Průzkumy u východů z volebních místností: Merkelová vyhrála, ale se zmenšenou většinou

24. 9. 2017

čas čtení 1 minuta





Milion hlasů ale přešlo k AfD od CDU/CSU:





Podle průzkumů provedených u východů z volebních místností v Německu hlasovali Němci ve všeobecných volbách takto:

CDU/CSU 32,5%
sociální demokraté 20%
ultrapravicová AfD 13,5%
liberální Svobodní demokraté 10,5%
Zelení 9,5%
Die Linke (bývalá komunistická strana z NDR) 9%

Je to výrazný pokles podpory pro Merkelovou, v posledních dnech se odhadovalo, že dostane až 36%, a výrazný vzestup pro ultrapravicovou AfD, která se dostane do parlamentu. Sociální demokraté propadli, zřejmě proto, že centristická Merkelová od nich převzala většinu jejich politické strategie.

Hrdinové kapitalistické práce

23. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut


Reportáž Saši Uhlové (publikovaná na http://a2larm.cz/tag/hrdinove-kapitalisticke-prace/) je podle mého názoru nejdůležitější novinářský počin letošního roku. Jedna reportáž, která o kousek pohne naší zemí.

O reportáži (tedy o jejím obsahu, o sdělení) se vede hodně diskusí, což je výborné, je to tolik potřebná reflexe. V diskusi mě překvapují tři věci.

První překvapení je, pro kolik lidí je překvapením, že tu fakt někdo bere tak málo peněz za tolik práce. To žijí přátelé diskutující na jiné planetě, nemají přátele či příbuzné mezi lidmi dělající za třináct hrubého? Nebo to vědí či "tak nějak asi tuší", ale vytěsňují to tak jako jiné nepříjemné informace? To by mě zajímalo.

Druhé překvapení je, pro kolik lidí je překvapením, že se u nás vlastně masově porušují pracovní zákony, jako je maximální délka směny, přestávky, hygiena pracovního prostředí a podobně. To kolegové diskutující spadli z Měsíce, že nevědí, že zákony týkající se práce se u nás porušovaly vždy, že už za bolševika byly jen cárem papíru? Že na udivenou otázku "a to se u nás v tomto za osmadvacet let nic nezměnilo" je nabíledni odpověď "a proč by se proboha mělo změnit, když v zájmu zaměstnavatelů to není a zaměstnanci se s tím trpně smíří"?

Rozhovor Britských listů 128:

Sedmdesát let jsme nezažili válku. Nevážíme si toho

22. 9. 2017

čas čtení 1 minuta




K tomu: Monty Python Terry Gilliam: Všechny státy mají tendenci směřovat k totalitě
 

V dnešním rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík o jeho interkulturních zkušenostech a o jeho životě a díle s Michaelem Havasem, významným mezinárodním, novozélandsko-českým dokumentaristou a filmovým producentem, který mj. výrazně přispěl k proslulosti Jana Švankmajera ve světě a přivedl do České republiky celou řadu pozoruhodných mezinárodních filmových osobností. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Brexit: Falešný diskurs v Británii pokračuje

23. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut



Z nepochopitelných důvodů se britská premiérka Mayová rozhodla pronést "zásadní řeč" o postoji její vlády k brexitu ve Florencii. V sále byli především britští novináři:
Televize BBC včera neinformovala o tom, že ve Florencii britští občané žijící v Evropě uspořádali proti Mayové demonstraci. Hlavně, že vysílala malebné záběry historických budov z florentských ulic. Způsob práce britských médií ohledně brexitu mi hodně připomíná fungování médií  ve východní Evropě za komunismu.




Projev Theresy Mayové neobsahoval nic nového kromě přiznání, že dojednat odchod Británie z EU do konce března 2019 je nemožné, a tak Mayová požádala EU o prodloužení lhůty o další dva roky.

Hlavní problém lživého britského narativu o brexitu je pořád falešná představa, že Británie jaksi "Evropské unii ukáže", že všichni k Británii zhlížejí s úctou a neustále sledují, jaké postoje v Londýně vůči brexitu vznikají, neboť bez Británie se EU neobejde. "Oni nás potřebují víc, než my potřebujeme je", je často opakované heslo v britských médiích.

Tento postoj je ovšem naprosto falešný: Problém brexitu už dávno zmizel z většiny evropských médií a londýnští politikové si neuvědomují, že o podmínkách brexitu bude rozhodovat evropská sedmadvacítka, nikoliv oni.


V Evropě se často poukazuje na to, že londýnští politikové mají naprosto potrhlý a zkreslený postoj vůči Evropské unii. Politico.eu: "Jeden diplomat poukázal na to, že Mayová má pořád naprosto zkreslený postoj vůči EU. 'Mluví o EU a o Británii, jako by to byly dvě srovnatelné země, které chtějí vzájemný vztah,' řekl tento diplomat. "Naprosto nechápe, o co tady jde. Jsou to oni, kdo odcházejí z EU. Je jich 60 milionů. Nás je 450 milionů."

Byl sál v OSN při Zemanově projevu tak prázdný jako při projevu Theresy Mayové, nebo víc?

23. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

"Mayová zostuzena na světovém jevišti, protože dopad brexitu se prohlubuje". To je titulek ostře kritického článku Iana Dunta ze serveru politics.co.uk.


Když informovala televize BBC tento týden o projevu premiérky Theresy Mayové na Valném shromáždění OSN, odvysílala jen její záběry za předsednickým pultem, jak mluví, a pak dva detaily na její ministry, sedící v publiku. BBC neukázala celý sál, ovšem z výše zveřejněné fotografie vyplývá, že byl v podstatě prázdný. Británie v důsledku brexitu přišla o svůj mezinárodní význam a nikoho už nezajímá, co nějaká britská premiérka říká na světovém fóru, argumentuje autor.

To vede k zajímavé otázce: Když tento týden promluvil na Valném shromáždění OSN Miloš Zeman, byl sál plnější nebo prázdnější než při projevu Theresy Mayové? Co myslíte?

Fotografii celého sálu OSN při Zemanově projevu jsme nenalezli. Proč asi?

PS. Možná Zeman mírně vyhrál nad Mayovou. Fotografii sálu OSN při projevu Miloše Zemana naleznete např. ZDE, napsali nám čtenáři.

Miloš Zeman jako symbol mezinárodní izolace České republiky

22. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Zdá se, jako by Miloš Zeman zasvětil poslední léta svého života boji s chimérou islámské anticivilizace a migrací, což jsou v jeho očích dvě strany téže mince. Leč český prezident je jako zaseklá gramofonová deska a jeho projev na Valném shromáždění OSN působil opět jako z jiného světa. Pravdou zůstává, že vyjma Zemanových českých stoupenců a prezidentovi nakloněných manipulativních médií jeho soukromá válka nikoho nezajímá, jelikož realita je úplně jinde.   

Monitor Jana Paula:

Další konflikt idejí, aneb Mariánský sloup na Staroměstském náměstí zřejmě vadí nejen vánočním trhům

22. 9. 2017 / Jan Paul

čas čtení 7 minut


Praha zamítla obnovu mariánského sloupu, hlavní město si nepřeje, aby byl na Staroměstském náměstí v Praze obnoven mariánský sloup stržený v listopadu 1918. Vyplynulo to ve čtvrtek 14. září 2017 z jednání pražského zastupitelstva o peticích pro a proti sloupu. Debata o nich trvala tři hodiny. Tolik aktuální zpráva z médií. Tak vida, obyčejný vandalismus Franty Sauera za přihlížení davu opět získal punc legálního aktu. Mariánský sloup nebyl protizákonně svévolně zničen, ale byl jenom stržen, a jako takový – totiž stržený – se opět potvrdil v historii.

