Kam kráčí české zdravotnictví

25. 7. 2017 / Kateřina Duchoňová


V současné době chybí v českých nemocnicích zhruba 3000 lékařů. Kvůli nedostatku personálu se průběžně uzavírají oddělení. V letních měsících je krize obzvláště tíživá.

Především v regionech se péče začíná omezovat na řešení jen akutních případů. Zákroky, které ještě lze odložit, se odkládají, čekací doby jsou dlouhé.

Praktičtí lékaři často nacházejí na stolech obálku s žádostí od primářů oddělení, aby se snažili maximum zdravotních potíží vyřešit ve svých ambulancích a pokud možno dále nezatěžovali už tak přetížená nemocniční oddělení.

Rozhovor Britských listů 119:

Lidem se ztratila přehlednost a srozumitelnost světa

21. 7. 2017S politologem Jiřím Pehem hovoří Jan Čulík o tom, proč lidé v ČR podporují Andreje Babiše, proč lidé v USA zvolili Donalda Trumpa a lidé v Británii hlasovali pro brexit. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29719

Jaký je společný jmenovatel sporů o Chrámovou horu, blokády Gazy a sílící kritiky Izraele?

25. 7. 2017 / Daniel Veselý

Izraelem okupovaným východním Jeruzalémem v těchto dnech otřásá vlna protestů, jejichž roznětkou se stala instalace detektorů kovu u vchodu do mešity al-Aksá na Chrámové hoře, což mnozí Palestinci vnímají jako znesvěcení třetího nejposvátnějšího místa islámu a zároveň jako snahu izraelské vlády o utužení kontroly nad celým komplexem. Netanjahuův kabinet se k tomuto „bezpečnostnímu opatření“ uchýlil poté, co tři palestinští Izraelci u této mešity zabili dva drúzské strážné. Během následujících nepokojů bylo usmrceno osm osob, převážně Palestinců. Dlouholetý spor o Chrámovou horu však netkví ve vzduchoprázdnu a nelze na něj nahlížet mimo rámec izraelské okupační politiky na palestinských teritoriích.     

Za "antikomunistické" polské vlády se polská TV plně vrátila k sovětské praxi

25. 7. 2017

 Za "antikomunistické" polské vlády se státní polská televize TVP plně vrátila k sovětské praxi. Text zní: "Sorosovi přátelé radí, jak svrhnout polskou vládu," konstatuje na Twitteru známý politolog Cas Mudde:


Míra demagogie v Polsku je neuvěřitelná

25. 7. 2017 / Bohumil Kartous

Míra demagogie v Polsku je podle textu, jehož autorem Tomasz Orynski, neuvěřitelná. Měl jsem možnost na Colours of Ostrava vést diskusi, ve které byl i panelista doporučený Polským institutem. Brilantní řečník s velkým rozhledem a zároveň evidentní loajalitou k současnému systému. Na otázku k situaci v Polsku opakovaně odpověděl tak, že se jakémukoliv hodnocení vyhnul. Dvakrát během debat citoval Lecha Kaczyńského jako intelektuální autoritu. Obávám se, Wojciech Wozniak, že i prostý intelektuální spor bude velmi těžký.

Demagogy in Poland has reached incredible levels, according to the Tomasz Oryński article. I moderated a discussion at Colours of Ostrava where a panelist recommended by the Polish institute was included. He was a brilliant, intellectually potent speaker who was,  at the same time, loyal to the current regime. When asked about the current situation in Poland, he avoided answering the question twice. Twice during the debate he quoted Lech Kaczyński as an "outstanding intellectual". Any intellectual debate will be very hard,  Wojciech, I am seriously worried about it.                     

K takzvané dvojí kvalitě potravin v EU a nejen tam

25. 7. 2017 / Jiří Hlavenka

Je to skvělé téma, které poslouží jako učebnicový příklad či laboratorní pokus - a nyní se přesvědčíme, je-li přítomen hliník! - svou srozumitelností a uchopitelností. Každý přece ví, co je to lančmít. Relativně minoritní téma ale umožňuje uchopit složitější a důležitější témata. Abychom popsali věc přesně, nejde zde o "dvojí kvalitu", ale o různé složení výrobku, který je označen pokaždé stejně či téměř stejně. Nelze přece říci, že kuřecí maso je méně kvalitní než vepřové, a že lískový oříšek je méně kvalitní než kakao. Jde zkrátka o "různé složení stejného výrobku", což je současně pravdivé tvrzení a současně jasný protimluv.

