Iráčané se radují, že si konečně směli oholit "islámský" vous

8. 11. 2016

"Já ty vousy nenávidím. Bože, jak já ty vousy nenávidím."

Většina civilistů, osvobozených v iráckém Mosulu si okamžitě nechává oholit vousy, které je nutil nosit Islámský stát. Pomáhá jim v tom armáda dobrovolnických holičů.

Islámský stát zavedl nejrůznější absurdní zákazy a příkazy. Bylo zakázáno kouřit, dívat se na fotbal a nosit oděvy s firemními logy. Muži se povinně nesměli holit.

"Musel jsem jejich příkazy dodržovat," řiká Mahmud Sabah, dvacetiletý mladík z Mosulu. "Měl jsem vousy a všechno, ale nikdy jsem si neudělal selfie. Chci ty vzpomínky vymazat."

Jak pokračují irácké bezpečnostní jednotky v osvobozování Mosulu, civilisté se uchylují do táborů pro interní uprchlíky v Iráku. Jako první požadují oholení svých vousů.

Maysar Jasim, který do tábora dorazil před dvěma dny, vzrušeně předbíhá ve frontě na holiče. "Chci vypadat jako David Beckham!" Má na sobě fotbalové tričko se jménem Christiana Ronalda, portugalské logo muselo být za vlády Islámského státu z trička strženo. "Nenávidím tyhle vousy. Pane Bože, jak já je nenávidím."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 82:

Štvalo nás, že nikdo nepomáhá

4. 11. 2016

Navzdory převládajícímu mediálnímu diskursu v ČR, který se nenávistně vymezuje vůči uprchlíkům, existují v zemi desetitisíce lidí, kteří uprchlíkům aktivně pomáhají, finančně i osobně. O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Marií Heřmanovou z organizace Pomáháme lidem na útěku. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Prosíme, pomozte. Proč nepomáhá česká vláda?

7. 11. 2016Aktuální info z uprchlického tábora Malakasa v Řecku - je tam 700 lidí- 300 dětí i miminka a 400 dospělých. Dostávají jen jedno jídlo denně, a to většinou polévku. Rodiče přenechávají svoje porce svým dětem, a tak slábnou. Tábor je do půli lýtek dospělého člověka pod vodou. Jsme ve spojení s německým dobrovolníkem. Mnoho lidí je tam jen v letním oblečení. Tábor řídí řecká armáda, ale vyřizujeme povolení, píše Eva Zahradníčková ZDE

Nutně potřebují:

- zimní oblečení (děti tam nemají povětšinou ani boty)

-holínky nebo pevnou a teplou obuv

-ponožky

-spacáky či deky

-konzervy, trvanlivé potraviny (velmi nutné)

- plenky

-krémy pro děti na opruzeniny

-čaj a kávu +cukr

Prosím, pomozte!

Dobrá zpráva je, že přestalo pršet. Ale nic jiného se nezměnilo. Jsme v kontaktu s uprchlíkem, který v táboře žije a velmi prosí o pomoc. Všichni tam mají hlad, trpí zimou a nemají žádné vyhlídky, že by se něco mělo změnit.

Evropský parlament bude jednat o plánu poskytnout Britům občanství EU

8. 11. 2016

Evropský parlament bude jednat o plánu, v jehož rámci by jednotliví britští občané měli právo si zachovat své občanství Evropské unie a s tím spojené výhody. Návrh, který byl předložen jednomu parlamentnímu výboru jako dodatek, navrhuje, aby dostali občané bývalých členských zemí EU individuální právo udržet si "asociační občanství" Evropské unie. Takoví "asociační občané" by měli právo volného pohybu po Evropské unii a také by měli právo hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Potenciálně by to umožnilo Britům, kteří žijí a pracují mezi Británií a některými jinými zeměmi Evropské unie, aby brexit nenarušil jejich život. Mladým Britům by to dalo možnost utéci ze stále izolacionističtější Anglie.