Brexit je dar Británie světu

22. 9. 2017

čas čtení 5 minut

Podobně jako slavný britský chemik Sir Humphry Davy (nar. 1778), který na sobě prováděl nebezpečné chemické experimenty, a učinil tak celou řadu cenných objevů, které přinesly prospěch lidstvu, i Velká Británie nyní brexitem provádí sama na sobě nebezpečný experiment, ku prospěchu lidstva, píše v deníku Financial Times Simon Kuper.

Pokročilé společnosti málokdy provádějí bezstarostně něco tak nebezpečného, jako je to, co nyní provádí Británie s brexitem. V důsledku toho tento nebezpečný experiment přináší nové informace, které překvapují jak stoupence brexitu, tak jejich odpůrce. Zde je několik cenných raných lekcí pro ostatní země. (Zvlášť pro Českou republiku se zdají být velmi aktuální, poznamenává redakce Britských listů.)

Ruská diaspora v Německu by mohla výrazně posílit šance ultrapravice

22. 9. 2017

čas čtení 2 minuty


V Německu žije podle odhadů 1,4 až 4 miliony ruských mluvčích. Mnozí z nich jsou potomci německých emigrantů do Ruska z 19. století, kteří po rozkladu Sovětského svazu dostali německé občanství.

Velké německé politické strany tuto ruskou menšinu většinou ignorují, avšak silně se o jejich voličské hlasy uchází Moskva a německé ultrapravicové strany. Snaží se angažovat voliče, kteří jsou v deziluzi ohledně západní demokracie.

Britská zahraniční politika je jako prastarý šamanský rituál.

Ignorujte Trumpovy lži. Severní Korea nepředstavuje hrozbu

22. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa v OSN bylo nebezpečné. Nebylo nebezpečné kvůli teatrálnímu a infantilnímu jazyku, nýbrž kvůli tomu, že bylo založeno na lži, píše na stránkách Guardianu Simon Jenkins. Volba je privilegiem moci – a zdrženlivost je její povinností. Trump ani jedno z toho nechápe. Dva objekty jeho jedovatosti – Írán a Severní Korea, se snaží bránit svou suverenitu, a to týmiž zbraněmi jako Spojené státy a jejich spojenci.

V Moskvě předělávají sochu Michaila Kalašnikova

23. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta


 Nazi gun removed from statue of Mikhail Kalashnikov, inventor of the Soviet Union's AK-47 assault rifle https://t.co/PAQLHrSPr8 pic.twitter.com/eGbpTteUOD

Z nového pomníku Michaila Kalašnikova v Moskvě byla odstraněna jeho zbraň. Moskvané si totiž povšimli, že to není AK-47, ale německá zbraň Stg44, zkonstruovaná r. 1942. 

Kalašnikov vytvořil svůj samopal AK-47 roku 1947 a sám se vyjádřil o tom, že slyšel spekulace, že ho okopíroval ze zbraně německého konstruktéra Hugo Schmeissera. 

Podle Vladislava Kononova, ředitele ruské vojenské a historické společnosti, skutečnost, že si Moskvané povšimli, že na soše drží Kalašnikov nesprávnou zbraň, potvrzuje, že obvinění Kalašnikova z plagiátorství není správné.

Podle expertů je Kalašnikovův samopal nejefektivnější malou zbraní. Každá pátá zbraň na světě je dnes kalašnikov. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


ČR není žádnou "zralou demokracií"

22. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Česká republika je zemí, kde žádné hodnoty neplatí, kde nic není hanba.

Některé věci můžete opakovat dvacet let tři sta krát a nic se nezmění. Ale vždycky je lze samozřejmě zopakovat po tři sta prvé.

Erazim Kohák často vypráví příběh o spekulantech z doby americké občanské války. Byli to lidé, co nejprve skoupili dluhy vojáků na frontě a čekali, až dotyčný padne. Pak šli vyhodit vdovu s dětmi z farmy a nastěhovali se sami.

Žádný zákon jim takové jednání nezakazoval a snad ani nemohl. Ale ještě po dvou generacích byli potomci těchto lidí ve své komunitě sociálně stigmatizováni. Protože přišli k majetku mimořádně hnusným, odporným způsobem, který komunita odsuzovala. A je to tak v pořádku.

Je ČR zemí, v níž žádné hodnoty neplatí?

22. 9. 2017 / Václav Hořejší

čas čtení 2 minuty


Nedávno mi pan Čulík v e-mailové diskusi zdůrazňoval, že BL publikují pouze kvalitně vyargumentované příspěvky a že pan Dolejší je v tomto směru zářným vzorem. Nemyslím, že je to případ článku  ČR není žádnou zralou demokracií   (ostatně nemyslím, že je to případ i některých jiných Dolejšího textů). Redaktor BL Karel Dolejší v něm píše, že "Česká republika je zemí, kde žádné hodnoty neplatí". Co je tohle za nesmyslnou generalizaci? Poněkud krypticky dále píše: Český normalizační syndrom morálního nihilismu je zkrátka alergický na jakékoliv řeči o hodnotách i na samotnou možnost, že by se s hovady nemluvilo“.

Ano, ČR bohužel dnes JE zemí, v níž žádné hodnoty neplatí

22. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Tentokrát plně souhlasím s Karlem Dolejším a hrubě nesouhlasím s Václavem Hořejším.. Je dost možné, že v ČR existují tisíce či možná desetitisíce lidí, kteří považují morální a právní hodnoty za zásadní a důležité. Jenže co je to naplat, když pro jejich hájení nic efektivnějšího nedělají.

Když se nedávno v Británii vyjádřil jeden konzervativní poslanec rasisticky o Romech, zvedla se po celé zemi vlna protestů. Poslanec se musel hodně omlouvat a málem přišel o své poslanecké křeslo. Čeští politikové se vyjadřují rasisticky kdykoliv o komkoliv a nikomu to nevadí. Pan profesor Hořejší by mě přesvědčil, že v ČR vládnou hodnoty, kdyby se i v ČR dokázala zvednout vlna odporu proti rasistické nenávisti. Není tomu tak. Lidé v ČR proti tomu nedělají NIC.

Proč nechodím k volbám

22. 9. 2017

čas čtení 10 minut


Přiznám se, že voleb jsem se zúčastnil asi dvakrát nebo třikrát v životě. Bylo to ještě v dobách, kdy jsem byl poněkud optimističtější, nezabýval jsem se tolik globálním stavem společnosti a měl jsem spoustu jiných myšlenek. Tehdy jsem nejspíš ještě věřil, že volby v naší zemi (nebo kdekoli jinde) mají nějaký smysl a že když se na nich budu podílet, pak alespoň formou zvolení menšího zla udělám něco dobrého, píše Pavel Jeřábek.

To jsem si tenkrát myslel, pokud už jsem tedy o tom vůbec přemýšlel. Principiálně jistě v pořádku, avšak v průběhu doby jsem došel ke smutnému a znepokojivému poznání, že je to vlastně pouze teorie, která v realitě stávajícího systému nefunguje.


K tomu: Matematik Uwe Ladwig: Nevolit, to nejde

Firma Uber přijde o licenci pro Londýn

22. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta



Transport for London, státní instituce, která dohlíží na veřejnou dopravu v Londýně, informovala firmu Uber, že to není "provozuschopný operátor". Uber má 21 dní na podání odvolání.

