9. 9. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 9. 2002
Letos v létě se ve Spojených státech konala vojenská zkouška amerického útoku proti Iráku. Saddáma Husajna představoval americký generálplukovník Paul Van Riper. Spojené státy prohrály. Jak reagovala americká armáda? Začala tvrdit, že k porážce vlastně nedošlo.

Bylo při tom použito 13 000 vojáků, nesčetné počítače a celé cvičení stálo 250 milionů dolarů. Oficiálně Amerika zvítězila a Irák byl osvobozen.

To, co se ve skutečnosti přihodilo, je úplně jinak a je to historie, která vyvolala v americké armádě velké znepokojení a otázky, zda jsou Spojené státy na invazi do Iráku skutečně připraveny. Ve skutečnosti totiž při manévrech zvítězil Saddam Husajn, anebo alespoň onen americký generálplukovník, který ho představoval, Paul Van Riper. (Podrobnosti v angličtině viz zde.)

Sloupek

Sentence je myšlenka. Stručná, výstižná. Lze o ní diskutovat, ale vždy má v sobě cosi autoritativního. Typickým příkladem nechť jsou sentence církevních Otců. Postrádají zdůvodnění - prostě jen jsou předkládány. V novinařině nikdy neobstojí.

Nejsem Otec (ani otec), s církví nemám nic společného a nepožívám výjimečné autority. Ale v mé hlavě se tu a tam nějaká sentence objeví.

Diskutuje se o učitelských platech a mně opět připadají trapné diskuse o tom, zda si to či ono učitelé zaslouží. Zejména z bohorovné výše platů x-násobných.

Být státní zaměstnanec není jednostranný úkon, je to dvoupólový vztah. Nelze objektivně měřit výkon (čím víc razítek úředník orazítkuje, tím vyšší mzda?) a pak si říct, teď je to ono pravé, teď jim přidáme. Jisté je jen jedno: vyššímu požadovanému vzdělání přísluší vyšší mzda.

Člověk chodí do práce proto, aby se tím živil. To, za jakou cenu prodává svůj čas, vypovídá přinejmenším o tom, jak si dotyčného společnost, pro níž pracuje, váží a jak efektivně přispívá k jejímu chodu. Co takhle tak na měsíc, řekněme v listopadu, školy zrušit? Najmete si paní na hlídání? Nebo raději necháte svého manželského partnera doma? Vezme si dovolenou nebo už zůstane trvale doma? (A to je jen začátek!)

Kvalitní lidi (a to všeho druhu a pro všechny profese) je třeba zaplatit - je normální jít za výší výdělku. Nebo to snad kdokoli z nás dělá jinak? Řekněte: Učitel má od zítřka jistých 20 000,- Kč měsíčně a fronty před ředitelnami budou nekonečné.

Chcete lepší školy než máte teď? Dostaňte tam lepší učitele! Opravdu se ještě kdokoli může ptát jak?

9. 9. 2002
Říkal jí "Shaqraa" - blondýnka. Když se provdala poté, co v mládí měla poměr se Saddámem, za jiného muže, Saddám ho nechal uvěznit a nechal mu zkonfiskovat majetek. Saddámův syn znásilnil její dceru, když jí bylo 15. Nyní uprchla z Iráku a poté, co se dlouhé měsíce skrývala, občasná milenka Saddáma Husajna po dobu posledních 30 let promluvila o svém osudu na veřejnosti. V třináctihodinovém videozáznamu, který natočili její zachránci, opoziční Irácký národní kongres, popisuje Shaqraa svůj život ve "zlaté kleci", v soukromé vile v areálu Saddámova prezidentského paláce. Žila ve světě, kde ženy byly majetkem. Byl zahrnována bohatstvím, avšak přesto je poznamenána hrůzou (podrobnosti v angličtině viz zde):
Větrací šachta 2 TC - 3 na kilometru 14 trasy B , náměstí 14. října mezi stanicemi Anděl a Karlovo náměstí. Tudy se odčerpává voda, která zaplavila metro až k traťovému předělu za stanicí Smíchovské nádraží
9. 9. 2002
Že nejhlubší místa pražské podzemní dráhy, kde se bude čerpat nejdéle (a město platit nákladů nejvíce) obsazují společnosti vlastněné politicko-ekonomickými bratrstvy 90. let minulého století, že minimálně z nejhlubší stanice Florenc byli vykázáni dánští záchranáři i se svými šesti čerpadly s celkovým výkonem 36 tisíc litrů za minutu a nahrazeni partou s méně výkonnými stroji jen proto, že nastává boj o peníze za čerpání vody od hlavního města, a že je to vůbec věru česky prapodivně pravděpodobná historka...to všechno bylo obsahem článku Jděte pryč, tady čerpáme my.

