9. 9. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 9. 2004

Při bližším zkoumání se zjistí, že tuto údajnou "sílící vlnu kritiky" vůči Vladimíru Putinovi vytváří konkrétní skupina politiků v Rusku -- a jejich američtí stoupenci. Čelnými kritiky toho, jak si Putin poradil s krizí v Beslanu, jsou proameričtí politikové Boris Němcov a Vladimir Ryžkov -- muži, spojení s extremisticky neoliberálními tržními reformami, které zapůsobily tak ničivě na ruské hospodářství za vlády Západem milovaného Borise Jelcina - a moskevské centrum Carnegieho nadace. Toto moskevské centrum je financováno z newyorského ústředí Carnegieho nadace, - která působí v součinnosti s vojensko-politickou Rand Corporation, například při vypracovávání strategických dokumentů o pomocné roli Ruska při restrukturalizaci "širšího Blízkého východu".

Američané budou nutit Rusy, aby vyjednávali s teroristy, což je politika, kterou Spojené státy všude jinde rezolutně odmítají.

Ve středu 8. září vyšla v deníku Guardian tato analýza od Johna Laughlanda. Citujeme z ní hlavní myšlenky -- zejména proto, že manipulativní vliv americké politiky ve věci čečenské války se stejným způsobem projevoval i v českých médiích po mnoho let:

9. 9. 2004

Níže publikovaný text, který Britské listy obdržely, je označen emailovou adresou Jaromíra Štětiny. Nevíme, zda je autentický.

9. 9. 2004

Sedm osob zahynulo ve čtvrtek při atentátu bombou, umístěnou v automobilu, na australské velvyslanectví v Jakartě. K útoku došlo během předvolební kampaně v Indonésii i v Austrálii před budovou velvyslanectví v 10.15 dopoledne místního času (v 5.15 ráno středoevropského času) a až 100 osob bylo zraněno. Usmrceni byli tři policisté a čtyři kolemjdoucí. Australský ministr zahraničí Alexander Downer se vyjádřil, že šlo "zjevně o teroristický útok, zaměřený proti Austrálii". Předvolební kampani v Austrálii dominuje diskuse o postoji australského premiéra Johna Howarda, který silně podporuje tvrdou lidii amerického premiéra Bushe vůči Iráku, a kritika opoziční Labouristické strany, která tvrdí, že silná podpora australské vlády Bushovi Austrálii ohrožuje. Labouristé mají v předvolebních průzkumech skoro stejnou podporu jako vládnoucí konzervativci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

9. 9. 2004

"Nebezpečím americké zahraniční politiky, není, že je posedlá zlem, ale že je založena na přesvědčení, že zlo je možno zrušit."

John Gray, Heresies: Against Progress and Other Illusions (Kacířství: Proti pokroku a jiným iluzím) 200 stran, Granta, 8.99 liber

John Gray je pravděpodobněji nejznámější svou knihou Straw Dogs: Thoughts on Humans and Other Animals (Psi ze slámy: Myšlenky o lidech a jiných zvířatech). Titul je převzat ze rčení od Lao Tse: "Nebe a země jsou kruté, zacházejí s rozmanitostí tvorů jako se psy ze slámy". Grayova kniha False Dawn (Falešný úsvit), která odmítla teorii globalizace, byla globálním úspěchem a byla nakonec přijata jako střízlivě realistické zhodnocení stavu mezinárodního hospodářství.

Citujeme z recenze nové knihy filozofa a politologa Johna Graye.

9. 9. 2004

Nedávno jsem byl na BL položertem nazván islámským radikálem. Teď, po zlomovém neštěstí v severoosetském Beslanu, mě napadlo, co může nezainteresovaný člověk udělat, aby pochopil? Soucítí s oběťmi a pozůstalými, ale vžít se do jejich role je jen zřetelnější polovinou vztahu. Každý člověk se někdy v životě cítí jako oběť, každému člověku umírají blízcí, každý prožívá ve svém životě osobní tragedie. Vžít se do role teroristy je ale stejně důležité, ovšem nesnadné. Lze se vůbec, i když jen v rámci abstrahovaných pocitů sebraných kutilským způsobem po všech možných skládkách vědomí a podvědomí, vcítit (a pochopit) člověka, který je odhodlán střílet po dětech?