Nynější licence firmy Uber vyprší 30. září 2017 a Londýn ji odmítl obnovit, protože "chování a postoj firmy Uber projevuje absenci korporátní odpovědnosti" ve vztahu k informování úřadů o vážných trestných činech, při získávání zdravotnických certifikátů a v dalších otázkách.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump si vymyslel novou zemi - "Nambii"

21. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Proslul tím, že neumí vyslovovat, ani psát. Zkomolil mj. jméno tureckého prezidenta Erdogana a vymýšlí si vlastní slova ("bigly"):


Muslimové v EU chovají velkou důvěru v demokratické instituce navzdory všudypřítomné diskriminaci

22. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Velká většina muslimů žijících v Evropské unii má velkou důvěru v demokratické instituce navzdory tomu, že zažívá široce rozšířenou diskriminaci a pronásledování, jak ukazuje průzkum Agentury EU pro základní práva (FRA). Průzkum zachycuje zkušenosti muslimských imigrantů a jejich dětí, které se narodily v zemích EU, a odhaluje, že postoje veřejnosti vůči muslimům se v průběhu uplynulé dekády příliš nezměnily.

Desítky zemí podepsaly dohodu o zákazu jaderných zbraní

22. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

V hlavním sídle OSN v New York City podepsali zástupci více než 40 zemí klíčovou dohodu o celosvětovém zákazu jaderných zbraní. OSN dohodu považuje za první právně závaznou smlouvu na světě, která atomové zbraně zakazuje. Dohoda zakazuje výrobu, testování a vlastnictví jaderných zbraní a také jejich použití či hrozby jejich použití. Úmluva byla v červenci schválena 122 členskými státy OSN navzdory silné opozici ze strany Spojených států. Po tomto kroku vydaly Spojené státy, Velká Británie a Francie společné prohlášení, ve kterém uvedly, že se jednání o dohodě nezúčastnily a nemají zájem ji ratifikovat. Generální tajemník OSN António Guterres dohodu považuje za milník a klíčový krok směrem k naplnění vize světa bez jaderných zbraní.

Více informací v angličtině ZDE a ZDE 

29739

Bylo by dobré vytvořit seznam těch, kdo mohou být připuštěni

S kým vším se v demokracii nemluví

21. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Když to vezmu kolem a kolem, takový anarchokapitalismus je velmi vážným ohrožením demokracie. Už jen proto, že se proti ní otevřeně vymezuje, popírá, že by se nějak významně lišila od totality, požaduje zrušení daní, tím pádem rozbití stávajících společenských struktur na margo absolutizace svobody jako stavu oproštěného od jakékoliv vynucené spoluúčasti na čem, co jedinec nechce. Podle návodu lidí, kteří se domnívají, že demokratický dialog má vytěsňovat extrémy, by se s anarchokapitalisty vlastně nikdo neměl bavit, protože jejich utopická představa o společenském (ne)řádu je s ní v přímém rozporu. V tomto ohledu není velký rozdíl mezi nimi a stalinisty, kteří popírají demokracii z jiné pozice. A s komunisty se pochopitelně nemluví. Je otázka, jestli mluvit s takovými libertariány, kteří mají hodně blízko anarchokapitalistům. A nebo se sociálními demokraty, z nichž někteří mnozí rádi zaměňují hnědou za oranžovou. Nebo s politiky ze strany oligarchy Babiše který chce ovládat stát jako firmu, tedy v důsledku totalitně.

Případ Semelová: V zásadě šlo o bezvýznamnou událost

21. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Myslím si, že nemluvit s někým a nepozvat někoho na nějakou konkrétní akci je veliký rozdíl. S komunisty se u nás minimálně od doby nástupu Václava Klause do prezidentské funkce běžně mluví. Komunisté jsou hojně přítomní v médiích, v politickém životě, dokonce Miroslav Kalousek jako šéf KDU-ČSL s nimi domlouval jejich podporu pro menšinovou vládu KDU-ČSL a socialistů.

Rozhovor Britských listů 127:

Měl by být Julius Fučík v pantheonu Národního muzea?

15. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



"Mně by se líbilo, kdybychom byli schopni uznat nejrůznější protikladné osobnosti a události jako součást české historie. Ať je v pantheonu Národního muzea Franz Josef a kouká na Masaryka. Ať tam je Fučík a vedle něj Jan Palach. Česká identita je pluralitní. Kdyby na Staroměstském náměstí v Praze stál Hus i Mariánský sloup, napjaly by se mezi ně dějiny a to náměstí by dostalo hloubku, dynamiku a příběh," říká v rozhovoru Britských listů publicista Štefan Švec. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Tisková zpráva

Česká republika přispívá k bezpečnostní destabilizaci světa

21. 9. 2017

čas čtení 6 minut

Česká republika i nadále vyváží zbraně a vojenský materiál v rozporu se závazky Evropské unie. Usnesení Evropského parlamentu z 13. září 2017 kritizuje nedostatečnou kontrolu vývozu zbraní z EU a jako příklad je uváděna Saúdská Arábie, kam v minulém roce vyvezla zbraně i Česká republika. Oficiální statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu ukazují, že v roce 2016 skončily české zbraně i v dalších zemích, kde hrozí jejich zneužití při potlačování lidských práv.

Je ruská armáda opravdu tak nebezpečná, jak se snaží předstírat?

21. 9. 2017

čas čtení 4 minuty


Ruské vojenské cvičení Zapad 2017 přešlo nyní do své druhé fáze, píše Mark Galeotti. Napodobuje širokospektrální obranu konvenčními jednotkami proti sofistikovanému nepříteli - zjevně NATO - na zemi, na moři a ve vzduchu. Navzdory přehnaným obavám, že cvičení bude záminkou pro možnou invazi, je jen tím, co se o něm dalo očekávat: autentickou prověrkou vojenských schopností Ruska, předvedením jeho pokročilých systémů, a politickým divadlem pro domácí i zahraniční potřebu. Jako obvykle, "domácí" vyhrávají, ale vede se ruské armádě opravdu tak dobře?

Madrid "suspendoval autonomii Katalánska"

21. 9. 2017

čas čtení 3 minuty




Před zakázaným referendem o katalánské nezávislosti provedla španělská policie razie ve vládních budovách v Barceloně a zatkla 14 čelných katalánských činitelů

Katalánský prezident obvinil španělskou vládu, že suspendovala autonomii Katalánska poté, co policie zesílila své snahy zabránit referendu o nezávislosti Katalánska, které vyvolalo snad největší politickou krizi od doby, kdy se před čtyřiceti lety Španělsko vrátilo k demokracii.

Čína směřuje k zákazu aut na spalovací motory

21. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

William Russo, bývalý manažer automobilky Chrysler pracující v současnosti pro čínskou poradenskou firmu Gao Feng Advisory: "Pokud Čína zakáže spalovací motory, globální výrobci aut se budou muset podřídit." Podle informací The Economist se Čína chystá vydat rozhodnutí o zákazu motorů na fosilní paliva v automobilech. Není však jasné kdy a zda se bude vztahovat pouze na čistě spalovací motory, nebo i na vozy s hybridním pohonem. Čína má cíl do roku 2030 významně snížit emise a očekává se, že zákaz spalovacích motorů bude stanoven v podobném horizontu.

Parlamentní listy vydaly recesistickou "tiskovou zprávu" o smyšlené iniciativě NE manželství

Mars útočí, tentokrát na občanské sňatky

21. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Tento recesistický text o údajné iniciativě NE manželství vydaly Parlamentní listy stejným způsobem, jako toto médium vydává v podstatě jakoukoliv informaci, kterou někdo zašle. Autora textu redakce Britských listů zná. Cílem bylo ověřit, zda v Parlamentních listech existuje alespoň elementární editorský úsudek. Hypotéza se potvrdila, text je na webu i po několika dnech dostupný...

Posílejte do Parlamentních listů k publikaci často blbosti, v zájmu ozdravení české společnosti, doporučuje Jan Čulík.

