Rozhovor Britských listů 570. Kauza Bečva: Monstrproces jako v padesátých letech?

6. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

  

V souvislosti s otravou desítek tun ryb v řece Bečva, k němuž došlo před dvěma a půl lety, se koná nyní soudní proces. Jeho průběh je ale poněkud podivný. O vyšetřování této kauzy a o průběhu a charakteristických rysech tohoto soudního jednání hovoří Jan Čulík s vodohospodářem Arnoštem Kultem, odborníkem podrobně seznámeným s celou problematikou otravy Bečvy. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od úterý 7. února 2023.

 16578

Švejnar vs. Hampl v Otázkách V. Moravce

6. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Prognóza ČNB ze srpna minulého roku pro kurz české koruny vůči euru v roce 2023 byla na čísle 25,7. Kurz je dnes pod hodnotou 24 korun a ze včerejších Otázek V. Moravce jsem měl dokonce dojem, že to je záměrná politika ČNB, jak bojovat s inflací.

Pro mne osobně je silná koruna výborná věc, nicméně nevím, jak se na tuto politiku ČNB dívají exportéři, pro ty to může být obrovský problém. Ani ne tak číslo samo, ale právě naprostá nespolehlivost prognóz, které od ČNB dostávají pro své plánování a které jsou zřejmě podrývány záměrnou politikou centrální banky.

 16578

Společnost zřejmě narazila na limity své marketingové (lživé) skutečnosti

6. 2. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 7 minut

Lze zprocesovat sociální práci?

"Spravedlnost je vlak, který má bohužel vždycky zpoždění."
(Marina Cvetajevová)


Ta dlouhodobá krize institucí, zaměstnanců a zejména nespokojených klientů v sociální oblasti, která se dlouhá léta projevuje hlavně na nefunkčních Úřadech práce, prochází celým oborem (současná fluktuace zaměstnanců a úprk ze všech pracovních míst v sociální oblasti je až děsivý). A pořád se hledá ten správný IT kouzelník a geniální manažer, který v celém sociálním systému dokáže vše konečně správně ZPROCESOVAT.

Druhé silné zemětřesení v Turecku a v Sýrii, více než 2600 lidí mrtvých

6. 2. 2023

čas čtení 8 minut

Po dvou silných zemětřeseních, která během 12 hodin zasáhla Turecko a Sýrii, zahynulo nejméně 2600 lidí. Očekává se, že počet mrtvých bude stoupat. V regionu probíhají pátrací a záchranné operace, zřítilo se mnoho budov a předpokládá se, že v sutinách je uvězněno mnoho lidí. 

Mapa postižené oblasti:
European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC)
https://www.emsc-csem.org/#2

    Podle oficiálních údajů z Turecka tam zahynulo 1 014 lidí, 5 383 bylo zraněno a zřítilo se 2 818 budov. Syrské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zahynulo více než 326 lidí a 1 042 bylo zraněno. Kromě těchto údajů záchranná služba Bílé přilby na severozápadě Sýrie v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády, uvedla počet 221 mrtvých, což dává dohromady 1 561 potvrzených mrtvých.

    V souvislosti se zemětřesením, které zasáhlo Turecko, bylo mobilizováno více než 10 pátracích a záchranných týmů z Evropské unie, uvedl mluvčí Evropské komise. Mezi dalšími zeměmi, které veřejně nabídly pomoc, jsou USA, Spojené království, Izrael, Rusko a Čína.

    První zemětřesení udeřilo v době, kdy lidé spali, a mělo sílu 7,8 stupně, což je jedno z nejsilnějších zemětřesení v regionu za posledních nejméně sto let. Bylo cítit až na Kypru a v Káhiře. Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC) uvedlo, že podle předběžných údajů mělo druhé silné zemětřesení sílu 7,7 stupně a bylo zaznamenáno v hloubce 2 km severovýchodně od tureckého Kahramanmaraşu. Seismologové zaznamenali více než 100 menších následných otřesů.

    První zemětřesení mělo epicentrum nedaleko Gaziantepu a poškodilo tamní historický hrad, který byl využíván již od římských dob.

    Turecké ozbrojené síly zřídily letecký koridor, aby umožnily pátracím a záchranným týmům dostat se do postižené oblasti.

    Turecká jaderná elektrárna Akkuyu, která je ve výstavbě, nebyla zemětřesením poškozena, uvedl představitel ruské společnosti, která elektrárnu staví.

    Mezinárodní záchranný výbor (IRC) vyzval k navýšení finančních prostředků na humanitární pomoc v Sýrii s tím, že mnoho lidí na severozápadě země již bylo až dvacetkrát vysídleno a že lékařská péče v regionu byla "napjatá nad rámec svých možností, a to i před touto tragédií".

    Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že je znepokojena oblastmi v Turecku, ze kterých po zemětřesení nepřicházely žádné zprávy.

    V roce 1999 otřesy podobné síly jako dnešní zemětřesení v Turecku zpustošily Izmit a zabily více než 17 000 lidí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil pondělí za nejhorší katastrofu pro zemi od roku 1939, kdy zemětřesení zabilo přes 32 000 lidí a více než 100 000 jich zranilo.
 

