16. 2. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 2. 2004

(V důsledku technické chyby vyšel v pondělí ráno jen první odstavec tohoto důležitého článku, publikujeme nyní celé.)

Čelní diplomati v OSN, zastupující Mexico a Chile poskytli týdeníku Observer nové důkazy, že jejich mise se staly terčem americko-britských odposlouchávacích operací, což bylo flagrantním porušením mezinárodního práva. Loni v březnu, několik dní před útokem na Irák, zasáhli američtí činitelé, aby zabránili tajnému vyjednávání v OSN, jehož cílem bylo připravit rezoluci, která měla dát zbrojním inspektorům více času. Podle svědectví Adolfa Aguilara Zinsera, bývalého mexického velvyslanece v OSN, se o tomto jednání mohli američtí činitelé dovědět pouze špionážním odposlechem.

16. 2. 2004

Ve středu bude Tony Blair v Berlíně na vrcholné schůzce s německým kancléřem Schröderem a francouzským prezidentem Chirakem. Jak uvedl v neděli rozhlas BBC, ostatní členské země EU na to pohlížejí s určitým znepokojením. Optimisté konstatují, že je to dobře: Británie prý dá nový rozměr staré francouzsko-německé ose, která je už léta hlavním motorem evropské jednoty. Pesimisté se obávají, že tato nová Velká aliance vytvoří "vládnoucí trojku" největších ekonomik EU, která bude vytvářet celoevropskou politiku a ostatním 22 členským zemím vždy postaví před hotovou věc.

16. 2. 2004

Oznámila to v Paříži kancelář prezidenta Jacquese Chiraka. "Současná volba je odpovědí, která je dokonale přizpůsobená oparečním potřebám pro budoucí destiletí a otevírá lepší perspektivu pro spolupráci s Velkou Británií," uvádí se v prohlášení spolu s ujištěním, že Paříž nadále nehodlá používat jaderný pohon na svých vlajkových lodích. Toto ujištění potvrdilo dlouhodobé spekulace vojenských odborníků, zda se Francie rozhodne použít klasická paliva namísto jaderného pohonu, jímž je vybavena její jediná letadlová loď Charles de Gaulle - s cílem přiblížit se britským představám na obnovu námořní flotily. Rozhodnutí je dalším krokem nastupující mocenské, silové spolupráce mezi Británií, Francií a Německem. Spojené státy proto vyjadřují obavy, že další prohlubování tohoto svazku by mohlo odsunout NATO v Evropě na vedlejší kolej. Politikové ze vznikajícího "triumvirátu" Francie-Británie-Německo však zdůrazňují, že v otázce evropské obrany došlo k dohodě: NATO bude hrát hlavní roli, avšak Evropská unie bude také projevovat určitou aktivitu.

Analýza vývoje NATO v příštích letech > >
Budoucnost NATO TÉMA BL
Budoucnost evropské obrany TÉMA BL

16. 2. 2004

Převážná většina Finů je proti vytvoření armády Evropské unie, jak vyplývá z nedávných průzkumů marketingové společnosti Taloustutkimus Oy, uveřejněných finským deníkem Helsingin Sanomat. Ten zjistil, že až 70 % občanů z tisícovky respondentů plány na společnou armádu odmítlo, zatímco pro bylo pouze 18 procent dotázaných. Finové totiž tradičně podporují vojenskou neutralitu a jsou proti hlubší spolupráci EU v oblasti obrany.

16. 2. 2004

Jaký je rozdíl mezi Saddámem Husajnem a prezidentem Uzbekistánu Islamem Karimovem? Saddám Husajn je zatčen, Islam Karimov vládne v Uzbekistánu a vyhrožuje, že utrhne hlavu každému, kdo naruší veřejný pořádek. Islam Karimov má mnoho společného s jinými světovými tyrany. Karimov pravidelně nechává zatýkat a popravovat své politické oponenty, nabízí, že popravy provede sám, pokud by to bylo nutné. Karmov a jeho bezpečnostní jednotky vypalují vesnice, brutalizují politické soupeře, mrzačí, zabíjejí, znásilňují. Avšak na rozdíl od Saddáma Husajna Karimova jaksi nepostihl hněv Západu, navzdory jeho neatraktivnímu zvyku nechávat své vězně uvařit k smrti. Toho si povšiml britský velvyslanec v Afghánistánu Craig Murray.

