Postkomunistická Evropa stále nevěří svým soudům

11. 11. 2019

čas čtení 5 minut

Ukázalo se být nemožné naroubovat autonomii justice na právní komunity zkorumpované svou politickou podřízeností za komunismu a raně postkomunistických oligarchů.

Od pádu komunismu východoevropské země dosáhly značného pokroku v dohánění bohatších sousedů. Ale nikoliv v jedné klíčové oblasti: Budování důvěryhodné, nezávislé justice. Jedním z důvodů je, že Evropská unie možná tlačila postkomunistické země špatným směrem, napsal Leonid Bershidsky.

Rozhovor Britských listů 245. Jak si Romové sami financují romské vzdělávací programy

8. 11. 2019

čas čtení < 1 minuta



Romové dostávají na podporu stipendií pro nadané romské studenty finanční pomoc ze zahraničí, z vlastní romské komunity individuálním drobným dárcovstvím i od několika málo českých sponzorů.  O tom hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s psycholožkou Monikou Mihaličkovou z organizace Romea. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. listopadu 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Hned po útoku od ruského ministerstva zahraničí byl zavražděn britský zakladatel charitativních Bílých přileb

11. 11. 2019

čas čtení 2 minuty

Foto: James Le Mesurier

James Le Mesurier, zakladatel humanitární organizace Bílé helmy, v níž řadoví Syřané zachraňují civilisty zraněné po ruském bombardování, byl zavražděn v Istanbulu.


Le Mesurier byl nalezen mrtvý nedaleko svého bytu v istanbulské čtvrti Beyoğlu v pondělí v půl páté ráno. Turecká média informují, že měl rozbitou hlavu a nohy a zřejmě ho někdo shodil z balkonu.

Le Mesurierovi přátelé konstatovali, že Le Mesurier pracoval po mnoho let pod silným tlakem záměrně organizovaných útoků proti jeho osobě a pověsti.

Svatý Martin není ani husa, ani víno, ani sníh, je to světec

11. 11. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dnes je svatého Martina. V posledních letech je tento svátek stále obtížnější přehlédnout kvůli komerčním nabídkám svatomartinských pokrmů, zejména různě připravené husy, husí polívky, husích jater, a svatomartinských vín. Za tím vším v lidech možná ještě zůstává představa šlechtice na bílém koni, který přináší sníh.


Korupce v Británii: Oplátkou za šlechtický titul Farage podpoří při volbách Johnsona

11. 11. 2019

čas čtení 1 minuta

Nigel Farage v pondělí dramaticky změnil svůj postoj k nadcházejícím všeobecným volbám. Oznámil, že jeho Brexit Party nebude kandidovat ve  317 volebních okrscích, v nichž v minulých volbách zvítězili britští konzervativci. Zaměří se pouze proti labouristům.

Udělal tento obrat o 180 stupňů  poté, co mu během posledních 48 hodin Johnson přislíbil povýšení do šlechtického stavu, pokud jeho strana nebude v nadcházejících volbách kandidovat proti konzervativcům:



V Británii je většina obyvatelstva proti brexitu. Proto probrexitoví fundamentalisté ve vládě nedovolí v této věci referendum. Brexit se snaží prosadit proti vůli většiny obyvatelstva volebními čachry a korupcí. (JČ)

Organizace YouGov, zkoumající veřejné mínění, však poukazuje na to, že toto Farageovo rozhodnutí britské všeobecné volby "výrazněji neovlivní", protože jeho Brexit Party nejvíce poškodí Konzervativní stranu v těch volebních okrscích, kde těsně vítězí labourističtí kandidáti.



Přebírá televize BBC totalitní praktiky z východní Evropy před rokem 1989?

11. 11. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

 

Během nedělní ceremonie v Londýně, která měla připomenout mrtvé z obou světových válek při příležitosti příměří z 11.11.1918, pravděpodobně opilý a v každém případě neupravený a rozcuchaný Boris Johnson umístil k památníku pamětní věnec nápisem vzhůru nohama.

Televize BBC nevysílala v pondělí ráno záběr této scény, ale záběr z doby před třemi lety, kdy Johnson k témuž památníku dal věnec pořádně a byl slušně upravený.