Absolutely horrific scenes out of city of Iskenderun #Turkey, vast devastation and destruction from magnitude 7.8 earthquake. People feared to be under rubble. Death toll already above 200… pic.twitter.com/7Fo6yIyut6
- Původní zprávy z noci:

Turecká agentura pro řešení katastrof AFAD v pondělí uvedla, že při silném zemětřesení, které se projevilo v několika provinciích na jihu země, zahynulo 76 lidí a 440 bylo zraněno.

"76 našich občanů přišlo o život v Adaně, Adiyamanu, Malatyi, Kahramanmarasu a Gaziantepu a 440 občanů bylo zraněno v Sanliurfě, Diyarbakiru, Adaně, Adiyamanu, Malatyi, Osmaniye, Hatay a Kilisu," uvedla AFAD.

V sousední Sýrii zemřelo nejméně 50 lidí.

Podle státních médií bylo 42 lidí usmrceno ve vládou kontrolovaných částech země, zatímco místní nemocnice agentuře AFP sdělila, že osm dalších bylo zabito v severních oblastech kontrolovaných protureckými frakcemi.

"V Aleppu, Hamá a Latákii bylo v důsledku zemětřesení předběžně hlášeno 42 mrtvých a 200 zraněných," uvedla státní tisková agentura Sana s odvoláním na úředníka ministerstva zdravotnictví.

Záchranáři pokračují v prohledávání trosek zřícených budov, neboť se očekává, že počet mrtvých bude stoupat.

Rozhovor Britských listů 569. Jsou vesničané blbí?

3. 2. 2023

čas čtení < 1 minutaPročpak asi hlasovali občané žijící ve Slezsku a v Karlovarském a v Ústeckém kraji pro Babiše? Za celých více než třiatřicet let se žádná česká vláda nepokusila vyrovnat životní úroveň v těchto oblastech s životní úrovní v ostatních částech České republiky a nikdo nic takového neplánuje ani teď. Lidé zápolí s nezaměstnanosti, exekucemi, nefunkční veřejnou dopravou a zdravotnictvím, chybějící infrastrukturou. Byl zlikvidován veškerý místní tisk, takže nikdo už neanalyzuje, co se děje. K čemu dojde, až přijdou velké počty českých občanů o byt? O hrozící destabilizaci v české společnosti mluví Jan Čulík s analytikem Stanislavem Bilerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od pátku 3. února 2023.

 19921

Mezitím v Absurdistánu 227: "To není naše válka!"

6. 2. 2023 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Po zhruba pěti letech vedení tohoto seriálu mám pocit, že píšu stále o tom samém. Někdy ztrácím motivaci k psaní: "Když budu nudit stejnými kravinami, budou o tom moji čtenáři v Česku ochotni číst znovu?" - Říkám si.

Ale pak, když se podívám blíž, vidím, že jsou tu nějaké změny. A objevují se zákonitosti. Jak si pravidelní čtenáři možná pamatují, dřívějším dílům tohoto seriálu dominovaly neustálé bouračky způsobené řidiči vládních limuzín. Teď už o tom neslyšíme. Okamžité nahrazení zkušených policistů partou amatérů muselo přinést okamžitý výsledek, ale tito amatéři se zřejmě za ta léta naučili řídit.

 19923

Británie: Dvě osamělé bojovnice za demokracii

6. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Carol Vorderman

Carol Jean Vorderman, MBE (62) je britská mediální osobnost, známá především tím, že 26 let od roku 1982 do roku 2008 moderovala soutěžní televiznií pořad Countdown, a také vystupovala v četných dalších televizních programech. Píše  komentáře do tisku a je autorkou vzdělávacích a dietních knih a pracuje i jako moderátorka výročních cen. V posledních dnech týdnech v televizi  a na Twitteru ostře kritizuje korupci současné britské konzervativní vlády, v podstatě jako jediná osobnost v britských médiích. Týdenik Observer publikoval obdivný dopis od investigativní novinářky Carole Cadwalladr, která je snad jedinou druhou takovou osobností veřejně hovořící pravdu vůči moci. 

Milá Carol Vordermanová: Vzdávám hold tvé odvaze, ale vlci se už sbíhají

Vím, jaké to je, když se člověk snaží říkat  pravdu moci. Trollové po tobě půjdou, jako šli po mně. Ale stůj pevně! Dala jsi nám všem naději


Bylo vzrušující sledovat, jak kritizuješ všechny mocné. Tvé tweety o korupci a šmelinářích, zpronevěrách, podvodnících a podvodnících, kteří jsou obviňování, že vydělali miliony na vládních covidových zakázkách - a o  ministrech, kteří jim to umožnili - jsou  v těchto temných zimních dnech vzácným zdrojem radosti.