O demokracii s anarchokapitalistou

21. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Fakticky žijeme v totalitě, jelikož stát zasahuje do každého prvku našeho života. Určujícím právem společenské smlouvy je právo vlastnické. Školy indoktrinují žáky a studenty tvrzením, že demokracie je nejlepší možný systém správy věcí veřejných. Povinná školní docházka je násilí páchané na dětech pod hrozbou jejich únosu. Všichni jsou schopni vzdělávat a vychovávat své děti sami a pokud ne, ostatní za to nemají nést odpovědnost. Daně jsou krádež. Nefunkčnost demokracie vyřeší zrušení daní, volný trh a svoboda volby. Ideálem je středověký Island a období kolonizace Ameriky. 


Záznam téměř tříhodinové debaty Martinuse Karthuse Urzy a Bohumila Kartouse v Paralelní polis naleznete zde:

Muslimský primátor Londýna blahopřál židům k svátku Roš Hašana

20. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



"Židovské komunitě zde i po celém světě: Rád bych vám vřele poblahopřál k svátku Roš Hašana - k židovskému Novému roku. Toto je čas, kdy se rodiny scházejí a vzpomínají na uplynulý rok a také pohlížejí s optimismem do budoucnosti. Naše město zažilo v posledních měsících těžkosti, ale také můžeme vzpomínat na mnoho okamžiků, které nám poskytly naději. Na to, jak se Londýnané sjednotili a jak si navzájem poskytovali podporu. Na to, jak lidé ze všech nejrůznějších kultur a náboženství znovu a znovu prokázali, že my v Londýně svou diverzitu pouze netolerujeme, ale respektujeme ji, plně ji přijímáme a oslavujeme ji. To mi dává sebedůvěru, že jsme schopni vyhrát boj s metlou antisemitismu a také tuto bitvu vyhrajeme. To je něco, co jsem více rozhodnut udělat, než cokoliv jiného.

Chci poděkovat vám, židovské komunitě, za ten obrovský příspěvek, který činíte tím, že obohacujete charakter Londýna a že nám pomáháte udělat toto město nejsenzačnějším městem na světě. Přeju vám dobrý, prosperující a pokojný budoucí rok - rok plný naděje a štěstí.

Od mé rodiny vaší rodině: Šana Tova!"

Stanou se uprchlíci a migranti slaměnými panáky letošních voleb?

20. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Zhlédl jsem první předvolební debatu v České televizi, kde „odborní lídři nejsilnějších stran“ hovořili o hrozbě teroristických útoků a bezpečnostních rizicích souvisejících s migrací. Jedinými politiky, kteří alespoň v chatrných obrysech dokázali nastínit reálná fakta, jež stojí za teroristickými útoky a migrační vlnou do Evropy, která je dávno na ústupu, byli předseda Strany zelených Matěj Stropnický a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Světlé chvilky měl také Alexander Černý za KSČM. Moderátor debaty David Železný opakovaně selhával, neboť vždy, když se hovořilo o zásadních věcech, stočil řeč jinam či diskutujícího patřičně umravnil. Leč je bláhové se domnívat, že by v České televizi mohla naplno zaznít věcná a osvětlující fakta.

Mezitím v Absurdistánu 38:

Polsko jako země mléka a strdí, zhýralí opilci, havarovaná vládní a armádní vozidla, německé reparace a festival v Opole

20. 9. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 9 minut

Americká armáda v Polsku

Ministr zahraničí Waszczykowski a jeho kolegové z polské vlády apelují na polské emigranty, aby se vrátili do vlasti.   Líčí obraz Polska za vlády strany Právo a spravedlnost jako země strdím a mlékem oplývající. Dosud nebyla reakce příliš světaborná, i když média informují, že se nedávno z Irska vrátil jeden emigrant. Ale jeho příběh je tak trochu složitý: řídil v opilosti automobil a když se jen na poslední chvíli vyhnul tomu, že by srazil dva chodce, pak to auto naboural. Ovšem tím to ještě neskončilo, neboť se pak pokusil ukrást jiné auto tím, že zaútočil na jeho vlastníka. Chytli ho a irský soudce mu dal na vybranou: buď půjde v Irsku do vězení, anebo se vrátí do Polska. Zjevně irský soudce nesdílí s ministrem Waszczykowskim obraz Polska jako vynikající země, když ho považuje za férovou alternativu k vězení. Na druhou stranu je povzbuzující, že si ten opilecký řidič zvolil Polsko namísto vězení, takže to asi taky není tak strašné...

Proč děláme v Česku všechno jen jako

19. 9. 2017 / Stanislav Biler

čas čtení 5 minut

Ale ta naprostá absurdita všeho vlastně není to, co mě na tom fascinuje nejvíc. Mě na tom nejvíc fascinuje fakt, že na to všichni bez keců přistoupí.



Jelikož je naše civilizace postavena na svobodě, na svobodě zajet si ve městě pro rohlíky dieslovým autem s urvaným filtrem, jezdíme s děckama do lázní, aby se z tý svobody daly dohromady. Jezdíme do hor. Do Jeseníků, samozřejmě. Ostatní český hory jsou dobrý leda pro trubky. O tom není nutný diskutovat. Nezmiňuju Rychlebský hory, který jsou naprostý TOP, píše Stanislav Biler.


Nicméně, každý rok mě fascinuje jedna věc - jak nic z toho, co se v těch lázních děje, nedává smysl, a jak je to všem (to už je druhá věc) úplně jedno, a především, jak se s těmi dětmi (třetí věc) v těch lázních vlastně vůbec nepočítá.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

O všem v ČR rozhodovali a rozhodují voliči

19. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

Češi jsou teď nejvíce ze všeho frustrováni imigranty z Orientu, kteří do ČR téměř nepřicházejí, a z EU, která jim vyplácí obrovské částky, píše Karel Dolejší na Facebooku.  Za většinu toho, co je v zemi opravdu špatně, si mohou čeští voliči sami, protože to vybrali svým chováním u uren.

Freud si všiml, že frustrace je antropologická danost.

"Flustrace", jak s oblibou píšou čeští frustráti, se tedy ČR nezbaví ani volbou větších grázlů, ani žádnými jinými trucpodniky. Ale to co si voliči za téměř tři dekády už pěkně pohnojili mohou pohnojit definitivně.

Politici nenesou vinu za jejich posrané životy. Kdyby se "lidé z ulice" už někdy v roce 1990 tak moc nechtěli nechat podvádět, nikdy by je nikdo tolik nepodvedl.

Brussels wants to ban a Czech drink for containing a carcinogenic substance. The Czech government will ask for permission to continue manufacturing it

20. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



The EU Office for the Safety of Foodstuffs has discovered that a popular Czech drink which is now officially called "Tuzemák" ("local stuff") contains a substance which causes cancer. An ethyl ester of methanoic acid which is added to the drink to give it its popular flavouring is carcinogenic. It is now likely that the European Commission will ban the use of this substance, says the Czech economic newspaper Hospodářské noviny.

"This development  could disrupt the tradition of Czech alcoholic drink-making which goes back all the way to the 19th century," says Jaroslav Burkar, the executive director of the Czech Union of manufacturers and importers of alcoholic drinks.

The news that Brussels might want to ban the carcinogenic ingredient of this Czech national drink has provoked a wave of criticism of Brussels on social media in the Czech Republic.

If the European Union decides to ban the carcinogenic substance, the Czech Republic will ask Brussels for an exception which should allow Czech manufactures to continue using it, said the Czech Agriculture Minister Marian Jurečka.

The Czech drink "Tuzemák" used to be called "Rum", but in 2003, the European Union persuaded  the Czech Republic to drop that name since the  drink is not rum at all - unlike rum, it is not manufactured from sugar cane. The name of the drink was thus misleading for consumers, said the European Union at the time. (Czech shops still call it "Rum" to this very day.)

Five years ago, a number of people in the Czech Republic died as a result of consumption of alcoholic drinks which contained methanol.