Jsou to nové totalitní praktiky? BBC se vymlouvá, že "šlo o chybu produkce".

Angličané přesto budou zřejmě Johnsona v prosinci ve volbách volit - volit Corbyna je totiž zjevně ještě děsivější volba. Je to tragédie, protože Británie dobrou labouristickou vládu opravdu potřebuje, miliony lidí žijí v bídě. Ovšem bez stalinistů ve vedení Labouristické strany.



Vzhledem k tomu, že jsem pracovala v BBC celou řadu let, mohu vás ujistit, že je opravdu obtížné udělat tuto "chybu". Archivní videomateriály jsou na úplně jiném místě než záběry z nedělní akce. Ta výmluva je nepřesvědčivá.


Bolestný zánik evropských iluzí?

11. 11. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Od Marxe přes Adorna s Horkheimerem až po Varoufakise můžeme sledovat dominantní model "levicovosti", který nestojí sám o sobě, ale navždy zůstává fatálně závislý na protějšku, vůči němuž se původně vymezil. Tento model zahrnuje otce celý život usilovně pracujícího na vydělávání peněz, proti němuž se staví dobře zabezpečený syn rozhodnutý stát se na rozdíl od rodiče "geniálním intelektuálem".

O čem by měl dumat Milion chvilek

11. 11. 2019 / Boris Cvek

čas čtení < 1 minuta

Tady je to i s mandáty: Ano 87, piráti 43, ODS 30, KSČM 16, TOP09 10, KDU-ČSL 7, STAN 7... ČSSD nula, SPD nula, Trikolora nula. Agentura Kantar, která dělá každý měsíc průzkum pro OVM, je podle mne nejlepší v Česku. Co tedy z těch výsledků plyne? Ano s KSČM má většinu 103. Jiná možnost prakticky nepřipadá v úvahu, pokud by se tedy piráti nebo ODS nespřáhli s Ano. U TOP09 nebo STAN to lze asi vyloučit. ODS s piráty, STAN a KDU mají jen 97. Mohly by mít možná nad sto, kdyby se výsledek TOP09, KDU a STAN sečetl... nad tím by měl dumat Milion chvilek před sobotní demonstrací :-). A taky by měl dumat nad tím, co se stane, když KDU, STAN a TOP09 spadnou pod 5%.

Lula byl propuštěn z vězení: stane se v Brazílii zásadním Bolsonarovým odpůrcem

11. 11. 2019 / Fabiano Golgo

čas čtení 16 minut

Po 580 dnech v improvizované cele (v místnosti na ústředí federální policie v městě Curitiba) byl Lula propuštěn po rozhodnutí brazilského Nejvyššího soudu, že lidé mohou být uvězněni teprve až po odmítnutí jejich posledního odvolání. Hned ve svém prvním projevu dal Lula najevo, že bude hlavním opozičním hlasem vůči ultrapravicové vládě Jaira Bolsonara.

Brazílie má opravdu jedinečný soudní systém, kde poté, co první soudce shledá obžalovaného vinným, daný člověk nemůže být uvězněn a má ještě dalších sedm soudů, k nimž se může odvolat. V podstatě to znamená, že ti, kdo mají peníze na obhájce, nikdy nekončí ve vězení, zatímco chudí černoši z favel jsou uvězněni hned po prvním soudním rozhodnutí a nikdy se nedostanou k druhému soudu na odvolání, nemluvě o osmém.

Největší zrada obyčejných lidí

11. 11. 2019 / Richard F. Vlasák

čas čtení 7 minut

Privatizace. Lépe řečeno, nejen ona, ale i celý způsob ekonomického přechodu z plánovaného hospodářství do tržního. A ještě jinak, zlodějna za bílého dne provedená s estrádním šarmem (kdo by zapomněl na známé tváře v reklamách na fondy, banky, kampeličky...) a jejímž výsledkem je současný marasmus. Obyčejní lidé se právem cítí okradení a právem nedůvěřují elitám, které se na rozkrádání svým politickým rozhodováním podílely a podílejí. Bohužel nevidí, že podporují ty, kteří majetek nabývaný jejich těžkou prací, rozkradli – současné oligarchy. Sedají jim na lep, dělí se na „kavárnu“ a „hospodu“ místo toho, aby se sjednotili a oligarchy posadily do vězení a majetek si vzali zpět. Tuto šanci měl naposledy Miloš Zeman, nevyužil ji, a zradil tak obyčejné lidi. Nyní ji máme znova a tentokrát ji nesmíme propásnout.