Tvá vystoupení v ranní televizi mě však rozveselila. Twitter je jedna věc, ale málokdy se podaří tak dobře využít pohovku v pořadu This Morning. Říkat pravdu moci z měkkého nábytku komerční televize ITV, to je v Británii roku 2023 téměř revoluční čin.Populismus není příčinou destabilizace společnosti, je populární, když už je společnost destabilizovaná

5. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Ministerstvo vnitra České republiky varuje, že značná část obyvatelstva České republiky má odpor vůči demokratickému systému a západní orientaci země a nadšeně podléhá fake news, lžím a konspiračním teoriím.Jenže proč? Na příkladu brexitu lze dokázat, že k tomu všemu v zemi dochází, když už destabilizační sociální podmínky existují:

Británie byla nemocná už před brexitem.  Brexit byl špatnou odpovědí na zcela správnou otázku.

Daily Mirror: Brexitérští géniové mlčí, zatímco přicházíme o 100 miliard liber ročněTi, kteří vždy věděli, že brexit je podvod, z toho nemají žádnou radost, ale stále více lidem konečně dochází, že odchod z EU byl kolosální chybou. Ti, kdo projekt vedli, sice stále melou ty samé staré nesmysly o údajných výhodách brexitu, ale ty, stejně jako většina vládních tvrzení v těchto dnech, znějí jako ozvěna dob minulých, píše Nesrine Malik.

Ve skutečnosti příchod brexitu způsobil narušení dodavatelského řetězce, nedostatek zaměstnanců, vyšší ceny potravin a další byrokracii pro podniky. Veřejné mínění se posouvá směrem k lítosti. Namísto toho, aby se Británie rychle směřovala pryč z EU k závratné prosperitě, kterou slibovala kampaň za odchod z EU, se místo toho propadá do temné časové osy recese, stávek a politické nestability. Minulý týden bylo předpovězeno, že Británie bude jedinou ekonomikou G7, která se v roce 2023 zmenší.

 19922

Politico: Evropě docházejí léky, proč?

6. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Běžné léky včetně antibiotik a léků proti bolesti pro děti jsou v celém evropském bloku nedostatkové a tento jev nedávno zkoumal Carlo Martuscelli v bruselském deníku Politico, píše Radek Mokrý.


 16524

Británie: Sunak "riskuje totální obchodní válku" s Bruselem tím, že zruší zákony EU

6. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 

Přední evropští politici varovali, že  plán britského premiéra zrušit legislativu EU vyvolá odvetná protiopatření, včetně uvalení cel na britské zbožíPlán Rishiho Sunaka zrušit do konce letošního roku tisíce zákonů EU hrozí vyvoláním rozsáhlé obchodní války mezi Spojeným královstvím a Bruselem, varovali vysoce postavení představitelé Evropské unie.

 19908

Hospodaření OSBL za leden 2023

2. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace 18.2. 2023: Finanční podpora Britských listů je stále minimální.

Aktualizace 13.2. 2023. Tak současný stav financí Britských listů na účtu je 10 558 Kč. To je stále velmi málo.

Aktualizace: Tak zatím nám za únor čtenáři poskytli 7900 Kč. To skutečně není k přežití. Apelujeme na čtenáře, aby nám finančně pomohli tak trochu víc.

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru.  Koncem ledna 2023 měly Britské listy na účtu 69,31 . Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V lednu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 438,50  Kč,  výdaje byly 78 970,89 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 19919

Lulovo zpátečnické levičáctví bude živit návrat krajní pravice

6. 2. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 13 minut

Luiz Inácio da Silva, známý jako Lula, se stal symbolem odporu proti brazilské diktatuře (1964-1985) na konci 70. let, kdy stál v čele odborů kovodělníků. Podporoval dělnické stávky, které ochromily automobilový průmysl. Až do jeho uvěznění v dubnu 1980 se Brazilci dočkali pouze zpěváků a některých novinářů, kteří se odvážili otevřeně protestovat proti režimu. Většina z nich skončila v mučírnách nebo na hřbitově. Někteří byli vyhoštěni do zahraničí.

 19918

Chaos od pondělí v Německu: je Letzte Generation novou Baader-Meinhof?

6. 2. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut

Budeme "narušovat každodenní život na co nejvíce místech a co nejčastěji", řekla minulý týden německým novinářům mluvčí skupiny Letzte Generation Aimée van Baalenová. "Nepřestaneme protestovat, dokud nedostaneme šanci na budoucnost hodnou života, a jsme připraveni zastavit celou republiku, pokud budou naše protesty nadále ignorovány." Skupinu vytvořili účastníci akce Hungerstreik der letzten Generation, která zablokovala dálnice v Berlíně v r. 2021.

Ruská agrese na Ukrajině: Podle ukrajinského prezidenta je situace na východě země "velmi složitá"

5. 2. 2023

čas čtení 13 minut

 
- Volodymyr Zelenskij sděluje, že Rusko nasazuje další vojáky do bitvy o Bachmut a další města v Doněcké oblasti

Situace na východní frontě je nyní "velmi obtížná", říká Zelenskij

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu prohlásil, že situace na frontách na východě země se zhoršuje a Rusko do boje nasazuje stále více vojáků.

Kreml po měsících neúspěchů usiluje o výrazné vítězství na bojišti, přičemž ruské síly se snaží uzavřít sevření města Bachmut a bojují o kontrolu nad nedalekou hlavní zásobovací trasou pro ukrajinské síly.

Ruské jednotky se rovněž snaží dobýt uhelné město Vuhledar, ležící asi 120 km jihozápadně od Bachmutu, ve východní části Doněcké oblasti.