Protože z textu vyčnívalo slovo Subterra, netrvalo dlouho a...

9. 9. 2002
Hladké ustavení koaliční vlády v čele s neokázalým, věcným až do suchosti, usměvavým Vladimírem Špidlou působilo na veřejnost uklidňujícím dojmem a i některým odpůrcům sociální demokracie ulehčilo pozření hořké pilulky volební porážky pravice. Vladimír Špidla je v mnohém příjemným protikladem svého nesporně zdatného, leč vystupováním velmi svérázného předchůdce. Volební vítězství Špidlou vedených sociálních demokratů je však především plodem poměrně úspěšného Zemanova vládnutí. Při sledování současného tisku ale vyvstává otázka, zda v nejbližší době pojem "Špidlovo vítězství" nenahradí v našem slovníku ono proslulé úsloví o vítězství Pyrrhově.
9. 9. 2002
Z různých důvodů chtějí některé ženy přijmout manželovo jméno v tzv. nepřechýlené podobě, tj. bez koncovky -ová. Tyto důvody mohou být ryze feministické, ale také praktické, v případě že si žena vzala cizince a nechce strávit své mládí vysvětlováním této české speciality na úřadech v jeho zemi.
9. 9. 2002

Výroční seminář Obce spisovatelů pro zahraniční bohemisty skončil v pátek odpoledne setkáním s dvaaosmdesátiletým spisovatelem, dramatikem a výtvarníkem Ludvíkem Kunderou u hrobu Františka Halase v Kunštátu na Moravě. Kundera tam hovořil o své práci, mj. i o tom, jak v sedmdesátých letech s kolegy vydával bibliofilské, samizdatové tisky poezie. Charakterizoval komunistický útlak za normalizace v sedmdesátých letech jako nejtemnější období v českých dějinách. Namítl jsem mu, že kdykoliv to napíšu a vyvozuji z toho současnou nezáviděníhodnou situaci českého společenství, antikomunisté protestují, že daleko ostřejší útlak panoval v Československu v padesátých letech.

Ludvík Kundera odpověděl: "V padesátých letech šlo o krky, ale v sedmdesátých letech byl útlak daleko širší, postihl obrovské množství lidí."

K tomu se přidal Antonín Jelínek, předseda Obce spisovatelů: "Je pravda, že v padesátých letech se lidé popravovali, ale komunistický režim byl tolerantnější než v letech sedmdesátých. Měl jsem na vysoké škole spolužačku, dceru katolického spisovatele Františka Křeliny. Ten byl v padesátých letech odsouzen na patnáct let do vězení. Dcera přesto měla možnost dostudovat vysokou školu, nevyhodili ji ze studia. Jiná spolužačka během vysokoškolského studia odmítala vstoupit to ČSM - přesto, že byla politicky neorganizována, i ona směla dostudovat. V sedmdesátých letech by toto bylo těžko možné. Kdykoliv byl tehdy komunistickým režimem někdo postižen, potrestána byla zároveň celá rodina."