Každý čtvrtý uprchlík ze Sýrie přicházející do Británie končí ve Skotsku

25. 7. 2017

Foto: Syrský holič ve svém kadeřnictví na skotském ostrově Bute. Přicestoval jako uprchlík ze Sýrie v roce 2015.


"Skotsko, můžeš být na to hrdé!"

(Ve Skotsku přitom žije jen asi 8 procent obyvatelstva Británie.)

Zapomenutá krize: Jemenští humanitární pracovníci hovoří o největší humanitární katastrofě na světě

25. 7. 2017

„Je to naprostá ostuda lidstva“. Těmito slovy popisují prohlubující se humanitární krizi ve válkou zmítaném Jemenu zaměstnanci humanitární organizace CARE. Počet Jemenců nakažených cholerou dosahuje téměř 370 tisíc, z nichž nemoci dosud podlehly téměř dva tisíce lidí. Světová lékařská organizace (WHO) odhaduje, že cholerou se denně nakazí 5 tisíc Jemenců, zatímco Oxfam předpovídá, že počet nemocných přesáhne 600 tisíc. Jemen by se tak do dějin zapsal jako stát, který byl cholerou během jednoho roku postižen více než jakákoliv jiná země na světě.

Turecko zahájilo proces se sedmnácti novináři. Obviňuje je z terorismu

25. 7. 2017

Foto: Protesty před soudní síní 


V pondělí byl v Istanbulu zahájen proces se sedmnácti novináři a manažery posledního prominentního nezávislého tureckého deníku Cumhuriet. Obžalovaní jsou obviněni z napomáhání teroristické organizaci. Soud se koná ve všeobecné atmosféře útlaku po potlačení loňského pokusu o puč. 

Bodláky Václava Duška

Modlením k samo spasení

25. 7. 2017 / Václav Dušek

Bratře vše spasiteli, vaše rozdováděné sebevědomí jest voláním do zamračeného nebe. Existuje pokora, ano, chápu, neznáte, ale omlouvat to nelze; podporujete myšlenky neznabohů, že víra je pro lidstvo silným jedem. Víry sdružují poslušně nebezpečné bloudy, vrcholně vybavené k demonstraci nadlidského vyššího poznání – kdo nesouhlasí, bývá odsouzen k pohrdání, pokud není rovnou zbaven života. Říkají o vás, že jste pyšný i samolibý; nevěřím tvrzením, že věříte v možnost býti skutečně nejchytřejší bytostí v dosažitelném ohradníku. Poťouchlé osoby o vás trousí zaručeně ověřené zprávy – nejste ani náhodou myslitel, natož psavec, zato rétor k závisti, a máte nakročeno k vrcholnému apoštolství. Budete se prý modlit za prezidenta, protože alkohol mu podlamuje zdraví a rozleptává rozum. Počkáme, zdali bude nejvyšší doléčen vaší metodou, potom vám přihrajeme pluky alkoholiků k zázračným modlitbám; tam nahoře nesedí hloupý, bratře. Vidí, slyší, baví se urputnými božími vojáky.

K útokům na nevinné občany bude docházet, dokud úřady nezasáhnou trestně proti nenávistným serverům

24. 7. 2017 / Jan ČulíkMuslimky v Česku se bazénům vyhýbají. Trpí tím i děti


Info.cz:Policisté zadrželi ve středu u koupaliště v Divoké Šárce v Praze 6 dvě ženy, mezi kterými došlo k potyčce. Jedna z návštěvnic areálu si totiž fotila muslimku, která měla na hlavě šátek. Ta ji poprosila o smazání snímků, načež žena začala do muslimky kopat.

„Pořádali jsme výlet pro třináct dětí. Jedna z žen, která byla s námi jako vedoucí, nosí na hlavě šátek. Najednou k nám přišla cizí paní, která si nás začala fotit. Paní s šátkem k ní přišla a proprosila ji, aby fotky smazala. Na to konto jí fotící začala nadávat, kopat do ní a dokonce škrtit,“ popsala svědkyně vznik konfliktu.