Když upozornil na zvláštní metody Karimovy vlády, britské ministerstvo zahraničí okamžitě začalo jednat. Velvyslance odvolalo a nařídilo mu, aby mlčel.

15. 2. 2004

Po kontroverzi ohledně neexistujících iráckých zbraní hromadného ničení, po smrti dr. Davida Kellyho a po Huttonově zprávě, která BBC ostře kritizovala, uvažuje britská vláda o tom, že BBC rozčlení, ochromí její vliv a omezí její nezávislost. Vyplývá to z prozrazených vládních dokumentů. Dosavadní charta BBC platí jen do roku 2006 a zdá se nyní, že britská vláda chce využít kontroverze ohledně Huttonovy zprávy k tomu, aby prosadila rozsáhlé reformy, které by vliv BBC zlikvidovaly.

15. 2. 2004

BBC lituje, že moderátor John Humphrys rozhněval při rozhovoru ministra obrany Geoffa Hoona, omlouvá se časopisu, věnovanému poezii, že nevysílá víc ženské poezie. Je zdrcena, že si devět televizních diváků stěžovalo, že bylo taneční číslo v pořadu Top of the Pops "příliš divoké".

16. 2. 2004

V sobotních Lidových novinách publikoval Václav Klaus kostrbatý, špatně srozumitelný a neukázněně, a proto nepřehledně napsaný článek, v němž s množstvím citací opakuje svou euroskeptickou písničku, jíž "varuje" před "diktaturou" "nadnárodních hodnot" Evropské unie.

Proč nejsem evropeistou ZDE

Na tento článek reaguje i poznámka Zdeňka Jemelíka.

16. 2. 2004

Sledoval jsem proces připojování Španělska k Evropské unii. Tehdy jsem tam slýchal stejné záporné hlasy jako dnes zde. Byl jsem svědkem sociálních otřesů způsobených likvidací spousty profesí a firem, které žily z přeshraničního styku (celníci, celní deklaranti, atd.). Navzdory tehdejšímu pesimismu dnes jsou i obyčejní Španělé spokojenými občany Evropské unie, cítí se v ní doslova pohodlně. Země se vyvíjela pozitivně již před vstupem. Ale po vstupu se všechny kladné procesy urychlily. Zejména se prohloubila emancipace nešpanělských národů a protiváhou integrace je podstatné posílení autonomie a místních samospráv.

16. 2. 2004

Britská vláda nesmí podlehnout xenofobním argumentům ohledně údajné "vlny přistěhovalců ze střední Evropy", která prý zaplaví Británii po 1. květnu 2004, po vstupu deseti nových členských zemí do EU. Konstatoval to Nick Pearce, do loňského podzimu poradce britského ministra vnitra a nyní ředitel blairovského Institute for Public Policy Research.

16. 2. 2004

Britský konzervativní týdeník Sunday Telegraph citoval tímto titulkem ekonoma Miltona Friedmana, když se uprostřed obav z "vlny východevropských Romů" zabýval v neděli kontroverzní otázkou přistěhovalectví a práva pro občany ze střední Evropy pracovat od 1. května v Británii. Zastává názor, že by se lidem mělo povolit v Británii pracovat, ale po prvních několik let by neměli mít - s výjimkou podpory ve výjimečných, havarijních případech - právo užívat výhod sociálního státu.

16. 2. 2004

Slovenskí Romovia: "Britský sociálny systém se nedá zneužiť, len využiť"

Predseda Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló obvinil britského premiéra Tonyho Blaira z rasizmu. Reagoval na jeho vyhlásenie, že Veľká Británia neotvorí svoj trh práce, pokiaľ bude možné tamojší sociálny systém zneužiť.