9. 9. 2002
Problém nevidím jen "nahoře", problém vidím také v nás, "obyčejných lidech" - přesněji v převládajícím smýšlení o školách a učitelích. Chtěla bych nastínit problematiku v trochu širších souvislostech. Třeba trochu poopravíte své názory, třeba o tom budete aspoň chvilku přemýšlet. A přemýšlet bychom měli hodně, protože jde především o naše děti a o budoucnost našeho národa (myslím, že vůbec nepřeháním).
9. 9. 2002
Organizace NATO procházela různými obdobími. Svým původním posláním a velmi úspěšným - obrany západního světa, dále aktivním svědkem transformace a to nejen východní Evropy a SSSR, ale i sebe samé. Prošla nadějí počátkem devadesátých let, ale i účelovou manipulací vedenou právě k narušení tohoto pozitivního vývoje.
9. 9. 2002
Ostravští zastupitelé se zřejmě svých voličů bojí. Anebo do zastupitelstva kandidují z jiných důvodů než aby zde zastupovali obyvatele Ostravy. Vyplývá to z jednacího řádu zastupitelstva, podle něhož může organizační odbor magistrátu případnému žadateli z řad veřejnosti poskytnout spojení na svého zastupitele pouze s jeho písemným souhlasem. Ten však z více jak půl stovky "zástupců" nás voličů poskytli pouze dva, shodou okolností oba kandidující za ČSSD. Přitom by stačilo tak málo - e-mail.
9. 9. 2002

Objevit novu v blízké galaxii M 31 se podařilo českému astronomovi Kamilu Hornochovi. Informovaly o tom Instantní astronomické noviny (http://www.ian.cz)

. Díky náhlému zjasnění se hvězda, která byla do té doby tak slabá, že unikala všem přehlídkám oblohy, objevila na snímku CCD kamery, který Kamil Hornoch pořídil v noci ze 3. na 4. srpna. Že se jedná o novu, zjistil, když snímek porovnal se snímky pořízenými dříve na observatoři Mount Palomar ve Spojených státech, na nichž se hvězda nevyskytovala. V současné době je již nova znatelně slabší a její jasnost nadále klesá.

Snímky s vyznačenou novou i podrobnější informace lze nalézt zde: http://astro.sci.muni.cz/lelek/snimky1.html.

FOTOGALERIE z letošní povodně
9. 9. 2002

Analýza některých příčin povodně 2002

Když v prosinci 1993 a v lednu a v únoru 1995 drtily rozsáhlá území západní Evropy povodně bezprecedentní délkou trvání, rozsahem postiženého území a leckde i rekordní výškou povodňových vln, vodohospodáři z podniků Povodí ČR byli v klidu a na obavy, že by takové povodně mohly udeřit i v ČR, odpovídali, že nám nic takového nehrozí. Tehdy selhali poprvé. Neuběhlo ani dva a půl roku a povodeň století až tisíciletí postihla v červenci 1997 Moravu, Slezsko, část východních Čech, sever Slovenska, některé regiony Rakouska a dalších zemí. Tady vodohospodáři, zvláště pak z podniku Povodí Moravy, selhali podruhé. Po pěti letech (mezitím ale velké povodně řádily v jiných zemích Evropy) udeřila obří povodeň zejména na jih a západ Čech, dále na rozsáhlá území v Německu a Rakousku. Selhali zde vodohospodáři z Povodí Vltavy potřetí?
Jan Kavan
6. 9. 2002
Během srpnových povodní se česká média většinou přestala věnovat nesmyslům a snažila se informovat o pohromě věcně a kompetentně. I Mladá fronta Dnes nakrátko přestala se svými skandalizačními kampaněmi a přinesla k povodňové problematice celou řadu důležitých materiálů.

