9. 7. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 7. 2004

I v Británii se hroutí argumentace, na jejímž základě rozhodl Tony Blair zaútočit na Irák. Vysoký činitel britské rozvědky MI6 potvrdil v pořadu Panorama televize BBC, který se vysílal v neděli 11. července ve 22.15 britského času, že MI6 podnikla neobvyklý krok a odvolala svou výzvědnou analýzu, která dospěla k závěru, že Saddám dál, až do posledních dnů před útokem na Irák, vyrábí zbraně hromadného ničení. Britská rozvědka přiznala, že je tato analýza nespolehlivá.

Premiér Tony Blair však nadále tvrdil, že Saddám Husajn představuje "aktuální a vážnou" hrozbu Británii, a využil argumentace, že stále údajně vyrábí zbraně hromadného ničení, pro bezodkladný útok na Irák. Blair odmítl počkat, až zbrojní inspektoři OSN dokončí svou práci.

Vážnou otázkou je, proč Tony Blair neseznámil veřejnost se skutečností, že rozvědka přiznala, že jsou důkazy o Saddámových zbraních hromadného ničení nespolehlivé.

Zvyšuje to spekulace o tom, že Blair bude muset odvolat části kontroverzní oficiální britské vládní zprávy o iráckých zbraních hromadného ničení, až v nadcházejícím týdnu v Británii zveřejní lord Butler svou zprávu o práci britských výzvědných služeb k válce v Iráku.

Sloupek

Představte si, že jste režisér nového českého filmu, který má premiéru na filmovém festivalu v zahraničí, řekněme v Cannes. Před jeho promítáním přistoupí na pódium k mikrofonu před přeplněným publikem (vy stojíte hned vedle a tlumočnice vám překládá, co se říká) francouzský konferenciér a začne uvádět váš nový český film do mikrofonu asi takto: "Víte, ona čeština je takový zvláštní jazyk. V podstatě se skládá jenom ze souhlásek a když někdo česky mluví, zní to, jako když někdo kašlá a koktá zároveň. (Tak skutečně zní čeština Angličanům či Francouzům). Tenhle film je dlouhý, protože to holt chvíli trvá, než se Češi tím svým jazykem přes všechny ty souhlásky překopou a vyjádří, co vlastně chtějí říct. Tak, prosím, mějte strpení."

Nepřipadá vám taková reakce konferenciéra nedůstojná mezinárodního festivalu?

Skoro přesně to, co jsem popsal, udělal přítomnému maďarskému režisérovi Attilovi Janischovi před premiérou jeho výborného filmu Másnap (Nazítří) (2004) ve středu v podvečer na filmovém festivalu v Karlových Varech konferenciér Marek Eben. Uvedl jeho dílo těmito slovy (cituju po paměti): "Ten film je dlouhý, má dvě hodiny -- víte, ona je maďarština podivný jazyk. Ono jim trvá dvakrát tak dlouho, než něco řeknou. Byl jsem jednou v Maďarsku na katolické mši a když se začali místní věřící modlit Otčenáš, začal jsem já česky. A byl jsem s tím hotov dávno, než se oni dostali k polovičce."

Tedy, přišlo mi, že je zrovna od Čecha docela drzost stěžovat si na nějaký jazyk, že je "podivný". Maďarského režiséra s premiérou svého filmu mi přišlo dost líto. Běžně se, myslím, nestává, když prezentujete v zahraničí nějaké své dílo, že si místní lidi dělají vtipy z vašeho jazyka. Attila Janisch se naklonil k mikrofonu a snažil se věc zvládnout: "Ono v tom mém filmu zase tolik dialogů není, takže se snad nebojte."

Ebenovo českotelevizní vtipkování za každou cenu zapůsobilo dosti nediplomaticky. Některé věci se prostě nedělají. Proč pro tyhle věci nemají někteří Češi cit? Myslíte, že by se něco takového skutečně stalo v Cannes?

Ministr obrany Kostelka
9. 7. 2004
Tuto informaci jsme poprvé publikovali těsně před víkendem, v pátek 9. 7. v 16.30. Vzhledem k její závažnosti ji zveřejňujeme znovu.

pátek, 16:30

Dotaz Britských listů, zda jsou pravdivé informace amerických novinářů z Knight Ridder Newspapers o utajených "předběžných jednáních" s USA, (s českým komentářem Stanislava Klimenta je publikovaly v pátek ráno Britské listy) nedovedl zodpovědět ani místopředseda parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost, člen podvýboru pro zpravodajské služby, člen podvýboru pro profesionalizaci armády, člen stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO, poslanec vládní ČSSD, Miloš Titz. "To se dozvídám poprvé od vás," zareagoval udiveně.

9. 7. 2004

Americká mediální síť Knight Ridder Newspapers oznámila 27. června t.r., že Bushova vláda tajně vyjednává se zástupci vlády České republiky a Maďarska o možnosti vybudování v jedné z těchto zemí velké raketové základny, jež by byla součástí velkého antiraketového systému USA. Americké jednání s Polskem o takové základny bylo již veřejně oznámeno minulý měsíc státním podtajemníkem pro mezinárodní bezpečnost Johnem Boltonem.