14. 2. 2004
tisková zpráva Dětí Země

Křižovatka Anděl prošla na konci minulého roku rekonstrukcí, která jí měla změnit na pěší zónu. Ve skutečnosti však Praha získala další ostudnou raritu - "pěší zónu", po které mohou legálně jezdit automobily. Navíc je na ní zakázán vjezd cyklistům, a to dokonce přesto, že tudy vede vyznačená cyklotrasa!

16. 2. 2004
podle Arutz Sheva připravil Pavel Mareš

Tajná zpráva vypracovaná speciálním úřadem EU pro odhalování podvodů (OLAF) konstatuje, že desítky milionů dolarů z humanitární pomoci darované Evropskou unií Palestinské samosprávě byly ve skutečnosti použity na financování teroru proti Izraeli. Pozoruhodné je, že tento závěr byl učiněn na základě dokumentů, odhalených v Izraeli už před dvěma lety během akce "Obranný štít" a poskytnutých už tehdy světovým médiím.

16. 2. 2004

Před rokem přinesl týdeník the European Voice zprávu, že byl OLAF, úřad pro potírání podvodů v rámci Evropské unie na popud Komise pověřen prověřit informace, podle kterých úřady Palestinské samosprávy používaly finanční dary z Unie na financování teroristických skupin.

16. 2. 2004

Autor popisuje neuvěřitelnou anabázi, jíž mu bylo nutno projít v důsledku supernevstřícného a byrokratického přístupu Českého Telecomu k zákazníkům.

16. 2. 2004
Nabídky telekomunikačních operátorů se rozšiřují o řadu balíčků, které nabízejí spotřebitelům vybrané služby za zvýhodněných podmínek. Nezíská-li však spotřebitel dostatek informací o souvisejících podmínkách, může velmi prodělat.

K běžnému tarifu si u některých telekomunikačních operátorů lze přikoupit volné minuty, esemesky či paušální připojení v rámci speciálního balíčku za zdánlivě příznivých podmínek. Obecně jsou balíčky pro spotřebitele přínosem, protože umožňují přizpůsobení služeb jeho potřebám. Avšak tyto nabídky se neobejdou vždy bez problémů.

16. 2. 2004

Délka intervalu při volání z veřejného telefonního automatu se zkrátila, ale upozornění na změnu v telefonních automatech chybí. Porušila tím informační povinnost a hrozí jí další pokuta. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky totiž požaduje urychlenou nápravu.

16. 2. 2004

Ve světě se hovoří o zbraních hromadného ničení, ale Američané se nyní soustřeďují na něco jiného. Sám George Bush požadoval, aby bylo vyšetřeno, jak je možné, že prsní bradavka Janet Jacksonové pronikla na veřejnost během televizního přenosu jednoho amerického sportovního zápasu.

Poprvé za 76 let své historie bude americká televize ABC vysílat ceremonii z udělování Oskarů dne 29. února s pětivteřinovým zpožděním, jímž ABC zcenzuruje jakékoliv "nevhodné" chování. "Myslíme si, že to je chytré, že to je odpovědné," konstatovala mluvčí televize ABC.

Vzhledem k tomu, jak nesmírně násilné filmy letos soutěží o Oskara, je to tvrdé pokrytectví, konstatovala v neděli komentátorka týdeníku Observer. A taky: neukazujte nám na veřejnosti nikoho nahého. Jo v soukromí, to je něco jiného. Případ prsní bradavky Janet Jacksonové vyvolal silnější provoz na internetu než útok z 11. září. Miliony lidí si pouštějí ten záběr na internetu znovu a znovu.

16. 2. 2004
připravila Simone Radačičová

Kontroverzní francouzský právník Jacques Vergès je připraven obhajovat bývalého předsedu prezídia Demokratické Kampučie Khieu Samphana, jednoho z představitelů režimu, který usmrtil více než 1,7 milionu Kambodžanů.