Návrh předložil Chalres Goerens, liberální europoslanec z Lucemburska. Bude o něm jednat parlamentní výbor pro ústavní záležitosti.

Stoupenci brexitu v Anglii návrh odsoudili jako "šokující" a "diskriminační". "Sedmnáct milionů Britů hlasovalo pro brexit, a proto Británie jednotně odejde z EU," vyjádřila se jedna probrexitová aktivistka.

Skotská vláda se u Nejvyššího soudu v případě brexitu postaví proti vládě londýnské

8. 11. 2016

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová potvrdila, že skotská vláda se bude účastnit odvolacího jednání u britského Nejvyššího soudu ohledně článku 50 Lisabonské smlouvy a postaví se přitom proti londýnské vládě.

Sturgeonová potvrdila, že nejvyšší skotský právní činitel, Lord Advocate, podá oficiální žádost skotské vlády o zásah do odvolání londýnské vlády proti rozhodnutí Vysokého soudu z minulého týdne, že londýnská vláda musí požadovat souhlas Dolní sněmovny s rozhodnutím aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU.

Sturgeonová dodala, že i skotský parlament musí být oficiálně konzultován ohledně tohoto rozhodnutí. Dodala:

Viktor Orbán neprosadil v parlamentě protiimigrační zákon

8. 11. 2016

Změna zákona, navržená maďarským premiérem Viktorem Orbánem, která měla zakázat přijímání imigrantů v Madarsku, v maďarském parlamentě nedosáhla potřebné dvoutřetinové většiny, takže nebyl přijat. Byl podpořen 131 hlasy v 199 členném parlamentě, k jeho schválení však bylo zapotřebí 133 hlasů.

Kdo nese vinu za tyto strašlivé americké volby?

8. 11. 2016

Z jednoho průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 22 procent samotných Trumpových stoupenců je přesvědčeno, že Trump zahájí jadernou válku. Přesto byli ochotni pro něho hlasovat. Nikdo z nich nebude moci říci: "Nevěděli jsme to."

Nynější prezidentská kampaň v USA byla hororem. Vyvalil se na veřejnost guláš rasismu, mizogynie a každodenního násilí. Osm z deseti amerických voličůl uvádí, že jsou prezidentskou kampaní zhnuseni. Odehrál se maratón urážek, hrozeb a lží, piše Jonathan Freedland.

Vinu za to nese jediný muž. Donald Trump se posmíval svým oponentům za to, jak vypadají, zesměšňoval ženy, posmíval se válečným hrdinům, nadával etnickým a dalším menšinám hrubým, bigotním jazykem, posmíval se invalidům, bušil se do prsou válkychtivými návrhy státního terorismu, které by pošlapaly americkou ústavu a vyvolaly třetí světovou válku, a každý den z něho padaly desítky a desítky lží.

Ann Coulter: Trump hájí lidi proti vládnoucí třídě

8. 11. 2016

"Jde o to, že obě politické strany nechaly Trumpovi úplně volnou ruku," řekla v televizi BBC v pondělí večer americká pravicová komentátorka Ann Coulter. "Trump není Republikán, ani není Demokrat. Je to jako že uviděl na chodníku tisícidolarovou bankovku, kterou nikdo nezvedal, tak si ji vzal. Ve všech zásadních politických otázkách, ať jde o nekonečné války na Blízkém východě, obchodní dohody, které likvidují pracovní příležitosti, a hlavně otevřené hranice a nezvládaná ilegální imigrace, přišel Trump a zaujal nejpopulárnější postoj. Proto na Trumpa útočí kvůli jeho osobnímu vystupování. Jenže ono to o Trumpovi není a nikdy to o něm nebylo. Je to o jeho politických postojích. Jsou to lidi proti vládnoucí třídě."

