18804

Johnsonovi ministři se shromáždili v sídle premiéra. Očekává se jeho rezignace

6. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

Několik ministrů vlády nyní čeká v Downing Street na setkání s Borisem Johnsonem. Nedávno tam dorazila ministryně pro mezinárodní obchod Anne-Marie Trevelyan a bočním vchodem podle PA Media dorazila ministryně vnitra Priti Patel. Podle Stevena Swinforda z deníku Times se čtyři další ministři kabinetu vyslovili pro to, aby Johnson odešel (i když to nutně neznamená, že jsou tam nyní osobně).

Aktualizace: Boris Johnson, který propustil tajemníka Michaela Govea, údajně odmítá rezignovat. Britský premiér prý tvrdí, že po jeho odchodu by mohly následovat předčasné volby a porážka toryů.

Boris Johnson je odhodlán nerezignovat, informuje Anushka Asthana z ITV.

 16510

Drama v Británii: Zřejmě začíná pád Borise Johnsona. Odstoupili britský ministr financí a zdravotnictví

5. 7. 2022

čas čtení 12 minutAktualizace, středa odpoledne: Z Johnsonovy vlády mezitím odstoupilo přes třicet ministrů, náměstků a vysokých státních úředníků a celá řada čelných představitelů Konzervativní strany mu sdělila, že je konec, musí rezignovat. Johnson se ovšem drží premiérské funkce jako klíště. Ve středu večer má zasedat příslušný parlamentní podvýbor, který má umožnit nové hlasování toryovských poslanců o důvěře Johnsonovi. 

Odstupující ministři jsou terčem kritiky: dobře věděli, že Johnson je lhář a podvodník, proč odstupují až teď? "Krysy opouštějící potápějící se loď."

Aktualizace: Mezitím odstoupilo několik dalších činitelů Konzervativní strany, řada poslanců veřejně vyjádřila Johnsonovi nedůvěru. Někteří ministři jeho vlády ho naopak podpořili.

Jak na to poukazují komentátoři, hlavním problémem je absolutní ztráta důvěry v Johnsona. Opakovaně se totiž stalo, že Johnson vyslal své ministry do médií,  aby ho hájili a šíříli tam jeho jménem vysvětlení, o němž se následně ukázalo, že je lživé. Ministři si nyní velmi rozmyslí za těchto okolností Johnsona v médiích hájit.

V úterý odpoledne dramaticky odstoupili z britské vlády Borise Johnsona jak jeho ministr financí Rishi Sunak, tak jeho ministr zdravotnictví Sajid Javid. Už nedokázali dál snášet Johnsonovy lži.

Nejnovějším Johnsonovým skandálem je případ jeho donedávna vysokého činitele pro stranickou disciplínu v Konzervativní straně Chrise Pinchera, který tento týden odstoupil, protože v opilosti sexuálně osahával muže v jednom luxusním londýnském klubu.

Kontroverze kolem Chrise Pinchera se prohloubila, protože vyšlo najevo, že do vysoké funkce v Konzervativní straně ho Johnson jmenoval už v roce 2019, přestože předtím byl Pincher vyšetřován za obdobné sexuální skandály.

Johnson tvrdil, že o Pincherových skandálech tehdy nevěděl, jenže v úterý ráno potvrdil vysoký státní činitel bezpredecentním písemným svědectvím, zveřejněným na sociálních sítích, že Johnson byl o předchozích Pincherových sexuálních skandálem tehdy oficiálně informován.

Johnson se tedy začal hájit, že na tuto informaci vlastně "zapomněl". To už bylo pro jeho ministry, i pro jeho poslance, skutečně dost:

Ruská agrese na Ukrajině: Irák, Írán a Saúdská Arábie budou nakupovat obilí z okupované Záporožské oblasti na Ukrajině

5. 7. 2022

čas čtení 17 minut

- Starosta Slovjansku vyzývá obyvatele k odchodu z města

Starosta města Slovjansk vyzval zbývající obyvatele k evakuaci, protože ruští útočníci po nedělním dobytí Lysyčanska zesílili ostřelování tohoto frontového ukrajinského města. Vadim Ljach uvedl, že v pondělí bylo ostřelováno 40 domů, den poté, co bylo při raketových útocích zaměřených na jedno z hlavních populačních center v Donbasu, které je stále mimo ruskou kontrolu, zabito šest lidí a 20 jich bylo zraněno.

"Je důležité evakuovat co nejvíce lidí," uvedl Ljach v rozhovoru pro agenturu Reuters s tím, že v úterý bylo z města, které je nyní považováno za ohrožené ruským bombardováním, evakuováno 144 lidí včetně 20 dětí."

- Rusko od května do července soustředilo své síly na dobytí měst Lysyčansk a Severodoněck, posledních dvou měst v Luhanské provincii, která nemělo pod kontrolou, a to prostřednictvím neutuchající a často necílené dělostřelecké palby.

Ukrajina v pondělí uvedla, že se z Lysyčanska stáhla, což vyvolalo spekulace, že se Rusko nyní zaměří na Slovjansk a Kramatorsk na jihu, dvě hlavní města v Doněcku, která drží Kyjev. Luhanská a Doněcká provincie tvoří ukrajinský průmyslový region Donbas.

Slovjansk měl před válkou 107 000 obyvatel a Kramatorsk 210 000 obyvatel. Navzdory hrozbě ruského útoku jich zde zůstaly tisíce, které se zdráhaly opustit své domovy, přestože se nacházely jen několik kilometrů od frontové linie.

Není jasné, zda se Moskva okamžitě pokusí Slovjansk obsadit. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí prohlásil, že ruští vojáci, kteří bojovali v Luhansku, si musí "odpočinout a posílit svou bojeschopnost".