16. 2. 2004
připravila Simone Radačičová

Poslední lednový týden byl Anatolij Kvachnin, šéf ruského generálního štábu vyznamenán francouzským Řádem čestné legie. Vyznamenání převzal z rukou svého francouzského protějška generála Henri Bentegeata na ambasádě v Moskvě.

16. 2. 2004

Nezákonné ničení rovníkových deštných pralesů na indonéském Borneu přivedlo ostrov, známý jako "plíce Asie", na pokraj ekologické katastrofy. Nejen že 95 procenta lesa bylo legálně vyčleněno pro těžbu, ale skoro 60 procent chráněného národního parku je také těženo - protizákonně, tvrdí nová zpráva od profesorky Lisy M. Curranové z fakulty lesnických a environmentálních studií na univerzitě v Yale, zveřejněná na portálu Science.

16. 2. 2004

Nejsem ekonom (nikdo není dokonalý) a zároveň nejsem lhostejný.Nejsem netečný a pasivní jako většina obyvatel u nás, která se nestará o vlastní věci ve vlastní zemi.

16. 2. 2004

Poslanci parlamentu v uplynulých dňoch posunuli do druhého čítania novelu zákona o Slovenskej informačnej službe (SIS), ktorú predložila skupina poslancov KDH, SMK a ANO. Prijatím zákona sa má zabrániť, aby pre tajnú službu pracovali pracovníci médií. Malo by sa tak zamedziť vzniku podozrení z prepojenia činnosti spravodajských služieb s diskreditačnými mediálnymi kampaňami. Dá sa povedať, že zákon prichádza v hodine dvanástej a už včera bolo neskoro. Do zákona sa však prepašovala klauzula, ktorá veľmi výrazne môže posilniť moc a obmedzí kontrolu nad už aj tak mocnými policajnými funkcionármi.

16. 2. 2004
Radovan Geist

Európska komisia vo všeobecnosti verí, že nové členské krajiny prinesú do sektora komunikačnej technológie potrebnú dynamiku. Existujú však obavy v súvislosti s kvalitou národných telekomunikačných pravidiel, ktoré by mali v deň vstupu, 1. mája, naplno fungovať. Ďalším dôvodom na znepokojenie sú obavy, kde nájdu noví členovia investície potrebné na modernizáciu infraštruktúry.

16. 2. 2004

Irák a sousední země apelovaly na OSN se žádostí, aby začala hrát v Iráku významnější roli. Také požadují, aby americké okupační jednotky ze země odjely co nejdříve. Bezprecedentní regionální summit v Kuvajtu požadoval, aby OSN na sebe vzalo "podstatnou odpovědnost" při plánovaném předávání mociv od Američanů Iráčanům.

16. 2. 2004

Pokud Berlín odmítne přispět větší částkou do evropského rozpočtu, může očekávat sankce Bruselu vůči východním částem Německa. Takto vyvrcholil během víkendu spor mezi Německem a Evropskou komisí. Může za to německý ministr financí Hans Eichel.

15. 2. 2004

odpovedá Bob Tortora, expert na prieskumy verejnej mienky Gallupovho inštitútu

Radovan Geist
Integrita on-line volieb je väčšinou kritizovaná pre dve veci: citlivosť na technické útoky a vnímanie voličov. Súhlasíte s tým?
Citlivosť na technické útoky a sfalšovanie výsledkov budú vždy vnímané ako záležitosti, ktoré majú zmysel. V určitých prípadoch však obavy nemusia byť reálne -- ak by príslušné stránky používali na kontrolu volieb prístupové kódy alebo osobné identifikačné čísla. Potom by bola zraniteľnosť nižšia. Aj v tom prípade by však mali byť stránky určené na voľby ešte pred samotným spustením podrobené "útoku hackerov". Myslím tým to, že by stránka mala byť podrobená útoku odborníkov, aby sa zistilo, či možno preniknúť do jej systému.
16. 2. 2004

Skupina Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov (EPP-ED) rozhodla o prijatí britskej Konzervatívnej strany do svojich radov. Urobila tak veľké ústupky euroskeptikom. Niektorí členovia EPP-ED sa kvôli tomu vyhrážajú jej opustením.