Americké prezidentské volby 2016

Tajnosti okolo amerických prezidentských voleb

8. 11. 2016 / Daniel Veselý

Ve středu budeme znát jméno 45. prezidenta či prezidentky Spojených států. Jsme svědky snad nejvyhrocenější prezidentské kampaně v dějinách této země, kdy oba uchazeči o křeslo v Oválné pracovně čelí všemožným skandálům. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange v těchto dnech poskytl novináři a dokumentaristovi Johnu Pilgerovi rozhovor o tajnostech amerických prezidentských voleb, který odvysílala prokremelská televize Russia Today. Považuji tuto skutečnost za selhání západních sdělovacích prostředků, protože nebyly schopny Assangeovi poskytnout prostor pro vyjádření k tomuto ožehavému tématu a také proto, že mu nebyla dána možnost čelit obviněním, jež se sesypala na jeho hlavu, potažmo na adresu WikiLeaks.     

Skotsko: Jasnovidná koza předpovídá, že americké volby vyhraje Clintonová

8. 11. 2016Koza jménem Boots, žijící na farmě v městě Jedburgh ve skotském hrabství Roxburghshire, která se specializuje na předpovídání budoucnosti, rozhodla, že americké prezidentské volby vyhraje Clintonová.

Metoda, kterou koza používá, je jednoduchá: Koza volí mezi dvěma kusy papíru, na každém z nichž je napsána odpověď.

Koza letos na jaře správně předpověděla, že Británie bude hlasovat pro brexit.

Zdroj ZDE

Evropa se s přicházející zimou vykašlala na uprchlíky uvízlé v Řecku

8. 11. 2016

Více než 60 000 žen, mužů a dětí uvízlo v Řecku v důsledku uzavření hranic na západním Balkánu a špatně prováděného relokačního plánu EU. Tisíce lidí žijí v děsivých podmínkách na řeckých ostrovech. Desetitisíce žijí za politováníhodných podmínek v táborech na řecké pevnině, bez přístupu k jakýmkoliv službám.

Úřad OSN pro uprchlíky spolu s řeckými úřady plánují v některých místech pro přicházející zimu nahradit stany prefabrikovanými ubytovacími jednotkami. Jinde se plánuje instalace topení.

Avšak mnoho největších a nejhorších táborů, kde žijí tisíce lidí, zůstává nepřipravených na zimu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Bill Clinton: Šéf britské Labour Party byl "nejzuřivější" ("nejšílenější"?) muž v místnosti

8. 11. 2016

Wikileaks pokračuje ve zveřejňování emailů Johna Podesty, šéfa volební kampaně Hillary Clintonové, které zřejmě ukradly ruské tajné služby. Dnes zveřejnily transkript, v němž Bill Clinton označuje šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna za "nejšílenějšího" (?) člověka v místnosti. Britští novináři však poukauzjí na to, že i když slovo "maddest" v angličtině znamená "nejšílenější", v američtině znamená "nejrozhněvanější". Tak si vyberte:

"Když se podíváte po světě - britská Labouristická strana se zbavila svého (neslyšitelného) šéfa, Davida Milibanda, protože zuřila, že byl součástí vlády Tonyho Blaira v irácké válce. A posunula se doleva a jmenovala šéfem jeho bratra, protože to britské labouristické hnutí chtělo. Když je porazil David Cameron ve volbách, dospěli k zajímavému závěru, že prohráli, protože se neposunuli dost daleko doleva, a tak si zvolili šéfem Labouristické strany prakticky člověka z ulice. To je charakteristické - totéž se stalo v řeckých volbách - že když mají lidi dojem, že byli podvedeni a nečekají, že pro ně někdo někdy cokoliv udělá, prostě chtějí, aby je zastupoval nejrozhněvanější člověk v místnosti. A to je psychologicky naprosto pochopitelné...."

Britská premiérka Mayová se v Indii uchází o obchodní vztahy, ale nechce Indy vpustit do Británie

8. 11. 2016

Britská premiérka Theresa Mayová na návštěvě Indie: "Přijeďte a podnikejte a pak hned odjeďte."

Vzhledem k tomu, že Anglie hlasovala pro brexit a do londýnské vlády se dostali probrexitoví a protiimigrační maniaci, jedna z předních těchto maniaků, nevolená premiérka Theresa Mayová, prohlašuje, že chce po odchodu Británie z EU intenzivně rozvíjet hospodářské styky s jinými zeměmi, například s Austrálií či Indií. Proto je právě na obchodní návštěvě v Indii.

Indové ovšem požadují přístup pro indické studenty do Británie, který Mayová už od doby, kdy zastávala funkci ministryně vnitra, drasticky omezuje. Mayová chce obchod s Indií, jenže ta - stejně jako Evropská unie - požaduje volný pohyb obyvatelstva.

Je to ztrapňující fraška, v níž je Anglie v důsledku vlády nekompetentních euroskeptických maniaků terčem posměchu celého světa.

Britská prokuratura zkoumá trestní oznámení proti aktivistům za brexit, kteří voličům před referendem lhali

8. 11. 2016

Trestní oznámení proti aktivistům za brexit z předvolební kampaně Vote Leave a Leave.EU za to, že voličům před červnovým referendem lhali, podala nezávislá slupina, v jejímž čele stojí profesor Bob Watt, expert na volební právo z univerzity v Buckinghamu.

Podle britského volebního zákona je tzv. "nevhodný vliv" považován za korupční praxi. Jeho součástí je i užití "podvodného argumentu či výmyslu" ve snaze "ochromit nebo mít v úmyslu ochromit svobodný průběh voleb".

Trestní oznámení, které Watt a jeho kolegové vypracovali, se soustřeďuje na "příklady, kdy aktivisté za brexit tvrdili skutečnosti, o nichž věděli, že jsou zavádějící", jako například bylo často citované lživé tvrzení, že členství v EU stojí Británii 350 milionů liber týdně. Jiným lživými tvrzeními v letácích stoupenců brexitu byly výroky, že firmy Nissan a Unilever podporují odchod Británie z EU, stejně jako tvrzení, že "do EU vstupuje Turecko" a tvrzení, že "Británie nemá kontrolu nad vlastními hranicemi".

Pokud by bylo trestní stíhání úspěšné, neovlivnilo by to výsledek referenda, ale vedlo by to k soudnímu potrestání jedinců, kteří činili lživé výroky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Analýza, jako kdyby na faktech záleželo

7. 11. 2016 / Karel Dolejší


Doran, P.: Land Warfare in Europe. Lessons and recommendations from the war in Ukraine. Washington, 2016. ZDE

11. července 2014 proběhla bitva u obce Zelenopilje v Doněcké oblasti, která znamená zásadní zlom ve vývoji evropských armád éry po studené válce. Dva prapory ukrajinské 24. mechanizované brigády - reprezentující to nejodolnější, co mohl Kyjev na bojišti nasadit - se znenadání ocitly v tříminutové palbě ruských raketometů Tornado v provedení 122 mm (méně výkonná varianta) používajících kazetovou submunici s duálním protipěchotním a protivozidlovým účinkem (DPICM), termobarickou munici a minové hlavice. Veškerá bojová vozidla jednotek, včetně tanků, byla při palebném přepadu vážně poškozena či zničena, 30 vojáků zemřelo a 90 bylo zraněno.

Myšlenky, které živily monstrum fašismu v třicátých letech, se dnes znovu nekontrolovatelně šíří

7. 11. 2016

Krize politických institucí ukazuje šokující paralely s třicátými lety

Historik Fritz Stern uprchl z Německa před nacisty a v USA byl průkopníkem studia německé historie. Před svou letošní smrtí varoval opakovaně před signály znovu vznikajícího fašismu. Nemluvil o německu, píše v deníku Financial Times Mark Mazower.