- Podle poradce starosty Ruskem okupovaného jihoukrajinského města Petra Andriuščenka mají pouze 3 % obyvatel Mariupolu přístup k vodě. Ve městě podle něj nezůstali žádní lékaři, takže více než 100 000 lidí je bez zdravotní péče a léků.

- Ruskem podporovaní separatisté se v Ruskem okupovaném přístavním městě Mariupol zmocnili dvou lodí plujících pod zahraniční vlajkou a prohlásili, že jsou "státním majetkem".
Samozvaná Doněcká lidová republika (DLR) informovala dvě lodní společnosti, že jejich plavidla jsou předmětem "násilného přivlastnění movitého majetku s nucenou přeměnou na státní majetek".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si vyžádal vysvětlení od Generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil ohledně omezení cestování branců, píše Kyiv Independent.
"Žádám generální štáb, aby v budoucnu nepřijímal podobná rozhodnutí beze mne," uvedl.
5. července Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny uvedl, že osoby podléhající vojenské službě, branci a záložníci budou muset získat povolení místního vojenského registračního a odvodního úřadu, aby mohli opustit místo svého bydliště.

Rozhovor Britských listů 507. Stát si neví rady s proruským extremismem

4. 7. 2022

čas čtení 1 minutaSoučástí války Ruska proti světu je lhaní a manipulace občanů v mnoha zemích světa, včetně České republiky, na sociálních sítích. Státy jsou vůči této válce bezradné a zejména státní orgány České republiky jsou zcela bezmocné a proti této vážné hrozbě nedělají skoro nic. O tom hovoří Bohumil Kartous s čelným českým odborníkem na extremismus Miroslavem Marešem. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 5. července 2022.


 16964

Nejde na Českou televizi přispět dobrovolně?

5. 7. 2022

čas čtení < 1 minuta 18530

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko se pokusí okupovat celou Doněckou oblast

4. 7. 2022

čas čtení 11 minut

- Na Hadím ostrově Ukrajinci znovu vztyčili ukrajinskou vlajku:
- Ve Snižne, v Rusy okupovaném doněckém regionu, údajně zničilo ukrajinské dělostřelectvo další ruský muniční sklad. Podívejte se na to video až do konce, abyste pochopili ten obří rozsah. Sklad byl údajně umístěn 80-85 km za frontovou linií. Pravděpodobně byly použity HIMARS (šťastného 4. července!)

- Rusko se po dobytí   Luhansku  pokusí   obsadit celou Doněckou oblast, řekl agentuře Reuters gubernátor Luhanské oblasti.


Serhij Hajdaj v rozhovoru uvedl, že očekává, že město Slovjansk a zejména město Bachmut se stanou terčem útoku.

V okupovaném Severodoněcku zůstává asi 8 000 civilistů a v nově obsazeném Lysyčansku asi 10 000, uvedl Serhaj Hajdaj, ukrajinský gubernátor Luhanska.

V aktuálním statusu na Telegramu Haidai uvedl: "Udržujeme obranu malé části Luhanské oblasti, aby naše armáda měla čas na vybudování obrany."

- Podle ukrajinských médií byl v obsazeném Snižném na východě Doněcké oblasti zničen muniční sklad:


- Podle zprávy gubernátora oblasti Oleha Synyehubova zasáhly ruské síly v pondělí ve čtyři hodiny ráno střední školu v Charkovské oblasti. Nebyly hlášeny žádné oběti na životech.


Synyehubov ve svém posledním aktualizovaném statusu rovněž uvedl, že "nepřítel během dne zaútočil na města a vesnice Charkovského, Izijského a Bohoduchovského okresu. V důsledku ostřelování byly zničeny obytné budovy, hospodářské budovy, garáže a další objekty".

Dále uvedl, že při útoku na obec Bezruky byli tři lidé zabiti a šest zraněno.

 18577

Takto hodnotí ruský válečný zločinec Strelkov/Girkin současnou situaci na Ukrajině

5. 7. 2022

čas čtení 9 minut

Igor Vsevolodovič Girkin známý také pod pseudonymem Igor Ivanovič Strelkov  je ruský armádní veterán a bývalý důstojník Federální bezpečnostní služby (FSB), který hrál klíčovou roli při anexi Krymu Ruskou federací, a později ve válce v Donbasu jako organizátor bojových skupin v Doněcké lidové republice (DLR). Girkin vedl skupinu ozbrojenců na Ukrajinu, kde se v roce 2014 účastnil obléhání Slavjansku. Během bitvy zvýšil svůj vliv a nakonec se stal faktickým vojenským velitelem všech separatistických sil v oblasti Donbasu..

Girkin, který se sám označuje za ruského nacionalistu, byl ukrajinskými úřady obviněn z terorismu, Evropská unie na něj uvalila sankce za jeho vedoucí úlohu v ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině, ukrajinské úřady ho označily za plukovníka GRU (ruská organizace vnější vojenské rozvědky) ve výslužbě.

Girkin je válečný zločinec. 19. června 2019 nizozemští prokurátoři obvinili Girkina z vraždy v souvislosti se sestřelením letu Malaysia Airlines a vydali na něj mezinárodní zatykač.

Zde je Girkinova analýza současné situace na ukrajinské frontě:

Rozhovor Britských listů 506. Vladimír Špidla: Česká společnost trpí tím, že v ní není levice

30. 6. 2022

čas čtení < 1 minutaV dnešní krizové situaci, jak politické, tak ekonomické, hovoří Bohumil Kartous s bývalým českým premiérem a eurokomisařem Vladimírem Špidlou. Zvládne to Fialova vláda? Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. července 2022.