16. 2. 2004

ZNEUŽITELNÉ TECHNOLOGIE

Kadmium -- těžký kov používaný na elektrogalvanických povlacích obecných kovů, v Ni-Cd bateriích a v plastech -- může zapříčinit rakovinu tím, že narušuje "opravný systém" DNA, který zabraňuje nekontrolovanému růstu zmutovaných buněk. Nález, publikovaný v červnovém čísle časopisu Nature Genetics, odhaluje nový mechanismus, podle kterého může vést kontakt s kadmiem k rakovině. Na tyto vaování vědců upozornil Xavier Bosch na portálu ScienceNow.

13. 2. 2004

Perspektiva neoliberální rozvojové ideologie sice muže být zlepšením přísně technokratického přístupu, jejž chce nahradit, nemění však nic na faktu, že se opakuje dobře známé přehlížení vlivu globálních restrikcí při obnově Afriky.

13. 2. 2004

Dopis poslanců vedení strany

Už celem třicet sedm poslanců ČSSD podpořilo tzv. "dopis šestnácti". Jmenuje se tak přesto, že jej nakonec podepsalo 23 poslanců. :-))

V něm zaznívají notoricky známé stesky a nespokojenost nad situací v ČSSD a ve vládní koalici. Poslanci kritizují, že ČSSD v mnoha věcech odklání od svého programu a vedení dostatečně a včas neinformuje zbytek strany o svých záměrech. Jan Kavan, Karel Šplíchal, Josef Hojdar a Vladimír Laštůvka a další už mohou být spokojeni. Jejich výhradám vůči chystaným změnám daní vláda ve středu ustoupila, dalším výhradám ustoupí také. Spokojen je ale i premiér Vladimír Špidla, který se tváří, že se vlastně nic dramatického neděje... Jako kdyby byl ústup běžnou součástí jeho politického stylu. Někteří sociální demokraté blízcí premiérovi podle Mladé fronty tvrdí, že Špidla považuje dosavadní výsledek dokonce za své vítězství.

Inu... není nad zřetelnou a srozumitelnou politiku.

Skupina poslanců, kteří dopis podepsali, a tucet dalších, kteří se prozatím z opatrnosti připojili "tak napůl", plánuje příští týden ustavit "diskusní kruh" - o důležitých věcech tedy budou sami jednat mimo poslanecký klub. Možná, že nakonec ČSSD bude mít poslanecké kluby dva. "Nevytváříme frakci a ani by to nešlo. Požadavek svolat mimořádný klub podepsali lidé názorově různí," řekl poslanec Karel Šplíchal Lidovým novinám. A o to právě možná šlo. Aby nakonec nemohla frakce vzniknout, vypadá tento protest nebezpečněji, než ve skutečnosti je. Posiluje tak vlastně Vladimíra Špidlu, ktreý bude moci říct svým obdivovatelům na sjezdu, že zažehnal vládní krizi a několik vzpour netrpělivých poslanců, aby prosadil "ve složitých podmínkách koaliční vlády" to nejcennější - program strany. Co mu jiného zbývalo...

Plné znění dopisu ZDE

14. 2. 2004

Na začátek budiž konstatováno: po "dopise 16 poslanců" už nelze kritiku vedení z levicových pozic vydávat za pouhou kverulantskou iniciativu toho či onoho osamoceného předsedy okresního výboru. Vystoupením poslanců se kritická tendence dostala na nový stupeň. Nyní kde dvěma interpretacím, které dostalo vystoupení poslanců hned po zveřejnění. V Právu, které se ČSSD věnuje nejpodrobněji, se věci hned chopil Alexandr Mitrofanov, dnes už nikoli pouhý novinář, ale autoritativní instituce, která nejlépe ví, jak to v české sociální demokracii chodí, a v rozhodujících momentech je vždy připravena vysvětlit nebo aspoň naznačit veřejnosti i členům strany, o co jde a co si mají myslet.