„Paní v šátku se pouze bránila, bylo to fakt hrozné a nikdo z kolemjdoucích nepomohl, všichni pouze přihlíželi. Zavolala jsem tedy policii a snažila se uklidnit všechny plačící děti,“ líčí dál.

Policie si obě odvezla. „Ženy byly převezeny na policejní stanici, kde jsme je vyslechli. Nyní případ řešíme jako přestupek proti občanskému soužití,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.


Zdroj: https://www.info.cz/cesko/zena-u-prazskeho-koupaliste-fotila-muslimku-pak-do-ni-pred-detmi-kopala-a-skrtila-ji-13262.html

Lidové noviny:

Čunkovy pochody smrti a Prague Pride

24. 7. 2017 / Boris Cvek

Jiří Čunek se zase jednou vyjádřil, tentokrát o Prague Pride: „Já věřím, že je to pochod smrti této civilizace.“ Co je to vlastně „pochod smrti“?

„Pochod smrti je nucený pochod, jehož důsledkem je smrt významné části zúčastněných.

Termín se používá též pro případy pochodů zajatců a vězňů v době II. světové války. Na tichomořském válčišti se jednalo zejména o Bataanský pochod smrti v roce 1942 a Sandakanské pochody smrti v roce 1945. V Evropě byli v letech 1944–5 vězni z koncentračních táborů blízko fronty nuceni pod hrozbou okamžitého usmrcení jít mnohakilometrové pochody bez dostatečné výživy, oblečení a odpočinku. Ač zpravidla primárně plnily úlohu evakuace před postupujícími spojeneckými vojsky, předpokládá se, že smrt co nejvíce vězňů mohla být jedním z očekávaných důsledků.

Polský prezident bude vetovat "nespravedlivý zákon o soudnictví"

24. 7. 2017

Demonstrace zabraly! Dosud nečinný polský prezident právě oznámil, že bude vetovat nespravedlivou "reformu soudnictví". Blahopřeji Polsku! píše komentátorka Anne Applebaum na Twitteru:

Polský prezident Andrzej Duda konstatoval v pondělí, že bude vetovat dva z tří zákonů, jejichž cílem je "zreformovat" polské soudnictví. Do určité míry tak rozptýlil obavy, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost ochromí rozdělení vládní moci.

"Rozhodl jsem se, že pošlu ty zákony zpět do Sejmu, což znamená, že budu vetovat ten zákon o Nejvyšším soudu i ten zákon o Národní radě soudnictví," řekl Duda po mnoha dnech masových protestů, píše tisková kancelář Reuters.

Polský zlotý okamžitě stoupl vůči euru, protože investoři považují Dudovo rozhodnutí za snížení politického rizika v Polsku.

Bitva o Mosul a její nadčasová symbolika

24. 7. 2017 / Daniel Veselý

Patrně hlavním důvodem, proč katastrofický průběh bojů o Mosul nevyvolal tak ohromné pobouření na světové politické scéně a v mediálním světě jako zběsilé dobývání Aleppa, je skutečnost, že město okupoval teroristický kult Daeše, kdežto v Aleppu operovala různorodá směsice „rebelů“. Jenže toto zdůvodnění má své očividné trhliny, jak si ukážeme dále v textu, jelikož bitvu a následné dobytí Mosulu obestírá nejeden palčivý otazník.    

Mosul: Druhé vítězství Teheránu za sedm měsíců

24. 7. 2017 / Karel Dolejší

Těsně před Vánoci roku 2016 skončila v Sýrii bitva o Aleppo - nejvýznamnější sídlo kontrolované sunnitskými povstalci bojujícími proti režimu Bašára Asada. Obranu města, na niž prorežimní síly začaly útočit v únoru odříznutím zásobovací trasy z Turecka, zajišťovala široká koalice povstaleckých uskupení, přičemž radikální islamisté ze syrské al-Kájdy ("Fronta an-Nusra") a několika dalších frakcí tvořili přibližně desetinu příslušníků ozbrojeného personálu. Ukončení jejich přítomnosti sloužící režimu jako vítané alibi pro brutální metody obléhání se ještě v říjnu neúspěšně pokusil vyjednat zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ZDE. To ovšem nezastavilo ani útok na Aleppo, ani příval íránsko-asadistické propagandy ohledně "Aleppa obsazeného islamisty", který trvá dodnes.