Source in Czech HERE HERE

 

 

Czech appeal court: "Non-believers in the Czech Republic must not be exposed to culturally alien religious symbols"

20. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

The Municipal Court in Prague has rejected an appeal by a muslim student who was forced to leave a secondary nursing school before graduation because the school banned her from wearing a hijab. The student saw this as discrimination and demanded an apology and financial compensation. Prior to the court proceedings, Anna Šabatová, the Czech Ombudsman, published her own adjudication in this matter, pointing out that the student was indeed the subject of indirect discrimination, which is banned by the Czech constitution. While the Czech Republic is a secular state, Czech law does not allow the banning of religious symbols, pointed out the Czech Ombudsman. The legal representative of the Prague secondary school of nursing told the media that the Ombudsman´s adjudication was "full of lies".


Adjudication of the Czech Ombudsman HERE (in Czech)

Jan Klášterka, the judge presiding in this case at the Municipal Court in Prague did not share the view of the Czech Obmudsman. When explaining why he had rejected the appeal, he explained that "non-believers in the Czech Republic must not be forced to be exposed to the impact of  religious symbols, especially when they are historically and culturally alien, when they attend public institutions". He added that wearing a hijab in school was tantamount to wanting to pray "Our Father who art in heaven" during a class of mathematics and that was not permissible.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Sto let rusistiky, 67 let bohemistiky v Glasgow...

19. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 17 minut



Během minulého víkendu probíhaly formou konference a celé řady dalších akcí oslavy stoletého výročí zahájení studia rusistiky v roce 1917 na univerzitě v Glasgow.








Na této fotografii otevírá kolega rusista Andrea Gullotta v knihovně Glasgow University internetovou výstavu Beauty in Hell: Culture in the Gulag (Krása v pekle: Kultura v Gulagu) o umění vzniklém ve stalinských koncentračních táborech v Gulagu. Andrea Gullotta zřejmě v nadcházejících týdnech až měsících vyvolá  mezi mezinárodními rusisty podobný skandál, jaký v ČR svými zjištěními vyvolala historička Muriel Blaive, protože Gullotta zjistil, že ne všichni vedoucí pracovníci Stalinových koncentračních táborů byli zloduši a vrazi: někteří podporovali umění, dovolovali provoz táborového divadla a chránili intelektuály před těžkou prací. Svá tvrzení zdokumentoval v knize o Gulagu, která v nadcházejícím období vyjde anglicky.

Kolegové rusisté velmi podporují i studium ostatních, "menších" středo a východoevropských jazyků a kultur, jako je bohemistika, polonistika, hungaristika a v poslední době i studium chorvatské kultury, takže se na konferenci věnovala značná pozornost i těmto oborům, které jsou - v synergické součinnosti dohromady -  všechny v Británii téměř exkluzivně v současnosti přítomné jen na Glasgow University.

Bohemistika existuje na Glasgow University od roku 1950, prvním učitelem byl dr. Lumír Soukup, polonistika od roku 1947.

Britské univerzity, skoro jako téměř všechno, jsou v Británii dnes v krizi.

PŘEČETLI JSME:

Štefan Švec: Ne a ne a nevnucuje!

19. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



Perle české nezávislé žurnalistiky, Parlamentním listům, už rok a půl stagnuje počet čtenářů. A byla by škoda ochudit zbytek národa o tento nezkorumpovaný skvost. Proto se jeho majitel, král hracích automatů a dobroděj Ivo Valenta, rozhodl podpořit ho reklamní kampaní. Jsou to ty modrobílé billboardy, které tvrdí, že nám v Parlamentních listech nikdo nevnucuje, co si myslet.

Potěšen tím, že jsem konečně našel médium, které mě nechá udělat si vlastní názor, vyhledal jsem si tuhle v PL pár témat, která hýbou veřejnou debatou. Začal jsem, jak jinak, heslem migrace. Lednová zpráva o tom, jak nás na jaře zaplaví rekordní počet migrantů, se sice nenaplnila, ale jinak jsem opravdu rád, že mi nikdo nenutil, co si myslet.

Zbytek textů byl o tom, že je veřejnoprávní televize zaujatá nebo že hledá pro své natáčení děti, ale nesmějí být bílé, což rozčílilo Tomia Okamuru. Znovu mi nikdo nenutil, co si mám myslet, a bylo to krásné.

Celý zkoprnělý, jak mi nikdo nevnucuje, co si mám myslet, jsem se rozhodl zeptat PL na něco neutrálního, třeba na smysl života.

Kompletní článek ZDE

(Jinak doporučujeme i čtenářské reakce pod tím článkem na serveru Novinky. Ty mají zjevně vybranou čtenářskou obec. Stála by za psychologický rozbor a terapii. Avšak i tito lidé mají volební právo. Berme je vážně a mluvme s nimi. JČ)

Korespondence T. G. Masaryk – Josef Svatopluk Machar, zdraví a zve Petr Kotyk

20. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


http://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/1210/korespondence-t-g-masaryk-josef-svatopluk-machar


Korespondence T. G. Masaryk – Josef Svatopluk Machar

Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00

Kdy: 21. září 2017, 19:00 – 21:00


Petru Kotykovi se do sbírek Literárního archivu Památníku národního písemnictví podařilo získat v září 2013 cenný přírůstek téměř 500 kusů Masarykových dopisů adresovaných J. S. Macharovi z let 1893–1932 a podstatně menší část korespondence Macharových rodinných příslušníků, manželky Hedviky a dcer Sylvy a Jiřiny. Tento konvolut je významný zejména proto, že doplňuje 300 dopisů J. S. Machara z let 1893–1913 uložených ve fondu T. G. Masaryka, a vytváří tak celek, který v dosud vydaných korespondencích T. G. Masaryka nemá obdoby.


Editoři Helena Kokešová, Petr Kotyk a Irena Kraitlová představí první svazek edice vzájemné korespondence T. G. Masaryka a J. S. Machara, který zahrnuje 183 dopisů z let 1893–1895. Autoři rozsáhlé úvodní studie „Skepse a naděje“ Vratislav Doubek a Lucie Merhautová promluví o formování základů reformního modernismu.


Debatu o politicích, umělcích a vědcích ve veřejném prostoru na přelomu 19. a 20. století, problematiku aktuální i dnes, moderuje Helena Kokešová.


http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/217411000120914/video/568285


https://www.kosmas.cz/knihy/232800/korespondence-t.-g.-masaryk-josef-svatopluk-machar.-svazek-i.-1893-1895/


Iráčtí uprchlíci odevzdali policii tašku s 14 000 euro, zapomenutou v berlínském metru

20. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta





Rodina uprchlíků z Iráku, která žije v Berlíně, odevzdala policii tašku s 14 000 euro, kterou nalezla v metru. Taška našla čtrnáctiletá irácká dívka.

V metru ji zapomněla osmasedmdesátiletá Berlíňanka. Když si to uvědomila, informovala vedení metra, avšak pracovníci metra tašku nebyli schopni nalézt. 

Drsný blábol plný strachu: Trumpův projev v OSN porušil všechny prezidentské normy

20. 9. 2017

čas čtení 3 minuty



Trumpův projev v OSN patřil k jeho nejponurejším, píší Financial Times:


Existují precedenty pro takové zuřivé hrozby, ale v OSN je nikdy nepronášeli američtí prezident, píše Julian Border. Zuřili tam Nikita Chruščov, Fidel Castro či Hugo Chavez.

Nebylo pochyb, že Trump nemluví k přítomnému publiku zahraničních politiků, že hledí mimo kamenné tváře v sále - kde pauzy, které dělal pro potlesk, který nepřišel, vyvolal nervózni ticho - k svým stoupencům mezi americkými občany.

Trumpova vláda potlačila oficiální analýzu dokazující pozitivní ekonomický dopad přijímání uprchlíků

20. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Činitelé Trumpovy vlády pod tlakem z Bílého domu potlačili analýzu amerického Ministerstva zdravotnictví a lidských služeb, z níž vyplývá, že uprchlíci vytvořili v USA za posledních deset let pro vládu o 63 miliard dolarů více příjmů, než kolik vládu stáli.


Ze zprávy vyplývá, že uprchlíci přinášejí Spojeným státům obrovský prospěch. Platí na daních daleko více, než kolik spotřebují ze státních zdrojů a dělají práci v těch průmyslových odvětvích, kde Američané nechtějí pracovat.

Studie byla dokončena koncem července a nebyla zveřejněna. Získal ji deník New York Times. Vyplývá z ní, že uprchlíci v letech 2005-2014 přispěli do amerického státního rozpočtu částkou 269,1 miliard dolarů. Po odečtení výdajů na ně zůstává čistý zisk od uprchlíků pro americký stát 63 miliard dolarů.

Generální tajemník OSN označil změny klimatu za prioritu letošního Valného shromáždění

20. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Trumpův hlavní ekonomický poradce Gary Cohn v pondělí v OSN prohlásil, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu tak, jak bylo naplánováno. Generální tajemník OSN António Guterres na půdě OSN naopak prohlásil, že změny klimatu by měly být hlavní prioritou letošního Valného shromáždění. „Vidíme dopady klimatických změn každý den. Počítáme zmařené lidské životy, zničená živobytí a zničené ekonomiky. Počínaje rokem 2008 – a vy to víte lépe než já – bylo 20 miliónů lidí vysídleno povodněmi, bouřemi, požáry a extrémními teplotami. Ale mnohem více lidí je v pohybu kvůli suchu a zvýšené hladině moří. Klimatické změny nejsou vzdáleným problémem budoucích generací. Je to problém dneška, je tu nyní a my se s ním musíme vypořádat,“ konstatoval Guterres.  

Text v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Ráj náhodně vyvolených

20. 9. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Psí poslušnost požadována od zvrácených bytostí v setrvalém stavu. Odpor se nelidsky trestá. Vyhledávají se osoby vhodné k výrazné převýchově; strach obestřel hámblivou krasotinku, šklebúzu, sociálně oslabeného pupíka, oslabené seniory, fetující juniory; rejdy ubožáků neznají hranic. Ponižování pracovníků, matek i celých skupin závislých na blahovůli zmetků tetelících se u struku s jedem bývalo dostatek v dobách spravedlivého sociálního a společenského výronu, ponižování přežívá podnes, a dokonce se hrotí do naprosté nesnesitelnosti bytí.

Naomi Klein: Klíčové státy možná zmírní svou podporu pařížské klimatické dohody, aby se zavděčily Trumpovi

20. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Podle kanadské novinářky a dokumentaristiky Naomi Klein mohou protichůdná stanoviska Trumpovy administrativy ohledně setrvání či nesetrvání v pařížské dohodě signalizovat, že Bílý dům zvažuje vypracování lepší dohody. „Měli bychom si dávat velký pozor na to, co si pod lepší dohodou představuje prezident Trump nebo bývalý šéf ropné společnosti ExxonMobil Rex Tillerson,“ říká v relaci Democracy Now! Naomi Klein. 

Kurdské referendum v Iráku: má samostatný kurdský stát šanci na existenci?

20. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Kurdská regionální vláda (KRG), která spravuje poloautonomní kurdský region v severním Iráku, hodlá 25. září uspořádat referendum o nezávislosti. Ačkoli většina voličů bude podle očekávání hlasovat pro nezávislost, výsledek referenda nebude závazný. KRG však získá větší manévrovací prostor pro vytvoření samostatného státního útvaru v severním Iráku, proti čemuž se staví irácká vláda, Írán, Turecko i Bílý dům.

25588

Palestina: zformuje se vláda národní jednoty?

20. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Hnutí Hamas, které kontroluje Izraelem obléhané pásmo Gazy, oznámilo, že rozpustí svou vládu, a vyjádřilo ochotu uspořádat všeobecné volby coby gesto smíření s hnutím Fatah, jež ovládá Západní břeh Jordánu. Tomuto rozhodnutí předcházely diplomatické snahy egyptské vlády, která se snažila obě znesvářené palestinské frakce smířit. Konflikt mezi Hamasem a Fatahem trvá od roku 2006, kdy Hamas zvítězil v palestinských legislativních volbách.

Facebook zablokoval stránky organizace Rohingyů, ne stránky vražedné barmské armády

20. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



Zatímco prchají statisíce lidí před brutálním etnickým očišťováním, které provádí barmská armáda, Facebook označil povstaleckou skupinu Rohingyů za "nebezpečnou organizaci" a zablokoval její stránky.

Naproti tomu myanmarská armáda, kterou obvinila OSN z "učebnicového příkladu etnického očišťování", má verifikovanou Facebookovou stránku s 2,6 miliony stoupenců. Barmská vláda provozuje také řadu dalších facebookových stránek a analytikové situace v oblasti lidských práv vyjadřují znepokojení, že prohlášení zveřejňovaná na Facebooku Aun San Suu Kyi posilují v Barmě všeobecnou nenávist proti Rohingyům.

Aktivisté z organizace Arakan Rohingya Salvation Army (Arakanská rohingyská armáda spásy) zaútočili před několika týdny na barmské policejní stanice, což vyvolalo ostrý a rozsáhlý protiútok myanmarské armády proti civilistům z rohingyské menšiny. Armáda začala vraždit civilisty, ženy i děti a vypalovat vesnice.

Facebook je terčem kritiky od uprchlíků Rohingya, novinářů a pozorovatelů, že cenzuruje informace o porušování lidských práv příslušníků této etnické skupiny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump pohrozil v OSN, že "totálně zničí KLDR"

19. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Donald Trump pohrozil, že "totálně zničí" Severní Koreu ve válkychtivém projevu ve Valném shromáždění OSN. Zaútočil také na celou řadu nepřátel US a požadoval, aby "poctivé a spravedlivé" země se proti nim postavily.

"Metlou naší planety je dnes malá skupina zločineckých států," řekl Trump. "Pokud se  spravedlivé země nepostaví proti skupině zlých zemí, pak zlo zvítězí," dodal.

Ana Brnabić se stala první balkánskou političkou, která se účastnila demonstrace Gay Pride

19. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Srbská premiérka, lesbička, se v Bělehradu účastnila pochodu Gay Pride. Došlo k tomu sedm let poté, co při nepokojích, zaměřených proti gayům, byly v Bělehradě zraněny desítky lidí.

Ana Brnabić je prvním balkánským politikem, který se kdy účastnil pochodu Gay Pride. Ana Brnabić: "Srbsko respektuje diverzitu a já chci dnes zdůraznit, že vláda Srbské republiky je tu pro všechny občany a že zaručí respekt pro práva všech občanů, z většiny i z menšiny."

Komunita občanů LGBT v Srbsku často čelí násilí. První pokus o bělehradský pochod Gay Pride se stal terčem útoků od oponentů. V roce 2010 na něj znovu zaútočili odpůrci homosexuálů. Úřady pak pochod Gay Pride na několik let zakázaly. Znovu se konal až v roce 2014 za přísných bezpečnostních opatření.

Aktivista: "Řeknu vám upřímně, chce se mi dneska plakat. Je to dnes historická chvíle a je to zlepšení ve srovnání s předchozími lety, i když nás jistí 5000 - 7000 policistů."

Ana Brnabić je prvním gayem - a první ženou - která se dostala v Srbsku do premiérské funkce. Letošní Gay Pride v Bělehradě zabezpečovalo 2000 policistů.