14. 2. 2004

Budoucí britská konzervativní vláda chce odstranit "chronickou nespravedlnost", jíž je podle konzervativců to, že chudí lidé musejí platit daně z příjmu, konstatoval v pátek spolupředseda Konzervativní strany lord Saatchi. Uvedl, že "není správné", aby byli zdaňováni lidé pod hranicí chudoby a pak nuceni, aby chodili "s prosíkem" k státu žádat o sociální podporu. O konečné formě této politiky má však rozhodnout šéf Konzervativní strany Michael Howard.

Saatchiho výroku odrážejí myšlení čelných poslanců Konzervativní strany, kteří chtějí zavést "sociálně odpovědné" daňové škrty. Tím by mohla podle nich Konzervativní strana znovu získat pověst strany, která snižuje daně, avšak neudělat tutéž chybu, jako při posledních volbách, kdy konzervativci neprakticky slibovaly rozsáhlé snížení daní pro všechny. Konzervativci chtějí přislíbit, že budou vydávat stejně tolik jako labouristé na zdravotnictví a školství. Kromě toho chtějí vydávat více na základní služby, které však chtějí zreformovat, aby nedocházelo k byrokratickému plýtvání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

14. 2. 2004

POZVÁNKA

Kandidát do Rady ČRo Zdeněk Duspiva vydává v nakladatelství Votobia ve spolupráci s Vysokou školou J. A. Komenského knihu o digitálním televizním vysílání v ČR, které by se zanedlouho mělo stát hlavním způsobem šíření televizních a rozhlasových programů - pod názvem Digitalizace jako budoucnost elektronických médií. Současně na stejném místě ve stejnou chvíli bude pokřtěna Ročenka českých médií 2003, vydávaná českokrumlovským serverem Jaroslava Berky Česká média.

Kmotry obou knih budou ředitel sekretariátu prezidenta republiky Ladislav Jakl a bývalý předseda Rady Jan Jirák z Centra mediálních studií při FSV UK Praha. Křestem bude provázet ředitel nakladatelství Votobia Petr Žantovský. Křtít se bude 19.února 2004 v 15,00 hodin v literární kavárně Academia Praha 1, Václavské náměstí 34, 1.patro.

13. 2. 2004

Od té doby, co jsme napsali dopis dne 27. ledna do deníku Guardian, jímž jsme zpochybnili, zda byla smrt dr. Kellyho sebevražda, obdrželi jsme profesionální podporu pro svůj názor od cévního chirurga Martina Birnstingla, patologa dr. Petera Fletchera a poradce pro veřejné zdraví dr. Andrewa Rouse. Všichni souhlasíme, že je vysoce nepravděpodobné, že by primární příčinou smrti dr. Kellyho bylo krvácení z proříznutí jediné loketní tepny, jak to uvádí Brian Hutton ve své zprávě.

13. 2. 2004
Procházím městem, které je náhle ozdobeno tolika českými vlajkami, že jsem jich doma tolik za celý život neviděl (není divu; jen v Bernu je několik továren, které se zaměřují výhradně jen na šití práporků). U hodinového hotelu Babaloo narazím na zátaras z ostnatého drátu. Od něj mě pažbou odežene četník. "Co se děje?" ptám se. "Vstup zakázán," říká mi, "pojede tudy český prezident!" "Jaký prezident?" dělám ze sebe blbého a vzpomenu si přitom na známou Haškovu povídku Návštěva Jeho Veličenstva.

Po mnohých útrapách se dostanu až na Bundesplatz. Někde by tu měl být i Tindaro, jehož inspektorská kancelář byla den předem vyklizena, aby se z ní nedalo střílet. Střed náměstí včetně všech přístupových cest je vyklizen a od lidí ho oddělují ostnaté dráty. V kapse svírám svoji knížku se srdcervoucím dopisem prezidentovi. Je mi jasné, že po dobrém se k němu nedostanu. Je mi jasné, že po dobrém se k němu nedostanu. Oslovuji nejbližšího strážníka a ptám se ho, jak se dostanu k českému prezidentovi. Nerozumí mi a odvádí mě o pár metrů dál k veliteli akce. Ten drží v ruce desky s velkým tiskacím nápisem "STAATSBESUCH" a zuřivě mává mobilním telefonem. Kolem nás se srocuje skupinka amatérských i profesionálních publicistů znuděných již hodinovým čekáním na prezidenta a celou scénu natáčejí na kamery, diktafony, zapisují si do bločků...