Studie Pentagonu: Americké impérium se „drolí“ a „kolabuje“

24. 7. 2017

Studie Pentagonu s názvem At Our Own Peril: DoD Risk Assessment in Post-Primacy World tvrdí, že uspořádaní světa, v jehož čele od konce 2. světové války stály Spojené státy, se „drolí“ a „kolabuje“. „Zatímco Spojené státy nadále zůstávají globálním politickým, ekonomickým a vojenským gigantem, v současnosti se již tváří v tvář státním konkurentům nenacházejí v neotřesitelné pozici světového hegemona,“ čteme v textu. Status quo, který byl po 2. světové válce udržován při životě americkými stratégy a po dlouhá desetiletí představoval hlavní politickou linii amerického ministerstva obrany, se může brzy zhroutit.

O novinářské nepoctivosti

24. 7. 2017

Konečně jsem pochopil pracovní metodu Terezy Spencerové při tvorbě jejích "zasvěcených" korespondenčních rozhovorů pro Parlamentní listy, nad nimiž se tolik lidí tetelí blahem. Je to metoda zdrcujících vynechávek, píše na Facebooku Martin Hekrdla, který souhlasí s publikací svého statusu na stránkách BL.

Bodláky Václava Duška

Volební papiňák

24. 7. 2017 / Václav Dušek

Já mám demokracii, ty máš demokracii – máme demokracii oba. V tomto punktu nám zbývá pouze truchlit. Dokážeme pošpinit každého, už to máme přece povoleno. Nepárej se s nikým, čím výše budeš mířit, tím ničeho nepokazíš. I když trefíš přesně, panák přežije, zbohatne, zalkne se vlastní důležitostí a v budoucnu se vyhoupne do sedla strany, hnutí, spolku, obsadí radnici, dřepne si pevně a neomylně do správní rady čehokoli. Demokracie kvete, u nás vážeme bohaté kytice, pleteme pestré věnce i mučenkové slávověnce.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Polsko schválilo zákon, který ohrožuje jeho demokracii

23. 7. 2017

"Zrádci! Zrádci!!"

Polští politikové nyní ovládli polský Nejvyšší soud. Schválili zákon, který odstraní všechny soudce od Nejvyššího soudu a nahradí je jinými.

"Myslím, že nebudeme moci cokoliv říci o svém životě. Naše členství v EU je ohroženo, diverzita je ohrožena. Náš rozvoj je ohrožený, stejně jako naše svoboda. Svoboda myšlení, svoboda médií."


Desetitisíce demonstrantů vyšly do ulic Varšavy a dalších polských měst. Lidé rozdávali bílé rúže jako symbol svého nesouhlasu s novými zákony. Davy měly svíčky v rukou na shromáždění před polským parlamentem.

Návrh zákona schválila ve čtvrtek vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost. Nazývají ho "reformou soudnictví". V pátek zákon schválil polský Senát. Opozice varuje, že zákon ochromí polskou demokracii.

Boris Budka, bývalý ministr spravedlnosti: "Je to největší podvod v historii polského parlamentarismu. Je to porušením všech demokratických pravidel, ale především byla Polákům odebrána jejich svoboda. Pokud budou všechny ty změny zavedeny. Za velmi krátkou dobu se ukáže, že už nejsme v Evropské unii."

Vláda nedávno posílila svou kontrolu nad polskými médii. To také mnozí považují za nedemokratické.

Evropská rada nový zákon kritizuje, že porušuje evropské hodnoty. Donald Tusk ty změny označil za "zpátečnické".

Mezitím v Absurdistánu 34:

Jak je to v Polsku s těmi soudy?

23. 7. 2017 / Tomasz Oryński

Tak o čem je celý ten skandál se soudy v Polsku? Všechno to začalo, když řekl Kaczyński: "Postulát, který jsem já osobně podporoval, vytvořit Národní radu soudnictví, byl důležitým krokem na cestě učinit Polsko demokratickou zemí s vládou zákona." Aha, ale počkejte, ale to byl Lech Kaczyński, náš někdejší prezident, který zahynul při letecké havárii ve Smolensku. Začněme úplně znovu:

Tak o čem je celý ten skandál se soudy v Polsku? Všechno to začalo, když Jarosław Kaczyński řekl: "Národní rada soudnictví je postkomunistická instituce."