9. 9. 2004

REAKCE

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně Strany zelených

Český tisk informoval o otevření pražské kanceláře Milana Horáčka, poslance Evropského parlamentu za německou Stranu zelených. Ve zprávách však uvádí nepravdivé informace, které považuji za nutné uvést na pravou míru. Deník Právo, jehož redaktorem je i Petr Uhl, jeden z nejvášnivějších aktérů vnitrostranických sporů uvnitř Strany zelených, chybně uvádí, že Milan Horáček je členem české Strany zelených. Milan Horáček byl ze Strany zelených vyloučen na jaře letošního roku svou základní organizací na Praze 1 pro hrubé a opakované porušení stanov Strany zelených.

9. 9. 2004

Ohromující. Vladimír Špidla, nový eurokomisař ČR pro sociální politiku, po složení poslaneckého mandátu dostane odstupné 674 500 korun. Můžeme polemizovat, zda si pan Špidla zasloužil svůj plat v době, kdy byl premiérem, ale ono odstupné je naprostá nehoráznost. Opravdu nevím, co páně Špidlovi zaměstnavatelé (daňoví poplatníci) udělali, že mu musí být dáno takové odstupné. Odstupující premiér bez práce nebude, navíc eurokomisař si na svoje platové podmínky rozhodně stěžovat nemůže. Je tedy zarážející, že komisař pro sociální politiku nastupuje do své funkce tak asociálně.

9. 9. 2004

Peníze. Zaměstnanost. Pracovní síla. Hlavní zaklínadla posledních desetiletí. "Zákoníci, zatěžujete lid břemeny a sami se jich prstem netknete." Změnilo se něco na platnosti Kristovo věty, "staré" dva tisíce let?

9. 9. 2004
"Přibližně 30 % domácností je připojeno k internetu, kolik z nich je mladých a s dětmi, nevím, možná to ale nebude tak málo, vždyť děti dnes počítač za "standard", jak říkáte, považují. Navíc průzkumy prokazují, že tím hlavním důvodem, proč lidé nemají počítač a nevyužívají internet není pořizovací cena ani telekomunikační poplatky, ale neznalost práce s počítačem případně, u starší generace, strach z nových technologií."

Rozhovor s Vladimírem Mlynářem.

9. 9. 2004
tisková zpráva UIV

Integrating Immigrant Children into Schools in Europe. Brusel, EURYDICE 2004

Od 13.9. 2004 bude na Internetu vystavena a v tištěné podobě zpřístupněna publikace EURYDICE "Integrating Immigrant Children into Schools in Europe", která poskytuje přehled o integraci dětí přistěhovalců do předškolního a povinného vzdělávání ve 30 evropských zemích, které jsou členy sítě EURYDICE. Zahrnuje děti cizinců, kteří žijí v hostitelské zemi z různých příčin (ať se jedná o dlouhodobé pobyty, žadatele o azyl, azylanty atd.).

8. 9. 2004

středa 10.00: Rusko nabídlo odměnu ve výši 300 milionů rublů (10 milionů dolarů) za informace vedoucí k zatčení čečenských vzbouřeneckých předáků Aslana Maschadova a Šamila Basajeva. Bezpečnostní služby chtějí jakékoliv informace, které by mohly pomoci "neutralizovat" tyto dvě osoby po obležení školy v Beslanu.

Ruská televize NTV v úterý odvysílala dramatické videozáběry zevnitř školy.

Ty jsou na internetových stránkách BBC k dispozici ZDE

8. 9. 2004

"Když jsem měl napsáno několik kapitol, předčítal jsem to kamarádům před koupáním u řeky; to se ví, kluci se chtěli raději koupat, byli netrpěliví, ale já jsem nepřestal, dokud jsem to nepřečetl celé. Pak mi jeden z nich, takový Hanák, řekl: "Tomášu, něco tak hlópýho sem jakživ neslyšel!" Tož jsem to spálil."

Hovory s T. G. M.1

Ač nerad a donucen okolnostmi, doznávám na tomto místě, že jsem přečetl něco málo z T. G. Masarykových spisů. Není pochyb o tom, že bez této četby psala by se mi práce o Masarykovi lépe a byla by hodnotnější. I to letmé seznámení s Masarykovým dílem zabránilo mi bohužel napsat plánované studie s názvy "Simulakrum T. G. Masaryka jako hermeneutický problém", "Masarykova ikona v turbulencích metamorfóz paradigmatu" a "Rizomatická struktura velkých vyprávění v intencích écriture masarykistických neoprepoststrukturalistů", a donutilo mě pracovat přinejmenším v úvodu této práce i se skutečným Masarykovým odkazem. Škoda tím vznikla značná, leč rozbitý džbán už napravit nelze.

Pavel Paleček: Exil a politika. Historici o nejnovějších dějinách a o sobě
8. 9. 2004

Vyšel soubor rozhovorů s exilovými českými historiky -- skoro samé dávno propláchnuté bahno

Martin Groman
Pavel Paleček: Exil a politika. Historici o nejnovějších dějinách a o sobě. Edice české osudy, Sursum v Tišnově 2004.

Do studené vody se má skočit rovnou, aby nepříjemný pocit rychle odezněl. A tak rovnou přiznejme, že kniha rozhovorů Pavla Palečka s českými historiky starší generace, nazvaná Exil a politika, je souborem ne právě povedených rozhovorů. Nejsou vedeny profesionálním žurnalistou a v tomto případě je jim to na škodu.

8. 9. 2004
Jaká levicová média? Pravda o jednostrannosti a zpravodajství (Eric Alterman: What Liberal Media? The Truth About Bias and the News, Basic Books, 2003)

Od roku 1932, kdy byl zvolen prezidentem Franklin Delano Roosevelt, až do roku 1981, když se prezidentem stál Ronald Reagan, ovládala politiku v Americe poměrně levicová ideologie a levicoví politici (nesmíme však zapomenout, že v Americe se neříká "levicový politik" ale "liberál", a že v Evropě americkému titulu "liberál" obsahem odpovídá spíš "politik středu"). Pravice tedy téměř půl století většinou stála mimo moc, a její politikové si často stěžovali na řadu věcí: na příliš mnoho vládních regulací, na velkou daň nebo vládní dluh. Neustále si však stěžovali také na levicová média ("liberal media"). Právě proto se fráze "liberal media" stala snad nejběžnějším klišé v americké politice a většina lidi v Americe stále věří, že média ovládá levice.

8. 9. 2004

"Čečenci mají větší počet hrdinů než jakýkoliv jiný národ," řekl ruský prezident

"Opravte mě, jestli se mýlím, ale Margaret Thatcherová, s kterou jsem se setkal více než jednou, říkala: 'Člověk, který se vydá na ulici, aby zabíjel jiné lidi, musí být sám zabit'," řekl Vladimír Putin. V Británii byl před mnoha desetiletími zrušen trest smrti.

Ruský prezident Vladimír Putin odmítl nařídit veřejné vyšetřování toho, jak došlo k ovládnutí školy v Beslanu ozbrojenci a jak krize skončila tak obrovským počtem mrtvých. Putin řekl britským deníkům Guardian a Independent, že ten, kdo požaduje, aby Rusko vyjednávalo s čečenskými povstalci, "nemá svědomí":

"Proč se nesetkáte s Usámou bin Ladinem, proč ho nepozvete do Bruselu nebo do Bílého domu, proč s nim nejednáte, proč mu nedáte, co chce, aby vás nechal na pokoji?" zeptal se sarkasticky.