Španělské volby přinesly další politický pat. Čtvrtý v pořadí

11. 11. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Španělští socialisté (PSOE) aspirující na další pokus o sestavení vlády si připsali v nedělních volbách opakované Pyrrhovo vítězství. Oproti dubnovému hlasování získali o tři poslance v Kongresu méně (120:123). Jejich původní potenciální koaliční partner, levicová strana Unidas Podemos (UP), se ovšem propadl ještě propastněji (35:42) - a tak je velice nepravděpodobné, že by socialisté dali nějakým způsobem dohromady parlamentní většinu potřebnou k vyslovení důvěry jejich vládě.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Místopředseda labouristů odstoupil z politických funkcí

11. 11. 2019

čas čtení 2 minuty

Tom Watson oznámil, že odchází z postu místopředsedy labouristů i z místa poslance. Jde o neočekávaný krok, který vypadá jako dovršení vzestupu levého křídla strany v čele s Jeremym Corbynem, informují Andrew Woodcock, Lizzy Buchan a Jon Shaman.

"Špatné zacházení mi způsobilo fyzickou chorobu": Luciana Bergerová odhaluje cenu, kterou zaplatila za boj s antisemitismem v Labour Party

11. 11. 2019

čas čtení 5 minut

Luciana Bergerová se usmívá do podzimního slunce. Zdá se, že bývalá labouristická poslankyně se nedokáže přestat smát. Po několika děsivých letech špatného zacházení, kvůli němuž šest lidí skončilo usvědčeno z kriminálních činů proti ní, vstoupila k liberálním demokratům a zdá se, že našla novou životní příležitost, píše Benjamin Kentish.

Co se po roce 1989 stalo s východoevropskou levicí?

11. 11. 2019

čas čtení 7 minut

26. října, během oficiální ceremonie ve Washingtonu, D.C., chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová obdržela cenu Fulbright Lifetime Achievement Award. Obklopena vysokými hodnostáři vzpomínala, jak coby malá holčička narozená na "špatné straně železné opony" snila o návštěvě míst, kde "lidé mohli svobodně mluvit", napsala Svetlana Slapšaková.

Východní Německo po třiceti letech: Ultrapravice a vzdorný resentiment

10. 11. 2019

čas čtení 3 minuty


Když východoněmecká vláda v srpnu 1961 postavila berlínskou zeď, západní spojenci - USA, Británie a Francie - byli tehdy ostře kritizováni, že neudělali nic proti tomu, nic, aby byla zbořena. Ve skutečnosti v důsledku výstavby berlínské zdi spadl západním spojencům kámen ze srdce. Otevřená krutost berlínské zdi, rozdělující rodiny a věznící celé jedno obyvatelstvo, byla vynikající propagandou. Avšak co je důležitější, Západ měl velký strach, že útěk statisíců východních Němců otevřenou hranicí v Berlíně na Západ povede ke kolapsu východoněmeckého státu. Pak by se NSR pokusilo ve východním Německu zasáhnout, to by vyvolalo zásah sovětských vojsk, pak NATO a skončilo by to Armageddonem. Když se východoněmečtí komunisté odporným způsobem chlubili, že jejich "antifašistická obranná zeď" chrání mír v Evropě, západní diplomaté - v hloubi duše - s tím v podstatě souhlasili, píše slavný anglosaský odborník na středovýchodní Evropu Neal Ascherson v týdeníku Observer a pokračuje:

Vzestup nekonvenčního charakteru válčení

11. 11. 2019

čas čtení 5 minut

Charakter války se změnil. Technologický pokrok a operační přístupy změnily tvář války. Západní ozbrojené síly soustředěné na konvenční válčení vytvořily dostatečný deterent postavený na jejich ohromujících výhodách v palebné síle, technologiích, taktice a účinném výcviku. Nicméně nekonvenční válčení se stalo vybranou metodou, jak se vyrovnat s vojenskými výhodami Spojených států a jejich spojenců, napsal Mike Fowler.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Europoslanec Zdechovský opětovně navštívil v tureckém vězení Čecha Miroslava Farkase