Podle vládnoucí strany Právo a spravedlnost jsou soudy poslední baštou komunismu v Polsku. Proto musí být zlikvidována jejich nezávislost a musejí být podřízeny vládě. Jen to umožní vládě očistit soudy od všech těch komunistů, protože v současnosti jsou údajně polské soudy komunistů plné. A tak se soudci považují za zvláštní elitářskou kastu, která si osobuje zvláštní práva, nadřazená všem ostatním občanům. Soudci jsou však obyčejní zloději a zločinci.

O ekonomickém růstu (trochu jiný pohled)

23. 7. 2017 / Jiří Hlavenka


Česká ekonomika roste, daří se nám.

Tento titulek znáte a nepochybujete o něm, že je pravdivý. Ekonomové přece nelžou a HDP je přesně změřitelná veličina.

Růst je důležitý. Pokud ekonomika stagnuje či dokonce klesá, je to doprovázeno všemi myslitelnými negativními faktory: firmy jsou najednou opatrné a neinvestují, naopak škrtají a propouštějí, domácnosti jsou opatrné a neutrácejí, šetří. Nejdou nahoru platy, pracovní místa jsou v ohrožení - támtoho propustili, toho taky. Co já? Recese vytváří další recesi, často i z přílišné opatrnosti a pesimismu, právě tak jako konjunktura vytváří další konjunkturu, často i z přílišného optimismu a neúměrného utrácení.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

EU: "Polsko musí zrušit zákon omezující nezávislost soudů do září"

23. 7. 2017Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl v sobotu, že Budapešť bude bojovat za Polsko. "Inkviziční ofenzíva proti Polsku nemůže být nikdy úspěšná, protože Maďarsko využije všech právních možností v Evropské unii k solidaritě s Poláky," řekl.


Očekává se, že Evropská unie poskytne polské pravicové vládě lhůtu do září, aby zrušila nové zákony, které podřizují polské soudnictví ministrům.

Polský Senát v sobotu ignoroval mezinárodní kritiku i masové demonstrace v polských městech a schválil zákon, který umožňuje propuštění nynějších soudců u Nejvyššího soudu, pokud je neschválí ministr spravedlnosti a prezident.

Polská státní TV: "Pouliční revolta je způsobem, jak do Polska přivést muslimské imigranty"

22. 7. 2017Ve všech polských městech se konají rozsáhlé demonstrace polských občanů proti likvidaci demokracie podřízením nezávislého soudnictví vládě ultrapravicové strany Právo a spravedlnost. Stranou Právo a spravedlnost zcela ovládaná polská státní televize TVP tvrdí, že prodemokratické demonstrace "jsou způsobem jak do Polska přivést muslimské imigranty".

Polský Senát schválil zákon poskytující vládě moc nad soudnictvím

22. 7. 2017

"Tlaku neustoupíme. Nenecháme se zastrašovat polskými a zahraničními obhájci zájmů elity," řekla polská premiérka  Beata Szydło ve státní televizi.

Horní komora polského parlamentu schválila "reformu" Nejvyššího soudu, na vzdor Evropské unii a kritikům v Polsku, kteří varují, že nový zákon ochromuje demokratickou rovnováhu mezi jednotlivými větvemi vlády.

Desetitisíce demonstrantů se shromáždily ve Varšavě a v městech po celém Polsku a během vigilií se svíčkami protestovali proti návrhu tohoto zákona, zatímco Senát o novém zákonu debatoval pozdě do noci.

Někteří demonstranté nesli polské vlajky a vlajky EU a skandovali: "Svobodné soudy!"

V Polsku se strhla obrovská lavina občanského hněvu

22. 7. 2017 / Tomasz Oryński

Foto Artur Śleziak

Pokud existuje něco jako "revoluce prostřednictvím sociálních sítí", je to něco, čeho jsem právě v této chvíli svědkem na svém Facebooku, píše v pátek po půlnoci Tomasz Oryński.