 16447

Koronavirus: Vznikající subvarianty omikronu obcházejí působení protilátek

4. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

Omikronové podvarianty BA.1 a BA.2 SARS-CoV-2 ovládly pandemii COVIDu-19 na začátku roku 2022. V mnoha zemích nyní tyto viry vytlačovány vznikajícími podvariantami, přičemž za současný vzestup v Německu je odpovědná BA.5. V současnosti však není jasné, zda "nové" omikronové podvarianty BA.2.12.1, BA.4 a BA.5 získaly biologické vlastnosti, které umožňují efektivnější přenos, nebo zda jsou méně účinně blokovány protilátkami ve srovnání s "starými" omikronovými podvariantami BA.1 a BA.2.

 18470

Může Ukrajina vyhrát?

4. 7. 2022

čas čtení 20 minut

Ve svém prvním příspěvku po začátku rusko-ukrajinské války jsem tvrdil, že Vladimir Putin udělal obrovskou chybu a že Rusko nemůže vyhrát. K tomuto rozsudku jsem dospěl jen částečně, protože Moskva zjevně nedosáhla svých bezprostředních cílů, když 24. února využila výhody překvapení. Byl jsem opatrný, jak se střetnutí zbraní vyvine, protože jsem předpokládal, že se Rusové brzy naučí přizpůsobit ukrajinské taktice a schopnostem, napsal Lawrence Freedman.

 18452

Absence morální odpovědnosti

4. 7. 2022 / František Štván

čas čtení 1 minuta

Ach   jo.

Pokud  se nad  slovy prezidenta  Zemana  nejdříve  zamyslíte,   tak  v jeho   aktuálním pracovním kroku  najdete  vysvětlení, jak  se  k moci  dostávají  rozhodnutím  zvolených  nekvalitní   lidé. Zeman nenechal    na  Balášovi   nit   suchou, píše František Štván. 

 18889

Je načase vážně uvažovat o očkování homosexuální populace vakcínou proti neštovicím

4. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

V srpnu se na festivalu Prague Pride sejdou tisíce (nejen) gayů. To samozřejmě bude znamenat i nárůst sexuálních kontaktů mezi účastníky akce. Je velmi důležité, aby letos organizátoři a úřady varovali homosexuály a bisexuály před opičími neštovicemi. Bohužel se ukázalo, že infikováni jsou v převážné míře, ne-li výhradně, muži, kteří mají sex s muži.

Jestliže na začátku epidemie panoval dojem, že případy opičích neštovic jsou v populaci rozloženy heterogenně, dnes jsme si jisti, že naprostá většina případů je soustředěna mezi homosexuálními a bisexuálními muži. Pokud jste gay nebo máte přátele gaye, sdílejte a šiřte tento článek, abyste pomohli lépe informovat komunitu o tomto hrozícím nebezpečí pro naše životy. 

 16524

Věrozvěsti a Hus mluví k českému předsednictví EU

4. 7. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Česko právě přebralo předsednictví v Radě Evropské unie (od Francie) a hned ho čekají dva nábožensko-národní svátky: svátek věrozvěstů a svátek Jana Husa. Myslím, že předsednictví by mělo být dobrou příležitostí uvědomit si, že Evropská unie není arénou boje národních zájmů, ale naopak – a to je úkol předsednické země – má být místem pro hledání jednoty, pro chápání, že tu není jen náš národ, ale jsou tu i národy jiné, s nimiž je pro nás pro všechny dobré tvořit jednotu.

 18885

Hospodaření OSBL za červen 2022

1. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

V červnu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 725,40 výdaje byly  55 431,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci června  byl 25 374,86 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci červnu 2022.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30777

Aktivisté se obávají "bodu zlomu, z něhož není návratu", neboť požáry v amazonském deštném pralese prudce přibývají

4. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

Brazilská vláda v pátek zveřejnila údaje, podle nichž bylo v amazonském deštném pralese minulý měsíc zaznamenáno více než 2 500 ohnisek požárů, což je nejvyšší počet za červen od roku 2007, který byl pro tento kritický ekosystém jedním z nejhorších v historii.

Nejnovější zpráva brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru ukázala, že brazilská Amazonie od začátku roku 2022 přišla o 1 450 čtverečních kilometrů džungle, píše Jake Johnson.

 16510

Británie jako hřiště oligarchů

4. 7. 2022

čas čtení 6 minut

Pokud bude ekonomika potřebovat oběti, budou to zaměstnanci, kteří budou předhozeni vlkům

Toryové nám říkají, že nastal čas utahovat si opasky. Omezení však není záležitostí pro každého

Podobnost s ČR čistě náhodná?

Demografické změny změnily britské konzervativce z neoliberální v postkapitalistickou stranu důchodců, která vydělává peníze uzavíráním dohod s pravicovými plutokraty a udržuje se v úřadu tím, že se stará o potřeby a předsudky svého voličského jádra staršího 65 let (jehož důchody, jak jste si jistě všimli, zatraceně pečlivě zvyšuje přesně v souladu s inflací)


Jsme zpátky ve zlodějském světě finančního kolapsu roku 2008, píše Nick Cohen.  Jediný rozdíl oproti roku 2008 spočívá v tom, že místo aby stát očekával, že obyčejní lidé budou zachraňovat zkrachovalé banky, očekává od nich, že si sníží platy, aby ochránili bonusy šéfů. (Stejně jako je to s vyplácením horentníních dividend akcionářům ČEZu a astronomických prémií jejich šéfům, pozn,. red.) Válku proti inflaci v roce 2022, stejně jako válku proti finančnímu kolapsu v letech minulých, musí vést ti, kteří jsou nejméně schopni ji vybojovat.