Zprávu o těchto až dosud tajných rozhovorech mezi představiteli Bushovy administrativy a zástupci české vlády potvrdil na dotazy amerických novinářů zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Vratislav Janda.

10. 7. 2004

Porota na filmovém festivalu v Karlových Varech udělila hlavní cenu italskému filmu Certi Bambini (Takové děti), režisérů bratrů (identických dvojčat) Andrei Frazziho a Antonia Frazziho. Ze soutěžních filmů jsem viděl v Karlových Varech tři (čtvrtý, český film Mistři už dávno předtím, recenze v BL je ZDE - jak to, že jsou do festivalové soutěže zařazovány i filmy, které už běžely v distribuci?) a film Certi Bambini byl z těch tří snímků nejméně imaginativní, byl nejmechaničtější, nejbanálnější a nejzápadnější - v tom smyslu, že měl nejblíže průměrným západním thrillerům, jakých vidíme v televizi každý týden tucet.

11. 7. 2004

Četl jsem Vaši krátkou recenzi tří filmů nominovaných na hlavní cenu MFF KV, píše Bohumil Kartous. Na lidovkách.cz je shodou okolností přehled vítězů za posledních dvanáct let. Kromě roku 1996, kdy byl oceněn film rusko-kazachstánské produkce, se všichni ostatní vítězové rekrutují ze západních kulturních okruhů, nejvíce ze západní Evropy (dala by se tam zařadit i Brazílie se svými silnými vazbami na Evropu a USA).

9. 7. 2004

Šéfové KDU-ČSL a ČSSD Miroslav Kalousek a Stanislav Gross pokládají za vhodné, aby všichni koaliční poslanci písemně stvrdili, že podporují koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Kalousek to v pátek řekl novinářům po dvouhodinové schůzce s Grossem. Předseda středočeských sociálních demokratů a Grossův asistent Richard Dolejš ČTK řekl, že považuje za zcela přirozené, že poslanci dají vládě podporu písemně, o formě musí ale nejdřív rozhodnout stranické vedení. Mezi Středočechy má podle něj Grossův kabinet stoprocentní podporu a ani ostatní poslanci ČSSD nejsou proti. Informaci uvedla také ČTK.

Jiní poslanci ČSSD ale podmiňují "slib věrnosti" projednaným definitivním složením kabinetu a projednaným programovým prohlášením vlády. "Bianco šek bez splnění těchto dvou podmínek bych nemohla podepsat...," sdělila Britským listům poslankyně Anna Čurdová, která je také ze středočeského kraje. Vyvrátila tak Dolejšovo tvrzení, že podpora Grossova kabinetu, který ještě neexistuje a o jeho složení se pouze spekuluje v kuloárech, je "stoprocentní". Pražský poslanec Miroslav Svoboda, který ani nevěděl, že něco podobného po poslancích bude žádáno, by taktéž odmítl podobný slib podepsat. "Jestli to má být krok vůči prezidentovi, tak k tomu má ústavní kroky a ne nějaké 'bianco šeky'," prohlásil rezolutně člen rozpočtového výboru za ČSSD.

10. 7. 2004

Globální výzvědné fiasko

Základní tvrzení, ospravedlňující útok proti Iráku - že má údajně Saddám Husajn biologické a chemické zbraně a vyvíjí jaderné zbraně - byla od základu chybná a byly důsledkem "globálního výzvědného selhání". K takovému závěru dochází zpráva amerického Senátu, která byla zveřejněna v pátek.

"Zaútočili jsme na Irák na základě falešných tvrzení," konstatoval senátor Jay Rockefeller za Demokraty, jeden z autorů páteční zprávy. Dodal, že lituje, že v říjnu 2002 hlasoval pro válku proti Iráku.

"Faktem je, že vláda, na všech úrovních ... používala špatné informace, aby podpořila svou argumentaci, proč je nutno jít do války, a my v Kongresu bychom tu válku neschválili ..., kdybychom věděli, co víme teď," uvedl Rockefeller.

10. 7. 2004

Rozpory v britské vládě:

sobota 15.00: V sobotu vyšlo v Británii najevo, že Tony Blair v červnu vážně uvažoval, že odstoupí z premiérské funkce. Čtyři ministři britské vlády byli tak znepokojeni, že to skutečně učiní, že ho osobně zapřísahali, aby to nedělal. Příští týden bude Blair čelit výsledkům vyšetřování lorda Butlera ohledně kvality výzvědných informací o iráckých zbraních hromadného ničení.

Společnost BBC konstatuje, že rozpory v britské vládě jsou v současnosti velmi silné. Prý se měl loni v listopadu dohodnout Tony Blair se svým soupeřem, ministrem financí Gordonem Brownem, že mu "někdy teď" předá premiérskou funkci. Blair to popírá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

9. 7. 2004

Mohammed Atta se nesetkal v Praze s žádným iráckým agentem

pátek 13.30: Zpráva amerického Senátu, která bude zveřejněna v pátek, obviňuje CIA z toho, že americká vláda nepravdivě tvrdila, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení. Zpráva se nezabývá odpovědností Bílého domu za tento debakl.