Vzhledem k tomu, že žiju ve Skotsku, nemohu se aktivně účastnit událostí v Polsku a musím pohlížet na svou zemi zpovzdálí. A z této perspektivy je jedna věc jasná: Jestliže se straně Právo a spravedlnost podařilo dosáhnout v něčem úspěchu, podařilo se jim Poláky opravdu rozhněvat.

Samozřejmě, můj Facebook mi dává přístup jen k mé vlastní sociální bublině, ale i z toho lze učinit určité závěry, podle nichž lze posoudit obrovské věci, které se právě odehrávají v Polsku.

Trump: "Udělím si sám sobě milost"

22. 7. 2017


V sobotu ráno amerického času zveřejnil Donald Trump opět sérii hysterických výroků na Twitteru poté, co deník Washington Post informoval, že Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions jednal o Trumpově kampani za zvolení do Bílého domu ve Washingtonu r. 2016 s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Washington Post citoval odposlechy amerických výzvědných služeb, které protiřečí Sessionsovým tvrzením, že prý s ruským velvyslancem o Trumpově předvolební kampani nehovořil.

Jemen je v důsledku války postižen obrovskou, lidmi vyvolanou epidemií cholery

22. 7. 2017 Cholera je lehce léčitelná nemoc. V důsledku války, kterou vede proti vzbouřencům z kmene Houthi v Jemenu Saúdská Arábie, tam onemocnělo cholerou za poslední tři měsíce více než 360 000 lidí.

Je to   nejhorší epidemie cholery na světě od doby, kdy se to začalo zaznamenávat. Od dubna na ni epidemii cholery v Jemenu zemřelo 2000 osob.

Po dvou letech války se rozkládá jemenský systém zdravotnictví. Není k dispozici pitná voda a nefunguje sanitace.


Místní podnikatel: "Svět nás ignoruje. Když dojde k těmto katastrofám, OSN nemá lidskost. Jsou rozhádaní a nejsou schopni učinit rozhodnutí."

Lidé v Jemenu jsou nuceni pít vodu z nakažených studní.  

Babiš je jednooký mezi slepými

22. 7. 2017

Bylo by dobře změnit volební systém tak, aby více práv měl volič a méně práv stranické sekretariáty a různá ta tajná bratrstva, která dokáží vždy zmanipulovat volební konference a na přední místa kandidátek dosadit lidi nekompetentní a mnohdy i morálně méněcenné.

Obávám se, že obliba strany A. Babiše úzce souvisí s tím jak špatné jsou VŠECHNY ostatní (tradiční) politické strany. Jsem voličem ČSSD, ale občas si přitom musím zacpat nos. A ty pravicové strany v čele s ODS a TOP 09, tak o těch se myslím nemá cenu vůbec zmiňovat. Stačí se podívat na jejich neúspěšné vládnutí, které skončilo naprostou ostudou jak v roce 1998, tak i v roce  2012, píše Jaroslav Obermajer. 

Podobné je to s kritikou Miloše Zemana. Jeho protikandidáti jsou bohužel ještě horší. Například kníže pán byl místopředsedou oné nelidské a ekonomicky neúspěšné pravicové vlády vedené Nečasem a před tím Topolánkem a pan Horáček je člověk, který zbohatl na hazardu, či neštěstí jiných.

Výběr mezi politiky je více než žalostný. Bylo by dobře změnit volební systém tak, aby více práv měl volič a méně práv stranické sekretariáty a různá ta tajná bratrstva, která dokáží vždy zmanipulovat volební konference a na přední místa kandidátek dosadit lidi nekompetentní a mnohdy i morálně méněcenné.

Proto se obávám, že Babiš i Zeman jsou těmi jednookými mezi slepými.

"Lidem se ztratila přehlednost a srozumitelnost světa"

21. 7. 2017 / Vladimír Hejnic

Pane Čulíku,

Názvem rozhovoru jste se trefil, píše Vladimír Hejnic.  Rozhovor s panem Pehem je srozumitelný, ale vy, pan Pehe i politické strany v předvolebním období, včetně Babiše i mladého Klause předkládáte lidem (nám nepatrným a obyčejným) pohled jakoby zvenčí, tak říkajíc božský.