Nikde v projevech premiéra, ministra financí nebo šéfa ústřední banky není ani náznak toho, že by si mimořádná situace v zemi žádala rovnost obětí. Zatímco miliony lidí tonou, říkají tito šéfové jen, že je  vlasteneckou povinností řadových občanů chránit privilegované tím, že se potopí hlouběji. Nebo, jak minulý týden vysvětlil list Daily Telegraph,  odměny bohatých jsou "přirozené a nevyhnutelné", ale "křik" pracujících po zvýšení platů není "nic jiného než hanebný oportunismus".

 18890

Británie a Rusko jsou na Ukrajině nepřátelé. Jak Johnson, tak Putin však chtějí rozvrátit Evropu

4. 7. 2022

čas čtení 6 minut


Spor o severoirský protokol ukazuje podobnost mezi dvěma bývalými imperiálními mocnostmi, které chtějí znovu získat ztracenou slávu, píše holandská autorka  Caroline de Gruyter

Britská vláda podnikla první kroky k likvidaci své platné mezinárodní  dohody s EU o Severním Irsku - tzv. severoirského protokolu. Mnozí Evropané jsou tím zmateni. Jak může vláda - která tuto právní dohodu nejen podepsala, ale vyjednala ji "slovo od slova, čárku od čárky", abychom citovali vyjednavače EU pro brexit Michela Barniera - jen tak roztrhat závaznou mezinárodní smlouvu, která vstoupila v platnost teprve loni?

Překvapeni však nejsou. Ne tak docela. Protože Spojené království se ve vztahu k EU začíná stále více chovat jako Rusko - tím, že jedná  jednostranně, bez dohody s kýmkoliv.

 16510

"Není to konzervativec." Jak Johnson mění Británii v autoritářskou oligarchii

4. 7. 2022

čas čtení 10 minut

I Česká republika je pašalíkem oligarchů. Podobnost čistě náhodná?

Britský konzervativní novinář Peter Oborne brilantně analyzuje nový Johnsonův politický systém v Británii, který - podobně jako je tomu v Česku - zemi zaprodal oligarchům: 
Peter Oborne: 

Johnson je pro miliardáře ideálním nástrojem, protože vypadá, že se prezentuje jako drzý chlapík, který je v kontaktu s dělnickou třídou proti liberální elitě, která je mimo.

Ve skutečnosti je to děvka miliardářů. Přesně to je. Boris je děvka. Mrcha miliardářů. To, co byste mohli nazvat masovou lidovou demokracií, kterou Británie donedávna měla, bylo nahrazeno politikou, která je mnohem více oligarchická. Bylo by to dobře známé Donaldu Trumpovi, Módimu v Indii, Vladimíru Putinovi.  

Superbohatí rozhodují o všem.  Johnson představuje  domestikovanou britskou verzi této oligarchie. Je tu pozoruhodný moment, kdy je Johnsonovo vedení na vážkách a několik hodin před hlasováním náhle dostane dopis od velkého počtu nejbohatších mužů v Británii. Významně zveřejněný v Sunu Ruperta Murdocha: "Stojíme za Borisem, stoprocentně." Neochvějná podpora Borisi Johnsonovi.

 16578

Český politický systém je nenávratně zkorumpovaný. Nepůjde ho napravit

4. 7. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 9 minut

Zastupitelstva v ČR plní nesmírně důležitou ústavní úlohu, praxe je však žalostná …

"Mám na světě jen jediného přítele, totiž sebe sama …"

Ivan Diviš, Teorie spolehlivosti

Nebát se nepříjemné pravdy, je moje metoda tohoto psaní pro BL a ani dnes neuhnu před svojí pravdou.   Sám za sebe upřímné přiznávám, že neznám žádné reálné, společenské východisko z této krize, kromě mravní odvahy každého jedince říkat a psát "svoji pravdu" a čelit v reálném životě jakýmkoli nespravedlnostem ihned na místě, kde se věc udála.

Rozhovor Britských listů 504. Proč je česká vláda pořád tak drsně přísná na chudé?

23. 6. 2022

čas čtení 1 minutaVe středečním projevu "k národu" informoval premiér Petr Fiala českou veřejnost, že se jeho vláda chystá podpořit obyvatelstvo ohrožené rostoucími cenami energií částkou 66 miliard Kč. Bohužel nespecifikoval, jak to bude konkrétně a vládnou obavy, že půjde znovu o plošnou finanční pomoc, tedy i lidem, kteří ji nepotřebují, a tato plošná finanční pomoc vyvolá inflaci. Proč nezjednoduší česká vláda existující systém sociální pomoci chudým lidem? Jenže vláda nemá žádnou vizi ani program, protože svá rozhodnutí nezakládá na vědeckých studiích, ale na dojmologii. O těchto problémech hovoří Jan Čulík se sociologem a spisovatelem Stanislavem Bilerem. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. června 2022.

Rozhovor Britských listů 503. Jak Fialova vláda stále nic nedělá na pomoc drsně chudnoucímu obyvatelstvu

19. 6. 2022

čas čtení 1 minutaFialův "deštník proti chudobě" je výsměchem velké části obyvatelstva České republiky, která v důsledku drasticky rostoucích cen potravin a energií nemá už vůbec žádnou možnost žádné své výdaje omezit nebo přesměrovat, a zůstává jim jediné: Hladovění. Fialova vláda hovoří o možné pomoci lidem už od dubna, ale je červen a pořád nic. Pomoc musí být cílená, jinak ještě dál rozjede inflaci. O všech těchto vysoce znepokojujících skutečnostech a o diletantsko-ideologické neschopnosti Fialovy vlády hovoří Jan Čulík s expertem na dluhovou problematiku Radkem Háblem. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 21. června 2022. 