Opakuji svůj francouzský dotaz a velitel mi s otřesným bernským přízvukem odpovídá, že dostat se k prezidentovi není možné. "Tak mu alespoň dejte knihu, kterou jsem mu přinesl," říkám, ale to už je na velitele moc. Oznamuje mi, že jsem zatčen, prohledává mi kapsy, v nichž nachází umělohmotného kominíčka, kterého jsem dostal od babičky pro štěstí. Zachmuří se, dává mi na ruce želízka, otevírá můj pas a někam volá. Některá slova jsou mezinárodní, takže pochopím, že si přes Interpol zjišťuje mou totožnost. S rukama spoutanýma za zády vylezu na blízký plůtek a z něho pozoruji vojenskou kutálku, která vyhrává bavorské (možná že švýcarské) pochody. Přijíždí konvoj aut, z něhož vystupují oba prezidenti, švýcarská paní prezidentová a naše Dáša. Uličkou kolem mě prochází mnoho zjevů, které znám z naší televize (Mathé, Špaček atd.), velvyslanec Šedivý a jeho zástupce, který mě naštěstí nezpozoruje, protože první co by ho muselo napadnout při pohledu na želízka na mých rukou by bylo, že jsem na jeho radu jel pracovat do Thurgau a tam mě zatkli.

Švýcarský žandarm mě tahá z mého podstavce, ale musí toho nechat, protože zazní česká národní hymna, při níž se konečně cítím jako Havlíček, Šverma a Fučík dohromady, zvlášť když moje novinářská kamarila jásá a ozývá se překotný cvakot blesků z fotoaparátů. Když hymna skončí, koná se vojenská přehlídka, po níž smetánka zapadne do bundeshauzu, mě stáhnou z obrubníku a když se s odchodem neuvěřitelně vysmáté a onáušnicované švýcarské gardy vylidní náměstí, jsem podmíněně propuštěn na slib, že pojedu rovnou domů do Lentulusstrasse.

Do Bernu jsem se vypravil na pozvání kamaráda Tindara, abych měl po ročním bezplatném boji na poli české žurnalistiky jak přežít prázdniny. Byl to můj první pobyt v zahraničí, který byl delší než pár dní. Za měsíc pobytu v Bernu jsem zjistil, co je předvším Švýcarsko, a také trochu, co jsem převším já.

14. 2. 2004

V rámci uvádění Britských listů po lednové havárii serveru do původního, funkčního stavu chceme čtenáře informovat, že nyní byly plně zprovozněny tematické archivy, publikované pod vydáním; můžete v nich nyní znovu najít např. plnou historii článků o americké "válce proti terorismu" od října 2001. Zprovozněna je také nyní i služba RSS backend, jejímž prostřednictvím si můžete na vlastní stránky dát automatický přehled hlavních titulků aktuálního vydání BL, viz pravý horní roh titulní strany BL. Informace o tom, jak službu RSS pro vaši stránku zprovoznit, podá Dominik Joe Pantůček, joe@blisty.cz.

Dosud jsme nebyli schopni zprovoznit grafiku a další některé funkce Britských listů, protože čekáme na speciální záložní disky pro nový server, které byly objednány ze zahraničí.