Povodňová voda však uplynula a pražská média v čele s MFD mají jiné problémy. Hlavní potíž je, že obvinění vůči Karlu Srbovi, s nímž přišla v červenci zaměstnankyně MFD Sabina Slonková, že totiž chtěl Srba zorganizovat nájemnou vraždu, vypadá nyní, jak se zdá, značně nejistě. (Že by obrovská červencová kampaň proti Srbovi a na podporu "mediální hrdinky" Slonkové neměla vůbec nic marketingově společného s tím, že se zrovna tehdy dělala reklama knize Tíha olova od autorů Slonkové a Kubíka z MFD?)

6. 9. 2002

Ač má Syndikát novinářů 3 500 členů (nikoliv 300, jak se domnívali včera někteří čtenáři BL), pomoci s úklidem vytopených sklepů nepřišel nikdo. A i když někteří funkcionáři byli v budově, zdržovali se pro jistotu ve vyšších patrech v nažehlených oblecích a dolů se přišli (jako místopředseda Syndikátu Zeman) pouze zeptat, "jak to bude s tou vodou, kdy už poteče..." Jsa v maskáčích a pracovních rukavicích, choval jsem se k těmto nažehleným příživníkům s dělnickou lhostejností...

Práce v mazlavém bahně a nekonečných spletích tmavého podzemí příjemná nebyla. Na povrch se ale v důsledku povodně dostaly cennosti z útrob Syndikátu - na dvacet sovětských vlajek, erární židle pro předsednictvo, umělohmotný "křišťálový" lustr, šanony se záznamy porad před dvaceti lety, příručka agitátora i slepotisková pečeť socialistického syndikátu... Samé užitečné věci, které musely určitě být střeženy v sklepení celých dvanáct let po "sametové" revoluci.

Říká se, že teprve v nouzi poznáš přátele. Nouze nastala, a nic. Pomoci vyčerpanému panu Miláčkovi přišel ve čtvrtek jen jeden brigádník od Člověka v tísni a jeden poslaný krizovým štábem.

Britské listy, které pomohly alespoň jednou pracovní silou po včerejší dopoledne, děkují touto cestou squatterům z vily Milada, kteří ač nejsou novináři či povodňoví brigádníci, po přečtení výzvy v Britských listech pomoci přišli... Neúčast větší skupinky přitom ještě - k mému údivu - omlouvali prostřednictvím SMS svým normálním zaměstnáním. Děkuji alespoň touto cestou squatterům, protože učinili, co učitit nemuseli... - děkuji snad i jménem těch nepřítomných 3499 členů Syndikátu. Já se ale musím se za své kolegy i za celou profesní organizaci stydět.

Syndikátu novinářů bych doporučoval po této po-povodňové zkušenosti, aby se dobrovolně a co nejrychleji zbavil majetku - a nejen toho v Pařížské ulici a nejen toho hnijícího či rezivějícího. Doporučoval bych, aby se omezil na jednu pronajatou kancelář o dvou lidech pro výdej novinářských průkazek a aby propustil, rozpustil a vypustil všechny ostatní předsedy, místopředsedy, tajemníky, úřednice a sekretářky...

Protože živit příživníky v horních patrech budovy opravdu není nutné. Uskladňovat nadále hnijící sovětské vlajky také ne. Rudá armáda už nepřijede.

Neoznačený kontejner Spolany u Štěpánského mostu
6. 9. 2002

Od čtvrtka 29. 8. 2002 od 9.20 požadují Britské listy odpovědi na doplňující otázky od tiskového mluvčího Spolany: jak se octly u Štěpánského mostu jejich kontejnery bez označení a co v nich bylo. Doposud čekáme bez úspěchu. Nejdříve nám Jan Martínek napsal 2.9. v 10.04, že musíme počkat "ve frontě" na odpověď - s tím, že není důvod Britské listy zvýhodňovat, po už několikáté urgenci zaslal emailem 4. 9. v 16.18 odpověď, v níž stojí: "...pokud je mi známo, dostáváte od nás tiskové zprávy, kde jsou odpovědi na vaše dotazy obsaženy."

V tiskových zprávách však tyto odpovědi obsaženy nebyly. Obrátili jsme se tedy na tiskového mluvčího Unipetrolu Zikmunda, jehož odpověď prostřednictvím mobilního telefonu byla téměř okamžitá: "v době "expedice" byly prý všechny kontejnery všemi nezbytnými identifikačními štítky obsaženy". Má to potvrzeno od členů vedení Spolany.

Kdo konkrétně tento výrok mluvčímu Unipetrolu poskytl, pan Zikmund odmítl prozradit. Stejně jako jména pracovníků odpovědných za expedici. Stejně jako jména pracovníků, kontrolujících u Štěpánského mostu "neporušenost" přistátých kontejnerů. Kdo a kdy idenifikační a varovné štítky na kontejnerech odstranil, tiskový mluvčí neví...

Mohla to být voda či to mohl prý být i nějaký novinář... A jelikož jsme kontejnery fotografovali zblízka už 20. 8. a jsme prý už jediní, kteří na detailní odpovědi trvají, panu Zikmundovi prý "ty kolečka do sebe zapadají"... Nehoráznost, jaká nám vzala dech.

Poslední e-mail, tentokráte od mluvčího Spolany Martínka, přišel ve čtvrtek 5. 9., neobsahoval nižádnou informaci a měl přitom pozoruhodnou dikci: "Chybí vám chování anglického gentlemana, změňte tón a pak se spolu můžeme bavit." Chtěl bych touto cestou vzkázat všem tiskovým mluvčím chemických závodů, kterým uniknou jedovaté látky do řek, že se otázkami nebavím, hodlám jim je klást i nadále (a to i bez chování anglického gentlemana) (britští novináři by se panu Zikmundovi za tuto formulaci hodně smáli...) Propříště bude nejlépe, když řeknou úplnou pravdu hned, napoprvé...

Předchozí článek:
29. 8. 2002 Dobrá zpráva - Spolana začala komunikovat, špatná zpráva - prozatím velmi kuse, Štěpán Kotrba

5. 9. 2002
V roce 2002 hodnotí naše postavení český básník pod záhlavím "Krysy opouštějí loď": "Vývojová měřítka se pomíchala, literatuře chybí lidská závažnost, přestala se angažovat pro životní hodnoty a přišla o své postavení ve společnosti. Nejen česká literatura, ale i česká společnost ztratila vztah ke své minulosti, k hodnotám, které udržovaly národní identitu. Dřívější hodnoty už nedokážeme spolehlivě oživit a jiné jsme zatím nenašli."

Ten básník napsal taky knížku o současné češtině a čteme v ní kromě mnoha jiného: "Především je třeba odmítnout 'počítačovou zpupnost' (která je ovšem zpupností počítačového manipulátora, vznášejícího ve jménu nástroje své vlastní mocenské nároky): není pravda, že čeština musí před počítačem ustoupit. Počítač není něco, čemu se musí skutečnost podřídit. Není přípustné omezovat skutečnost, aby se do počítače vešla, je naopak potřeba zlepšovat počítač, dokud nepojme skutečnost úplnou." Když český básník dbá o český jazyk, budí důvěru. Když svým básněním chce zevnitř vyzkratovat lhářovy machinace ještě nestvůrnější literární hravostí, je na svém místě.

V roce 1912 ztroskotal Titanic, luxusní zaoceánský parník, technický velediv své doby. V Zářivých hlubinách, titulní próze společné knihy bratří Čapků, stojíme nad vrakem a ptáme se: Kdo je vinen, kdo za to může? Konstruktéři? Kapitán? Takové otázky nikam nevedou, jenom odvádějí pozornost. Od čeho? Od tajemství a prázdnoty, které naplňují svět, od nezákonnosti a nepostižitelnosti.

jako by vrcholil a dokončoval se vývoj započatý se začátky moderní vědy. Kouzlo racionality a exaktních poznatků nadlouho dávalo evropským lidem iluzi jistoty a bezpečí. A stále důtklivěji a tísnivěji se vkrádalo podezření, že jsou otázky, na které věda nedává odpověď. Že člověk není svým pánem, že je vydán napospas nevědomí a chaosu.

Tento text přednesl autor ve čtvrtek 5.9. 2002 v Brně na semináři pro zahraniční bohemisty, který každoročně organizuje pražská Obec spisovatelů.

6. 9. 2002
Petr Hruška
Že jsem to bral,
napsat o Ostravě coby městu,
tedy jaksi i o určitém kulturním fenoménu,
který poznamenává,
otiskuje se
a kdesi cosi,
vždyť tomu nemohu rozumět,
Yvetta má pravdu,
zajímám se jenom o knihy a hospody,
toho druhého je tady víc,
i když Severku zrušili,
U Hlubka a U haldy je ještě otevřeno,
mohl jsem klidně zajít,
kdybych to nebral.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2002 Jenny Suk by se musela vzdát české národnosti Jan  Kameníček
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Bojí se ostravští zastupitelé svých voličů? Michal  Kubíček
6. 9. 2002 Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
6. 9. 2002 Syndikát novinářů má 3500 členů, pomoci nepřišel nikdo Štěpán  Kotrba
5. 9. 2002 Před sto lety, po sto letech Milan  Suchomel
5. 9. 2002 Spolaně během unikly během povodní i další chemické látky z odpadních vod a jímek... Štěpán  Kotrba
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
5. 9. 2002 Nestrašte Vieweghem, Kathryn! Pavel  Dostál

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba
5. 9. 2002 Spolaně během unikly během povodní i další chemické látky z odpadních vod a jímek... Štěpán  Kotrba
3. 9. 2002 O vodě vyháněné a o krátkozrakosti Jaromír S. Morávek
2. 9. 2002 Povodeň u Spolany? Normální soutok Vltavy a Labe Jiří  Šoler
2. 9. 2002 Povodňové pojišťovnictví: Kupte redaktorům kalkulačku! Dalibor  Žůrek
30. 8. 2002 Poslanče Šplíchale, odmítám vaši kritiku novinářů Jiří  Kolařík
29. 8. 2002 Spolana: Vedení by šlo sedět, kdyby přišla jen stoletá voda, řekl Papež Štěpán  Kotrba

Slonková, Srba a korupce RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2002 Pyrrhovo vítězství Vladimíra Špidly Zdeněk  Jemelík
6. 9. 2002 Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
7. 8. 2002 První rozkol v koaličním hlasování Karel  Mašita
5. 8. 2002 Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby Karel  Mašita
30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard
29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo
29. 7. 2002 Kauza Slonková - Srba, ukázka bulvarizace závažných témat v ČR Karel  Mašita

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   
18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii   
15. 8. 2002 "Správná ženská má vydržet trochu bolesti."   
22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2002 Při americké simulaci války proti Iráku Spojené státy prohrály   
3. 9. 2002 "Anonymní zpravodajští důstojníci nás všechny připravují na válku"   
27. 8. 2002 James Baker varuje před invazí do Iráku   
23. 8. 2002 USA: "Šéfové al Qaedy se skrývají v Iráku"   
23. 8. 2002 Tajná moderní křižácká výprava Miloš  Kaláb
19. 8. 2002 Fisk: "Bush lživě obviňuje celý arabský svět"   
12. 8. 2002 Pokrytectví levice: proč zapomínají i anglikánští biskupové na oběti Saddamova režimu?   
8. 8. 2002 Zlikvidujme Saddáma Husajna   
8. 8. 2002 Zapomenutým Afgáncům nabízí OSN nové peklo   
8. 8. 2002 Jak odstranit Saddáma Husajna: britská média jsou nejednotná   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul
14. 8. 2002 ČT, povodně a Praha: rekapitulace Jan  Paul
1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý