Obama a Bush Suleimaniho nezavraždili, obávali se důsledků. Trump takový filtr nemá

3. 1. 2020

čas čtení 3 minuty

Dlouhodobou konvencí bylo dosud neusilovat o zavraždění šéfa soupeřící výzvědné služby. Sulemaini byl známý a vysoký íránský velitel - stejného ranku jako šéf CIA:

Dnes probíhá po celém Íránu truchlení, protože Qassem Suleimani byl velmi populární osobností.

Byl to svého druhu íránský James Bond. Až na to, že byl reálný, ne fikční. Ale možná byl víc jako Karla, postava ze thrillerů Johna Le Carrého, protože byl velmi tichý, někdo ho charakterizoval jako "teatrálně skromného", neobyčejně mocného, ale zároveň jako někoho, kdo, když přišel do místnosti, nic moc neříkal, ale vy jste věděli, že je to ten člověk, kdo má charisma, kdo všechno řídí. Byl šéfem jednotek al Quads a jako takový řídil íránskou strategii vraždění a bezpečnosti v zahraničí, mimo území Íránu. Právě on řídil Hezbollah v Libanonu, polovojenské jednotky v Iráku, vzbouřence Houthi v Jemenu, a jeho smrtelnými nepřáteli byli Američané a Izraelci. 

Proč ho Američané usmrtili teď? Mohli ho zabít mnohokrát už dříve, protože americké a izraelské výzvědné služby ho sledovaly vždycky. Ale neusmrtily ho: Obama a Bush se obávali, jaké budou následky. Zdá se, ale, že Trump nemá žádná omezení. Nezkoumá, jaké budou následky. Nehraje podle pravidel. A pravidla jsou, že jestliže zavraždíte vedoucího činitele nějaké země, je možné, že odvetou bude útok na vaše vysoké činitele. 

Takže co se pravděpodobně stane teď? 

Íránci mají historii zaměřování se na měkké cíle. Takže židovské cíle, židovská kulturní střediska, ta budou nucena zvýšit svou bezpečnost.  Protože byla terčem útoků už v minulosti. A ony zástupné jednotky v Libanonu, v Jemenu, jinde, ty zřejmě nyní také budou připravovány na útok proti především americkým cílům.

Avšak první věc, která se pravděpodobně stane, bude v Iráku, protože Američané tam stále ještě mají 5000 vojáků. Prováděli výcvik irácké armády a také bojovali proti Islámskému státu. Myslím, že irácká vláda, která je silně pod vlivem Íránu, a která také přišla o dva své vrcholné velitele, bude požadovat, aby americká armáda nyní z Iráku odešla. Víte, ironické je, že jak Íránci, tak Američané spolupracovali s Iráčany na likvidaci Islámského státu. V tom smyslu byli na téže straně. Ovšem Írán je dlouhodobým nepřítelem Ameriky.  A prezident Trump dal jasně najevo, že se chce zaměřit proti islamistickému režimu v Íránu. Považuje nejvyššího vůdce Chameneího za svého největšího nepřítele. A Qaseema Suleimaniho považoval také za významného nepřítele. Dokonce se společně pohádali na Twitteru. 

Ale víte, co napsal Suleimani v jednom ze svých posledních tweetů? Napsal: "Američané s tímhle možná začnou, ale my budeme těmi, kdo to ukončí." 


 

0
Vytisknout
11247

Diskuse

Obsah vydání | 7. 1. 2020