- Ekonomická akademie v Charkově. Žádné vojenské objekty v okolí:
Sestro! Liz Trussová zase řve!

5. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Lis Trussová, která byla na podzim nucena opustit premiérskou funkci po méně než padesáti dnech, se pokouší vrátit se na politickou scénu a v pochybném deníku Daily Telegraph vydala článek o 4000 slovech, v němž argumentuje, že ji z premiérské funkce vyhodili "levicoví ekonomové": Ve skutečnosti musela odejít, protože její návrh brutálně zadlužit britský státní rozpočet nefinancovaným zrušením daní pro bohaté ohrozil britské penzijní fondy, jimž v důsledku její neověřené ekonomické politiky hrozil totální krach. Trussové se podařilo za její krátkodobé premiérství výrazně zvýšit úrokové míry, a tak drsně zdražit hypotéky pro už tak chudnoucí Brity.

Její pokus vrátit se na politickou scénu je útokem na nerozhodného a slabého konzervativního premiéra Rishiho Sunaka (který ovšem pod tlakem ultrapravice hrozí konfliktem s EU, který povede k totální obchodní válce,  a chce také porušit mezinárodní zákony o ochraně uprchlíků) a je dalším důkazem, že britská Konzervativní strana je zcela rozhádaná a zešílela.

Neuvěřitelné, že Daily Telegraph jí její bláboly publikuje.

Výlev Liz Trussové vyvolal na Twitteru vlny zuřivosti a posměchu. Jen se podívejte na komentáře pod tímto tweetem. Je to jen zlomek všeho, co k této věci najdete na Twitteru.

Kasinoví kapitalisté, měnoví spekulanti, atd. jsou všichni levicoví. :)) Sestro, Liz Trussová zase řve!Američané sestřelili nad východním pobřežím USA čínský špionážní balón

5. 2. 2023

čas čtení 3 minuty


Balon byl sestřelen u pobřeží Jižní Karolíny, cílem je vyzvednout jeho trosky  dříve, než se potopí do oceánu

Americké vojenské letadlo sestřelilo čínský výškový balón nad Atlantským oceánem poté, co přeletěl celé území USA a způsobil diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi.

Balon, který podle Číny sloužil k meteorologickým účelům, ale USA trvají na tom, že byl špionážní, bylo možné vidět v televizi, jak se rozpadá a padá z oblohy.


Čína obvinila Spojené státy, že "zjevně reagovaly přehnaně a vážně porušují mezinárodní praxi".

"Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a protestuje proti použití síly ze strany Spojených států k útoku na civilní bezpilotní vzducholoď," uvedlo pekingské ministerstvo zahraničí v prohlášení a dodalo, že si "vyhrazuje právo na další nezbytné reakce".

Vysoce postavený představitel americké administrativy agentuře Reuters řekl, že po sestřelení balónu americká vláda o této akci hovořila přímo s Čínou. Ministerstvo zahraničí rovněž informovalo spojence a partnery po celém světě, uvedl úředník.

Ruská agrese na Ukrajině: Německo má dostatek důkazů o válečných zločinech na Ukrajině, uvádí tamější nejvyšší státní zástupce

4. 2. 2023

čas čtení 9 minut

 
- Německý generální prokurátor uvedl, že v současné době se zaměřuje na "masové zabíjení v Buči" a útoky na civilní infrastrukturu; byl schválen nový balík vojenské pomoci USA ve výši 2,2 miliardy dolarů pro Ukrajinu


- Německo má důkazy o válečných zločinech v "trojčíselném počtu", říká státní zástupce


Německo shromáždilo důkazy o válečných zločinech na Ukrajině, uvedl generální prokurátor země v rozhovoru  zveřejněném v sobotu a dodal, že vidí potřebu soudního procesu na mezinárodní úrovni.

"V současné době se zaměřujeme například na masové zabíjení v Buči a na útoky proti ukrajinské civilní infrastruktuře," řekl Peter Frank listu Welt am Sonntag.

Německo začalo v březnu 2022 shromažďovat důkazy pro stíhání možných válečných zločinů, mimo jiné výslechy ukrajinských uprchlíků a vyhodnocováním veřejně dostupných informací, uvedl Frank a dodal, že němečtí prokurátoři zatím nevyšetřují konkrétní osoby.

    Připravujeme se na případný pozdější soudní proces - ať už u nás v Německu, ať už u našich zahraničních partnerů, nebo  u mezinárodního soudu.

- Podle ukrajinských statistik bylo od invaze v bojích zabito více než 130 000 ruských vojáků.

V pátek jich podle nich zahynulo dalších 720, čímž se celkový počet zvýšil na 130 590. Vyřadili dalších šest obrněných vozidel, tři tanky a tři protiletadlové systémy.

Ruská státní televize argumentuje, že na počtu mrtvých  ruských vojáků nezáleží, protože "nás mnogo":
Na otázku, kdo by měl být souzen, Frank odpověděl, že k odpovědnosti by měli být pohnáni ruští státní představitelé a ti, kteří provádějí rozhodnutí na nejvyšší vojenské úrovni.

Ukrajina usiluje o vytvoření zvláštního tribunálu, který by stíhal ruské vojenské a politické představitele, jež považuje za odpovědné za rozpoutání války.


Rozhovor Britských listů 567. Čtvrtina národa postižena exekucemi. Propad rodin do bezdomovectví

26. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

A quarter of the Czech Republic in debt slavery. Families falling into homelessnessEnglish subtitles. For English, scroll below.

Ve zhoršující se ekonomické situaci v České republice je až čtvrtina obyvatelstva postižena exekucemi (jaká je to děsivá vizitka pro jakoukoliv českou vládu!) a stále větší počty obyvatelstva jsou ohroženy bezdomovectvím. Vláda na to reaguje indolentně a nekompetentně. Co si počít? O tom mluví Jan Čulík s novinářkou Sašou Uhlovou, specializující se mimo jiné i na tuto problematiku. Šokující rozhovor.
Vysílá se na Regionální televize od pátku 27. ledna 2023.

In a worsening economic situation, up to a quarter of the inhabitants of the Czech Republic are living in debt slavery (what a horrendous visiting card for any recent Czech government!) and ever larger numbers of Czech citizens, including families, are threatened by homelessness. The Czech government reacts indolently and incompetently. What to do? Jan Čulík discusses the unenviable situation with Saša Uhlová, a journalist specialising in these matters.

 19917

Zatímco Prahu dusí auta, Londýn proti nim razantně zasahuje

4. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Londýnský primátor zavádí nový program šrotovného v hodnotě až 3 000 liber (90 000 Kč) pro motoristy s nízkými příjmy
 
Balíček pro likvidaci starých znečíšťujících vozidel byl spuštěn v rámci přípravy na rozšíření londýnské Zóny s velmi nízkými emisemi (Ultra Low Emissions Zone, ULEZ) dne 29. srpna 2023
 


Londýňanům s nízkými příjmy je nabízen balíček v hodnotě až 3 000 liber na sešrotování starých znečišťujících automobilů v rámci přípravy na letní rozšíření zóny s velmi nízkými emisemi (Ulez) na většinu ulic a silnic ve městě

Londýnský Dopravní podnik (Transport for London) odhaduje, že 30 000 majitelů vozidel bude mít přístup k výplatám v rámci programu šrotovného. K dispozici je však pouze 110 milionů liber, které se budou rozdělovat podle pořadí příchozích, přičemž o peníze budou muset soupeřit řidiči osobních automobilů s majiteli dodávek, motocyklů a mikrobusů.

Český lord Alf Dubs: Když britská ministryně vnitra nazvala uprchlíky "vetřelci" byl to nejnižší bod mé kariéry

3. 2. 2023

čas čtení 3 minuty

Britský lord, který uprchl do Spojeného království před nacisty z Československa jako dítě, říká, že ho slova ministryně  vnitra Bravermannové  "hluboce a osobně rozrušila"


Alf Dubs, labouristický veterán a poslanec britské Horní sněmovny, který přišel do Spojeného království z Československa jako dítě na útěku před nacisty, označil přirovnání Suelly Bravemanové o uprchlících k vetřelcům za "hluboce a osobně rozrušující" a za nejnižší bod svého půlstoletí v politice.

Dubs, který v roce 1939 uprchl bez doprovodu z tehdejšího Československa a do Spojeného království přišel jako šestiletý v rámci Kindertransportu sira Nicholase Wintona, odsoudil britskou ministryni vnitra za to, že použila výrazivo, které vykresluje lidi, kteří také prchají před pronásledováním, jako "nepřátele".

Lord Alf Dubs pro Britské listy:

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajina podala trestní oznámení na zakladatele skupiny Wagner Jevgenije Prigožina

3. 2. 2023

čas čtení 14 minut


- Ukrajina vznesla trestní obvinění proti zakladateli skupiny Wagner Jevgeniji Prigožinovi


Ukrajinská generální prokuratura podala trestní oznámení na Jevgenije Prigožina, šéfa žoldnéřské skupiny Wagner, která na Ukrajině bojuje na ruské straně.

Prigožin byl obviněn z narušení územní celistvosti a nedotknutelnosti Ukrajiny (článek 110 část 3 trestního zákoníku Ukrajiny) a z vedení útočné války proti Ukrajině (článek 437 [čl. 2]).

Na videu zveřejněném na Nový rok byl Prigožin - dlouhodobý Putinův spojenec - natočen při návštěvě sklepa poblíž východní fronty na Ukrajině, který byl naplněn mrtvolami jeho bojovníků, z nichž mnozí byli odsouzení zločinci  a kteří byli zabiti během urputných bojů o město Bachmut, klíčový ruský cíl.

- Další zabíjení civilistů. Ukrajinská státní televize Suspilne nabízí ve svém posledním bulletinu na Telegramu toto shrnutí posledních 24 hodin:

    V noci ruská armáda zaútočila na obec Barvinkove v Charkovské oblasti. Byl zničen soukromý dům a z trosek byl zachráněn sedmdesátiletý muž. Dva muži zemřeli.

    Rovněž v noci ruská armáda ostřelovala Cherson. Zasáhli jedno z obchodních center, vznikl tam požár. Lidé nebyli zraněni. Nikopol v Dněpropetrovské oblasti se také dostal pod palbu. Nejsou zde žádní mrtví ani zranění.

    Za posledních 24 hodin byl při ruském ostřelování v Doněcké oblasti zabit jeden člověk a osm dalších bylo zraněno. V Chersonské oblasti byli za den zabiti dva lidé, dalších devět bylo zraněno, mezi nimi i pětileté dítě.


Rozhovor Britských listů 566. Naslouchejme lidem, kteří budou volit Andreje Babiše

23. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaPrezidentské volby zřejmě vyhraje Petr Pavel, avšak podpora Andreje Babiše je relativně silná. Co si počneme s rozkolem v české společnosti a se stále se zhoršující sociální situací velkého počtu obyvatelstva? O tom mluví |Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové Regionální televizi od úterý 23. ledna 2023.

K tomu:

 19916

Pentagon sděluje, že monitoruje čínský špionážní balon, který byl spatřen při přeletu nad USA

3. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 Aktualizace:


Americký ministr zahraničí Antony Blinken údajně odložil plánovanou víkendovou návštěvu Číny poté, co do vzdušného prostoru USA vnikl čínský balón.

Čína prohlásila, že balón, který letěl nad Kanadou a USA, sloužil "převážně k meteorologickým účelům" a vítr ho posunul mimo jeho dráhu, a omluvila se USA za "neúmyslný vstup" do amerického vzdušného prostoru. Odložení Blinkenovy návštěvy  však naznačuje, že Bidenova administrativa považuje přelet za závažný incident v bilaterálních vztazích.

Úřady balón sledují již několik dní, ale rozhodly se jej z bezpečnostních důvodů nesestřelit.
 
Pentagon uvedl, že sleduje čínský špionážní balon letící nad Spojenými státy, ale rozhodl se ho z bezpečnostních důvodů nesestřelit.

Představitelé obrany uvedli, že balon je sledován již několik dní od chvíle, kdy vstoupil do vzdušného prostoru USA a letěl ve velké výšce. Byl sledován několika metodami včetně pilotovaných letounů a naposledy byl sledován při přeletu nad Montanou, kde mají USA umístěna některá sila s jadernými raketami. Z preventivních důvodů byly ve středu pozastaveny lety z letiště Billings Logan.


Kanadské ministerstvo národní obrany později uvedlo, že i ono zaznamenalo výškový sledovací balon a "monitoruje případný druhý incident". Američtí představitelé již dříve uvedli, že balon cestoval nad částí Kanady na své cestě do Montany.

 19915

Rozumné Německo: Jízdenka na neomezené cestování Německem odstartuje 1. května, měsíc vyjde na 49 eur

3. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

(Ve Skotsku mají lidi nad 60 let a do 22 let zadarmo jízdy autobusem.)

Kde je v této věci Česko?


Německá vláda oznámila definitivní termín, od kdy bude možné celou zemí cestovat za 49 eur na měsíc neomezeně městskou a regionální veřejnou dopravou. O jízdence se v Německu mluví od loňského experimentu, kdy bylo možné stejné druhy dopravy využívat za 9 eur na měsíc.

Jízdenka začne platit od 1. května, od 3. dubna začne její předprodej. Oznámil to německý ministr financí Christian Lindner. Jízdenku označil „největší tarifní reformu veřejné dopravy v historii Německa“. Nejde přitom zdaleka jen o cenu jízdenky. Poprvé nebudou muset cestující složitě řešit, jaký tarif se jim vyplatí.

 19914

Vedení nadnárodní firmy Wolt se opětovně odmítlo setkat se zástupci kurýrů

3. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Ti hrozí, že pokud se s vedením firmy nedomluví, bude se stávka 14. února opakovat

tisková zpráva

Vedení Woltu již podruhé odmítlo setkání se zástupci kurýrů. Nejprve s nimi odmítli jednat hned po zakončení stávky, která se konala ve středu 1.února 2023 a které se podle odhadů policie zúčastnilo více než sto kurýrů. Jako důvod vedení firmy uvedlo, že jim to z bezpečnostních důvodů nedoporučil správce budovy. Následně se organizátoři stávky pokusili sjednat schůzku následující den v dopoledních hodinách.

Vedení Woltu zareagovalo návrhem, aby k vyjednávání došlo příští týden, což kurýři vnímají jako snahu co nejvíce oddálit termín schůzky

 16524

EU se zavázala zdvojnásobit program vojenské pomoci Ukrajině

3. 2. 2023

čas čtení 6 minut

EU vycvičí dalších 15 000 vojáků a připravuje nové sankce proti Rusku


EU se zavázala zdvojnásobit program vojenské pomoci Ukrajině tím, že vycvičí dalších 15 000 vojáků, a to v rámci celé řady oznámení, jejichž cílem je ukázat, že bude "dlouhodobě stát při Ukrajině".

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na začátku své dvoudenní cesty do Kyjiva zopakovala, že cílem EU je realizovat desátý balík sankcí proti Rusku do 24. února, tedy do prvního výročí invaze.

"Donutíme Putina zaplatit za jeho krutou válku," řekla novinářům při návštěvě v doprovodu 15 komisařů EU, která je první návštěvou tolika představitelů EU ve válečné zóně. "Rusko dnes platí vysokou cenu, protože naše sankce podkopávají jeho ekonomiku a vrhají ji o generaci zpět."

Rozhovor Britských listů 565. Kdyby celá republika byla v situaci jako lidé v Karlovarském kraji, tak tady bude fašismus

19. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaSituaci před druhým kolem prezidentské volby v ČR rozbírá Jan Čulík s komentátorem Britských listů Borisem Cvekem. Co je zdrojem rozdělení české společnosti? A bylo druhé kolo prezidentské volby vůbec nutné? A to, že se bude konat, a že vznikl prostor čtrnácti dní pro lživou předvolební manipulaci občanů, čí je to vina? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 20. ledna 2023.

31234

Česká republika si do svého čela zvolila čitelné simulakrum

2. 2. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Češi si minulý týden zvolili nového prezidenta, jehož vítězství bylo prakticky nevyhnutelné – dílem díky masivní mediální masáží a dílem díky skandálům, lžím a choleričnosti devalvovaného protikandidáta. Jenže kdo se ve skutečnosti stal hlavou státu? Občanský kandidát s pevným charakterem a jasnou vizí spojující rozdělený národ, anebo uměle vytvořený politik, jenž bez reptání půjde na ruku pravicovému kabinetu?


Pozn. JČ: V rámci férovosti je nutno dodat, že Petr Pavel opakovaně zdůrazňuje, že nebyl vládním kandidátem a že "bude kritizovat vládu, pokud to uzná za správné".

 19888

Existují argumenty, proč by měl Západ změnit kurz vůči Ukrajině

2. 2. 2023

čas čtení 7 minut

Válka na Ukrajině se dá měřit dodávkami zbraní. Jejich odpovědí na brutální útok, který Rusko rozpoutalo v únoru loňského roku, se stala přehlídka výzbroje: V poslední době se objevily i bojové tanky: Javeliny, houfnice, bezpilotní letouny, úderná vozidla, protiletadlové systémy HIMARS a nejnověji i bojové tanky. Kyjev v každé fázi požadoval více prostředků, aby mohl invazní armádu vyhnat, a téměř v každé fázi Západ ukrajinským požadavkům vyhověl, i když možná ne tak rychle, jak by si Ukrajina přála, soudí Ishaan Tharoor v listu Washington Post.

30775

Studie: Rozdíly v emisích jsou nyní větší v rámci jednotlivých zemí než mezi nimi

2. 2. 2023

čas čtení 5 minut

Rozdíl mezi emisemi uhlíku bohatých a chudých v rámci jedné země je nyní větší než rozdíly v emisích mezi jednotlivými zeměmi, jak ukazuje nová studie. Toto zjištění je dalším důkazem rostoucího rozdílu mezi "znečišťující elitou" bohatých lidí na celém světě a relativně nízkou odpovědností za emise u zbytku populace, informuje Guardian.

30027

Čína vysílá do USA zajímavé signály. Poslouchá ji někdo?

2. 2. 2023

čas čtení 8 minut

Velká část geopolitiky spočívá v signalizaci a očekávání, že druhá strana, pro kterou je signál vysílán, mu rozumí. To je jedno z hlavních poučení z obsáhlých pamětí Henryho Kissingera a vlastně i z širších dějin diplomacie. Jak se říká, k tangu jsou potřeba dva, což v tomto kontextu znamená, že druhá strana by měla být připravena naslouchat a schopna dešifrovat základní sdělení, informuje web Responsible Statecraft.

 16415

Rekordní příjmy společnosti Pfizer ve výši sto miliard dolarů byly označeny za nechutné

2. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Americký farmaceutický gigant Pfizer v úterý oznámil, že v roce 2022 dosáhl rekordních tržeb ve výši 100,3 miliardy dolarů a zisku 31,4 miliardy dolarů, což jsou částky, které organizátoři kampaně označili za "odporné" tváří v tvář probíhající pandemii a přetrvávající nerovnosti v přístupu k vakcínám proti koronaviru, píše Jake Johnson.

 18733

Katastrofa s bydlením. Průšvih, který česká vláda ignoruje

1. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

 19907

Ultrazpracované potraviny působí nejrůznější rakoviny

1. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 
 
Nová studie zjistila, že riziko vzniku rakoviny a úmrtnost na ni, zejména na rakovinu vaječníků, stoupá s tím, jak se konzumuje více ultrazpracovaných potravin

 

Podle nové studie provedené na více než 197 000 osobách ve Velké Británii, z nichž více než polovinu tvořily ženy, zvyšuje konzumace většího množství ultrazpracovaných potravin riziko  úmrtí na rakovinu, zejména rakovinu vaječníků.


Jak se stravovat, abyste žili déle, říká nová studie

Mezi nadměrně zpracované potraviny patří balené polévky, omáčky, mražená pizza a hotová jídla, ale také hot dogy, párky, hranolky, limonády, sušenky, dorty, cukrovinky, koblihy, zmrzlina a mnoho dalších.

"Ultrazpracované potraviny se vyrábějí z průmyslově vyráběných surovin a často se v nich používají potravinářská aditiva k úpravě barvy, chuti, konzistence, textury nebo k prodloužení trvanlivosti," uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka studie dr. Kiara Changová, pracovnice Národního institutu pro výzkum zdraví a péče na Škole veřejného zdraví Imperial College v Londýně.

 19906

Středa 1. února v Británii: Půl milionu lidí stávkuje

1. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Stávky v Británii plánované na únor

Stávky učitelů, státních zaměstnanců, zaměstnanců imigrační služby a strojvedoucích pokračují. Vláda je obviňována, že se snaží stávky ignorovat 

Ve středu bude v Británii stávkovat až půl milionu zaměstnanců, zavřou se tisíce škol, uzavřou se železniční tratě a dojde k výraznému narušení hranic. Vláda o požadavcích zaměstnanců nejedná.

Ministři byli obviněni z "klamání veřejnosti" a zmrazení jakýchkoli kroků směřujících k dohodě s pracovníky zdravotnictví a železničními odbory. Vládní zdroje soukromě připustily, že optimismus z počátku měsíce ohledně ukončení stávek vyprchal.

Koordinovaná série stávek se týká učitelů, státních zaměstnanců, pracovníků imigrační služby a strojvedoucích vlaků. Vláda lidem sděluije, aby se připravili na "značné narušení" provozu země.

31234

O bývalém vojákovi a českých politicích

1. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Když jsem v neděli v Otázkách V. Moravce sledoval rozhovor s Petrem Pavlem, měl jsem po dlouhé době pocit, že někomu z vrcholných politiků opravdu záleží na stabilitě republiky a její budoucnosti. A uvědomil jsem si, že jako bývalý generál a vysoký představitel NATO musí velmi dobře vědět, že bezpečnost státu není dána jen zbraněmi a armádou, ale také, a možná v dnešní době ještě více, stavem celé společnosti, důvěrou občanů v instituce, systémovými opatřeními proti chudobě a nevzdělanosti.

 19376

"Chaos se zmocňuje celého Ruska"

1. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Vladimir Putin rád trvá na tom, že Lenin "vynalezl" Ukrajinu a další neruské národy a že navedl moskevský stát na cestu k rozpadu. Ale tím Putin dostává věci nazpátek a nedokáže rozpoznat, že Leninova úcta k Nerusům na sedmdesát let zachránila ruské impérium, říká Michail Jampolskij.

 19905

Jak heroizace zločinců mění ruskou společnost

1. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

V posledních měsících udělal Kreml hrdiny ze zločinců, kteří odešli bojovat a umírat v řadách žoldnéřské společnosti Wagner PMC. Věřil, že chudoba v Rusku zajistí, že pokračující proud Rusů bude ochoten "hrdiny" následovat. Samozřejmě je to pravda, říká Konstantin Eggert.

 19903

"Nemáme na výběr. Stávající řád se zhroutí"

1. 2. 2023

čas čtení 11 minut

John Kornblum byl po mnoho desetiletí předním architektem transatlantických vztahů. Krátce před svými 80. narozeninami se zdá bývalý americký velvyslanec ohromen ukrajinskou politikou SPD. A vysvětluje, proč mají Německo a Rusko mnoho společného, píše Andrea Seibelová.

 16964

Jak si čeští novináři vymýšlejí reportáže - případ Karla Vrány a ÚSTR

1. 2. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 12 minut


Novinář Karel Vrána mě kontaktoval e-mailem, že natáčí reportáž pro pořad Reportéři ČT "o dění v ÚSTR", a požádal mě o rozhovor. Na mou žádost mi 29. listopadu 2022 zaslal písemně pět otázek:

  1. Považujete svůj vynucený odchod z ÚSTR za politickou záležitost? Pokud ano, proč?

  2. Budete se s ústavem soudit?

  3. Jak vnímáte petici na Vaši podporu?

  4. Vedení ÚSTR tvrdí, že kvůli nedostatkům Vaší práce muselo vrátit cca 2 miliony korun Grantové agentuře. Jak byste reagovala na toto tvrzení?

  5. Vidíte ÚSTR jako zideologizovanou instituci?

Přikládám nejen jeho otázky, ale i své odpovědi, které jsem mu také 29. listopadu zaslala písemně. Jak čtenář uvidí, tyto otázky a odpovědi nemají se závěrečnou reportáží, jak byla odvysílána, vůbec nic společného.

 16964

How Czech Journalists Fabricate Reports – The case of Karel Vrána and ÚSTR

1. 2. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 11 minut


Journalist Karel Vrána contacted me by email to tell me that he was shooting a report for Reportéři ČT on “What is happening around ÚSTR”, and to ask me for an interview. Upon my request, he sent me five questions in writing on 29 November 2022:

  1. Do you consider your forced departure from ÚSTR as a political matter? If yes, why?

  2. Will you take the Institute to court?

  3. How do you feel about the petition in your support?

  4. The management of the Institute claims that due to the shortcomings of your work it had to return about 2 million crowns to the Grant Agency. How would you respond to this claim?

  5. Do you see ÚSTR as an ideologized institution?

16212