9. 7. 2004

pátek 13.30: Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že bezpečnostní zeď, kterou buduje Izrael kolem západního břehu Jordánu je protizákonná a musí být odstraněna. Vyplývá to z právě prozrazené tajné zprávy.

Soud posléze zveřejnil své rozhodnutí v pátek odpoledne, avšak už v poledne informovala tisková kancelář Reuters, že soud bude konstatovat, že je zeď "podle mezinárodního práva protizákonná". Podle Reutera se v dokumentu praví, že bariéra porušuje práva Palestinců, žijících na území okupovaném od roku 1967 Izraelem. Soud dodává, že zeď musí být zbourána a poškozeným Palestincům musí být zaplaceno odškodné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

9. 7. 2004

Návštěvníci filmového festivalu v Karlových Varech ve středu 7. července konečně mohli vidět film, o němž se právem tolik hovoří: Fahrenheit 9/11 Michaela Moora. V domácích masmédiích jsme se v souvislosti s ním setkávali spíše s předpojatostí, pracující takovou metodou, že se k jednostranně přebraným zprávám ze zahraničních zdrojů přidá nabubřelé chytráctví a především veliká konformita vůči US-Velikému Bratru.

9. 7. 2004

Kameramanovi Martinu Dubovi se podařilo natočit velmi profesionální dětský film s jemným poetickým, fantaskním, romantickým pohádkovým podtextem. Není divu, že obdržel hlavní cenu na festivalu dětských filmů ve Zlíně.

8. 7. 2004
Rozhovor s Helenou Bendovou, filmoložkou, lektorkou FAMU a šéfredaktorkou filmového časopisu Cinepur

Petr Šafařík: Jak hodnotíte letošní festival v Karlových Varech? Míním to tak, zda a proč se sem člověku zajímajícímu se o film vyplatí jet?

Helena Bendová: Hodnotit festival jako celek je věc ošidná, jelikož přirozeně neznám všechny filmy, které se tu promítají. Zajet do Varů se vyplatí ovšem jaksi na každý pád: jednak kvůli možnosti vidět, co se v současnosti točí v různých zemí světa (což díky tristnímu stavu české filmové distribuce, zásobující nás během roku pouze hollywoodskou produkcí a několika málo tzv. "uměleckými filmy", nemáme jinak příležitost posoudit); jednak díky retrospektivám, jež nabízejí již historií prověřené, nezpochybnitelné kvality.

11. 7. 2004

Virtuální bohoslužba pro dobu bezvládí

Blbých, ducha deptajících a deprimujících zpráv se nám denně dostává ze všech stran nespočet. Pro dobrou zprávu, která by povzbudila, dodala naději a chuť do života aby člověk prstíčkem hrabal. Následující text, jako každé správné křesťanské kázání, si klade za cíl informovat, že tou dobrou zprávou, řecky euaggelion - euaggelion - evangelium, je právě zpráva o tom, že nás víra v Boha osvobozuje od determinace zlem, hloupostí a vším člověka deprimujícím k radostnému a smysluplnému životu.

9. 7. 2004

Teroristický útok 11. září 2001 změnil ve Spojených státech mnoho věcí k nepoznání a to nejen silhuetu Manhattanu. Kdo by si kdy pomyslel, co bude v r. 2004 znamenat výraz "bezpečnost na letištích" nebo "vlastenecký zákon". A jaké nové úřady vyrostou jako houby po dešti - dokonce vzniknou i nová ministerstva. Je tedy v možnostech amerických vlastenců, aby dosáhli ještě jednoho obrovského úspěchu - a tím bude úplné vykořenění zlozvyku používat omamné drogy. Jen to chce, aby narkomani pochopili, že nesmějí finančně podporovat teroristy.

9. 7. 2004
tisková zpráva Greenpeace ČR

Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala společnost Setuza Ústí n. Labem, aby ukončila výrobu rostlinných olejů obsahujících geneticky modifikovanou sóju a vrátila se k plnění svého závazku zpracovávat pouze geneticky neupravené suroviny.

9. 7. 2004
Stálá mise ČR, Ženeva

Po krachu konference Světové obchodní organizace v Cancúnu se naděje na oživení mnohostranných obchodních jednání váže k poslednímu červencovému týdnu, ve kterém by měla Generální rada WTO dát odpověď na otázku, zda je reálné pokračovat v programu negociací stanovéném v roce 2001 na VI. Konferenci v Kataru. I když politická vůle k obnovení a intenzifikaci jednání, která jsou ve značném skluzu, byla vyjádřena na nejvyšších úrovních a při nejrůznějších vrcholových příležitostech, vyjednavači v Ženevě jsou prozatím relativně vzdáleni od konečné shody na tzv. červencovém balíčku, který by měl nahradit promarněnou příležitost z Mexika.

8. 7. 2004

Když německý spolkový kancléř Gerhard Schröder oznámil v březnu 2003 sociální reformy, známé na veřejnosti pod jménem Agenda 2010, měla SPD ještě zhruba 650 000 členů. Za necelý rok poté jich bylo o skoro 23 000 méně. Vyvrcholením všech neúspěchů se bezpochyby staly evropské volby. SPD v nich dostala pouze 20% hlasů, což představuje nejhorší výsledek od konce II. světové války. Tradiční voliči SPD tak rozhodně odmítli dosavadní liberálně reformní kurs rudo-zelené spolkové vlády , jehož cílem je největší změnou od roku 1949 reformovat sociální zabezpečení.