Aktivistka: "Můžeme říci, že atmosféra je daleko uvolněnější než v předchozích letech. Bezpečnostní opatření jsou silnější, než by pro takovouto akci mělo být zvykem, ale je tu víc lidí a je to tu radostnější, a proto mám radost."

LGBT aktivisté stále ještě zdůrazňují, že je v Srbsku nutno udělat ještě mnoho dalšího.

Jen 12 procent Srbů podporuje legalizaci sňatků homosexuálů.

https://www.facebook.com/Channel4News/videos/10155248685756939/

Nostalgické vzpomínání na socialismus je nesmysl

19. 9. 2017 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty

 

Čtenář:

Dobrý den, 

Pokud skutečně existujete, co to melete za nesmysly v tomto článku, že komunističtí potentáti se nesměli dozvědět, co si lidi myslí? Je vidět, že jste mladík, který to, o čem píše, zná jen z doslechu.  Tak nepindejte nesmysly.  Já jsem v té době žil, odmítal jsem vstoupit do partaje (což mě stálo kariéru), ale kritizovat jsem mohl.  Je pravda, že ne vždy to bylo účinné.  Tak se prosím neztrapňujte více, než je nezbytné…. 

S pozdravem ANO, líp už bylo.

Moje odpověď, píše Petr Huďa:

Dobrý den, nejsem tak mladý jak si myslíte.  Narodil jsem se v revolučním roce 1968. 

Rozhodně se tím nepovažuji za takového pamětníka jako Vy nebo paní Kozlová.  To ještě neznamená, že váš pohled musí být zákonitě objektivní. Nicméně v druhé polovině 80. let jsem byl už dospělý a pracoval v dělnické profesi. Velmi dobře si pamatuji, jaká nálada ve společnosti panovala a co si většina pracujících, studentů, důchodců, umělců a intelektuálů o vládní stranické elitě a celém establishmentu myslela. 

OSN: Mezi rohingyskými uprchlíky z Barmy je 230 000 dětí

19. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Eric Schwartz, President, Refugees International: "Nepamatuju se, že bych kdy viděl něco tak děsivého, jako je to, co vidíme tady. Ta svědectví, která jsme slyšeli, o masivním porušování lidských práv. O zločinech proti lidskosti, o etnickém očišťování. Skoro nic takového jsem dosud ještě nikdy neviděl. Je to obrovské trauma, jímž prošly statisíce lidí. A svět musí dělat daleko víc, než co dělá teď."

Reportér Channel Four News: "Více než půl milionu uprchlíků Rohingya překročilo tady za poslední tři týdny hranice z Barmy do Bangladéše. Organizace OSN byly na tuto vlnu lidí naprosto nepřipraveny. A tak se musejí uprchlíci starat sami o sebe. Většina těchto lidí neměla už řadu dní vůbec nic k jídlu a jejich ubohá přístřeší jsou nedostatečná. 80 procent z nich jsou ženy a děti a úřad OSN pro děti UNICEF uvádí, že mezi půl milionem těchto uprchlíků je 230 000 dětí. Někteří z těchto uprchlíků jsou rozhněváni na rohingyské povstalce, kteří vyvolali tuto krizi útoky na policejní stanice v Barmě. Ale většina z nich je prostě příliš vyčerpána, příliš hladová a příliš zdeprimovaná na to, aby někoho začali obviňovat, že to zavinil. Snaží se prostě jen přežít."

Firma Amazon nabízí zákazníkům soubor materiálů k výrobě bomby

18. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

V exkluzivní reportáži informovaly Channel Four News, že pokud si zadáte na serveru firmy Amazon koupi jediné, nevinné domácí ingredience, kterou by bylo možno použít při výrobě bomby, algoritmus Amazonu vám nabídne v rubrice "Jiní zákazníci také kupovali..." kompletní seznam materiálů k výrobě bomb, včetně kuliček z ložisek, které atentátníci používají jako šrapnel.

Obyčejný kyblík, obsahující obyčejné domácí přípravky, smíšené tak, aby z toho vznikla bomba. Tyto výrobky jsou k dispozici nejen v normálních obchodech, ale i na Amazonu na internetu. Amazon je nejen prodává, ale také vám doporučí kombinaci materiálů, které potřebujete na výrobu bomby:



 

Papež František: Globální oteplování není legrace. Musíme činit to, co nám říkají vědci

18. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta


Papež František: Klimatické změny: Cítíme jejich dopady a vědci nám jasně ukazují, jakou cestou se musíme vydat. Všichni z nás máme odpovědnost. Všichni z nás, někdo malou, někdo velkou morální odpovědnost nepřijmout to, poskytovat vlastní názor, dělat rozhodnutí. A musíme to brát vážně. Není to něco, o čem by se dalo žertovat. Ten, kdo to popírá, musí jít za vědci a zeptat se jich. Vědci mluví velmi jasně. Vědci jsou precizní."


 

Frustrace lidí v ČR povede k volbě stále větších grázlů

18. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Rád bych v debatě o vnitrostátní náladě v ČR upozornil,  že jaksi leccos s lecčím souvisí. P.K. (pražská kavárna) si možná neuvědomuje, že prosazuje za  lídry, kteří mají rozhodovat o legislativě, případně v exekutivě, lidi, kteří nynější marasmus, na který nadávají úplně všichni - chudí, bohatí, červení, zelení... vybudovali a zabetonovali. Zbytek republiky vidí, že "profesionální politik" odsouhlasí cokoli a ještě z nás udělá blbce tím, že se snaží nám sdělit, že za nás bojuje, píše Martin Golembiovský.

Lidem došla trpělivost a když zjistili, že jinak než ještě větším grázlem, než jsou Zaorálek, Kalousek, Sobotka, chocholatý spáč, Fiala, Udženija, knihovnice..... prostě "standartní strany" nejde tyto z prdlamentu odstranit.

Jak zachránit sebe i zdravotnictví: jezděte do práce na kole

18. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Představte si, kdyby vědci vynalezli lék, který by dramaticky snížil pravděpodobnost, že lidé onemocní na rakovinu a na srdeční choroby a snížil by jejich pravděpodobnost, že zemřou předčasně, o 40 procent.

Tento lék ale už existuje: jmenuje se ježdění na kole do práce.  Výše uvedené údaje vyplývají z britské studie, která sledovala čtvrt milionu obyvatel po dobu pěti let.

Je překvapující politickou otázkou, proč se tak málokdy předepisuje širokému obyvatelstvu.

29547

K plánované dani z obratu v 9 členských zemích EU

Jak danit v době internetového byznysu?

18. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Až opadne vzrušení z mariánských sloupů, tak by zas neškodilo se zabývat důležitými věcmi. Tohle důležité je. Éra Internetu přinesla krom mnoha skvělých věcí také jednu trochu horší - umožňuje firmám, zejména celosvětovým korporacím takzvaně "realizovat", tedy nechat vyplavávat příjmy i zisk nikoli tam, kde skutečně vzniknou, ale tam, kde to pro ně je výhodné. Technologická podstata byznysu pak činí tyto (principiálně nezákonné) postupy prakticky nepostižitelnými.

Milá Česká televize!

18. 9. 2017 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 1 minuta

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Milá česká veřejnoprávní televize,

prosím tě, abys v Den české státnosti 28. září 2017 promítla dva dokumentární filmy, jejichž veřejné uvedení je již déle nasnadě:

  1. Bratříček Karel.

  2. Selský rozum.

Domnívám se, že nám, kteří si platíme svoji veřejnoprávní televizi přiměřenými poplatky, to dlužíš. Den české státnosti je velmi vhodným termínem, kdy to můžeš napravit.

