporu a společné zásoby vybavení v systému rescEU. Členské státy tento návrh na zasedání Rady schválily.

Iniciativa rescEU pomůže zajistit životně důležité vybavení, od plicních ventilátorů po prostředky osobní ochrany, a mobilizovat lékařské týmy na pomoc nejzranitelnějším osobám, a to i v uprchlických táborech.

Návrh umožní Komisi zadávat zakázky přímo jménem členských států. Z podpory bude financována a koordinována přeprava zdravotnického vybavení a převoz pacientů v přeshraničních regionech. Nástroj se rovněž zaměří na zvýšení počtu testovaných osob.

Kyriakides press conference
    Poradní skupina – výsledky činnosti
Evropská komise zřídila v březnu skupinu sedmi nezávislých epidemiologů a virologů, které předsedá předsedkyně Komise von der Leyenová a spolupředsedá komisařka Kyriakidesová. Skupina má formulovat pokyny pro vědecky podložená a koordinovaná opatření při řízení rizik a poskytovat poradenství ohledně:

    opatření v reakci na šíření koronaviru, které mohou členské státy přijmout
    nedostatků v klinické léčbě
    stanovení priorit v oblasti zdravotní péče, civilní ochrany a jiných zdrojů
    politických opatření k odstranění dlouhodobých následků koronavirové nákazy


Celý dokument, v češtině, ZDE

Rozhovor Britských listů 267. Režim, který jsme tu měli po roce 1989, právě skončil

26. 3. 2020

čas čtení < 1 minutaO především ekonomických, ale i společenských a kulturních důsledcích pandemie koronaviru pro Českou republiku hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s podnikatelem Markem Benešem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Průběžné zpravodajství:

Zdravotníci v Bělorusku závisejí na crowdfundingovém financování, Lukašenko tvrdí, že koronavirus neexistuje

17. 4. 2020

čas čtení 6 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  Ve pátek 17.4.  bylo v ČR oficiálně registrováno  6499  nakažených,  407 osob bylo  v nemocnici a 173 zemřelo.

- Poté, co Trump napsal na Twitteru "OSVOBOĎTE MINNESOTU!" "OSVOBOĎTE MICHIGAN!" a "OSVOBOĎTE VIRGINII!", ultrapravicové komunity na internetu spekulují, zda je to od Trumpa výzva k ozbrojenému povstání. Na ozbrojené povstání se četné americké ultrapravicové komunity připravují už od loňska.

Rozhovor Britských listů 268. Koronavirus: Je zapotřebí efektivní koordinace

1. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta


Jestliže jsem pracoval jako číšník v restauraci, která byla podle příkazu vlády uzavřena, nebo jako zaměstnanec ve výrobě, která je v době karantény nerealizovatelná, jsem-li zaměstnanec krachujících aerolinek, jak mi česká vláda v této chvíli pomůže? Měly by se i v Česku rozdávat peníze z vrtulníků? A skončí krize opravdu za měsíc, nebo do 11. dubna? O ekonomických, sociálních i politických aspektech nynější koronavirové krize v mezinárodním srovnání s Británií a s USA hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s ekonomem Danielem Münichem z CERGE-EI Jan Čulík.  Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 1. dubna 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Hospodaření OSBL za březen 2020

16. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

V březnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 62 052,14 Kč, výdaje byly 71 731.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
22291