9. 7. 2004

Český sen je chytrý, promyšlený, roztomilý a zaplaťbůh ne aktivistický projekt a jako daňový poplatník jsem rád, že na něj stát dal mimo jiné i moje peníze.
9. 7. 2004

Reakce na článek Jana Čulíka "Film Český sen: zklamání - Vít Klusák a Filip Remunda jsou špatní filmaři"

Musím přiznat, že mě v jistém smyslu také zklamal, protože jsme podobně jako vy přece jen očekával hlubší ponor do tématu. Pak jsem si ale uvědomil, že tohle je ale jen mě očekávání od filmu, který prostě nemohl všecko vyřešit.

Myslím, že zde jste svou kritiku již notně přehnal ve svém odsudku. Myslím, že recenze je to dost nepovedená a zbytečně vyhraněná, míní Jiří Nezhyba.

8. 7. 2004

Tento text byl psán pro CINEPUR č. 42 a proto je limitován délkou. Jestliže Jan Čulík očekával, že bude "Český sen" kritickým zhodnocením role reklamy v české společnosti, považoval jsem tento záměr předem za nemožný. Vzhledem k mým očekáváním Český sen dopadl ještě dobře.

7. 7. 2004

Vít Klusák a Filip Remunda jsou špatní filmaři

RECENZE

V pražských ulicích jsou v těchto dnech stále ještě vystaveny billboardy na film Český sen, na projekt, jímž se dva studenti FAMU rozhodli ukončit své studium. Na billboardu je tento nápis: Postavili falešný hypermarket. Nalákali tisíce lidí. Proč to udělali? Potíž je, že na tuto otázku neodpověděl ani původní projekt, ani nyní onen na jeho základě vzniklý dokumentární film, který se teď promítá v českých kinech. Projekt i film jsou zmatené a nejasné, nepřinášejí nic nového a vyšuměly do ztracena. Český sen je nezajímavá, promarněná příležitost. Je to, myslím, v důsledku myšlenkové chabosti jeho tvůrců. Psal jsem o celé věci loni v květnu pochvalně - projekt totiž na první pohled vypadal zajímavý a zdálo se, že někam může vést. Neznal jsem ho v podrobnostech a očekával jsem kvalitu. Mylně jsem předpokládal, že bude "Český sen" kritickým zhodnocením role reklamy v české společnosti. Nestal se tím. Film nikam nevede. Je myšlenkově nezaostřený a neví, co chce. Autoři, zdá se, byli hlavně fascinováni možností za cizí peníze napodobovat existenci supermarketu. Realizace celého projektu i výsledný film je zklamáním. Nic neobjasnil, nic nového nepřinesl.

O tom, čím se projekt "Český sen" mohl stát, psal loni Ondřej Čapek ZDE

Pánská jízda
8. 7. 2004

Když muži perou, žehlí a filmují

Dalším nepovedeným novým českým celovečerním filmem, který byl v nedávno uveden do kin, je údajně "rodinná komedie" Martina Kotíka Pánská jízda.

Je to Kotíkovo "soukromé" dílo: sehnal si na film jako producent peníze, podílel se podstatnou měrou na scénáři a film i režíroval. Zdá se, že na všechny ty tři role Kotík prostě nestačí. Pánská jízda je špatný film. Domníváte-li se, že jdete na komedii, budete zklamáni. Příliš se bavit nebudete.

9. 7. 2004

Tisková zpráva České televize

Česká televize zařadila do vysílání v souvislosti s úmrtím rakouského prezidenta Thomase Klestila dokument o jeho životě. 45minutový dokumentární portrét s názvem Thomas Klestil 1993-2004 nabídneme divákům v sobotu 10. července od 20 hodin na ČT2. Další původně plánované pořady na tomto programu odvysíláme s časovým posunem.

Zpravodajství České televize přinese ve stejný den podrobné informace z pohřbu rakouského státníka, který zemřel v úterý 6. července.

Martin Krafl

britská vzducholoď R34
8. 7. 2004

85. výročí oboustranného přeletu Atlantiku britskou vzducholodí R34 2.-6. a 10.-13. července 1919

20. století zažilo pokoření několika významných milníků v historii lidstva. Jedním z nich bylo překonání Atlantiku mezi Evropou a Amerikou vzdušnou cestou na začátku minulého století. Do té doby zajišťovala spojení mezi oběma kontinenty výhradně námořní doprava.

Ano, je tu další významné výročí. Jelikož to však zahrnuje vzducholoď, a navíc ještě britskou, projde tato událost pravděpodobně bez jakéhokoliv povšimnutí aeronautickým světem, natož médii.

9. 7. 2004

Vzhledem k reakci na článek "Při soumraku tradic" dodávám vysvětlující komentář. Pavel Urban by rád věděl, co je všední život. Tato otázka by chtěla být otázkou nezodpověditelnou, ale k tomu zde přebývá příliš mnoho důkazů, než aby se takovou tato otázka mohla stát.