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 18768

Evropská unie zavede zákaz dovozu směsí s ruskou ropou

4. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Evropská komise poskytla upřesnění ohledně embarga na ruskou ropu, které bylo zavedeno na začátku června. Podle těchto vysvětlení bude zakázána nejen ropa z Ruska v čisté formě, ale také jako součást směsí, jejichž používání je v Evropě poměrně populární. 

 18774

Ukrajina: Odpočítávání ruské armády

4. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Údaje o ruských ztrátách, které Kyjev uvádí, jsou přesné. Ale tyto ztráty, které nyní dosahují 53 000 mrtvých, nebudou dostatečné k tomu, aby Rusko přinutily ukončit válku, uvádí Boris Sokolov, který se dlouhodobě specializuje na studium ruských vojenských ztrát.

Rozhovor Britských listů 505. Je visegrádská čtyřka nenávratně zdiskreditována?

28. 6. 2022

čas čtení < 1 minutaPo volebním vítězství liberálnějších politických seskupení v ČR a ve Slovinsku, která nahradila nedávné populistické vlády, ustupují obě země od intenzivní spolupráce s visegrádskou skupinou, která díky Maďarsku a Polsku získala globálně opravdu toxický nádech. Jaké to může mít dopady, o tom hovoří Albín Sybera s vedoucím bruselské pobočky pražského thinktanku Europeum Žigou Faktorem. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 28. června 2022.

K tomu:

 18888

Sýrie: Ignorovaný hlas volajícího na poušti

4. 7. 2022

čas čtení 10 minut

Rusko se v Radě bezpečnosti OSN skandálně snaží uzavřít poslední hraniční přechod do severní Sýrie, a zabránit  tak dodávkám humanitární pomoci pro miliony lidí. Proč už proboha není Rusko z Rady bezpečnosti OSN vyloučeno? (JČ)

Sledujte emocionální vystoupení syrského aktivisty v  Radě bezpečnosti OSN, který právem obviňuje Rusko i celý svět z  nečinnosti nad v Sýrii stále páchanými zvěrstvy: 
Děkuji Vám, pane prezidente, že jste mi dal příležitost zesílit tu hlas syrského lidu.

Je to poprvé od mého odchodu ze Sýrie, kdy jsem se setkal s lidmi, kteří podporovali režim.

Při zabíjení mého otce.

V zabití mého nejstaršího bratra.

Při zabíjení mého nejmladšího bratra.

Při zabíjení mých přátel z dětství.

Když vojáci přišli domů, aby zabili mou rodinu, moje máma slyšela, jak jeden z nich mluví persky.

Byl to íránský důstojník, kterého poslali.

Zabít naši naději.

Naši naději.

Na demokracii.

 16447

Vědci varují: Před podzimem je nutno znovu naléhavě proočkovat obyvatelstvo před novými variantami covidu

3. 7. 2022

čas čtení 4 minuty

Britští vědci varují, že je naléhavě nutno znovu proočkovat obyvatelstvo, aby se zabránilo podzimní vlně covidů

Odborníci se obávají, že se objeví nové varianty, a zdůrazňují potřebu připravit nejlepší vakcíny pro boj s nimi


Vláda by měla upřednostnit včasné dodání správného počtu vakcín
 

Zdravotnické orgány musí jednat urychleně, aby se připravily na podzim, kdy by se  mohly rozšířit další vlny nákazy covidem 19.

To je jasné varování vědců a lékařů poté, co údaje z minulého týdne odhalily v Británii  další dramatický nárůst případů. V týdnu končícím 24. června bylo v celé Británii zjištěno více než 2 miliony nakažených osob, což je o více než 30 % více než v předchozím týdnu.

Ruská agrese na Ukrajině: Mučení vězňů v ruském zajetí

2. 7. 2022

čas čtení 14 minut


- Ukrajinské síly se stahují z Lysyčanska

Ukrajinská armáda se v neděli stáhla ze strategického města Lysyčansk. Rusko si připsalo významné vítězství a převzalo kontrolu nad celou východní Luhanskou oblastí.

Stažení ukrajinských vojsk následovalo po týdnech urputných bojů a znamenalo rozhodující průlom pro moskevské síly více než čtyři měsíce po jejich invazi a po odvrácení jejich pozornosti od hlavního města Kyjeva.

Lysyčansk byl posledním velkým městem v Luhanské oblasti východního Donbasu, které bylo stále v ukrajinských rukou, a jeho dobytí uvolnilo silám Moskvy postup na Kramatorsk a Slovjansk v sousedním Doněcku.

    "Pokračování v obraně města by vedlo k fatálním následkům" tváří v tvář početní a technické převaze Ruska, uvedla armáda v prohlášení.

    "V zájmu zachování životů ukrajinských obránců bylo přijato rozhodnutí o ústupu.

    "Bohužel, ocelová vůle a vlastenectví k úspěchu nestačí - je zapotřebí materiálních a technických prostředků."

Rozhovor Britských listů 502. Jak dlouho ještě vydrží Boris Johnson v premiérské funkci?

13. 6. 2022

čas čtení 1 minutaSérie skandálů Borise Johnsona je tak dlouhodobá, tak dramatická a tak rozsáhlá, že není možné se jim nevěnovat v Rozhovoru Britských listů. Johnsonovi se podařilo otřást základními pilíři britské demokracie, často považované za kolébku evropských demokratických systémů. Kromě toho, že Johnson systematicky porušoval zákaz sdružovat se během lockdownů a v premiérském sídle v Downing Street pořádal opakované pitky a mejdany, se nyní, poté, co 41 procent konzervativních poslanců hlasovalo pro jeho odstranění z premiérské funkce, rozhodl deportovat ubožáky, osoby prchající před válkou a propnásledováním, do Rwandy. Chystá se také porušit mezinárodní dohodu, kterou podepsal s Evropskou unií a zahájit obchodní válku proti EU. O šílenci, lháři a podvodníkovi v britské premiérské funkci hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. června 2022.