Fritz Stern byl velmi znepokojen degenerací veřejného diskursu a světem, v němž se všecho stalo "názorem". Jistě by byl ještě daleko více šokován dopadem Twitteru a rozšířením konspiračních teorií do mainstreamových médií - konspiračních teorií, které kdysi přežívaly jen na okraji společnosti.

Clintonová má mírnou převahu v průzkumech veřejného mínění a hlasuje pro ni drtivá většina Hispánců

7. 11. 2016

Trump by však mohl zvítězit prostřednictvím hlasů chudých bělošských Američanů

V pondělí skončila americká prezidentská kampaň tam, kde začala - v ekonomicky kolabujících státech USA s rozloženým tradičním průmyslem.

V posledních hodinách signalizovaly průzkumy veřejného mínění malý, ale trvalý náskok pro Clintonovou. V těch státech, kde už hlasování začalo, hlasuje drtivá většina Hispánců pro Clintonovou, protože jsou zděšeni Trumpovou protiimigrační rétorikou.

Trump doufá, že se mu podaří zaktivizovat rozhněvané příslušníky americké dělnické třídy v tradičně Demokratických, tedy levicových, původně průmyslových regionech, avšak k vítězství by potřeboval získat také státy Florida a Severní Karolína.

"Znovu vytvoříme pracovní příležitosti a bohatství, které vám bylo ukradeno," lhal Trump voličům v Severní Karolíně. "Znovu tu budou pracovat horníci a dělníci v továrnách."

Prezident Obama varoval, aby lidé Trumpovým manipulacím nepropadli: "Nemyslím, že Trump zná nějaké pracující kromě těch, kteří pracují na jeho golfovém hřišti a uklízejí v jeho hotelu."

Trump se chvástá, že jeho volební vítězství "bude jako brexit, ale znásobený padesátkrát!" V Minnesotě, kde žije největší komunita somálských Američanů, na ně Trump otevřeně zaútočil: "Sem přišlo velké množství somálských uprchlíků bez vašeho souhlasu. Katastrofa," říkal Trump. Trump systematicky útočí na syrské uprchlíky a přislíbil, že za jeho vlády žádní do USA nebudou vpuštěni. V Minnesotě k nim přidal i Somálce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Čína výrazně zpřísnila svůj zákon o kontrole internetu

7. 11. 2016

- Celá řada firem bude cenzurovat "zakázané" informace a nutit uživatele internetu, aby poskytovali svá reálná jména a osobní informace

- "osobní informace a další nedefinovaná podnikatelská data" bude vláda shromažďovat a archivovat

- uživatelům internetu bude mj. od nynějška zakázáno "snažit se svrhnout socialistický systém", "vymýšlet či šířit falešné informace či destabilizovat hospodářský pořádek" a "používat internetu k vyvolávání separatismu či poškozování národní jednoty". Tyto zločiny, z nichž jsou některé definovány v čínském trestním zákoníku, jsou běžně používány k věznění pokojných aktivistů.

Za poslední rok vydaly čínské úřady četné směrnice na potlačování svobody projevu na internetu, kriminalizují "šíření nepodložených zpráv" o přírodních katastrofách. Jednotlivci včetně lidskoprávního právníka Pu Zhiqianga a ujgurského ekonoma Ilhama Tohtiho byli stíháni za to, že na internetu debatovali o státní politické strategii. Policejní zpráva charakterizovala sítě VPN, které v Číně široce používají podnikatelé, novináři i obyčejní uživatelé internetu, aby se vyhnuli čínské blokaci internetu, jako "teroristický software".

Jak Trump zemanovsky zkresluje skutečnosti

7. 11. 2016

Donald Trump tvrdí, že prezident Obama "řval na demonstranta", avšak záběry toho incidentu ukazují jinou verzi událostí:

Trump: "Kdybych já mluvil tak, jak Obama mluvil k tomu demonstrantovi, řekli by 'ten se zbláznil'!