9. 7. 2004

Žijeme ve státě, ve kterém i přes tragické historické zkušenosti dvacátého století nejsou komunisté zrovna malou a výjimečnou skupinou obyvatelstva, ba právě naopak, podpora jejich straně, která dokonce jako jediná z bývalých socialistických států dodnes nezměnila ani svůj název, pomalu ale vytrvale roste. Čím je to způsobeno, proč je pro obyčejné lidi komunismus či samotný marxismus tak přitažlivý, lépe řečeno, které jeho myšlenky jsou tak geniální?

9. 7. 2004

Reakce na článek Petra Slámy "Kdo jsou to vlastně komunisté"

Ono je to dle mého názoru prosté. Velká část lidí před "sametovou iluzí" nebyla prostě sociálně ohrožena. A existuje-li něco, jako pud sebezáchovy, nezbývá řadě lidiček v dnešní době altrernativa, než volit komunisty. Nikdo jiný so totiž většiny lidí nezastává. Brát chudým a dávat bohatým nelze dlouhodobě bez trestu, tedy alespoň toho volebního. Nalijte si, pane Slámo, čistého vína, doporučuje M. Polnár.

Velkou otázkou je ovšem, zda má KSČM v dnešní situaci realistický politický program, který může vyřešit problémy, jaké trápí "obyčejné lidičky", dodává Jan Čulík.

Nejnovější verze programu KSČM ZDE

8. 7. 2004

"Je to jako klec v zoo. Jako malé vězení."

Jednou z podmínek vstupu ČR do EU bylo, aby Češi přestali používat klecová lůžka pro osoby duševně choré, avšak, jak vysvětlil jeden pacient v rozhlase BBC, dosud k tomu nedošlo.

Rozhlas BBC se znovu tento týden zabývá skandálem klecových lůžek v českých ústavech. Věnuje se mu v pořadu Crossing Continents, který se poprvé vysílá na BBC Radio 4 ve čtvrtek 8. července v 11 hodin britského letního času (12 hodin středoevropského letního času), repríza je v pondělí 12. července na téže stanici ve 20.30 britského letního času. Živé vysílání BBC Radio 4 naleznete na internetu v angličtině ZDE, pořad Crossing Continents si po odvysílání ve čtvrtek v poledne můžete poslechnout na internetu kdykoliv ZDE.

Třicetiletý Michal Celetka vylíčil, jak strávil týden v klecové posteli na psychiatrické klinice v Brně, v městě, kde žije.

Další články na toto téma v BL ZDE ZDE ZDE

8. 7. 2004

Výpovědi očitých svědků kontra česká justice promořená soudci, státními zástupci a především znalci všeho druhu s normalizačním číslem na hlavě a v papírech. Malí i velcí kolaboranti, obyčejné svině i strachem páchnoucí figurky. Synci různých obchodních atašé, s volným pohybem po světě, vychovávaní guvernantkou najatou za peníze "99 Pragováků z kovaného lidu", jehož jménem prý nomenklatura vládla. Ovšem lidové obyvatelstvo dřepělo doma, degenerovalo a žvýkalo normalizační bůček.

Výše zmínění tvoří pevnou koalici velmi motivovaných jedinců. To, s čím pro ekonomický prospěch spolupracovali, se jmenuje - okupační správa.

8. 7. 2004

"Když už jsme viděli, jak se Sověti chystají do rozhlasu, tak jsme se chytli pod pažemi těsně u sebe. Před vchodem do haly z Vinohradské ulice jsou taková mřížová vrata a my jsme se namačkali k sobě čelem k nim a zády k té hale. Bylo nám jasné, že když do rozhlasu, tak přes naše mrtvoly. Nemám ráda velká slova, ale jestli můžete, věřte mi, že to tak bylo.

A najednou jsme zjistili cosi za našimi zády v té veliké hale," začíná vyprávět Anna Marvanová (*1928 - |1992), bývalá redaktorka Českého rozhlasu.

Výpověď Anny Marvanové, jako mnohých jiných, zachytili doktoranté Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Zaznamenali tenkrát cenná svědectví o konkrétních a mnohdy dosud žijících mistrech anální akrobacie druhu Norkomon; normalizačních komunistů z čeledi bezobratlých.

Z knihy Lidé Charty 77, Zpráva o biografickém výzkumu vybral Radek Mokrý.

7. 7. 2004

ANALÝZA

Hladanie politického obsahu slova "reforma"

polemika nejen s článkem Vladimíra Špidly "Sociální demokracie na prahu nové civilizační etapy"

Hrozí demontáž sociálneho modelu Európskej únie? O EÚ sa tvrdí, že má "sociálny rozmer". Najlepšie je to viditeľné v preambulách jej zakladajúcich a meniacich zmlúv, teda v primárnej legislatíve -- nezriedka sa tam objavujú ciele ako plná zamestnanosť a podobne. To však nie je znakom toho, že EÚ je "ľavicová", "socialistická" či "neslobodná", ale skôr odrazom povojnového (po roku 1945) spoločenského konsenzu všetkých (!) relevantných spoločenských a politických aktérov, či nimi boli kresťanské alebo sociálnodemokratické politické strany masového charakteru.

8. 7. 2004

Žiji v Americe už 10 let a považují zdejší zdravotnictví za nejhorší že všech zemí, které jsem kdy navštívila, míní M. Borlandová v reakci na články Miloše Kalába a Viliama Baláže.

8. 7. 2004

Arabský poslanec Knessetu spolu se svými druhy pokračuje třetí den v hladovce

Podle internetového zdroje www.arabs48.com zpracovala Jana Malá

Azmi Bishara inicioval držení hladovky na protest v pokračování stavby rasistické zdi a s tím následného utrpení palestinského lidu a k upoutání arabského a světového mínění. Hladovka byla zahájena v sobotu 3. července, v protestním stanu postaveném k tomuto účelu, kam neustále proudí zástupy delegací a palestinských osobností, solidárních s tímto krokem, toto místo se stalo všelidovou manifestaci.

8. 7. 2004
Stavební program (požadavky na užitkové plochy a prostory) k veřejné soutěži o návrh na zpracování urbanistického, architektonického, technického a provozního řešení "Novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě"
Zadávací podmínky veřejné obchodní soutěže na zhotovitele projektové dokumentace stavby

Odborná veřejnost dosáhla svého. Přiměla byrokratického molocha hejtmanství Moravskoslezského kraje pod vedením ODS k nebývalému činu. Specifikovat zadání pro veřejnou obchodní soutěž na architektonické řešení.

Článek Martina Strakoše Architektonická soutěž na novostavbu vědecké knihovny v Ostravě. Ano, nebo ne? zahájil válku proti svévoli úřednictva. Ještě před časem považoval hejtman Tošenovský veřejnou zakázku v tomto případě za něco, co by jen zdržovalo... Tvrdil, že "Je zbytečné dělat architektonickou soutěž na ostravskou vědeckou knihovnu". Knihovna -- kromě toho, že se tam půjčují knížky -- je místem setkávání občanů, tvrdil nedávno v Britských listech Radovan Lipus, režisér Národního divadla moravskoslezského a televizního cyklu Šumná města v rozhovoru s Janem Mechem. Knihovna je ohromný sklad, prohlásil v dalším rozhovoru hlavní architekt města Ostravy ing. arch. Jaroslav Sedlecký. Po odporu k takovému chápání funkcí vědecké knihovny se v úvodu k písemné zadávací dokumentaci Moravskoslezského kraje už nyní praví:

"Hlavní poslání Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě spočívá v uspokojování informačních potřeb občanů a institucí, rozvíjení vzdělanostní a kulturní úrovně obyvatel, uchovávání literárního dědictví, v mimoškolním vzdělávání knihovníků a koordinaci knihovnických činností v Moravsko-slezském kraji."

To je minimum. To je začátek. Ale už je to krok správným směrem... Nikdo ze zadavatelů se ale nezamyslel nad funkcí uspokojování informačních potřeb občanů a institucí na počátku digitálního věku. Nikdo si neuvědomil, že většina potřeb znalostní společnosti se nebude odbývat v oněch nutných ale nudných regálech s knihami, ale ve studovnách vybavených digitální technologií - multimediálními počítači. Nikdo se nedíval na potřeby vědecké knihovny ne dnes či zítra, ale za dvacet let. Nikdo neřešil to, že nezbytnou digitalizaci maxima dostupných informací z veřejných prostředků - péče o knihovní fond budoucnosti - a veřejnosti zpřístupněné informace - knihovnictví budoucnosti - vyžaduje také technologii a ta technologie vyžaduje také prostor. Těch pár míst ve studovně je žalostně málo... Co vy na to - informatici, knihovníci, uživatelé?

Plné znění dokumentace ZDE

7. 7. 2004

Ukazuje se, že privatizace sice snižuje rozsah státní moci, ale je zapotřebí, aby stát fungoval efektivně, má-li být možné provést privatizaci čistě.

Ve světle takovýchto zkušenosti přiznal před dvěma lety Milton Friedman, guru volnotržní ekonomiky, že jeho rada bývalým komunistickým zemím před deseti lety: "Privatizujte, privatizujte, privatizujte" byla chybná. Dodal: "Ukazuje se, že zákonnost je zřejmě důležitější než privatizace."

Ronald Reagan a Margaret Thatcherová usilovali o oslabení role státu. Ve své době do byla důležitá agenda, neboť bylo zjevné, že obrovský růst moci státu ve dvacátém století se stal hospodářsky škodlivým a společensky otupujícím. Avšak ukazuje se, že reaganovsko-thatcherovská éra končí a že se kyvadlo nyní vychýlí opačným směrem, argumentuje Francis Fukuyama. Mnoho nedávných problémů vzniklo v důsledku nedostatečné státní kontroly, ať jde o skandály firem Enron, WorldCom anebo o privatizaci železnic v Británii či elektřiny v Kalifornii.

Skutečným ukončením reaganovsko-thatcherovské éry však bylo 11. září 2001.

8. 7. 2004

Americký prezident George W. Bush přijel minulý měsíc do Istanbulu na zasedání NATO během vlny protestů a to jak občanských tak i kriminálních. Několik dní před jeho příletem vybuchla v jednom istanbulském autobusu bomba, která zabila 4 lidi. Jiná vybuchla v Ankaře blízko hotelu, ve kterém měl být prezident ubytován, aby se mohl setkat s tureckými politiky.

V den jeho příjezdu protestovalo asi 40 tisíc demonstrantů skandováním "Američané, opusťte Střední východ".

7. 7. 2004

Jméno Jiřího Langera není v našich krajích dosud tak známé jako jméno jeho slavnějšího bratra Františka, který je ve čtveřici českých dramatiků, kteří se nejvíce proslavili v zahraničí. Také se věhlasem nevyrovná věrozvěstům hnutí chasidim, jako jsou Martin Buber, Isaac Bashevis Singer či Chaim Potok. Narodil se v české židovské obchodnické rodině, šest let po svém známějším bratru Františkovi. Už jeho datum narození cosi říká o fenoménu Jiřího Langera jako nadpozemského jevu: prameny nejsou s to se shodnout na datu jeho narození. Byl jím asi 19. březen 1894, ale například tvůrcův bratr dr. František Langer uvádí 7. duben 1894.

8. 7. 2004
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Předchozí zpravodajství iráckého odboje > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >
29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2004 Irák: Britská rozvědka "odvolala tvrzení", že má Saddám ZHN   
11. 7. 2004 Hledání vkusu aneb o SUPERlativech Jan  Sýkora
10. 7. 2004 Ospravednění pro útok na Irák bylo chybné, konstatuje ostře kritická americká zpráva   
10. 7. 2004 Karlovy Vary: Hlavní cenu získal mechanický italský film Jan  Čulík
9. 7. 2004 Spojené státy tajně jednají o výstavbě raketové základny v České republice Stanislav  Kliment
9. 7. 2004 Kostelka přiznal utajené jednání s Američany Štěpán  Kotrba
8. 7. 2004 Zápach včera, dnes i zítra a nikdy jinak Radek  Mokrý
8. 7. 2004 Pánská jízda: křečovitý pokus o komedii Jan  Čulík
8. 7. 2004 Jaké Turecko vstoupí do Evropské unie? Miloš  Kaláb
8. 7. 2004 Moravskoslezský kraj se umoudřil a specifikoval zadání pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě Štěpán  Kotrba

MFF 2004 - festivalový deník RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2004 "Provinční" udělování cen v Karlových Varech? Bohumil  Kartous
10. 7. 2004 Karlovy Vary: Hlavní cenu získal mechanický italský film Jan  Čulík
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
9. 7. 2004 Správce statku: "Užívat si života, než uplyne, je důležitější než podnikat" Jan  Čulík
8. 7. 2004 Slabinou MFF Karlovy Vary je tradičně nevýrazná soutěž Petr  Šafařík
8. 7. 2004 Karlovy Vary: Trapné vtípky Marka Ebena Jan  Čulík

Americký dokumentarista Michael Moore RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2004 Nový Moore konečně i v ČR! Petr  Šafařík
6. 7. 2004 Michael Moore: Klidně si ukradněte můj film, jsem pro svobodnou výměnu informací   
5. 7. 2004 Michael Moore si založil blog   
29. 6. 2004 Pokusy zakázat vysílání filmu Fahrenheit 9/11 jsou útokem na svobodu slova Jiří  Kratochvíl
28. 6. 2004 Michael Moore poděkoval politickým odpůrcům za obrovský úspěch svého filmu   
25. 6. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11 vyvolává v USA vášně   
25. 6. 2004 Moorův film je bezostyšná propaganda, ale Bushe asi zničí   
24. 6. 2004 Fahrenheit 9/11 "není v žádném případě nudný   
23. 6. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11 bude v Americe mládeži nepřístupný   
23. 6. 2004 Moorův film Fahrenheit 9/11: Samé lži   

Pád vlády Vladimíra Špidly RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2004 Stoprocentní podpora vládě, která ještě neexistuje, a křesťanský "slib věrnosti" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2004 Zmýlil se Zeman, zmýlil jsem se já, zmýlil se Gross Ivan  David
1. 7. 2004 Dvakrát "tři Grácie" v české licenci... Jan Bohuslav Akláb
30. 6. 2004 Konkurz na premiéra Oskar  Krejčí
29. 6. 2004 Pád Špidlovy vlády a krize levice Milan  Valach
29. 6. 2004 "Sociální demokracie se nám rozpadá pod rukama"   
28. 6. 2004 Klaus začne jednat, až Špidla podá demisi   
28. 6. 2004 EP a ČSSD: Konstatování obecně známé skutečnosti jinými slovy Oldřich  Průša
28. 6. 2004 Pád strůjce pádu Ivan  David
27. 6. 2004 Podává s demisí premiéra automaticky demisi i vláda? Jan  Sýkora

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2004 Giscardova ústava nedává naději   
7. 7. 2004 Demontáž sociálneho modelu Európy? Ľubomír  Tokár
2. 7. 2004 Sociální stát a globalizace Miloš  Pick
25. 6. 2004 Vladimír Špidla: "Sociální demokracie na prahu nové civilizační etapy" Vladimír  Špidla
22. 6. 2004 Turecko v Evropě? Immanuel  Wallerstein
21. 6. 2004 Európa má ústavu   
18. 6. 2004 EU: Nebyl vybrán nový šéf Evropské komise   
18. 6. 2004 Vedoucí představitelé EU se dohodli o ústavě evropské organizace   
15. 6. 2004 Euroskeptikové z Britské strany za nezávislost chtějí Evropský parlament zničit   
15. 6. 2004 Na protestní hlasování v eurovolbách chtějí reagovat politici vysvětlováním   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2004 Irák: Britská rozvědka "odvolala tvrzení", že má Saddám ZHN   
10. 7. 2004 Ospravednění pro útok na Irák bylo chybné, konstatuje ostře kritická americká zpráva   
9. 7. 2004 Za chyby ohledně Iráku "nemůže Bílý dům, ale CIA"   
8. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 27. - 30. června 2004   
7. 7. 2004 Diktátoři před soudem   
7. 7. 2004 Irák zavedl přísný bezpečnostní zákon   
2. 7. 2004 Vzdorný Saddám se vysmál iráckému soudu   
2. 7. 2004 Novinářům bylo znemožněno řádně informovat o Saddámově předvedení před soud   
2. 7. 2004 Irácká veřejnost reagovala na Saddámovo předvedení k soudu se smíšenými pocity   
1. 7. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 24. - 26. června 2004   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   
25. 6. 2004 Premiér Špidla ignoroval palestinského ministra zahraničí Radmila  Zemanová - Kopecká
22. 6. 2004 Očima židovského vojáka   
22. 6. 2004 Mučení iráckých vězňů americkými vojáky má inspiraci z Izraele   
7. 6. 2004 Ščaranskij: odpoutání je iluze Pavel  Mareš
7. 6. 2004 Izrael, Palestina, Irák: Zajímavé mrtvoly a banální mrtvoly Efraim  Israel
4. 6. 2004 Škody, způsobené palestinskému obyvatelstvu během prvního čtvrtletí   
2. 6. 2004 Izrael není ve válce s palestinským lidem, ale s teroristy, kteří chtějí zničit židovský stát   
30. 5. 2004 Ozbrojenci "usmrtili 22 osob" v Saúdské Arábii   

Zelení RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2004 Strana zelených jde doprava Milan  Valach
2. 7. 2004 Martin Bursík vstupuje do Strany zelených Pavel  Pečínka
17. 6. 2004 Gratulace Milanu Horáčkovi: Zelený z Česka do europarlamentu přece jen pronikl Pavel  Pečínka
14. 6. 2004 Zelení na další křižovatce Klára  Kněžková
17. 5. 2004 Vyloučení Milana Horáčka bylo zrušeno Petr  Uhl
17. 5. 2004 Jakub Patočka: "Novinář smí být zároveň i politikem" Jan  Čulík
12. 5. 2004 Město lidem, ne autům!   
12. 5. 2004 Město lidem, ale ne těm zeleným... Štěpán  Kotrba
5. 5. 2004 Zlatuška, Janota, Rychlík: Volte zelené!   
28. 4. 2004 Schily šokoval Zelené svým vyjádřením o teroristech   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2004 Jak je to s hodnotami Zdeněk  Bárta
5. 7. 2004 BBC pod palbou kritiky už zlikvidovala některé své servery   
30. 6. 2004 BBC chce zpřístupnit na internetu svůj televizní archiv   
25. 6. 2004 Parlamentu se podařilo odsoudit ČT natrvalo do role druhořadého hráče Jan  Prokeš
24. 6. 2004 Televizní a rozhlasové poplatky: Sociální demokracie zradila svůj program Štěpán  Kotrba
23. 6. 2004 BBC "posílí své základní hodnoty"   
21. 6. 2004 ČT chce být stále "názornější"? Miloš  Dokulil
21. 6. 2004 Umění psát Irena  Zítková
21. 6. 2004 Digitalizace: s ČeRTem nebo bez? Vlastimil  Ježek
21. 6. 2004 Opakování je matka moudrosti Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 7. 2004 Proč nejsem komunistou   
24. 6. 2004 Svět, který se zřekl šamanů a bláznů Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
17. 6. 2004 Zaniklo nakladatelství Catbird Press Jan  Čulík
9. 6. 2004 V pozoru Antonín Jaroslav Liehm
8. 6. 2004 Blízká setkání Emil  Hakl
8. 6. 2004 Emil Hakl: Autentické svědectví o světě Jan  Čulík
4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
2. 6. 2004 Šroubovák Jaroslav  Hutka
31. 5. 2004 Jak ČR ignorovala slavné francouzské inscenace románu Ladislava Fukse Jiří  Tušl

Školství RSS 2.0      Historie >
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít
21. 6. 2004 Jste dyslektik a bydlíte v Kroměříži? Na středoškolské studium zapomeňte Bohumil  Kartous
21. 6. 2004 Ostuda pro město Kroměříž? Ondřej  Hausenblas
21. 6. 2004 Dyslektikové v britských školách: Zákon jim zaručuje rovné postavení   
21. 6. 2004 Pozor na zavádění školného na českých univerzitách! Jan  Sýkora
4. 6. 2004 Slučování škol Jiří  Kratochvíl
24. 5. 2004 "Vyhozená" učitelka se vrací do práce   
24. 5. 2004 Asociace školských odborů pomohla pedagogickým centrům Radek  Sárközi