22. 10. 2019
Assange byl u soudu hladce oholen a měl na sobě tmavomodrý oblek.
Assangeův právní zástupce Mark Summers charakterizoval americkou žádost o Assangeho vydání jako "politický pokus" vlády Donalda Trumpa "signalizovat novinářům, jaké důsledky má zveřejňování informací".
Podle Summerse je "přímá vazba" mezi zvolením Donalda Trumpa a "obnovením" vyšetřování, které za prezidenta Obamy skončilo bez jakýchkoliv obvinění.
Soudkyně Vanessa Baraitser však odmítla Assangeho právníkům dát více času na shromáždění důkazů. Další správní řízení v tomto případě se bude konat 19. prosince a plné slyšení v únoru 2020.
Po skončení slyšení Assange konstatoval: "Tohle není spravedlivé. Nemohu dělat žádný výzkum. Nemám přístup k ničemu, co jsem napsal. Je to velmi obtížné tam, kde jsem."
Assange je vězněn ve vysoce bezpečnostním vězení Belmarsh. Řekl u soudu, že čelí "supervelmoci", která má "neomezené zdroje".
V květnu byl odsouzen na 50 týdnů do vězení za porušení kauce a útěku na ekvádorské velvyslanectví. Minulý měsíc měl být z vězení propuštěn, avšak soudce nařídil jeho další věznění, protože je "vysoce pravděpodobné" že by utekl.
V květnu informovaly Wikileaks že existují "vážné obavy" o Assangeho zdraví, poté, co byl převezen na nemocniční oddělení věznice.
V prohlášení vydaném před pondělním soudním slyšením naléhala organizace Amnesty International na Británii, aby odmítla žádost o Assangeho vydání do USA. "Britské úřady musejí přiznat, že hrozí reálné riziko vážného porušení lidských práv, pokud by byl Julian Assange deportován do USA."
Podrobnosti v angličtině
ZDE
Diskuse