Obama: "Počkat. Je to v pořádku. Hej! Počkejte! Žijeme v zemi, která respektuje svobodu projevu."

Trump: "On na toho demonstranta řval. Opravdu na něho řval."

Obama: "Zdá se, že on sloužil v naší armádě a to musíme respektovat."

Trump: "Jen se na to video podívejte Prostudujte to a uvidíte, co se dělo."

Obama: "Byl to starší člověk a starší lidi musíme respektovat."

Trump: "A on na toho demonstranta řval tak dlouho. Upřímně řečeno, bylo to ostudné."

Obama: "Nehlučte, hlasujte! Nehlučte, hlasujte!"

Trump: "Kamery ukazovaly jen Obamu, a já říkám, to je divné. Viděli jste to dnes v televizi, že jo. "

(záběry protrumpovského demonstranta na Obamově akci)

Amnesty International se smí vrátit do své kanceláře v Moskvě

7. 11. 2016

Zaměstnanci kanceláře Amnesty International v Moskvě se do ní smějí vrátit, uvedl poradce Kremlu pro lidská práva. 2. listopadu moskevské úřady tuto kancelář zapečetily, vyměnily zámky a zabránily zaměstnancům AI, aby do ní vstoupili.

Moskevský komunální úřad, od něhož si Amnesty International kancelář pronajímá, uvedl, že nebyla zaplacena činže, avšak Amnesty International upozornila, že to není pravda a že kancelář byla zapečetěna bez jakéhokoliv varování.

Nyní sdělil tiskové kanceláři Reuters Michail Fedotov, šéf ruské Rady pro lidská práva, že "nájemní smlouva byla plně obnovena". Šéf oddělení pronájmu nemovitostí v Moskvě Vladimir Jefimov se vyjádřil, že "zřejmě došlo k nějakému omylu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Farage varuje, že blokace brexitu povede k "pouličním demonstracím"

6. 11. 2016

Nigel Farage, který způsobil, že na základě lživých argumentů Angličané hlasovali pro brexit, varoval v neděli v televizi, že pokud bude brexit parlamentem blokován, vyvolá to "obrovský hněv" občanů a "pouliční demonstrace".

Podnikatelka a filantropka Gina Miller, která úspěšně u britského Vysokého soudu žalovala vládu, že musí dát parlamentu právo rozhodovat o brexitu, se stala terčem neuvěřitelně zlovolných útoků. Lidé vyhrožují, že ji mnohonásobně znásilní či že ji useknou hlavu. Millerová o útocích informovala policii. V televizi v neděli ráno mj. řekla: "Premiérka nemůže k odchodu z EU použít královské moci, protože nežijeme v diktatuře třetího světa. Žijeme v zemi, která má suverénní parlament. Máme tady zákonnost a britští soudci u britského soudu rozhodli, jak z EU odejdeme. Proč se premiérka bojí této parlamentní debaty? Celé to zdůraznilo neuvěřitelnou stránku společnosti. Zcela zjevně se tvoří temné mraky. Útočí všemi ismy: Sexismus, rasismus, homofobie..." Ale já jsem si byla vědoma, že se to stane. Protože cokoliv má něco společného s brexitem, lidi ztratí hlavu."

Fatální chyba Bohuslava Sobotky

5. 11. 2016 / Boris Cvek

Bohuslav Sobotka měl vynikající příležitost ukázat, že sociální demokracie dokáže aspoň v tom nejviditelnějším případě, tedy když její ministr veřejně slíbí rezignaci v případě porážky v druhém kole senátních voleb, brát voliče vážně a upřednostnit svůj veřejný obraz před vnitrostranickými vazbami. Neudělal to. Nechal ministra Mládka bez jasného důvodu ve funkci. A dnes, pár týdnů na to pod vlivem průzkumů veřejného mínění, ohlašuje rekonstrukci vlády. To je dokonalý výraz neschopnosti a strachu.