Jeden film můžeš dát třeba na ČT1 od 16:00 hodin, druhý třeba od 20:00 a na ČT24 je zopakovat třeba od 18:00 a 22:00. Věř, že budeš mít úspěch – dlouho se bude povídat o tak zajímavém programu v tento památný den. Oba filmy k nám promlouvají velmi intenzivně a státotvorně.

Má cenu se té volební komedie účastnit?

18. 9. 2017 / Jan Sláma

čas čtení 4 minuty


Poslanci jsou vyplašeni. Jak se blíží datum voleb roste nervozita stranických klubů a většiny poslanců. Poslanectví se u nás stalo živností. Občas, tak jako opravdové živnosti, se předávají i generačně. Tatínek zasvětí synka a ten vida, že je to živnost pohodlná a bez rizik, si ji snaží udržet. Slyšel jsem, že i za cenu jisté investice k získání preferenčních hlasů. Tak se po celá léta setkáváme se stále stejnými tvářemi a bohužel též se stále stejným nedostatkem myšlenek a nápadů.

Bodláky Václava Duška

Voliči v říji

18. 9. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Volební hon započne, hola hej, podřipští nevolníci. Pozor na baby, se kterými čerti šijí a poletují od Petrových kamenů do vzdálených krajů od Jeseníků. Kudlanky hladové partajní, ustarané baculky k zulíbání, hysterky k přeléčení, partajní křiklounky i zevlounky, dělnice pochybné pravdy i lásky.  K tomu bezduší strejci s vyhrnutými rukávy, pochybnými pohnutými osudy, zbytečnými svalnatými evangelii, nevolníci čiré upřímnosti. Mudrci, opilci, tetřívci, pávi, nafoukání kmáni. Volíš nevolíš, hošku, lepá děvo, cizina nám prý pronikla dávno již na hlídaná pískoviště, dodala briskně vypiplané bábovičky pro politická písklata, doporučila k namočení a příslušnému přeprání neposlušné poslance Andyho a Jaruše; komediální zpravodajství vykrmilo lačné občanstvo k nebývalé odvaze a pravdomluvnosti – volit nepůjdeme, basta fidli. Nebudeme hrát veselohru s tragickými důsledky před politickým banditismem znuděným divákem. 

Etnická čistka v Barmě aneb Lekce z Kosova

18. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Washington Post: Vyhánění rohingyjských muslimů z Barmy je nejmasivnějším a nejbrutálnějším etnickým očišťováním, jakého je svět svědkem za mnoho let. Do sousedního Bangladéše uprchlo před vražděním a vypalováním vesnic více než 400 000 lidí, kteří tam nyní setrvávají za naprosto neuspokojivých podmínek. Nemají kde spát a nemají co jíst.


Násilnosti, jež páchá barmská vláda na muslimské menšině Rohingyů zůstávají navzdory pobouření mezinárodního společenství bez hlubší odezvy. Úřad Vysokého komisaře při OSN mezitím charakterizoval brutální postup barmských ozbrojených složek jako „učebnicový příklad etnické čistky“ a k témuž závěru dospěla i Amnesty International. A třebaže mezinárodní společenství naléhavě protestuje a naléhá na barmskou lídryni Su Ťij, aby zvěrstva armádních sil a paramilitárních jednotek odsoudila, relevantní světoví aktéři vražednému režimu nadále pokrytecky posílají zbraně a vojenský materiál a cvičí jeho vojska. Mnohé nám napoví diametrálně odlišný přístup mezinárodní komunity ke krizi v Kosovu.

29737

Marta Semelová v Knihovně Václava Havla dokáže připomenout, že mnoho lidí pořád nic nepochopilo

"Ochránci" demokracie by se měli učit od středoškoláků

18. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Skutečná demokracie počítá s tím, že se v ní vyskytují nedemokraticky uvažující lidé. Respektive lidé, kteří demokracii chápou v nějaké zvrácené formě. Silná a sebevědomá demokracie se toho nebojí, dokáže si připustit, že dokonalost je utopie a že s takovými lidmi je nutné vést debatu. Systém, který si na demokracii jen hraje, vytlačuje takové lidi mimo hranice přijatelného a tváří se, že nejsou součástí diskursu. Problém ale je, když se najednou takových lidí vyskytne tolik, že jsou schopni převzít politickou vládu. Z periferie se najednou stane centrum a ti, kdo si mysleli, že určují normy, nacházejí sebe sama na periferii. Když Michael Žantovský vydal prohlášení o tom, že se Knihovna Václava Havla, jejímž je ředitelem, distancuje od debaty o vzdělávání se zástupci politických stran kvůli přítomnosti Marty Semelové, padl na mě smutek. Lidé, kteří chtějí bojovat za demokracii, pravděpodobně úplně nechápou, co to ta demokracie je. A mermomocí tlačí samotnou demokracii na periferii...

Každému, kdo se zajímá o skutečné problémy současnosti a kdo se chce podívat, jak probíhala debata na téma politika versus vzdělávání, je k dispozici záznam ČT.

Výzva: Jaké jste měli a máte zkušenosti s Andrejem Babišem osobně vy?

17. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.



Občas se účastníme projekcí a po filmu debatujeme s diváky. Téměř pokaždé se stane, že někdo z publika za námi přijde, nebo vstane přímo v sále a odvypráví svůj přiběh zaměstnanecké či podnikatelské zkušenosti s podnikáním Andreje Babiše, píše dokumentaristka Zuzana Piussi.

Předvčerejší promítání v Roudnici se neslo v podobném duchu, zaznělo hned několik výmluvných příběhů, ve kterých by se dalo ponořit do hloubky.

V tomto městě býval vyhlášený masokombinát, který zaměstnával kolem tisícovky iidí. Dva roky před tím, než jej koupil Andrej Babiš, jej tehdejší majitel (dnes činovník ANO) významně inovoval. Po odkupu byla tato renovovaná technologie demontována a odvezena do Kosteleckých uzenin, počet zaměstnanců se snížil o polovinu a všem poklesly platy, někteří dostali nabídku dojíždět 200 km do Kostelce. Žena pak začala pracovat v jiné, prosperující firmě, která patřila místnimu vlastníkovi a dařilo se jí. I tu časem koupil Andrej Babiš a ve firmě začalo snižování platů a zhoršení pracovních podmínek i výrobních procesů. Sebevědomí zaměstnanci, při vědomí dlouhodobého zisku, který spoluvytvářejí, napsali přímo majiteli. Andrej Babiš skutečně přijel, promluvil s nimi, slíbil jim zlepšení a nastínil dobrý výhled jejich firmy. Po jeho odjezdu následovaly tvrdé postihy proti všem, kteří vystoupili, do půl roku byla firma uzavřena a její výrobní program převzal původní masokombinát, ze kterého se stala lahůdkárna.

Nejsou to příběhy "standardního kapitalismu", jak se někdy snaží líčit jejich zastánci.

Máte vlastní zkušenosti analogické těm, co mají hrdinové filmu Selský rozum? Jste ochotni a máte potřebu se o ně podělit formou psaného textu nebo dokonce výpovědi do videa? Ozvěte se nám přes formulář na webu www.selskyrozum.online.

Děkujeme, autoři filmu.

Zdroj ZDE


Německo nepovede svobodný svět: je uzavřeno do sebe

16. 9. 2017

čas čtení 4 minuty



Němci znovu zvolí Angelu Merkelovou - ne proto, aby pomohla učinit svět lepším, ale protože si myslí, že je dokáže ochránit


Předvolební kampaň v Německu věnovala minimální pozornost Evropě a ještě méně pozornosti světu, píše Natalie Nougayrède. V podstatě vůbec neřešila otázku, jak by se Německo mělo postavit ke skutečnostem mimo své hranice, ke globálním změnám ve světě práce, jak definovat svou roli v měnícím se životním prostředí, jak se strategicky připravovat na budoucnost, jak řešit budoucí dopady externích krizí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
48157