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko dosáhlo v okolí Lysyčanska "menších úspěchů", uvádí britské ministerstvo obrany

2. 7. 2022

čas čtení 5 minut

 - Dvouletá holčička se dívá na svůj dům, který zničilo Rusko:- Ukrajinci zničili další skladiště ruských zbraní:
- Ruské síly pokračují v dosahování "menších úspěchů" ve strategickém městě Lysyčansk na východě Ukrajiny, přičemž v této oblasti pokračují letecké a dělostřelecké údery, tvrdí britská rozvědka.

Podle nejnovější zprávy britského ministerstva obrany ukrajinské síly pravděpodobně nadále blokují ruské jednotky na jihovýchodním okraji východoukrajinského města.

Rusko se pravděpodobně potýká s ubývajícími zásobami přesnějších moderních zbraní a využívá protilodní střely odpalované ze vzduchu v sekundární roli pozemního útoku.

Analýza kamerových záznamů smrtících úderů na nákupní centrum v ukrajinském městě Kremenčuk z počátku tohoto týdne ukazuje, že střelou "byla s vysokou pravděpodobností Kh-32", modernizovaná verze střely ze sovětské éry.

Ačkoli má Kh-32 oproti Kh-22 několik výkonnostních vylepšení, stále není optimalizována pro přesné zasahování pozemních cílů, zejména v městském prostředí. To značně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zaměření na zastavěné oblasti.

Další údery dne 30. června 2022 v Oděské oblasti pravděpodobně zahrnovaly rakety Kh-22 KITCHEN. Tyto zbraně jsou ještě méně přesné a nevhodné pro přesné údery a v posledních týdnech téměř jistě opakovaně způsobily civilní oběti.

 16447

Vědci jsou teď vůči covidu bezradní

1. 7. 2022

čas čtení 7 minut

Kde je stádní imunita? Náš výzkum ukazuje, proč covid stále působí spoušť, napsal  profesor imunologie na Imperial College v Londýně Danny Altmann
 
"Život s virem" se ukazuje jako mnohem těžší, než naznačoval první úspěch vakcíny: tento boj ještě zdaleka neskončilCovid-19 nás všechny velmi unavuje a je tu mnoho dalších krizí, se kterými musíme bojovat, píše autor. Tato pandemie trvá již od začátku roku 2020 a stav hyperobezřetnosti lze udržovat jenpo určitou dobu. A přitom "prostě se s tím smiř" vypadá jako samozřejmě příliš neuspokojivý recept a v současné době, s nástupem subvariant BA.4 a BA.5 omikronu, nepříliš funkční a úspěšný.

Podle nejnovějších čísel, která byla zveřejněna v pátek, přibylo ve Velké Británii za poslední týden více než půl milionu nových nakažených virem covid a odhadovaný počet lidí s covidem se celkově pohybuje někde mezi 3 a 4 % populace. Jde zjevně o vlnu, která se nyní znovu začíná šířit Evropou.

Ruská agrese proti Ukrajině: Dvě děti mezi 21 mrtvými po ruském raketovém útoku na Oděsu

1. 7. 2022

čas čtení 17 minut

- Ukrajinská armáda obvinila Rusko, že v pátek, pouhý den poté, co Moskva stáhla své síly ze strategické základny v Černém moři "v dobré vůli", provedlo na Hadím ostrově údery s použitím zápalné fosforové munice.

"Dnes kolem 18:00... letouny ruského letectva SU-30 dvakrát provedly údery fosforovými bombami na ostrov Zmijnyj," uvedla v prohlášení.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek označilo ústup za "gesto dobré vůle", které má signalizovat, že Rusko nebude stát v cestě snahám OSN zorganizovat chráněný vývoz obilí z Ukrajiny.

Ukrajinská armáda v pátek obvinila Rusy, že nejsou schopni "respektovat ani svá vlastní prohlášení".

Její prohlášení bylo doprovázeno videozáznamem, na němž je vidět, jak letadlo nejméně dvakrát shodilo na ostrov munici a jak nad ním stoupají zřejmě bílé pruhy.

Fosforové zbraně, které na obloze zanechávají charakteristickou bílou stopu, jsou zápalné zbraně, jejichž použití proti civilistům je podle mezinárodní úmluvy zakázáno, ale povoleno pro vojenské cíle.

Ukrajina obvinila Rusko, že je od invaze u svého souseda koncem února několikrát použilo, a to i na civilní oblasti.- Nejméně 21 lidí, včetně dvou dětí, bylo zabito při ruských raketových úderech v Oděse na jihu Ukrajiny, uvedl mluvčí oděské armády Sergej Bratčuk. Dodal, že mezi mrtvými je i dvanáctiletý chlapec. Dalších 38 lidí, včetně šesti dětí a těhotné ženy, bylo hospitalizováno se zraněními poté, co dvě ruské rakety zasáhly vícepodlažní obytný blok a rekreační středisko.

Podle ukrajinských představitelů bylo po útoku ruských raket na obytný dům a letovisko v Oděse na  Téměř všechny oběti se nacházely v obci Serhijivka v devítipatrové budově, kterou v pátek v jednu hodinu ráno místního času zasáhla jedna střela. Při samostatném úderu na rekreační středisko v obci zahynuli nejméně dva lidé, včetně dvanáctiletého chlapce. Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jevhenij Jenin uvedl, že v blízkosti oblastí zasažených raketami se nenacházely žádné vojenské cíle ani infrastruktura.
 