11. 11. 2019

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

Istanbul – Europoslanec Tomáš Zdechovský už podruhé navštívil ve vězení Čecha Miroslava Farkase, který byl přesunut z vězeňského zařízení ve východotureckém Vanu do mírnějšího vězení Silivri u Istanbulu. Učinil tak za účasti ředitele věznice i příslušného státního zástupce, se kterými řešil podmínky vězení pro odsouzeného Čecha. S Miroslavem Farkasem pak společně prodiskutovali veškeré dotazy a žádosti, které v průběhu dvouhodinové schůzky k představitelům justice Čech měl.

O takzvaném putinismu (bonapartismu)

11. 11. 2019

čas čtení 1 minuta

Mnozí z příznivců Vladimira Putina tvrdí, že jeho forma vlády si zaslouží zavedení nového termínu, "putinismu". A mnozí z jeho oponentů to přijali. Obě strany se mýlí, píše Jurij Rarog.

Zuřivost v Británii: Policie odložila kriminální vyšetřování Borise Johnsona "až na dobu po volbách"

10. 11. 2019

čas čtení 1 minuta

Foto: Boris Johnson a jeho milenka Jennifer Arcuri


Skandál ohledně poměru Borise Johnsona s Američankou Jennifer Arcuri, jíž Johnson opatřil nejrůznější granty z vládních zdrojů a bral ji s sebou jako primátor Londýna na zahraniční oficiální cesty, se v sobotu znovu obnovil, když týdeník Observer zjistil, že britský policejní inspekční úřad odložil své rozhodnutí, zda by měl být Boris Johnson vyšetřován pro možné trestné činy až na dobu po prosincových všeobecných volbách.

Sýrie: Ruská letadla spáchala nový masakr na venkově u Aleppa

9. 11. 2019

čas čtení < 1 minuta

Ruská letadla spáchala nový masakr na venkově západně od města Aleppa. Pět civilistů bylo usmrceno a mnoho dalších bylo zraněno poté, co se letecké údery zaměřily na civilní budovy ve vesnici Al Sahharah.


Zabili dvouletou holčičku

9. 11. 2019

čas čtení < 1 minuta

Dvouletá Rahaf se narodila do války a po celý svůj život žila ve stanech, aby unikla brutalita Bašára Asada a Ruska. Přesto jí dostali. Po půlnoci v městě Al Nerab byla zvolena pro bombardování řada stanů. Rahaf byla okamžitě usmrcena. Tři členové její rodiny byli zraněni.


John Cleese: Je ostudné, že Boris Johnson potlačil parlamentní analýzu o ruských zásazích do britské politiky

9. 11. 2019

čas čtení < 1 minuta

John Cleese: To, že Boris Johnson odmítl zveřejnit parlamentní analýzu o ruské infiltraci britské politiky, je víc než ostudné. Jestliže ji potlačuje, je zjevné, že je to proto, že to vytvoří špatný dojem o jeho politické straně a ovlivní to, jak budou lidé hlasovat. Jestliže to analýzu brzo nezveřejní, prosím, nehlasujte pro něho.


Svědek z Bílého domu: Trump je jako dvanáctileté dítě, které převzalo řízení leteckého provozu

8. 11. 2019

čas čtení 2 minuty


Anonymní pracovník Bílého domu připravované knihy o Trumpově prezidentství svědčil, že americký prezident se pohybuje od jedné krize ke druhé "jako dvanáctileté dítě v kontrolní věži leteckých dispečerů". Ukázky z knihy vydal list Washington Post.

Autor se zmiňuje o tom, že kolegové v Bílém domě uvažovali o hromadné rezignaci, aby tím zalarmovali veřejnost ohledně Trumpova chování, avšak nakonec se rozhodli to neudělat.

Mezitím v Absurdistánu 110:

Strana PiS ovládá svými lidmi parlament i Ústavní soud, předvolební přísliby se po volbách ruší, a skandál: chlapec si dal hostii do kapsy!