8. 9. 2004

"Pohrdání Georgem Bushem" je jen snobismus. Hodí se to snad pro řeči intelektuálů nad koktajlem, ale pro předvolební kampaň je to naprosto nedostatečné. Nemůžete totiž porazit něco nulou, a Kerry je absolutní nula. Bushovo "něco" je naprosto jednoduché: většina Američanů sdílí jeho názor na válku proti terorismu, míní Mark Steyn v deníku Daily Telegraph.

8. 9. 2004

George Bush vstoupil do závěrečné fáze kampaně lépe než John Kerry. Demokraté jsou nevýrazní.

Konvent republikánské strany Spojených států, který se konal minulý týden, odstartoval závěrečnou etapu kampaně před listopadovými volby prezidenta USA. Sjezd splnil poslední formální úkoly, které před republikány stály -- prezident George W. Bush přijal nominaci a byl schválen program strany pro nadcházející období.

Článek vyjde ve čtvrtek v týdeníku Ekonom.

7. 9. 2004

Události v Severní Osetii vyvolaly v ruském tisku bouři emocí. Ani atentát v Moskvě nebyl tak silně zmanipulován ruským PR a propagandou, jako obležení školy v Beslanu. Je to také pochopitelné - rukojmími se tady staly děti. A děti, jak všichni vědí, jsou přece svaté.

Citujeme z čečenských internetových stránek, omlouvajících útok na školu v Beslanu. Originál v ruštině je ZDE

7. 9. 2004

Čečenské internetové stránky citují Bibli a tvrdí, že vraždění je legitimní pomsta.

8. 9. 2004

Šlapeme po štěstí

Zakladatelka jedné  kongregace pravila: Je lepší než pokoušet se chránit materiální zájmy, klidně důvěřovat Bohu, tomu mě naučila hořká zkušenost. Neurvalí se z pouhé chamtivosti chystají strávit svět, ztučnět a nakonec zcepenět. Ohrožují nás kombinace představ jiných nepůvodních tvarů. Pouště a holiny výrazně ukrajují z lůna matky přírody, vytváříme planetu nebytí -- nevědomky dáváme hlasy těm, kteří drancování považují za pokrok a vytěsňování jiných druhů pro nutnost mrazivého přežití.

7. 9. 2004

Totální vyhynutí mravnosti

Výkřik opožděný, možná zbytečný. Je třeba poklonit se umučeným a zavražděnými zběsilými radikály s jejich pravdou neomylného bahna! Odsoudit je třeba katy maličkých a bezbranných, ale i všechny sympatizanty zla a ďáblovy žoldáky beroucí úplatu za službu teroru a ovládání druhých. Připomínka vám, nehodní: člověk je stvořen ze spěchu! Já ukáži vám záhy Svá znamení, však nežádejte jejich uspíšení. Ochutnejte trest ohnivý jež za vylhaný jste měli!

6. 9. 2004
George Bush neporozuměl, čemu čelí. Je o hodně pitomější než Bin Ladin. A to je náš problém.

Rozhlasová stanice BBC Radio Four vysílala koncem minulého týdne z Foreign Press Association v Londýně diskusi k argumentu "Ve válce proti terorismu lze zvítězit pouze silou". Byla to pozoruhodná ukázka veřejné diskuse, z níž citujeme.

Navrhovatelem motion, tj. úvodního argumentu pro zahájení diskuse (čeština pro to ani nemá samostatné slovo!) byl Dominic Cummings, donedávna šéf strategického oddělení britské Konzervativní strany, nyní ředitel výzkumné organizace The New Frontiers Foundation, a Michael Gove z deníku Times. Na druhé straně stáli Rosemary Hollis, šéfka programu pro Blízký východ v Královském ústavu pro mezinárodní záležitosti, a Fred Halliday, profesor mezinárodních vztahů na London School of Economics.

9. 9. 2004

My s nimi vyběhneme 24.

Vládnou tvrdě, konkrétně, novorusky. Potrvá ještě chvíli, a toto novoruské vládnutí si začne osvojovat i zaostalá Evropa, načež se přidají i Amíci.