 18817

Proč si Putin bez ohledu na vše myslí, že útok na Ukrajinu byl správný

1. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Mnoho lidí se ptá, proč se Vladimir Putin rozhodl právě letos napadnout Ukrajinu, přičemž mnozí naznačují, že jeho postupující věk ho přivedl k rozhodnutí, že musí udělat něco dramatického, aby si upevnil své místo v ruské historii. To mohl být jeden z faktorů, ale rozhodně ne ten nejdůležitější, říká Alexej Levinson.

 18883

Na Mars se asi nepoletí: Astronauti ve vesmíru přicházejí o hustotu kostí

1. 7. 2022

čas čtení 4 minuty


Astronauti ve vesmíru ztrácejí kostní hmotu v hodnotě desítek let, kterou mnozí z nich neobnoví ani po roce po návratu na Zemi, zjistili vědci a varovali, že by to mohlo být "velkým problémem" pro budoucí mise na Mars.

Předchozí výzkumy ukázaly, že astronauti ztrácejí 1 až 2 % hustoty kostí za každý měsíc strávený ve vesmíru, protože nedostatek gravitace snižuje tlak na jejich nohy při stání a chůzi.

 18886

Boris Johnson odsuzuje homosexuální uprchlíky k smrti

1. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 

Adeniyi Raji byl mezi nejméně deseti uprchlíky v britskou vládou objednaném letu do nigerijského Lagosu, který ve středu večer odstartoval z letiště v Birminghamu. Z této africké země přijel do Británie v roce 2017, ve snaze uniknout výhrůžkám smrtí, které mu byly zasílány úřady a na sociálních sítích. Být homosexuálem je v Nigérii nezákonné a trestá se to až 14 lety vězení.

 18886

Boris Johnson is sentencing gay refugees to death

1. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta


Adeniyi Raji was among at least 10 refugees on a charter flight to Lagos, Nigeria that took off from Birmingham Airport on Wednesday night. He arrived in Britain in 2017 from that African country to escape death threats that were being sent to him by authorities and on social media. Being gay is illegal in Nigeria and punishable by up to 14 years in jail.

 18653

Lhalálie

1. 7. 2022 / Petr Haraším

čas čtení 12 minut

pravda

Pravda ta má velké krvavé tesáky, naostřené drápy a v rukou palice jako hrom na lži. Proto se Rusko pravdy pořád a pořád tolik bojí. Proto Rusko doma i celému světu lže.  Z tohoto prostého důvodu má Rusko na každou pravdu o ruských zvěrstvech na Ukrajině nachystány legie lží, kohorty výmluv a mraky užitečných idiotů, kteří jim věří do posledního slova. Doma i v zahraničí. Věří lžím se soudružským nevraživým nadšením.

Rusko lže pochopitelně samo sobě, protože pokud by si tam přiznali pravdu sami sobě o sobě samých, zjistili by, že jsou sami o sobě horší než nacisté a možná i dokonce mnohem horší než nacisté. Nacisté, jejich kamarádi, se kterými beztrestně pro Rusko rozpoutali největší válku v dějinách lidstva. Zahráli si zde poprvé onu skvělou hru na oběť a viníka.

 18850

Nepříjemné lekce hořkého realismu

1. 7. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Velmi mi záleží na západní svobodě a demokracii, a proto nemám rád, když občas vidím, že se nad nimi neuvažuje realisticky. Dějiny vzniku demokracie a jejího udržení nejsou vůbec svědectvím o tom, že něco chceme, a proto se to stane. Všechny ty dělby moci a brzdy a protiváhy jsou právě reakcí na děsivou zkušenost, že když nebudeme zcela realisticky dbát na všední, šedivé mechanismy, vrátíme se do tyranie.

 18882

Vítězka z Luhačovic

1. 7. 2022 / Soňa Svobodová

čas čtení 13 minut

Foto Jan Kamír

Luhačovice nejsou jen čtvrtými největšími lázněmi v České republice a současně i největšími na Moravě, jsou také městem, v němž si své sídlo našla světově uznávaná Akademie Václava Hudečka, z níž každoročně vychází mladí vítězové. Jedním z nich,  se v roce 2018 stala i talentovaná česká houslistka Marie Hasoňová, která získala zdejší hlavní cenu, jenž jí otevřela cestu ke spolupráci s Václavem Hudečkem v rámci sólových projektů, kde vystupuje jak s orchestry, tak s jedinečným klavíristou Lukášem Klánským.


Slečno Marie, na české hudební scéně patříte k nejpozoruhodnějším talentům, kdo vás k houslím vlastně přivedl?

 18653

Putinova válka je zločin - svět musí potrestat Rusko jako teroristický stát

1. 7. 2022

čas čtení 7 minut

 

Po leteckých útocích na civilní cíle, od nákupního centra po nemocnice, musí spojenci Ukrajiny používat správné právní definice


V době psaní tohoto článku záchranáři stále prohledávají trosky nákupního centra ve středoukrajinském městě Kremenčuk. V centru byly stovky lidí, když ho v pondělí zasáhly ruské rakety. Počet obětí je zatím nejasný, ale potvrzeno je 20 mrtvých a desítky neidentifikovaných těl. Obchodní centrum bylo na míle vzdáleno od jakéhokoli vojenského cíle. K útoku na něj nemohl být jiný důvod než šíření strachu a hrůzy na Ukrajině. Ruská armáda jej zasáhla dvěma raketami, čímž zajistila ničivé škody, píše Andrij Zagorodňuk, předseda Centra pro obranné strategie a bývalý ministr obrany Ukrajiny.

 18817

Přinesla zasedání skupiny G7 a NATO něco pozitivního Ukrajině?

1. 7. 2022

čas čtení 5 minut

Ačkoli byly oba  tyto summity (NATO i G7)  cvičením v ujišťování domácích voličů a v menší míře i Ukrajiny, cílovou skupinou byl ve skutečnosti jediný člověk: ruský prezident, upozorńuje list Guardian.
 
Potíž spočívá částečně v tom, že tyto summity nebyly tak docela válečnou radou, kterou Volodymyr Zelenskij potřeboval, částečně proto, že Joe Biden nechtěl nahrávat ruské propagandě tím, že by vykresloval NATO jako něco jiného než obrannou alianci, obrněného strážce vlastního území.

Summit NATO se z velké části týkal důsledků ruské invaze, nikoli však pro Ukrajinu, ale pro země, které již v NATO jsou nebo se k němu chystají připojit. Šlo o "obranu každého centimetru území NATO", jak se vyjádřil Biden.

 18584

"Této chyby Západu se bojím nejvíc"

1. 7. 2022

čas čtení 8 minut

Anne Applebaumová se obává, že Vladimir Putin chce využít globálního hladomoru k podkopání západní podpory Ukrajině. Ve svém vlastním zájmu i v zájmu Ukrajiny nesmí ustoupit. Pokud Západ v určitém bodě ustoupí Rusku, hodně riskuje.

 18868

Výkony a vyhlídky ukrajinských ozbrojených sil

1. 7. 2022

čas čtení 11 minut

Ukrajinské ozbrojené síly (UAF) při snaze bránit území Ukrajiny a její integritu proti ruským vojenským silám nadále čelí nevýhodám. Na jedné straně se od obnovené ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se úspěšně ubránily a v některých oblastech zatlačily ruské síly, uvádí zpráva Congressional Research Service.

 18489

Rusko: Chudí proti válce?

1. 7. 2022

čas čtení 2 minuty

Rostoucí náklady na Putinovu válku na Ukrajině zasahují dvě skupiny Rusů, lidi ve velkých městech, kteří byli buď zaměstnáni zahraničními společnostmi, nebo měli prospěch z vnějších investic - a mnohem větší skupinu zbídačených Rusů mimo megalopole, říká Vladislav Inozemcev.

"Krvavé peníze": Tajný obchod Evropy se syrskými fosfáty

1. 7. 2022

čas čtení 9 minut


Vývoz levných syrských fosfátů do Evropy v posledních letech vzkvétá. Evropa má jen málo vlastních zásob fosfátů a evropští zemědělci měli problémy s fosfátovými hnojivy už před válkou na Ukrajině, která způsobila, že ceny ještě více vzrostly.

Tento tajný obchod má však svou cenu. Vývoz fosfátů je ekonomickým záchranným lanem pro represivní vládu Bašára Asada a směřuje evropské finanční prostředky klíčovému syrskému partnerovi v obchodu s fosfáty: ruskému miliardáři Gennadiji Timčenkovi, blízkému příteli ruského prezidenta Vladimira Putina.

 16510

Británie, další skandály: Orální sex Borise Johnsona a ošahávající vysoký činitel Konzervativní strany

1. 7. 2022

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V pátek odpoledne vyloučili Chrise Pinchera dočasně z konzervativního poslaneckého klubu, zatímco vyšetřování pokračuje. 

Skandály britské Konzervativní strany Borise Johnsona pokračují neztenčenou měrou. Nejnověji musel na svou parlamentní funkci zástupce šéfa pro vnitrostranickou disciplínu rezignovat poslanec Chris Pincher, protože přiznal, že v londýnském klubu Carlton osahával v opilosti dva muže. "Přehnal jsem to, byl jsem opilý," přiznal. Byl to už jeho druhý takový skandál. 

Mezi konzervativními poslanci nyní zuří debata, že by měl by Chris Pincher vyhozen i z poslaneckého křesla.
Johnsonova Downing Street uvedla, že prý Johnson "netušil", že je Pincher alkoholik a že osahává lidi kolem sebe, když ho jmenoval do vysoké poslanecké funkce.

Johnson lhal, Pincher měl sexuální skandál už letos v únoru, Johnson to věděl, přesto ho jmenoval do vysoké poslanecké funkce.

 18879

Design a transformace: UMPRUM v Bruselu představí historii, současnost a vizi českého designu

1. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva


Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) ve spolupráci s Úřadem vlády ČR a dalšími vládními institucemi připravila u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie výstavu s názvem „Design a transformace. Příběhy českého designu 1990–2020“, kterou bude dále rozvíjet doprovodný program – přednášky, workshopy a hudební produkce. Výstavní prezentaci větší části zastoupených projektů bude od září až do konce roku 2022 možné vidět v Design Museu v Bruselu, menší část hostí Pražský dům v Bruselu. Zde se v instalaci Česká krajina představí díla profesorů a studentů pražské UMPRUM. Jejím cílem je představit významné české podniky, jejichž úspěchy vyplývají mimo jiné ze spolupráce se špičkovými českými i světovými designéry, přiblížit historické pozadí i současné trendy českého designu.

Jeden z neokázalých

30. 6. 2022 / Pavlína Antošová

čas čtení 4 minuty

 

Na hřbitově v Poboří u Kolína se mimo jiné nachází deska připomínající otce a syna Dvořákovy. Ne všichni příchozí ale vědí, že označené místo posledního odpočinku spojuje skutečný hrob s kenotafem.

Jaroslav Dvořák mladší přišel ve zmíněné obci na svět do rodiny úředníka. Když začínal školní docházku, vypukla první světová válka. Tatínek musel narukovat a vrátil se jako legionář v hodnosti poručíka. Lze si snadno představit, že se tehdejšímu žákovi čtvrté třídy stal vzorem.

40538