8. 11. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Minulý týden byl v polské politice mimořádně tichý. Možná proto, že všechny strany plánují jak zahájit nové funkční období parlamentu. Jediné rozhodnutí, které bylo nutno učinit, bylo, aby prezident oficiálně jmenoval předsedy-seniory obou komor parlamentu. V Polsku je předseda-senior parlamentu hlavně čestnou funkcí: v podstatě je jeho jedinou funkci vést první chvíle nově zvoleného parlamentu do té doby, než budou zvolení "opravdoví" předsedové.

Věk extrémů 2.0

8. 11. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Britský historik Eric Hobsbawm v roce 1994 označil období tzv. krátkého dvacátého století (1914-1991) za "věk extrémů". Po ještě kratším následném mezidobí, které bychom mohli označit jako "věk globalizace" (1992-2016), sledujeme v současnosti obnovu společenské dynamiky, již Hobsbawm připsal katastrofickému období závěru posledního milénia - jen v poněkud pozměněných podmínkách.

Česká letargie a strach z vlastního státu

8. 11. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Na rozdíl od pana Beneše si nemyslím, že by za převažující letargii a zbabělost v naše státě mohl blahobyt. Mnohem blahobytnější státy jsou mnohem méně letargické. Vezměme si třeba německou Energiewende. Jak je možné, že se Němci do toho pustili?

Nebo uprchlíci: jak je možné, že německá kancléřka našla odvahu pomoci Maďarsku tím, že nechala do Německa přijít milion uprchlíků – a ještě řekla občanům: zvládneme to! Jak je to možné?

Novinář, který zveřejnil Snowdenovy dokumenty, se stal v brazilském rozhlase terčem fyzického útoku od pravičáka

8. 11. 2019 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty



Glen Greenwald, nositel americké novinářské Pullitzerovy ceny, který proslul sérií reportáží zveřejněných deníkem Guardian, obsahující informace o amerických a britských globálních špehovacích programech z utajovaných dokumentů prozrazených Edwardem Snowdenem, se stal během rozhlasového rozhovoru terčem fyzického útoku od pravicového brazilského novináře a politického komentátora Augusta Nunese. Greenwald žije v Brazílii od začátku nultých let jednadvacátého století, v městě Rio de Janeiro se totiž seznámil se svým manželem.

Tichý návrat jaderné hrozby

8. 11. 2019

čas čtení 4 minuty

"Kolosalnaja opasnosť." V nedávném rozhovoru pro BBC bývalý sovětský lídr Michal Gorbačov použil tato dvě slova - "kolosální nebezpečí" - aby vyjádřil znepokojení nad rizikem, jemuž svět čelí, zatímco roste napětí mezi Ruskem a Západem. Co vyvolalo takový důrazný jazyk? Další dvě slova: Jaderné zbraně, napsala Anna Akageová.

Izraelský Nejvyšší soud schválil deportaci ředitele tamější pobočky Human Rights Watch

8. 11. 2019

čas čtení 2 minuty

Andrew Stroehlein: Země, které blokují přístup pracovníkům lidskoprávní organizace Human Rights Watch:

Kuba, Egypt, Severní Korea, Súdán, Venezuela. Nyní i Izrael?


Izraelský Nejvyšší soud 5. listopadu podpořil rozhodnutí izraelské vlády deportovat Omara Shakira, izraelského a palestinského ředitele lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Pokud izraelská vláda toto své rozhodnutí potvrdí, Shakir bude muset odcestovat z Izraele do 25. listopadu 2019.

Macron: Evropa končí

8. 11. 2019

čas čtení 3 minuty


Macron: "Evropa je na pokraji propasti. Pokud se neprobudíme ... hrozí vážné riziko, že v dlouhodobé perspektivě geopoliticky zmizíme, anebo už nebudeme schopni rozhodovat o vlastním osudu. Jsem o tom hluboce přesvědčen."

Francouzský prezident varuje, že Evropě hrozí nebezpečí, že zmizí z geopolitické mapy světa

Emmanuel Macron se v rozhovoru pro týdeník Economist vyjádřil, že NATO je uprostřed "smrtelných křečí" a že evropské země už nemohou spoléhat na Spojené státy, že budou své spojence bránit. Vyvolalo to kritiku jak z USA, tak z Německa.

Hospodaření OSBL za říjen 2019

2. 11. 2019

čas čtení 2 minuty

V řijnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 520,96 Kč, výdaje byly 91 931.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
23129