Zcela správně jste pojmenovali mechaniku moci před listopadem, snahy Babiše i dalších, jen jste zapomněli  použít model Bati, nebo Čuby, které byly a jsou pro mnohé také pomyslným modelem a regionálně velice úspěšným..

Zbavit se postkomunistického pojetí Západu

Brexit a polské události jsou dvě strany jedné mince

21. 7. 2017 / Roman Kanda

S články Karla Dolejšího a Borise Cveka z větší části souhlasím. Skutečně nevidím naději v destrukci stávajícího systému ve jménu „národní suverenity“, jak píše Dolejší – což je přece starý a nechvalně známý princip stalinistů „čím hůř, tím líp“. Víme dobře, kam to vedlo. Cvek zase správně upozorňuje na rozpornost středoevropských politiků, jako je Viktor Orbán (nebo Václav Klaus), kteří se ze stoupenců neoliberálního kapitalismu 90. let stali ultrakonzervativními národovci – což je nový příběh, u něhož si s analogií s dobou před rokem 1989 nevystačíme.

U obou článků však zaráží nereflektovaná idealizace Západu. Považuji za pozoruhodné, že Dolejší na jedné straně poukazuje na nesmyslnost a nebezpečnost brexitu, a na straně druhé jako by setrvával u představy „západní části kontinentu“, která nepřijde východním „buranům“ na pomoc. Cožpak není brexit právě radikálním narušením této představy, že existuje cosi jako pevnost Západu, která by měla či neměla někoho zachraňovat (například před rozpínavým Ruskem)?

Zuhoor se učí jak žít bez prstů

21. 7. 2017Toto dítě přišlo o prsty při leteckém úderu v Jemenu. Zuhoor je teprve jeden rok. Celý svůj život prožila v této válce.

Faisal, otec Zuhoor: "Byl to přímý letecký úder, který zasáhl dům. Viděli jsme jen ohňovou bouři. Volal jsem na ně, aby lezli směrem ke mně. Matka Zuhoor plakala: ´Uvnitř je moje dcera.' Někteří lidé ji viděli a slyšeli její hlas. Kopali v troskách a našli ji a ještě jedno dítě."
Organizace Save the Children uvádí, že Saúdskou Arábií vedená koalice v Jemenu spáchala minulý rok proti dětem 23 vážných zločinů. Mezi nimi bylo bombardování škol, trhů a nemocnic.

Zuhairovi je 13 let. Přežil tvrdý útok na civilisty účastnící se pohřbu. Má popáleniny po celém těle.

Zuhair: "A pak, když první raketa zasáhla první bránu, druhá raketa zasáhla druhou bránu a třetí raketa zasáhla do prostředku síně. Viděl jsem lidi rozházené na podlaze. Byli mrtví. Viděl jsem jen kusy těl."

Jeho matka musela používat krémy a rajčatový protlak na jeho popáleniny, než se jim dostalo ošetření.

Při tomto útoku loni v říjnu bylo usmrceno nejméně 140 osob. Saúdská koalice tvrdí, že na vině byly "chybné informace".

Organizace Save the Children požaduje okamžitý zákaz prodeje britských zbraní do Saúdské Arábie. Za poslední dva roky bylo ve válce v Jemenu usmrceno nebo zmrzačeno 4000 dětí. 

Počet civilních obětí při dobývání Mosulu zahltil kapacitu, varuje OSN

20. 11. 2016

Rostoucí počet civilních obětí v důsledku bojů ve východním Mosulu mezi iráckými jednotkami a Islámským státem znamená, že vládní i mezinárodní humanitární organizace problém nestačí zvládat, varoval Úřad OSN pro uprchlíky. Do nemocnic bylo přesunuto během tohoto týden 200 raněných. Bojovníci Islámského státu střílejí na všechny civilisty. Bojovníci Islámského státu jsou zakopáni v oblasti, kde žije více než milion civilistů, aby na ně nebylo možno útočit leteckými údery. Pohybují se městem tunely, najíždění vozidly se sebevražednými atentátníky do přicházejících iráckých jednotek a stříli na ně raketami i ručními zbraněmi.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2017

18. 7. 2017

V červnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 142,18.  Příjem z reklamy byl 24 452 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 58 933,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem června 2017 172 887.05 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17214