Naši sovětští úředníci, z kterých se stali demokratičtí ministři a oligarchové současně, se projevili jako fenomenálně učenliví lidé a za pár let vytvořili nový styl vládnutí, který demonstruje nezničitelnou životaschopnost ruského kořene.

Toto je dvacátá čtvrtá kapitola kontroverzní knihy ruského autora žijícího v Bratislavě Sergeje Chelemendika s názvem "My objebiem ich", kterou uvádíme na pokračování.

1. 9. 2004

Tento časopis pro vás vyrábíme bez rozpočtu: Přispějte!

V srpnu 2004 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 6350,00 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

17. 6. 2004
>   29. 7. 1996 - 30. 12. 1996
>     2. 1. 1997 - 28. 3. 1997
>     2. 4. 1997 - 30. 6. 1997
>     1. 7. 1997 -   1. 9. 1997
>     3. 9. 1997 - 28. 9. 2001
(Interní linky v článcích dosud nefungují, pokud nenahradíte sekvenci http://www.britskelisty.cz/ sekvencí http://www.blisty.cz/files/isarc/)
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2004 John Gray: Víra v pokrok je základním omylem našeho věku   
9. 9. 2004 Jak američtí neokonzervativci manipulují čečenskou válkou ve svůj prospěch proti Rusku   
9. 9. 2004 Proč je přístup k internetu v ČR tak obtížný Michal  Rusek
9. 9. 2004 Vžít se do role teroristy Bohumil  Kartous
8. 9. 2004 Neviditelná minová pole Václav  Dušek
8. 9. 2004 USA: Jaká levicová média? Greg  Evans
8. 9. 2004 Jak využít Tomáše Garrigue Masaryka v postmoderní společnosti Štefan  Švec
8. 9. 2004 Stále stejní bardi Martin  Groman
7. 9. 2004 Byly jednou dva... ...billboardy... Ladislav  Žák
7. 9. 2004 Světová obchodní organizace: český překlad rozhodnutí generální rady Oldřich  Průša

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek
7. 9. 2004 Mír v jeskyních a válka světa Martin  Škabraha
7. 9. 2004 Naše typicky české priority Miloš  Dokulil
7. 9. 2004 Ruská moc nemá v Čečensku co pohledávat Darius  Nosreti
7. 9. 2004 Ruská novinářka prý byla "přiotrávena"   
7. 9. 2004 Čečenští únosci: "Rusové zabíjejí naše děti, tak my zabijeme vaše"   

Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2004 Jak američtí neokonzervativci manipulují čečenskou válkou ve svůj prospěch proti Rusku   
9. 9. 2004 Beslan: Příběh bratrů Kulajevů   
8. 9. 2004 Putin odmítl zahájit veřejné vyšetřování katastrofy v Beslanu   
8. 9. 2004 Rusové demonstrovali proti terorismu   
8. 9. 2004 Rusko: V boji proti terorismu nemá volbu nikdo Oskar  Krejčí
7. 9. 2004 Nechte maličkých přijíti ke mně Václav  Dušek
7. 9. 2004 Mír v jeskyních a válka světa Martin  Škabraha
7. 9. 2004 Naše typicky české priority Miloš  Dokulil
7. 9. 2004 Ruská moc nemá v Čečensku co pohledávat Darius  Nosreti
7. 9. 2004 Ruská novinářka prý byla "přiotrávena"   

Bush versus Kerry: volby 2004 RSS 2.0      Historie >
8. 9. 2004 Na George Bushe útočí jen snobové   
8. 9. 2004 Bush versus Kerry: příliš malé rozdíly Oskar  Krejčí
30. 8. 2004 "Bush vyhraje, protože jeho tým účinně používá pomluvy"   
26. 8. 2004 Jsou dnes Američané daleko konzervativnější než dříve?   
10. 8. 2004 John Kerry sa začína vyfarbovať Adrian Peter Pressburg
6. 8. 2004 Kerry nepotrebuje alebo nechce protivojnových aktivistov   
3. 8. 2004 Zprávy na TV Nova: Potvrzení existence paralelních světů Bohumil  Kartous
2. 8. 2004 John Kerry potvrdil svoji šanci stát se americkým prezidentem Radek  Vogl
27. 7. 2004 USA: Demokraté rozhodují o možném prezidentovi Radek  Vogl
25. 6. 2004 Většina Američanů si nyní myslí, že útok na Irák byla chyba   

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2004 Jak stát dělá překážky i dětem postižených rodičů Jan  Paul
21. 7. 2004 Stát, sociální ústavy a iniciativa jednotlivce Jan  Čulík
20. 7. 2004 Český systém ústavní a sociální péče se musí změnit Jan  Čulík
20. 7. 2004 Pacienti v klecích mají být po protestu Rowlingové propuštěni   
19. 7. 2004 Jak stát dělá překážky rodičům postižených dětí Martina  Dostálová
17. 7. 2004 Proč je dobré zrušit klece Bohumil  Kartous
16. 7. 2004 Mezinárodní lidskoprávní organizace kritizují Václava Klause   
15. 7. 2004 Václav Klaus: "Ať si imperialisté zuří..." Jan  Čulík
15. 7. 2004 "Podivín", který se stará o své invalidní dítě Martina  Dostálová
8. 7. 2004 Čech v kleci   

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2004 Standa Rovňák a jeho středně Rychlé šípy Martin  Mařák
31. 8. 2004 ČR "spěje k hospodářskému úpadku"   
31. 8. 2004 Normální je nelhat? Jan  Čulík
31. 8. 2004 Telecí en Gross Ondřej  Hausenblas
27. 8. 2004 Hloupost ministra nebo vlastizrada? Štěpán  Kotrba
27. 8. 2004 Kolik stránek má Grossova právnická disertace na universitě v Plzni?   
24. 8. 2004 Vláda prošla 101 hlasy   
23. 8. 2004 Programové prohlášení vlády selhává ve všech oblastech Jiří  Velebný
22. 8. 2004 Programové prohlášení vlády České republiky - definitivní text   
20. 8. 2004 Kdy rezignovat? Ivan  David

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý
5. 8. 2004 Několik poznámek na téma LÁSKA Igor  Chaun
5. 8. 2004 O filmové klasice: stačilo by uvolnit autorská práva   
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
3. 8. 2004 Otakar Vávra: Umělec s malým u Milan  Černý
3. 8. 2004 O tvůrčí integritě v dobách útlaku Jan  Čulík
3. 8. 2004 Morální integrita patnácti milionů lidí, kteří jen žili své životy Štěpán  Kotrba
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2004 V Bagdádu zuří ostré boje   
6. 9. 2004 Lze ve válce proti terorismu zvítězit pouze silou?   
2. 9. 2004 USA anulují rozsudky o "teroristech"   
1. 9. 2004 Permanentní válka Oskar  Krejčí
31. 8. 2004 Americká globální strategie proti terorismu musí být také pozitivní   
31. 8. 2004 Americká letadla "bombardovala afghánskou vesnici"   
28. 8. 2004 Šéf britských konzervativců zaútočil na Bílý dům   
27. 8. 2004 Irák: Jde o vymezení toho, jak se užívá moc   
27. 8. 2004 Ano, jsem ve službách islámských fundamentalistů Bohumil  Kartous
27. 8. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 19. - 22. srpna 2004   

Zelení RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2004 Horáček není "česky" zelený   
27. 8. 2004 Brezina (prý) strašidlem aneb Dokaž, co jsi nenapsal Karel  Dolejší
23. 8. 2004 Jak se stát modrým ptákem Ivan  Brezina
20. 8. 2004 Kdo si hraje, občas zazlobí aneb (nucený) výsek reality Ivanem Brezinou Karel  Dolejší
19. 8. 2004 ...a teď tu o červené Karkulce, prosím! Ivan  Brezina
9. 8. 2004 Růžové angažmá pro zelenou stranu Martin  Mach
6. 8. 2004 Teorie spiknutí v podání Ivana Breziny Karolína  Šůlová
6. 8. 2004 Hnutí DUHA s politiky netančí Vojtěch  Kotecký
4. 8. 2004 Duhoví lidé a pozadí Tmavozeleného puče Ivan  Brezina
26. 7. 2004 Eurovolby nebyly zelené Ondřej  Slačálek

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   
20. 8. 2004 Obrodný proces v Semilech Ludvík  Vaculík

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2004 Odpor muslimských autorit proti únoscům Martin  Ondreját
24. 8. 2004 Přes osm tisíc vězňů v izraelských věznicích je vysíleno hladovkou   
12. 8. 2004 Palestinsko-izraelský konflikt je asi neřešitelný Pavel  Urban
11. 8. 2004 "Tady je Izrael, tak mluvte hebrejsky, anebo držte hubu!"   
26. 7. 2004 Není zeď jako zeď, hlavně, že je tlustá Zdeněk  Moravčík
16. 7. 2004 Izraelci stříleli na potravinový konvoj OSN   
15. 7. 2004 Skutečnou situaci znají jen ti, kteří ji prožívají Jana  Malá
12. 7. 2004 Kdo mlží a manipuluje fakta? Pavel  Mareš
9. 7. 2004 Mezinárodní soudní dvůr odsoudil izraelskou zeď   
28. 6. 2004 Muži nenechají ženy svobodně dýchat   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2004 Naše typicky české priority Miloš  Dokulil
30. 8. 2004 Janu Švankmajerovi bude sedmdesát   
29. 8. 2004 Bývalý šéf BBC obvinil Tonyho Blaira ze lhaní a ze zastrašování BBC   
28. 8. 2004 Andrew Gilligan kritizoval vládu a Radu BBC   
24. 8. 2004 ČRo: "Internetový teroristi a antivirový odborníci"   
18. 8. 2004 O třítýdenní okupaci ČT 2 armádami spojeneckých sportovních vojsk Bohumil  Kartous
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
22. 7. 2004 Rozdíl mezi psem domácím, hlídacím, vlkem stepním a hyenou skvrnitou Štěpán  Kotrba
20. 7. 2004 BBC by neměla být financována jen z koncesionářských poplatků   
14. 7. 2004 Proč novináři pomáhají vládám lhát občanům?   

Školství RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2004 V Brně vzniká Univerzita obrany Jaroslav  Hlaváček
24. 8. 2004 Vládní sliby ve školství Ondřej  Hausenblas
5. 8. 2004 Povinná maturita z matematiky - první krok k oživení společnosti?   
4. 8. 2004 Proč povinnou maturitu z matematiky?   
2. 8. 2004 Jak britské univerzity začínají "prodávat" slabým studentům univerzitní tituly   
2. 8. 2004 Státní maturita z matematiky: Prostě jen špatný nápad Jakub  Malinovský
14. 7. 2004 Vzdělání jako nástroj individuálního prospěchu? Bohumil  Kartous
2. 7. 2004 Poslankyně ČSSD nařídila pedagogům domácí vězení   
1. 7. 2004 Svoboda a zodpovědnost jsou dvě strany téže mince Petr  Plaňanský
30. 6. 2004 Komunisté proti rodině aneb výuka doma Josef  Vít

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 9. 2004 Noc se stmívá vždy jen jednou, den se dní jen vždycky jeden... Irena  Zítková
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
3. 9. 2004 Je Divoké víno čtyřicátníkem či čtyřicátnicí..? Ludvík  Hess
3. 9. 2004 Britové oslavují Kunderu Jan  Čulík
2. 9. 2004 Britové se diví, že Kundera nevychází v Česku   
1. 9. 2004 Zpráva o království českém v roce 2000 Irena  Zítková
30. 8. 2004 Co zmůže literatura? Antonín Jaroslav Liehm
27. 8. 2004 Systémy sebezničení Václav  Dušek
26. 8. 2004 Kryla jako velkého umělce jsem rozhodně zpochybnit nechtěl... Šmerala ano... Radko  Kubičko, Jiří Haussmann