Vzpomínka na Michaela Marčáka

4. 11. 2016

Našemu vynikajícímu, zemřelému karikaturistovi Michaelu Marčákovi by bylo v sobotu 5. listopadu 69 let...


Stručný videorozhovor s Michaelem Marčákem v souvislosti s výstavou jeho karikatur v červenci 2014 v Praze 5 ZDE

Německé úřady zahájily vyšetřování Marka Zuckerberga kvůli nenávistným projevům na Facebooku

4. 11. 2016

K tomu: Britské listy 9.6. 2015: Podejte trestní oznámení na Marka Zuckerberga ZDE

Němečtí prokurátoři zahájili vyšetřování Marka Zuckerberga a čelných manažerů Facebooku kvůli vyvolávání nenávisti na této sociální síti. Prokuratura v Mnichově zahájila předběžné vyšetřování v reakci na trestní oznámení od Chan-jo Juna, německého prvníka, který dlouhodobě vede kampaň proti nenávistným výrokům na Facebooku.

Podle německého zákona jsou povinovány sociální sítě odstranit výroky, vyzývající k násilí, jakmile jsou o nich zpraveny. Právník Jun však poukazuje na to, že Facebook neodstranil desítky rasistických výroků, přestože na jejich existenci byl upozorněn. Cituje například výrok Kariny S. která napsala o rodině syrských uprchlíků: "Polejte je benzínem a podpalte je!"

Žirinovskij: Ať žije Donald Trump!

4. 11. 2016

Šéf ultrapravicové Liberálnědemokratické strany Vladmir Žirinovskij: "Milá Hillary, vy se nestanete prezidentkou Spojených států. To je touhou celého světa humanity, Evropy, Ruska, Afriky, Asie a většiny amerických občanů. Nebuďte prezidentkou Spojených států amerických. Ať žije Donald Trump! Ten bude prezidentem Spojených států amerických. Protože vy, Hillary Clintonová, jste slabá, jste zlovolná, nemáte touhu po míru na Blízkém východě, po míru s Ruskem, po míru a prosperitě v Evropě. Je to pro celé lidsto teď na začátku 21. století nemožné. Jedině Donald Trump je velmi dobrý pro Spojené státy americké především, a pak i pro Evropu, pro Blízký východ a možná i trochu pro Rusko."

Televize BBC "urazila Konzervativní stranu i britskou královnu"

4. 11. 2016

Uprostřed probrexitové hysterie se ozvali někteří konzervativci, že by BBC měla každý den na závěr svého vysílání hrát anglickou hymnu "God Save the Queen", aby tím oslavila odchod Británie z Evropské unie.

Na to reagoval publicistický pořad televizní stanice BBC 2 "Newsnight" ve čtvrtek 3.11. ve svém závěru takto:

Moderátorka Kirsty Wark: "Než skončíme, možná jste četli požadavek konzervativního poslance Andrewa Rosindelea, že by BBC 1 měla hrát God Save the Queen každý den na závěr svého vysílání, aby tím oslavila odchod Británie z EU. Nejsme sice BBC 1 a ještě není konec denního vysílání, ale velice rádi tuto žádost plníme. Dobrou noc."

Následovala píseň God Save the Queen od skupiny Sex Pistols:

"Bůh ochraňuj královnu/fašistický režim/který z vás udělal blba/a potenciální atomovou bombu.//Bůh ochraňuj královnu/není to člověk/Není žádná budoucnost/v tom, aby Anglie jen snila/Nenechte si říkat, co máte chtít/Nenechte si říkat, co potřebujete//Neexistuje budoucnost..."


God save the Queen
the fascist regime,
they made you a moron
a potential H-bomb.

God save the Queen
she ain't no human being.
There is no future
in England's dreaming

Don't be told what you want
Don't be told what you need.
There's no future
there's no future
there's no future for you

God save the Queen
we mean it man
we love our queen
God saves

God save the Queen
'cos tourists are money
(...)

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
29317