Archív BL z let 1996 - 2001 je zatím bohužel k dispozici pouze prostřednictvím cache na vyhledávači google, zadejte si při vyhledávání doménu www.britskelisty.cz pro archiv 1996-2001 nebo blisty.cz pro archiv 2001-2004. Na zpřístupnění kompletního archívu v samotných BL se pracuje.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

4. 2. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 zareagovali čtenáři velmi rychle na náš apel o finanční pomoc na koupi nového serveru. Za leden 2004 celkově přispěli čtenáři částkou 139 691,65 Kč. Za finanční pomoc upřímně děkujeme. Pořídili jsme nový server a nyní ho postupně zprovozňujeme. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte úplně přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   
16. 2. 2004 Luxus internet aneb Odyssea Český Telecom Michal  Rusek
16. 2. 2004 Jak Západ vyzbrojuje brutálního tyrana v Uzbekistánu   
16. 2. 2004 Vzniká v EU vládnoucí triumvirát Francie, Británie a Německo?   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
14. 2. 2004 Interpretace dezinterpretace Rudolf  Převrátil
13. 2. 2004 Poslanci ČSSD: Chceme se podílet na zřetelné, lidem srozumitelné politice Štěpán  Kotrba
13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
13. 2. 2004 Finsko: informační společnost jako národní projekt   
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   
16. 2. 2004 Sousedé Iráku chtějí, aby v něm OSN hrála významnější roli   
13. 2. 2004 Kofi Annan: Dohoda o přímých volbách v Iráku je nablízku   
13. 2. 2004 USA: Bushova popularita poklesla   
13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
13. 2. 2004 OSN: Volby se v Iráku v dohledné době konat nebudou   
12. 2. 2004 Pentagon: Tři měsíce v Iráku stály 14 miliard dolarů   
11. 2. 2004 Jak americká vláda mlčí o svých raněných   
7. 2. 2004 51% Britů: Blair by měl rezignovat   
7. 2. 2004 Je Tony Blair idiot nebo lhář?   

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Lékaři: Oficiální verdikt o Kellyho smrti protiřečí důkazům   
12. 2. 2004 Jak by lord Hutton posoudil ukřižování Ježíše Krista a smrt Tomáše Becketta   
11. 2. 2004 Andrew Gilligan dostal nabídku od konzervativního týdeníku Spectator   
10. 2. 2004 Úkolem našeho vysílání je dostat ministry pod tlak, aby řekli něco, co nechtěli   
9. 2. 2004 Napadl sníh, vlaky mají zpoždění: může za to BBC   
9. 2. 2004 O Blairovu budoucnost nejde. Je to daleko závažnější   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   
7. 2. 2004 51% Britů: Blair by měl rezignovat   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
29. 12. 2003 Existuje americké impérium? Michael  Walzer
18. 11. 2003 Brzeziński: Amerika se musí vzdát paranoidní politiky   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   
6. 2. 2004 ČT i digitalizace ve Sněmovně Zdeněk  Duspiva
6. 2. 2004 Bývalý ředitel BBC má dostat půl milionu liber za knihu o kontroverzi s vládou   
6. 2. 2004 Rozšíření programové nabídky a vylepšená televize - nebo sen? Štěpán  Kotrba
5. 2. 2004 Rada BBC se vzdala bez boje   
4. 2. 2004 BBC: už první cenzura?   

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka

Skotský deník Štefana Švece RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2004 O cestopisech Štefan  Švec
6. 2. 2004 O vzdělání Štefan  Švec
5. 2. 2004 O pestrosti Štefan  Švec
4. 2. 2004 O kontextu a o muzeích Štefan  Švec
3. 2. 2004 O neúctě k mrtvým Štefan  Švec
2. 2. 2004 O kontextu a o kiltech Štefan  Švec
30. 1. 2004 O portrétech Štefan  Švec

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku   
19. 1. 2004 Sexuální obtěžování a zcestná logika pana senátora Kubery Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Model, který dobře padne ve Švédsku, nemusí padnout v Čechách Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Parlamentní harašení Petr  Jánský
26. 11. 2003 Jiříkovo vidění, zázrak, anebo konečně terapie na obzoru? Miloš  Dokulil
26. 11. 2003 Netolerujme domácí násilí   
24. 11. 2003 V Brně proti domácímu násilí   
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně